SAD traži programere vične 60 godina starom progra

poruka: 58
|
čitano: 9.749
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "SAD traži programere vične 60 godina starom progra".
15 godina
offline
Re: SAD traži programere vične 60 godina starom pr
Problem su novci uglavnom.

Sve se te financijske aplikacije tesko i sporo unaprijeduju na nove tehnologije bas zato kao sto su iznad neki rekli - dok radi, ne diras.

Nisu to jednostavne aplikacije, najveci problem su kompleksna poslovna pravila i hrpa koda od tko zna koliko ljudi koji su radili na tome pa je to problem.

Bas me zanima u kojim to privatnim firmama svako malo azuriraju financijske aplikacije svakih nekoliko godina?
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
15 godina
offline
Re: SAD traži programere vične 60 godina starom pr
maxym kaže...
Mandor kaže...

Konačni rezultat takvog projekta je 20-50 milijuna eura. Ovisi o složenosti posla,a li jedan veći ozbiljni refaktoring toliko košta. I pogodite što... često ostane još starog koda u pogonu jer ne bi čovjek vjerovao koliko koda i aplikacija postoji u raznim tehnologijama u jednoj velikoj firmi.

 

I?!

 

Koji bi točno bio smisao u tome da potrošiš 20-50 miliona EUR-a, da bi ti opet ostao aktivan dio starog koda sa kojim ne možeš ništa osim nadati se da će i dalje uredno raditi (zajedno sa pripadajućim hardverom)?!

 

Kad već pričamo o bankama, svaka banka koja drži do sebe, planira, financira i obavlja periodičnu zamjenu hardvera na kojoj joj se "vrti" kompletno poslovanje.

Ja sam davno bio u bankarskim vodama, i u ne tako velikoj i bitnoj banci, pa smo tijekom 12 godina 2 puta mijenjali centralni server, što je podrazumijevalo i promjenu kompletnog softvera, i sve je odrađeno 'in house', tj. sa programerima koji su ujedno bili djelatnici banke.

 

Ovakva glupost može se dogoditi samo u nekoj državnoj instituciji u kojoj nitko ništa ne planira, novci dolaze po automatizmu sa više razine, i svi misle da je hardver neuništiv, a softver nepogrešiv, ali u privatnoj firmi ovakav nemar bi bio neoprostiv.

 Dobro, onda ja lažem, a ti znaš sve.

Nisi ti mijenjao kompletan softver. Ne da mi se više od toga raspravljati.-

Poruka je uređivana zadnji put ned 12.4.2020 20:42 (Mandor).
13 godina
offline
SAD traži programere vične 60 godina starom progra

ABAP je programski jezik nastao iz COBOLa i jako sličan, a koristi se masovno još danas kroz SAP sustave

 
1 0 hvala 1
9 godina
neaktivan
offline
SAD traži programere vične 60 godina starom progra

Jel me moze netko uputiti gdje da naucim o sap sustavima.

 
0 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: SAD traži programere vične 60 godina starom pr
syncmaster245b kaže...
fredii kaže...

Neka mi netko objasni, zašto ostati na prastaroj tehnologiji, a s vremenom je ne zamijeniti, pa izbjeći ovakva sranja?

 Mozda je banalno objasnjenje, ali , sigurnost!

 

Tko danas pise viruse u cobolu?

 

Programi u COBOLu su ko' piramide. Nitko nezna kako su napravljeni, al' eto, tu su.

 Zašto smo tako sarkastični. Postoje i dosadnije stvari od programiranja u COBOL-u.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

programiranje u asembleru! 

Poruka je uređivana zadnji put ned 12.4.2020 21:20 (gumifufna).
15 godina
offline
Re: SAD traži programere vične 60 godina starom pr

@Mandor

 

Čemu takva reakcija?!

 

Ja nigdje nisam rekao niti da ti lažeš, niti da ja znam sve.

 

Samo sam htio reći da je taj tvoj primjer malo neprimjeren. Uložiti ogromne novce, a opet biti ovisan o prastarom kodu i prastarom hardveru, to stvarno nema nikakvog smisla, niti poslovnog niti logičkog.

U ovom konkretnom slučaju iz članka, radi se o nedostatnom financiranju, u kombinaciji sa nepostojećim planiranjem i činjenicom da im je i hardver i softver jednostavno radio godinama, dok nije došlo do problema.

 

I nisam ja sam mijenjao softver (i hardver), nego čitav IT tim, i da zamijenili smo sve: šaltersko poslovanje, kompletan back-office, i batch obrade, i sve je razvijeno "in house". Jedino što nismo mijenjali (tada, ali jesmo kasnije) bio je softver za SWIFT koji se vrtio na par PC-a.

 

Ukratko, ne postoji softver koji se ne može zamjenit (pogotovo ako pričamo o bankarskom poslovanju), postoje samo oni koji ili ne planiraju, ili ne investiraju, ili ih jednostavno nije briga, pa dok ide ide.

Inače, da nije tako, sve banke bi još uvijek bile pune IBM S/370 sustava sa magnetnim trakama i hard diskovima veličine veš-mašine.

15 godina
offline
Re: SAD traži programere vične 60 godina starom pr
Pero Dinamit kaže...
Problem su novci uglavnom.

Sve se te financijske aplikacije tesko i sporo unaprijeduju na nove tehnologije bas zato kao sto su iznad neki rekli - dok radi, ne diras.

Nisu to jednostavne aplikacije, najveci problem su kompleksna poslovna pravila i hrpa koda od tko zna koliko ljudi koji su radili na tome pa je to problem.

Bas me zanima u kojim to privatnim firmama svako malo azuriraju financijske aplikacije svakih nekoliko godina?

 

Točno, problem su uglavnom novci.

 

Ažuriranje aplikacija ovisi o broju i učestalosti promjena koje je potrebno napraviti. Kada govorimo o bankama, onda se tu uglavnom radi o promjenama zakona, napretku tehnologije (recimo, kada sam ja bio u bankarskom sektoru, interet/mobilno bankarstvo nije postojalo niti kao pojam, a kamoli kao usluga koju danas koristimo na dnevnoj bazi), zahtjevima za raznim izještajima i izmjene istih i slično.

Osim toga, hardver nije vječan, pa kad-tad dođe do vremena kada treba promjeniti barem centralni server (a u prošlosti si imao i prijelaz sa terminala na terminale, i kasnije sa terminala na PC-e), a onda često treba i zamjenit i kompletan softver jer dolazi do promjene operativnog sustava.

16 godina
offline
SAD traži programere vične 60 godina starom progra

Radim u velikoj banci (a radio sam i u drugima) i mogu reci da je istina ovo sto je Mandor pisao. Kod projekata je ukljuceno puno ljudi, sve se testira i provjerava puno puta i da dalje ne ponavljam sto je on vec napisao. Sto je sustav veci, vise kostaju promjene, vise se vremena utrosi itd.

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.4.2020 3:10 (dd.inc).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: SAD traži programere vične 60 godina starom pr
Što je bila pobuda da dvaput u 12 godina mijenjate softver? To ili znaci da je stari softver bio loš i napravljen je pogrešan odabir platforme ili vas je netko kupio.
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
15 godina
offline
Re: SAD traži programere vične 60 godina starom pr

Prvi put je razlog bila zamjena stare tehnologije (mijenjali smo hardver, a to je podrazumijevalo i zamjenu softvera), a drugi put ovo zadnje što si spomenuo.

U oba dva slučaja softver je radio kako treba.

11 godina
offline
Re: SAD traži programere vične 60 godina starom pr
Spiridon kaže...

 Pa jbt, jel se ne vidi razlika u letenju i plovidbi??? Avion je sav okružen zrakom dok je brod uronjen u vodu i još i vjetar...

 ako je samo to razlika... što onda radi podmornica okružena vodom... i još morske struje

vjerojatno leti, jel? 

12 godina
offline
Re: SAD traži programere vične 60 godina starom pr
picajzla0707 kaže...
Spiridon kaže...

 Pa jbt, jel se ne vidi razlika u letenju i plovidbi??? Avion je sav okružen zrakom dok je brod uronjen u vodu i još i vjetar...

 ako je samo to razlika... što onda radi podmornica okružena vodom... i još morske struje

vjerojatno leti, jel? 

 Roni? 🤣🤣

Nisam ja ništa prčko.
6 godina
neaktivan
offline
SAD traži programere vične 60 godina starom progra

Roni, a ne čuje, sluša, a ne vidi, vozi, a ne leti, plovi, a vozi.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: SAD traži programere vične 60 godina starom pr
Spiridon kaže...
picajzla0707 kaže...
Spiridon kaže...

 Pa jbt, jel se ne vidi razlika u letenju i plovidbi??? Avion je sav okružen zrakom dok je brod uronjen u vodu i još i vjetar...

 ako je samo to razlika... što onda radi podmornica okružena vodom... i još morske struje

vjerojatno leti, jel? 

 Roni? 🤣🤣

 roni označava jel podmornica pod vodom ili pluta

kretanje je plovidba, bila uronjena ili ne, eventualno kretanje prema dolje može biti zaranjanje, čim zaronjena krene u nekom pravcu - plovi

 

sad opet dolazimo do pitanja kako to, kako to, ako je tvoje objašnjenje razlike u 'okružen' ili 'uronjen', uz još i vjetar ili morske struje

12 godina
offline
SAD traži programere vične 60 godina starom progra

Picajzla, zakoračili smo u misteriju... 🤣🤣🤣

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
SAD traži programere vične 60 godina starom progra

Zračna je plovidba ‘proces planiranja, praćenja i kontroliranja leta zrakoplova između dviju određenih zemljopisnih točaka ili po određenoj ruti s pomoću različitih uređaja, u skladu s utvrđenim postupcima, propisima i sigurnosnim standardima’. (Struna) Mogli biste pročitati definiciju onoga o čemu – naravno, pogrešno – filozofirate.

ukrućena goropadnica
 
0 1 hvala 1
12 godina
offline
Re: SAD traži programere vične 60 godina starom pr
Mary Sue kaže...

Zračna je plovidba ‘proces planiranja, praćenja i kontroliranja leta zrakoplova između dviju određenih zemljopisnih točaka ili po određenoj ruti s pomoću različitih uređaja, u skladu s utvrđenim postupcima, propisima i sigurnosnim standardima’. (Struna) Mogli biste pročitati definiciju onoga o čemu – naravno, pogrešno – filozofirate.

 Gle definirka, imao sam 5 iz rvackog dok nisam još ni znao da postoji "liberator" Franjo... Zato, te stoga, please...

Nisam ja ništa prčko.
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.4.2020 8:49 (Spiridon).
16 godina
online
Re: SAD traži programere vične 60 godina starom pr
maxym kaže...

Prvi put je razlog bila zamjena stare tehnologije (mijenjali smo hardver, a to je podrazumijevalo i zamjenu softvera), a drugi put ovo zadnje što si spomenuo.

U oba dva slučaja softver je radio kako treba.

Zašto bi mijenjao SW radi promjene HW?

Dobro, prije 20 godina bi još razumio. Danas je priča poprilično drugačija.

16 godina
neaktivan
offline
Re: SAD traži programere vične 60 godina starom pr
gumifufna kaže...

 Zašto smo tako sarkastični. Postoje i dosadnije stvari od programiranja u COBOL-u.

 

 

  

 

programiranje u asembleru! 

 sta fali asembleru? osim sto za zbrojit dva broja ne tribas aplikaciju od 20MB... 

15 godina
offline
Re: SAD traži programere vične 60 godina starom pr

Zato što smo prelazili sa jedne platforme na drugu (S/370 na AS/400).

16 godina
online
Re: SAD traži programere vične 60 godina starom pr
maxym kaže...

Zato što smo prelazili sa jedne platforme na drugu (S/370 na AS/400).

Mislio sam si da bi to moglo biti to doba.

No prelazak na AS/400 je omogućio praktički istu platformu desetljećima bez potrebe mijenjanja aplikacija osim onih poslovnih (iliti, radi zahtjeva posla, ne IT-a).

15 godina
offline
Re: SAD traži programere vične 60 godina starom pr

Točno.

Bio je pravi užitak raditi na AS/400, na žalost, iduća promjena sustava nije bila uvjetovana tehnološkom zastarom nego promjenom vlasništva i integracijom banke u drugačiji sustav.

 

U svakom slučaju, poanta priče je da se svaki sustav može migrirati, ako je to potrebno, i da se "problem" koda kojeg "nitko ne pozna" i koji se vrti na hardveru koji više nitko ne održava, može javiti samo u slučaju kada se ne vodi dovoljno računa o dokumentiranju softvera i amortizaciji opreme.

 

Organizacija koja sebi dozvoli takav luksuz da ima neki komad softvera za koji nitko točno ne zna kako radi i čemu služi, i zaslužuje da se nađe u ovakvim problemima, i kad-tad će joj se to obiti o glavu.

11 godina
offline
Re: SAD traži programere vične 60 godina starom pr
Mary Sue kaže...

Zračna je plovidba ‘proces planiranja, praćenja i kontroliranja leta zrakoplova između dviju određenih zemljopisnih točaka ili po određenoj ruti s pomoću različitih uređaja, u skladu s utvrđenim postupcima, propisima i sigurnosnim standardima’. (Struna) Mogli biste pročitati definiciju onoga o čemu – naravno, pogrešno – filozofirate.

nesporazum je nastao prije svega brkanjem onoga o čemu se raspravlja, kolega oenghus je za primjer uzeo kontrolu zračne plovidbe kao instituciju koja se zove kako se zove - dakle ne pitanje jel avion plovi ili leti

kolega Spiridon se uhvatio baš toga, iako je to sasvim nevezano uz post koji je komentirao

meni su se pak učinili pomalo smiješni njegovi kriteriji koji čine razliku plovidbe od letenja - konkretno, kad nešto plovi (kako kaže kolega Spiridon) onda je uronjeno u vodu, a kad leti onda je okruženo zrakom i još je izloženo strujanju zraka

...onda, po tim istim kriterijima podmornica leti, jer je okružena i pod utjecajem morskih struja (koje su, recimo, svojevrsni ekvivalent vjetru), zato sam to malo ubaciokao zajebanciju i glavolomku za kolegu Spiridon-a

 

ti si pak dodatno zamrsila 'raspravu', definicijom zračne plovidbe kao 'posla' kojim se bavi ona institucija s početka, dakle ne njezina naziva, još manje Spiridon-ove dileme plovi li avion ili leti

tak da, zapravo, i ti sama pogrešno filozofiraš 

15 godina
offline
SAD traži programere vične 60 godina starom progra

Ne znam da li smirivam situaciju ili dolijevam ulje na vatru ali:

 

- avion u zraku leti (ili kontrolirano pada kako bi zlobnici rekli)

 

- brod u moru pluta (a isti izraz se koristi i za brod koji miruje),a ako se se kreće kažemo da plovi

 

- podmornica u moru pluta (ako je na površini) ili roni (ako se nalazi ispod površine)

 

I avion i brod i podmornica plove ako se kreću po specifičnoj ruti između dvije točke (ili više njih), ali uobičajeno je reći da avion leti, brod plovi, a podmornica se kreće.

U engleskom se, na primjer, za brodove koji se kreću, kažu da jedre (sailing), iako većina brodova danas uopće nema jedra. Nasljeđe je gadna stvar i nekad se teško zaboravlja.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
SAD traži programere vične 60 godina starom progra

Kako onda zrak teče - airflow?

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: SAD traži programere vične 60 godina starom pr
phoenix2003 kaže...

Kako onda zrak teče - airflow?

 Zrak plovi! Zato se i kaže zrakoplov 

Pis on ju, tu :P
16 godina
online
Re: SAD traži programere vične 60 godina starom pr
Antiseptik kaže...
phoenix2003 kaže...

Kako onda zrak teče - airflow?

 Zrak plovi! Zato se i kaže zrakoplov 

I zrak i voda su fluidi, tako da...

14 godina
offline
Re: SAD traži programere vične 60 godina starom pr
Old Iggy kaže...
Antiseptik kaže...
phoenix2003 kaže...

Kako onda zrak teče - airflow?

 Zrak plovi! Zato se i kaže zrakoplov 

I zrak i voda su fluidi, tako da...

A-haaaa!!! Zato me opije zrak kad odem na planinu! 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice