Hijerarhija Linux sustava izdvojena tema

poruka: 13
|
čitano: 24.755
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Hijerarhija Linux sustava

Linux ima jedan cudan, ali efektivan nacin raspodjela datoteka na racunalu. Sve se nalazi u jednoj datoteci pod imenom /.

  - glavni direktorij u kojemu se nalaze ostali direktoriji.

/bin  - direktorij u kojemu se nalaze komande koje moze pokrenuti svatko. npr. ls, cd, cat, man, mv....

/boot  - direktorij u kojemu se nalaze file-ovi od GRUB-a. To je program koji se pali prvi prilikom paljenja racunala i on pokrece pokretanje sistema.
            U ovome se folderu nalazi i vas kernel te initrd koji je potreban da bi se pokrenuli moduli potrebni za startanje sistema.

/dev - uredjaji koje imate na racunalu. npr, tvrdi disk, DVD-ROM....

/etc
- u ovome se folderu nalaze svi konfiguracijski file-ovi od svih programa instaliranih na sistemu. Ako program ima vise konfiguracijskih file-ova     |   onda se unutar /etc direktorija radi poseban direktorij za taj program.
    |
    |----------    /etc/X11    - konfiguracijski file-ovi za X-server. X-server je "program" koji nam omogucava da pokrecemo GUI programe. Bez njega                                           nebismo imali nikakve KDE, Gnome, Xfce i slicne Desktop Enviorment-e. Verzija 11.

/home - direktorij u kojemu se nalazi po jedan direktorij za svakog korisnika osim root-a.

/lib - direktorij u kojemu se nalaze library-ji potrebni za funkcionalan rad /bin i /sbin.

/media    - mount tocke za uredjaje koji se nakon koristenja unmount-aju. npr, CD-ROM, DVD-ROM, USB Stick....(Pogledajte How To: Kriptiranje tvrdog                  diska ako neznate sto je mount tocka)

/mnt    - direktorij sa privremeno mount-anim file system-ima.

/opt - samo ime kaze Optional. Direktorij u kojemu se nalaze neobavezni programski paketi.

/proc - direktorij u kojemu se biljezi status kernela i procesa na racunalu.

/root - home direktorij za root-a. Root je kao administrator na Window$u. Znaci korisnik bez ikakvih ogranicenja, ima pristup svemu.

/sbin    - administrativni alati.


/tmp - direktorij koji sluzi za pohranu privremenih file-ova.

/usr    - sadrzi vecinu programa koje mogu pokretati svi korisnici racunala.
            Cesto nazivan sekundarnim direktorijem za korisnikove programe.

/var    - promijenjivi file-ovi npr, log file-ovi.
   |
   |----- /var/lock - u ovomu se direktoriju prati koristenje resursa (memorija, memorija diskova, procesor...).
   |----- /var/log    - log file-ovi.
   |----- /var/mail - vasa dolazna posta.
   |----- /var/run    - prati informacije o zadnjem pokretanju sistema, zadnjem logiranom korisniku.
   |----- /var/spool - direktorij u kojemu se skupljaju procesi koji se trebaju izvrsiti.
   |----- /var/tmp  - privremeni file-ovi koji moraju ostati ocuvani izmedju restartanja.

 

 

Mislim da je objasnjeno dovoljno i razumljivo. Neke direktorije sam trebao jos razgranati, ali mislim da je ovo sasvim dovoljno za nekoga tko se je tek upoznao sa Linux-om. :)

 

Arch user, Don't Panic!!!
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.7.2008 17:17 (Tux Slave).
Moj PC  
8 0 hvala 25
16 godina
neaktivan
offline
Hijerarhija Linux sustava

Hvala. Ovo mi je dosta pomoglo. Taman mislio guglati a onda sam ugledao ovaj topic. Koji tajming imašSmijeh


CORE 2 DUO E4300 @ 1.8GHZ
2 GB RAM 667MHZ
ASUS 7300 GT @ 475/920
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Hijerarhija Linux sustava

Svaka čast da si se sjetio ovo napisat. Trebalo bi ga nekako za sticky okačit, ovo če uvijek nekome trebati. Smijeh

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Hijerarhija Linux sustava

Sticky!


There are 10 kinds of people in the world: those who understand binary and those who don't.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hijerarhija Linux sustava

Jos kad bi se sve distribucije i pridrzavale toga bilo bi lakse raditi u linuxu.

 

16 godina
neaktivan
offline
Hijerarhija Linux sustava

Nisu distribucije krive. One se pridrzavaju.

Developeri programa se nepridrzavaju pa nekada zna ispasti zbrkano, ali u svakom slucaju efektivno.

Po meni najefikasinji nacin raspodjele sustava.


Arch user, Don't Panic!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hijerarhija Linux sustava

Tux Slave, bog te pozivio - sticky.


Recenzent, urednik, Bugovac, ljubavnik - ne nuzno tim redoslijedom
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hijerarhija Linux sustava
Tux Slave kaže...

Nisu distribucije krive. One se pridrzavaju.

Developeri programa se nepridrzavaju pa nekada zna ispasti zbrkano, ali u svakom slucaju efektivno.

Po meni najefikasinji nacin raspodjele sustava.


Ha, gle, imas ti i prav ali nijednom unixasu nije jasno kaj sa ima prtljat po /usr jer po specifikaciji on sluzi za instalaciju programa koji su nuzni za rad sistema dok za ostalo postoji /opt
razljutim se kad se nesto zeli instalirati u /usr/bin
neki dan sam isprovocirao raspravu na tu temu na jednom od nasih foruma primjerom strganog paketa opere koji se zeli instalirati u /usr/local, ne moram spominjat da /local ne postoji pod /usr vec ga zeli i kreirati
to jednostavno nije po Filesistem Hierarchy

btw, svaka cast na volji i trudu, samo naprijed


16 godina
neaktivan
offline
Hijerarhija Linux sustava

Meni je u početku to bilo malo zbunjujuće, ali sada mi je to jako logično (u usporedbi sa C:\Program Files\...)

Navodno BSD derivati imaju još intuitivnije složeno, a meni je osobno nekak najpametnije napravljeno na Macu - imaš .app što je u biti direktorij u kojem su svi potrebni fileovi - nemaš problema sa dependencyima i slično


Tko pod drugim jamu, ja mu mamu.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hijerarhija Linux sustava
Tux Slave kaže...


/sbin    - library-ij potrebni za normalan rad sistema.

Mislim da si fulao.... /sbin je za administrativne alate, tj binary file-ove koje može samo root pristupati....

16 godina
neaktivan
offline
RE: Hijerarhija Linux sustava
Jazzfan kaže...
Tux Slave kaže...


/sbin    - library-ij potrebni za normalan rad sistema.

Mislim da si fulao.... /sbin je za administrativne alate, tj binary file-ove koje može samo root pristupati....

 Yep, zajeb. Sutra uredim. Sad sam umoran - dosao s mora.
Gentoo user. :')
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hijerarhija Linux sustava

Ova tema obradjena je na skupu stranica koje zapocinju s adresom:

http://www.informatika.buzdo.com/s778.htm

No ne drze se svi ovog nesluzbenog standarda 'Linux File System Hierarchy Standard' (FSSTDN).

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.8.2008 7:35 (drradic).
8 godina
neaktivan
offline
Hijerarhija Linux sustava

Postoji li razlika u hijerarhiji linuxa na različitim distribucijama? tipa, debian vs arch?

 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice