Voltaže i kapacitet AA baterija

poruka: 27
|
čitano: 10.056
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Voltaže i kapacitet AA baterija".
12 godina
offline
Voltaže i kapacitet AA baterija

Boga mu dragog sa tom voltažom.

Kaj je teško napisati napon ? 

Volt je mjerna jedinica za napon.

 
16 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Voltaže i kapacitet AA baterija
koga briga kad svi znaju o cemu se radi.
12 godina
offline
Re: Voltaže i kapacitet AA baterija
dabar_solta_V2 kaže...
koga briga kad svi znaju o cemu se radi.

 Mene bode u oči .

15 godina
offline
Voltaže i kapacitet AA baterija

Ima li netko preporuku dobrog a ne preskupog punjača?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Voltaže i kapacitet AA baterija
mGT kaže...

Boga mu dragog sa tom voltažom.

Kaj je teško napisati napon ? 

Volt je mjerna jedinica za napon.

 

Voltaža, kilometraža, amperaža, kilaža itd. - sve izvedenice iz mjernih jedinica, oduvijek prisutne u hrvatskom (i posve dozvoljene).

 

 

This space for rent!
15 godina
offline
Re: Voltaže i kapacitet AA baterija
Drago kaže...
mGT kaže...

Boga mu dragog sa tom voltažom.

Kaj je teško napisati napon ? 

Volt je mjerna jedinica za napon.

 

Voltaža, kilometraža, amperaža, kilaža itd. - sve izvedenice iz mjernih jedinica, oduvijek prisutne u hrvatskom (i posve dozvoljene).

 

 

Da, ali u naslovu stoji "Voltaže i kapacitet AA baterija" a u tekstu "Nominalni napon od 1,2 V zapravo znači da je to napon koji baterija ima".
Zašto onda za routere i switcheve ne koristiš izraz "usmjerivači" i "preklopnici"?

Mislim nisam slučaj "arendelle", ali mišljenja sam da za tehničke a pogotovo inforamtičke izraze treba preferirati engleski jezik.

Inače dobar članak, jedino što nisam nigdje (a iskreno nisam ni tražio) saznao zašto su punjive 1,2 [V] a nepunjive 1.5 [V]. Ako može još malo o tome :-D

16 godina
moderator
offline
Re: Voltaže i kapacitet AA baterija

Nemam pojma šta si ti sad rekao.

This space for rent!
16 godina
offline
Re: Voltaže i kapacitet AA baterija
Ima punjivih i s 1.5V, ali su manjeg kapaciteta.
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Voltaže i kapacitet AA baterija
Nazivni napon ćelije ovisi o kemiji, odnosno materijalu elektroda. Pri daljnjem razvoju su se tražile alternativne kemije, bilo primarne, bilo punjive, sa naponom što sličnijim prethodno korištenim baterijama kako bi se zadržala kompatibilnost.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Voltaže i kapacitet AA baterija
Drago kaže...

Nemam pojma šta si ti sad rekao.

Nemam ni ja :-D
 

Dead kaže...
* * *

 Ne treba jer za masu tehničkih i informatičkih izraza imamo sasvim zgodne hrvatske prijevode.

Hardver - Očvrsje.
Softver - [ne mogu se sjetiti ali nahluplji prijevod ikada]
Router - Usmjerivač
Switch - Preklopnik a nekad se koristila i riječ Komutator
Hub - Razvodni uređaj
Touchscreen - Dodirnik.

Ako je tebi ovo zgodan hrvatki prijevod... svaka čast.

12 godina
offline
Voltaže i kapacitet AA baterija

Koristi li još netko dulje vrijeme KENTLI ili slične AA baterije, Li-Ion, ali 1,5V izlaznog napona, deklarirano 3Wh? Imam neke mjerne uređaje osjetljive na visinu napona baterija, većina punjivih NiMh mi ne rade dobro čim napon padne. Nakon par mjeseci izgledaju mi dosta dobro, jedino trebaju specijalni punjač (pune se na 3,7V).

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Voltaže i kapacitet AA baterija

po tome šta si opisa to nije ništa drugo nego "klasicna" 3.7v litij baterija s dcdc regulatorom na 1.5v na izlazu.

12 godina
offline
Re: Voltaže i kapacitet AA baterija

Liitokala Lii-500, 4 kom različitih baterija istovremeno, mogućnost mjerenja kapaciteta baterija (1x ciklus punjenja + 1x ciklus pražnjenja - traje dugo). Na Aliexpresu je oko 18$

4 godine
protjeran
offline
Voltaže i kapacitet AA baterija

Od 2008 su postale dostupne punjive nikl cink (NiZn) baterije napona 1.6V.Potreban je namjenski punjac za njih ali nije skup.

Švabe ih prave i nisu nešto skupe: 

 

https://www.ansmann.de/en/rechargeable-batteries/nizn-aa-2500-4

 

https://www.ansmann.de/en/battery-chargers/nizn

 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Voltaže i kapacitet AA baterija
Envy kaže...

Softver - [ne mogu se sjetiti ali nahluplji prijevod ikada]

Ako je tebi ovo zgodan hrvatki prijevod... svaka čast.

 Naputbina.

 

https://pdfslide.net/documents/laszlo-racunalni-rjecnik.html

 

Dok se drugi jezici razvijaju, mi se svađamo i sprdamo s vlastitim. Desetljećima. U svemu smo takvi. 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.6.2020 16:05 (zelenapaprika).
16 godina
moderator
offline
Re: Voltaže i kapacitet AA baterija
Envy kaže...
Da, ali u naslovu stoji "Voltaže i kapacitet AA baterija" a u tekstu "Nominalni napon od 1,2 V zapravo znači da je to napon koji baterija ima".

Zašto onda za routere i switcheve ne koristiš izraz "usmjerivači" i "preklopnici"?

Mislim nisam slučaj "arendelle", ali mišljenja sam da za tehničke a pogotovo inforamtičke izraze treba preferirati engleski jezik.

Nije dobro kad su naslovi tipa click-bait, nije dobro kad se u njima korste "razgovorni" termini. 

 

Arendelle bi vjerojatno nekoga poslala na Hrvatski jezični portal, gdje za definiciju voltaže stoji "fiz. razg. električni napon izražen u voltima". Samo se sad postavlja pitanje koga bi tamo poslala - one koji smatraju da se ta riječ ne smije upotrebljavati ili mene kojem bi rekla da to smijem reći, i time nisam pogriješio, ali ne smijem napisati. 

 

Primijetit ćeš da je osoba koja je postavila pitanje upotrijebila izraz "voltaža" (i to je primarni razlog zašto sam koristio taj termin u naslovu), a da autor odgovora, tj. ja, taj izraz nisam koristio ni u tekstu, ni u podnaslovu, ni u potpisu slike. Mada, da sam i upotrijebio, zar bi to bilo tako strašno?

 

 

PS zar to znači da u tekstu ne smijem upotrijebiti niti izraz "precvikati" (žicu), jer je to žargon? Čak ni u rubrici Pitanja&Odgovori, odnosno Savjeti, gdje se u osnovi obraćam osobi koja je postavila pitanje?

 

Sad mi Arendelle već pomalo nedostaje... 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.6.2020 16:54 (mbaksa).
15 godina
offline
Re: Voltaže i kapacitet AA baterija
mbaksa kaže...
Envy kaže...
Da, ali u naslovu stoji "Voltaže i kapacitet AA baterija" a u tekstu "Nominalni napon od 1,2 V zapravo znači da je to napon koji baterija ima".

Zašto onda za routere i switcheve ne koristiš izraz "usmjerivači" i "preklopnici"?

Mislim nisam slučaj "arendelle", ali mišljenja sam da za tehničke a pogotovo inforamtičke izraze treba preferirati engleski jezik.

Nije dobro kad su naslovi tipa click-bait, nije dobro kad se u njima korste "razgovorni" termini. 

 

Arendelle bi vjerojatno nekoga poslala na Hrvatski jezični portal, gdje za definiciju voltaže stoji "fiz. razg. električni napon izražen u voltima". Samo se sad postavlja pitanje koga bi tamo poslala - one koji smatraju da se ta riječ ne smije upotrebljavati ili mene kojem bi rekla da to smijem reći, i time nisam pogriješio, ali ne smijem napisati. 

 

Primijetit ćeš da je osoba koja je postavila pitanje upotrijebila izraz "voltaža" (i to je primarni razlog zašto sam koristio taj termin u naslovu), a da autor odgovora, tj. ja, taj izraz nisam koristio ni u tekstu, ni u podnaslovu, ni u potpisu slike. Mada, da sam i upotrijebio, zar bi to bilo tako strašno?

 

 

PS zar to znači da u tekstu ne smijem upotrijebiti niti izraz "precvikati" (žicu), jer je to žargon? Čak ni u rubrici Pitanja&Odgovori, odnosno Savjeti, gdje se u osnovi obraćam osobi koja je postavila pitanje?

 

Sad mi Arendelle već pomalo nedostaje... 

 

Slažem se u svemu sa tobom i stvarno nisam netko tko bi kritizirao lektorske, korektorske ili eto ove riječi tipa da li je voltaža ili sl. jer Bug cijenim toliko da me je de facto othranio
Ali eto, kada sam čitao samo naslov glavu na panj sam mogao staviti da će prvi komentar biti oko te riječi voltaža jer se ovo po treći ili četvrti put spominje na forumu.

Miro je upozorio tamo na temu Fizike jednom o tom trolanju i eto onako dobar članak o onoj čestici počele se gluposti pisati.

Ako itko vjeruje u reinkarnaciju Arendelle će se pojaviti u svojoj trećoj verziji, jer u svojo drugoj verziji imala je sasvim drugo ime. Tako da ću otvoriti dvije zasebne teme kada uhvatim vremena jedna o Slučaj Arendelle a druga o jezicima. Sad svega imam ali vremena nemam. Vjerujem da je u duhu sa nama i da nas "odozgo" sve promatra i čita ovo.

PS: Moja malenkost je postavila pitanje prije 20 i kusur godina i to pitanje je bilo u pisanom broju Buga. Koja je mi je to čast bila.

11 godina
offline
Voltaže i kapacitet AA baterija

Ja imam pitanje u vezi baterija.

 

 Kada aparat (npr tlakomjer, digitalna vaga, daljinski) počne davati znakove da je baterija presušila, dovoljno je da baterije izvadim (sve koliko ih god ima) i vratim nazad. Nakon toga aparat je još neko vrijeme moguće koristiti, ponekad danima. Moguće je tako ponoviti nekoliko takvih ciklusa dok se vrijeme funkcionalnosti ne smanji toliko da je potrebna zamjena. O čemu se tu radi, zašto je zo tako?

Zahvaljujem na odgovoru 

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Voltaže i kapacitet AA baterija
neispravan uređaj
9 godina
neaktivan
offline
Voltaže i kapacitet AA baterija

"Napon struje iz baterije je..."

Da sam na ovo naišao na nekom drugom portalu (jutarnji, index...) ne bi ništa rekao, ali ovdje je ipak previše.

 
1 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: Voltaže i kapacitet AA baterija
Software - Omekšje
 
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Voltaže i kapacitet AA baterija
vito115 kaže...

"Napon struje iz baterije je..."

Da sam na ovo naišao na nekom drugom portalu (jutarnji, index...) ne bi ništa rekao, ali ovdje je ipak previše.

Bilo bi lijepo kad bi doprinio raspravi tako da napišeš kako je to trebalo pisati.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Voltaže i kapacitet AA baterija

Trebalo bi pisati "Napon baterije je..."

Struja nema napon. Napon ima izvor električne energije. Pojmovi iz osnovnoškolske fizike.

15 godina
offline
Re: Voltaže i kapacitet AA baterija
vito115 kaže...

Trebalo bi pisati "Napon baterije je..."

Struja nema napon. Napon ima izvor električne energije. Pojmovi iz osnovnoškolske fizike.

 -ne, nego pojmovi koji smetaju samo 'ferovcima' (struka..) dok ostatku populacije populistički odgovara žargon, tj već objašnjeno jer m.baksa zna što je napon-voltaža.. možda čak i 'namjerno' upravo takav naslov.

 

-s druge strane, što je smisao jezika? razumijevanje, razmjena informacija.. to je primarni task, sekundarni je stil ili gramatika-pravopis i sl. pa tako sam na strani onih koji nešto objašnjavaju, nevažno pri tome jesu li pravopisno ili stručno mogli bolje-preciznije tj 'voltaža' je dovoljno udomaćeno da svi u temi znamo što se time misli.. a to što nekog smeta, pa što? :) Može li preciznjie, može.. mora li? Ne, tj ako forum-časopis ili sama informacija želi doći do što većeg broja ljudi, tad stručna-precizna terminologija nije primarna, nego sekundarna-tercijalna kao kriterij.. tj svi znaju što je 'voltaža' mada je to pogešan naziv ali tad je važnije da osoba koja čita razumije nego to što je baksa mogao upotrijebiti riječ napon.

 

-forma ili sadržaj? Informacija ili stručnost.. često se te svvari ili kriteriji razlikuju u nijansama.. ovaj put sam na strani 'voltaža' mada u većini slučajeva biram preciznost.. a kriterij nije 'moj' nego je uzaludno pištati protiv vjetra.. tj ono što većina koristi, čak i pogrešno, postane 'pravilo'. Pitanje što je smisao texta, informacije.. i tu 'voltaža' sasvim dobro prenosi informaciju običnom korisniku koji ne mora znati stručne razloge zašto se to naziva napon i izražava u voltima.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: Voltaže i kapacitet AA baterija

Ne dobijete iz njih ništa više struje nego je pohranjeno u njih. Kada napon u njima padne ispod specificirane vrijednosti mjernog instrumenta aparata koje koristite, pojavi se upozorenje na ekranu za praznu bateriju. Vađenjem im "kao" dozvolite da njihov napon nešto naraste i upozorenje za praznu bateriju nestane neko vrijeme. Uglavnom ako imate novu bateriju na raspolaganju, stavite novu u uređaj, osim ako ne uživate u cijeđenju potrošenih baterija. Napon ispražnjenih baterija se da brzo povećati zagrijavanjem baterije, ali ne preporučujem to, meni je CR2032 eksplodirala u lice jer sam je stavljao na termo peć.

16 godina
moderator
offline
Re: Voltaže i kapacitet AA baterija
vito115 kaže...

Trebalo bi pisati "Napon baterije je..."

Ispravio sam, da bude tehnički točno.

 

vito115 kaže...

Struja nema napon. Napon ima izvor električne energije.

Struja "možda" nema napon, ali struja bez napona je kita.  Iz praktične perspektive može biti zgodno napon vezati uz struju, doživljavati napon kao da je, uz jakost, jedna od karakteristika struje, jer u mnogim slučajevima, s praktične strane, može biti bitnije koliki je napon u određenoj točki strujnog kruga, nego koliki je napon izvora. Obično nam je bitno koliku energiju će struja prenijeti, a da bismo znali to, moramo znati i jakost struje i napon (na određenom mjestu ili mjestima u strujnom krugu). A i jakost struje je proporcionalna naponu. Tako da... To dvoje je toliko povezano da...

16 godina
offline
Re: Voltaže i kapacitet AA baterija
mbaksa kaže...

Struja "možda" nema napon, ali struja bez napona je kita.  Iz praktične perspektive može biti zgodno napon vezati uz struju, doživljavati napon kao da je, uz jakost, jedna od karakteristika struje, jer u mnogim slučajevima, s praktične strane, može biti bitnije koliki je napon u određenoj točki strujnog kruga, nego koliki je napon izvora. Obično nam je bitno koliku energiju će struja prenijeti, a da bismo znali to, moramo znati i jakost struje i napon (na određenom mjestu ili mjestima u strujnom krugu). A i jakost struje je proporcionalna naponu. Tako da... To dvoje je toliko povezano da...

 

NHF, ali nemoj, jednostavno nemoj...

 

I'll just leave that here: https://www.youtube.com/channel/UCkwpw88Pj8agokoXHE_kuEg/videos

www.petvolta.com
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice