Novinari – dio rješenja ili dio problema?

poruka: 78
|
čitano: 28.995
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Novinari – dio rješenja ili dio problema?".
14 godina
neaktivan
offline
Re: Novinari – dio rješenja ili dio problema?
goldenmund kaže...

Odličan članak. No postoji li rješenje, donesti zakon da vlasnici krivično odgovaraju, staviti novine(portale) pod filtar nekog humanog cenzora, novčano kažnjavati svaku idiotariju, uvesti u škole predmet kako prepoznati kretenarije, zabraniti crnu kroniku... Da sam kojim slučajem sudac i da mi pod pult dođe vlasnik 24 sata ili jutarnjeg bez ikakve grižnje savjesti bi ga osudio na 10 godina.

Da si kojim slučajem makar pravnik –što je također još ohoho od suca – znao bi barem da bi morao suditi po zakonu. To što bi ti nekome opalio deset godina po svojoj slobodnoj procjeni ne znači ništa osim da licitiraš stvarima o kojima nemaš najblažeg pojma.

 

Sad, predmet kako prepoznati kretenarije u školama postoji. Nije da ne postoji.

Postoji ih nekoliko.

Recimo, ako pratiš malo nastavu fizike, kemije i biologije, trebao bi biti imun na kojekakve radiestezije, viskove, magnete, antioksidanse i slične govnarije kojima nas bombardiraju iz dana u dan u područjima od prehrane do unutarnjeg uređenja, o preporukama za “dodatke prehrani” (čitaj: svemu što reklamiraju kao lijek a da ne spomenu riječ “lijek”) da ne govorim. Jer si morao naučiti osnove funkcioniranja sila, kemijskih veza i sličnih trivijalnosti.

Ako pratiš malo nastavu hrvatskog jezika i književnosti te obrađuješ lektire, pa makar do razine šta je pesnik hteo da kaže, trebao bi biti otporan na prodavanje magle u najgrubljem obliku jer si morao naučiti barem osnove čitanja s razumijevanjem.

 

Ali kao što je loše novinarstvo dio problema našeg društva – jer demokracija uopće počiva na obrazovanoj i informiranoj populaciji – tako i nastavnici, kao posve obezvrijeđena profesija pod višedesetljetnom negativnom selekcijom, snose svoj dio odgovornosti za neobrazovanu i neinformiranu populaciju. Novinari ne informiraju, a nastavnici ne obrazuju da bi većina mogla prepoznati informaciju.

x3mania kaže...

nhf ali dokazalo se već milion puta: "glup"-"gluplji"-"čitatelj jutarnjeg lista"

Fali ti još jedan stupanj: komentator na portalu Jutarnjeg. {#}

FOR PONY!
15 godina
offline
Novinari – dio rješenja ili dio problema?

Samo jedno pitanje za Dragu, ako svaku vijest koja izadje u novinama treba provjeravati, koja je onda poanta novinarstva?

 

Mislim, kuzim da tu postoje interesni lobiji i slicno, neki su malo vise lijevo orijentirani, neki desno pa ce "preskociti" vijesti koje ne pasu njihovoj "strani" i slicno (samo karikiram), ali ako za svaku vijest koju procitam moram sam provesti istrazivanje, koja je poanta vase struke (ne mislim na tebe, nego na kolege ti iz EPH i slicno)?

Rvat katolik!
 
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Novinari – dio rješenja ili dio problema?

Pa u tome i jest stvar - ne bi je trebalo provjeravati, a dovedeni smo u poziciju da trebamo. 

 

Ja se isto pitam koji je smisao takvog novinarstva osim da se isplaćuju plaće takvim novinarima (dok još netko kupuje takvo smeće). 

This space for rent!
14 godina
offline
Novinari – dio rješenja ili dio problema?

Ne treba blatit novinarstvo općenito jer je to plemenito zanimanje. To što drugi se rugaju sami sebi i svom poslu sa tim djetinjastim pristupom će se vratit njima samima o glavu. Kao da ljudi ne vidu tu retardaciju i taj jad. Sve što možete je gledat sebe kao novinara i svoje novine i trudit se da budete što bolji. Novinar ima obavezu prema društvu i to pod jedan. A to što neki iznevjeru povjerenje javnosti je u razvijenim zemljama čak kažnjivo i zatvorskom kaznom.

Ovaj osobni stav neće promjenit ništa ali bar daje do znanja da mislimo isto, da smo svijesni istog i da sa gađenjem gledamo tu degradaciju struke i takav pristup novinarstvu i poslu općenito.

 
4 0 hvala 2
15 godina
offline
Re: Novinari – dio rješenja ili dio problema?
KIKI3ooo kaže...

 Kao da ljudi ne vidu tu retardaciju i taj jad. Sve što možete je gledat sebe kao novinara i svoje novine i trudit se da budete što bolji. Novinar ima obavezu prema društvu i to pod jedan.

O tome ja pričam i hvala na sažimanju mojih misli.

Ako ja kao novinar koji se trudi pametnim tekstovima podići razinu društva na nešto više, a istovremeno ne reagiram dok kolega stranicu prije piše besmislice, što to govori o meni?

Ima li me smisla hvaliti, ukoliko nisam spiječio prostituiranje vlastite profesije koja se događa 47cm zračne linije od mojeg radnog mjesta?

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
14 godina
offline
Re: Novinari – dio rješenja ili dio problema?
wyks kaže...
KIKI3ooo kaže...

 Kao da ljudi ne vidu tu retardaciju i taj jad. Sve što možete je gledat sebe kao novinara i svoje novine i trudit se da budete što bolji. Novinar ima obavezu prema društvu i to pod jedan.

O tome ja pričam i hvala na sažimanju mojih misli.

Ako ja kao novinar koji se trudi pametnim tekstovima podići razinu društva na nešto više, a istovremeno ne reagiram dok kolega stranicu prije piše besmislice, što to govori o meni?

Ima li me smisla hvaliti, ukoliko nisam spiječio prostituiranje vlastite profesije koja se događa 47cm zračne linije od mojeg radnog mjesta?

Btw KIKI jako dobar point. Htio sam nešto u ubranu novina(ra) napisat, krenuo dva puta, al sam stao.

 

Ali ljudi ne vide taj jad i bijedu kojeg spominješ. Ne samo u novinama, ne vide je ni pred nosom, u politici, okolini..

 

Uzmi si, pa skoro sve komentatore, pun im je kufer ponavljanja jednog te istog. Upozoravaju na probleme, pišu odlične (nekad i loše) komentare, al koga boli briga. Pametni to vide i sami, ovi blesavi to neće ni pročitati. Pa i ja na ovom forumu masu puta odustanem od odgovaranja nekom klipanu zbog toga što znam da taj neće shvatiti što mu želim reć, pa se na kraju spuštam na razinu diskusije i samo ispadnem ja na kraju budala.

 

@wyks, pretpostavljam da insinuiraš na Klauškog i ovih par u Jutanjem. Ja mislim da su ili debili sa ipak malo mozga, ili uber genijalci koji su skontali da je bolje bit sit nego gladan i da je na jednog pametnog komentatora ipak potrebna vojska cica (metafora za žutilo, cice, laži, prenapuhani naslovi...) kako bi ga hranila.

 

Mislim, budimo realni, da se svi ti uber novinari skupe u jedan medij, ma bankrot za 30 dana. Oglašivača boli đon jel na tvoj sajt došlo 150 najpametnijih ljudi na svijetu. On samo vidi broj 150 i čao bao, lova ide cic portalima koji imaju miljon klikova na račun cica. Pametan kupac ovoj zemlji nije poteban.

11.0010010000111111011010101000100010000101101000110000100011010001100010011
11 godina
neaktivan
offline
Novinari – dio rješenja ili dio problema?

Ne bih se složio. To je kao da kažeš“Jako dobra fotografija jogija koji lebdi”, a kad ono snimljen odskok s 1/4000 sekunde.

Fali aspekt vremena.

 

 

Autor je sve rekao u redu, i lijepo je na policu posložio kokoši i jaja.

Jedino ga ljuti što je “odnekud” nestalo profesionalizma.

Pa onda u naslovu postavlja pogrešno pitanje.

 

A sad da stavimo stvari na vremensku crtu (možda ne i uzročnu):

• prvo su se izdavači odrekli onih koji znaju, jer ih treba platiti i još stimulirati da znanje prenose na druge.

• umjesto njih uzeli su jeftine neznalice, a karijernim obećanjima su ih stavili na teledirigiranje.

• uopće ih nije zanimala stara maksima da se ugled teško stječe, a lako gubi.

• sise, guzice i “jake stvari”, istinite ili ne, potpaljivali su neke naklade otprilike kao i nagradne igre. Kao kad gori papir: puno svjetla, brzo izgori i nitko se ne ugrije.

• poslije tsunamija takvih, dugoročna je pustoš ostala i u redakcijama i u sadržaju. Uz prekid kontinuiteta s onima koji bi imali prenijeti nešto znanja onima koji bi htjeli učiti.

• u redakcijama su ostali oni “jeftini”, polupismeni iz prve generacije estradizacije, koji i ne znaju ništa drugo doli za “jaku stvar”.

 

Jedino što Drago nije spomenuo - to su aktivne štetočine. One čiji se rukopis vidi u novinama, da im nije stalo ni do novina ni do čitatelja. Oni će i onako biti prvi koji će napustriti brod koji tone.

 

Da je danas ostala neka vjerodostojna novina - ne bi joj bilo lako zbog infantilizirane javnosti, ali bi barem imala tvrdo, odano čitateljstvo.

 

S dobrim novinama vidjelo bi se da je web (često neprovjerena) vijest, a da pravu vijest prave pravi novinari.

Tako bi web (kao i televizija) kasnili 24 sata za novinama, a ovako novine (koje nikome ne trebaju) kasne za webom 2 sata. I u njima nema nikoga tko bi to preokrenuo na bolje.

kad si zadnji put pročitao dobru, ali zaista dobru reportažu, s uvidima, s mjesta na kojemu se okupilo 2000 ljudi? Onakvu kakvu ne može prenije televizija u prilogu od 30 sekundi?

Poštenu reportažu s utakmice, koncerta, prosvjeda, prezentacije, katedrale… s poštenim oštrookim zapažanjem reportera kako izgledaju stvari koje se promoviraju tako i one koje promotoru nisu mile.

Koja kaže što se doista dogodilo, opiše karakteristične ljude. Ako je s mise, reportaža koja govori i o onome s predikaonice i o onome iz puka?

 

Kad si zadnji put pročitao dobar izvještaj s tržnice (ne samo cjenik) - koji ti umnožen kroz mjesece i godine kroničarski stvara ideju o tom lokalitetu.

Ili s Hrelića? Da se i u njoj osjeti što je tamo nova.

A da ne govorim o rasvjetljavanju nekih novih društvenih fenomena koje nije moguće rasvijetliti kamerom s mikromanom i rasvjetljivačem iza leđa?

 

Osnovni forté novinarstva - reportaža - nestala je. I nitko zapravo ne zna što su to radili Franjo Fuis, Ivo Braut, Egon Erwin Kisch, Günther Wallraff, Matko Peić, Živko Vnuk... (nikad čuli, jel'da?)

Reportaža, ona tiha voda koja brege dere i daje uvid.

MAK
Moj PC  
8 0 hvala 3
16 godina
moderator
offline
Re: Novinari – dio rješenja ili dio problema?
MAK13 kaže...

 

 

Ne bih se složio. To je kao da kažeš“Jako dobra fotografija jogija koji lebdi”, a kad ono snimljen odskok s 1/4000 sekunde.

Fali aspekt vremena.

 

 

Autor je sve rekao u redu, i lijepo je na policu posložio kokoši i jaja.

Jedino ga ljuti što je “odnekud” nestalo profesionalizma.

Pa onda u naslovu postavlja pogrešno pitanje.

 

A sad da stavimo stvari na vremensku crtu (možda ne i uzročnu):

• prvo su se izdavači odrekli onih koji znaju, jer ih treba platiti i još stimulirati da znanje prenose na druge.

• umjesto njih uzeli su jeftine neznalice, a karijernim obećanjima su ih stavili na teledirigiranje.

• uopće ih nije zanimala stara maksima da se ugled teško stječe, a lako gubi.

• sise, guzice i “jake stvari”, istinite ili ne, potpaljivali su neke naklade otprilike kao i nagradne igre. Kao kad gori papir: puno svjetla, brzo izgori i nitko se ne ugrije.

• poslije tsunamija takvih, dugoročna je pustoš ostala i u redakcijama i u sadržaju. Uz prekid kontinuiteta s onima koji bi imali prenijeti nešto znanja onima koji bi htjeli učiti.

• u redakcijama su ostali oni “jeftini”, polupismeni iz prve generacije estradizacije, koji i ne znaju ništa drugo doli za “jaku stvar”.

 

Jedino što Drago nije spomenuo - to su aktivne štetočine. One čiji se rukopis vidi u novinama, da im nije stalo ni do novina ni do čitatelja. Oni će i onako biti prvi koji će napustriti brod koji tone.

 

Da je danas ostala neka vjerodostojna novina - ne bi joj bilo lako zbog infantilizirane javnosti, ali bi barem imala tvrdo, odano čitateljstvo.

 

S dobrim novinama vidjelo bi se da je web (često neprovjerena) vijest, a da pravu vijest prave pravi novinari.

Tako bi web (kao i televizija) kasnili 24 sata za novinama, a ovako novine (koje nikome ne trebaju) kasne za webom 2 sata. I u njima nema nikoga tko bi to preokrenuo na bolje.

kad si zadnji put pročitao dobru, ali zaista dobru reportažu, s uvidima, s mjesta na kojemu se okupilo 2000 ljudi? Onakvu kakvu ne može prenije televizija u prilogu od 30 sekundi?

Poštenu reportažu s utakmice, koncerta, prosvjeda, prezentacije, katedrale… s poštenim oštrookim zapažanjem reportera kako izgledaju stvari koje se promoviraju tako i one koje promotoru nisu mile.

Koja kaže što se doista dogodilo, opiše karakteristične ljude. Ako je s mise, reportaža koja govori i o onome s predikaonice i o onome iz puka?

 

Kad si zadnji put pročitao dobar izvještaj s tržnice (ne samo cjenik) - koji ti umnožen kroz mjesece i godine kroničarski stvara ideju o tom lokalitetu.

Ili s Hrelića? Da se i u njoj osjeti što je tamo nova.

A da ne govorim o rasvjetljavanju nekih novih društvenih fenomena koje nije moguće rasvijetliti kamerom s mikromanom i rasvjetljivačem iza leđa?

 

Osnovni forté novinarstva - reportaža - nestala je. I nitko zapravo ne zna što su to radili Franjo Fuis, Ivo Braut, Egon Erwin Kisch, Günther Wallraff, Matko Peić, Živko Vnuk... (nikad čuli, jel'da?)

Reportaža, ona tiha voda koja brege dere i daje uvid.

 

 

 

 

Hvala na izvrsnom komentaru, ali ovo podebljano me podsjetilo da mi je zapravo dosta izvještaja s domaće tržnice. Ja shvaćam što ti želiš reći i imenima koja navodiš dodao bih i Miljenka Smoju koju bi otišao na Hvar vidit nekog direktorčinu hotelskog kompleksa, a onda bi reportaža bila zapravo o tome što kažu neki konobar i ribar o Hvaru, direktoru i hotelu - i sve je imalo smisla. 

 

Međutim, mi smo toliko zatvoreni u svoje palanačke okvire da zbog toga ne znamo napraviti ni reportažu o vlastitoj tržnici. U svijetu se događaju nevjerojatne stvari, goleme promjene, a kod nas se to svede na vijestice od 500 znakova, bez ikakvog konteksta i paralela s nama ili okolinom. U Južnoj Americi i Africi se u zadnjih 20 godina toliko toga dogodilo, a mi nemamo pojma o tome. 

 

Toliko smo opsjednuti sami sobom na jedan nezdravi i kontraproduktivni način mikroskopske, svjetski nebitne nacije, da nismo u stanju niti pogledati što se događa vani i iz toga pokušati shvatiti kamo svijet ide i koje bi bilo naše mjesto u svemu tome. Dapače - mi bismo svijet podučavali što valja i kako valja, kao da smo ikakav autoritet bilo kome. 

 

Ide se od nekritičnog idealiziranja "zapada", do ksenofobične i autistične mržnje prema "truloj Europi", njihovim "pederskim paradama", "pokvarenim Englezima" i slično. U svim mjerilima neuspješna ili u najboljem slučaju u jednom i po segmentu vrlo osrednja zemlja, nezadovoljna je svijetom oko sebe koji joj, eto, nije po volji. Sredila bi ona sve probleme drugih, iako ni svoje ne može i to desetljećima.

 

U Africi je pet godina trajao rat (završen 2003.) u kojem je poginula čitava jedna Hrvatska - 5 milijuna ljudi, a ratovalo je 8 država, a da sada pitam 50 fakultetski obrazovanih ljudi na ulici što znaju o tome, sumnjam da bi ijedan znao kako se rat zove i države umiješane u njega. Dave nas s Venezuelom i Hugom Chavezom (i to loše i tendenciozno), a Argentina, Čile, Ekvador, Honduras, Salvador - mijenjaju se brzinom koju je teško pratiti, ali mi o tome ništa ne znamo. Koliko Hrvata zna da Portugalci emigriraju u Etiopiju (kojoj BPD raste preko 7% i u 10 godina je narastao 500%) trbuhom za kruhom? Da Brazil uvozi radnu snagu iz Evrope? 

 

Znaju li Hrvati da Afganistan, zemlja u kojoj su naše trupe (mirotvorne ili okupacijske - neka svatko zaključi kako hoće) ima najveću smrtnost novorođenčadi na svijetu - 20% i da se u Evropi najviše skupljaju sredstva za humanitarnu pomoć Afganistancima i Afganistankama baš u zemljama koje sudjeluju u vojnim akcijama u toj zemlji. Postoji li ijedan građanin RH da je dao kunu za Afganistan? 

 

Mi nismo u stanju imati dobru reportažu o tržnici zato jer ti i za to treba neki širi kontekst. Mi širega konteksta nemamo, pa čak i kad su formalno podaci točni, a ne izmišljeni, ne dobivamo novinske tekstove i članke već u najboljem slučaju špajz-karte i nabrajanja. To je, trenutno, vrhunski domet novinarstva u nas - da nas nitko nije slagao i da su svi brojevi točni. 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.2.2013 2:04 (Drago).
15 godina
offline
Novinari – dio rješenja ili dio problema?

Drago, aktivirajte novine (ili portal) na ove gore teme. Svaki novi (bitniji) medij koji se otvorio u RH je za glavnu temu imao žutilo, lokalnu politiku i kretenske senzacije.

Rvat katolik!
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Novinari – dio rješenja ili dio problema?
tnakir kaže...

Drago, aktivirajte novine (ili portal) na ove gore teme. Svaki novi (bitniji) medij koji se otvorio u RH je za glavnu temu imao žutilo, lokalnu politiku i kretenske senzacije.

Nema šanse. Nema dovoljno kupaca koji bi čitali kvalitetne tekstove, koji bi hranili jedan takav portal ili medij.

 

Pogledaj 24 sata, njihov oblik polunovina i slika+500 znakova je pokrenulo taj kotač "lakih nota", ljudima nije uopće bila bitna preočita nekvaliteta novina. Do tada se Jutarnjem i Večernjem nema što bitnije prigovoriti, bile su dve jako solidne novine sa iskusnim novinarima, vrlo dobrim komentatorima, dopisnicima...

 

Reportaže sa Hrelića, Dolca, Britanca, zagrebačkih lokalnih obrtničkih radiona (kišobrani, šeširi, zlatarne, urari) su se vrtile redovito i mogla se bar 2-3 puta godišnje pročitati barem dobra reportaža sa inih i sličnih mjesta.

 

Tek kad klikeri (kupci) prestanu pratiti te žute portale (koji su u biti nekakva kompilacija svega i svačega, pa eto usput imaju i vijesti [često preuzete sa hine, mservisa, ostalih medija - o fotografijama da i ne govorim]) i kada se bude vidio opipljiviji pad u broju klikova, tek tada može postojati neki prostor za novi kvalitetniji medij. Inače svaki taj medij dijeli sudbinu 21. stoljeća i sličnih pokušaja.

 

Milestone od nekih 500k - 1M klikova bez žutila i cica je nedostižan san za bilo kakav kvalitetniji pokušaj. Coolinarka je očito bila u điru zbog blagdana i kolača.

 

1. 24 sata 1M

2. Net.hr 1M

3. Index 1M

4. Jutarnji 0,98M

 

Sve govori.

11.0010010000111111011010101000100010000101101000110000100011010001100010011
15 godina
offline
Novinari – dio rješenja ili dio problema?

Ja sam spreman platiti za kvalitetnu vijest. Dakle, pretplata na nekakav portal dolazi u obzir.

Rvat katolik!
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.2.2013 8:24 (tnakir).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Novinari – dio rješenja ili dio problema?
tnakir kaže...

Drago, aktivirajte novine (ili portal) na ove gore teme. Svaki novi (bitniji) medij koji se otvorio u RH je za glavnu temu imao žutilo, lokalnu politiku i kretenske senzacije.

Pitanje je kome ćeš to prodati, kako ćeš takvim sadržajem privući oglašivače od kojih na koncu, kao medij, živiš. A plaćanje opširne reportaže, kvalitetnog i provjerenog teksta kojim se povlače paralele, kako Drago kaže, je puno skuplje od plaćanja nekoga tko će otipkati površnu vijest o ovom ili onom. 

 

Mogu na prste jedne ruke nabrojati ljude oko sebe koji bi se između dva članka - jednog kratkog, jednostavnog ali lošijeg i drugog kvalitetnijeg i opširnog, ali dugog - okrenuli ovom drugom. Možda tebe osobno zanimaju tekstovi i bio bi ih spreman platiti, ali si zasigurno u debeloj manjini. 

 

Ovo naročito dolazi do izražaja na internetu gdje ljudi, osim ako traže specifično određenu temu, u principu čitaju sažetu informaciju, često puta samo naslov i podnaslov. Tek toliko da "saznaju" nešto novo.

Twitter - @danny_hr | Raptr - dannyhr | Xfire - dannyhr | Steam - danny_hr | XBL - DannyHR
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.2.2013 8:53 (Danny_HR).
12 godina
neaktivan
offline
Novinari – dio rješenja ili dio problema?

Moje osobno mišljenje  je da večina novinara radi za "krupni kapital" i manje vise pisu u interesu i obranu istih,rijetko koji novinar ima muda napisat istinu,ako je i napiše bit će najvjerovatnije proganjan radi svoje časne namjere na društvo obavjesti o nastalom problemu koji su skovali određeni pojedinci u našem društvu.

Teško je naći svjetlo, ako ni ne znaš da živiš u mraku
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.2.2013 10:24 (mali ivica86).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Novinari – dio rješenja ili dio problema?

Kad smo kod izvještavanja, nedavno sam spomenuo da je za moj proizvod glavno tržište trenutno zemlja na čije su ime svi odvalili u smijeh, a kasnije šok kad sam pokazao sliku glavnoga grada: 

 _______

 

 

Inače, kad smo kod plaćenih novina, mislim da to ima smisla i svoje tržište. Ja bez problema kupujem Bug, Mrežu imam pretplatu, kao i na National G., New Scientist, Popular Science, Wired i Forbes. Bez problema bih plaćao i za ArsTechnicu. Uopće nije problem tržišta, nego kvalitete koju možemo dobiti.

:)
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.2.2013 9:39 (Tonči).
Moj PC  
2 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Novinari – dio rješenja ili dio problema?
Danny_HR kaže...
tnakir kaže...

Drago, aktivirajte novine (ili portal) na ove gore teme. Svaki novi (bitniji) medij koji se otvorio u RH je za glavnu temu imao žutilo, lokalnu politiku i kretenske senzacije.

Pitanje je kome ćeš to prodati, kako ćeš takvim sadržajem privući oglašivače od kojih na koncu, kao medij, živiš. A plaćanje opširne reportaže, kvalitetnog i provjerenog teksta kojim se povlače paralele, kako Drago kaže, je puno skuplje od plaćanja nekoga tko će otipkati površnu vijest o ovom ili onom. 

 

Mogu na prste jedne ruke nabrojati ljude oko sebe koji bi se između dva članka - jednog kratkog, jednostavnog ali lošijeg i drugog kvalitetnijeg i opširnog, ali dugog - okrenuli ovom drugom. Možda tebe osobno zanimaju tekstovi i bio bi ih spreman platiti, ali si zasigurno u debeloj manjini. 

 

Ovo naročito dolazi do izražaja na internetu gdje ljudi, osim ako traže specifično određenu temu, u principu čitaju sažetu informaciju, često puta samo naslov i podnaslov. Tek toliko da "saznaju" nešto novo.

Ma da, toga sam svjestan. Problem je u tome sto je tesko doci do kvalitetne i zanimljive informacije (osim ako ti kvalitetna i zanimljiva informacija nisu sise i guzice i ko je sa kim prekinuo).

Rvat katolik!
13 godina
neaktivan
offline
Novinari – dio rješenja ili dio problema?

Godinama sam se pitao zbog čega više nitko ne može napraviti časopis kao Start; čini se da je samo (manji) dio krivice na novinarima, a veći na publici; jednostavno nema dovoljno obrazovanih i inteligentnih čitatelja za kvalitetne sadržaje.

Pretplaćen sam na Lancet i Nature, i mislim da, hipotetski, takovi časopisi kod nas ne bi imali nakladu veću od nekoliko stotina primjeraka.

To vodi do pitanja kokoši i jaja: da li su keuki, nesposobni, nezainteresirani i nekompetentni novinari krivi za pad kriterija, ili su se mediji, velikom većinom, samo prilagodili našem tržištu...

 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Novinari – dio rješenja ili dio problema?

Sve što ja uistinu cijenim u novinarstvu jest istraživačko novinarstvo. Sve ostalo postalo je posve nebitno u ovom modernom dobu.

 

Kada kažem novinarstvo, mislim prije na dnevne/tjedne tiskovine i tv novinare, ili ti one koji nas konstantno bombardiraju idiotnim i polupismenim člancima/reportažama koje, iz meni posve nepoznatog razloga, većina ljudi otvori/gleda, iako zna da su apsolutno s*anje.

 

S obzirom da ljudi uistinu vole gutati go*na, a za to su dokazi očiti, ne mogu niti kriviti sve te novinare što im ista serviraju dok su topla.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Novinari – dio rješenja ili dio problema?

Ah osobni stavovi su najbolja stvar na bug.hr :)

Kako kaže moj susjed bivši odvjetnik te današnji prijevoznik drvene građe, za sve u lijepoj našoj: 'Svi su ovdje uspavane budale, telad! Spremni kriještati povremeno ubodeni špenadlama, busati se u svojoj kafani i pred ženom, ali nikome se ne da ekčli mijenjati stvari.'

I zabavna metoda *škrab* *škrab*

 

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice