Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru

poruka: 200
|
čitano: 30.244
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru".
8 godina
offline
Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru

Da već dam i svoj dozivljaj kad se priča . Ja sam se probudio par minuta prije najjaceg potresa, inace nalazim se u Dugom Selu  i krenulo je tako da se začuo kao dubok bas  van zgrade...Onako na nekih -25Hz  i jako brzo uz to su mi rolete pocele lupat  i onda ebeno neugodan osjecaj gdje  se zgrada pocela ljuljati . Prvi put u zivotu sam osjetio potres  i nisam znao dal da izletim ili ostanem u sobi ,na kraju sam ostao u sobi medjutim vurica je udarala pošteno..Svi susjedi iz zgrade su izletili van  u rekordnom vremenu  i nisu se vraćali sigurnih sat vremena....S obzirom da je zgrada iz 1970te godine prošlo mi je kroz glavu da se moglo nešto srušiti, i bogme nakon drugog potresa kojeg sam takodjer osjetio našpanan nespavanjem i prijasnjim dogadajem izasao sam van jer nisam znao sto ocekivati ...Sve u svemu prošlo smo neozljeđeni i čitave nekretnine  ali baš grd osjećaj nemoći 

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru
ddarknessfairyy kaže...
Marko :D kaže...

Ja sam za vrijeme i nakon potresa, ...

 Je teta na HRT 4 se malo ukakila kad je počelo drmat, gledala sam i ja. 

Ovo o potresima valjda ovisi o tome koliko si naviknut na njih. Na mene apsolutno nemaju nikakav utjecaj. Ja sam oba potresa od 5 čekala da prođu ko kad stojiš i čekaš da prođe vlak. Prije bi rekla da me živciraju jer "kaj se sad to mora drmat a ja bi spavala". Tu nas često trese, ako nije sa Sljemena onda je iz Samobora, a bome i Janezland nam malo malo pa pošalje koji, masu puta Zg ni ne osjeti a nas zdrma tak da mi je to postao sastavni dio života i na to ni nemam neku burnu reakciju a i kuća nam ima armature ko da smo vlasnici željezare Sisak pa me nije strah. 

 

 

Mene užasavaju oluje. Imam doslovno fobiju od njih. Pogotovo kad nam dođe iz Babinog kuta(ravnica na potezu Krško-Brežice pa prema granici). Ako dođe od bilo koje druge strane nije strašno jer su okolo brda i mi smo na brdu pa se isprazni do nas, ali ako se probije kroz tu rupu svaki puta nas ubije. Dođe takvom brzinom da jednostavno ne stigneš reagirati ni uz rain alarm koji mi je stalno aktivan. Svaki puta nas pomlati. Pijavice, stotine munja, tuča, ogrone količine kiše koje rade klizišta uvijek sve dođe odande a ne prođe ni jedna godina da nas bar jednom ne drmne. Kad vidim da se taj čošak crni uz onako crvenkasto presijavanje na nebu doslovno mi pozli. Više ništa ne stoji vani što može odletit, sve je privezano ili zavareno, sve utičnice u kući smo prilagodili da su mi u razini ruke i da ih mogu dohvatit i brzo iskopčavat uređaje, krovovi su nam višestruko zabijeni, zavareni, zatiplani i opet malo malo pa neki u selu odleti, prozori imaju zaštitne mreže, drvenina oko prozora je puna rupa od tuče i tak. Kaj je najgore za gospodu iz dhmz-a ne postojimo a imamo svoju izraženu mikroklimu i niko nas ne ferma ni 5% tak da nikad ne dobijemo nikakvo upozorenje. Pratimo Slovenske prognoze i njihov sustav upozorenja pa onda kad daju upozorenje za područje oko Krškog sve se gasi, zatvara i pobjegnemo unutra i čekamo da nas drmne. Tak da mijenjam oluju za potres svaki dan. 

Ovisno kako koga zapadne ili u tvojem slučaju Olujni PTSP, ili kaj bi tek bilo da živiš u Americi na područjima gdje haraju Tornadeki.Kad imaš drvenu kuču kao Ameri, Tornadeki su daleko razorniji od tipičnog jačeg potresa.

 

Kod nas ipak večinom vlada potresni PTSP, i to je vrlo neugodno ako se zna kaj može napravit jači potres za samo recimo deset sekundi.S obzirom da nemamo Japanske građevinske prakse, pa očekivano da od potresa kod nas ljudi večinom propisno poživčane na kvadrat.

 

 

Teško je to uopče i zamislit, kak izgleda potres oko 9 i kakav je to osječaj u takvoj situaciji.

 

 

 

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.3.2020 23:30 (rambox).
14 godina
offline
Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru

Zagrebcani neka vam je dragi Bog na pomoci vcrs, ja na vasem mjestu nebi spavao u zgradi otisao bi u one satore sto je vojska napravila.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru
dreadmoore kaže...

Zagrebcani neka vam je dragi Bog na pomoci vcrs, ja na vasem mjestu nebi spavao u zgradi otisao bi u one satore sto je vojska napravila.

 Sad je veći problem nošenja sa stresom i strahom, čemu ovi manji potresi još doprinose, nego što je realna opasnost, bar za one u betonskim zgradama. Sutra može biti jaki potres podjednako u Splitu, Osijeku ili Zagrebu.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
12 godina
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru
Visak kaže...
dreadmoore kaže...

Zagrebcani neka vam je dragi Bog na pomoci vcrs, ja na vasem mjestu nebi spavao u zgradi otisao bi u one satore sto je vojska napravila.

 Sad je veći problem nošenja sa stresom i strahom, čemu ovi manji potresi još doprinose, nego što je realna opasnost, bar za one u betonskim zgradama. Sutra može biti jaki potres podjednako u Splitu, Osijeku ili Zagrebu.

 Posto Zagreb doslovno sjedi na jednom rasjedu, a jedan ide tocno po rubu medvednice blize gradu, mene vise pere da ovi manji potresi ne aktiviraju neki puno jaci ili slican onome od nedjelje. Ovo konstantno podrhtavanje tla, odnosno oslobadanje energije moze proci bezazleno, a moze aktivirat jednog koji ce opet dobro protest sve.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
11 godina
protjeran
offline
Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru

Meni je već pun k, a vjerujem i svima drugima, na svaki basoviti zvuk skačem ko vjeverica

 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru
SimeKZ kaže...
Visak kaže...
dreadmoore kaže...

Zagrebcani neka vam je dragi Bog na pomoci vcrs, ja na vasem mjestu nebi spavao u zgradi otisao bi u one satore sto je vojska napravila.

 Sad je veći problem nošenja sa stresom i strahom, čemu ovi manji potresi još doprinose, nego što je realna opasnost, bar za one u betonskim zgradama. Sutra može biti jaki potres podjednako u Splitu, Osijeku ili Zagrebu.

 Posto Zagreb doslovno sjedi na jednom rasjedu, a jedan ide tocno po rubu medvednice blize gradu, mene vise pere da ovi manji potresi ne aktiviraju neki puno jaci ili slican onome od nedjelje. Ovo konstantno podrhtavanje tla, odnosno oslobadanje energije moze proci bezazleno, a moze aktivirat jednog koji ce opet dobro protest sve.

 Neće grom u koprive spavaj mirno Zagrebe laku noć.

 

14 godina
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru
Ma ja znam samo da nije lako kad se trese pod nogama.Nedavni potresi kad su bili u Albaniji pa je par puta zatreslo i BiH, pogotovo onaj sto je bio 5.5 imao sam osjecaj da se citava kuca uvrce kao vijak. Onda mogu mislit kako se osjeca netko na 5 ili 10 katu.A pogotovo mi je zao onih koji zive u stanovima koji su gradjeni za vrijeme austro-ugarske sve se zivo rusi.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru
Visak kaže...
dreadmoore kaže...

Zagrebcani neka vam je dragi Bog na pomoci vcrs, ja na vasem mjestu nebi spavao u zgradi otisao bi u one satore sto je vojska napravila.

 Sad je veći problem nošenja sa stresom i strahom, čemu ovi manji potresi još doprinose, nego što je realna opasnost, bar za one u betonskim zgradama. Sutra može biti jaki potres podjednako u Splitu, Osijeku ili Zagrebu.

 Zar još ima naknadnih potresa? Želim vam svu sreću i, hteo sam da kažem da se život što pre vrati u normalu, ali na to ćemo svi malo pričekati, no barem da ne brinete o zemljotresima (nismo valjda Japan pa da imamo takve potrese na par dana).

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
13 godina
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru

Ima, rečeno je da se može trest tjednima ili čak mjesecima, ali da su šanse za novi potres jači ili iste magnitude 4-6%. Inače, ovo je prvi takav potres u 140 godina, pa se svi nadamo da je ovo gotovo za sljedećih 140 godina. Sad još da ova naknadna podrhtavanja prestanu i sve 5.

10 godina
offline
Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru

 

 

Po meni nema bojazni za novim jačim potresima bilo gdje na Balkanu. To se desi karikirano napisano jednom u sto godina.

 

To su takve vjerojantnosti, da ne može živjeti na način sada će biti potresa, sutra poplava, preksutra požar, onda urgana, te ne znam kakve sve stvari....

 

Korono-manija je tu, te se ugrožene skupine trebaju najviše čuvati. Možete vi na kolko-tolko zdrave ljude apelirati da se drže ovoga il' onoga, ali 

nema tu puno vajde. Npr. Ljudi se više ne druže po birtijama, nego po privatnim prostorima. Znači nisu više u krčmi, školskom, u gym, nego kućama, stanovima ili prostorima gdje nema ljudi....

I kaj ćete sad?

 

Opustite se, nedajte da vas ove nemile životne okolnosti izbace iz takte, te živite svoje živote punim plućima. Uz potrebne mjere opreza.

Sve se dadne skombinirati. Gdje ima volje, ima i načina.

 

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru

Ovo su potresi u blizini i to malo jači slabije ni ne registriraju na ovoj stranici.

 

https://www.emsc-csem.org/Earthquake/near_you.php

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru
SimeKZ kaže...
Visak kaže...

 Sad je veći problem nošenja sa stresom i strahom, čemu ovi manji potresi još doprinose, nego što je realna opasnost, bar za one u betonskim zgradama. Sutra može biti jaki potres podjednako u Splitu, Osijeku ili Zagrebu.

 Posto Zagreb doslovno sjedi na jednom rasjedu, a jedan ide tocno po rubu medvednice blize gradu, mene vise pere da ovi manji potresi ne aktiviraju neki puno jaci ili slican onome od nedjelje. Ovo konstantno podrhtavanje tla, odnosno oslobadanje energije moze proci bezazleno, a moze aktivirat jednog koji ce opet dobro protest sve.

 Potresi ne nastaju kao lavine da se odlomi mali komad, pa povuče drugi. Nastaju tako što se velike ploče polako kreću i jedna se podvlači pod drugu, pri tome su 'hrapave', pa dolazi do napetosti jer ne mogu kliziti. Dakel imamo ploču koja je napeta jer ne može dalje. U nekom trenutku te sile nadvladaju otpor i dogodi se nagli pomak - potres. Time se zapravo oslobodila nakupljena energija, no zbog velikih pomaka još se neko vrijeme događaju manji potresi dok se sve ne posloži. U principu potres oslobađa nakupljenu energiju i za neko vrijeme nas čini sigurnima od većih potresa.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
12 godina
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru
Visak kaže...
SimeKZ kaže...
Visak kaže...

 Sad je veći problem nošenja sa stresom i strahom, čemu ovi manji potresi još doprinose, nego što je realna opasnost, bar za one u betonskim zgradama. Sutra može biti jaki potres podjednako u Splitu, Osijeku ili Zagrebu.

 Posto Zagreb doslovno sjedi na jednom rasjedu, a jedan ide tocno po rubu medvednice blize gradu, mene vise pere da ovi manji potresi ne aktiviraju neki puno jaci ili slican onome od nedjelje. Ovo konstantno podrhtavanje tla, odnosno oslobadanje energije moze proci bezazleno, a moze aktivirat jednog koji ce opet dobro protest sve.

 Potresi ne nastaju kao lavine da se odlomi mali komad, pa povuče drugi. Nastaju tako što se velike ploče polako kreću i jedna se podvlači pod drugu, pri tome su 'hrapave', pa dolazi do napetosti jer ne mogu kliziti. Dakel imamo ploču koja je napeta jer ne može dalje. U nekom trenutku te sile nadvladaju otpor i dogodi se nagli pomak - potres. Time se zapravo oslobodila nakupljena energija, no zbog velikih pomaka još se neko vrijeme događaju manji potresi dok se sve ne posloži. U principu potres oslobađa nakupljenu energiju i za neko vrijeme nas čini sigurnima od većih potresa.

 Potpuno mi je jasno kako nastaje potres. Imao sam geologiju na faksu. 

 

No, energija oslobodena na tom rasjedu je mogla utjecati na drugi rasjed gdje se samo ceka da se ista stvar dogodi. Ja sam pricao o tome. Ne da ce se ponovno dogodit na istom mjestu. 

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
14 godina
offline
Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru

mi stariji (ali nedovoljno stari da budemo prvi na nišanu krone ) se sjećamo "SAM" časopisa - oliti Sam svoj majstor...

 

i tako negdje početkom 80-ih je bila mapa geološke aktivnosti točaka koje su sklonije  potresima... Zagreb je bio u solidno velikoj i tamnoj mrlji, ali mislim da rijetko koji grad je bio izvan takvih mrlja, na "sigurnom"...

 

Znam da su i Koprivnica, Varždin i Virovitica bile pod "flekicama"...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru
SimeKZ kaže...
Visak kaže...
SimeKZ kaže...
Visak kaže...

 Sad je veći problem nošenja sa stresom i strahom, čemu ovi manji potresi još doprinose, nego što je realna opasnost, bar za one u betonskim zgradama. Sutra može biti jaki potres podjednako u Splitu, Osijeku ili Zagrebu.

 Posto Zagreb doslovno sjedi na jednom rasjedu, a jedan ide tocno po rubu medvednice blize gradu, mene vise pere da ovi manji potresi ne aktiviraju neki puno jaci ili slican onome od nedjelje. Ovo konstantno podrhtavanje tla, odnosno oslobadanje energije moze proci bezazleno, a moze aktivirat jednog koji ce opet dobro protest sve.

 Potresi ne nastaju kao lavine da se odlomi mali komad, pa povuče drugi. Nastaju tako što se velike ploče polako kreću i jedna se podvlači pod drugu, pri tome su 'hrapave', pa dolazi do napetosti jer ne mogu kliziti. Dakel imamo ploču koja je napeta jer ne može dalje. U nekom trenutku te sile nadvladaju otpor i dogodi se nagli pomak - potres. Time se zapravo oslobodila nakupljena energija, no zbog velikih pomaka još se neko vrijeme događaju manji potresi dok se sve ne posloži. U principu potres oslobađa nakupljenu energiju i za neko vrijeme nas čini sigurnima od većih potresa.

 Potpuno mi je jasno kako nastaje potres. Imao sam geologiju na faksu. 

 

No, energija oslobodena na tom rasjedu je mogla utjecati na drugi rasjed gdje se samo ceka da se ista stvar dogodi. Ja sam pricao o tome. Ne da ce se ponovno dogodit na istom mjestu. 

 SimeKZ

Interesantno je da je jedna potres onaj 23.03. bio na području Samobora mislim da je u Rudama znači na drugoj strani grada ne u  Markuševacu gdje je bio onaj najjači .

 

https://www.emsc-csem.org/Earthquake/earthquake.php?id=841189

 

 

Distances20 km W of Zagreb, Croatia / pop: 699,000 / local time: 20:49:54.8 2020-03-23
3 km E of Bregana, Croatia / pop: 2,600 / local time: 20:49:54.8 2020-03-23

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.3.2020 12:52 (hummer0).
10 godina
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru
hummer0 kaže...

 

 

Distances20 km W of Zagreb, Croatia / pop: 699,000 / local time: 20:49:54.8 2020-03-23
3 km E of Bregana, Croatia / pop: 2,600 / local time: 20:49:54.8 2020-03-23

 Jel ti čitaš temu prije nego blebneš ili samo postaš? Već je ranije to demantirano i od strane seizmološkog zavoda i od strane Emsc-a a i mi smo komentirali ovdje da su lokacije na emsc-u netočne. Taj potres je bio na Markuševcu a ovo je kriva lokacija na emsc-u jer im serveri imaju poteškoća.

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
11 godina
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru
Marko :D kaže...

Ima, rečeno je da se može trest tjednima ili čak mjesecima, ali da su šanse za novi potres jači ili iste magnitude 4-6%. Inače, ovo je prvi takav potres u 140 godina, pa se svi nadamo da je ovo gotovo za sljedećih 140 godina. Sad još da ova naknadna podrhtavanja prestanu i sve 5.

 Odakle si ovaj postotak izvukao?

13 godina
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru
ddarknessfairyy kaže...
hummer0 kaže...

 

 

Distances20 km W of Zagreb, Croatia / pop: 699,000 / local time: 20:49:54.8 2020-03-23
3 km E of Bregana, Croatia / pop: 2,600 / local time: 20:49:54.8 2020-03-23

 Jel ti čitaš temu prije nego blebneš ili samo postaš? Već je ranije to demantirano i od strane seizmološkog zavoda i od strane Emsc-a a i mi smo komentirali ovdje da su lokacije na emsc-u netočne. Taj potres je bio na Markuševcu a ovo je kriva lokacija na emsc-u jer im serveri imaju poteškoća.

 ddarknessfairyy

 

Gospođo vidim da ste jako živčeni nisam vidio to objašnjenje, al nije potrebno žestiti se nije dobro za tlak.

Može link na obavijest?

13 godina
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru

Negdje sam pročitao u nekom članku. Dao bih ti link, ali izgubio sam ga. Ako ga nađem, pošaljem...

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.3.2020 16:45 (Marko :D).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice