Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

poruka: 232
|
čitano: 67.693
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo".
4 godine
neaktivan
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do

Tvoja firma ima takve mogućnosti kao i još nekoliko na našem tržištu. Međutim zašto se ne bi dozvolilo kvalitetnim ljudima da preko paušalnog obrta dobiju dio kolača našeg IT  tržišta (pri tom ne mislim na manje firme koje su pod stranačkim patronatom) te da ponude nešto novo i dobro  i dobiju pokoji natječaj koji bi zasigurno u bliskoj budućnosti omogućio da od paušalnih obrtnika prerastu u pravu IT kompaniju koja bi stvorila dodatnu vrijednost i zaposlila nove ljude. Ovako se vrtimo u krug, natječaj dobivaju uvijek isti i čovjek koji se oslanja na svoju pamet i znanje ne može isplivati  kao vlastiti gazda već je prisiljen raditi za vas nekoliko velikih ili posao potražiti vani. Paušalni obrt idealna je odskočna daske za mlade, a i one starije,  sposobne ljude kako bi ostali u Hrvatskoj i pridonijeli razvoju IT industrije.

Usput, nedavno sam bio u jednoj našoj velikoj firmi gdje se radilo na implementaciji e-računa. Tamo outsoursaju jednu od naših najvećih IT firmi već godinama. Ja sam se svojedobno tamo javio na natječaj. ali nema šanse. Zna se za koga je to rezervirano. I iznenadio sam se da nakon roka o obaveznom uvođenu e-računa oni tisuće istih šalju koristeći nekakav GUI koji daje provider (Moj E-račun -to mogu reći) i to jedan po jedan. Nekoliko gospođa klikće i šalje. Interesantno da smo mi imali to implementirano još početkom godine i to potpuno automatizirano na istoj platformi. Nadam se da sam bio dovoljno jasan i da se iz ovog vidi o čemu govorim.

16 godina
offline
Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

Ovo bude loše završilo i to sve radi jednog razvikanog mladog gospona koji lobira da se ovaj zakon provede, razlog tome je što mu ljudi iz njegove IT firme, pogotovo senior developeri odlaze i otvaraju paušalne obrte jer im se više neda zahebavati s neisplaćenim prekovremenima, radom svetkom i petkom, isplatom jednog dijela plaće na ruke, itd, itd,... Tipična Hr priča, no ova će se razlikovati jer se dira u IT sektor gdje su ljudi više osvješteni po određenim pitanjima i imaju puno više mogućnosti nego recimo u poljoprivrednom, uslužnom ili nekom drugom sektoru.

http://www.metacafe.com/watch/2749951// || http://www.metacafe.com/watch/1248654/3d_animacija/
Moj PC  
5 0 hvala 1
16 godina
online
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Herion kaže...

Tvoja firma ima takve mogućnosti kao i još nekoliko na našem tržištu. Međutim zašto se ne bi dozvolilo kvalitetnim ljudima da preko paušalnog obrta dobiju dio kolača našeg IT  tržišta

Obrtnik praktički nikad neće doći do ozbiljnijeg projekta, kamoli dijela kolača IT tržišta.

A ako se krene imalo širiti u smjeru koji bi mu to omogućio, mora ili zaposliti ljude (čime gubi tu prednost obrta) ili dogovoriti s drugim "obrtnicima" zajednički nastup. Good luck s tim.

Branimir2412 kaže...

Ovo bude loše završilo i to sve radi jednog razvikanog mladog gospona koji lobira da se ovaj zakon provede, razlog tome je što mu ljudi iz njegove IT firme, pogotovo senior developeri odlaze i otvaraju paušalne obrte jer im se više neda zahebavati s neisplaćenim prekovremenima, radom svetkom i petkom, isplatom jednog dijela plaće na ruke, itd, itd,... Tipična Hr priča, no ova će se razlikovati jer se dira u IT sektor gdje su ljudi više osvješteni po određenim pitanjima i imaju puno više mogućnosti nego recimo u poljoprivrednom, uslužnom ili nekom drugom sektoru.

Nije to radi jednog, ima ih brda. Nije samo jean došao na tu "ideju", a kontrole ima daleko premalo.

A bijeg ovih u obrt nije rješenje jer nemaju nikakvu kasniju sigurnost - lako ih je zamijeniti, može im se smanjiti uplata itd.

4 godine
neaktivan
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do

Kada dobiješ natječaj milijunske vrijednosti poput onog prijatelja bivše ministrice lako je zaposliti još ljudi i prebaciti se iz paušalnog obrta u pravu kompaniju.

Vi dobivate uglavnom velike poslove pa vas baš i ne zanima što obrtnici imaju jer vam je posao osiguran pa što se time zamarati. Čak i traljava rješenja sa par mjesec kašnjenje prolaze jer kad se jednom uhljebiš (nije pogrdno, ali mi drugo ne pada na pamet) u velike poslovne subjekte moraš nešto gadno zeznuti ili te eventualno može izbaciti samo onaj sa boljom političkom pozadinom  Stvar je u tome da neki od nas svoja rješenja nadograđuju i razvijaju već 30 godina i postoji itekako tržište za tako nešto, a rješenje je provjereno na daleko većem broju korisnika nego što se zahtjeva natječajem. Prekjučer je to bilo preko terminala, potom klijent-server, a danas je pristup preko veba. Dobro strukturirana baza lako je nadogradiva i iskoristiva za sve ovo. Na žalost susreo sam se sa   čudovištima koja nisu ni blizu tome i krenulo se ispočetka. Naravno sa istim outsourcing partnerom i gomilom love za implementaciju "novog" rješenja" koje je takvo moralo biti već na početku. Stvar je u tome da nemamo 5 certificiranih ljudi, malo nas je pa šta ako se netko razboli itd. Ima i u tome nešto no recimo da sam dobio zadnji natječaj na koji sam se javio bez problema bi za tu lovu ponovo  okupio tim od nekoliko iskusnih developera i zaposlio nešto  juniora. Velikim kompanijama smetaju paušalci jer  im rade konkurenciju i to najčešće kroz navedeno u članku i to kod konkurentske firme. Smeta im i odlazak developera iz njihovih firmi  u paušalce, smjetaju im i često bolja rješenja koja oni donose i tako to.

Malo sam iznenađen što na neki način podcjenjuješ znanje i mogućnosti pojedinca.

16 godina
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Old Iggy kaže...

Nije to radi jednog, ima ih brda. Nije samo jean došao na tu "ideju", a kontrole ima daleko premalo.

A bijeg ovih u obrt nije rješenje jer nemaju nikakvu kasniju sigurnost - lako ih je zamijeniti, može im se smanjiti uplata itd.

Ok, slažem se da ih je puno više takvih, no ovaj je jedan od vodećih jer ima tu novčanu moć, medijsku potporu i tome sl. da napravi tako nešto. Previše mu je dobrih i kvalitetnih ljudi otišlo u roku od godine dana (poznajem neke osobno) jer se nedaju više maltretirati, i sada ima velikih problema jer ipak smo u maloj državi gdje su developeri u određenim područjima više/manje međusobno povezani te su upoznati s određenim situacijama u firmama koje onda rado izbjegavaju u širokom luku ako su na lošem glasu, pa tako u zadnje vrijeme se izbjegava i ta njegova toliko razvikana firma, koja preko media svako malo nudi zaposlenicima brda i doline, a stvarnost je suprotna. I evo što se događa, poteže se za ovakvim stvarima kako bi taj isti istjerao svoj inat i uzvratio udarac jer su eto ljudi imali opciju izvuči se iz njegovih raznoraznih manupilacija. 

Što se tiče paušalnih obrta, mislim da je to čist zgodna stvar i ako se sve dobro isplanira, nekakva kasnija sigurnost je zagarantirana jer se više love može uštediti, raspodijeliti na razne troškove, a ujedno su i manje isplate uhljebima. Kada bi se smanjili svi silni državni nameti, porezi, prirezi, muljaže, iskorištavanja, nesigurne mirovine, promjena zakona i pravila kako se kome prdne i sl. tada ljudi niti ne bi posezali za ovakvim riješenjima. 

http://www.metacafe.com/watch/2749951// || http://www.metacafe.com/watch/1248654/3d_animacija/
16 godina
online
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Herion kaže...

Kada dobiješ natječaj milijunske vrijednosti poput onog prijatelja bivše ministrice lako je zaposliti još ljudi i prebaciti se iz paušalnog obrta u pravu kompaniju.

...

Malo sam iznenađen što na neki način podcjenjuješ znanje i mogućnosti pojedinca.

Ne možeš dobiti takav natječaj kao obrtnik.

Ni najmanje ne podcjenjujem znanje i mogućnosti, ali za bilo što ozbiljno pojedinac nije dovoljan.

10 godina
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Old Iggy kaže...

Kako su obrti krenuli u "krivom smjeru" jer realno to stvarno nije zamišljeno na taj način, tu su krenuli i problemi. Na stranu što i je zakonom "uređeno" da se takav način rada ne može voditi kroz paušalne obrte.

Zato to i žele "srezati".

Što se IT-a tiče - većina IT-jevaca ionako radi "normalno", ne kroz obrte. Teško da će svi radi toga odmah van.

 U nizozemskoj je paušal gornja granica 2 milijuna eura, kakav onda oni imaju smjer?

 

A zašto se ne bi dopustilo? Ako poveća dobit neke kompanije, opet je veći porez, paušalci plačaju svoj porez i ostavljaju novac u hrvatskoj.

 

Većina IT-ovaca u Hrvatskoj su komfortisti bez ambicija. Glavno da gazda plaću da.

Samomrzeći hrvat
7 godina
protjeran
offline
Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

Evo ga krenulo je haha. I bugovci vole HDZ novce. Kakva drzava UPM

 

https://www.index.hr/vijesti/clanak/maric-sprema-novi-porezni-udar-na-it-firme/2116864.aspx

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Entry Point kaže...
Old Iggy kaže...

Kako su obrti krenuli u "krivom smjeru" jer realno to stvarno nije zamišljeno na taj način, tu su krenuli i problemi. Na stranu što i je zakonom "uređeno" da se takav način rada ne može voditi kroz paušalne obrte.

Zato to i žele "srezati".

Što se IT-a tiče - većina IT-jevaca ionako radi "normalno", ne kroz obrte. Teško da će svi radi toga odmah van.

 U nizozemskoj je paušal gornja granica 2 milijuna eura, kakav onda oni imaju smjer?

 

A zašto se ne bi dopustilo? Ako poveća dobit neke kompanije, opet je veći porez, paušalci plačaju svoj porez i ostavljaju novac u hrvatskoj.

 

Većina IT-ovaca u Hrvatskoj su komfortisti bez ambicija. Glavno da gazda plaću da.

Na stranu Nizozemske kao specifične porezne oaze, nije problem granice, problem je nameta.

Niti jedna pametna kompanija neće ići u preveliku dobit, kao što ni paušalci neće nešto platiti.

Većina IT-ovaca ne bi htjela ići u avanturu obrta bez da im je zanimanje ekstremno traženo. Tu su developeri u specifičnom statusu, ali je pitanje kako bi tržište reagiralo kad bi to postalo standard, išle bi i cijene dole pa je pitanje koliko je dugoročno smisleno ići u taj rizik.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Old Iggy kaže...

Obrtnik praktički nikad neće doći do ozbiljnijeg projekta, kamoli dijela kolača IT tržišta.

A ako se krene imalo širiti u smjeru koji bi mu to omogućio, mora ili zaposliti ljude (čime gubi tu prednost obrta) ili dogovoriti s drugim "obrtnicima" zajednički nastup. Good luck s tim.

 Potpisujem. Bio sam na obadvije strane. Radis kao fol za vecu lovu po satu, al i dalje je to mrvica al opet stranog klijenta kostas 1/3 ili 1/4 iznosa kojeg bi platio da mu radi inhouse. Ili 1/10 iznosa ukoliko angazira vanjskog na projekt (stranca). 

 

Opet ne razumijem, cemu kuknjava? Panike? Ako si dobar tu brutto lovu mozes i dobiti kao netto i biti zaposlen negdje. Druga stvar je kaj ekipa koja radi kao pausalac, ne moze zapravo deliverati niti za polovinu svog brutta/netta, a svi se zaduzili i zive iznad svojih mogucnosti. 

 

Disclaimer: Nisam vise u HR fala bogu, pa sam mozda malo biased. 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Entry Point kaže...

 

Većina IT-ovaca u Hrvatskoj su komfortisti bez ambicija. Glavno da gazda plaću da.

 Straight to the point. Najbolje mi je dok netko veli kak lupa mrtvu paru i kak mu je jebeno, jer eto zakon potraznje pa umjesto 7 dobi 15k. A u 3 - 6 mjeseci je obsolete i jedino kaj je naucio restartati docker. 

13 godina
neaktivan
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Old Iggy kaže...
Dagg kaže...
PzKpfw kaže...

@Dagg

 

Frende, to kaj firma nema neki aktualni oglas na Internetu ili fejsu, ne znači da ista ne traži developera.

Da na tržitu rada fali developera, jer da ih ima poslodavci bi mogli puno više posla, odnosno projekta preuzimati na sebe. Ovako pravog developera ni za lijek.

Ako si kvalitetan upadaš. Ako nisi, više sreće i znanje neki slijedeći put. To je jednostavno tako.

 

 Uz dužno poštovanje imam 10 godina iskustva na domaćem IT tržištu rada i držim da vrlo dobro znam situaciju. A gdje traže ako ne preko mreža i oglasa, preko punice i rodbine? Mislim da si daleko pretjerao. Možda mi ne živimo u istoj državi. Uvijek iste firme ponavljaju oglase a ljudi koji se javljaju govore mi skoro uvijek isto. Svi traže do 30 godina sa velikim iskustvom i malim zahtjevima. A toga vidi čuda nema pa se oglasi ponavljaju. To da je u RH velika potražnja za programerima je jedna od većih floskula ovog društva.

 

Ja znam trenutno desetak firmi koje traže. Realnih, ozbiljnijih firmi. Mi smo ih valjda nabavili 15 - 20 (juniori).

I ne traže se seniori od 25 godina s 15 godina iskustva.

 

--------------

Pa o tome se radi. traže se klinci koje ćemo slabo platiti i lijepo iskorištavati. Oni iskusni preko 35 nemaju šanse iako znaju 3x više. To znači da ne treba znanje nego je važniji dojam koje te firme ostavljaju prema van, kao vidi nas mladi i lijepi a iskusni. Pa kako misle sa takvim stavom konkurirati super kompetitivnoj svjetskoj sceni. Tako se ne gradi uspješna IT industrija, to je više za manekensku ili filmsku industriju. I usput, ne tiče se mene osobno jer radim za van.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.9.2019 15:31 (Dagg).
15 godina
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Old Iggy kaže...
xerexy kaže...
Old Iggy kaže...

Nije uopće bitno koliko ih ima. Ako svi developeri krenu u tom smjeru (a tu nisu samo developeri već i niz drugih struka koje su krenule u tom smjeru), državi je svejedno jesu li tu ili vani.

Prihodi takvih obrtnika i doprinos proračunu nisu u srazmjeru i mogu predstavljati gadan problem državi, makar samo u mirovinskom i zdravstvenom sustavu.

 Ne bih se složio nego bih rekao da se sustav nadograđuje jer 20 000 paušalaca da izveze "pamet" a uveze 40 000 eura deviza godišnje u RH i tu ih troši na PDV od 25% mislim da to nije zanemariva stavka koja se kasnije lijepo može raspodijeliti na zdravstvo, školstvo........... + ako si paušalac isplaćuje minimum za mirovinu onda je njegova mirovina isto minimalna kada u nju bude išao (uz uvjet da je doživi) dakle bilo bi super da ima 100 000 paušalaca uvoz novaca bi bio popriličan.

Prihod samo kroz PDV je strahovito manji od svih prihoda kroz sve namete na osobni dohodak, na stranu disbalans po raznim budžetima i kontinuirana potreba pretakanja iz državnog proračuna u razne fondove (što je nešto što treba izbjegavati, a ne stalno prakticirati).

 Molim te da ne glumis ekonomista kad to nisi, prihod od PDV-a (oko 50%) je uvjerljivo najdominantniji prihod drzave i ovo je rezanje grane na kojoj vlada sjedi.

Pausalni obrti su dobri za poslodavce, ako dobiju veliki projekt mogu naci radnike da im to odrade, a i za programere koji su okrenuti projektnom poslu.

Ja nisam pausalni, ali iz ovoga vidim samo konacni ishod, zatvaranje obrta i otvaranja firmi vani ili u jos gorem slucajno da se programeri pokupe van.

A onda racunaj da li je bolje uzeti 2000kn mjesecno po obrtu plus taj isti vozi auto, placa sve troskove i naravno PDV ili da ti ostane 0 ako programer ode van ili ako drzava ima samo PDV-a od potrosnje, a ostatak placa porez vani.

 

Drugo da, imaju vece prihode, ali i vece odgovornosti, sami si moraju placati bolovanje, nemaju pravo na otpremninu ili sigurnost zaposlenja. Prepusteni su trzistu, zaradis koliko vrijedis i ne sputava te neka firma koja si je zamislila da bi ti trebao kod njih raditi 12 sati dnevno za 10 000kn.

Umjesto da se zalazete da se smanje jos porezi, vi ste ljubomorni sto netko placa manje poreze, da sam ja u toj regiji do 300k kn i ja bi isto imao pausalni obrt, ovako imam firme koje kako mi se cini ce biti reducirane i premjestene u povoljnije porezno okruzje.

Bitna komponenta BDP-a je potrosnja i to nas drzi, a sad ako zele istjerati ljude iz drzave koji zaraduju svojim rukama, samo neka naprave to, ima ko ce ih cijeniti.

Trece rigidnost sustava zaposljavanja, gdje ti imas projekt treba ti 100 ljudi, kad zavrsi, ako  ne nades novi imas problema sa otpustanjem, ako je sporazumno nema prava na njegovu otpremninu, ako mu das otkaz ne smijes zaposljavati opet, ako ti uleti drugi projekt. To je fleksibilnost sta daju obrtnici developeri.

 

 

Old Iggy kaže...
Herion kaže...

Tvoja firma ima takve mogućnosti kao i još nekoliko na našem tržištu. Međutim zašto se ne bi dozvolilo kvalitetnim ljudima da preko paušalnog obrta dobiju dio kolača našeg IT  tržišta

Obrtnik praktički nikad neće doći do ozbiljnijeg projekta, kamoli dijela kolača IT tržišta.

A ako se krene imalo širiti u smjeru koji bi mu to omogućio, mora ili zaposliti ljude (čime gubi tu prednost obrta) ili dogovoriti s drugim "obrtnicima" zajednički nastup. Good luck s tim.

 

Sam obrtnik nece doci, ali njih 10 ce nastupiti i raditi na velikim projektima. Ja tako suradujem sa velikim stranim kompanijama i za mene odrade projekte bez problema. I jos jednom podsjecam da Hrvatska nije svijet i nikoga nije briga za domace trziste koje je ionako premrezeno klijentelizmom i oni koji sada pokusavaju progurati ovo, su ti koji bi se vratili na staro gdje su oni u poziciji i odreduju pravila.

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.9.2019 16:14 (Bono).
8 godina
offline
Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

svrha paušalnog obrta je samozaposlenje, a pogotovo ne, što je i propisano, rad za drugoga. mislim i tata bi, sine, da i ja platim samo 7% poreza u odnosu na ovih 40ak% koliko plaćam, ali to tako ne ide. država svugdje u svijetu mora imati prihode, pa tako i kod nas. zaboravite sad uhljebe, placenike iz rata, bandica i ostalu mafiju sitnog i velikog zuba koju mi/vi ne želite financirat. to je druga tema. državi treba porez. zdravstvu treba porez. ako ga neće dobit od paušalca, uzet će ga ostalima, odnosno, paušalčev porez će platiti netko drugi. to nije u redu, a i stoga nije takvo zaposlenje niti dozvoljeno niti predviđeno. dakle, dok se neki bore za 7% zapravo se ti isti bore da netko drugi plati njegov dio državi. sami procijenite koliko je to realno zahtijevati.

priče o većem netu=veći pdv državi su jednostavno neozbiljne. iz RH je pobjeglo 100-200 tisuća ljudi, a zapravo je i njima trebalo dati na bruttu samo 7% poreza da ne otiđu, jer će ostatak dat pdv-om. zapravo, treba otvoriti registar, upišeš se u njega da odlaziš iz RH i država ti pokloni neplaćanje poreza tak da ostaneš. win-win.

 
3 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
bruno1026 kaže...

svrha paušalnog obrta je samozaposlenje, a pogotovo ne, što je i propisano, rad za drugoga. mislim i tata bi, sine, da i ja platim samo 7% poreza u odnosu na ovih 40ak% koliko plaćam, ali to tako ne ide. država svugdje u svijetu mora imati prihode, pa tako i kod nas. zaboravite sad uhljebe, placenike iz rata, bandica i ostalu mafiju sitnog i velikog zuba koju mi/vi ne želite financirat. to je druga tema. državi treba porez. zdravstvu treba porez. ako ga neće dobit od paušalca, uzet će ga ostalima, odnosno, paušalčev porez će platiti netko drugi. to nije u redu, a i stoga nije takvo zaposlenje niti dozvoljeno niti predviđeno. dakle, dok se neki bore za 7% zapravo se ti isti bore da netko drugi plati njegov dio državi. sami procijenite koliko je to realno zahtijevati.

priče o većem netu=veći pdv državi su jednostavno neozbiljne. iz RH je pobjeglo 100-200 tisuća ljudi, a zapravo je i njima trebalo dati na bruttu samo 7% poreza da ne otiđu, jer će ostatak dat pdv-om. zapravo, treba otvoriti registar, upišeš se u njega da odlaziš iz RH i država ti pokloni neplaćanje poreza tak da ostaneš. win-win.

 Već više od par puta spominjano u temi i opet se krivo gleda...

 

Cifra od "samo 7%" ne drži vodu u 99% slučajeva. To su slučajevi gdje se radi o direktnom prikrivanju poslovanja.

 

Zbog nekolicine budala koje direktno krše zakon automatski treba svima ostalima povećati porez? Promisli malo zašto plaćaš 40% poreza?

 

Zato što onda u drugu ruku kao firma imaš razne benefite i načine legalnog izvlačenja love od priznavanja troškova za najam prostora, povrat PDV-a na kraju godine, mobitele i automobile "na firmu", plaćene godišnje i bolovanje itd.

 

Paušalaci NEMAJU te povlastice. Sve financiraju sami svojim novcima te za sve odgovaraju SVOJIM imovinom.

Twitter: @GoldCookiez
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.9.2019 17:02 (Ferritin).
7 godina
protjeran
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
bruno1026 kaže...

svrha paušalnog obrta je samozaposlenje, a pogotovo ne, što je i propisano, rad za drugoga. mislim i tata bi, sine, da i ja platim samo 7% poreza u odnosu na ovih 40ak% koliko plaćam, ali to tako ne ide. država svugdje u svijetu mora imati prihode, pa tako i kod nas. zaboravite sad uhljebe, placenike iz rata, bandica i ostalu mafiju sitnog i velikog zuba koju mi/vi ne želite financirat. to je druga tema. državi treba porez. zdravstvu treba porez. ako ga neće dobit od paušalca, uzet će ga ostalima, odnosno, paušalčev porez će platiti netko drugi. to nije u redu, a i stoga nije takvo zaposlenje niti dozvoljeno niti predviđeno. dakle, dok se neki bore za 7% zapravo se ti isti bore da netko drugi plati njegov dio državi. sami procijenite koliko je to realno zahtijevati.

priče o većem netu=veći pdv državi su jednostavno neozbiljne. iz RH je pobjeglo 100-200 tisuća ljudi, a zapravo je i njima trebalo dati na bruttu samo 7% poreza da ne otiđu, jer će ostatak dat pdv-om. zapravo, treba otvoriti registar, upišeš se u njega da odlaziš iz RH i država ti pokloni neplaćanje poreza tak da ostaneš. win-win.

 Ja sve ljude koje znam nagovaram da otvore paušalni obrt.

16 godina
online
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Dagg kaže...
Old Iggy kaže...

Ja znam trenutno desetak firmi koje traže. Realnih, ozbiljnijih firmi. Mi smo ih valjda nabavili 15 - 20 (juniori).

I ne traže se seniori od 25 godina s 15 godina iskustva.

 

--------------

Pa o tome se radi. traže se klinci koje ćemo slabo platiti i lijepo iskorištavati. Oni iskusni preko 35 nemaju šanse iako znaju 3x više. To znači da ne treba znanje nego je važniji dojam koje te firme ostavljaju prema van, kao vidi nas mladi i lijepi a iskusni. Pa kako misle sa takvim stavom konkurirati super kompetitivnoj svjetskoj sceni. Tako se ne gradi uspješna IT industrija, to je više za manekensku ili filmsku industriju. I usput, ne tiče se mene osobno jer radim za van.

 

Opet te floskule.

Juniori su normalan dio poslovanja, kao i seniori. Ne juniori s 25 godina  10 godina iskustva.

Ovo s "do 35", "mladi, lijepi i iskusni" je tolika glupost da ne znam što bih rekao.

I nisi jedini koji radi za van, dapače.

Bono kaže...
Old Iggy kaže...

Prihod samo kroz PDV je strahovito manji od svih prihoda kroz sve namete na osobni dohodak, na stranu disbalans po raznim budžetima i kontinuirana potreba pretakanja iz državnog proračuna u razne fondove (što je nešto što treba izbjegavati, a ne stalno prakticirati).

 Molim te da ne glumis ekonomista kad to nisi, prihod od PDV-a (oko 50%) je uvjerljivo najdominantniji prihod drzave i ovo je rezanje grane na kojoj vlada sjedi.

...
A onda racunaj da li je bolje uzeti 2000kn mjesecno po obrtu plus taj isti vozi auto, placa sve troskove i naravno PDV ili da ti ostane 0 ako programer ode van ili ako drzava ima samo PDV-a od potrosnje, a ostatak placa porez vani.

 

Umjesto da se zalazete da se smanje jos porezi, vi ste ljubomorni sto netko placa manje poreze,
...

Trece rigidnost sustava zaposljavanja, gdje ti imas projekt treba ti 100 ljudi, kad zavrsi, ako  ne nades novi imas problema sa otpustanjem, ako je sporazumno nema prava na njegovu otpremninu, ako mu das otkaz ne smijes zaposljavati opet, ako ti uleti drugi projekt. To je fleksibilnost sta daju obrtnici developeri.

...

Sam obrtnik nece doci, ali njih 10 ce nastupiti i raditi na velikim projektima. Ja tako suradujem sa velikim stranim kompanijama i za mene odrade projekte bez problema. I jos jednom podsjecam da Hrvatska nije svijet i nikoga nije briga za domace trziste koje je ionako premrezeno klijentelizmom i oni koji sada pokusavaju progurati ovo, su ti koji bi se vratili na staro gdje su oni u poziciji i odreduju pravila.

PDV je najdominantniji prihod države, no nije najdominantniji trošak pojedinca, dapače. U pravilu pojedinac iz plaće plati PDV-a manje nego što plaća i mirovinsko i zdravstveno.

O tome kako nema prihoda kroz poreze za lokalnu samoupravu te sve ostalo što se ne plaća da ne govorimo.

Ne, nije bolje uzeti mjesečno 2kkn. To je daleko od onog što za državu daje ogromna većina zaposlenih.

Ako programer ode van, manji je i trošak državi.

Ljubomorni? Naravo da je neko ljubomoran ukoliko netko "diže" lovu na rupi u zakonu, a koja je najčešće u izvedbi direktno protuzakonita.

Trebaš ljudi? Nemaš ih u firmi? Ideš u zajedničkoj ponudi s nekim, svakodnevica.

10 obrtnika zajedno neće nikad nastupiti nigdje. Firme koje će ih podugovoriti hoće, a ako nikog nije briga slobodno neka rade za ove vani, nema problema.

 

No da ovo treba ukinuti na ovakav način, treba. Nismo jedini koji imaju probleme s tim, a daju se i kopirati strana rješenja. Samo je problem nadzora.

4 godine
neaktivan
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Branimir2412 kaže...

Ovo bude loše završilo i to sve radi jednog razvikanog mladog gospona koji lobira da se ovaj zakon provede, razlog tome je što mu ljudi iz njegove IT firme, pogotovo senior developeri odlaze i otvaraju paušalne obrte jer im se više neda zahebavati s neisplaćenim prekovremenima, radom svetkom i petkom, isplatom jednog dijela plaće na ruke, itd, itd,... Tipična Hr priča, no ova će se razlikovati jer se dira u IT sektor gdje su ljudi više osvješteni po određenim pitanjima i imaju puno više mogućnosti nego recimo u poljoprivrednom, uslužnom ili nekom drugom sektoru.

Ne znam da li je riječ o istom gospodinu, ali je situacija identična, zaposlen sam tamo, neću imenovati.

Prije mjesec-dva je gospodin vlasnik jedne IT firme najavio svojim zaposlenicima da će uskoro krenuti hajka na paušalce, odnosno da će se on potruditi da se to što više razglasi i da se potakne javna rasprava na tu temu. Razlog je naravno to što mu masovno odlaze seniori i dobar dio tih seniora otvara paušalne obrte nakon otkaza. Oni seniori koji su ostali nisu adekvatno plaćeni, a masovno se zapošljavaju juniori koji onda "kradu vrijeme" seniorima, koji zbog toga kasne s projektima i na njih se vrši pritisak zbog tog kašnjenja. Neki su dali otkaz zbog visine plaće, drugi zbog pritiska i obujma posla, itd.

Naravno da se rade prekovremeni koji nisu plaćeni (očekuje se 8+h efektivno), naravno da plaće nisu ni blizu na razini na kojoj bi se očekivale niti za juniore niti za seniore. Ali gazdi je bitno da se posao završi, da senior iznese teret projekta i u isto vrijeme nauči juniore poslu, a o plaćama i stvarima koje su loše postavljene u firmi se ne smije pričati, takve se javno proziva i optužuje da stvaraju nered u firmi. Naravno da u takvoj okolini možeš ili trpjeti ili otići.

Ja osobno ne vidim ništa loše u paušalnim obrtima, neki ljudi traže sigurnost, drugi su ambiciozniji.

Ali jedno je sigurno, apsolutno se slažem da ovo ne može dobro završiti.

Kako sam čuo od drugih kolega, a evo i sada ovdje pročitao, to je upravo ono što sam i sam doživio - čini se da je ovo orkestrirana hajka pojedinih IT firmi u dva smjera - na državu i na paušalce. A jedni drugima nisu konkurencija.

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.9.2019 17:40 (programerko).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
bruno1026 kaže...

svrha paušalnog obrta je samozaposlenje, a pogotovo ne, što je i propisano, rad za drugoga. mislim i tata bi, sine, da i ja platim samo 7% poreza u odnosu na ovih 40ak% koliko plaćam, ali to tako ne ide. država svugdje u svijetu mora imati prihode, pa tako i kod nas. zaboravite sad uhljebe, placenike iz rata, bandica i ostalu mafiju sitnog i velikog zuba koju mi/vi ne želite financirat. to je druga tema. državi treba porez. zdravstvu treba porez. ako ga neće dobit od paušalca, uzet će ga ostalima, odnosno, paušalčev porez će platiti netko drugi. to nije u redu, a i stoga nije takvo zaposlenje niti dozvoljeno niti predviđeno. dakle, dok se neki bore za 7% zapravo se ti isti bore da netko drugi plati njegov dio državi. sami procijenite koliko je to realno zahtijevati.

priče o većem netu=veći pdv državi su jednostavno neozbiljne. iz RH je pobjeglo 100-200 tisuća ljudi, a zapravo je i njima trebalo dati na bruttu samo 7% poreza da ne otiđu, jer će ostatak dat pdv-om. zapravo, treba otvoriti registar, upišeš se u njega da odlaziš iz RH i država ti pokloni neplaćanje poreza tak da ostaneš. win-win.

 Ne.

14 godina
offline
Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

Jedna bitna stvar se ne spominje - jako puno paušalaca NE ŽELI biti nečiji radnik.

Nije, dakle, pitanje samo u "varanju" države.

 

Što s tim ljudima? Natjerati ih da rade za nekoga ili da otvore baš tvrtku/"puni" obrt, umjesto da država SVIMA omogući jednostavan način poslovanja kao što je "paušalni obrt" i time potakne poslovanje i ukloni strah od pokušaja da sam nešto probaš? Bitna stvar koja se zaobilazi je i činjenica da paušalci vole taj način poslovanja zbog jednostavnosti.

Nema knjigovođe, nema mjesečnih/kvartalnih izvještaja, obrazaca, ulaza/izlaza, ovoga, onoga. To je primarni razlog zašto dobar dio paušalaca krene s takvim obrtom.

 

Ja osobno poznajem više paušalaca, a niti jedan ne radi na način da je zapravo stalno zaposlen negdje, a prima novac preko obrta.

Znam, doduše, ljude koji provedu par mjeseci u nekoj firmi, pa i do godinu dana, dok se ne odradi projekt po ugovoru i što bi sad takvi paušalci trebali?

Zaposliti se u toj firmi na mjesec, dva, tri da ne bi bili "varalice" pa onda opet u čisti paušal i tako do kraja života ili otvoriti tvrtku samo za sebe i zezati se sa svim obvezama i papirologijom koje su stvorili da sve ljude odvrate od samostalnog poslovanja?

 

Kolega je više puta odbio velike firme u RH jer ne želi da ga se tlači i ne želi ispod sebe imati ljude koje će učiti i za koje će odgovarati...od zadnjih je odbio i plaću od 18.000 kn neto što je ovdje nešto šatro posebno i ostao paušalac. Vidi vraga. Što sad s njim? Je li varalica ili je budala jer, eto, neće uzeti te novce i imati gazdu koji će ga držati kao radnog konja, umjesto da vrijeme provodi s djetetom?

 

Ironično je spomenuti da svi paušalci koje znam uredno plaćaju sve poreze i davanja i svi si plaćaju dodatne opcije za mirovinu te ulažu kako bi imali sigurnu budućnost.

Ili ti - izrazito su odgovorne osobe jer nisu idioti koji bez razmišljanja izdvajaju za sve osim za svoju budućnost.

 

Sumnjam da će zabraniti IT poslovanje za paušal jer to im nije baš pametan potez (doduše, govorimo o hrvatskim političarima pa ne bi bilo čudno).

Očekujem osjetno povećanje paušalnog poreza za veće razrede prihoda i ne vidim pretjeran problem u tome.

 

Kako bilo, fascinantno je vidjeti kako se pokrenula hajka o "varanju", gotovo orkestrirano, jel. Sada će biti zanimljivo vidjeti hoće li ova hajka biti ciljana isključivo na zaposlene koji to kao nisu ili će ugnjetavati sve paušalce.

 

Varanje, naime, nije kada političari, suci i razni direktori izbjegavaju kazne kroz rupe u zakonima ili zakidaju državu na milijun načina jer je po zakonu.

To je posve ok, samo treba pod obavezno onemogućiti dobro plaćene ljude da samostalno rade kroz svoju tvrtku ili obrt bez da ih se ugnjetava kroz milijun obveza i nameta 

 

Battlelog: [deda] lubosaur
 
12 0 hvala 5
16 godina
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
programerko kaže...

Ne znam da li je riječ o istom gospodinu, ali je situacija identična, zaposlen sam tamo, neću imenovati.

Prije mjesec-dva je gospodin vlasnik jedne IT firme najavio svojim zaposlenicima da će uskoro krenuti hajka na paušalce, odnosno da će se on potruditi da se to što više razglasi i da se potakne javna rasprava na tu temu. Razlog je naravno to što mu masovno odlaze seniori i dobar dio tih seniora otvara paušalne obrte nakon otkaza. Oni seniori koji su ostali nisu adekvatno plaćeni, a masovno se zapošljavaju juniori koji onda "kradu vrijeme" seniorima, koji zbog toga kasne s projektima i na njih se vrši pritisak zbog tog kašnjenja. Neki su dali otkaz zbog visine plaće, drugi zbog pritiska i obujma posla, itd.

Naravno da se rade prekovremeni koji nisu plaćeni (očekuje se 8+h efektivno), naravno da plaće nisu ni blizu na razini na kojoj bi se očekivale niti za juniore niti za seniore. Ali gazdi je bitno da se posao završi, da senior iznese teret projekta i u isto vrijeme nauči juniore poslu, a o plaćama i stvarima koje su loše postavljene u firmi se ne smije pričati, takve se javno proziva i optužuje da stvaraju nered u firmi. Naravno da u takvoj okolini možeš ili trpjeti ili otići.

Ja osobno ne vidim ništa loše u paušalnim obrtima, neki ljudi traže sigurnost, drugi su ambiciozniji.

Ali jedno je sigurno, apsolutno se slažem da ovo ne može dobro završiti.

Kako sam čuo od drugih kolega, a evo i sada ovdje pročitao, to je upravo ono što sam i sam doživio - čini se da je ovo orkestrirana hajka pojedinih IT firmi u dva smjera - na državu i na paušalce. A jedni drugima nisu konkurencija.

 Mislim da o istome pričamo, ali recimo da se javimo Bug-ovim novinarima s tim informacijama, nema teoretske šanse da se o tome javno priča i nedaj bože da mi ovako u razgovoru navedemo imena i sl. podatke, odmah bi završili negdje na obavjesnom razgovoru. Ali eto gospodo kolege iz IT sektora, sada smo i mi svi pogođeni političkom i lobističkom hajkom, čak i ono što pošteno zaradimo, nema šanse da max. izvučemo Van iako postoje zakoni koji su nam to omogućili, ali ti zakoni nisu rađeni kako bi neki IT-ovac koji pošteno zaradi svaku kunu izvukao malo više u svoj džep, već su ti zakoni rađeni da rođo sa brda izvuče pare iz državnog proračuna, no nisu računali na pismene i domišljate IT-ovce, i sada odjednom zakon koji su oni sami krojili im ne odgovara. Sl. je fora ovo s božičnicama u visini jedne plaće, ili ovo što planiraju uvesti kartice u iznosu od 2500kn za ljetovanje van sezone kod podobnih bez ikakvih poreznih obaveza. Pa šta oni misle da su ljudi glupi i da ne vide što im se događa pod nosom!?!?!
Nemam paušalni obrt, ali poznajem neke ljude koji imaju paušalni i definitivno to smatram kao nešto pozitivno jer ti ljudi surađuju s ljudima izvan naših granica i na taj način doprinose punjenju državnog proračuna, jer sav novac koji zarade oni ga u velikoj večini i potroše u našim trgovinama, restoranima, autosalonima i što ti ja znam, ti ljudi imaju veću kupovnu moć od nas koji radimo u firmama i od kojih država u startu uzima 40% i više % od plaće.

http://www.metacafe.com/watch/2749951// || http://www.metacafe.com/watch/1248654/3d_animacija/
16 godina
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
eevek kaže...

Jedna bitna stvar se ne spominje - jako puno paušalaca NE ŽELI biti nečiji radnik. 

Što s tim ljudima? .... ili da otvore baš tvrtku/"puni" obrt, 

 

Da. Ili povecati ta pausalna davanja da se izjednace sa davanjima koje placaju svi ostali. Zapravo je to najbolje rjesenje, imas slobodu, ne radis za poslodavca, imas jednostavnost, a drzava dobije svoju lovu. 

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being col
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.9.2019 22:30 (SupremeCommander).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
eevek kaže...

Jedna bitna stvar se ne spominje - jako puno paušalaca NE ŽELI biti nečiji radnik.

Nije, dakle, pitanje samo u "varanju" države.

Opet, nije pitanje paušalaca, već je pitanje paušalaca koji to zapravo nisu. Ako si paušalac koji odrađuje ugovore za nekoliko različitih firmi, onda se ova priča na tebe ne odnosi. Ako si paušalac koji radi isključivo za jednu firmu, onda si nečiji radnik, bez obzira kako ti to nazvao, samo si se odrekao nekih benefita da bi lovio u mutnom.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
4 godine
neaktivan
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Ovo je čistokrvni jal, bez poznavanja materije.
1. Vlastita tumačenja za što je paušal namjenjen i interpretacije ekonomije ostavite za neke druge kafanske bljezgarije.

ZAKONODAVAC JE JASNO PROPISAO DJELATNOSTI KOJE TO SMIJU I UVJETE DO KOJIH TO VAŽI.

sad svi vi ostali mozete kukat, plakat ili jednostavno otvorit NN - narodne novine i informirati se.

2. Outsourcing je jasna stvar svugdje pa tako i kod nas. Outsourca se sve, od čistačica do developera.

3. Ovdje kukaju oni koji su se ili uhljebili na granici informatike, uvaljali u loj s drzavom ili pak neambiciozni likovi koji vjerojatno i kod svog poslodavca idu po povisicu po sistemu "daj i meni, jer ima i onaj drugi", a ne po zaslugama ili hodu u istim cipelama.

4. Da bi na nekom projektu bili produktivni treba vam u prosjeku 3-6 mjeseci uhodavanja, za juniore i nekoliko godina prije nego se odvoji žito od kukolja. Tko je radio kod s drzavnim / ibm firmama zna kakvo trnje tamo raste. Ovi ostali mogu samo naklapati na ovoj temi i glumiti neke vertikale.

5. Najvažnije, u ovoj poslovnoj kaljuži od države, gdje je normalno da firme ne PLAĆAJU i ne bivaju kažnjene - vidi za primjer konzum/konzum plus i sl. Vrlo je teško pronaći klijenta koji redovito plaća i uredan je u svojim obavezama. I sad vi tvrdite da ste otkrili kamen mudrosti i vi ćete prepoznati prikriveni rad.

Tko će od genijalaca propisati normative koliko konzultant smije raditi na dan ili koliko klijenata mora imati u jedinici vremena??

Zato što netko odrađuje specijalizirane poslove, nema nikakva prava doo ekipe, ne mulja s pdv-om i doprinosima, već uredno plaćaju sve propisane stavke, a ograničeni su u maksimalnim prihodima.??

Mislim dajte si ovo pričitajte par puta i zatim pogledajte u ogledalo.

O čemu vi pišete? Dajte se saberite, jasno mi je da uhljebi u informatici žele isto to bez truda uz garanciju otpremnina, beskonačnih godišnjih i beskonačnih bolovanja.

Na kraju krajeva, onaj korov koji posijete po kodu, poslove koje ugovorite ponovno ćemo odratiti i ispraviti mi.

Ovako svaki kvazi novinar flejma hrvatsku javnost i organizira neki lov na vještice, a svi se prave nekim velikim tumačima zakona i radnog prava.

Svi vi mozete biti poduzetnici, NN u ruke i odaberite oblik koji vam odgovara pa čak i taj paušalni.

O empatiji i altruizmu se ovdje nemojte bespotrebno prosipati, jer nema niti jednog koji nije odradio besplatni prekovremeni, dobio ili dao dio plaće ispod stola i sl.

Na kraju krajeva oko 60+ ljudi su makijavelisti. Rjesite si online test pa se iznenadite.

Eto ostajte mi dobro, što tužni sto veseli ja sam na slobodnom tržištu kao i velika većina prozvanih i radim za sve koji postuju poslovne obaveze i uredni su platiše.

Želim vam svima uspješnu poslovnu godinu i puno novih poslova, jer ćete svi biti manje na***** na nas, a i naći će se nešto posla za nas.

I ne zaboravite, kad stisnu rokovi za produkciju, bugfix ili jednostavno netko treba počistiti neko smeće koje ste kao "arhitekt" posijali, a sada se vise ne može skalirati, možda vam baš ja ili neki od kolega koje sada nabijate na kolac ispravimo, rješimo, skaliramo i sačuvamo vam radno mjesto pod IT suncem.


Poruka je uređivana zadnji put sri 18.9.2019 1:26 (hyper hyper).
5 godina
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
hyper hyper kaže...
Ovo je čistokrvni jal, bez poznavanja materije.

Jal ? Napise netko tko se kao registrirao prije 3 dana i nije u ta 3 dana napisao nista osim u ovoj temi... Da nije zalosno bilo bi smijesno. Vidim navalili i jos neki sa dan, dva. Slucajni padobranci ? Sumnjam. Bilo bi lijepo da iza ovakvih misljenja (po)stoje ljudi, a ne "padobranci" koji se kriju iznad dan,dva, tri starih profila.

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.9.2019 1:50 (SamoPitam3).
16 godina
online
Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

Iako Petricev članak ne vidim kao hajku na paušalne obrt već na samu zloupotrebu, ostali članci i mnoge reakcije u ovoj temi pomalo poprimaju takav karakter.

Jal, zloba, strah parazita da će ostati bez hosta (domaćina, ne servera :)) ili sve to zajedno, ne znam, ali vidim dosta sličnosti sa već korištenim metodama i stvaranju atmosfere kao kod pokušaja uvođenja poreza na nekretnine ili hajke na paušal privatnim iznajmljivačima u turizmu.

Obrazac je sličan, najprije red patetičnih vapaja za spas školstva i zdravstva iako je dovoljno pogledati rast državnog proračuna u zadnjih 10-20 godina i malo analizirati koliko je od toga stvarno otišlo za tu namjenu a koliko na bujanje birokracije, povećanje plaća i povlastica političara, kupovanje glasača i koalicijskih partnera na sve moguće načine ili jednostavno krađu javnog novca namještenim natječajima i subvencijama. Naravno da to nije sve, tu je još i faza igranja na najniže emocije tipa "neka susjedu crkne krava" ili "sad će onaj mrszki susjed konačno platiti porez".

Ako netko možda ne vidi, školstvo i zdravstvo nam je na najnižim granama ikad pa onda očito nije problem u malom proračunu nego kako se i na što taj novac troši.

Možda će nekom spominjanje poreza na nekretnine i iznajmljivača izgledati kao offtopic, ali iznajmljivači su u potpuno istoj situaciji - nisu im priznati nikakvi troškovi za tekuće održavanje i rad a kamoli za investiciju u nekretninu što bi u ovom kontekstu bilo da se ne prizna uloženi minuli rad u stjecanje znanja i vještina ili pak kupovina hardvera, softvera i literature za paušalni obrt u IT-u. Da stvar bude tragičnija, sama država je prije nekoliko godina ukinula oporezivanje po prometu (broju noćenja) i uvela paušal jer su bili lijeni i nesposobni provoditi zakon i sankcionirati prekršitelje kao što su to i dalje kad treba uvesti reda u poslovanje i osigurati svima ravnopravnu tržišnu utakmicu i pravnu sigurnost.

 

Disclaimer: nemam paušalni obrt, ali podržavam svaku ideju koja će pojednostavniti poslovanje i stimulirati rad, trud i znanje.

 

 

 

Moj PC  
3 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Jal ? Napise netko tko se kao registrirao prije 3 dana i nije u ta 3 dana napisao nista osim u ovoj temi..
-----------
Ništa drugo nego jal, zavist i malijavelizam. To su ti argumenti?

Narodne novine, tamo ti sve piše.

Dok se tamo nešto ne promjeni možeš flejmat, trolat do sutra i dalje će to biti samo tvoj osobni jal.

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.9.2019 7:47 (hyper hyper).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Old Iggy kaže...
Opet te floskule.

Juniori su normalan dio poslovanja, kao i seniori. Ne juniori s 25 godina  10 godina iskustva.

Ovo s "do 35", "mladi, lijepi i iskusni" je tolika glupost da ne znam što bih rekao.

I nisi jedini koji radi za van, dapače.

-------------------------
Ti meni o teoriji a ja tebi o praksi naših IT firmi. Imam nekoliko programera frendova starih preko 40 koji su u prosjeku pola godine bezuspješno hodali po intervjuima i imaju znanje. Svi kažu da je isključivi razlog zašto nisu primljeni njihove godine iako im naravno to nitko neće reći otvoreno. Dvojica su otišli u Irsku a jedan radi sad od doma za van kao i ja.
U Hrvatskoj ako si programer preko 40, a naročito preko 45 više ne postojiš za poslodavce. Vlada velika dobna diskriminacija koju nitko ne spominje iako su puna usta medija o drugim diskriminacijama. Znači programer od 40 do 65 je prepušten sebi da se snalazi kako god zna. Bilo bi lijepo čuti poslodavce da obrazlože što to zna klinac što ne zna 40-godišnjak. A zapravo je obratno. Zaključak je da poslodavcima znanje programera nije na prvom mjestu, već je dob programera važniji kriterij. lijepa perspektiva nema šta za nove dolazeće kadrove.
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.9.2019 13:23 (Dagg).
16 godina
online
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Dagg kaže...
-------------------------
Ti meni o teoriji a ja tebi o praksi naših IT firmi. Imam nekoliko programera frendova starih preko 40 koji su u prosjeku pola godine bezuspješno hodali po intervjuima i imaju znanje. Svi kažu da je isključivi razlog zašto nisu primljeni njihove godine iako im naravno to nitko neće reći otvoreno. Dvojica su otišli u Irsku a jedan radi sad od doma za van kao i ja.
U Hrvatskoj ako si programer preko 40, a naročito preko 45 više ne postojiš za poslodavce. Vlada velika dobna diskriminacija koju nitko ne spominje iako su puna usta medija o drugim diskriminacijama. Znači programer od 40 do 65 je prepušten sebi da se snalazi kako god zna. Bilo bi lijepo čuti poslodavce da obrazlože što to zna klinac što ne zna 40-godišnjak. A zapravo je obratno. Zaključak je da poslodavcima znanje programera nije na prvom mjestu, već je dob programera važniji kriterij. lijepa perspektiva nema šta za nove dolazeće kadrove.

Ajmo ovako: ja sam preko 40, dapače još par mjeseci i 50. U zadnjih 10 godina sam promijenio tri firme, znači u četrdesetima.

U IT-u sam preko 30 godina, znam na tisuće IT-jevaca svih struka, među njima i developera. Najveći dio ljudi koje poznajem je danas preko 40 godina.

Zadnjih godina brdo ljudi je mijenjalo poslove, developera se traži posvuda, dapače danas je njima "najlakše" naći posao od svih u IT-u. Mene na u prosjeku tjednoj bazi netko priupita za developere i u 99% slučajeva je odgovor negativan.

Što se mladih tiče - za veliku većinu ljudi koje znam dobrim im dijelom idu na živce (dobar dio viceva o milenijalcima je po meni točan). Stariji su puno normalniji.

A zašto ovi tvoji ne mogu naći posao - ima više razloga. Prvi je kakvi vražji razgovori, nije valjda da idu na natječaje u 40-ima, gdje im je socijalni networking? Spremni su za nove tehologije? Koji su im zahtjevi? Gdje žive?

Niti jedan klinac nema nikakvu prednost osim što je formalno jeftiniji.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
hyper hyper kaže...
Ovo je čistokrvni jal, bez poznavanja materije.
1. Vlastita tumačenja za što je paušal namjenjen i interpretacije ekonomije ostavite za neke druge kafanske bljezgarije.

ZAKONODAVAC JE JASNO PROPISAO DJELATNOSTI KOJE TO SMIJU I UVJETE DO KOJIH TO VAŽI.

Ti pričaš o poznavanju materije!? Zakon jasno definira da je u slučaju prividnog pravnog posla kojim se skriva prikriveni pravni posao, prikriveni pravni posao osnova za obračun poreza (članak 12. općeg poreznog zakona). Ono što zakon nije jasno propisao su upravu uvjeti prema kojima će se nešto smatrati prividnim pravnim poslom kojim se skriva prikriveni pravni posao, već je to ostavljeno na procjenu poreznoj upravi.

 

Jasno definiranje tih uvjeta, osim što bi spriječilo muljanje, ujedno bi zaštitilo paušalce, odnosno njihove klijente, od moguće situacije u kojoj bi porezna procijenila da se radi o prikrivenom pravnom poslu. To većina europskih zemalja ima uredno izregulirano.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice