Dijeljenje za svakog

poruka: 35
|
čitano: 15.247
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Dijeljenje za svakog".
13 godina
offline
Dijeljenje za svakog

Svi se love novotarija i novih stvari. Nisam očekivao da će i Oleg krenuti u tom smjeru. Sharing ekonomija je tu odavno. Kao primjer (mada ih ima više) ću navesti neprofitni (swinganje) i profitni (prostitucija) vid iste. Tu su odavno (neki bi rekli od stoljeća sedmog).

Stručnjak za odmaganje...
 
6 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Dijeljenje za svakog

edit

Poruka je uređivana zadnji put pet 18.3.2016 13:35 (Dominik3333).
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Dijeljenje za svakog
Znaci po tebi ako je netko napredan u dosta segmenata ne moze biti i nazadan u jednom ? Tvoja logika
McLaren Mercedes:1974.Emerson Fittipaldi-1976.James Hunt-1984.Niki Lauda-1985.-1986.Alain Prost-1988.Ayrton Senna-1989.Alain Prost-1990.-1991.-Ayrton Senna-1998.-1999.Mika Hakkinen-2008.Lewis Hamilton
Moj PC  
4 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Dijeljenje za svakog

Izvrsna perspektiva.

 
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Dijeljenje za svakog
Kao što i kažeš. Vrte stalno iste spike uz fensi nazive. Ljudi se spajaju na osnovu ponude i potražnje od kada je svijeta. A deregulaciju države naravno treba poticati.
Uber je stalno nekorektno favoriziran, tj., usluga je super, ali uvijeti nisu isti za sve prijevoznike, postojeći vs. Uber, i što god Oleg pričao o usluzi, činjenica ostaje da netko ima enormne namete a netko nikakve za isti posao.
13 godina
offline
Dijeljenje za svakog

Dakle, hrvatske navodno lijeve stranke ovakve modele trebale bi čvrsto prigrliti, a ne ih se plašiti i tražiti njihove zabrane.

Nisam siguran da je ovo ispravno razmišljanje. Naše lijeve stranke (osim možda HNS-a) nisu ekonomski liberalne stranke, pogotovo spomenuti Orah. Oni bi sve zabranjivali. U ekonomskom smislu lijevo nije jednako liberalno. U socijalnom smislu je to jednako.

Lakše mi je usporediti s američkim strankama. Njihovi demokrati su lijevi, socijalno su liberalniji, a ekonomski su konzervativniji (u odnosu na republikance).

Kod naših nisam 100% siguran, nekako mi se miješaju.

Hoću reći, ako je stranka lijeva, ne znači da je ekonomski liberalna. Upravo mi se čini da je u više primjera suprotno.

Ispravite me ako krivo razmišljam, nisam ni ja 100% siguran.

 

 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Dijeljenje za svakog

hmmmm

 

u Rvata najveći šovinisti (te desančari po definiciji) prvo kad dođu na vlast se ušupčuju prvom jačem (AP - NDH - Rimski ugovori) koji sam ovlaš pogleda u njihovom smjeru...

 

danas, SDP pogoduje ne krupnom kapitalu nego lokalnim feudalcima, dakle baš i nisu "lijevi"...

 

uglavnom, tko veli da Rvati nisu  pravi izumitelji - kod nas je drveno željezo itekako moguće...

 

imamo desničare koji nemaju baš teritorijalnih pretenzija (MP Thompson i revanje "Herceg-Bosno, srce ponosno" mi je etno-lelekanje), nego daju guze svakom, imamo ljevičare (salonske) koji bi za fotelju i pripadajuću VW diesel limuzinu vlastitu mater lancem vezali za veslo galije...

 

a ovo u članku samo govori o jednom još bolnijem nedostatku naših politikanata (folirant, diletant, zajebant - stoga i politikant, ne političar) - oni ne shvaćaju te male pomake koji dolaze izvana, a kamoli da su u stanju mobilizirati snage za neku projekt koji mijenja stvari stubokom, a ne daj Bože, pokrenuti nešto posve inovativno, što nigdje drugdje ne postoji/nije izmišljeno...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.12.2015 8:58 (Stric_Jura).
Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Dijeljenje za svakog
mario.L_hr kaže...

Svi se love novotarija i novih stvari. Nisam očekivao da će i Oleg krenuti u tom smjeru. Sharing ekonomija je tu odavno. Kao primjer (mada ih ima više) ću navesti neprofitni (swinganje) i profitni (prostitucija) vid iste. Tu su odavno (neki bi rekli od stoljeća sedmog).

Meh, Oleg opet pokušava po svaku cijenu biti nešto inovativan i radikalan, a bez pardona (ko pravi HR mejnstrimaš) zaboravlja kako Airbnb uzima 3% po ostvarenom aranžmanu, a Uber koliko - 20%? Plus famozne "aerodromske takse". Ovo zadnje mi je najslađe :)

Gledam te!
15 godina
offline
Dijeljenje za svakog

Oleg... a bio je čist' OK..

sad najobičniji hypster.

jer, uber&crwding... su samo način pranja-izvlačenja novca. Stat će se tome na kraj.. ili neće, kao porezne oaze. Mijlama od SKOJevskih ideala mada sve na prvu zvuči zgodno...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
2 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Dijeljenje za svakog
ihush kaže...

Oleg... a bio je čist' OK..

sad najobičniji hypster.

jer, uber&crwding... su samo način pranja-izvlačenja novca. Stat će se tome na kraj.. ili neće, kao porezne oaze. Mijlama od SKOJevskih ideala mada sve na prvu zvuči zgodno...

Kad si već spomenuo oaze. Ne bi bilo loše da RH postane nekakva oaza, može i porezna.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: Dijeljenje za svakog

zar ne znaš?... HR je oaza. Tko plaća poreze?

zapravo, nije oaza nego ribnjak, industrijskih kapaciteta... kapitalci enivej.

 

detaljnije.. u normalnoj zemlji kapitalista svoj kapital-profit želi za sebe, manji porez... kod nas tog nema, obrnuti model, kod nas je kapitalac onaj tko nešto od poreza zagrabi u svoj džep. Ima li koja afera drugačiju osnovu osim poreznog novca? To je sasvim drugi tip ekonomije, ne kapitalne nego porezne  RobinHoodovske

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.12.2015 10:32 (ihush).
8 godina
neaktivan
offline
Dijeljenje za svakog

Zli Luđak jedan od rijetkih normalnih primjeraka dvonožnih zvijeri, lijepo piše te dijelim i podržavam njegov manjak razumjevanja za opće prihvaćene uhljebniče navade koje na ovim prostorima vrijede valjda od stoljeća sedmog.

 

No unatoč tom postoji mali problem koji "sharing ekonomija" proizvodi, a nesposobna država koja bi baš tu morala uskočiti, umjesto da je sama sebi svrhom, ga naravno nema namjeru riješiti nego isključivo potencirati.

Taj problem je "opstanak najsposobnijih" do kojeg dolazi razumnom politikom tržišnog natjecanja. Namjerno pišem razumnom jer ne vidim ništa surovo u klasičnoj mantri "ako ti nećeš odraditi posao za 10kn ima tko hoće". 

 

Naime, sharing ekonomija obavezno donosi pad cijena već postojećih usluga, a to se u konačnici uvijek odražava kao "koliko para toliko muzike". Iz takve situacije razumni ljudi će jednostavno zaključiti da se moraju prilagoditi, ali ne na svoju štetu i bili bi posve u pravu. No žalosna je činjenica da se mnogi ne znaju prilagoditi pa ostajemo u društvu prevelikih nejednakosti. Dakle sve po starom samo još gore jer plaćamo i velike poreze za uhljebe. Primjetite da pišem prevelikih nejednakosti, jer  zapravo podržavam da onaj tko zna i može više da i ima više, no uz sitnu ogradu da se rast onih koji znaju, spriječi onemogućavanjem iskorištavanja onih u neravnopravnoj poziciji, onih koji se ne znaju prilagoditi i nažalost pozamašan ih je broj. U tome segmentu bi se država morla pokazati na način da spriječi pojavu populacije koja se ne zna prilagođavati tržišnim okolnostima. To se naravno radi kvalitetnim dostupnim obrazovanjem za sve građane, u kojem prvenstveno naučiš misliti i riješavati probleme pa ćeš na ponudu od 10kn reći: "Ne hvala, stvoriti ću si svoju priliku pa ću posao naplatiti 100kn". Drugim riječima agilan razuman i obrazovan građanin će svojom pojavom spriječiti "neoliberalno izrabljivanje" koje usput budi rečeno u nas niti ne postoji jer nemre doći do izražaja od političke mafije.

 

U  takvoj jednoj konstelaciji stvari gdje građani imaju lako dostpuno i još ktome relevantno i kvalitetno obrazovanje isti se ne bi bojali promjenjivog stalno evoluirajućeg poslovnog okruženja niti bi stremili fiksnim trutovsim pozicijama od kakovh je naša jadna mala neobrazovana, troma birokratizirana zemlja sazdana.

 

Poanta mog posta je nadam se jasna. Arlaukavci koji pozivaju na linč "sharing ekonomije" ili nemaju pojma na što i zašto arlauču jer i sada u ovom trenutku imamo sharing ekonomiju gdje ja cca 70% svega što zaradim po sili zakona bez mogućnosti prigovora sheram sa neradnicima podobnicima i ostalim crvenoplavim vragovima ili se jednostavno boje, kako kaže i Zli Luđak, da će im netko preoteti dio plijena.

 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Dijeljenje za svakog

Mislim da je autor članka kao i većina mainstream medija, promašio definiciju "sharing economy". Navedene tvrtke su primjer posrednika u transkaciji koje uzima proviziju i u nekim će slučajevima omogućiti shared economy model. Na kraju posljedica toga je da svi mediji nektirički, poput papagaja, usvoje sintagmu ne propitijući njezinu točnost.

Naime pojam dijeljene ekonomije je ustupanje pod/neiskorištenih resursa nekoj drugoj strani kupcu ili drugoj tvrtki u zamjenu za nešto drugo ili novac dok ove tvrtke to ne rade.

Npr. idem na put do Splita i imam mjesto viška i ustupim to mjesto nekom drugom za novac - dijelim neiskorišteni resurse. Carpooling i carsharing su takvi modeli.

AirBnB slučaj: ako imam trenutno neiskorištenu sobu ili stan koje iznajmljujem kad su neiskorišteni - to je shared economy. Ako imam kuću ili stan koju isključivo iznajmljujem -  to više ne spada tu jer to mi je poslovni model.

Ima dobar tekst na Fast Co.Exist: Stop Saying Uber Is Part Of The Sharing Economy

 

  • Uberove poznate usluge (ima ih još):
  • Uber Black (klasični limo-taksi)
  • Uber X (ovo o čemu govori autor)
  • Uber Pool (taxi sharing service)

 

Uber ime kompaniju Uber Black koja je tradicionalna taxi kompanija i UberX platformu koja omogućava da bilo tko bude taksist bez posjedovanja taksi licence.

Ljudi koji rade za UberX ne prodaju svoje neiskorištene resurse (auto) nego postaju "taksisti" i to im je glavni/dodatni posao. Dakle ne prodaju  svoje neiskorištene resurse (mjesto u autu ili sam auto) nego postaju taksisti i voze od točke A do B na zahtjev korisnika.

Glavni prednost UberX usluge je centraliziranost, pristupačnost i i jeftniniji je od tradicionalih taksi službi jer nema tradicionalnog "overheada" taksiranja (licence, dozvole,  zaposlenja).

Uber X daje svoju platfromu i za to uzima svoju daću. Primjer platforme za shared economy je jedino Uber Pool koji omogućuje dijeljenje taksi vožne koja je i onako plaćena.

 

Uber X diskusija u društvu je nužna diskusija oko novih trendova i prakse koje će imati dugoročne posljedice na rad, mogućnost rada i cijenu istog.

Je li Uber X je (i)legalan?

Nudi taksiranje bez tradicionalni taksi licence, dok drugi moraju osigurati iste (regulacija vs deregulacija vs neregulacija) - po tome je i The PirateBay "disruptive business".

Da li Uber X uustinu razbija tradicionalne taksi monopole ?

IMHO: Taksi monopole kontroliraju (lokalne) vlasti koje mogu liberalizirati tržište ili donijeti propise koje će onemogućiti rad nelicenciranim taksistima. Dugoročno će njihov agresivni poslovni model postati dominantan  i sami će postati monopol - to se događa na otvorenom tržištu.

Je li Uber X  agresivan?

Ima agresivni nastup na tržištu i često upotrabljava neortodoknse prakse na tržištu i medijima kako bi potaknu pozitivnu i maknuo negativnu medijsku sliku.

Uber X vozači nisu zapolenici

taksisti tvrtke UberX nisu zaposlnici i UberX nema nikakve obaveze prema njima.

Mislim da socijalno osjetljivije struje s razlgom kritiziraju model (ne)zapošljavanja i iskorištavanja radne snage jer je indikator ekomonije oskudice (i siromaštva) u kojem pojedinci natjerani da sudjeluju u utrci do dna. Pri tome ne smatram da su postojeći modeli dobri.

 

Također mislim da je autor lijepo primjenio neobičnu domaću mainstream logiku i retoriku dostojnu hrvatskih dnevnih listova (24sata) i hrvatske politike u kategorizajici mišljenja - tko kritizira Uber uhljeb je ?

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.12.2015 14:19 (Zweiblumen).
 
7 0 hvala 3
12 godina
neaktivan
offline
Dijeljenje za svakog

Problem kod Ubera i ostalih sličnih modela poslovanja je to da je on u privatnom vlasništvu. Dakle, nema govora o socijalističkom modelu dok god radnici rade za kapitalista. Kada se radi za kapitalista, na prvom mjestu je profit, a ne opće dobro. U socijalizmu je drukčije jer je firma u nacionalnom vlasništvu. Drugi problem je taj da je uber u stranom vlasništvu. Dakle, sav profit koji se ostvari će završiti kod njenog vlasnika na računu, a to je daleko od hrvatske. Sada se postavlja pitanje kakav je to udarac na gospodarstvo i standard kada se iz prometa povuče npr. milijarda kuna godišnje? Taj novac se treba nadomjestiti i to preko deficita proračuna i to kreditnim novcem. Dakle, država se mora zadužiti da bi nadoknadila manjak koji je ujedno profit kapitalista. Znači, svi mi plačamo profit stranog kapitalista. Manjak se može nadomjestiti i ako se ostvari suficit u platnoj bilanci, ali to je moguće samo na papiru. U praksi niti jedna država na ovim prostorima u zadnjih nekoliko desteljeća nije to ostvarila.

 
0 3 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Dijeljenje za svakog
mario.L_hr kaže...

Svi se love novotarija i novih stvari. Nisam očekivao da će i Oleg krenuti u tom smjeru. Sharing ekonomija je tu odavno. Kao primjer (mada ih ima više) ću navesti neprofitni (swinganje) i profitni (prostitucija) vid iste. Tu su odavno (neki bi rekli od stoljeća sedmog).

Prostitucije je više business model - pa ne spada u tu kategoriju. Swinganje bi možda moglo - ustupaš podiskoršetni resurs za drugi podiskorišteni.

 

Primjer u tvom kontekstu: tvoj je auto neiskorišten kroz vikend  i ustupiš ga susjedi na korištenje i zauzvrat dobiš protuuslugu (npr. u autu) - i to je sharing economy.

 

13 godina
offline
Re: Dijeljenje za svakog
Zweiblumen kaže...

Prostitucije je više business model - pa ne spada u tu kategoriju. Swinganje bi možda moglo - ustupaš podiskoršetni resurs za drugi podiskorišteni.

 

Primjer u tvom kontekstu: tvoj je auto neiskorišten kroz vikend  i ustupiš ga susjedi na korištenje i zauzvrat dobiš protuuslugu (npr. u autu) - i to je sharing economy.

 

Za nekoga da ali što s "manekenkama" kojim je to drugi posao. 

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: Dijeljenje za svakog
mario.L_hr kaže...
..

Za nekoga da ali što s "manekenkama" kojim je to drugi posao. 

- prosim lepo, to su eskortkinje.. (dame), i svaki im je 'drugi' (brojčano). ... jer prvi je samo jedan.

- one su osnova ovakvog biz modela, dok je prostitucija u Minkenu na taximetru (ima veze s FOSSnama..). Čak i sam uber kojeg su eventuše zapravo smislile, jer ih uvjek netko mora vozati.. ma mlad si, naučit ćeš

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.12.2015 15:09 (ihush).
13 godina
offline
Re: Dijeljenje za svakog
ihush kaže...

- prosim lepo, to su eskortkinje.. (dame), i svaki im je 'drugi' (brojčano). ... jer prvi je samo jedan.

- one su osnova ovakvog biz modela, dok je prostitucija u Minkenu na taximetru (ima veze s FOSSnama..). Čak i sam uber kojeg su eventuše zapravo smislile, jer ih uvjek netko mora vozati.. ma mlad si, naučit ćeš

Hoćeš reći da su one moralna horizontala poslovnog modela. Ja nekako tu priču podvlačim pod sheranje jer nastoje prikriti pravu narav dijeljenja (quid pro quo).

 

Inače zbog zadnje rečenice .

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
neaktivan
offline
Dijeljenje za svakog

"Šering ekonomija je zapravo socijalistička revolucija iz same nutrine kapitalizma."

 

Tocno, kapitalizam radi kontradikcija koje proizlaze iz samog sistema nosi sjeme socijalisticke revolucije u sebi. Cak i OpenSource i Linux su primjer sjemena socijalizma unutar kapitalistickog sistema, socijalizam ce neminovno zamjeniti kapitalizam kao napredniji i progresivniji sistem. Samo se nadam da krupni kapital nece ponovo podrzavati fasizam kao odgovor s jedne strane na nesposobnu liberalnu drzavu koja nije u stanju rijesiti krizu te kao odgovor s druge strane na jacanje radnickih i socijalistickih pokreta te komunistickih partija koje predstavljaju direktnu prijetnju po kapitalizam.

 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Dijeljenje za svakog

"Hrvatske stranke i društvo panično su uplašeni svega novog i stranog – gotovo da se i ne zna prednjači li u ovoj strašljivoj ksenofobiji ljevica ili desnica."

 

U hrvatskoj ne postoji parlamentarna ljevica od njezinog osamostaljenja. Ono sto imamo su liberalna desnica (SDP + sateliti) i konzervativna desnica (HDZ + sateliti)
Ljevica se djeli na komuniste i anarhiste, to je revolucionarna ljevica, i ona tezi ukidanju kapitalizma. Nekada bi se ovdje ubrajali i socijaldemokrati kao treca ideoloska struja ljevice koja tezi ukidanju kapitalizma putem reformi, no danasnja socijaldemokracija, ne samo kod nas nego opcenito u svijetu, spada pod liberalnu desnicu.

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.12.2015 15:45 (Makavelii).
 
3 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Dijeljenje za svakog
Ne vidim što je čudno da lijeve stranke nisu oduševljene poslovnim modelom u kojem su radnici slobodni od:
Zdravstvenog osiguranja
Mirovinskog osiguranja
Sigurnosti da će sutra imati posao
Mogućnosti da ikako utječu na bilo što u kompaniji

Vozači su svedeni na najamne radnike, što je tek jednu stepenicu iznad kmetova. Nekima takav model može i odgovarati, ali opet nije fer tržišna utakmica prema onima koji plaćaju doprinose.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
4 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Dijeljenje za svakog

oleg je nedavno popljuvao libertarijance pa nije ni cudo da se opet malo zagubio u razumijevanju stvarnosti...

ljevicari ne zele slobodu, oni su protiv nje.

mali rijecnik ljevicarskih pojmova

dostojanstvena placa: reketarenje musterija uz drzavnu zastitu, zabranjivanje konkurencije uz drzavnu zastitu

pravo: nesto sto smrdljivi kapitalisti imaju da plate

besplatno obrazovanje: ispiranje mozga mladezi sa ljevicarskim idejama na drustvenim fakuletima sto smrdljivi kapitalisti imaju da plate

intelektualci: doktori zamjenica koji okupiraju fakultete po uzoru na jako uspjesne studente u Juznoj Americi( kada ne kupuju u IKEAi)

strani intelektualci: Grcka i Venecuelanska vlast

kapitalisti: smradovi koji samo eksploatiraju radnike, da ih nema bili bi 100x bogatiji, takoder razlog zasto su Singapur, Svicarska siromasne zemlje.

zastita okolisa: nesto mnogo bitno, igrom slucaja drzavna moc mora narasti da bi se uspjesno to organiziralo

 

 

 

 
1 6 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Dijeljenje za svakog

Kapitalizam je dobar za kapitaliste.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Dijeljenje za svakog
krayz1e kaže...

Kapitalizam je dobar za kapitaliste.

 A socijalizam je propao. 

13 godina
neaktivan
offline
Re: Dijeljenje za svakog
Stanje hrvatske ljevice nije najbolje.
Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
16 godina
neaktivan
offline
Dijeljenje za svakog

kapitalizam je dobar za produktivne clanove drustva...

socijalizam je kratkorocno dobar za parazite, ali dugorocno ne jer im krepa host. :)

 
4 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Dijeljenje za svakog
Zoidberg kaže...

oleg je nedavno popljuvao libertarijance pa nije ni cudo da se opet malo zagubio u razumijevanju stvarnosti...

ljevicari ne zele slobodu, oni su protiv nje.

mali rijecnik ljevicarskih pojmova

dostojanstvena placa: reketarenje musterija uz drzavnu zastitu, zabranjivanje konkurencije uz drzavnu zastitu

pravo: nesto sto smrdljivi kapitalisti imaju da plate

besplatno obrazovanje: ispiranje mozga mladezi sa ljevicarskim idejama na drustvenim fakuletima sto smrdljivi kapitalisti imaju da plate

intelektualci: doktori zamjenica koji okupiraju fakultete po uzoru na jako uspjesne studente u Juznoj Americi( kada ne kupuju u IKEAi)

strani intelektualci: Grcka i Venecuelanska vlast

kapitalisti: smradovi koji samo eksploatiraju radnike, da ih nema bili bi 100x bogatiji, takoder razlog zasto su Singapur, Svicarska siromasne zemlje.

zastita okolisa: nesto mnogo bitno, igrom slucaja drzavna moc mora narasti da bi se uspjesno to organiziralo

 

 

 

 Vas libertarijance treba po kratkom postupku, olos kapitalisticka.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Dijeljenje za svakog
Makavelii kaže...

 Vas libertarijance treba po kratkom postupku, olos kapitalisticka.

 Ovime sramotiš sve ne-libertarijance, kao što se sramote ovi koji Trumpu prijete smrću.

Najviše me smetaju mangupi u vlastitim redovima.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Dijeljenje za svakog
Visak kaže...
Makavelii kaže...

 Vas libertarijance treba po kratkom postupku, olos kapitalisticka.

 Ovime sramotiš sve ne-libertarijance, kao što se sramote ovi koji Trumpu prijete smrću.

Najviše me smetaju mangupi u vlastitim redovima.

 Ono sto bi libertarijanci uveli je diktatura kapitala, dakle uveli bi neku vrstu fasizma a protiv fasizma se treba boriti svim sredstvima.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Dijeljenje za svakog

Mislim da u svhu ove teme moram ukratko objasniti pojam "socijalnog liberalizma".

Ukratko to je liberalizam kojeg ima najviše od svih liberalizama u hrvatskoj ljevici. Na ljevici u hrvatskoj a i u majčici europi postoji još cijela duga drugih stvari poput progresivizma, socijaldemokracije, socijalizma, anarhizma itd... Isto kao i što svi desničari nisu nužno nalik jedan drugome. Drugi oblici liberalizma su u Hrvatskoj pak popularni na desnici.

Da objasnim taj pojam moramo odijeliti pojmove ekonomske politike i pojmove svih ostalih politika u dvije grupe. Pod sve ostale politike spadaju unutarnja politika, pravna, međunarodna, obrazovna, kulturalna i sve druge politike koje vam padnu na pamet a nisu usko vezane uz ekonomski aspekt.
A socijalni libralizam je - blagi oblik socijalizma u ekonomiji, osigurati najsiromašnijima dostojan život, a u svemu ostalome liberalizam tj. ukloniti sve zabrane koje se logično mogu ukloniti.

Ili ovako: Treba ukinuti sav utjecaj države, osim u ekonomiji.
Meni osobno se to sviđa, jer tako nekako vidim idealno društvo, uz tzv. minimalni osobni dohodak i uz to da imam osigurane maksimizirane građanske slobode i prava. Međutim kako to u praksi, pogotovo Hrvatskoj ispada je druga stvar.

Sa druge pak strane postoje tzv. neo-liberali( nekad se zovu i libertarijanci, makar se ti pojmovi oliko miješaju da i mene ponekada zbuni) koji bi uvodili diktaturu kapitala. Oni su pak suprotnost, državne kontrole u svim ostalim politikama a ukidanje svih radničkih prava i svih ograničenja na ekonomiju(uključujući i zakone za npr. očuvanje planete). To je pak popularno na našoj desnici.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Poruka je uređivana zadnji put pet 11.12.2015 0:04 (g12356).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice