Uskoro spremna svibanjska nadogradnja za Windows 1

poruka: 47
|
čitano: 11.646
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Uskoro spremna svibanjska nadogradnja za Windows 1".
15 godina
offline
Re: Uskoro spremna svibanjska nadogradnja za Windo

U Rufusu ima opcija Add fixes for old BIOSes, a nalazi se pod Advanced Drive Properties. I mene je gnjavilo to sa bootom USB-a na P31 ploči iz Backup mašine koju imam, pa sam se igrao sve dok nisam nakon malo researcha našao tu opciju u Rufusu.

 

Slika opcije je dolje, mora bit chekirana da radi.

 

P.S.: istu opciju sam koristio i kod Linux bootabilnih USB kreacija za to računalo/matičnu, jer u protivnom neće bootat ili prepoznat matična bootabilni USB.

 

Vezano uz temu - kao Insider mogu reći da je ovaj finalni build veoma stabilan, vrtim ga od kad su ga pustili u Fast Ring. Par prijašnjih buildova je imalo problema s gubljenjem ikona u taskbaru no to je riješeno. WSL2 podrška je odlična, brže se podiže Ubuntu prek' toga (trenutno 20.04 LTS, upgrade s 18.04 in-place odrađen bez skidanja nove verzije s Storea), Docker radi i povezuje se s WSL-om (napokon), VS Code s Remote pluginom isto radi bolje nego na WSL1 verziji. Uglavnom, developerima dobar update Windowsa. Ostale funkcionalnosti nisam puno testirao jer ih ne trebam iskreno ili ne primjećujem.

https://idzan.eu
15 godina
offline
Re: Uskoro spremna svibanjska nadogradnja za Windo
midzan21 kaže...

U Rufusu ima opcija Add fixes for old BIOSes, a nalazi se pod Advanced Drive Properties. I mene je gnjavilo to sa bootom USB-a na P31 ploči iz Backup mašine koju imam, pa sam se igrao sve dok nisam nakon malo researcha našao tu opciju u Rufusu.

..

 - fix je i s npr asrockovom mbo (za install win7 patch..) .. ali p31-33 su 'podržanije' tj kasnije revizije imaju manje problema nego jači chipsetovi (korišteno za uredske mbo, G verzije..) .. uz problem da su do max 4gb često samo do 2 (utora).. pa su danas već neupotrebljive ili jedva + preslaba vga ispod aero minimuma..

-sve od 3x-do-4x je ovisno o reviziji mbo+bios update, biz/oem serije, juzer serije.. i nema jednog točnog odgovora za sve.

 

-sve se može, tj vidiš što imaš, podesiš i napraviš sukladno onom što se može bootati, tad boota.. a jedino juzer koji se ne može snaći ovisi o nekoj opciji rufusa i sl.

 

-npr sve možeš iz cmda.. diskpart, fat32, active, dism.. i stikić je bootabilan, ali naravno ovisi koji boot želiš, dos(+driver za ubs)-xp-7.., uefi-gpt-mbr.. i tek sve sukladno/kompatibilno radi, bilo što različito ne radi.

-tj to sve može os, ne radi rufus ništa čudnovatog.. osim što sad ima taj button :) tj daleko 'jači' alatići-utisli (zgodni za juzere, umjesto tipkanja) su npr bootice ili rmpreprep..

 

-no to su samo alati.. npr problem je i sam satandard, pravilo z abootabilan medij startni sektori-blok 512.. i normalni alati (koji se drže standarda) će tad ograničiti mogućnost formatiranja stikića u fat32 do 32gb, veći nije bootabilan tj može s većim clusterom ali tad ne može biti boot.. kao primjer kako nije dovoljno samo podesiti bios ili kliknuti button.. nego i stikić i sve što je povezano mora biti kompatibilno s boot standardima pa onda neka mbo se tog pridržavala neka nije.. u vrijeme kad je usb boot ipak bio u začetku tj ne neki standard kao danas.

-zato nema jednog odgovora nego treba znati nekoliko sitnica i tad radi sve no mora se znati te 'sitnice' ili kliknuti prava kombinacija buttona-opcija.. dok većina pogrešno zaključuje 'meni radi' i ne razmišljaju da druga mbo druge generacije ne mora raditi jednako..

 

-lako je.. kad se zna ili klik-next i malo sreće pa se boota :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Uskoro spremna svibanjska nadogradnja za Windo
tjodalv kaže...
Envy kaže...

Windows Build 19619-rs_prerelease.200425-1827 dobio jučer, a bila su dva i prošle sedmice.

Nema se tu šta revolucionarno očekivati. Pitanje je trenutka kada će MS uz Office 365, pardon, sada se zove Microsoft 365 ponuditi i sam operacijski sustav.
MS polira OS kako zna i umije a mi u Insider programu viđamo te opcije na sedmičnom nivodu. Neka se zadrži neka odleprša i brže no što se pojavila.

Insider korisnici su zapravo MS-ovi beta korisnici jer je MS otpustio beta testere da bi uštedio... Cijelog svog života koristim Windowse, ali u zadnjih par godina su ih fkt sjebali. Updatei ili kasne sto godina (October update sam dobio tek sljedeće godine u 5. mjesecu) ili dođu na vrijeme, ali nešto sjebu. Da ne pričam o tome da kad idem doma Windowsi mi ne daju da ih ugasim bez da se updatam?!? Pa jebo te život.... Kad odem na 'Restart' neki puta mu treba i po 5 min. da pokrene reset proces, neki puta odmah. Zadnjih par mjeseci migriram na Linux iako ni tamo nije neka sreća :(, ali opet više volim koristit community driven software...

Insider korisnik sam od 2014. g. i možda u Consumer Preview (svima) se rušio kompletan GUI (ne do te mjere da ti PC nije upotrebljiv) a do Insider Korisnika vozio sam betu 7-ce sve do 2014-te. Dakle od kada je to bilo: nekih 12-13 godina sam na beta Windowsima i nemam nikakvih problema.

Znam sedmično i po 3 Windowsa dobiti (neki maksimum i nije uobičajan), to mi nikakav problem nije. Većinom se to uradi od 04-06h ujutru. A nekada kada vidim da dole ima ikona za novi WIndows dok napravim kavu, novi Windows je tu.

Tvoji problemi su ne tipični "restart pa čekaj 5 mintua". Ja to nisam ništa slično iskusio.

Što se tiče Linuxa. Stisnem Win tipku zatim ukucam Kali i lupim enter i Kali Linux je već tu. Prozori <3 Pingvin odavno.

6 godina
protjeran
offline
Re: Uskoro spremna svibanjska nadogradnja za Windo
pr0n_addict kaže...
To je nekad navodno radilo ispravno, ali sada se više niti u installer-u ne može pronaći HR layout iako radi sve radi ok po tom pitanju pa makar OCD osjetila bila nadražena.

Mislim da im je odjednom postala problem kombinacija engleskog OS-a i "divljeg" layouta (kakav je naš). Oni s HR windozerima nemaju taj problem, rekao bih.

 Ma, upiši bilo koji i onda promjeniš na hrvatski.

I meni je bilo glupo što ima bosanski, srpski a našeg nema... treba im poslat mail i JM po spisku... 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
15 godina
offline
Re: Uskoro spremna svibanjska nadogradnja za Windo
Anđeo bez falinge kaže...
pr0n_addict kaže...
To je nekad navodno radilo ispravno, ali sada se više niti u installer-u ne može pronaći HR layout iako radi sve radi ok po tom pitanju pa makar OCD osjetila bila nadražena.

Mislim da im je odjednom postala problem kombinacija engleskog OS-a i "divljeg" layouta (kakav je naš). Oni s HR windozerima nemaju taj problem, rekao bih.

 Ma, upiši bilo koji i onda promjeniš na hrvatski.

I meni je bilo glupo što ima bosanski, srpski a našeg nema... treba im poslat mail i JM po spisku... 

 A nije ti palo na pamet da ostaviš "Standard" i vidiš da je to HRV raspored kada završi instalacija? :)

 

6 godina
protjeran
offline
Re: Uskoro spremna svibanjska nadogradnja za Windo
Gnjavator kaže...

 A nije ti palo na pamet da ostaviš "Standard" i vidiš da je to HRV raspored kada završi instalacija? :)

 

 uh, sad si me dotakao...

piši to ljudima koji imaju problema a ne meni ..

ENDE

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
6 godina
protjeran
offline
Re: Uskoro spremna svibanjska nadogradnja za Windo
Gnjavator kaže...

 A kad se mi sami ne možemo dogovoriti jel hoćemo biti kravate ili hrvati pa onda stave "standard" i dobro :)

 

 mladiću, pišeš budalaštine i bolje nemoj, jer, ili si trol ili nemaš baš pamet, baš me zanima..

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
16 godina
offline
Re: Uskoro spremna svibanjska nadogradnja za Windo
O tome ja pričam. Novi update, novi problemi ...

https://www.express.co.uk/life-style/science-technology/1276625/Windows-10-Users-Nightmare-Choice-Between-Lose-Files-Break-Google-Chrome

Update se izdaje svakih 6 mjeseci, što znači problemi svakih 6 mjeseci ... Užas užas!
King in the castle, king in the castle ...
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Uskoro spremna svibanjska nadogradnja za Windo
tjodalv kaže...
O tome ja pričam. Novi update, novi problemi ...

https://www.express.co.uk/life-style/science-technology/1276625/Windows-10-Users-Nightmare-Choice-Between-Lose-Files-Break-Google-Chrome

Update se izdaje svakih 6 mjeseci, što znači problemi svakih 6 mjeseci ... Užas užas!

Sva sreća pa sam na vatrenoj ljisici.

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
15 godina
offline
Re: Uskoro spremna svibanjska nadogradnja za Windo
tjodalv kaže...
O tome ja pričam. Novi update, novi problemi ...

https://www.express.co.uk/life-style/science-technology/1276625/Windows-10-Users-Nightmare-Choice-Between-Lose-Files-Break-Google-Chrome

Update se izdaje svakih 6 mjeseci, što znači problemi svakih 6 mjeseci ... Užas užas!

 -nabacuje kifle.. lik nema veze ni sa čime, referira na stari (ali ozbiljan problem, pljuc-hračk MS.. podaci-path idiotizam) dok govori o 1903.. tj prošlogodišnoj verziji. Tek da se piše, nešto.. pa i bezveze.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Uskoro spremna svibanjska nadogradnja za Windo
Stari, možeš ti negirati i braniti MS koliko hoćeš, ali činjenice su činjenice. Stvar je da su sjebali Windowse od kad su se prebacili na šestomjesečno izdavanje upgradea, a da ne pričam da sami ne mogu pratiti taj tempo. Izbacili beta testere, pa im sada korisnici testiraju software. Sve je to vrlo neozbiljno s obzirom kakav je MS softverski div, a Windowsi su plaćeni proizvod. Meni se iskreno ne da zaje****** sa windowsima sa svakim updateom i strepiti da li smijem updateati ili ne. A da ne pričam o tome da mi windowsi ne daju ugasiti komp dok ne napravim update... Kako je to normalno?
King in the castle, king in the castle ...
15 godina
offline
Re: Uskoro spremna svibanjska nadogradnja za Windo
tjodalv kaže...
Stari, možeš ti negirati i braniti MS koliko hoćeš, ali činjenice su činjenice. Stvar je da su sjebali Windowse od kad su se prebacili na šestomjesečno izdavanje upgradea, a da ne pričam da sami ne mogu pratiti taj tempo. Izbacili beta testere, pa im sada korisnici testiraju software. Sve je to vrlo neozbiljno s obzirom kakav je MS softverski div, a Windowsi su plaćeni proizvod. Meni se iskreno ne da zaje****** sa windowsima sa svakim updateom i strepiti da li smijem updateati ili ne. A da ne pričam o tome da mi windowsi ne daju ugasiti komp dok ne napravim update... Kako je to normalno?

 -navedeno kao blentavi ciklusi tj 'datum' izlaska umjesto ekšli kad je nešto stvarno novo osim ikona i menija.. pa na to što im je datum-ciklus opet kašnjenja koja su uobičajena već 1-2mj.. i sve ostalo, ali nema veze s nabacivanjem gluposti-prigovora koji ni sa čime veze nemaju.

-braniti ms? ok, neću :)) strašno nešto.. no argumetnirana kritika ili bezvezna nisu iste stvari, jedno ima smisla drugo ne.

-problemi koje imaš su 'tvoji' tj 'higijena' i postavke ili defaultna automatika to ovisi o juzeru pa i o tlakuzraka-sreći itd dok je pri tome isti win kod mene-tebe-ostalih .. i radi, tak da što god tebi bio problem nije win-based nego juzerski.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Uskoro spremna svibanjska nadogradnja za Windo
ihush kaže...
tjodalv kaže...
Stari, možeš ti negirati i braniti MS koliko hoćeš, ali činjenice su činjenice. Stvar je da su sjebali Windowse od kad su se prebacili na šestomjesečno izdavanje upgradea, a da ne pričam da sami ne mogu pratiti taj tempo. Izbacili beta testere, pa im sada korisnici testiraju software. Sve je to vrlo neozbiljno s obzirom kakav je MS softverski div, a Windowsi su plaćeni proizvod. Meni se iskreno ne da zaje****** sa windowsima sa svakim updateom i strepiti da li smijem updateati ili ne. A da ne pričam o tome da mi windowsi ne daju ugasiti komp dok ne napravim update... Kako je to normalno?

...
-problemi koje imaš su 'tvoji' tj 'higijena' i postavke ili defaultna automatika to ovisi o juzeru pa i o tlakuzraka-sreći itd dok je pri tome isti win kod mene-tebe-ostalih .. i radi, tak da što god tebi bio problem nije win-based nego juzerski.

 Iskreno od tebe nisam niti očekivao drugačiji odgovor. Mislim da bi se MS ipak trebao malo odgovornije ponašati prilikom testiranja svojeg proizvoda, ako uzmemo u obzir da im je to glavni proizvod kojeg naplaćuju 2.000 kn...

 

Već par minuta čitam ovu tvoju konstrukciju i nikako ne mogu dokučiti što je pisac htio reći:

" -navedeno kao blentavi ciklusi tj 'datum' izlaska umjesto ekšli kad je nešto stvarno novo osim ikona i menija.. pa na to što im je datum-ciklus opet kašnjenja koja su uobičajena već 1-2mj.. i sve ostalo, ali nema veze s nabacivanjem gluposti-prigovora koji ni sa čime veze nemaju."

King in the castle, king in the castle ...
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.5.2020 10:39 (tjodalv).
15 godina
offline
Re: Uskoro spremna svibanjska nadogradnja za Windo
Anđeo bez falinge kaže...
Gnjavator kaže...

 A kad se mi sami ne možemo dogovoriti jel hoćemo biti kravate ili hrvati pa onda stave "standard" i dobro :)

 

 mladiću, pišeš budalaštine i bolje nemoj, jer, ili si trol ili nemaš baš pamet, baš me zanima..

 A vidim jako si pametan sa svojim savjetima "instaliraj bilo koji raspored pa prebaci na hrvatski", a dovoljno je riješenje da se ostavi predloženi "Standard" i gotovo. Baš me zabole šta piše pod nazivom tipkovnice u toku instalacije kada se radi o rasporedu koji mi treba...

15 godina
offline
Re: Uskoro spremna svibanjska nadogradnja za Windo
tjodalv kaže...
..

 

Već par minuta čitam ovu tvoju konstrukciju i nikako ne mogu dokučiti što je pisac htio reći:
..

 -zato jer sudiš navijački za/protiv, primijeti da se čak i slažem.. no jedna stvar/činjenica nije povezana s drugom i time nije argument slučaja a valjani argument slučaja b.

-npr, ciklusi su zadani, datumski.. umjesto kad je nešto novo-potrebno-promjena. To je kretenizam što se tiče sys-softa-osa ali je to i 'legitimni biz'.. npr igra kao fifa će izaći svake sezone, novi broj i pri tome ne mora biti baš nikakva izmjena u samoj igri.. engine-osnova, tj možda promjene nazive igrača, možda boju dresova, pandan theme-ikona u osu, što rade ms i canonical.. + igre će izlaziti prigodnim datumima npr pred božić, jer se tad troši-poklanja.. i to je poslovna logika, no sasvim pogrešna za os, engine, driver i sl sys-soft koji mora izaći kad je spreman-ispravan-testiran, kad je nešto novo, npr nova nvidia s novim do sad nepostojećim fičerom mora imati novi odgovarajući driver da bi ta mogućnost bila upotrebljiva, i to će u pravilu biti najnoviji driver jer prije fičer nije ni postojao pa ga u starijem driveru nema, dok unutar iste serije može biti bilo koja verzija drivera. Tad za takvu gpu možeš koristiti samo taj novi i novije drivere koji će uključivati odgovarajuću funkciju, dok ne možeš starije, mada su 99% isti-identični i kompatibilni ali bez tog fičera. Tako treba biti pogotovo s osom koji mora biti nešto što radi, stabilno-testirano, ne požurivano datumom kojeg na kraju ne poštuju tj od početka imaju kašnjenje 1-2 i više mjeseci što samo potvržuje kako je to kretenska ideja-cilj za os. To nije čak ni ms-win only problem tj kad se nešto stvarno opakog desi tad su svi desktop-server osevi u istom sranju-problemu, npr linux-bsd.. ali se o sigurnosnim prospustima-problemima šuti jer je 'problem'.. pa tako od 4tog mjeseca 2014te do 8-10mjeseca imaš rupu u sys za banke, za sve što vidiš-radiš online tj serveri a to 99% nije win, nego lin.. jednako i mac jer je isto, isti standardi, protokoli, isti problem.

priča o win-lin, canonical i ubuntu.. nekad davno (dinosauri, st.7mo.. pa doba računala..) bio je linux, rh.. poluupotrebljivo za juzere, došao je ubuntu i posta the-distra koja ekšli radi, 6-7-8.. do 9/10. Tad canonical želi promjenu, tj kao i svi normalni, novac-zaradu. Tad kreće u kemijanje, izbacuje sav copyright soft koji nije njegov npr office, fontovi, kodeci.. i tad nrp mint i slične distre koje su iste+dodatci preuzimaju popularnost, dok po planu canonical ne želi ako uspije u biznisu nekom plaćati licence.. no plaća, ms-u, plaća i danas. Ideja je čak ok, no paradox, ms-win kopira ubuntu-canocinal politiku-cilj-izgled.. kopira sve pa i cikluse izlaska (mjesec ranije) kopira desktop (bolno usporedivo s kde.. npr w8-trokutići.. i startmeni+desktop + cilj mobilni/tablet .. unity/jedan os za sve, IoT itd.), no oboje ms&canonical jednostavno rade glupost, jer os nije nova fifa, pa tako imamo nove setove ikona ili sasvim sporedne fičere kao notepadove koji nisu os, ali ih ms mora navesti da bi opravdao novi build tj sam ciklus-datum. Rade iste gluposti, cikluse-datume, jedino onaj treći, mac ne radi tu glupost nego kad je nešto-spremno tad izađe ali macos nije zaseban, ne prodaje se kao win ili free tj vezan je uz računalo tj ako imaš maca imaš licencu, nemaš maca nemaš licencu.. hakintoš -nemaš neovisno ako kupiš medij-os za 29$.. tj kupnja medija nema veze s pravnim-licencnim uvjetima korištenja (dok naš R1 nema veze ni sa čime..).

-long story, short, ms kopira canonical iz sitnu razliku, on može (ostvariti cilj) dok canonical jednostavno nema ostale bitne poluge koje ms ima, ne sam os nego sve ostalo kao directx, .net, vstudio, smb, copyrightovi, dok istovremeno ima i najpopularniji office paket itd. To što canonical ne kuži da ne može mada je ideja-cilj ok jer nema te poluge. Paradox koji se nastavlja, ms zarađuje od lin više nego canocnical, čak sve migriraju na lin, usluge-cloud, antivirus.. sve jer os je samo os, samo motor auta koji je beskoristan bez goriva, guma, volana, vozača, sica, ceste.. ali mora biti pouzdan, mora raditi.

-btw, kad već uspoređujem s motorom-autom, teoretski je svejedno gdje ga smjestiš, kako, jel dizel, broj cilindra itd.. ali to ne znači da ga možeš staviti u prostor za npr rukavice ili u gepek.. retrovizor ima smisla samo na konkretnom mjestu, ne ako stoji u gepeku ili auspuhu a to su osevi uveli spajanjem s mobilnim, kao strart menije i desktop.. touchscreen način rada vs miš-tipkovnica, ignorirajući da je desktop ono na čemu se radi i kao da je netko prepravio šleper napravio motocikl (2 kotača) .. i misli da je to ok.. tako nešto blentavo rade svi, jer svi vide samo milijarde$$ u mobilnom tržištu i tad je mozak-razum nešto sporedno, PR-marketing tim vodi roadmap, ne dev-tim.. i zato imamo kretenizam, stanje, zato inisderi nisu više ono što su bili nego mali-juzer s ceste.. no u pogledu na milijarde jasno je da im to nije važno, tj msu čak ni win nije važan, migrira na lin, tj idealno.. nema više obveze-supporta a zarađuje, sveti gral. dok u lin temi gurui više spominju win nego lin... sve je blesavo-pogrešno ali uzalud je njurgati jer ne možeš ništa.. branim win? branim ubuntu? od čega?

 

-svaki os je odličan, radi.. nešto sasvim drugo su interesi i biz koji upravlja svime pa i idotizam (da ne ubacimo usa-velesilu i trumpeka.. kao usporedni primjer..).

-posljednji fičer ubuntua? -ikone, win?-ikone.. što se bitnog promijenilo posljednjih 5-10 godina? .. ah, da, ms ubija kompatibilnost, x86, ono što je do danas bio osnovni fičer ms-a, tj mogao si prastaru app s 286 pokrenuti na novom računalu, mogao si bilo koji os-verziju.. no sad ne možeš, jer ms ne želi nikad više vidjeti xp.. preventivno ubija w7, pri tome nije w10 loš, odličan je no ubijaju kompatibilnost, izbacuju support za stariji hw-drivere i tad možeš baciti printer.. ili situacija 17-18-19 kad uvode novi wddm koji je od xp-vista bio AERO standard tj dx90c (xbox..) i desi ti se da imaš isti win10 ali da s jednim buildom win10 driver ne radi, s drugim radi.. isti driver, isti hw, sve osim builda osa i situacija da npr prije godinu kupac novog računala u ovo vrijeme par mjeseci ima problem jer nikako skinuti-instalirati novi driver koji mu je potreban za novu vga tj kašnjenje ms-win, na koje se doda kašnjenje proizvođača ati-nvidia + početni bugovi i sad je to ok, ali je godinu bilo lutrija-build-driver za bilo koju noviju-fičer stvar npr novi chipset mbo.. i sad imaš za win10 tri downloada drivera, 1703-1909.. dok je do tad mogao driver oz 8.1, 8.0, 7, pa i xp uz problem 32-ili-64-bit.. tj danas većinom trebaš 64bitni dok je u doba xp-a 99% isključivo 32bitni. Isti driver npr intel-chipset koji inače radi u svim winver isto, ali sad ne tj od tog ubijanja kompatibilnosti i igre wintela kroz oeme/bios koji izmisle umjetnu nekompatibilnost x86 platforme uz razliku, nekad su onemogućavali linux i dobili kazne, sad ne diraju linux, nego stariji win, .. nema tužbi jer su vlanici pa nitko ne tuži, ali rade istu stvar. Zato MS dijeli licence i đabe, zato svi mogu (ne samo partneri) skinuti win-iso, možeš instalirati bez keya i koristiti (starije win nisi mogao ni skinuti ni instalirati a ako si mogao trial tad si imao 30 dana i nakon tog gašenje.. i dalje stariji win 7-8 ne možeš skinuti bez keya, što to govori?). Jer ms nije više važan os, win.. nego platforma, cloud, usluge, zarada i to ms može dok canonical ne može.

-pri tome je os i dalje isti, odličan, win-lin.. isti, veća razlika je customiziran izgled theme nego ekšli ispod haube.

-tako čak i treba biti tj juzer treba koristiti, auto, računalo, mobač.. ne razmišljati koji os, ali to sve u ciklusima stvara probleme koji su nepotrebni a često i kranje blesavi ili pacerski kao korištenje default patha vs testiranja lokacije i time gubljenje user doc-a, katastrofalni previd (ne bug!) tj jednako bi korisnik mogao iskopirati pogrešan folder na stikić i obrisati file.. to je greška, ne bug. To rade početnici bez kontrole a to si firme koje su već toliko u tome ne smiju dozvoliti.

 

-jel to greška? -je, jel ih branim? .. (hrač!!), no to ne znači da su npr mrežni problemi ili update problemi by ms, by win .. tj juzer bez iskustva može optužiti prvog kod vidi, win, poštara.. a možda je samo kvar-hw, možda je malware, možda nešto deseto pa i prekid linije-operatera ili kvar diska. Krivica win-ms-a? Kriv za koronu? ''Puno ljudi ima problema..''? I? uzrok je win? -nije, tj da je tad bi isti-identičan problem imali i ja-ti-svi, tj to je tranzistor-chip-calculator i uz iste parametre će uvjek dati siti rezultat, lako provjerljivo-dokazivo. Ako je win uzrok, tad isit problem moramo imati svi koji koristimo isti win. Ako imaš pirat-modificiran tad si zalutao, ako imaš malware ako imaš kvar, ako je bilo što treće uzrok.. tad je uzaludno-besmisleno pljuvati win-ms jer time ništa ne riješavaš + još gore, tad ne tražiš pravi uzrok problema i tad ga nećeš ni otkloniti.. ili će proći samo što se desi u 50% .. a to znači da je mrežni problem nešto treće npr radovi-opterećenje-operater.. pa i driver kojeg ne radi ms nego proizvođač i to čak ne oem koji ga samo rebrenda nego ati-nvidia-realtek-intel-... i to je jedini proizvođač drivera za sve oseve-buildove i ako je tu bug-uzrok tad to nije kriv ms itd. itd..

 

-možda je 'moj' win bolji? možda je moja gpu moja ili moj cpu?... ne ja sam običan kupac-juzer, kupio u istoj trgovini kao ostali kupci, ugradio, upalio, podesio, radi.. tj nije moj PC boji zato jer je moj ili neka spešledišn verzija, jednako ni soft, bios, driver pa i win. Što je tad rezlika? Zašto neka računala rade, neka ne, neka se kvare, ne rade optimalno (kako bi bilo očekivano, npr FPSovi u igri).. tj ili je kvar komponente ili je kontakt-smeće.. nešto treće uzrok a postavke-podešavanja su stvar isustva-znanja i naravno da neće jednako složiti-podesiti računalo/ručak/auto osoba koja ima iskustva ili početnik. Tad je ono što daje razliku sam juzer-majstor koji slaže računalo, podešava.. kao i kod overclocka (kojem su za cilj performanse) ponekad možda stvar sreće ali uvjek i znanja jer bez znanja ne možeš ništa, ni kuhati ni voziti.. bez ispravnih sastojaka (hrana/auto) ili komponenti ne možeš imati ni ispravno računalo tj bilo što jer pravilo je univerzalno ne samo za pc. + za razliku od ostalih roba, za pc je jednako važan i soft tj soft je taj koji nešto radi, tranzistori su samo tranzistori kao što su pixeli na ekranu samo mini-žarulje, sadržaj i kompletan rad je ono što radi soft tj daje smisao pixelima-računalima a soft tad mora biti ispravan, provjeren, čist, mora biti i odgovarajuće podešen, tj dovoljno je u najispravniji auto usipati pogrešno gorivo i eto problem, kao i to da 'samo' nema gume ili bilo koji bitan dio dok kaznu možeš platiti i za pojas, tablice.. koji nema veze s time jel auto radi-ispravnost i ako nema tablice bit će brži (manja masa-težina, fizika na djelu).

-To je soft, kao i osnovni resurs za sve, tj znanje.

OS je tad samo dio priče, radi, nije krivac za gužvu na cesti ili neki deseti problem a da bi imao smisla mora sve zajedno biti ok-ispravno, ne jedna karika lanca za sebe. To oni koji nemaju dovoljo znanja jednostavno ne vide, jer nemaju znanja, npr netko možda ne zna da auto treba gorivo.. i tad se čudi, 'ne valja auto'.. 'neće-ide' :))

-naravno, početnik bez adekvatnog znanja lako optuži pogrešan uzrok problema, prelako se optuži npr win za nešto što ''ima puno ljudi, na intrrnetu..'' .. puno ljudi ima nos, oči, covid19.. i? Zato nije dovoljno pljuckati ms, nego je važnije ako je moguće naći odgovor-fix, a to sigurno nećemo ako optužimo pogrešan uzrok, tek kad pogledamo ostalo, eliminiramo-testiramo-ptvrdimo možemo otkriti a tad i možda eliminirati. Zato recimo 'branim' ms-win, ne zato jer ne rade gluposti, nego zato jer nisu krivi za sve, tj branim svaki os, jer svaki je odličan (osim reactos), svaki soft je samo soft.. i sve je to isto, dinamo-hajduk je navijanje, za fix se ne može biti navijač za/protiv i tad nekim čudom meni radi, nekome ne.. kriv je tko? ms, dinamo, mamić, bandić, trumpek, .. uvjek je netko drugi-treći kriv? čak i kad imamo npr malware ili pogrešne postavke koje juzer ili majstor treba podesiti? Što ako mi tv 'krivo' prikazuje tv kanal, tj ja želim na prvom prvi.. podesiš. Pri tome moraš znati kako se to radi, nije kriv tv ili brand osim kad je kvar ili idiotizam kao gubljenje dokumnetata..

 

možda kao važna razlika, upravo 'bug' gubljenja podataka kao najgori problem posljednjih godina vezan uz win-ms.. to nije bug, nije greška u softu nego u ljudima, proceduri, to je početnička greška tima koji je uzeo default umjesto provjere lokacije-patha. To je greška-ljudska, ne pc-sof-bug tranzistora kao što je 2+2=4 možeš prelemiti i napraviti calculator koji će ispisati npr broj 3.. tad nije to greška calculatora nego onog tko ga je tako složio do u ovom primjeru kao da netko tko ne zna matematiku radi calculator.

 

-sigurnosne rupe? -iste za sve oseve, npr korz browser, jer mreža je jedna, standardi-protokoli i jednako pogađaju sve ili čitav internet pa i biz koji stoji iza, serveri, datacentri, banke, RH, Debian, .. svi u istom problemu i to daleko većem nego što je u tim mjerilima nevažan-malimeki (micorsoft).. no svi će isticati viruse=win.. a to je samo zbog juzera i dominacije desktopom, ne zbog MSa-win jer je 'isto'. Kritika jednog u tom smislu je besmislena tj dinamo-hajduk navijanje .. samo što se neki *nix ne tiče prosječnog juzera i naravno da će svatko prvo gledati ono što ga se tiče, pa tako i win jer ga +90% juzera DE koristi. Tad će uvjek za svaki problem koji je recimo identičan neovisno o osu-platformi uvjek biti više problema s win.. ali to je čarolija statistike ili uzorka koji se obrađuje, ne činjenica nego prikaz-tumačenje u točnom ili pogrešnom kontekstu. .. karikirano, ni jedna marsovac nema problema s win, -> izveden (pogrešan) zaključak, na marsu nema problema, možda zbog gravitacije, možda tlakazraka-- i tad zaključak da su win os za mars ili da potiče s marsa i da su nam ga donjeli marsovci.. jer to statistika može sugerirati kao i ravnozemljaše i alufolije.. dok je u osnovi pogrešan sam start, tj nema korisnika na marsu pa time ni mogućih problema. Banalni-karikiran primjer zloupotrebe zaključka-logike-statistike koji se slično primjenjuje na oseve-win..

 

-umjesto da se ako ne znamo uzrok to tako i kaže, ne znam.. i tad tražimo dalje, možda nađemo. Ako optužimo pogrenog, tad ne tražimo dalje i tad nećemo ni naći fix.

-Što nam je cilj, ovih tema? Izbjeći problem, ako ga već imamo nekako fixati ili pronaći.. to nećemo ako optužimo prvog tko nam padne na pamet osim slučajno-izuzetak pa pogodimo kao loto.

-tu nema smisla navijati za/protiv, pa naravno da me ne razumiješ.. :))

 

Gnjavator kaže...
..

.. a dovoljno je riješenje da se ostavi predloženi "Standard" i gotovo. Baš me zabole šta piše pod nazivom tipkovnice u toku instalacije kada se radi o rasporedu koji mi treba...

 -da, korisnik s ovih prostora logičkom pretpostavkom treba pri downloadu-kreiranju izabrati hr verziju i time je već sve ostalo po hr-standardu, regija, tipkovnica, datum-sat.. i zato se to nalazi pod nazivom-oznakom buttona 'standardno' tj primijetite da je uz izabrani hrvatski jezik natpis pravopisno-gramatički hrvatski, ne engleski-piđn 'standard' i time se već može zaključiti da je to noramalan-hr layout osim ukoliko korisnik koristi neki nestandardni kao npr dvorak, .. (qwertz-qwerty je standard/no).

-nešto sasvim drugo je dodati jezike i/ili druge tipkovnice-layoute.

-problem je što većina juzera ni ne zna za razne standarde layouta tj nije to samo jezik-tipke-diakritici na tipkama, nrp $-€ ili šđčćž.. nego raspored tipki po drugim standardima kao što tipkovnica može imati 12-funkcijskih, može i više-manje, može imati multimedijske tipke, može imati svašta.. pa i biti neka bez normalnih slova (trgovine-kase-vage..) itd.. i to tad riječ standardna znači.

-odnosno, jezik je već izabran a to uključuje i codepage tj char$ koji se ispisuje na ekranu Đ ili \ .. dok je raspored po dvoraku ono što je drugi standard, tj iz doba pisačih mašina, asdf-gghjkl.. tj raspored tipki koje se najčešće koriste u nekom jeziku (anglosakosnski) .. i koji možda za neki drugi jezik nije odgovarajuć, to nema veze s latnicom-ćirilicom na istim tikpama nego gdje se tipka fizički nalzi u tom rasporedu-laoyoutu pa se tako qwertz raspored razlikuje tj on je standardni za sve, dok je neki drugi nestandardni i tad ga korisnik zasebno bira, neovisno jel francuz, grk, šved.. tj baš konkretna tipkovnica-layout tj 'standard' koji u kontektsu da se već izborom jezika-regije to sve automatski podrazumijeva kao dio standardnog-većinskog pa tako i npr timezona i format datuma.

-možda lakše objansiti formtom datuma, za nas je standardno dan, mjesec, godina, za usa, mjesec, dan, godina, to je standard dok ja dodatno izaberem long, jer želim nulu-0 i sekunde.. itd.

-standard je srednje-srefnji format, možebiti short-long, hr standard znači ono kako mi korsitimo, a to uključuje i kune-eure, metre.. dok će za amera ista stvar biti u faranhejtima i jardima po njegovom standardu ili SI-imperijalnom sustavu..

 

-problem su tzv. 'powerjuzeri' koji iz bilo kojeg razloga preferiraju eng. verziju i dodaju hr pa im je tad neka navika, dok normalni korisnici koriste hr verziju i tad je to nextanje tj default=standardno i bit će točno za 99% potreba (osim onih par koji imaju nešto treće..).

-hr verzija ima jezik, jer naš tim u msu to radi (još od doba hr-gramatike na floppyju..) tj kao relativno mali imamo jezik, dok neki drugi nemaju pa im je pod tipkovnuicu naziv države-layout tj to je razlika za regionalne defaulte pa i sam default koji se tad nudi već preselektiran osvisno za sve robe na tržištu, tj može to biti oem-win-install ili tv-mobitel i prvi jezik koj se upali može biti 'naš' tj upravo to danas očekujemo dok je nekad to bio EFIGS :) .. umjesto njurganja trebamo biti sretni. Imamo izbor.

 

- + još o 'powerjuzerima' njima je iz nekog neobjašnjivog (matematički-fizički-logički) ''lakše'' izabrati eng pa dodati hr, nego obrnuto.. mada je put od točke A-do-B identičan B-do-A kao aposolutna vrijednost. Kaži lakše/brže mada logika kaže da ne može biti.. + ono što ja dodam, može biti samo teže-sporije, jer s defaultnom hr će sve regionalne postvke biti ok a to znači da će npr video titlovi u playeru biti ok za naša slova, jer je već zadan-defualt itd. + najvažniji razlog, sve verzije kao hr ispod haube imaju engleski, tj eng je core-os, uvjek će biti, ostalo su dodatci. Prednost, bolje je tad imati hr verziju jer imamo i eng, pa instaliramo što želimo, imamo.. obrnuto ne mora biti npr dvd-filmovi su regionalno titlani-sinkronizacija tj ne rade se svi jezici na svim medijima nego u latin.am eng+špan+por.. ali ne npr slovački-mađarski koji će biti u našoj regiji itd. tad je isti film bolje kupiti u našoj regiji tj tad će imati hr jezik, jednako tako vrijedi za soft, jer eng je core a dodavanje ne mora biti free tj nekad je za office bilo free (ako imaš office licencu) sad je dodatno tj kad kupuješ biraš (ista cijena) ali dodavanje opet plaćaš.. pa je bolje kupiti mso-hr jer imaš eng+njem..i-hr nego eng koji nema hr itd.

-ja kažem, lakše-brže je instalirati win kao hr verziju i tko želi može dodati eng jezik sučelja ili što već želi. Tad će sve postavke i dalje biti hr ispod haube tj radit će čćž tamo gdje treba i mi nemamo problem s eng. rasporedom-fonemima-slovima kao w-x... početnik koji instalira hr verziju će imati titl filma ok, onaj koji instalira eng to mora podesiti i time je to teže pogotov ako ne zna gdje-kako + svaka app može imati svoje defaulte koje nasljeđuje već od installa i detektira postavke osa, regionalno.. tj juzer s hr verzijom će u 90% samo kliknuti next i bit će ok, eng će biti na eng.. ali možda će trebati hr i tad mora mijenjati-tražiti.. nešto što je trebalo biti defultno jer to je smisao defulata, većinom-potrebe-logike, ne izuzetak kao neki guru-haker koji želi npr japansku tipkovnicu..

 

-standard? ne postoji neki za ljude-juzere.. to je veći problem nego što piše na nekom buttonu. Sve se može, no logika kojom kreću 'eng' juzeri u dokazivanju što im je brže-lakše je katastrofa a upravo se isti ti juzeri bune na natpis-nerazumijevanje što podrazumijeva oznaka standardno nego očekuju npr koejšn button .. karikirat ću, možda pod datum-vrijeme format očekuju koejšn-time? Standardno je to sve u izboru regije-jezika, nestandardno se podešava po želji kao ja long-dugi format .. i to je to. Kao istoznačnica defaultnim postavkama .. no nikako da to prihvate. Problem win? Problem su ljudi.. :))

 

-ja? moj izbor jezika? -nevažno tj to je moj izbor, za mene, navika npr na eng, ali to ne znači da trebam svoje navike predstaviti kao bolje za sve ostale, jer svaka navika je samo navika a ljudi se trebaju naviknuti mijenjati navike :)) tj prilagođavati se.. tj češće se čovjek mora prilogoditi ostatku svemira nego što može sve prilagoditi sebi-željama.

-hoće li netko držati npr francuski? ista stvar.. tj što me briga ili zašto bi ja tad sugerirao bilo koji durgi-treći jezik pa i eng? .. jedini koji tu na ovim prostorima i ovom forumu ima smisla je hr, standard, sve ostalo izbor (ali je besmisleno tvrditi bolje-brže i sl. i to navoditi kao rzalog za eng jezik-verziju).

 

-kraće, eng-powerjuzerima, stisnite button next, tj pod standardnom je hr layout tipkovnice ako ste izabrali hr jezik. Ako ste izabrali neki drugi jezik.. o čemu tad pričamo? Izaberite švedski i..? nextajte.. mada nisam šved i ne znam švedski znam da će tad pod defualtno-standardno biti i odgovarajući layout-tipkovnica, kao i timeformat, promjena datuma itd.. jer to je stnadard za sve.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Uskoro spremna svibanjska nadogradnja za Windo
ihush kaže...
tjodalv kaže...
..

 

Već par minuta čitam ovu tvoju konstrukciju i nikako ne mogu dokučiti što je pisac htio reći:
..

 -zato jer sudiš navijački za/protiv, primijeti da se čak i slažem.. no jedna stvar/činjenica nije povezana s drugom i time nije argument slučaja a valjani argument slučaja b.

-npr, ciklusi su zadani, datumski.. umjesto kad je nešto novo-potrebno-promjena. To je kretenizam što se tiče sys-softa-osa ali je to i 'legitimni biz'.. npr igra kao fifa će izaći svake sezone, novi broj i pri tome ne mora biti baš nikakva izmjena u samoj igri.. engine-osnova, tj možda promjene nazive igrača, možda boju dresova, pandan theme-ikona u osu, što rade ms i canonical.. + igre će izlaziti prigodnim datumima npr pred božić, jer se tad troši-poklanja.. i to je poslovna logika, no sasvim pogrešna za os, engine, driver i sl sys-soft koji mora izaći kad je spreman-ispravan-testiran, kad je nešto novo, npr nova nvidia s novim do sad nepostojećim fičerom mora imati novi odgovarajući driver da bi ta mogućnost bila upotrebljiva, i to će u pravilu biti najnoviji driver jer prije fičer nije ni postojao pa ga u starijem driveru nema, dok unutar iste serije može biti bilo koja verzija drivera. Tad za takvu gpu možeš koristiti samo taj novi i novije drivere koji će uključivati odgovarajuću funkciju, dok ne možeš starije, mada su 99% isti-identični i kompatibilni ali bez tog fičera. Tako treba biti pogotovo s osom koji mora biti nešto što radi, stabilno-testirano, ne požurivano datumom kojeg na kraju ne poštuju tj od početka imaju kašnjenje 1-2 i više mjeseci što samo potvržuje kako je to kretenska ideja-cilj za os. To nije čak ni ms-win only problem tj kad se nešto stvarno opakog desi tad su svi desktop-server osevi u istom sranju-problemu, npr linux-bsd.. ali se o sigurnosnim prospustima-problemima šuti jer je 'problem'.. pa tako od 4tog mjeseca 2014te do 8-10mjeseca imaš rupu u sys za banke, za sve što vidiš-radiš online tj serveri a to 99% nije win, nego lin.. jednako i mac jer je isto, isti standardi, protokoli, isti problem.

priča o win-lin, canonical i ubuntu.. nekad davno (dinosauri, st.7mo.. pa doba računala..) bio je linux, rh.. poluupotrebljivo za juzere, došao je ubuntu i posta the-distra koja ekšli radi, 6-7-8.. do 9/10. Tad canonical želi promjenu, tj kao i svi normalni, novac-zaradu. Tad kreće u kemijanje, izbacuje sav copyright soft koji nije njegov npr office, fontovi, kodeci.. i tad nrp mint i slične distre koje su iste+dodatci preuzimaju popularnost, dok po planu canonical ne želi ako uspije u biznisu nekom plaćati licence.. no plaća, ms-u, plaća i danas. Ideja je čak ok, no paradox, ms-win kopira ubuntu-canocinal politiku-cilj-izgled.. kopira sve pa i cikluse izlaska (mjesec ranije) kopira desktop (bolno usporedivo s kde.. npr w8-trokutići.. i startmeni+desktop + cilj mobilni/tablet .. unity/jedan os za sve, IoT itd.), no oboje ms&canonical jednostavno rade glupost, jer os nije nova fifa, pa tako imamo nove setove ikona ili sasvim sporedne fičere kao notepadove koji nisu os, ali ih ms mora navesti da bi opravdao novi build tj sam ciklus-datum. Rade iste gluposti, cikluse-datume, jedino onaj treći, mac ne radi tu glupost nego kad je nešto-spremno tad izađe ali macos nije zaseban, ne prodaje se kao win ili free tj vezan je uz računalo tj ako imaš maca imaš licencu, nemaš maca nemaš licencu.. hakintoš -nemaš neovisno ako kupiš medij-os za 29$.. tj kupnja medija nema veze s pravnim-licencnim uvjetima korištenja (dok naš R1 nema veze ni sa čime..).

-long story, short, ms kopira canonical iz sitnu razliku, on može (ostvariti cilj) dok canonical jednostavno nema ostale bitne poluge koje ms ima, ne sam os nego sve ostalo kao directx, .net, vstudio, smb, copyrightovi, dok istovremeno ima i najpopularniji office paket itd. To što canonical ne kuži da ne može mada je ideja-cilj ok jer nema te poluge. Paradox koji se nastavlja, ms zarađuje od lin više nego canocnical, čak sve migriraju na lin, usluge-cloud, antivirus.. sve jer os je samo os, samo motor auta koji je beskoristan bez goriva, guma, volana, vozača, sica, ceste.. ali mora biti pouzdan, mora raditi.

-btw, kad već uspoređujem s motorom-autom, teoretski je svejedno gdje ga smjestiš, kako, jel dizel, broj cilindra itd.. ali to ne znači da ga možeš staviti u prostor za npr rukavice ili u gepek.. retrovizor ima smisla samo na konkretnom mjestu, ne ako stoji u gepeku ili auspuhu a to su osevi uveli spajanjem s mobilnim, kao strart menije i desktop.. touchscreen način rada vs miš-tipkovnica, ignorirajući da je desktop ono na čemu se radi i kao da je netko prepravio šleper napravio motocikl (2 kotača) .. i misli da je to ok.. tako nešto blentavo rade svi, jer svi vide samo milijarde$$ u mobilnom tržištu i tad je mozak-razum nešto sporedno, PR-marketing tim vodi roadmap, ne dev-tim.. i zato imamo kretenizam, stanje, zato inisderi nisu više ono što su bili nego mali-juzer s ceste.. no u pogledu na milijarde jasno je da im to nije važno, tj msu čak ni win nije važan, migrira na lin, tj idealno.. nema više obveze-supporta a zarađuje, sveti gral. dok u lin temi gurui više spominju win nego lin... sve je blesavo-pogrešno ali uzalud je njurgati jer ne možeš ništa.. branim win? branim ubuntu? od čega?

 

-svaki os je odličan, radi.. nešto sasvim drugo su interesi i biz koji upravlja svime pa i idotizam (da ne ubacimo usa-velesilu i trumpeka.. kao usporedni primjer..).

-posljednji fičer ubuntua? -ikone, win?-ikone.. što se bitnog promijenilo posljednjih 5-10 godina? .. ah, da, ms ubija kompatibilnost, x86, ono što je do danas bio osnovni fičer ms-a, tj mogao si prastaru app s 286 pokrenuti na novom računalu, mogao si bilo koji os-verziju.. no sad ne možeš, jer ms ne želi nikad više vidjeti xp.. preventivno ubija w7, pri tome nije w10 loš, odličan je no ubijaju kompatibilnost, izbacuju support za stariji hw-drivere i tad možeš baciti printer.. ili situacija 17-18-19 kad uvode novi wddm koji je od xp-vista bio AERO standard tj dx90c (xbox..) i desi ti se da imaš isti win10 ali da s jednim buildom win10 driver ne radi, s drugim radi.. isti driver, isti hw, sve osim builda osa i situacija da npr prije godinu kupac novog računala u ovo vrijeme par mjeseci ima problem jer nikako skinuti-instalirati novi driver koji mu je potreban za novu vga tj kašnjenje ms-win, na koje se doda kašnjenje proizvođača ati-nvidia + početni bugovi i sad je to ok, ali je godinu bilo lutrija-build-driver za bilo koju noviju-fičer stvar npr novi chipset mbo.. i sad imaš za win10 tri downloada drivera, 1703-1909.. dok je do tad mogao driver oz 8.1, 8.0, 7, pa i xp uz problem 32-ili-64-bit.. tj danas većinom trebaš 64bitni dok je u doba xp-a 99% isključivo 32bitni. Isti driver npr intel-chipset koji inače radi u svim winver isto, ali sad ne tj od tog ubijanja kompatibilnosti i igre wintela kroz oeme/bios koji izmisle umjetnu nekompatibilnost x86 platforme uz razliku, nekad su onemogućavali linux i dobili kazne, sad ne diraju linux, nego stariji win, .. nema tužbi jer su vlanici pa nitko ne tuži, ali rade istu stvar. Zato MS dijeli licence i đabe, zato svi mogu (ne samo partneri) skinuti win-iso, možeš instalirati bez keya i koristiti (starije win nisi mogao ni skinuti ni instalirati a ako si mogao trial tad si imao 30 dana i nakon tog gašenje.. i dalje stariji win 7-8 ne možeš skinuti bez keya, što to govori?). Jer ms nije više važan os, win.. nego platforma, cloud, usluge, zarada i to ms može dok canonical ne može.

-pri tome je os i dalje isti, odličan, win-lin.. isti, veća razlika je customiziran izgled theme nego ekšli ispod haube.

-tako čak i treba biti tj juzer treba koristiti, auto, računalo, mobač.. ne razmišljati koji os, ali to sve u ciklusima stvara probleme koji su nepotrebni a često i kranje blesavi ili pacerski kao korištenje default patha vs testiranja lokacije i time gubljenje user doc-a, katastrofalni previd (ne bug!) tj jednako bi korisnik mogao iskopirati pogrešan folder na stikić i obrisati file.. to je greška, ne bug. To rade početnici bez kontrole a to si firme koje su već toliko u tome ne smiju dozvoliti.

 

-jel to greška? -je, jel ih branim? .. (hrač!!), no to ne znači da su npr mrežni problemi ili update problemi by ms, by win .. tj juzer bez iskustva može optužiti prvog kod vidi, win, poštara.. a možda je samo kvar-hw, možda je malware, možda nešto deseto pa i prekid linije-operatera ili kvar diska. Krivica win-ms-a? Kriv za koronu? ''Puno ljudi ima problema..''? I? uzrok je win? -nije, tj da je tad bi isti-identičan problem imali i ja-ti-svi, tj to je tranzistor-chip-calculator i uz iste parametre će uvjek dati siti rezultat, lako provjerljivo-dokazivo. Ako je win uzrok, tad isit problem moramo imati svi koji koristimo isti win. Ako imaš pirat-modificiran tad si zalutao, ako imaš malware ako imaš kvar, ako je bilo što treće uzrok.. tad je uzaludno-besmisleno pljuvati win-ms jer time ništa ne riješavaš + još gore, tad ne tražiš pravi uzrok problema i tad ga nećeš ni otkloniti.. ili će proći samo što se desi u 50% .. a to znači da je mrežni problem nešto treće npr radovi-opterećenje-operater.. pa i driver kojeg ne radi ms nego proizvođač i to čak ne oem koji ga samo rebrenda nego ati-nvidia-realtek-intel-... i to je jedini proizvođač drivera za sve oseve-buildove i ako je tu bug-uzrok tad to nije kriv ms itd. itd..

 

-možda je 'moj' win bolji? možda je moja gpu moja ili moj cpu?... ne ja sam običan kupac-juzer, kupio u istoj trgovini kao ostali kupci, ugradio, upalio, podesio, radi.. tj nije moj PC boji zato jer je moj ili neka spešledišn verzija, jednako ni soft, bios, driver pa i win. Što je tad rezlika? Zašto neka računala rade, neka ne, neka se kvare, ne rade optimalno (kako bi bilo očekivano, npr FPSovi u igri).. tj ili je kvar komponente ili je kontakt-smeće.. nešto treće uzrok a postavke-podešavanja su stvar isustva-znanja i naravno da neće jednako složiti-podesiti računalo/ručak/auto osoba koja ima iskustva ili početnik. Tad je ono što daje razliku sam juzer-majstor koji slaže računalo, podešava.. kao i kod overclocka (kojem su za cilj performanse) ponekad možda stvar sreće ali uvjek i znanja jer bez znanja ne možeš ništa, ni kuhati ni voziti.. bez ispravnih sastojaka (hrana/auto) ili komponenti ne možeš imati ni ispravno računalo tj bilo što jer pravilo je univerzalno ne samo za pc. + za razliku od ostalih roba, za pc je jednako važan i soft tj soft je taj koji nešto radi, tranzistori su samo tranzistori kao što su pixeli na ekranu samo mini-žarulje, sadržaj i kompletan rad je ono što radi soft tj daje smisao pixelima-računalima a soft tad mora biti ispravan, provjeren, čist, mora biti i odgovarajuće podešen, tj dovoljno je u najispravniji auto usipati pogrešno gorivo i eto problem, kao i to da 'samo' nema gume ili bilo koji bitan dio dok kaznu možeš platiti i za pojas, tablice.. koji nema veze s time jel auto radi-ispravnost i ako nema tablice bit će brži (manja masa-težina, fizika na djelu).

-To je soft, kao i osnovni resurs za sve, tj znanje.

OS je tad samo dio priče, radi, nije krivac za gužvu na cesti ili neki deseti problem a da bi imao smisla mora sve zajedno biti ok-ispravno, ne jedna karika lanca za sebe. To oni koji nemaju dovoljo znanja jednostavno ne vide, jer nemaju znanja, npr netko možda ne zna da auto treba gorivo.. i tad se čudi, 'ne valja auto'.. 'neće-ide' :))

-naravno, početnik bez adekvatnog znanja lako optuži pogrešan uzrok problema, prelako se optuži npr win za nešto što ''ima puno ljudi, na intrrnetu..'' .. puno ljudi ima nos, oči, covid19.. i? Zato nije dovoljno pljuckati ms, nego je važnije ako je moguće naći odgovor-fix, a to sigurno nećemo ako optužimo pogrešan uzrok, tek kad pogledamo ostalo, eliminiramo-testiramo-ptvrdimo možemo otkriti a tad i možda eliminirati. Zato recimo 'branim' ms-win, ne zato jer ne rade gluposti, nego zato jer nisu krivi za sve, tj branim svaki os, jer svaki je odličan (osim reactos), svaki soft je samo soft.. i sve je to isto, dinamo-hajduk je navijanje, za fix se ne može biti navijač za/protiv i tad nekim čudom meni radi, nekome ne.. kriv je tko? ms, dinamo, mamić, bandić, trumpek, .. uvjek je netko drugi-treći kriv? čak i kad imamo npr malware ili pogrešne postavke koje juzer ili majstor treba podesiti? Što ako mi tv 'krivo' prikazuje tv kanal, tj ja želim na prvom prvi.. podesiš. Pri tome moraš znati kako se to radi, nije kriv tv ili brand osim kad je kvar ili idiotizam kao gubljenje dokumnetata..

 

možda kao važna razlika, upravo 'bug' gubljenja podataka kao najgori problem posljednjih godina vezan uz win-ms.. to nije bug, nije greška u softu nego u ljudima, proceduri, to je početnička greška tima koji je uzeo default umjesto provjere lokacije-patha. To je greška-ljudska, ne pc-sof-bug tranzistora kao što je 2+2=4 možeš prelemiti i napraviti calculator koji će ispisati npr broj 3.. tad nije to greška calculatora nego onog tko ga je tako složio do u ovom primjeru kao da netko tko ne zna matematiku radi calculator.

 

-sigurnosne rupe? -iste za sve oseve, npr korz browser, jer mreža je jedna, standardi-protokoli i jednako pogađaju sve ili čitav internet pa i biz koji stoji iza, serveri, datacentri, banke, RH, Debian, .. svi u istom problemu i to daleko većem nego što je u tim mjerilima nevažan-malimeki (micorsoft).. no svi će isticati viruse=win.. a to je samo zbog juzera i dominacije desktopom, ne zbog MSa-win jer je 'isto'. Kritika jednog u tom smislu je besmislena tj dinamo-hajduk navijanje .. samo što se neki *nix ne tiče prosječnog juzera i naravno da će svatko prvo gledati ono što ga se tiče, pa tako i win jer ga +90% juzera DE koristi. Tad će uvjek za svaki problem koji je recimo identičan neovisno o osu-platformi uvjek biti više problema s win.. ali to je čarolija statistike ili uzorka koji se obrađuje, ne činjenica nego prikaz-tumačenje u točnom ili pogrešnom kontekstu. .. karikirano, ni jedna marsovac nema problema s win, -> izveden (pogrešan) zaključak, na marsu nema problema, možda zbog gravitacije, možda tlakazraka-- i tad zaključak da su win os za mars ili da potiče s marsa i da su nam ga donjeli marsovci.. jer to statistika može sugerirati kao i ravnozemljaše i alufolije.. dok je u osnovi pogrešan sam start, tj nema korisnika na marsu pa time ni mogućih problema. Banalni-karikiran primjer zloupotrebe zaključka-logike-statistike koji se slično primjenjuje na oseve-win..

 

-umjesto da se ako ne znamo uzrok to tako i kaže, ne znam.. i tad tražimo dalje, možda nađemo. Ako optužimo pogrenog, tad ne tražimo dalje i tad nećemo ni naći fix.

-Što nam je cilj, ovih tema? Izbjeći problem, ako ga već imamo nekako fixati ili pronaći.. to nećemo ako optužimo prvog tko nam padne na pamet osim slučajno-izuzetak pa pogodimo kao loto.

-tu nema smisla navijati za/protiv, pa naravno da me ne razumiješ.. :))

Vidim da si se potrudio i istipkao toliko toga... :D. Samo da ti kažem da sam sve pročitao i u principu se slažem s tobom, no mislim da si otišao preširoko jer ja sam kritizirao MS zbog retardiranih odluka koje su povlačili zadnjih godina, a to je onda uzrokovalo sve ove druge softverske probleme. Ako ja ne mogu ugasiti/resetirati računalo kada ja želim to je veliki problem i radi se isključivo o retardiranim odlukama u MS-u (nije stvar softverske greške) ili da npr. ne mogu odgoditi update (i to im se događalo). Kada oni otpuste hrpu beta testera, pa im onda sljedeći update sjebe poslovanje njihovih klijenata (jer update nije dobro testiran) je opet njihova retardirana odluka (zbog pohlepe za novcem) i s pravom ih mogu hračkati. Problem je što ih više ljudi ne hračka jer da je tako MS bi se trgnuo. Ja samo ne znam koliko više imam strpljenja za te njihove retardacije, kužiš...

 

Ti kažeš da MS-u Windowsi nisu napeti kao proizvod. Pa naravno kad drže 99% desktop tržišta, pa se ne moraju niti truditi... Kad se više nemaš gdje širiti, onda pokreneš novi proizvod (Cloud Azure) i tada on postaje next big thing na koji se svi u MS-u koncentriraju.

 

Evo baš danas naletio na članak koji otprilike pokazuje da nisam jedini nezadovoljni sa Windowsima. Napominjem cijelu svoju karijeru nisam nikada pomišljao na ništa drugo osim Windows OS-a.

https://www.forbes.com/sites/jasonevangelho/2020/05/06/windows-10-is-bleeding-users-while-ubuntu-linux-enjoys-an-astonishing-increase/#8e0c1273ccdf

King in the castle, king in the castle ...
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.5.2020 12:47 (tjodalv).
15 godina
offline
Re: Uskoro spremna svibanjska nadogradnja za Windo

-ah siroće :)) sorry za zid texta, no kao sve ostalo ako te ne ubije ojača te.. :)

-ali, biti nezadovoljan s win.. čemu? to je samo soft, os.. problem nije soft nego interesi-ciljevi biznisa, npr win lincenca nije problem osa nego novca i bez tog bi bilo lako dok zaštite upravo to brane. Koliko softa ima problema samo zbog zaštite od kopiranja, da tog nema jedan problem i jedna briga manje, no to je legitimno pravo vlasnika + konzumerizam i sav biz koji te tjera na novo..

 

-jer, soft je vječan, nepoderiv. Sve dok postoji kompatibilno računalo-čip koji ga vrti, može raditi.. a upravo to ubijaju, jer upravo to ne žele.

-soft može teoretski biti savršen, svaki byte može biti testiran, .. pa opet će se desiti problemi jer u fizičkom svijetu ne može svaki chip-tranzistor biti ispravan, žica pukne, lem se odlemi.. dok diskovi gube podatke (ako ih ms ne ubije upgradeom) :) .. no krivica softwarea u tome ili osa? Može jednako kriv biti bios ili firmware, može malware i juzer to ne mora znati tj ne očekuje da uopće razlikuje te riječi a još manje značenje, pa time ni uzrok. .. i tad su im svima krivci 'windowsi'.. za sve, pa i virus malware-crypt ili covid19.. a os s tim nema baš neke veze, prije biz.

 

-nezadovoljni juzeri? imaš malog-mekog i želiš biti zadovoljan/zadovoljen? :))) paradox ali tad ne tražiš win nego viagru, dok u africi nema domaće rakije (šljive..) tj sve ćeš nači na ''internetima'' no malo od tog je ekšli bitno ili činjenica, više je juzerski flamawars ili gatanje iz graha, neznanje itd.. + fake njewsi jer svaka vijest je vijest, pa i loša. Dok u linku silovanje statistike neće pomoći linuxu-ubuntuu.. tj i dalje će canonical plaćati msu, i dalje ms zarađuje pa i na linuxu dok je cifra o porastu bezvezarija-nevažna, 600% (minus jedan)... tj nevažan, ispod statističke greške. + kao što je i sama tema o linuxu tj win gdje linux juzeri stalno spominju win, ne zaboraviti 'animozitet' linuxaša protiv ms-win.. i čak širenje npr defendera vide kao pobjedu linuxa.. da, parafrazirat ću, tako je hr-auto-industrija preplavila njemačko tržište autima.. ili obrnuto? Tko kog 'osvaja'? Pri tome ms-u nije važno koji os, a juzeru-navijaču je važno.. važan je biz, koristiš što ti koristi, ako ne moraš tad ne koristiš ono što ne želiš i tad si miran.

-btw i linux se updatea, nedavno novi fosy 20.04 + kernel već s 26 na 29.. i sve ostalo, tj dll-hell koji upravo zato postoji jer se stavi mijenjaju-updateaju-nadograđuju.. i to je ok, inače bi još bili u 1984 s naslovnicom timesa ibm-pc i 640kb rama.. itd.

-ili gledaj od kud vušeč linkove i stavi ih u konktekst.. tj niej to pc-izvor-guru nego biz-financije i sasvim drugi pogledi-razlozi, kao da sad saborski zastupnici glasanjem-nadglasavanjem izaberu najbolji os a pojma nemaju ni o čemu .. ali su vlast i imaju odgovarajuću zakonodavnu moć koju običan guru s cvikama i kariranom košuljom nema, kao što ima i manager nekog fonda u wallstritu tj ima milione koje mora uložiti i zaraditi u danu na cijeni dionica.. pri tome mu nije kriterij sam os, nego gleda 599% porast ili stavi sve na konja koji ima neko zvučno ime (kladionica).. sutra će uložiti u naftu, sport, film ili nešto deseto i soft-os mu je samo roba s kojom se nada zaraditi par miliona preko noći.

 

-Pogrešni izori antistručnajaka koji pišu tek da popune kvotu char$ova na stranici, bezvezarije.. a ako se ponekad i pogodi, podsjetnik na ćoravu koku (poslovicu) koja ne dokazuje da su znali/bili u pravu nego da i ćorav pogodi i da je i dalje to slučajnost.

:))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice