Razlike između LCD panela izdvojena tema

poruka: 21
|
čitano: 52.459
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Razlike između LCD panela

Evo jedne teme da objasnim razlike između matrica odnosno panela kako bi znali odabrati svoj televizor.

 

IPS Paneli

Za S-IPS i H-IPS panele se smatra da su općenito najbolja LCD tehnologija po kvaliteti slike, intezitetu boje i vidnom kutu ali to ima i svoju cijenu.

Oni odgovaraju grafičkim dizanjerima koji rade sa programima gdje treba točnost i reprodukcija boja. S-IPS matrice nude najbolji vidni kut od svih LCD tehnologija sa širokim kutom čak do 178°.

 

Prije su IPS paneli imali odaziv veći od 6ms pa su igrači često odabirali TN matricu zbog ghosting efekta, no sada Panasonic i LG nude IPS panele i sa 2-4 milisekunde.

 

S-IPS paneli se mogu prepoznati po slaboj nijansi ljubičaste boje na crnim trakama kad se gleda iz šireg kuta.

Neki proizvođači su počeli koristiti te panele za televizore više klase, no Panasonic i LG nude S-IPS matricu u nekim jeftinijim modelima poput S20E serije kod Panasonica te LD650 kod LG-a (cijena im je oko 4500 kn).

 

H-IPS matrice su novija varijanta S-IPS matrica pa imaju drukčiju strukturu piksela koja poboljšava omjer kontrasta i "točkice" manje veličine pa tako poboljšavaju kvalitetu slike i cijenu dakako.

 

 

 

 

VA Paneli

VA matrice (Vertikalno poravnjanje) su na papiru po specifikacijama jednake IPS panelima, no uživo pružaju lošiju kvalitetu slike, ali još uvijek bolju od TN matrica.

 

Imaju širi kut gledanja od TN panela ali lošiju brzinu odaziva. Poznatiji modeli VA panela su S-PVA te MVA. Najveći nedostatak VA panela je prebacivanje boja.

 

Prebacivanje boja je kad gledamo dio slike u jednom kutu a ona se zatim "prebaci" u drugi kut. Tad dolazi do nejednake razine osvjetljenja pa to smeta nekim korisnicima.

Prebacivanje boja također uzrokuje gubitak sjene u tamnim scenama kad ih se gleda iz "centra".

Te panele je puno lakše pronaći od IPS panela jer ih proizvođači češće koriste. Nude bolju sliku od TN panela te nižu cijenu od IPS panela.

 

 

 

TN Paneli

TN matrice (Zaokrenuti "proboj") su paneli koje proizvođači najviše koriste pri izradi LCD monitora.

Nude prosječnu kvalitetu slike te najbrži odaziv od 2 do 5 milisekunde što ih čini najboljim za brz tempo igre. Međutim, TN paneli nude veoma loš kontrast, lošu reprodukciju boja te loš kut gledanja.

 

IPS i VA paneli imaju 8-bitni sustav dok TN matrice imaju samo 6-bitni pa nisu u stanju prikazati 16,7 milijuna boja.

TN paneli su postali jako popularni među PC korisnicima zbog "primamljive" cijene te zato jer brojčano dominiraju među LCD tehnologijama.

 

 

 

LED Osvjetljenje (Edge LED i Dynamic RGB LED)

LED paneli koriste pozadinsko osvjetljenje pomoću led dioda. One dosta smanjuju potrošnju a nude puno veći kontrast boja. Ti paneli mogu doći u dva oblika : RGB dinamičan LED i Edge LED.

 

 

RGB Dynamic LED

Ovo je vrsta dioda kad su LED diode smještene iza panela. Ova metoda omogućuje da se pozadinsko zatamnjenje pojavljuje u specifičnim mjestima na ekranu. Zato su s tom medotom crne, bijele i sive boje realnije te se prikazuju sa mnogo većim kontrastom od Edge LED-a.

 

 

Edge LED

Ovo je metoda koja omogućava da televizori budu puno tanji nego inače, no ne znači da je i bolja (takvu tehnologiju koristi Samsung). Svjetlo je "raspršeno" po ekranu pomoću posebne ploče koja stvara jedinstven raspon boja preko cijelog zaslona.

 

Edge LED je ljepša odnosno tanja metoda izrade LED televizora ali je lošija pri prikazu tamnih boja po sredini ekrana jer su diode smještene uz rub ekrana.

 

Više o LED pozadinskom osvjetljenju možete pronaći na ovom linku.

 

 

 

OLED

OLED zasloni se daleko razlikuju od LCD LED zaslona po kvaliteti.

Kratica stoji za Organic Light Emitting Diode, a radi se o organskom materijalu napravljenom od superlaganih karbonskih vlakana. OLED zaslonima nije potrebno dodatno osvjetljenje kao LCD-ima, i time su bolji, štedljiviji, puno tanji, ali i skuplji.

 

 

Ono što ih odlikuje jest da ne osvjetljavaju crnu boju i time dobivate najdublje i najvjernije crne tonove odnosno crna je jednostavno - crna.

 

Osvjetljenje dobiva tako što karbonska vlakna emitiraju svjetlost čim se kroz njih pusti električna struja. Jedna svjetlosna ćelija je jedan piksel.

 

Prilikom razvijanja ove tehnologije je bilo problema s kalibracijom boja. Svaka svjetlosna ćelija ima tri različite boje (Red Green Blue - RGB), a njihovim miješanjem se dobiva bijela svjetlost.

Proizvođači nisu mogli kalibracijom izvući maksimum od ove tri boje, no LG je prvi riješio problem dodavajući bijeli piksel uz svaku ćeliju i novu tehnologiju "Color Refiner".

 

 

Prvi OLED ekrani su bili tanki 4mm, no mobilni uređaji su zahtijevali tanje ekrane. Time su razvili AMOLED, odnosno OLED ekrane koji imaju aktivan sloj na sebi i dodavajući posebno razvijeni TFT (thin-film transistor) za svaki piksel.

Zbog TFT-a koji je ključan za AMOLED, postoje sitne razlike u kvaliteti slike u odnosu na OLED, no samo što se tiče vidnih kuteva. Veliku ulogu igra i dodatna matrica, a Samsung je duže vrijeme koristio zrnati PenTile. Na Galaxy Note II je izašla sRGB matrica koja je dosad najbolja za AMOLED ekrane.

 

 

 

 

IGZO

IGZO "paneli" su najnoviji na tržištu, a razvio ih je Sharp. IGZO kratica je zapravo formula za indij galij cink oksid, a radi se o novom poluvodičkom materijali koji bi trebao zamijeniti (već zastarjeli) amorfni sicilij u LCD panelima. Dakle to nisu baš kompletni paneli, već naziv za nove tranzistore koji se mogu koristiti u postojećim panelima.

Koristeći ovu metodu, elektroni se mogu oko 40 puta brže kretati kroz metal ili u ovom slučaju poluvodič pa je time dobivena dosad najveća brzina reakcije kod LCD zaslona (po ovom pitanju je još konkurentan OLED).

 

 

Analogno, razvijni su puno manji tranzistori koji su sada već gotovo transparentni.

Time su dobiveni manji pikseli, pa bi na manjoj dijagonali imali još veću rezoluciju nego 1080p (govorimo o 4k). 

Tako imamo 6.1" ekran s 2560*1600 rezolucijom, što omogućava gustoću piksela od nevjerojatnih 498 dpi.

Zbog bržeg kretanja elektrona, tranzistori više ne moraju biti konstantno osvježavani ako je ista slika na zaslonu pa se time smanjuje potrošnja energije i povećava dugotrajnost zaslona.

 

 

Ovi zasloni su tanji, i pružaju odlične vidne kuteve.

Od LCD zaslona, IGZO su dosada najbolji, no i najskuplji.

 

 

 

 

Zaključak : IGZO paneli su najkvalitetnije matrice kod LCD televizora, ali su najskuplje od ostalih. Slijede ih IPS paneli, koji su sada pristupačniji. VA paneli su bolji od TN panela ali lošiji od IPS, znači srednji rang. TN paneli su najbolji za gaming svrhe jer nude jako brz odaziv, no kod prikaza televizijske slike su najlošiji od ostalih. Niži rang te jeftina cijena.

 

Ako razmišljate o najboljoj slici, a da prođete što jeftinije, razmislit ćete o IPS ekranima i PDP plazmama.

Ukoliko nemate ograničen budžet, za vas su OLED i IGZO zasloni.

 

 

Bug Online Xfire Clan - http://www.xfire.com/communities/bugonlineforum/
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.6.2016 13:59 (Mitch).
 
36 0 hvala 49
15 godina
offline
Razlike između LCD panela

Ako imate pitanja, slobodno se izrazite. 

Bug Online Xfire Clan - http://www.xfire.com/communities/bugonlineforum/ Klikni HVALA, tvoj jedan klik meni puno znači!
 
0 0 hvala 3
16 godina
offline
RE: Razlike između LCD panela

Odlicna tema, odlicna ideja.

Ali IPS nije bolji od VA, tocnije SIPS od SPVA.

Jedino po cemu je SPVA losiji je kut gledanja, te minorna razlika u odazivu. A ako pricamo o kutu gledanja, ionako se uzima plazma ako je ti bitno.

Zasto su godinama Philips televizori bili losiji od Samsung/Sonya ili Sharpa? zbog matrice. Sad napokon imaju bolje modele jer su se prebacili na druge panele.

15 godina
offline
RE: Razlike između LCD panela
Dachande kaže...

Odlicna tema, odlicna ideja.

Ali IPS nije bolji od VA, tocnije SIPS od SPVA.

Jedino po cemu je SPVA losiji je kut gledanja, te minorna razlika u odazivu. A ako pricamo o kutu gledanja, ionako se uzima plazma ako je ti bitno.

Zasto su godinama Philips televizori bili losiji od Samsung/Sonya ili Sharpa? zbog matrice. Sad napokon imaju bolje modele jer su se prebacili na druge panele.

Slažem se, napisao sam da VA nudi bolju sliku od TN a da je cijena niža od IPS matrica

Bug Online Xfire Clan - http://www.xfire.com/communities/bugonlineforum/ Klikni HVALA, tvoj jedan klik meni puno znači!
16 godina
offline
Razlike između LCD panela

Svi TN paneli nisu isti nazalost a bilo bi dobro da jesu, jer ima jako dobrih modela s dobrim kontrastom i itekak dobrim bojama Samsung tu prednjaci. To znam i vidim kod sebe na svom monitoru jako dobro, original Samsung panel normalno dok jedan poznanik ima takav isti model ali slika je sasvim drukcija u losijem smislu i mos se fuckat.Nevinašce Svi se sjecamo one zbrke s TN panelima na njihovim modelima, koji nisu bili njihove proizvodnje nego neki na oko losiji paneli drugih proizvođaca. Onda imas isti model monitora, sa sasvim razlicitom kvalitetom slike pa su se ljudi cudom cudili kaj se događa. Jer i nakon kalibracije slike nisu nikak mogli postic istu kvalitetu slike, ko na Samsung original panelu kaj nije nit cudno a nekaj slicno je bilo i kod LG isto tak.Cool

Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
RE: Razlike između LCD panela
Dachande kaže...

Odlicna tema, odlicna ideja.

Ali IPS nije bolji od VA, tocnije SIPS od SPVA.

Istina, nije bolji... Svjetlosnim godinama je bolji...

Samo primjer - 2007FP... Dolazio je i s jednom i drugom matricom. S-IPS matrica je pokazivala daleko bolji prikaz o S-PVA. Dakle, radi se o istom proizvodjacu, samo sto je isao na vecu zaradu i losiji prikaz.

No, o tome je vec naveliko napisano, pa nema potrebe opet kokodakati.

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.7.2010 0:17 (Mrgud Veliki).
15 godina
neaktivan
offline
Razlike između LCD panela

Ko želi dublju crnu kupiti će Samsungov S-PVA, najveći kut i manji input lag Panasonicov IPS-alpha, a ko želi malu dublju crnu nego kod IPS-a i čak lošiji kut nego kos S-PVA će kupiti neki TV sa Sharpovom inaečicom VA matrice koje se zove ASV i od sada ide i u Philipsa. Naravno ko želi sve najbolje karakteristike u jednome kupit će plazmu.

 

Ne kužim ovo Dynamic LED? Il je Direct LED sa Lcal Dimmngom il bez u više inaečica il je Edge LED bez i od ove godine sa nekom vrstom Local Dimmingom kod nekih modela. U svakom slučaju kada se već piše o raznim tipovima pozadinskog osvjetljenja onda se tribalo dotaknit svih vrsta i podvrsta i nabrijati prednosti, a još i bitnije mane.

 

 

www.fotografiranje-vjencanja-split.com
Moj PC  
1 1 hvala 1
13 godina
offline
RE: Razlike između LCD panela
Bara kaže...

Ko želi dublju crnu kupiti će Samsungov S-PVA, najveći kut i manji input lag Panasonicov IPS-alpha, a ko želi malu dublju crnu nego kod IPS-a i čak lošiji kut nego kos S-PVA će kupiti neki TV sa Sharpovom inaečicom VA matrice koje se zove ASV i od sada ide i u Philipsa. Naravno ko želi sve najbolje karakteristike u jednome kupit će plazmu.

 

Ne kužim ovo Dynamic LED? Il je Direct LED sa Lcal Dimmngom il bez u više inaečica il je Edge LED bez i od ove godine sa nekom vrstom Local Dimmingom kod nekih modela. U svakom slučaju kada se već piše o raznim tipovima pozadinskog osvjetljenja onda se tribalo dotaknit svih vrsta i podvrsta i nabrijati prednosti, a još i bitnije mane.

 

 

Evo Bara ovo je pitanje za tebe......

pošto moram kupiti novi tv malo sam neodlučan oko plazme ili lcd-a jer sam danas imao priliku vidjeti uživo plazmu i lcd na djelu jedan pored drugog,radi se o LG 5500 ledu i panasonicu g20.O panasonicu sve znamo ali kad gledaš ta dva tv na LG je bijela košulja zaista bijela dok je na panasonicu ta bijela skoro pa siva,led ima jasniju sliku,oštriju jače boje ono kako da kažem kao da je slika na G20 nekako isprana,radilo se o normalnom signalu na RTL-u.

 E sad možda jednostavno taj panasonic nije bio podešen ali to je bilo dovoljno da me dovede u nedoumicu oko kupnje,daj Bara razuvjeri me da se taj G20 može podesiti za normalni signal kakv gledamo u Hrvatskoj da barem bude približno jednom LCD-u ili LED-u.

Ako Bara ne stigne odgovoriti molim iskustva i vas ostalih pogotovo vlasnike panasonica G20.

13 godina
offline
Razlike između LCD panela

zanemarite gornji post,uzeo sam panasonica g 20 i tv je mrkli mrak,kreteni u dučanu se zaigrali sa postavkama.svima koji su u nedoumici tople preporuke za tv.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Razlike između LCD panela

Često u trgovinama naštelaju sliku tako da se proda TV koji inače slabo ide ili onaj na kojega imaju veću maržu. Isto tako je u prodavaonicama najčešće prejako osvjetljenje koje ne odgovara plazmama, a takovo osvjetljenje sigurno neće biti u vašim domovima.

www.fotografiranje-vjencanja-split.com
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Razlike između LCD panela

Pozdrav, Uzimam novi televizor pa bi mi trebale neke preporuke.. uglavnom dijagonala max 42'' jer mi više ne stane, e sad pitanje je uzet plazmu, lcd ili led lcd? Kojeg proizvođaca? Jer bi taj televizor uzeo za najmanje 5 godina rada...  I glavni dio... do nekih 6500 kn... pa bi molio neke preporuke...

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Razlike između LCD panela
Nix1100 kaže...

Pozdrav, Uzimam novi televizor pa bi mi trebale neke preporuke.. uglavnom dijagonala max 42'' jer mi više ne stane, e sad pitanje je uzet plazmu, lcd ili led lcd? Kojeg proizvođaca? Jer bi taj televizor uzeo za najmanje 5 godina rada...  I glavni dio... do nekih 6500 kn... pa bi molio neke preporuke...

Pozdrav i tebi.

 

Prošli mjesec, Panasonic je izdao novu seriju (30) svojih televizora.

S30 je neki srednji rang pa je moja preporuka ova : http://www.ronis.hr/?plazma-tv-42-inch-107-cm/434/plazma-tv-panasonic-tx-p42s30e-poklon-hdmi-kabel/TX-P42S30E

 

Dakako, Panasonicovi televizori sa neopdp panelom imaju ponajbolji prikaz crne (bolji su samo pioneeri od 10k kn na dalje) te izvrstan prikaz kretnji itd.

 

Ja ti preporučujem Panasonicovu plazmu ako ciljaš na gledanje filmova i najbolju sliku za te pare.

 

Tu si pogledaj review od 42"-nog S30 http://reviews.plasmatvbuyingguide.com/panasonic-plasma-tv/panasonic-tcp42s30.html

 

Tako da, panasonic (plazma) P42S30E je moja preporuka jer je kvalitetom slike identična panasonicovim G20 modelima koji su trenutno najbolji do 10000 kn

Atomska bubamara. ★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
14 godina
neaktivan
offline
Razlike između LCD panela

Hvala na preporuci... Danas sam isao do Tehnomarketa malo razgledat i upali su mi u oko samsungovi led lcd ekrani. Za lcd ekrane stvarno imaju dobar kontrast i prikaz crne boje. Sta mislite o samsungovim led lcd televizorima, konkretno samsung serija 6?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Razlike između LCD panela
Nix1100 kaže...

Hvala na preporuci... Danas sam isao do Tehnomarketa malo razgledat i upali su mi u oko samsungovi led lcd ekrani. Za lcd ekrane stvarno imaju dobar kontrast i prikaz crne boje. Sta mislite o samsungovim led lcd televizorima, konkretno samsung serija 6?

C650 je best buy LCD televizor trenutno, jako dobav SPVA panel.

 

Ja ne bih uzimao LED LCD od Samsunga iz serije 6 jer mislim da imaju Edge LED na kojem je jako loš prikaz crne (jedino se može sredit kalibracijom).

 

S30 ako uzimaš plazmu, C650 ako uzimaš LCD

Atomska bubamara. ★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
16 godina
neaktivan
offline
Re: Razlike između LCD panela

Ne mora biti da su se "kreteni zaigrali". Pravi prodavač će plazmu u izlogu držati na THX ili film modu sa smanjenim kontrastom jer je plazmi potrebno 200-300 sati takvog rada radi uhodavanja.

Kreteni koji to ne znaju, napičit će na izložbenim plazmama "dynamic mode" da bi privukli neuke kupce. Tako kad ga netko konačno kupi sa izloga, zažalit će svaku kunu

11 godina
offline
Razlike između LCD panela
pozdrav

kupujem telku na kojoj ce se najvise igrat(pc) pa jel mi mozete mi rec koji modelai imaju najmanji input lag
rekli su mi da moram trazit neke starije jednostavnije lcd-e sa 100herca i TN matricom ,uzet plejku i ici okolo isprobavat
favoriti pocetni su mi bili SAMSUNG UE46ES6100,SONY KDL-46EX650,
PHILIPS 46PFL5007K,46PFL5507K/12,


hvala
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Razlike između LCD panela

Malo sam osvježio temu dodajući OLED (amoled) i IGZO panele

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Razlike između LCD panela

Ne znam kako je na većini displaya, ali barem na Samsung Galaxy Note-ovom OLED-u, crna nije skroz crna nego se vidi (u vrlo mračnim uvjetima) da su svi pixeli bar malo upaljeni.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Razlike između LCD panela
DigiMagic kaže...

Ne znam kako je na većini displaya, ali barem na Samsung Galaxy Note-ovom OLED-u, crna nije skroz crna nego se vidi (u vrlo mračnim uvjetima) da su svi pixeli bar malo upaljeni.

 

LED diode ugase kad dobe 00 00 00 rgb kod, tako da nije ekran, moguće da su kapacitivne tipke?

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
10 godina
protjeran
offline
Razlike između LCD panela

Pitanje,kakva je to tehnoligija Senseye3? šta znači 6ms GTG i podržava HDCP??

Zalman tec
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Razlike između LCD panela
Pozdrav ekipi,

pitanje je sljedeće kako saznati koji panel je u sklopu ovog tv-a: GRUNDIG-48VLE7461WL4 ,
isti je trenutno na "akciji" u elisu i isto tako nemogu nigdje naći podržava li PIP/PAP/PAT , podrzava samo neki "zapping"
što mislim da nema veze s slikom u slici al neznam, može mala pomoć ? Hvala
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice