Linux permissioni za Ubuntu 18.04

poruka: 3
|
čitano: 4.177
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Linux permissioni za Ubuntu 18.04

Pozdrav,

koristim Ubuntu 18.04 na VPSu sa složenim WebMin panelom. Naime želim imat dva usera koja mogu pisati, čitati i izvršavati. Jedan za FTP, a drugi kao www-data. Želim da oba usera imaju jednake ovlast nad /var/www/stranica.

 

Napravio sam zajedničku grupu www-pub i u nju dodao www-data i ftp usere.

napravio sam chown za root:www-pub

napravio sam chmod na 2775

 

sve radi dobro za već kreirane dokumente, ali novokreirani su pod 644 ovlastima i nemogu pisati unutra.

 

pratio sam ove upute

 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Linux permissioni za Ubuntu 18.04
buli kaže...

Pozdrav,

koristim Ubuntu 18.04 na VPSu sa složenim WebMin panelom. Naime želim imat dva usera koja mogu pisati, čitati i izvršavati. Jedan za FTP, a drugi kao www-data. Želim da oba usera imaju jednake ovlast nad /var/www/stranica.

 

Napravio sam zajedničku grupu www-pub i u nju dodao www-data i ftp usere.

napravio sam chown za root:www-pub

napravio sam chmod na 2775

 

sve radi dobro za već kreirane dokumente, ali novokreirani su pod 644 ovlastima i nemogu pisati unutra.

 

pratio sam ove upute

 

Imas vise nacina kako rijesiti za buduce fileove. Kao sto pise u tim uputama `umask` mijenja sa kojim permisijama se prave fileovi, ako slijedis upute do kraja i promijenis umask onda ce se fajlovi kreirati sa 664 i moci ces editirati.

Imas i drugih opcija, tipa moguce je koristiti i naprednij sustav za permisije s ACL, ali to je manje vidljivo pa bolje da se drzis umaska.

12 godina
neaktivan
offline
Linux permissioni za Ubuntu 18.04

Pokušao sam namjestiti umask, ali nisam znao od kud apache2 koristi konfiguraciju za umask, namjestion sam ju u apachijevom env folderu, u init.d folderu i na još par mjesta ali nakon restart apache je i dalje išao po svoje hahah.

Na kraju sam u php skriptu samo stavio komandu za chmod na taj file. Nije idealno rješenje ali je prihvatljivo.

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice