Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?

poruka: 68
|
čitano: 19.568
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?".
13 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
Knez_007 kaže...

Nakon Applea, uskoro će krenuti i navala jeftinih PC računala, a Apple je ovim potezom pokazo kako je bio i ostao vizionarska kompanija.

 

Ovo jos vise dolazi do izrazaja jednom kad se pogledaju novine ispod haube:

 

 

Pravi vizionari...

 https://eclecticlight.co/2020/08/22/apple-silicon-macs-will-require-signed-code/

vj se radi o tome.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
Najbolji clanak na BUG.hr ove godine
Svaka cast
 
2 3 hvala 0
15 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
lllnuclearlll kaže...

..

 

silikonski supstrat??? a ja mislio da se od silikona rade sise...

 -da, dok po silikonskoj dolini trče (sise) baywočerice.. za razliku od silicijske gdje se nalazi IT-cpu-wafer tj silicij.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
odjavljen
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
Sorry, al nikad ne bi kupio nešto gdje barem RAM i HDD ne mogu zamijeniti. To im je šupački kombinirajući s anti fix politikom
15 godina
offline
Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?

pratio sam tehnologiju dok ona nije počela pratiti mene. sad mi preostaje samo braniti se kako znam. prvo i zlatno pravilo ("prime directive"): ne nasjedati marketingu. nikad, nigdje i nikako. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
6 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
rambox kaže...

 Fugaku nikako ne moš mješat u tipičnu ARM SoC CPU raspravu.Žutanjak uopče nema i ne koristi glasičan GPU, dakle to je usporedba Krušaka i Kopriva fučkaj ga sad.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/vijesti-by-forumasi/japansko-fugaku-superracunalo-najbrze-svijetu/276259.aspx

 

Kaj se tiče ovog članka, to bum sutra šire komentiral jer sad više nemam niti volje i vremena itd.Ukratko članak je promašen, Intelu je daleko najmanji problem kaj eto Jabučari od njih više ne kupuju procesore.

 

To sam spomenuo zbog toga što Fugaku predstavlja samo jedan dio što ta arhitektura može postići. Upravo je to i prednost ARM-a, mogućnost daljnjeg razvoja koja je sada, barem po mom mišljenju, puno šira nego što je to kod Intela i AMD-a.

5 godina
protjeran
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
Promo.
Pis on ju :P
Moj PC  
2 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
Ja uopće ne mislim da je Apple nekakav "vizionar" što se ovoga tiče. Otkako su ARM SoC-ovi ojačali a telefoni se pretvorili u džepna računala, ovo je nešto potpuno prirodno i dugo očekivano. Prednost Apple-a je OS koji je temeljen na Unix-u. Čitav niz konkurentnih SoC-ova već slijedi, a neki su već i izašli (Mediatek). Nekako ne vjerujem da će MS uspjeti 'prebaciti' Windowse na ARM. Pokušavali su i ranije, pa ništa. Prije će to biti neke nove verzije Chrome-a ili Linuxa. Ja isto ne bih kupio ova računala po ovoj cijeni. Ako bude u budućnosti računalo koje se sastoji od jednog čipa, košta stotinjak eura i ima općeprihvaćen free OS - uopće mi neće smetati što su RAM i HDD integrirani na taj jedan čip PoP metodom i što ih ne mogu mijenjati.
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.11.2020 14:40 (nekinik).
 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?

Malen i tanak uređaj, sve komponente su zalemljene, pasivno hlađenje, korištenje zahtjevnog softvera za rad, iznimno negativan odnos prema korisnicima, degradacija sustava putem OSa/daljinske manipulacije? Čini se ka odlična kupovina.

 
2 3 hvala 0
13 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
Festus kaže...

Malen i tanak uređaj, sve komponente su zalemljene, pasivno hlađenje, korištenje zahtjevnog softvera za rad, iznimno negativan odnos prema korisnicima, degradacija sustava putem OSa/daljinske manipulacije? Čini se ka odlična kupovina.

 šta je degradacija sustava putem OS a i daljinska manipulacija?

 

 

10 godina
offline
Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?

Dobro, malo pretjeruju sa "vizonarstvom" jer i prije Apple-ovih ARM-a su postojali laptopi sa ARM procesorima. Ono što Apple napravi, jest, da svojom ogromnim utjecajem na tržište jednostavno mjenja trendove. Oni naprave prvi korak naprijed, uvijek su to radili i skoro uvijek im je uspjelo, za razliku od ostalih koji "mužu" kravu dok ne krepa, pa onda samo iskopiraju Apple.

Nadglednik dina
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
Napisao si tri bedastoće pa cisto da to odgovorim. Kao prvo, otkada je optimiziranost OS-a loša stvar? Pa tko brani MS-u da uloži vise truda u optimizaciju koda? Sto se tiče M1 i Apple chipova cijelo vrijeme se provlači netočna postavka da konkurencija ima ARM chip na istoj razini kao Ax chipovi - to je daleko od istine i snapdragon ipak zaostaje, a da ne spominjem da (još) nema ARM chip koji bi im na desktopu približno konkurirao. A sto se tiče MS-a prolistaj malo vijesti pa ćeš vidjeti da se ubrzano pripremaju za ARM procesore.
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
Da li je vizionarstvo ili nije možemo debatirati, ali ono sto Apple napravi je da prepozna tehnologiju koja ima potencijal i stavi je u masovnu primjenu tako da se “kladi velikim novcima” na to i time mijenja trendove. Nitko ne kaže da Apple izmislio sve te stvari, ali ih je prepoznao i sto se mene tiče to jest vizionarstvo. Sto znaci napraviti inovaciju i izmisliti nešto Revolucionarno ako to nitko neće koristiti.
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
8 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
Uhh
3 godine
protjeran
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
southy kaže...
Napisao si tri bedastoće pa cisto da to odgovorim. Kao prvo, otkada je optimiziranost OS-a loša stvar? Pa tko brani MS-u da uloži vise truda u optimizaciju koda? Sto se tiče M1 i Apple chipova cijelo vrijeme se provlači netočna postavka da konkurencija ima ARM chip na istoj razini kao Ax chipovi - to je daleko od istine i snapdragon ipak zaostaje, a da ne spominjem da (još) nema ARM chip koji bi im na desktopu približno konkurirao. A sto se tiče MS-a prolistaj malo vijesti pa ćeš vidjeti da se ubrzano pripremaju za ARM procesore.

 Zaista ne treba biti vizionar ili genije da vidiš kako su se telefoni pretvorili u džepna računala. Ova ideja je stara godinama. I drugi su pokušavali nešto slično (kao što je navedeno npr. Samsung) ali im je falio OS. Isto tako znamo da je Unix-like OS-ove puno lakše prilagoditi ARM arhitekturi nego Windowse. Tko je rekao da je optimiziranost OS-a loša? Rekao sam da je to prednost Apple-a, a ne da je loše. MS se ubrzano pripremao i 2012 s Windowsima RT, moguće da će sada uspjeti a možda i neće. To nije samo stvar tehnologije, nego ovisi kako će korisnici prihvatiti ili ne. Može tehnološki biti super, ali da široka baza korisnika to iz nekog razloga ne prihvati i obrnuto. Meni koji sigurno neću kupovati Apple proizvode je konkurencija vrlo blizu. Ako kasni jednu godinu ili 10-20% performansi, to mi ništa ne znači. Već rekoh da je i Mediatek izbacio sličnu stvar za vrhunske ChromeOS laptope. Kad oba laptopa izađu nek se naprave usporedni testovi pa ćemo vidjeti koliko kasne. Bitan je trend koji su prepoznali svi već odavno, samo što na drugoj strani nema jedinstva oko OS-a. Nikakva vizija i revolucija, ovo je vjerojatno SoC vrlo sličan ali prilagođen A14. Možeš ga nazvati i A14Y. Za jača računala će imati možda više jezgri i nakalamljen veći RAM. Već telefoni i tableti sljedeće godine će imati sličan SoC i ako imaju jedinstven OS dovoljna je tipkovnica da se pretvori u isto takvo računalo.

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.11.2020 21:05 (nekinik).
15 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
nekinik kaže...
..
-- Već telefoni i tableti sljedeće godine će imati sličan SoC i ako imaju jedinstvan OS dovoljna je tipkovnica da se pretvori u isto takvo računalo.

 -točno.

no kad počneš dodavati dijelove-mogućnosti-periferiju tad mobač postane desktop, tj tad trenutna prednost arm-a-soc-a nestane kao npr potrošnja, jer tad desktop daje struju usb portu na kojem recimo puniš mobač ili hdmi-dp monitoru.. tj glavni fičer mobitela, prenosivost, dimenzije i trajanje baterije tj autonomija tad nestane i postane potrošač + nepokretan tj izgubi osnovne fičere prednosti a dobije mane kao potrošnju (na što jedino referiraju reklame.. ne na čiste performanse nego u omjeru potrošnje).

 

-svaki chip može bilo što, sve, dok je nešto drugo koliko snage ima ili koliko trebamo-želimo kao i potrošnja. Kako raste snaga chipova tako je sve manje potrebe za jačima tj počinju biti manji-štedljiviji ili prijenosni .. no reklame će sugerirati da su i jači, nisu, kao što neko laptop računalo nije jače od identičnog desktopa već samom potrošnjom-hlađenjem ili masom što tad ograničava ili eliminira nekukategoriju tj desktop nije laptop-prijenosnik.. i samo zato je spojen na strujnu utičnicu tj potrošnja je tad sporedna, dok kod mobača nije jer je tad autonomija bez priključka važna, tj dva različita kriterija-potrebe, načina rada samo što je to sve isto-slično izmješano pa je ponekad granica nevidljiva ili se reklamom zamuti kao nevažna.

-obrnuto, mobač koji može vrtiti hd video, sigurno može više-jače ako mu damo jači izvor napajanja + hlađenje, ali tad više nije mobitel.. odnosno po muphyju za 18 mjeseci će biti dvostruko jači, no to je uvjek u budućnosti tako a mi želimo sad, ne sutra.. itd itd.

 

-namjena, kriterij.. i na kraju, uvjek će postojati različite kategorije uređaja, kao što postoje auti, glazba, pizze i sladoledi.. nema 'jednog najboljeg' mada to apple misli kao i svaka reklama za sebe :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
Antiseptik kaže...
Promo.

 

Ma jok, tu se samo radi o neupučenom piscu članka koji napiše svašta, ali ništa realno ili vrlo precizno.

 

Jabučarima reklama ne treba, a Intelu nikakve reklame ne pomažu jer nemaju ništa novo vrjedno spomena niti reklame.

 

 

Kao što ranije napisah, za Intel je najmanji problem činjenica da eto Jabučari više neče kupovat njihove procesore.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-clanaka-bughr/sto-appleov-m1-znaci-buducnost-intela/278858.aspx?page=0&jumpto=6246840&sort=asc&view=flat

 

Eto glavnih Intel problema, poredani po prioritetu ili kako god okreneš AMD ih sve više gazi na svim stranama.

 

- Intel 10nm, loši prinosi+ostali problemi=nekonkurentan proizvod

 

- Intel 7nm, na vrbi sviralo ili možda ipak stigne u 2023 godini

 

- izgubili su prednost u proizvodnim procesima, TSMC 7nm i 5nm aktivni i rade punom parom=AMD i Jabučari uživaju

 

- Intel Desktop i HEDT segment je izgubljen, AMD ih zgazio kao Slon na Ježa

 

- Intel Serverski CPU, AMD Epyc CPU serverski udio sve više raste

 

- Intel Mobile segment, trenutno po teškim udarom ili navalom odličnih i štedljivih "starih Renoir Zen 2/APU procesora", Zen 3/Mobile APU stiže u Q1 ili prvoj polovici 2021

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.11.2020 21:25 (rambox).
14 godina
offline
Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?

HTC Hero-iP 3GS-Nexus S-Htc 8S-iP4-Galaxy S2-Sensation-Lumia 625-N8-Z1C-M2 Note-M8-Z1C-BB 9900-Z1C-L630-Xperia E-OPO-HOX-N5-iP4S-iP5S-S5-HTC10-Note8-S5-Mix2-Mi9SE-Mi9-OP6T-Mi9-P3-Note9-P3
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
Nadglednik dina
Moj PC  
0 1 hvala 0
13 godina
offline
Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?

apple fan baza i ovi drugi što ne mogu priznat da su jebeni genijalci i da jedini naprave kako spada čega god se uhvate - ko kapula i čevapi. iz garaže do 2 bilijuna, a uskoro i 3 kako stoje stvari... al to je samo ovo i samo ono :D

ovo sad je zapravo najsličnije 14Ax koja je bila rezervirana za najjači iPad, ali siguran sam da će se A i M linija sve više razlikovati. Teško da će propustiti priliku iskoristiti dobar trend koji imaju i prednost i ne razviti nešto ubitačno za iMac i posebno za mac pro, sad kad imaju mogućnost... ima tu još prostora, bar im novac nije problem.

 

Isto kao što će sa druge strane nastaviti i minjaturizaciju sa S serijom procesora za watch, T, W, H, U ... i tko zna kako će se zvati za apple glass, ako bude različit od S modela za watch.

 



 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
zzib kaže...
andrijam kaže...

Ovaj dali nešto propuštam, nije li trenutno aktualna x64 arhitektura,

 

Da, aktualna je

 

I kakve veze s gustoća tranzistora ima s tipom arhitekture?

 

Veća gustoća, više tranzistora, više jezgri -  manja potrošnja. Odnosno, više je manje

 

A da Intel napravi narudžbu od TMSCa, s x64 instrukcijama?

 

Najavili su upravo to, ali od Samsunga ili neke druge ekipe koja ima lošiji proizvodni proces. Intel je zakasnio...

 

AMD je iz Texasa ili iz Kanade?

13 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
EZY-E kaže...

 https://arstechnica.com/gadgets/2020/11/macos-big-sur-launch-appears-to-cause-temporary-slowdown-in-even-non-big-sur-macs/

validacija https://eclecticlight.co/2020/08/22/apple-silicon-macs-will-require-signed-code/ moguće čak i neki bug pri lansiranju big sura ili nedorađen protokol. little snitch radi pod big surom. https://www.obdev.at/products/littlesnitch-big-sur/index.html

 

 

barem još uvijek ne prodaju te podatke svakome tko plati... podaci na serverima odavno nisu privatni, ako vlada / policija zatraži dobit će ih, ali npr Apple nije htio pomoći probiti zapljenjeni iPhone.

a to da se može doći do nečije ip adrese kad se spaja na net, ne vidim da to smeta win i android/google korisnicima ... svaki put kad startaš windows i MS servise, kad se spojiš na nečki wifi, ili kad otvoriš browser prate te posvuda i serviraju reklame...





Poruka je uređivana zadnji put sub 14.11.2020 23:01 (grzzi).
13 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
9 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
love2ml86 kaže...
zzib kaže...
andrijam kaže...

Ovaj dali nešto propuštam, nije li trenutno aktualna x64 arhitektura,

 

Da, aktualna je

 

I kakve veze s gustoća tranzistora ima s tipom arhitekture?

 

Veća gustoća, više tranzistora, više jezgri -  manja potrošnja. Odnosno, više je manje

 

A da Intel napravi narudžbu od TMSCa, s x64 instrukcijama?

 

Najavili su upravo to, ali od Samsunga ili neke druge ekipe koja ima lošiji proizvodni proces. Intel je zakasnio...

 

AMD je iz Texasa ili iz Kanade?

Koliko je meni poznato, AMD ima sjedište u Kaliforniji (Santa Clara). AMD je osnovan davne 1969. i to u Kaliforniji, ali ne u Santa Clara-i, nego u nekom drugom gradu pa se preselio. Tako da je AMD tipična Američka tvrtka iz silicijske doline ... 

Emilio Estavez
6 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
Emilio Estavez kaže...
love2ml86 kaže...
zzib kaže...
andrijam kaže...

Ovaj dali nešto propuštam, nije li trenutno aktualna x64 arhitektura,

 

Da, aktualna je

 

I kakve veze s gustoća tranzistora ima s tipom arhitekture?

 

Veća gustoća, više tranzistora, više jezgri -  manja potrošnja. Odnosno, više je manje

 

A da Intel napravi narudžbu od TMSCa, s x64 instrukcijama?

 

Najavili su upravo to, ali od Samsunga ili neke druge ekipe koja ima lošiji proizvodni proces. Intel je zakasnio...

 

AMD je iz Texasa ili iz Kanade?

Koliko je meni poznato, AMD ima sjedište u Kaliforniji (Santa Clara). AMD je osnovan davne 1969. i to u Kaliforniji, ali ne u Santa Clara-i, nego u nekom drugom gradu pa se preselio. Tako da je AMD tipična Američka tvrtka iz silicijske doline ... 

Da, da, ja sam zapamtio Texas jer su imali tvornicu u Austinu.. Ali ovaj lik.. Kanada 

16 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
love2ml86 kaže...
Emilio Estavez kaže...
love2ml86 kaže...
zzib kaže...
andrijam kaže...

Ovaj dali nešto propuštam, nije li trenutno aktualna x64 arhitektura,

 

Da, aktualna je

 

I kakve veze s gustoća tranzistora ima s tipom arhitekture?

 

Veća gustoća, više tranzistora, više jezgri -  manja potrošnja. Odnosno, više je manje

 

A da Intel napravi narudžbu od TMSCa, s x64 instrukcijama?

 

Najavili su upravo to, ali od Samsunga ili neke druge ekipe koja ima lošiji proizvodni proces. Intel je zakasnio...

 

AMD je iz Texasa ili iz Kanade?

Koliko je meni poznato, AMD ima sjedište u Kaliforniji (Santa Clara). AMD je osnovan davne 1969. i to u Kaliforniji, ali ne u Santa Clara-i, nego u nekom drugom gradu pa se preselio. Tako da je AMD tipična Američka tvrtka iz silicijske doline ... 

Da, da, ja sam zapamtio Texas jer su imali tvornicu u Austinu.. Ali ovaj lik.. Kanada 

 Ati/Radeon su (bili) kanadska firma

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
6 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
nixass kaže...
love2ml86 kaže...
Emilio Estavez kaže...
love2ml86 kaže...
zzib kaže...
andrijam kaže...

Ovaj dali nešto propuštam, nije li trenutno aktualna x64 arhitektura,

 

Da, aktualna je

 

I kakve veze s gustoća tranzistora ima s tipom arhitekture?

 

Veća gustoća, više tranzistora, više jezgri -  manja potrošnja. Odnosno, više je manje

 

A da Intel napravi narudžbu od TMSCa, s x64 instrukcijama?

 

Najavili su upravo to, ali od Samsunga ili neke druge ekipe koja ima lošiji proizvodni proces. Intel je zakasnio...

 

AMD je iz Texasa ili iz Kanade?

Koliko je meni poznato, AMD ima sjedište u Kaliforniji (Santa Clara). AMD je osnovan davne 1969. i to u Kaliforniji, ali ne u Santa Clara-i, nego u nekom drugom gradu pa se preselio. Tako da je AMD tipična Američka tvrtka iz silicijske doline ... 

Da, da, ja sam zapamtio Texas jer su imali tvornicu u Austinu.. Ali ovaj lik.. Kanada 

 Ati/Radeon su (bili) kanadska firma

AMD je američka.

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.11.2020 0:10 (love2ml86).
16 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
love2ml86 kaže...

AMD je američka.

da, no uvjeren sam da je kolegi misao otisla u smjeru ATI-ja a ne AMD-a.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
15 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
nixass kaže...
love2ml86 kaže...

AMD je američka.

da, no uvjeren sam da je kolegi misao otisla u smjeru ATI-ja a ne AMD-a.

 + texas instrumental, koji je u počecima prije par desetljeća proizvodio za oba proizvođača, tj za jednog, intel, pa za amd koji je bio intelov odjel-partner i odvojio se.. tj TI ima kapacitete u kojima i danas proizvodi za naručitelje, kao što apple proizvodi svoj ajfon u kini, ista stvar..

-ati je kandska, bio (više nije jer je sad vlasnik amd), firma, tj i dalje je to isto-nevažno, tj u tom slučaju nema granica, samo novac. I dalje su pogoni na istom mjestu gdje su bili prije kupnje, tj ati-radeonke u kanadi..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
nixass kaže...
love2ml86 kaže...

AMD je američka.

da, no uvjeren sam da je kolegi misao otisla u smjeru ATI-ja a ne AMD-a.

Ja nisam uvjeren jer se u komentarima referirao na procesore što ga nikako nije moglo pogurnuti u smjeru ATi-ja.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice