Bitcoin - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 2.092
|
čitano: 892.338
|
moderatori: XXX-Man, vincimus, Lazarus Long, pirat, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Altcoins - Pitanja i odgovori
14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
naPerk777 kaže...

Netko je već davno spominjao jednu ideju a odnedavno sam je i ja uzeo u razmatranje.

Ukoliko kupim zlato sa bitcoinom i to zlato prodam za novac "nebih" trebao platiti porez.

BITCOIN->ZLATO  -   zlato je samo po sebi zakonom neoporezivo te na njega ne vrijede ni zakoni o kapitalnoj dobiti (vidljivo ovdje) a bitcoin kao kripotvaluta se ne oporezuje dok se ne pretvori u FIAT

ZLATO->NOVAC  -  sve transakcije koje uključuju zlato su neoporezive i kao takve se ne trebaju prijavljivati , zato se i naziva kao poreznom oazom (vidi ovdje)

 

Zanimala bi me malo druga mišljenja o ovome...

 Ovo sam i ja pročitao na nekom forumu i trebalo bi biti točno. Nema poreza na zlato.

 

Treba spomenuti da ukoliko ste dobit od prošle godine isplatiti ove godine, sva dobit vam se oporezuje jer nemate odbitaka za prijaviti. Porez se prijavljuje za kalendarsku godinu od 1.1-31.12.

 

Još jedna zanimljiva stvar koja će nekom možda biti korisna. U Sloveniji nema oporezivanja dobiti od trgovanja kriptovalutama. Hoće li biti u budućnosti ne zna se, no trenutno nema. Tako da ako imate kojeg prijatelja ili rođaka tamo iskoristite to. :)

 

 

10 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Paolo Maldini kaže...

Ta kupnja zlata bi te mogla koštati više od poreza.

1. Gdje ćeš ga kupiti i prodati po konkurentoj cijeni - RH nema devizne rezerve, ostaju ti samo privatnici sa lošim cijenama

2. Kupnja u inozemstvu (veće količine) - trošak transporta, osiguranja, tertman na granici?

 moro.si

Imaju ispostavu u Zagrebu gdje je moguće i prodati (kad se kupuju zlatne poluge od njih obvezuju se i na odkup tih poluga). Fee na sve to zajedno je nešto ispod 3% (pogledaj trenutni cjenik na njihovim stranicama)

Limit je 75k kuna u gotovini ili neograničeno na račun (u sloveniji je limit 5000 eura po transakciji a osoba moze maksimalno 3 transakcije godisnje napraviti ((znaci moze sve 3 u jednom danu)), kupnja je neograničena a u zagrebu ili ljubljani zlato možete besplatno preuzeti. Dosta sam se već i kod njih raspitivao (i na slo i na cro strani).

Preko granice (ako idete u sloveniju) po osobi možete 10000 eura prenijeti bez potrebe za ikakvim prijavama na carini.

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.1.2018 20:23 (naPerk777).
16 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

I možda korisno za one koji bi imali slučaj da su npr. kupili bitcoin (ili dio) pa ga na burzi cijelog "pretvorili" u npr. litecoin koji namjeravaju pretvoriti u fiat... od toga bolje odustati, jer imate "kruške i jabuke" za računanje po fifo metodi. To je nemoguće izračunati po fifo i prikazati, za razliku od ostalih slučajeva, bez obzira bilo day tradinga ili ne, gdje uvijek imate iste ulazne i izlazne kriptovalute.

 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
photonFUEL kaže...

I možda korisno za one koji bi imali slučaj da su npr. kupili bitcoin (ili dio) pa ga na burzi cijelog "pretvorili" u npr. litecoin koji namjeravaju pretvoriti u fiat... od toga bolje odustati, jer imate "kruške i jabuke" za računanje po fifo metodi. To je nemoguće izračunati po fifo i prikazati, za razliku od ostalih slučajeva, bez obzira bilo day tradinga ili ne, gdje uvijek imate iste ulazne i izlazne kriptovalute.

 Zašto to uopće razmatrati? Imaš uplatu (dokaz bankovni izvod) prema burzi, kasnije imaš isplatu (opet bankovni izvod). Šta ti imaš poreznoj objašnjavati da si ti pretvarao jednu kriptovalutu u drugu, to te neće ni pitati, ako pitaju rećeš da nisi.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori

Imaš dokaz o kupnji bitcoina, a o prodaji litecoina. S time ne možeš izračunati dobit po fifo metodi koju inzistiraju.

6 godina
protjeran
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
photonFUEL kaže...

Imaš dokaz o kupnji bitcoina, a o prodaji litecoina. S time ne možeš izračunati dobit po fifo metodi koju inzistiraju.

 Ali na izvodu ne piše što si prodao ili kupio, samo ime burze i iznosi. Neće ti Porezna tražit da se logiraš u profil i vadiš im detalje. Imaš izvode kojima dokazuješ uplatu i isplatu prema burzi, iznosi njima u sustavu će se slagati u lipu s onima iz izvoda i nitko te dalje neće ništa pitati.

U problemu si ako si rudario i kupovao direkt od fizičke osobe. Tu treba malo više dokazivanja.

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.1.2018 20:53 (Paolo Maldini).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Paolo Maldini kaže...
photonFUEL kaže...

Imaš dokaz o kupnji bitcoina, a o prodaji litecoina. S time ne možeš izračunati dobit po fifo metodi koju inzistiraju.

 Ali na izvodu ne piše što si prodao ili kupio, samo ime burze i iznosi. Neće ti Porezna tražit da se logiraš u profil i vadiš im detalje. Imaš izvode kojima dokazuješ uplatu i isplatu prema burzi, iznosi njima u sustavu će se slagati u lipu s onima iz izvoda i nitko te dalje neće ništa pitati.

U problemu si ako si rudario i kupovao direkt od fizičke osobe. Tu treba malo više dokazivanja.

 Hoće. Traže evidenciju svake pojedinačne kriptovalute. Isto traže kod npr. dionica. Datum kupnje, nabavna vrijednost, prodajna vrijednost... S tim podacima radiš obračun. Inače bi npr. mogao uložiti 100 eura u 1 coin, koji bi porastao na 500 eura na burzi, sebi isplatiti 100 eura i reći da nisi ostvario dobitak, a isplatio si samo dio coina. Upravo zato i traže fifo u koji unosiš podatke o cijenama u trenutku kupnje i prodaje, i neki dokaz s kojeg se vidi što si, koliko i po kojoj cijeni kupio. Na izvodu to ne piše, piše samo iznos koji si uplatio. 

 

Već sam rekao da samo iznosim svoje iskustvo. Možda se netko ranije provukao bez detaljnije kontrole, no trenutno je ovako. Kasnije će biti sigurno još kompliciranije.

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.1.2018 21:10 (photonFUEL).
6 godina
protjeran
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
photonFUEL kaže...

 Hoće. Traže evidenciju svake pojedinačne kriptovalute. Isto traže kod npr. dionica. Datum kupnje, nabavna vrijednost, prodajna vrijednost... S tim podacima radiš obračun. Inače bi npr. mogao uložiti 100 eura u 1 coin, koji bi porastao na 500 eura na burzi, sebi isplatiti 100 eura i reći da nisi ostvario dobitak, a isplatio si samo dio coina. Upravo zato i traže fifo u koji unosiš podatke o cijenama u trenutku kupnje i prodaje, i neki dokaz s kojeg se vidi što si, koliko i po kojoj cijeni kupio. Na izvodu to ne piše, piše samo iznos koji si uplatio. 

 Ovo nema smisla što si napisao. Jednom ćeš si isplatiti i 400 eura i što onda, gdje ti je dokaz u uplati ako si onih prvotnih uloženih 100 već otpisao kao gubitak?

EDIT: imaš informaciju iz prve ruke što točno traže? Meni je savjetnica Porezne (Split) rekao da je izvod dovoljan dokaz, ali iz iskustva ostavljam mogućnost da jedna podružnica Porezne ima drugačiju politiku od druge.

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.1.2018 21:10 (Paolo Maldini).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Paolo Maldini kaže...
photonFUEL kaže...

 Hoće. Traže evidenciju svake pojedinačne kriptovalute. Isto traže kod npr. dionica. Datum kupnje, nabavna vrijednost, prodajna vrijednost... S tim podacima radiš obračun. Inače bi npr. mogao uložiti 100 eura u 1 coin, koji bi porastao na 500 eura na burzi, sebi isplatiti 100 eura i reći da nisi ostvario dobitak, a isplatio si samo dio coina. Upravo zato i traže fifo u koji unosiš podatke o cijenama u trenutku kupnje i prodaje, i neki dokaz s kojeg se vidi što si, koliko i po kojoj cijeni kupio. Na izvodu to ne piše, piše samo iznos koji si uplatio. 

 Ovo nema smisla što si napisao. Jednom ćeš si isplatiti i 400 eura i što onda, gdje ti je dokaz u uplati ako si onih prvotnih uloženih 100 već otpisao kao gubitak?

EDIT: imaš informaciju iz prve ruke što točno traže? Meni je savjetnica Porezne (Split) rekao da je izvod dovoljan dokaz, ali iz iskustva ostavljam mogućnost da jedna podružnica Porezne ima drugačiju politiku od druge.

 Ne mora značiti da će vrijediti 400 eura. Upravo je poanta fifo metode da se koriste cijene i količine u TRENUTKU kupnje i prodaje. Slažem se da ni sami još ne znaju točno što i kako. Ja sam išao nekoliko puta tamo dok su odlučili :)  Maloprije sam napisao što su me tražili kao dokaz. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.1.2018 21:15 (photonFUEL).
6 godina
protjeran
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
photonFUEL kaže...

 Ne mora značiti da će vrijediti 400 eura.

 Nije bitno koliko će vrijediti, stvar je da u ovom tvom slučaju ti nećeš imati pokriće za uplatu jer si onih prvih 100 eura lažno prikazao. Kužiš? 

16 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Ne, nitko ne kaže da moraš sve prodati. Kao ni kod dionica. Zato traže fifo jer se uglavnom kupuju i prodaju različite količine, da se vidi koliko čega se kupilo/prodalo. U tom slučaju je prodan DIO coina (dokaz transakcija količine i cijene s burze, ili e-maila) u vrijednosti 100 eura, a ne CIJELI. 

 

Kako bi izračunao dobit bez fifo metode ako si uložio 100 eura u 1 coin, i prodao 0,5 tog coina u trenu kad 1 coin vrijedi 200 eura? Znači isplatio bi 100 eura. Ispada da bez gledanja na količine i cijene, nego samo uloženo/isplaćeno sa izvoda, imamo 100-100=0. Dobit je 0, što nije točno, niti se tako računa. Osim što nema pokrića uplate za sljedeću isplatu, na taj način je lažno prikazano da nema dobiti. Ako je coin prodan cijeli, ni nema potrebe za fifo metodom. No to iz izvoda ne mogu vidjeti i cijela poanta ove teme je kako objasniti, dokazati, izračunati da ima ili nema dobiti, otkud priljev na račun... 

 

Zato traže fifo metodu s evidencijom svih kupnji i prodaja.

 

Fifo metodom imamo 1 coin u trenutku prodaje vrijedan 200 eura. Kupio si ga po 100 eura. Prodao si 0,5. Znači da je u trenutku kupnje bilo 0,5x100=50 eura. Sada si prodao ovako: 0,5x200=100 eura. 100-50=50. Dobit je 50 eura.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.1.2018 22:20 (photonFUEL).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Molio biha vas da pitanje, komentare i sl. o altcoinima postavljate u temama koje su njima posvećene - polako se ova tema pretvara u svaštaru, što otežava snalaženje i naknadno pronalaženje korisnih informacija!

 

Hvala!

...
Moj PC  
1 1 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Nadovezujući se na Mirin post, ovo su linkovi tema za altcoine.

 

Altcoins - pitanja i odgovori: https://www.bug.hr/forum/topic/kriptovalute/altcoins-pitanja-odgovori/251312.aspx

Altcoins - rasprava: https://www.bug.hr/forum/topic/kriptovalute/altcoins-vijesti-spekulacije-rasprava/251351.aspx

 

Iako sam svjestan da se u žaru rasprave teme znaju pomješati, ipak treba držati neke granice.

 

Hvala i ugodnu raspravu želim! 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
photonFUEL kaže...

I možda korisno za one koji bi imali slučaj da su npr. kupili bitcoin (ili dio) pa ga na burzi cijelog "pretvorili" u npr. litecoin koji namjeravaju pretvoriti u fiat... od toga bolje odustati, jer imate "kruške i jabuke" za računanje po fifo metodi.To je nemoguće izračunati po fifo i prikazati, za razliku od ostalih slučajeva, bez obzira bilo day tradinga ili ne, gdje uvijek imate iste ulazne i izlazne kriptovalute.

 

photonFUEL kaže...

Imaš dokaz o kupnji bitcoina, a o prodaji litecoina. S time ne možeš izračunati dobit po fifo metodi koju inzistiraju.

 

Puno si napisao na ovoj stranici i sa velikim dijelom se slažem no ova dva posta mi nisu jasna baš pa da to malo razradimo.

 

Ovo boldano ne smije biti nemoguće. 99% posto ljudi je s kupljenim bitcoinom uzelo neku drugu kriptovalutu koju će prije ili kasnije htjeti pretvoriti u fiat. Želiš reći da to ne mogu? Što bi trebali? Pretvoriti ju nazad u bitcoin pa onda u fiat samo zato što imaju potvrdu o kupnji za bitcoin?

 

Što je s rudarima? Šta ako sam litecoin izrudario i njega prodajem? Tu nemam potvrdu o kupnji. Imam samo isplatu na račun...

 

14 godina
odjavljen
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Pitanje:

Ako kupim btc po cijeni x i prodam po cijeni y plaćam porez na y-x. Nakon toga ako kupujem s tim novcem moram platiti PDV.

Što se događa ako ja kupujem s btc? Plaćam samo PDV i to je to?

 
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

PDV + fee za transakciju (za minere)

 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
footballer kaže...

PDV + fee za transakciju (za minere)

 Ali tko onda plaća ovu razliku na profit? Zar nije obavezno kunsko plaćanje za sve transakcije u RH i samim time konverzija u kune?

12 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Recimo da je ovo situacija:

- imam 100kn, zelim ih prebaciti u BTC na Bitkonanu (koji primjera rad ima fee od 1% - znaci dobit cu BTC u vrijednosti od 99kn i recimo da za tih 99kn mogu dobit 10BTC)

- zelim tih 10 BTC prebaciti na Binance i tamo trgovati s altcoinovima

 

I sad mene zanima, na Binance je fee za BTC 0.001, za ETH je 0.01 sto tocno to znaci? Procitao sam kao da je bolje imati eth jer je manje fee za trgovanje, i da opceinto BTC ima jako veliki fee, a na Binanceu pise da je to drugacije, pretpostavljam da je to neki drugaciji fee? Gdje se tocno to ocituje, taj veliki transaction fee sto ima BTC?  

 

EDIT: Ok, tih 0.01 i 0.001 je withdraw fee, znaci kad bih taj novac na binance prebacivao negdje drugdje platio bih s tim fee-jem?

 

Trade fee je 0.1%, sto pak to znaci? 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.1.2018 21:41 (Defa.psd).
 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori

Za bitcoin procitaj ovdje - https://bitpay.com/pay-with-bitcoin (pri dnu).

Btc je oko 20-25$, a ETH oko 0.1-1$ ako se ne varam.

6 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
photonFUEL kaže...

 

 

Zato traže fifo metodu s evidencijom svih kupnji i prodaja.

 

Fifo metodom imamo 1 coin u trenutku prodaje vrijedan 200 eura. Kupio si ga po 100 eura. Prodao si 0,5. Znači da je u trenutku kupnje bilo 0,5x100=50 eura. Sada si prodao ovako: 0,5x200=100 eura. 100-50=50. Dobit je 50 eura.

 

 Tako je. Točno si opiso Fifo metodu. I to funkcionira ako se radi o jednoj valuti. Ako tu ulete altovi, sve pada u vodu. Ja sam čuo za dvojno knjigovodstvo kada se knjige vode u dvije valute. Ali kada je u igri 5 ili 10 valuta, to je nemoguće. I još nešto - eure ili dolare koji su priznate valute od strane HNB-a možemo prikazati u JOPPD obrascu jer imamo osnovu za preračunavanje u kune (srenji tećaj HNB). Pošto HNB nema XBT niti bilo koji drugi altcoin u svojoj tečajnici (jer ih HNB izrijekom ne smatra novcem), ne možemo vršiti daljnja preračunavanja u kune i tu se sustav raspada. Kada sam XBT zamijenio za ETH, nema osnove (tečajne liste) po kojoj bih utvrdio vrijednost stečenih Bitcoina u trenutku njihove prodaje. Samim time ne mogu iskazati ostvarenu dobit. Sve do trenutka dok nekim slučajem nisam kripto valutu ponovno pretvorio u XBT ili fiat. I tu se vidi sva apsurdnost situacije u kojoj se inzistira na fifo metodi.

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.1.2018 0:53 (pucina).
14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori

@pucina Jel ti šta na koncu prijavljuješ poreza za prošlu godinu?

6 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Može li se na Ledger Nano S osim BTC ili ETH spremiti i Litecoin? Ima li netko iskustava s time? Hvala

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Moze imas dolje popis
https://www.ledgerwallet.com/products/ledger-nano-s
Ja ga uzeo i sve super sve 5 samo mi nije bas sjelo da mozes imat max instalirane 4 ili 5 app... ako netko ima iskustva u vezi toga bilo bi krasno cuti
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
thabigjc kaže...
Moze imas dolje popis
https://www.ledgerwallet.com/products/ledger-nano-s
Ja ga uzeo i sve super sve 5 samo mi nije bas sjelo da mozes imat max instalirane 4 ili 5 app... ako netko ima iskustva u vezi toga bilo bi krasno cuti

Da, ogranicen je memorijom, updateovi aplikacija znaju ga jos vise napuniti pa ostanes ogranicen na 4,5 walleta max unutar jednog ledgera..

 

Osobno nisam imao problema jer imam trenutno samo BTC/ETH i NEO wallete tako da na Ledger mogu spremati BTC/ETH/NEO te ERC20 i NEP-5 valute (ETH i NEO tokene)..

13 godina
odjavljen
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
thabigjc kaže...
Moze imas dolje popis
https://www.ledgerwallet.com/products/ledger-nano-s
Ja ga uzeo i sve super sve 5 samo mi nije bas sjelo da mozes imat max instalirane 4 ili 5 app... ako netko ima iskustva u vezi toga bilo bi krasno cuti

 Za sve ERC20 tokene Ledger možeš spojit s MyEtherWalletom, i to ti riješava problem za masu coina. Barem tako je meni. 

14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
assassin.st kaže...
thabigjc kaže...
Moze imas dolje popis
https://www.ledgerwallet.com/products/ledger-nano-s
Ja ga uzeo i sve super sve 5 samo mi nije bas sjelo da mozes imat max instalirane 4 ili 5 app... ako netko ima iskustva u vezi toga bilo bi krasno cuti

Da, ogranicen je memorijom, updateovi aplikacija znaju ga jos vise napuniti pa ostanes ogranicen na 4,5 walleta max unutar jednog ledgera..

 

Osobno nisam imao problema jer imam trenutno samo BTC/ETH i NEO wallete tako da na Ledger mogu spremati BTC/ETH/NEO te ERC20 i NEP-5 valute (ETH i NEO tokene)..

 Istovremeno se može imati 4-5 walleta instalirano na ledgeru no to ne znači da ne moš imati više valuta od toga gore. Kad vam zatreba wallet a nemate mjesta, samo obrišete neki koji vam u tom trenutku ne treba, instalirate koji vam treba i prebacite coine.

Brisanjem walleta sa ledgera se ne gube coini.

14 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Ledger ste kupili kod nas ili naručili izvana ?

 
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
mac92 kaže...

Ledger ste kupili kod nas ili naručili izvana ?

 Ja osobno sa službene stranice. Nisam zbog par eura htio riskirati. 

14 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Ima tko Ledger blue ili trezor ? Za naručiti ledger nano s i blue treba čekati 2 mjeseca. Ima tko iskustvo s trezorom ?
Oni su i izjavili da njihovi procesori nisu pogođeni sa Meltdownom i Spectre.

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori

Bok, 

ako nije problem da te pitam u vezi toga još koje pitanje?

Znači praktički ja mogu kupiti bitcoinom polugu od 250g za 9.134,45 € (trenutni tečaj), otići u Sloveniju po nju i tamo je odmah na licu mjesta zamijeniti za 8.718,14 € (isto tako trenutni tečaj)? I to sve tako jednostaveno? Fee ispadne oko 4,5%, a imajući u vidu da nema zezancije oko prijave poreza i ostalog stvarno se cini jako isplativo :)

 

Hvala na odgovorima! 

 

EDIT: Zaboravio quote pa slucajno dodao još jednu poruku u slijedećem postu :D 

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.1.2018 13:14 (Sebach).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Altcoins - Pitanja i odgovori
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice