U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali nije

poruka: 56
|
čitano: 11.683
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali nije".
14 godina
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
Anđeo bez falinge kaže...

Dario, imaš odlične članke, no nitko mi nije nikada odgovorio na teoriju "svemir se širi".

Gdje se širi i gdje je tomu kraj.

Mi smo kao ljudska biča ograničeni kutovima, dužinama, metrima itd i kako to da ta "svemirska" praznina nema kraja ?!

 

Kako nešto nema kraj ? 

 

Možda bi netko od vas fizičara, astrofizičara mogao jednom napisati nama običnima, o čemu se tu radi i koje su znastvene spoznaje oko "beskonačnosti" svemirskog prostora...

 

Nema znanstvenih spoznaja o tome da li je naš svemir beskonačan ili konačan. Niti jedan ozbiljan znastvenik ti neće reći ništa drugo nego "ne znamo".

15 godina
offline
U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali nije

Koliko AU je udaljena rupa? Cca?

 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
AFARON kaže...

 

Nema znanstvenih spoznaja o tome da li je naš svemir beskonačan ili konačan. Niti jedan ozbiljan znastvenik ti neće reći ništa drugo nego "ne znamo".

 Što je u čemu, što je iza te "konačnosti" ?!

Kako nešto ne može biti u nečemu ?! (ovo je glupo) 

Načitao sam se brate astrofizike (kada sam bio mladji) i svi najrelevantniji znanstvenici iz toga područja su rekli da ne samo da je svemir beskonačan već je i "prostor" iza svemira beskonačan.

Kako to, kako to, kako to ?

Evo, čak moj sugrađanin koji je napisao članak, čita komentare, a jednostavno ne zna "jednostavno" odgovoriti.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
11 godina
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
Anđeo bez falinge kaže...
AFARON kaže...

 

Nema znanstvenih spoznaja o tome da li je naš svemir beskonačan ili konačan. Niti jedan ozbiljan znastvenik ti neće reći ništa drugo nego "ne znamo".

 Što je u čemu, što je iza te "konačnosti" ?!

Kako nešto ne može biti u nečemu ?! (ovo je glupo) 

Načitao sam se brate astrofizike (kada sam bio mladji) i svi najrelevantniji znanstvenici iz toga područja su rekli da ne samo da je svemir beskonačan već je i "prostor" iza svemira beskonačan.

Kako to, kako to, kako to ?

Evo, čak moj sugrađanin koji je napisao članak, čita komentare, a jednostavno ne zna "jednostavno" odgovoriti.

Kako to da postoje ljudi koje se ne mogu zadovoljit odgovorom: "ne znam"? Kako to, kako to?

42
3 godine
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
Visak kaže...
Trenutno su Jupiter i Saturn jako dobro vidljivi na južnom nebu tijekom cijele noći, Mars izlazi oko ponoći, a Venera mislim pred jutro.

 Venera se pojjavjjuje i kao Večernjača i Danica

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.8.2020 13:05 (ceha965).
6 godina
protjeran
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
markoB

Kako to da postoje ljudi koje se ne mogu zadovoljit odgovorom: "ne znam"? Kako to, kako to?

 lijepo si to poluironično objasnio....

očekujem odgovor na ovoj temi koji je moj sugrađanin dario hrupec napisao....

slušaj me ???????????????????????????

kda takvi lumeni (bez ikakve ironije) nemaju odgovor na moj skromni upit, jebi ga, i i astrologiju i sve....

 

Zašto se moj prof ne javi na ovoj temi i ne meni, nego svekolikom pučanstvu...

 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
14 godina
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
Anđeo bez falinge kaže...
markoB

Kako to da postoje ljudi koje se ne mogu zadovoljit odgovorom: "ne znam"? Kako to, kako to?

 lijepo si to poluironično objasnio....

očekujem odgovor na ovoj temi koji je moj sugrađanin dario hrupec napisao....

slušaj me ???????????????????????????

kda takvi lumeni (bez ikakve ironije) nemaju odgovor na moj skromni upit, jebi ga, i i astrologiju i sve....

 

Zašto se moj prof ne javi na ovoj temi i ne meni, nego svekolikom pučanstvu...

 

 

NEMA ODGOVORA NA TO PITANJE! ...postoje pretpostavke i teorije ali nema odgovora, jer nema dokaza. A beskonačnost samu po sebi nije teško zamisliti...ako bi prostor u ovom svemiru bio beskonačan jednostavno ne bi mu nikada bilo kraja. Ne mora se prostirati u ništa drugo, on može biti izolirani sustav...

 

Zamisli 2D video igru u kojoj imaš beskonačan level (nije teško za napraviti) i samo trčiš sa likom npr u desno do beskonačnosti i nema kraja, lik nikada neće iskočiti iz kompjutera, on je u zatvorenom beskonačnom sustavu...ne prostire se u ništa "drugo".

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.8.2020 14:05 (AFARON).
3 godine
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
Do nedavno se pričalo da samo tijela koja prelaze Chandersekharovu granicu se mogu sabiti u crnu rupu.
Postoji li onda teoretska donja granica crne rupe ili ne. Odnosno koliko najmanja može biti ?
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
Anđeo bez falinge kaže...
markoB

Kako to da postoje ljudi koje se ne mogu zadovoljit odgovorom: "ne znam"? Kako to, kako to?

 lijepo si to poluironično objasnio....

očekujem odgovor na ovoj temi koji je moj sugrađanin dario hrupec napisao....

slušaj me ???????????????????????????

kda takvi lumeni (bez ikakve ironije) nemaju odgovor na moj skromni upit, jebi ga, i i astrologiju i sve....

 

Zašto se moj prof ne javi na ovoj temi i ne meni, nego svekolikom pučanstvu...

 

Prof se ne javlja zato jer je pitanje u čemu se nalazi svemir besmisleno. Naime, ako se svemir nalazi u nečemu, postavlja se pitanje u čemu se nalazi to nešto, pa onda ponovo u čemu je to nešto u čemu se nalazi nešto u čemu se nalazi svemir, itd. itd.. 

 

Kužiš?

 

p.s. 

 

Svemir je prilično osamljeno mjesto. Da parafraziram Maju Perfiljevu: 

 

jer je Svemir samo ovaj jedan
nema ništa, ništa izvan njega

42
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.8.2020 15:18 (markoBT).
16 godina
offline
U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali nije
Abraksas kaže...
Do nedavno se pričalo da samo tijela koja prelaze Chandersekharovu granicu se mogu sabiti u crnu rupu. 
Postoji li onda teoretska donja granica crne rupe ili ne. Odnosno koliko najmanja može biti ?

 Da i ne. Bilo je teoretske priče o tome da li bi sudarima u LHC-u bilo moguće proizvesti mini-mikro-nano crnu rupu. Koliko sam ispratio, teoretski odgovor je bio "Možda, s tim što bi ona bila toliko malena da ne bi uspela usisati ništa, već bi se sama od sebe rasula kroz Hawkingovo zračenje." Suštinski, ako bi se bilo koja količina materije mogla dovoljno jako sabiti, mogla bi nastati crna rupa odgovarajuće veličine. Međutim, jedini način da se to zaista postigne u prirodi je kroz urušavanje masivne umiruće zvezde. Ovako mala crna rupa je, kao što je objašnjeno u članku, mogla da nastane u izrazito ranim trenucima nakon velikog praska, kada se moglo desiti da se, pod dejstvom izrazito "nasilnog" širenja svekolike materije univerzuma, neko njeno parče dovoljno snažno stisne (da se izrazim tako laički, na nivou bake koja prodaje sir na pijaci, pošto nisam fizičar), da se pretvori u crnu rupu.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.8.2020 14:41 (Ivan(4)).
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
AFARON kaže...

 

Nema znanstvenih spoznaja o tome da li je naš svemir beskonačan ili konačan. Niti jedan ozbiljan znastvenik ti neće reći ništa drugo nego "ne znamo".

ovo su moja dva suprotstavljena razmišljanja

 

naš svemir ukoliko je ravan i ne širi se onda je beskonačan, ukoliko je zakrivljen onda nije, ukoliko se širi onda isto nije i vjerojatno je dio nečeg većeg, multisvemira

ukupnost svega jednostavno mora biti beskonačna!?

 

drugo razmišljanje, ukoliko ne postoji gibanje ne postoji niti prostor niti vrijeme, znači ukoliko nakon granica svemira ne postoji nešto što bi se gibalo, čestični svemir, tada i pojam prostornosti gubi smisao, na takvim mjestima onda svemir ne postoji, pitanje je dozvoljava li to fizika uopće, kvantni vakum?

 

Newton vs. Einstein

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.8.2020 15:14 (nemrem_stara_mi_sere).
16 godina
neaktivan
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
ceha965 kaže...
Visak kaže...
Trenutno su Jupiter i Saturn jako dobro vidljivi na južnom nebu tijekom cijele noći, Mars izlazi oko ponoći, a Venera mislim pred jutro.

 Venera se pojjavjjuje i kao Večernjača i Danica

 Ja govorim kada se ovih dana može vidjeti.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
Pitati se što je izvan granica svemira, ako to i postoji, je kao da bakterija pokušava shvatiti što je to galaksija. Znači, nešto za nju potpuno neshvatljivo i nevažno. Tako i za nas. Postoje mnoge stvari koje su nam bliže i koje možemo otkriti/shvatiti, pa čak i na Zemlji i da bi se trebali fokusirati na to. Who cares što je izvan svemira.
King in the castle, king in the castle ...
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
tjodalv kaže...
Pitati se što je izvan granica svemira, ako to i postoji, je kao da bakterija pokušava shvatiti što je to galaksija. Znači, nešto za nju potpuno neshvatljivo i nevažno. Tako i za nas. Postoje mnoge stvari koje su nam bliže i koje možemo otkriti/shvatiti, pa čak i na Zemlji i da bi se trebali fokusirati na to. Who cares što je izvan svemira.

 Odgovori na pitanja što je, od čega je, zašto je, koliko je... su nas dovela na ovaj tehnološki stupanj.

Fokusiranje na lokalna pitanja ne smije isključivati spoznavanje drugih stvari.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
6 godina
protjeran
offline
U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali nije

Opet se svodi na pitanje ; Što je iza tzv. beskonačnosti prostora,vremena ?

Znanost ne zna, a Vaši pokušaji odn. pokušaji pojedinaca nisu zadovoljavajući...

Recite NE ZNAM, ne kužim, nije to u domeni moga razmišljanja itd.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali

Iza prostora ne može postojati po samoj definiciji, kao što ne može postojati prije vremena - iza označava poziciju unutar prostora, a prije unutar vremena.

 

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
6 godina
protjeran
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
MrBlc kaže...

Iza prostora ne može postojati po samoj definiciji, kao što ne može postojati prije vremena - iza označava poziciju unutar prostora, a prije unutar vremena.

 

 

 Ok, vjerojatno sam se krivo izrazio, no ti znaš na što mislim, tako da objašnjenja nema, jer je teško i napisati da bi bilo razumljivo, što se misli pod pojmom beskonačnosti..iza svemira itd... 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
16 godina
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
Anđeo bez falinge kaže...

Opet se svodi na pitanje ; Što je iza tzv. beskonačnosti prostora,vremena ?

Znanost ne zna, a Vaši pokušaji odn. pokušaji pojedinaca nisu zadovoljavajući...

Recite NE ZNAM, ne kužim, nije to u domeni moga razmišljanja itd.

rekli smo NE ZNAM vec jedno 10ak puta u ovoj temi.

koji odgovor bi bio zadovoljavajuc? nema tu religijskih dogmi pa da kazemo da se iza nalazi nesto izmisljeno/proizvoljno/kako nam odgovara

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
6 godina
protjeran
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
nixass kaže...

rekli smo NE ZNAM vec jedno 10ak puta u ovoj temi.

koji odgovor bi bio zadovoljavajuc? nema tu religijskih dogmi pa da kazemo da se iza nalazi nesto izmisljeno/proizvoljno/kako nam odgovara

 nisam ni jednom spomenuo religijske dogme niti me zanimaju.

ne želim nikakvo izmišljeno, proizvoljno, dogmatsko objašnjenje.... već znanstveno

 

ponovo bih zamolio sugrađanina Hrupeca da NAM iznese svoje razmišljanje, nekakve manje spoznaje o mome upitu, jer je njegovo mišljenje relevantnije nego tvoje, moje itd...

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
16 godina
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
Anđeo bez falinge kaže...
nixass kaže...

rekli smo NE ZNAM vec jedno 10ak puta u ovoj temi.

koji odgovor bi bio zadovoljavajuc? nema tu religijskih dogmi pa da kazemo da se iza nalazi nesto izmisljeno/proizvoljno/kako nam odgovara

 nisam ni jednom spomenuo religijske dogme niti me zanimaju.

ne želim nikakvo izmišljeno, proizvoljno, dogmatsko objašnjenje.... već znanstveno

 

ponovo bih zamolio sugrađanina Hrupeca da NAM iznese svoje razmišljanje, nekakve manje spoznaje o mome upitu, jer je njegovo mišljenje relevantnije nego tvoje, moje itd...

oprosti ako grijesim, al meni ovo izgleda ko trollanje poput onog od ludizao, koji inzistira na 4K/8K kamerama na svemirskim letjelicama.

razmisljanje nije znanstvena spoznaja.

iza je trenutno nesto sto se ne moze izmjeriti, a jos i dan danas imamo problema sa pojmovima kao sto su prostor i vrijeme.

cak i pojmovi bliskiji od iza, npr crna rupa, nam zadaju glavobolje. iza je jedno X magnituda kompliciraniji pojam.

znanstvenu spoznaju o iza cemo eventualno imati kada i ako postanemo K2 ili K3 civilizacija.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.8.2020 9:19 (nixass).
15 godina
odjavljen
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
Anđeo bez falinge kaže...

 Ok, vjerojatno sam se krivo izrazio, no ti znaš na što mislim, tako da objašnjenja nema, jer je teško i napisati da bi bilo razumljivo, što se misli pod pojmom beskonačnosti..iza svemira itd... 

Stvar je u tome da mi prvenstveno shvaćamo stvari kroz naše iskustvo i intuiciji. Međutim, naše intuitivno shvaćanje je ograničeno prostorom i vremenom. Sve u našoj okolini ima neku granicu i nešto drugo što se nalazi izvan te granice. Međutim, to su mjere unutar prostora. Nama intuicija govori da bi i svemir u nečemu trebao biti, ali ako je svemir sam sustav prostor-vremena i onoga što se u prostor-vremenu nalazi, onda taj intuitivni uvjet da bi svemir trebao imati neki medij u kojem se nalazi više nije utemeljen. Možda se i nalazi u nekom mediju, ali, logički gledano, onda bi ili taj medij trebao biti samodostatan ili bi trebao biti u nekom trećem mediju. Opet dolazimo do nelogičnosti - ili neki medij, poput prostora, može postojati kao samodostatan, bez medija u kojem se nalazi, ili imamo beskonačnu matrjošku medija, što je opet mind blowing.

 

S obzirom da trenutno nemamo nikakvih indicija da je prostoru potreban medij, nemamo razloga smatrati da imamo niz medija do nekog kojem medij neće biti potreban kao ni da imamo beskonačan niz medija.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
6 godina
protjeran
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
nixass kaže...

iza je trenutno nesto sto se ne moze izmjeriti, 

 dobro, sve mi je jasno. dovoljno sam školovan da ne razumijem to "ništavilo".

nije mi jasno zašto se astrofizičari, znanstvenici ne očituju o tome broblemu, jednostavno ne napišu, ne znam, ne mogu objasniti i sl.

 

ne želim više o tome rasprijedati jer barem do sada znanstvenoga odgovora odgovora NEMA a ti religijski odgovori koji su pokušani biti implicirani na moj post...

 

pošto se autor teksta ne javlja, ne čita temu koju je sam napisao,,, ?! čemu dalje pisati...

 

što se mene tiče, dok se D.h ne javi ne želim raspravljati o neraspravljivom.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
16 godina
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
Anđeo bez falinge kaže...

 

ne želim više o tome rasprijedati jer barem do sada znanstvenoga odgovora odgovora NEMA a ti religijski odgovori koji su pokušani biti implicirani na moj post...

hej al fakat, nisam htio nikakvu religiju implicirat, osim dogme.

jer mi se cini da ti zelis odgovor na silu, a tak nazalost nejde, osim zna se u kojem slucaju.

odgovor na iza je vise filozofski nego fizicarski, bar po trenutnom shvacanju stvari.

sorry ak te uvrijedilo.

Mr-Blc je pismenija pa je dao i bolji odgovor.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.8.2020 9:37 (nixass).
6 godina
protjeran
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
nixass kaže...

hej al fakat, nisam htio nikakvu religiju implicirat, osim dogme.

jer mi se cini da ti zelis odgovor na silu, a tak nazalost nejde, osim zna se u kojem slucaju.

odgovor na iza je vise filozofski nego fizicarski, bar po trenutnom shvacanju stvari.

sorry ak te uvrijedilo.

Mr-Blc je pismenija pa je dao i bolji odgovor.

 sve, ok...

MrBlc razmišlja poput nas većine, no on tekstualno uvijek ljepše objasni svoj post da bi npr objasnio objasnio neobjašnjivo....crkvene dogme me ne zanimaju..

rekoh da više ne želim pisati o ovoj temi koju sam nabacio u u okviru teme D.H.

 

nije me ništa uvrijedilo, tako da smo ok.... rasprave su na forumu takva kakve jesu...

samo ti želim reći da nisam trolao, ili kako se to nekada pisalo "flejmao"

lp

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
14 godina
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
nemrem_stara_mi_sere kaže...

ovo su moja dva suprotstavljena razmišljanja

 

naš svemir ukoliko je ravan i ne širi se onda je beskonačan, ukoliko je zakrivljen onda nije, ukoliko se širi onda isto nije i vjerojatno je dio nečeg većeg, multisvemira

ukupnost svega jednostavno mora biti beskonačna!?

 

Moje slobodno osobno mišljenje je takođe da je "ukupnost svega" beskonačna, ali ne u smislu prostora. Nego u smislu da postoji beskonačno mnogo različitih: zatvorenih/poluzatvorenih/otvorenih, konačnih/beskonačnih, onih sa fiksnim i onih sa promjenjimvim zakonima; i svih kombinacija svih tih nabrojanih - sustava (svemirova).

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.8.2020 10:37 (AFARON).
5 godina
offline
U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali nije

Kad bi svemir bio beskonačan, to bi značilo i beskonačnu količinu materije & energije, tj. kršenje prvog zakona termodinamike.
Po meni je razumnije da je konačan, ali bez rubova, tj. uvijen sam u sebe. Kao površina kugle ali sa svih, uh, koliko... 10-11 dimenzija?
Ali možda nije jedini, paralelno ili u nizu... malo sam ispao iz kozmologije.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.3.2021 4:34 (Al Crane).
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice