Top 10 boljih od fikcije - The Last Dance i Cosmos

poruka: 17
|
čitano: 7.378
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Top 10 boljih od fikcije - The Last Dance i Cosmos".
15 godina
offline
Top 10 boljih od fikcije - The Last Dance i Cosmos

Carl Saganov Cosmos (original) je neponovljiva serija. Od prezentacije, do izbora tema, glumacke ekipe...ali i zbog toga sto je to bila prva serija tog tipa.

Jednom godisnje pogledam svih 13 nastavaka (i to onih po sat vremena ne one okljastrene na 45 minuta)

 

Tysonov Cosmos nije los, ali nema tog osjecaja. Osobno smatram da su Tysona previse gurali da prica i govori kao Sagan iako je Tyson ocito karakterno dijametralno suprotan Saganu.

Dok ga gledam, dobijem osjecaj kao da gledas loseg glumca u nekoj seriji.

Uostalom, pogledajte kako Tyson zvuci kad ga se pusti biti Tysonom

(3 sata predavanje za koje garantiram da ce neki od vas progutati ga u jednom sutu), dakle ne moras imati publiku da bi iznosio svoje znanje na granici ranta

 

Po meni Brian Cox bi bio puno bolji izbor za voditelja/naratora Cosomosa.

(preporuka za pogledati njegov proslogodisnji dokumentarac "The Planets" ), jer karakterom, ali i smirenim govorom puno je blizi Saganu.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.5.2020 9:04 (syncmaster245b).
 
2 1 hvala 1
7 godina
offline
Re: Top 10 boljih od fikcije - The Last Dance i Co
tribali su umisto Tysona uzet Morgan Freemana, Tyson je ok ali je nekako pre agresivan.
14 godina
offline
Re: Top 10 boljih od fikcije - The Last Dance i Co
Nisam još stigao pogledati originalni Cosmos, ali mi je druga sezoja iz 2014. kultni materijal za motivaciju. Stoga sam očekivao jako puno od ove treće sezone Possible Worlds iz 2020. Ne mogu reći da je loša, ali možda sam jednostavno previše očekivao. Nedostajalo mi je više 'otkrića' iz povijesti znanosti. Sjećam se koliko sam bio pod dojmom nekih širokoj javnosti manje poznatih imena znanstvenika koji su duboko promijenili svijet nabolje (priča o [bez]olovnom gorivu).

Ja imam jaki pokazatelj kvalitete dokumentarca: ako za vrijeme gledanja često moram na Wikipediju i ako mi znatiželja budi čuđenje i nevjericu, odnosno ako me priča nadahnjuje da jednostavno promijenim gledište, to je onda – to!

Cosmos iz 2014. mi je 9,5 na ljestvici 1 do 10. Ovaj mi je (samo) 8,5.

Najveća bi mi sreća bila da mi djeca zavole ovakve dokumentarce.

Netko je spomenuo The Planets BBC-a. Apsolutna preporuka s moje strane.
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Top 10 boljih od fikcije - The Last Dance i Co
BarbaVeli kaže...
Ja imam jaki pokazatelj kvalitete dokumentarca: ako za vrijeme gledanja često moram na Wikipediju i ako mi znatiželja budi čuđenje i nevjericu, odnosno ako me priča nadahnjuje da jednostavno promijenim gledište, to je onda – to!

 O da, to upravo i ja radim kada gledam nesto sto me iznimno interesira.

 

BarbaVeli kaže...
Netko je spomenuo The Planets BBC-a. Apsolutna preporuka s moje strane.

Sto se tice The Planets-a, upozorenje potencijanom gledatelju.

Postoje dvije serije sa istim nazivom, i obe su od BBC-ja.

 

Prva je iz 1999 i isto nije losa za pogledati, iako u medjuvremenu znamo da nekoliko informacija u seriji su se vremeneom pokazale netocnim (npr. o Merkuru ima prilicno zastarjelih informacija zahvaljujuci NASA-inom Messenger misiji)

 

Druga je ova sa Brian Coxom iz 2019 i bas je spektakularna.

I zbog vizualnog dojma, ali mozda ipak vise radi informacija (otvorenih usta sam slusao kakav kaos je Jupiter radio u ranom periodu suncevog sustava)

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
7 godina
offline
Top 10 boljih od fikcije - The Last Dance i Cosmos

ima li neko da je gleda ove NOVA dokumentarce, jel ok ili je klasicno americki odugovlacenje i zapravo ništa pametno?

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: Top 10 boljih od fikcije - The Last Dance i Co
Ja ću prokomentirati dvije serije koje sam s nestrpljenjem iščekivao, a obje su me razočarale: ZeroZeroZero i The Plot Against America.
Bit ću kratak. Dosadno (Plot) te dosadno i nerealno (Zero).
Pis on ju, tu :P
Moj PC  
2 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Top 10 boljih od fikcije - The Last Dance i Cosmos

Saganov Cosmos je definitivno bolji od deGrassovog,

makar mu je bio ucenik, nikad nece nadmasiti nacin prezentacije svog ucitelja.

 

No s moje strane, najbolja dokumentarna znastvena emisija o svemiru je The Universe:

https://www.imdb.com/title/tt1051155/

 

Osim 7. i 8. sezone, tu su zasrali i odlutali, i vjerski fanatici su pokusali ugurati

religije u znanost, sto se vecini nije svidjelo i produkcija je stala.

 

Ali prvih 6 sezona su vrhunske.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 2
7 godina
offline
Re: Top 10 boljih od fikcije - The Last Dance i Co
dabar_solta_V2 kaže...

ima li neko da je gleda ove NOVA dokumentarce, jel ok ili je klasicno americki odugovlacenje i zapravo ništa pametno?

 nađe se dobrih, inače od znanstvenih dokumentaraca preporučujem BBC a pogotovo BBC Horizon serijal (ima sjajnih dokumentaraca), Jim Al-Khalili (kao narator, prezenter a ponekad i autor) posebno njegove Atom, Order & Disorder, Light and Dark, Everything and Nothing, Chemistry: A Volatile History, od ostale produkcije How the universe works, Through the Wormhole (s Morganom Freemanom) od youtube kanala PBS Space Time, World Science Festival, The Royal Institution, Perimeter Institute for Theoretical Physics, Sean Carroll...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.5.2020 3:16 (Louis Pluto).
16 godina
offline
Re: Top 10 boljih od fikcije - The Last Dance i Co
dabar_solta_V2 kaže...

ima li neko da je gleda ove NOVA dokumentarce, jel ok ili je klasicno americki odugovlacenje i zapravo ništa pametno?

 PBS nova je vrhunska produkcija, barem ona o kozmološkim temama. npr. potraži si The Fabric of the Cosmos Čak im je redovan dnevni youtube PBS Space Time kanal odličan, samo dr. O'Dowd koji tamo predaje je daleko zahjtevnijeg sadržaja za prosječnog gledatelja. Nešto kao naš Dario Hrupec ;)

Čitatelj kaže...

Saganov Cosmos je definitivno bolji od deGrassovog,

makar mu je bio ucenik, nikad nece nadmasiti nacin prezentacije svog ucitelja.

 

No s moje strane, najbolja dokumentarna znastvena emisija o svemiru je The Universe:

https://www.imdb.com/title/tt1051155/

 

Osim 7. i 8. sezone, tu su zasrali i odlutali, i vjerski fanatici su pokusali ugurati

religije u znanost, sto se vecini nije svidjelo i produkcija je stala.

 

Ali prvih 6 sezona su vrhunske.

 Ta ekipa ti je, nakon smeća kojeg su im uvalili pred kraj prešla raditi sa "how the Universe works" pa možeš nastaviti gledati. 
https://www.imdb.com/title/tt1832668/

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.5.2020 3:30 (overhaul).
7 godina
offline
Re: Top 10 boljih od fikcije - The Last Dance i Co
overhaul kaže...
dabar_solta_V2 kaže...

ima li neko da je gleda ove NOVA dokumentarce, jel ok ili je klasicno americki odugovlacenje i zapravo ništa pametno?

 PBS nova je vrhunska produkcija, barem ona o kozmološkim temama. npr. potraži si The Fabric of the Cosmos Čak im je redovan dnevni youtube PBS Space Time kanal odličan, samo dr. O'Dowd koji tamo predaje je daleko zahjtevnijeg sadržaja za prosječnog gledatelja. Nešto kao naš Dario Hrupec ;)

Čitatelj kaže...

Saganov Cosmos je definitivno bolji od deGrassovog,

makar mu je bio ucenik, nikad nece nadmasiti nacin prezentacije svog ucitelja.

 

No s moje strane, najbolja dokumentarna znastvena emisija o svemiru je The Universe:

https://www.imdb.com/title/tt1051155/

 

Osim 7. i 8. sezone, tu su zasrali i odlutali, i vjerski fanatici su pokusali ugurati

religije u znanost, sto se vecini nije svidjelo i produkcija je stala.

 

Ali prvih 6 sezona su vrhunske.

 Ta ekipa ti je, nakon smeća kojeg su im uvalili pred kraj prešla raditi sa "how the Universe works" pa možeš nastaviti gledati. 
https://www.imdb.com/title/tt1832668/

Greene je s njima radio i The Elegant Universe također po svojoj knjizi, nešto stariji ali neloš mini serijal (string theory)... ipak BBC je nenadmašan što se dokumentaraca tiče... imo

btw. How the Universe works i PBS Space Time sam već preporučio u postu iznad...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.5.2020 4:09 (Louis Pluto).
15 godina
offline
Re: Top 10 boljih od fikcije - The Last Dance i Co
Louis Pluto kaže...

Greene je s njima radio i The Elegant Universe također po svojoj knjizi, nešto stariji ali neloš mini serijal (string theory)... ipak BBC je nenadmašan što se dokumentaraca tiče... imo

btw. How the Universe works i PBS Space Time sam već preporučio u postu iznad...

 

BBC je nenadmasan vec samo radi izbora naratora.

 

Svaki americki dokumentarac, da ne znam kako je dobar, usran je sa naratorom koji cijelo vrijeme govori kao da je rijec o novom  traileru filma Jasona Stathama ili Shwarzeneggera.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
7 godina
offline
Re: Top 10 boljih od fikcije - The Last Dance i Co
Louis Pluto kaže...
dabar_solta_V2 kaže...

ima li neko da je gleda ove NOVA dokumentarce, jel ok ili je klasicno americki odugovlacenje i zapravo ništa pametno?

 nađe se dobrih, inače od znanstvenih dokumentaraca preporučujem BBC a pogotovo BBC Horizon serijal (ima sjajnih dokumentaraca), Jim Al-Khalili (kao narator, prezenter a ponekad i autor) posebno njegove Atom, Order & Disorder, Light and Dark, Everything and Nothing, Chemistry: A Volatile History, od ostale produkcije How the universe works, Through the Wormhole (s Morganom Freemanom) od youtube kanala PBS Space Time, World Science Festival, The Royal Institution, Perimeter Institute for Theoretical Physics, Sean Carroll...

 osim world science festival sve ostalo vec pratim na tubu xD
kome odgovara gori spomenuto doda bi jos how its made  , obavezno odlican domaci treci element , Physics Videos by Eugene Khutoryansky , fermilab  , harwardx ,  i za matematicare standupmaths i 3blue1brown

     

hvala na preporukama..

12 godina
offline
Top 10 boljih od fikcije - The Last Dance i Cosmos

Hvala svima iznad na preporukama, nisam ocekivao da cu morat bookmarkat :) 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Top 10 boljih od fikcije - The Last Dance i Co
dabar_solta_V2 kaže...

 osim world science festival sve ostalo vec pratim na tubu xD
kome odgovara gori spomenuto doda bi jos how its made  , obavezno odlican domaci treci element , Physics Videos by Eugene Khutoryansky , fermilab  , harwardx ,  i za matematicare standupmaths i 3blue1brown

     

hvala na preporukama..

 Sto se tice tube, zadnjih godina obozavam gledati predavanja.

 

Da izdvojim samo neka, meni omiljena:

 

Za pocetak meni osobno najdraze predavanje od Richard Feynmana u 6 nastavaka (nazalost audio je losiji pa preporucam slusalice)

 

 

Zatim, izvrstan predavac, puna entuzijazma Emily Levesque

 

Pa Avery Broderick

 

Ovo su samo neka predavanja od Perimeter Instituta (izvrstan kanal)

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
16 godina
offline
Top 10 boljih od fikcije - The Last Dance i Cosmos

U stvari su Youtube kanali postali bolji od starinskih dokumentaraca. Ne okolišaju, ne rastežu, nemaju uvoda, glazbe, atmosfere samo ratatata info, grafovi ilustracije i u 10 minuta informacija kao i u cijeloj epizodi old school dokumentarca koji to okoliša i tjera sugovornike da ponavljaju banalne stvari od početka za osnovnoškolce nebi li konačno prešli na temu razgovora. Ovdje, ako ti spominje koliziju magnetara i crne rupe i smjer rotacije akrecijskog diska, polinka ti na epizode sa svakim od toga, a on nastavi sa gravitacijskim valovioma. 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
6 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Top 10 boljih od fikcije - The Last Dance i Co
overhaul kaže...

U stvari su Youtube kanali postali bolji od starinskih dokumentaraca. Ne okolišaju, ne rastežu, nemaju uvoda, glazbe, atmosfere samo ratatata info, grafovi ilustracije i u 10 minuta informacija kao i u cijeloj epizodi old school dokumentarca koji to okoliša i tjera sugovornike da ponavljaju banalne stvari od početka za osnovnoškolce nebi li konačno prešli na temu razgovora.

 Sjecam se u srednjoj kad sam poceo raditi, smjena mi je bila u 3, ja bih redovito okasnio koju minutu jer je bio blok dokumentaraca na Discoveryu - svi od reda bi rjesili pitanje epizode u zadnjih 3 minute :D.

 

Najgori je History channel - jesu li Isusa napravili ljudi-gusteri koji su sagradili piramide i iskopali marijansku brazdu!? Da bi odgovorili na to pitanje obratiti cemo se prof. Jonesu sa Instituta u Michiganu.

- Sve je pocelo 1864. kad je moj pra-pra-djed dosao parobrodom u New York i upoznao moju pra-pra-baku!

 

Bila je emisija Terra-X kad sam bio klinac, bogtejebo, dandanas nisam saznao jesu li nasli neko blago na nekom karipskom otoku!

 

Za sve ljubitelje takve vrste onaniranja do besvijesti preporucam izvrsni serijal "The Curse of Oak Island"!

110 epizoda cistog mazohizma.

(pravo proklestvo je sadisticko snimanje svo ovo vrijeme)

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
offline
Re: Top 10 boljih od fikcije - The Last Dance i Co
wyks kaže...
overhaul kaže...

U stvari su Youtube kanali postali bolji od starinskih dokumentaraca. Ne okolišaju, ne rastežu, nemaju uvoda, glazbe, atmosfere samo ratatata info, grafovi ilustracije i u 10 minuta informacija kao i u cijeloj epizodi old school dokumentarca koji to okoliša i tjera sugovornike da ponavljaju banalne stvari od početka za osnovnoškolce nebi li konačno prešli na temu razgovora.

 Sjecam se u srednjoj kad sam poceo raditi, smjena mi je bila u 3, ja bih redovito okasnio koju minutu jer je bio blok dokumentaraca na Discoveryu - svi od reda bi rjesili pitanje epizode u zadnjih 3 minute :D.

 

Najgori je History channel - jesu li Isusa napravili ljudi-gusteri koji su sagradili piramide i iskopali marijansku brazdu!? Da bi odgovorili na to pitanje obratiti cemo se prof. Jonesu sa Instituta u Michiganu.

- Sve je pocelo 1864. kad je moj pra-pra-djed dosao parobrodom u New York i upoznao moju pra-pra-baku!

 

Bila je emisija Terra-X kad sam bio klinac, bogtejebo, dandanas nisam saznao jesu li nasli neko blago na nekom karipskom otoku!

 

Za sve ljubitelje takve vrste onaniranja do besvijesti preporucam izvrsni serijal "The Curse of Oak Island"!

110 epizoda cistog mazohizma.

(pravo proklestvo je sadisticko snimanje svo ovo vrijeme)

 da, da američki komercijalni su posebno bili čudni. Sjećam se u kioscima se prodavali dvd-ovi, tipa okultni hitler, i sad to zvuči kul, a onda 3 slike i ponavljanja. nije mi bilo jasno zašto svakih 5 minuta ponavljaju zadnje 2 minute od prije 5 minuta dok nisam uživo vidjeo na kabelskoj u čemu je riječ: između je dakako bilo 15 minuta reklama. Ustanovili valjda da je attention span gledateljima prekratak da bi zapamtili nakon reklama gdje su stali, pa vozi. Doslovno je bilo po nekoliko minuta informacija u polsatnoj "epizodi". 

 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice