Kompajliranje i najkorištenije komande u Linuxu izdvojena tema zaključana tema

poruka: 32
|
čitano: 54.600
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Kompajliranje i najkoristenije komande u Linux-u

Svi znamo da se novi Linux korisnici izgube u shell-u jer neznaju nijednu komandu.
Da razbijemo tu zagubljenost evo najkoristenijih komandi koje se koriste svakodnevno.
Hajde da krenemo na posao.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

cd    - Ova komanda nam sluzi za prebacivanje iz direktorija u direktorij.
Sintaksa je: cd [put do direktorija]. npr. cd /usr/X11/
     
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ls
    - Ova komanda nam sluzi da vidimo koje file-ove i direktorije imamo u direktoriju u kojemu se trenutno nalazimo.
npr. ls  - Ne pokazuje sakrivene file-ove i direktorije.
Da bismo vidjeli sakrivene file-ove i direktorije trebamo dodati -a na komandu.
ls -a    - uz ovu komandu vidimo sve file-ove i direktorije.
     
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

mv    - Ova komanda znaci MOVE. Sa njome prebacujemo file iz nekog direktorija u drugi direktorij.
Sintaksa je: mv [put do file-a] [put do mjesta gdje zelimo pomaknuti] npr. mv /home/IggI/Desktop/test /home/IggI/
Uz ovu komandu preporucujem koristenje dodatne komande -i. npr. mv -i /home/IggI/Desktop/test /home/IggI/
Koristimo -i tako da bi nas program pitao dali zelimo prepisati file preko vec postojeceg ako postoji.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

cp    - Ova komanda znaci COPY. Sa njome kopiramo file u neki direktorij.
Sintaksa je ista kao kod komande mv: cp [put do file-a] [put do mjesta gdje zelimo kopirati]
npr. cp /home/IggI/Desktop/test /home/IggI/
Ako zelimo kopirati cijelu datoteku onda moramo dodati -R.
npr cp -R /home/IggI/Desktop/test_dir/ home/IggI/
   
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

rm    - Ova komanda znaci REMOVE. Sa njom brisemo file-ove.
Sintaksa je jednostavna: rm [put do file-a] npr. rm /home/IggI/Desktop/test
Ako zelimo obrisati direktorij onda koristimo dodatak -R.
npr. rm -R /home/IggI/Desktop/test_dir/
Mnogi ljudi pitaju zasto nikada nebrisem direktorije sa komandom rmdir.
Jasno i glasno jer sa tom komandom mogu obrisati jedino direktorije koji su prazni. :)
   
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

cat    - Ova komanda nam ispise sadrzaj file-a. Najbolje koristiti sa textualnim file-ovima.
npr.    cat /home/IggI/Desktop/comonly_used_cmds
Ako budete probali sa naprimjer slikom dobiti ce te hijeroglife. Ako volite desifrirati samo izvolite. :)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

df    - Pokazuje nam koliko slobodno mjesta imamo na tvrdim diskovima.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

lsmod    - Ispise sve module koji su pokrenuti na racunalu.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

man    - Pokazuje nam MANUAL. Tocnije pokazuje dokumentaciju nekog programa.
npr.    man pacman
     
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

mkdir    - Izrada direktorja. Ova komanda nam napravi direktorij u direktoriju u kojem se trenutno nalazimo,
ali mozemo napraviti direktorij bilo gdje iz bilo koje direktorija.
npr. mkdir test    - pravi direktorij u trenutnom direktoriju.
npr. mkdir /home/IggI/Desktop/test - pravi direktorij na Desktop-u.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

uname
    - Komanda nam pokazuje informacije o sustavu. Ime kernela, datum izadavanja kernela,
verziju kernela, vrstu racunala(i686....), procesor, hardware platformu, operacijski sustav.
npr. uname -a  -  koristim -a jer to stoji za ALL, znaci pokazuje sve informacije.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

who    - Pokazuje sve trenutno logirane korisnike, datum logiranja te vrijeme logiranja.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

date    - Pokazuje datum i vrijeme.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

wget    - Ovaj program nam sluzi za skidanje file-ova sa interneta.
Sintaksa je: wget [link do file-a]

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

tar    - Ovaj program sluzi za ekstraktiranje file-ova.
Posto program ima jako puno mogucnosti preporucam da upisete tar --help.
Izbaciti ce vam sve mogucnosti tog programa.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

make    - Alat za kompajliranje.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

clear   
    -  Dobijemo prazan shell.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Uz svaku od ovih komandi mozete koristiti --help.
Sintaksa je: [komanda] --help
npr. cp --help
npr. rm --help


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sada cemo opisati kako kompajlirati program iz izvornog koda te opisati svaku komandu koju budemo koristili.
U ovome dijelu tutoriala cemo koristiti stvarni program tako da kad zavrsite proces imati ce te funkcionalan program.
Takodjer ce te znati kako kompajlirati i ostale programe.
Koristiti cemo dio komandi sto sam predhodno napisao.

1: Treba nam program koji zelimo kompajlirati. Ja cu koristiti Conky.
Conky je program koji prati zauzetost tvrdog diska, koristenje procesora, koristenje memorije i sl.

2: Prebacimo se u folder /tmp/

cd /tmp

3: Skinimo Conky.

wget http://downloads.sourceforge.net/conky/conky-1.4.9.tar.bz2?modtime=1195743499&big_mirror=0

4: Ekstraktirajmo program.

tar -xf conky-1.4.9.tar.bz2

5: Moramo se prebaciti u proslo ekstraktirani direktorij.

cd conky-1.4.9 (mozete pritisnuti tipku TAB na pola napisanog imena i racunalo ce samo dovrsiti ime)

6: Procitajmo INSTALL file. - mnogi su mi se ljudi smijali sto citam INSTALL file(svaki put, cak i kad znam kako se radi, preporucam to i vama) i sebe nazivam Linux-asem.
Ali pazite samo nerazborit covjek nece procitati upute prije koristenja necega.

cat INSTALL

 U ovome file-u vidimo sve dependency-je koje program zahtijeva.
Dependency je nesto bez cega nemozemo zavrsiti kompajliranje. To moze biti library-iji, header file-ove i sl.
Ako nismo sigurni dali nesto imamo uvijek mozemo provjeriti.(apt-get install [ime_dependency-a])
(Dependency znaci ovisnost, zavisnost, ali posto u Hrvatskom rjecniku nema adekvatne zamjene za tu rijec u informatickom smislu i dalje cu se koristiti dependency-jem.)

6: Sada cemo pregledati dali imamo potrebne dependency-je na racunalu da bi uspjesno zavrsili kompajliranje. (Mozda je cudno sto takve stvari prvo gledamo u INSTALL file-u pa sa ovom komandom, ali ova komanda takodjer gleda nase GCC(kompajler) postavke, dali su na PATH varijable postavljene kako treba, te naravno gleda jos mali milion sitnica za koje bi nama trebalo puno sati)

./configure

Ako proces izbaci error pomno procitajte o cemu se radi pa pogledajte na google-u o problemu.
Ako ne nadjete rijesenje post-ajte ovdje pa cemo pokusato rijesiti.

7: Sada ide pravi posao, kompajliranje. Koristimo alat pod imenom "make".

make

Ovaj proces kompajliranja ce uzeti mozda 5 minuta pa se malo strpite.(Ovisi o brzini procesora)

8: Nakon kompajliranja cemo instalirati program.
Shvatite da sljedeci proces nije potreban. On sluzi jedino da rasporedi programske file-ove po vasem racunalu. Za sljedece trebamo root pristup.

    1: Za sudo korisnike:

sudo make install   - zatraziti ce lozinku (Ubuntu....)   
    2: Za su korisnike:
        su    - zatraziti ce lozinku    (Arch, Slackware, Suse...)
        make install

9: Sada bi trebali ocistiti direktorij conky-1.4.9

make clean

Ovaj proces traje par sekundi i on ocisti direktorij od svih file-ova koje je alat "make" napravio.

10: Moramo i ocistiti file-ove koje je komanda ./configure napravila.make distclean

11: Samo za su korisnike. Moramo izaci iz root shell-a. Unesimo u konzolu:

exit

NIKADA NE RADITE OBICAN POSAO KAO ROOT. ROOT KORISTITE SAMO AKO JE STVARNO NUZNO.
Ispricavam se zbog "deranja", ali takve stvari moraju biti jako istaknute.

To bi bilo to sa kompajliranjem i instalacijom. Program mozete pokrenuti pomocu komande "conky".
Ovaj isti proces se koristit za sve programe. Jedino sto je drugacije je "Dependency" jer svaki program zahtijeva nesto drugacije.


Arch user, Don't Panic!!!
Moj PC  
19 0 hvala 32
16 godina
neaktivan
offline
Kompajliranje i najkoristenije komande u Linux-u

Svaka cast za trud.

Fino  napisano


C2D@3360mhz@1,35V,GA-P35-DS4,2GB DDR2 Kingmax@960mhz@2,2V
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kompajliranje i najkoristenije komande u Linux
dobar tutorial. samo da se nadovezem mozda kod citanja INSTALL file nebi bilo lose citat ga sa more iliti [code]more INSTALL[/code] jer je vrlo cesto INSTALL duzi od jednom ekrena tesksta, u sluicaju more-a sa spaceom se spustate stranicu dolje a sa "q" izlazite ii jednostavno dodete do kraja pa sam izade
16 godina
neaktivan
offline
Kompajliranje i najkoristenije komande u Linux-u

Vidim da si poslušao prijedlog. Ovo će početnicima puno pomoći. Kao i za /path temu, sticky. :)


Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kompajliranje i najkoristenije komande u Linux-u

Mislim da je devil u pravu sa citanje INSTALL file-a.

Koristio sam se cat-om jer sam ga napisao u opisu najcescih komandi pa sam nju koristio, ali u svakom slucaju devil je u pravu.


Arch user, Don't Panic!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Kompajliranje i najkoristenije komande u Linux

Dobar posao!

Odlićno za podsjetiti se najpotrebnijih komandi, pogotovo ako je netko malo 'zahrđao' što se Linuxa tiće Osmijeh


Intel Core2 Duo E8400 6MB, 4GB OCZ Gold 800Mhz, Gainward GF8800GTS 640MB, Gigabyte X38-DS4 Ultra Durable 2
16 godina
neaktivan
offline
Kompajliranje i najkoristenije komande u Linux-u

Definitivno najs Smijeh svaka cast.


Atheistic to the point of fanaticism, there u have me in a nutshell so kill me again or take me as I am for I shall not change.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kompajliranje i najkorištenije komande u Linuxu

E tek nakon što sam ovo pročitao neke su mi stvari postale jasnije. Svaka čast prijatelju! ;)


...i tako je svizac zamotao čokoladu u omot.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kompajliranje i najkorištenije komande u Linuxu

Svaka čast na uputama.

Mene  zanima  samo  da  li  ovo  vrijedi  za  sve  verzije  Linuxa.

Ja  drugačije  instaliram  programe.

Budući  da  sam  apsolutni  počenik  i  koristim  Linux  oko  mjesec  dana  (  Xandros  na  eee  pc-u)  koristim

apt-get  nakon  što  nađem  program  koji  me  zanima.  I  u  principu  nakon  toga  stvari  dobro  rade.

Al'  odlična  ideja  za  tutorial!  Ekipa  koja  zna  kako  se  to  radi  malo  osvježi  znanje,  a  početnicima  dobro  dođe.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kompajliranje i najkorištenije komande u Linux
suko kaže...

Svaka čast na uputama.

Mene  zanima  samo  da  li  ovo  vrijedi  za  sve  verzije  Linuxa.

Ja  drugačije  instaliram  programe.

Budući  da  sam  apsolutni  počenik  i  koristim  Linux  oko  mjesec  dana  (  Xandros  na  eee  pc-u)  koristim

apt-get  nakon  što  nađem  program  koji  me  zanima.  I  u  principu  nakon  toga  stvari  dobro  rade.

Al'  odlična  ideja  za  tutorial!  Ekipa  koja  zna  kako  se  to  radi  malo  osvježi  znanje,  a  početnicima  dobro  dođe.

 Vrijedi za sve distribucije.

Arch user, Don't Panic!!!
16 godina
neaktivan
offline
Kompajliranje i najkorištenije komande u Linuxu

Ček ček malo. Pošto tek razmišljam o instalaciji Linuxa, sad malo kopam po nekim stvarima i gle! Pročitam ovo i sad mi ne ide u glavu:

Zar u Linuxu sve ide samo iz komandne linije?

Nema ''drag&drop'', klikni i instaliraj?

Što je s copypasteom?

Da li se baš sve mora tražiti i ručno upisivati?

Koje su prednosti toga?

 

Sad sam malo obeshrabren...help...Sramim se

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kompajliranje i najkorištenije komande u Linux
melkajk kaže...

Ček ček malo. Pošto tek razmišljam o instalaciji Linuxa, sad malo kopam po nekim stvarima i gle! Pročitam ovo i sad mi ne ide u glavu:

Zar u Linuxu sve ide samo iz komandne linije?

Nema ''drag&drop'', klikni i instaliraj?

Što je s copypasteom?

Da li se baš sve mora tražiti i ručno upisivati?

Koje su prednosti toga?

 

Sad sam malo obeshrabren...help...Sramim se

 
heh, zanimljivo, većina ljudi koja želi probati linux ovako razmišlja; kad vide komandnu liniju zgroze se, a kad vide nešto tipa
svi bi odmah to probali ;)
Bez straha, hrabro naprijed!

uglavnom, da odgovorim na pitanje: ne, ne mora sve ići iz komandne linije. Drag-drop, copy/paste, vamo-tamo, ljevo-desno sve postoji i na linuxu, samo su male razlike u tome koji Desktop Enviroment uzmeš. Neki su krcati funkcijama, a neki igraju na minimalizam...

Zapravo razlog popularnosti nekih distribucija leži u tome što, prosječni korisnik, uopće nemora niti vidjeti niti znati da postoji komandna linij :)


There are 10 kinds of people in the world: those who understand binary and those who don't.
16 godina
neaktivan
offline
Kompajliranje i najkorištenije komande u Linuxu

Uf, dobro je. Ne znam je'l ovo pravi topic, ali koje su onda preporučene  distre za početnike? Nije da brijem na look, samo brzina i funkcionalnost. Bavim se poslom u kojem se motam po trgovinama i uvjerio se da Diona i Konzum super rade sa red hatom. Ružan je, al mi je ok.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kompajliranje i najkorištenije komande u Linux
melkajk kaže...

Uf, dobro je. Ne znam je'l ovo pravi topic, ali koje su onda preporučene  distre za početnike? Nije da brijem na look, samo brzina i funkcionalnost. Bavim se poslom u kojem se motam po trgovinama i uvjerio se da Diona i Konzum super rade sa red hatom. Ružan je, al mi je ok.

 Red Hat ti je komercijalan. Za pocetnike je *Ubuntu raj. Mozes birati izmedju dva graficka sucelja. To jest mozes skinuti KUbuntu koji koristi KDE. KDE je napredniji sto se tice konfiguriranja i podesavanja te je slicniji izgledu prema w!nu. Ili mozes skinuti Ubuntu koji koristi Gnome koji nije toliko konfigurabilan kao KDE, ali je dosta drugaciji od w!na. Moras probati obadva da bi se odlucio jer neznam tvoj ukus. Naravno nemoras instalirati da bi vidio kakvo je - jednostavno skines LiveCD Ubuntua i KUbuntua pa probas sto ti se vise svidja i toga instaliras.
Arch user, Don't Panic!!!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kompajliranje i najkorištenije komande u Linux

E, hvala puno!

Ubuntu 8.04 sam skinuo, moram samo nać ako ima za skinut live cd.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Kompajliranje i najkorištenije komande u Linux
melkajk kaže...

E, hvala puno!

Ubuntu 8.04 sam skinuo, moram samo nać ako ima za skinut live cd.


Obadva dolaze kao image. Znaci samo s Nero biras image nacin przenja. Nakon toga ubacis CD u CD-ROM, u BIOSu postavis da je taj CD-ROM prvi boot device te ce ti on pokrenuti cijeli sistem s CDa. S tim istim CDom ga instaliras na hard ako hoces.
Arch user, Don't Panic!!!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kompajliranje i najkorištenije komande u Linux

Cool, hvala!

Jučer sam čeprkao al sam našao samo 5.10 live verziju (ustvari, imaju sve, ali valjda ih sad zovu ''desktop'' umjesto ''live'' pa nisam bio ziher). Anyway, tu sam valjda krivo spržio - najprije sam je raspakirao i onda sa Nerom to raspakirano zapržio. 1st boot mi i je cd drive, al pošto je  5.10 iz 2005, možda mi ne prepoznaje hardware ili što već...no da ne filozofiram, idem skinut ovo i napravit kak si mi rekao.

16 godina
neaktivan
offline
Kompajliranje i najkorištenije komande u Linuxu

Sorry al ne ide ni kao iso image. Možda da raspakiram?...

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kompajliranje i najkorištenije komande u Linux
melkajk kaže...

Sorry al ne ide ni kao iso image. Možda da raspakiram?...

 Nesmijes raspakirati. Onda nece biti bootabilan. Moras u nero-i izabrati image nacin przenja i tako ga sprzit.

Arch user, Don't Panic!!!
16 godina
offline
RE: Kompajliranje i najkorištenije komande u Linux
melkajk kaže...

Ček ček malo. Pošto tek razmišljam o instalaciji Linuxa, sad malo kopam po nekim stvarima i gle! Pročitam ovo i sad mi ne ide u glavu:

Zar u Linuxu sve ide samo iz komandne linije?

Nema ''drag&drop'', klikni i instaliraj?

Što je s copypasteom?

Da li se baš sve mora tražiti i ručno upisivati?

Koje su prednosti toga?

 

Sad sam malo obeshrabren...help...Sramim se

 
Nije sve u komandnoj liniji. Za programe zapakirane kao distribucijski paket možeš i kliknut na to pa instalirati s grafičkim sučeljem. Za neke stvari radi isključivo komandna linija Programi završavaju s tar.gz, tar.bz2 itd., programi koji su upakirani za određenu distribuciju imaju druge ekstenzije (Ubuntu i debian .deb, RedHat rpm itd)
MojPortal.com.hr
16 godina
neaktivan
offline
Uspio!

Eeee, fercera!

Još samo se moram pozabavit sa spajanjem na net, ako se odatle to može. Ne mogu skužit koje parametre moram unijet pod ''networking'', traži svašta; pod ISP nudi Sloveniju i Jugu, T-com-a nema, u jednom drugom prozoru sam našao Carnet, a ja sam na T-com-u, imam ADSL modem. Isto tako ima parametre tipa IP adresa, DNS domain i sl.  Koliko se sjećam, u Winu sam samo unio username i password i to je to; ovdje uopće ne modu ništa drugo nać gdje je direktno spajanje, osim dial-up opcije, a i tamo se dosta toga traži.

Ako netko ima kakva iskustva, help...

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Uspio!
melkajk kaže...

Eeee, fercera!

Još samo se moram pozabavit sa spajanjem na net, ako se odatle to može. Ne mogu skužit koje parametre moram unijet pod ''networking'', traži svašta; pod ISP nudi Sloveniju i Jugu, T-com-a nema, u jednom drugom prozoru sam našao Carnet, a ja sam na T-com-u, imam ADSL modem. Isto tako ima parametre tipa IP adresa, DNS domain i sl.  Koliko se sjećam, u Winu sam samo unio username i password i to je to; ovdje uopće ne modu ništa drugo nać gdje je direktno spajanje, osim dial-up opcije, a i tamo se dosta toga traži.

Ako netko ima kakva iskustva, help...

U terminalu pokreni program pppoeconf i sljedi upute.

sudo pppoeconf
- Hrvatski linux portal - www.linuxzasve.com | Blog - ivanwp.wordpress.com
16 godina
neaktivan
offline
RE: hardweri
I xx Y kaže...

cao ja sam novi korisnik zelim da znam koji su mi hardweri kako to da uradim!!!!!

 

Molim  ?
E4600@2400MHz 1.16V, 8600GTS, 2GB DDR2@800MHz 4-4-4-12
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: hardweri
Bruno kaže...
I xx Y kaže...

cao ja sam novi korisnik zelim da znam koji su mi hardweri kako to da uradim!!!!!

 

Molim  ?
  Valjda čovjek pita za nešto ovakvo:
lspci - lista PCI uređaje i kontrolere
lsusb - lista USB uređdaje i kontrolere
lspcmcia - PCMCIA
cat /proc/cpuinfo - informacije o procesoru
cat /proc/meminfo - informacije o memoriji

Naravno, postoje i GUI-i za to (ovisno o distribuciji), ali naslov su komande   Cool
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.' Two atoms bump into each other. One says 'I think I lost an electron!' The other asks, 'Are you sure?', to which the first replies, 'I'm positive.'
16 godina
neaktivan
offline
Kompajliranje i najkorištenije komande u Linuxu

Jel ima koja naredba za deinstalaciju programa koji su ručno kompajlirani i instalirani iz konzole? Tj. zanima me deinstalacija programa koji nisu instalirani iz paketnog upravitelja (yast u mojem slučaju). I koji bi direktorij bio ekvivalent 'Program files' na windowsima? Jel postoji neki opći folder ili se fajlovi pojedinog programa razbacaju (hoću reći rasporede) po mapama u korijenskom direktoriju ( / )? Odnosno, u /home/imekorisnika  folderu postoje skrivene mape koje počinju sa točkom, jel su tu smještene datoteke pojedinog prgrama ili trebam drugdje tražiti?

Ja sam među onih 92 posto. Ako si i ti, kopiraj ovo u potpis.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Kompajliranje i najkorištenije komande u Linux
M4r10 kaže...

Jel ima koja naredba za deinstalaciju programa koji su ručno kompajlirani i instalirani iz konzole?...

  Ako si program instalirao s make install, onda je praksa da postoji već procedura u Makefile-u (isti onaj s kojim si kompajlirao program): make uninstall (moraš biti root ili sudo, i moraš se nalaziti u direktoriju u kojem se nalazi Makefile, odnosno tamo gdje si i kompajlirao i instalirao program).
Ukoliko make uninstall ne   prolazi, onda pročitaj README datoteke isporučene uz source kod programa, ako i tamo ne piše... eh, onda ti ostaje ručno uklanjanje datoteka... a one su posvuda ako je program veći, odnosno unutar /usr/local/bin; /usr/*; ...

A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.' Two atoms bump into each other. One says 'I think I lost an electron!' The other asks, 'Are you sure?', to which the first replies, 'I'm positive.'
16 godina
neaktivan
offline
Kompajliranje i najkorištenije komande u Linuxu

Momak, hvala na objašnjenjima, svaka ti dala..

 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Kompajliranje i najkorištenije komande u Linuxu

O.o

Čovječe, stvarno si se potrudio! Sada sve više koristim Linux pa mi sve više treba. Hvala!!

Print, print, print...

Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kompajliranje i najkorištenije komande u Linux

Imam pitanje....cemu izbjegavanje rada kao root?

Mislim svijestan sam da se da svasta moze razvaliti ali ja sam od installacije slacka ostao kao root

i radim kao root i nije mi se dali addati new usera i nisam   za sad nista pobrkao ...

 

Osobno mislim kako nema neke potrebe da ljude tako jako tjeramo od root-a

Pocetnicke distre i nedaju root kontrolni rad korisniku vec je user

a netko na slacku or debianu or slicnom linuxu mislim da je vec dovoljno sposoban

a sad sto ljudi sto cudi sto zena 200 grudi   :)

Vježbom do savršenstva
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kompajliranje i najkorištenije komande u Linux
assembler_geek kaže...

Imam pitanje....cemu izbjegavanje rada kao root?

Mislim svijestan sam da se da svasta moze razvaliti ali ja sam od installacije slacka ostao kao root

i radim kao root i nije mi se dali addati new usera i nisam   za sad nista pobrkao ...

 

Osobno mislim kako nema neke potrebe da ljude tako jako tjeramo od root-a

Pocetnicke distre i nedaju root kontrolni rad korisniku vec je user

a netko na slacku or debianu or slicnom linuxu mislim da je vec dovoljno sposoban

a sad sto ljudi sto cudi sto zena 200 grudi   :)

 Očito neznaš ništa o Linuxu. To ne da je sigurnosna prijetnja već ti računalo viče "hack me, hack me!!!!!!". Netko bi mogao nekim sigurnosnim propustom dobiti totalnu kontrolu nad tvojim sustavom jer si bio lijen i nisi napisao jednu naredbu. Netko na Slackware-u, Debian-u i sličnim distrama koji ovo kaže je biser kakvog svijet nije vidio.
Gentoo user. :')
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice