Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

poruka: 394
|
čitano: 58.377
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren".
16 godina
offline
Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

znaci oko kune po kilometru struje... toliko o jeftinoj voznji... 

Moj PC  
27 2 hvala 0
15 godina
offline
Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

kod nas je još skuplje jer švabe nemaju toliko uhljeba i "ulaganja u infrastrukturu". 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
13 1 hvala 0
16 godina
online
Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

Ovo je nevjerojatna EV antireklama.

 
5 1 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

Da vidimo kako stoji s “ekologijom” i ekonomijom. Službeni podaci za Njemačku su 548g CO2/kWh proizvedene struje, all-in, znači uključujući proizvodnju, gubitke u distribuciji itd. Znači ako je potrošio 850kWh (ne vidi se jel je to neto potrošnja ili uključuje i gubitke kod punjenja, ali nebitno), proizveo je 850x548=465800g CO2.p, znači nekih 466kg.

 

Aktualni Mercedes C klasa 220d proizvodi po testu 165g CO2/km (tvornički podaci WLTP 121g/km). Za istu udaljenost bi ta C klasa proizvela 2781x165=458865g CO2, znači nekih 459kg i time manje nego Tesla. Ako dodamo i CO2 iz proizvodnje baterije, nekih 150kg/kWh, za Teslinu bateriju od 75kWh ispušteno je dodatnih 11250kg. Cijena? C klasa troši na autoputu oko 6,1l/100 km, opet prema testu. Za spomenutu udaljenost znači aktualno u DE nekih 220€. C klasa košta u DE od nekih 42000€, Tesla 3 od 56800€.

 

I tak.

 
14 11 hvala 7
12 godina
odjavljen
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv

90 centi zapravo. Malo više od 6.6kn/km

 

12 godina
odjavljen
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Old Iggy kaže...

Ovo je nevjerojatna EV antireklama.

 

A htio je samo dobro :D

5 godina
neaktivan
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Dex.pwn kaže...

90 centi zapravo. Malo više od 6.6kn/km

 

 U realnim uvjetima koštalo bi i više. Ovo je sponzorirani članak od strane IONITY-a i ruta je tako odabrana da uz put svugdje ima IONITY-eve brze punjače. Da je išao nekom random rutom pa da je morao koristiti i punjače drugih provajdera, platio bi još i roaming, plus što ne bi napravio ni pola tih kilometara jer većina punjača nisu brzi. Vožnja na struju u DE je skuplja nego na diesel ako samo tankaš na brzim punjačima. Isplati se marginalno ako koristiš spore punjače ili puniš kod kuće, ali to onda platiš izgubljenim vremenom, moraš investirati u infrastrukuturu kod kuće ako uopće imaš uvjete itd. Plin je daleko najjeftiniji. TANSTAAFL, bez obzora što uvjek ima novih budala koje misle suprotno. 

4 godine
protjeran
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Bez obzira Ionity ili neki drugi "super" " brzi" punjač, i dalje je punjenje baterija iznimno spor i opasan (veliko zagrijavanje) proces, tako da ovakve baterije nisu i ne mogu biti kvalitetno rješenje za ozbiljnu svakodnevnu "heavy duty" uporabu. Ktome, ako bi svi prešli na ev, trebalo bi graditi i nove termoelektrane i nuklearke i kompletno novu mrežu, tako da je zaštita prirode uporabom EV vrlo upitna, a o samom procesu proizvodnje i/ili reciklaže baterija koji je iznimno toksičan, a ni struja tada neće biti jeftina... da ne duljim... Vodik mi je izgledniji kao gorivo budućnosti i kvalitetna ekološka zamjena za "fosilce" i nadam se da će uskoro industrija krenuti tim smjerom (Audi i Bmw te Ford), ako im je zaista stalo do planete i ljudi...
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.7.2019 16:06 (Kokobil50).
 
4 7 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv

U racunicu nisi ubacio koliko se CO2 proizvede za vadjenje, proizvodnju, prijevoz i skladistenje fosilnog goriva.

5 godina
neaktivan
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Kokobil50 kaže...
Bez obzira Ionity ili neki drugi "super" " brzi" punjač, i dalje je punjenje baterija iznimno spor i opasan (veliko zagrijavanje) proces, tako da ovakve baterije nisu i ne mogu biti kvalitetno rješenje za ozbiljnu svakodnevnu "heavy duty" uporabu. Ktome, ako bi svi prešli na ev, trebalo bi graditi i nove termoelektrane i nuklearke i kompletno novu mrežu, tako da je zaštita prirode uporabom EV vrlo upitna, a o samom procesu proizvodnje i/ili reciklaže baterija koji je iznimno toksičan, a ni struja tada neće biti jeftina... da ne duljim... Vodik mi je izgledniji kao gorivo budućnosti i kvalitetna ekološka zamjena za "fosilce" i nadam se da će uskoro industrija krenuti tim smjerom (Audi i Bmw te Ford), ako im je zaista stalo do planete i ljudi...

Da, evo i brojeva za DE koje slučajno imam. U DE je aktualno registrirano oko 45 milijuna osobnih vozila, prosječna godišnja kilometraža je oko 14000km. Ako bi sve to bilo električno i ako uzmemo potrošnju od nekih 20kWh/100km (uključujući i gubitke kod punjenja, to je recimo klasa Leafa, Tesle 3 itd) ispada nekih 120TWh dodatne potrošnje. U to nisu uključeni kamioni niti tranzitni promet koji bi - ako isto pređe na struju - u budućnosti zbog kratkog dometa isto morao puniti u DE barem dva puta dok prođe iz recimo Austrije do Nizozemske ili Francuske. 

 

Trenutna godišnja potrošnja je oko 520TWh, znači elektro auti bi podigli potrošnju za barem 20%, realno vjerojatno i puno više (kamioni, tranzit itd). Njemci će 2023 zatvoriti zadnju nuklearku, a nedavno su donijeli populističku odluku o gašenju svih elektrana na ugljen do 2030 “da bi spasili svijet”. To dvoje čini trenutno oko 50% proizvodnje. “Obnovljivi” čine oko 40% proizvodnje, s time da većinu toga čine vjetroelektrane na kopnu (oko 40%) čije je dalje širenje prilično ograničeno zbog propisa o minimalnoj udaljenosti jedne vjetrenjače od druge i od naseljenih mjesta. Tako da će biti zabavno vidjeti od kuda će to točno 2030. dolaziti polovica trenutne potrošnje plus >100TWh od elektroauta ako se isti zaista počnu širiti u dozama većim od homeopatskih. Btw, samo protekli mjesec je u DE tri puta u zadnji tren spriječen raspad mreže (blackout) zbog kratkotrajno nedovoljnih kapaciteta za vršnu potrošnju u mreži (https://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/stromnetz-deutsche-netzbetreiber-kaempften-mit-akuter-stromnot-a-1275323.html), jedva čekam da pogase sve te elektrane. Inače, blackouti su spriječeni kupovinom vršne struje iz susjednih zemalja po cijeni od 37856€/MWh, normalna cijena u normalnim uvjetima je oko 10€/MWh. Platit će naravno potrošači (Njemačka već sada ima najskuplju struju na svijetu). 

14 godina
offline
Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

Cijena solarnih panela svake godine znacajno ide dolje, kao i baterija uostalom. Elektricni auto znaci jeftino punjenje ako doma imas solarne panele i lijepo si auto napunis doma svaki put. Mjesecno prelazim oko 1500km, mene to doma danas ne kosta nista, jer sam panele vec otplatio (za nekih cca 7 godina). Punim svoj Leaf 4-5 puta mjesecno i vozim se prakticki besplatno. Ako racunamo da 1km=1kn goriva, godisnje ustedim 18 tisuca kuna, puta 10 godina, to je 180 tisuca kuna kroz 10 godina ustedim samo na gorivu. Naravno da ce distributeri elektricne energije u suradnji s punionicama masno naplacivati struju, ali to ionako nije bitno jer ce velika vecina ljudi el. aute puniti doma, oni koji nemaju solarne panele, to ce raditi nocu kad je niza tarifa. U svakom slucaju, elektricni auto se isplati. Za svega 5-10 godina ce se isplatiti duplo vise, jer i solari idu cjenovno dolje i baterije i el. auti, a i cijena struje u svim europskim zemljama na superbrzim punjacima ce se morati poceti regulirati! Ovo sad je bezobrazno nabijanje! 

 
11 1 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Shen kaže...

U racunicu nisi ubacio koliko se CO2 proizvede za vadjenje, proizvodnju, prijevoz i skladistenje fosilnog goriva.

 Dodaj sam, oko 20%. Ako tako računaš, onda slobodno poduplaj i količinu CO2 u proizvodnji baterija koje se danas proizvode uglavnom u Kini strujom iz elektrana na ugljen pa se brodovima voze u USA gdje ih ugrađuju u aute, te energiju koja će jednog dana biti potrebna za reciklažu te baterije, broj koji sam ja naveo je vrlo optimističan i ne uključuje reciklažu. Kako god okreneš, ekološka i ekonomska bilanca elektroauta u DE je negativna što je ovaj idiot svojim eksperimentom upečatljivo dokazao, iako mi to nije bio cilj. 

14 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
GUID kaže...
Shen kaže...

U racunicu nisi ubacio koliko se CO2 proizvede za vadjenje, proizvodnju, prijevoz i skladistenje fosilnog goriva.

 Dodaj sam, oko 20%. Ako tako računaš, onda slobodno poduplaj i količinu CO2 u proizvodnji baterija koje se danas proizvode uglavnom u Kini strujom iz elektrana na ugljen pa se brodovima voze u USA gdje ih ugrađuju u aute, te energiju koja će jednog dana biti potrebna za reciklažu te baterije, broj koji sam ja naveo je vrlo optimističan i ne uključuje reciklažu. Kako god okreneš, ekološka i ekonomska bilanca elektroauta u DE je negativna što je ovaj idiot svojim eksperimentom upečatljivo dokazao, iako mi to nije bio cilj. 

 Stalno se vrtimo u krug s istom pricom, sto je bilo prvo, jaje ili kokos?! Zaboga, od nekud se mora krenuti. Stvaramo i jaje i kokos paralelno, tj. stvaramo i el. vozila i broj rjesenja iz obnoviljivih izvora paralelno. Koliko god da se danas potrosi CO2 za proizvodnju baterija, totalno je nevazno jer se u buducnosti nece trositi nista. Koliko god da danas i el. auto emitiraju CO2 (u nekim zemljama vise, u nekim manje) opet je totalno nebitno jer ce se u buducnosti to svesti na minimum. Long story short, elektricni auto s vremenom postaje sve zeleniji i zeleniji, dok klasicni ICE za pogon uvijek treba gorivo i uvijek truje ljude oko sebe kao i okolis, jer nije sve u CO2. Da ne kazem da si gorivo ne mozes natociti doma, dok si struju mozes sam proizvesti.

15 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Za 10 godina fosilno gorivo ide u ropotarnici...koeficijenti iskoristivosti elektromotora napram fosilnih su bolji...a opet neki imaju mogućnost da si i doma proizvede struju...za sad nisam sreo nekog tko si doma destilira super95 ili eurodizel 😎. Cijena je tu faktor satrašivanja nametnutih od fosilnih prozvođača. Koma je što se sve za vađenje dizela izmanipuliralo s klimom i ostalim ekološkim gadarija. Ako je nekome stalo do fosilnih goriva to je fosilima
 
6 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
=XFX=PlayHard kaže...

Cijena solarnih panela svake godine znacajno ide dolje, kao i baterija uostalom. Elektricni auto znaci jeftino punjenje ako doma imas solarne panele i lijepo si auto napunis doma svaki put. Mjesecno prelazim oko 1500km, mene to doma danas ne kosta nista, jer sam panele vec otplatio (za nekih cca 7 godina). Punim svoj Leaf 4-5 puta mjesecno i vozim se prakticki besplatno. Ako racunamo da 1km=1kn goriva, godisnje ustedim 18 tisuca kuna, puta 10 godina, to je 180 tisuca kuna kroz 10 godina ustedim samo na gorivu. Naravno da ce distributeri elektricne energije u suradnji s punionicama masno naplacivati struju, ali to ionako nije bitno jer ce velika vecina ljudi el. aute puniti doma, oni koji nemaju solarne panele, to ce raditi nocu kad je niza tarifa. U svakom slucaju, elektricni auto se isplati. Za svega 5-10 godina ce se isplatiti duplo vise, jer i solari idu cjenovno dolje i baterije i el. auti, a i cijena struje u svim europskim zemljama na superbrzim punjacima ce se morati poceti regulirati! Ovo sad je bezobrazno nabijanje! 

 Velika većina ljudi ne živi u vlastitim kućama na selu nego u zgradama u gradovima i nikad neće imati svoju punionicu. Velika većina ljudi živi na geografskim širinama na kojima barem pola godine nema dovoljno sunca da si napune auto, čak i ako imaju kuću i prostora za panele. Cijena baterija je već odavno pala i vjerojatnost da će još bitno dalje pasti je nikakva, posebno ako naraste potražnja. Države su doslovno ovisne o porezima na prodaju goriva, ako se smanji potrošnja goriva, taj novac će se morati nadoknaditi negdje drugdje, samo totalne budale mogu vjerovati da će cijena individualne mobilnosti pasti, a ne narasti. Nevjerojatno koliko si gluposti uspio nadrobiti u svom kratkom javljanju. 

Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

2781 km za 300 eura.

 

Dakle 9.2 kilometra po Euru.

 

Dakle 920 km za 100 Eura. 

 

Dakle na brzinu od 170 km/h potrošio je 100 eura kako bi prošao 920 km. 

 

 

Usporedbe radi Mercedes C klasa (https://www.oneshift.com/new-cars/car-fuel-consumption/4081/mercedes-benz-c-class-c200/)

 

prosječno troši 7.3 litara po 100 kilometara

 

Dakle 67 litara za 920 km.

 

Dakle 670 kn (Eurosuper 95, 10kn)

 

Ipak pretpostavljam da bi potrošnja bila veća da je mećka išla 170 km/h, pa bi možda s tom brzinom to bilo približno to.

 

 

 

Ali ono najbitnije; vi kao da zaboravljate da Tesle kupuju ljudi koji imaju mnogo novaca i koje ne zabrinjava potrošnja. Baš kao i Mercedese.

 

Moj PC  
1 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
GUID kaže...
=XFX=PlayHard kaže...

Cijena solarnih panela svake godine znacajno ide dolje, kao i baterija uostalom. Elektricni auto znaci jeftino punjenje ako doma imas solarne panele i lijepo si auto napunis doma svaki put. Mjesecno prelazim oko 1500km, mene to doma danas ne kosta nista, jer sam panele vec otplatio (za nekih cca 7 godina). Punim svoj Leaf 4-5 puta mjesecno i vozim se prakticki besplatno. Ako racunamo da 1km=1kn goriva, godisnje ustedim 18 tisuca kuna, puta 10 godina, to je 180 tisuca kuna kroz 10 godina ustedim samo na gorivu. Naravno da ce distributeri elektricne energije u suradnji s punionicama masno naplacivati struju, ali to ionako nije bitno jer ce velika vecina ljudi el. aute puniti doma, oni koji nemaju solarne panele, to ce raditi nocu kad je niza tarifa. U svakom slucaju, elektricni auto se isplati. Za svega 5-10 godina ce se isplatiti duplo vise, jer i solari idu cjenovno dolje i baterije i el. auti, a i cijena struje u svim europskim zemljama na superbrzim punjacima ce se morati poceti regulirati! Ovo sad je bezobrazno nabijanje! 

 Velika većina ljudi ne živi u vlastitim kućama na selu nego u zgradama u gradovima i nikad neće imati svoju punionicu. Velika većina ljudi živi na geografskim širinama na kojima barem pola godine nema dovoljno sunca da si napune auto, čak i ako imaju kuću i prostora za panele. Cijena baterija je već odavno pala i vjerojatnost da će još bitno dalje pasti je nikakva, posebno ako naraste potražnja. Države su doslovno ovisne o porezima na prodaju goriva, ako se smanji potrošnja goriva, taj novac će se morati nadoknaditi negdje drugdje, samo totalne budale mogu vjerovati da će cijena individualne mobilnosti pasti, a ne narasti. Nevjerojatno koliko si gluposti uspio nadrobiti u svom kratkom javljanju. 

 Kao sto sam i rekao, uopce ne moraju imati svoju punionicu niti imati solarne panele doma. Ako punis nocu automobil na niskoj tarifi, cijena struje je mizerna. Ha, gle.. glupom i zatucanom narodu mozes nametnuti porez kakav hoces, nama da sutra dignu cijenu struje za 300 posto, Hrvati bi slegli ramenima, par dana pisali nezadovoljne komentare po Facebooku i zivot bi isao dalje, nisam bas siguran da ce si Francuzi, Nijemci i sl. narodi to dozvoliti, pa nisu ljudi glupi da daju za struju vise, a tehologija omogucava sto dalje to jeftiniju i jeftiniju struju. Danas se sa solarom vise niti ugljen niti nuklearke ne mogu cjenovno takmiciti, zamisli sto ce biti za 10 godina. Kao sto rekoh, uopce ne sumnjam da ce u Hrvatskoj proci porez kakav god si vlast pozeli, ali nisu svi narodi glupi i pasivni kao mi... 

16 godina
odjavljen
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
=XFX=PlayHard kaže...

Cijena solarnih panela svake godine znacajno ide dolje, kao i baterija uostalom. Elektricni auto znaci jeftino punjenje ako doma imas solarne panele i lijepo si auto napunis doma svaki put. Mjesecno prelazim oko 1500km, mene to doma danas ne kosta nista, jer sam panele vec otplatio (za nekih cca 7 godina). Punim svoj Leaf 4-5 puta mjesecno i vozim se prakticki besplatno. Ako racunamo da 1km=1kn goriva, godisnje ustedim 18 tisuca kuna, puta 10 godina, to je 180 tisuca kuna kroz 10 godina ustedim samo na gorivu. Naravno da ce distributeri elektricne energije u suradnji s punionicama masno naplacivati struju, ali to ionako nije bitno jer ce velika vecina ljudi el. aute puniti doma, oni koji nemaju solarne panele, to ce raditi nocu kad je niza tarifa. U svakom slucaju, elektricni auto se isplati. Za svega 5-10 godina ce se isplatiti duplo vise, jer i solari idu cjenovno dolje i baterije i el. auti, a i cijena struje u svim europskim zemljama na superbrzim punjacima ce se morati poceti regulirati! Ovo sad je bezobrazno nabijanje! 

 

Ja sam razmisljao uzeti leaf... Cijene su sulude - osnovni model 30 tisuca eura.

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

Ako se malo vozis, ne isplati se... ako prelazis kao ja oko 1500km mjesecno, definitivno se isplati. Dakle, sve ovisi o tome koliko se covjek vozi... 

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
=XFX=PlayHard kaže...

Cijena solarnih panela svake godine znacajno ide dolje, kao i baterija uostalom. Elektricni auto znaci jeftino punjenje ako doma imas solarne panele i lijepo si auto napunis doma svaki put. Mjesecno prelazim oko 1500km, mene to doma danas ne kosta nista, jer sam panele vec otplatio (za nekih cca 7 godina). Punim svoj Leaf 4-5 puta mjesecno i vozim se prakticki besplatno. 

 

Oprosti, kolika je tebi površina solarnih panela kad imaš za struju u kući i još ti ostane za 4-5 puta mjesečno punjenje 40 do 60 kWh (200-300 kWh viška) besplatno?

 

Ne želim reći da lažeš, ali to je dosta struje za proizvesti iz kućnog solarnog panela.

 

 

This space for rent!
15 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
GUID kaže...

Da vidimo kako stoji s “ekologijom” i ekonomijom. Službeni podaci za Njemačku su 548g CO2/kWh proizvedene struje, all-in, znači uključujući proizvodnju, gubitke u distribuciji itd. Znači ako je potrošio 850kWh (ne vidi se jel je to neto potrošnja ili uključuje i gubitke kod punjenja, ali nebitno), proizveo je 850x548=465800g CO2.p, znači nekih 466kg.

 

Aktualni Mercedes C klasa 220d proizvodi po testu 165g CO2/km (tvornički podaci WLTP 121g/km). Za istu udaljenost bi ta C klasa proizvela 2781x165=458865g CO2, znači nekih 459kg i time manje nego Tesla. Ako dodamo i CO2 iz proizvodnje baterije, nekih 150kg/kWh, za Teslinu bateriju od 75kWh ispušteno je dodatnih 11250kg. Cijena? C klasa troši na autoputu oko 6,1l/100 km, opet prema testu. Za spomenutu udaljenost znači aktualno u DE nekih 220€. C klasa košta u DE od nekih 42000€, Tesla 3 od 56800€.

 

I tak.

Mislim da nebi trebalo uspoređivati potrošnju goriva jedne vrste vozila s proizvodnjom "goriva" druge vrste vozila.
Osim ako radiš u Državnom zavodu za statistiku RH. Tamo sve može. 

Ako ćemo o potrošnji goriva/energije jednih i drugih, tada klasični auti rade 165g co2/km, a električni 0g co2/km.

Za proizvodnju goriva/energije bi trebalo naći podatak o tome koliko co2 se ispusti za proizvodnju jedne litre goriva. Tada bi mogli uspoređivati dvije proizvodnje.

Na kraju bi trebalo zbrojiti jedno i drugo.

I eventualno uzeti u obzir jedno milijun dodatnih ekoloških, financijskih i inih parametara.

16 godina
odjavljen
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
=XFX=PlayHard kaže...

Ako se malo vozis, ne isplati se... ako prelazis kao ja oko 1500km mjesecno, definitivno se isplati. Dakle, sve ovisi o tome koliko se covjek vozi... 

 

Mogu ga cak i u firmi puniti besplatno. A prelazim dosta - imam 34 km u jednom smjeru do posla. Ali umjesto toga sam uzeo passata 2015 za 15.000 eura i za ostatak love cu se voziti u znatno vecem autu iducih 10 godina.

 

Drago kaže...
=XFX=PlayHard kaže...

Cijena solarnih panela svake godine znacajno ide dolje, kao i baterija uostalom. Elektricni auto znaci jeftino punjenje ako doma imas solarne panele i lijepo si auto napunis doma svaki put. Mjesecno prelazim oko 1500km, mene to doma danas ne kosta nista, jer sam panele vec otplatio (za nekih cca 7 godina). Punim svoj Leaf 4-5 puta mjesecno i vozim se prakticki besplatno. 

 

Oprosti, kolika je tebi površina solarnih panela kad imaš za struju u kući i još ti ostane za 4-5 puta mjesečno punjenje 40 do 60 kWh (200-300 kWh viška) besplatno?

 

Ne želim reći da lažeš, ali to je dosta struje za proizvesti iz kućnog solarnog panela.

 

 

 

To je i meni izgledalo bas jako cudno jer puno je to struje

Freak Show Inc.
6 godina
offline
Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

Ovo je antireklama jedino za brzu vožnju. Iznad 100 km/h otpor zraka postaje bitan faktor. Da se vozio 100 km/h potrošnja bi mu bila duplo manja. Velika većina ljudi živi u gradovima di ti je prosječna brzina 40 km/h. Što se tiče samog zagađenja, po meni je prvi cilj maknut zagađenje van gradova, a tek onda smanjit ukupnu potrošnju svijeta.

 
3 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Drago kaže...
=XFX=PlayHard kaže...

Cijena solarnih panela svake godine znacajno ide dolje, kao i baterija uostalom. Elektricni auto znaci jeftino punjenje ako doma imas solarne panele i lijepo si auto napunis doma svaki put. Mjesecno prelazim oko 1500km, mene to doma danas ne kosta nista, jer sam panele vec otplatio (za nekih cca 7 godina). Punim svoj Leaf 4-5 puta mjesecno i vozim se prakticki besplatno. 

 

Oprosti, kolika je tebi površina solarnih panela kad imaš za struju u kući i još ti ostane za 4-5 puta mjesečno punjenje 40 do 60 kWh (200-300 kWh viška) besplatno?

 

Ne želim reći da lažeš, ali to je dosta struje za proizvesti iz kućnog solarnog panela.

 

 

 Iskreno da ti kazem, knap! Ponekad moram povuci iz mreze, ali najcesce ne. Cijelo kroviste i s jedne i s druge strane je u solaru + garaza. Sve zarulje su ledice koje trose minimalno, ostatak odlazi na dva tv-a koji trose ko upaljaci, svi ostali uredjaji su birani da su sto vise energetski efikasni. Tipa kad punim auto, ne napunim ga odjednom do svih 270km, nego po cca 70km dnevno, sto mi je za posao i natrag dovoljno, taman toliko struje ima, a da ostane i za kucu. Ne smijem povuci previse, jer onda nemam za kucanstvo tj. moram povlaciti iz mreze,a to ne zelim... 

16 godina
odjavljen
offline
Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

"Punim svoj Leaf 4-5 puta mjesecno" se pretvorilo u "punim ga svaki dan".

Jos ce na kraju biti "zapravo nemam leaf nego sam uzeo dajca iz sedamdesdruge"

 

Freak Show Inc.
 
21 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
GUID kaže...
U DE je aktualno registrirano oko 45 milijuna osobnih vozila, prosječna godišnja kilometraža je oko 14000km. Ako bi sve to bilo električno i ako uzmemo potrošnju od nekih 20kWh/100km (uključujući i gubitke kod punjenja, to je recimo klasa Leafa, Tesle 3 itd) ispada nekih 120TWh dodatne potrošnje. U to nisu uključeni kamioni niti tranzitni promet koji bi - ako isto pređe na struju - u budućnosti zbog kratkog dometa isto morao puniti u DE barem dva puta dok prođe iz recimo Austrije do Nizozemske ili Francuske. 

 

Trenutna godišnja potrošnja je oko 520TWh, znači elektro auti bi podigli potrošnju za barem 20%, realno vjerojatno i puno više (kamioni, tranzit itd). Njemci će 2023 zatvoriti zadnju nuklearku, a nedavno su donijeli populističku odluku o gašenju svih elektrana na ugljen do 2030 “da bi spasili svijet”. To dvoje čini trenutno oko 50% proizvodnje. “Obnovljivi” čine oko 40% proizvodnje, s time da većinu toga čine vjetroelektrane na kopnu (oko 40%) čije je dalje širenje prilično ograničeno zbog propisa o minimalnoj udaljenosti jedne vjetrenjače od druge i od naseljenih mjesta. Tako da će biti zabavno vidjeti od kuda će to točno 2030. dolaziti polovica trenutne potrošnje plus >100TWh od elektroauta ako se isti zaista počnu širiti u dozama većim od homeopatskih. Btw, samo protekli mjesec je u DE tri puta u zadnji tren spriječen raspad mreže (blackout) zbog kratkotrajno nedovoljnih kapaciteta za vršnu potrošnju u mreži (https://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/stromnetz-deutsche-netzbetreiber-kaempften-mit-akuter-stromnot-a-1275323.html), jedva čekam da pogase sve te elektrane. Inače, blackouti su spriječeni kupovinom vršne struje iz susjednih zemalja po cijeni od 37856€/MWh, normalna cijena u normalnim uvjetima je oko 10€/MWh. Platit će naravno potrošači (Njemačka već sada ima najskuplju struju na svijetu). 

Sada uspoređuješ zamišljene i nepostojeće potrebe za električnom energijom sa stvarnom i relanom proizvodnjom električne energije.

7 godina
online
Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

Pa ne znam kaj se čudite; npr. 10kW panela je manje od 70 kvadrata, a cijena je kod nas oko 2 kune po Wattu, 3 s ugradnjom i svom papirologijom.

A A to je već dupli overkill za 99% kućanstava, tak da bi se lako snašao i s manjim sustavom, jedino je problem kaj se treba punit kad je peak snage, jer su baterije za pohranu preskupe.

Ali sa strane panela nije uopće neka investicija, 30000 kuna prosječni vozač zavozi za recimo 5 godina.

 

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.7.2019 17:48 (fer-de-lance).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Friday kaže...

"Punim svoj Leaf 4-5 puta mjesecno" se pretvorilo u "punim ga svaki dan".

Jos ce na kraju biti "zapravo nemam leaf nego sam uzeo dajca iz sedamdesdruge"

 

 Pa sto sam krivo rekao?..dakle 5 puta mjesecno full kapacitet od 270km, cca 1400km. Pricao sam za ciklus, nekim ljudima se neda svaki dan stavljati auto na punjac, ali onaj tko ce puniti na nocnoj tarifi, je sasvim oke sa 5 punjenja do full kapaciteta na mjesecnoj razini. Dakle, nisam nista krivo rekao... samo sam prisiljen na panelima taj jedan ciklus produziti na nekoliko puta, ali bih komotno mogao ostaviti svih 270km da se napuni, no tad ne bih imao za kucanstvo.

14 godina
online
Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

Znači košta više od normalnog auta za kupnju i ako ne želiš biti smetalo na cesti onda će strujić raditi van svog super efikasnog i štedljivog režima što znači da će pojesti bateriju ko žak hamburger. 

Sad na sve to dodaj duljinu punjenja i cijenu struje, i ušteda dolazi kad? Za 21,7 godina? 

No thanks.

 

Moj PC  
5 3 hvala 1
5 godina
neaktivan
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
njuznjuz kaže...

Ovo je antireklama jedino za brzu vožnju. Iznad 100 km/h otpor zraka postaje bitan faktor. Da se vozio 100 km/h potrošnja bi mu bila duplo manja. Velika većina ljudi živi u gradovima di ti je prosječna brzina 40 km/h. Što se tiče samog zagađenja, po meni je prvi cilj maknut zagađenje van gradova, a tek onda smanjit ukupnu potrošnju svijeta.

 Vrijedi i za klasične aute, dakle opet isto. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice