Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.101.391
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

U Gnome-u, ikone na desktopu nemaju apslutno nikakvog smisla jer je environment APP centric. Dakle prozori aplikacija su uvijek u prvom planu, a da dođeš do desktopa trebaš minimizirati sve prozore ili ih prebaciti na drugi desktop.

 

Ne znam na što misliš pod Gnome, ja sam seljak i meni je sve Gnome što je otle izraslo (Mate, Cinnamon).

Unity i "pravi Gnome" (Fedora? OpenSuse? Ne bih znao) me ne zanimaju, ta neka forkanja i masturbacije su mi bezz.

 

Ja sam oldskul i pod Mate-om koristim "arhaični" način, desktop kao radna površina, sve što radim kreativni kaos po desktopu, ikonice makar kao neki shortcuts ako ne launchers.

Ok, koristim i dodatni autohide panel, možda bi se mogao natjerati na neki launcher sa widgetima... ali bi radije onda prešao na KDE. Samo da ga bude pod Mintom, što neće.

Ah, ako nastane problem, budem Manjaro malo probao, možda.

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
Entry Point kaže...

U Gnome-u, ikone na desktopu nemaju apslutno nikakvog smisla jer je environment APP centric. Dakle prozori aplikacija su uvijek u prvom planu, a da dođeš do desktopa trebaš minimizirati sve prozore ili ih prebaciti na drugi desktop.

 

Ne znam na što misliš pod Gnome, ja sam seljak i meni je sve Gnome što je otle izraslo (Mate, Cinnamon).

Unity i "pravi Gnome" (Fedora? OpenSuse? Ne bih znao) me ne zanimaju, ta neka forkanja i masturbacije su mi bezz.

 

Ja sam oldskul i pod Mate-om koristim "arhaični" način, desktop kao radna površina, sve što radim kreativni kaos po desktopu, ikonice makar kao neki shortcuts ako ne launchers.

Ok, koristim i dodatni autohide panel, možda bi se mogao natjerati na neki launcher sa widgetima... ali bi radije onda prešao na KDE. Samo da ga bude pod Mintom, što neće.

Ah, ako nastane problem, budem Manjaro malo probao, možda.

ovo ?

https://www.gnome.org/gnome-3/

8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ovo sam postao pod temu sa Barcelonom i Linuxom ali zaslužuje biti ovdje (da je kritičke mase zaslužuje novi topic!).

Analiza... racionalne uporabe informatičke tehnologije (pdf, 2014.)

 

Jako puno argumentiranih odgovora u vezi implementacije Linuxa, pa i korisnih linkova.

Jučer sam ponovno pročitao, nevjerojatno koliko je i dalje aktualan dokument.

 

Pretplatom na It's FOSS newsletter dobiva se naramak korisnih e-knjiga:

  • The Linux Command Line [500 pages eBook]
  • Advanced Bash-Scripting Guide
  • More Than 20 FREE eBooks to Learn Linux
  • 7 FREE Linux Training Courses
  • Linux Networking Commands [Cheatsheet]
  • apt-get Commands [Cheatsheet]

 

https://itsfoss.com/

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.1.2018 16:24 (Zechina).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...

 

Ma da, ako se ne varam, ne znam jesam li tu nešto pobrkao, ali Lefebvre (Mint) je najavio da ga se ne tiče "piškili bi kakili" Gnome politika, već da Mint ostaje na GTK 3.22 do daljnjeg (umjesto propagiranog 3.9x, pa 4).

Nešto o tome sa Gnome vs GTK version ovdje:

https://www.reddit.com/r/gnome/comments/6q7nd1/gnome_326_and_beyond_confused_about_gtk_versions/

 

Ovo je zadnje sa Mint bloga:

GTK 3.22 is a major stable release for GTK3. From there on, the theming engine and the APIs are stable. This is a great milestone for GTK3. It also means Linux Mint 19.x (which will become our main development platform) will use the same version of GTK as LMDE 3, and distributions which use components we develop, such as Fedora, Arch..etc. This should ease development and increase the quality of these components outside of Linux Mint.

 

Što se pak tiče Gnome politike koju ne pratim, znam za ove 3 stvari koje su meni indikativne da ih ne uzimam preozbiljno.

Gašenje status ikona

Gašenje desktop supporta (ikona) kroz Nautilus, za GTK4

 

... i sve to kao naslijeđe od Red Hat Gnome dizajnera  William Jon McCanna, koji je prije par godina izjavio

I guess you have to decide if you are a GNOME app, an Ubuntu app, or an Xfce app unfortunately…And I have no idea what Xfce is or does, sorry.

(iliti "our way or the highway", Transmission developerima, koji je vjerojatno najpopularniji Linux torrent klijent, a multiplatforman je)

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@zechina

Čekamo te na kde-u...

😊 😊
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Haha otpor je uzaludan, svi ćete završit na kde-u :)) 

Al me danas kde neugodno iznenadio. Koliko god ga želio voljeti, on mi ne dopušta

 

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
5 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Sila nije uz tebe.... 😊

A jesi pehista. Kak ti je sad pak to uspjelo ?
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Haha otpor je uzaludan, svi ćete završit na kde-u :)) 

Al me danas kde neugodno iznenadio. Koliko god ga želio voljeti, on mi ne dopušta

 

 

 Mda, sjašio s jednog Borga da bi me zajašio drugi... nadam se da će ostati bar duopol.

Ma ja bi probao GalliumOS na ovoj ljepotici (kad joj padne cijena edit ovaj model). Sad, to je Xubuntu (xfce) based. Ne znam koliko (i kako) tu softa radi (zanima me sketching na touchscreenu). A preskupo mi je za probati pa odustati...
Koliko vidim, niš od Minta tute :-(

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.1.2018 0:55 (Zechina).
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Jednom davno sam napisao mali app za virtualne desktope za gnome2 koji bi danas radio na Mate-u vjerojatno. Nažalost ne mogu više naći gdje je to, vjerojatno izbrisamo ili negdje u podrumu na nekom dvd-u (da toliko je staro). Uglavnom kliknuli bi na ikonicu u trayu i kreirao bi se novi desktop, bez ikona koje imate na svom desktopu i bez aplikacija koje su minimizirane. Sve aplikacije koje pokrenete ostaju u tom desktopu izolirane.

 

U to staro vrijeme ružnih i clunky desktopa to mi se činilo kao odlična ideja za produktivnost i odvajanje aplikacija na taj način.

 

Ako to nađem, napisat ću sve ponovno za Mate pa ću sherati. Ako ne postoji već nešto takvo 

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
3 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Fixao kernel za propuste i sve super
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

Jednom davno sam napisao mali app za virtualne desktope za gnome2 koji bi danas radio na Mate-u vjerojatno. Nažalost ne mogu više naći gdje je to, vjerojatno izbrisamo ili negdje u podrumu na nekom dvd-u (da toliko je staro). Uglavnom kliknuli bi na ikonicu u trayu i kreirao bi se novi desktop, bez ikona koje imate na svom desktopu i bez aplikacija koje su minimizirane. Sve aplikacije koje pokrenete ostaju u tom desktopu izolirane.

 

U to staro vrijeme ružnih i clunky desktopa to mi se činilo kao odlična ideja za produktivnost i odvajanje aplikacija na taj način.

 

Ako to nađem, napisat ću sve ponovno za Mate pa ću sherati. Ako ne postoji već nešto takvo 

 Okasnio si?

 Makar, ovdje shera desktop ikone (ali ne i apps) na drugi workspace.

10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

 Okasnio si? Makar, ovdje shera desktop ikone (ali ne i apps) na drugi workspace.

 Nije isto, moj je imao svoj virtualni home dir is sve. Nije bio klasičan switcher, nego baš kompletno drugi desktopi, kroz koje si mogao switchati. 

 

Moram pronaći kod.

Samomrzeći hrvat
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
Zechina kaže...

 Okasnio si? Makar, ovdje shera desktop ikone (ali ne i apps) na drugi workspace.

 Nije isto, moj je imao svoj virtualni home dir is sve. Nije bio klasičan switcher, nego baš kompletno drugi desktopi, kroz koje si mogao switchati. 

 

Moram pronaći kod.

 Hm, lajbek sam za to, ali ako moraš modati kod, možda da pogledaš može li se to napraviti da bude X-Apps kompatibilno. To bi bio nekakav novo-stari Gnome standard za Mint, pa bi trebalo biti kompatibilno za svaki "traditional GTK" DE (Mate, Cinnamon, Xfce... ).
http://segfault.linuxmint.com/2016/02/the-first-two-x-apps-are-ready/
https://www.linuxmint.com/rel_sarah_mate_whatsnew.php

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

 Mda, sjašio s jednog Borga da bi me zajašio drugi... 

 

 

Kako reče naš kolega Hrvoje, otpor je uzaludan ......  

10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 

Kako reče naš kolega Hrvoje, otpor je uzaludan ......  

 Ma otpor je još uzaludniji ..... 

 

 
 
 

Samomrzeći hrvat
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

linux i space shuttle, ljudi ih vole izgleda

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.1.2018 11:13 (nixass).
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Eto vama ubuntuašima malo soli na ranu:

No More Ubuntu! Debian is the New Choice For Google’s In-house Linux Distribution

 

To im je bio bitan izvor prihoda (Ubuntu customer support).

 

Za razliku od  uglavnom samo "srkača" Canonicala, Google je najavio da će kontribuirati svoj kod natrag u Debain code upstream.

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.1.2018 18:31 (Zechina).
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

ovo je s nama podijelio kolega s posla..

https://www.facebook.com/dwmw2/posts/10154153675486696

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@entry

Al ti je ružan desktop.

😊 😊 😜
14 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Vidim ima nas nekoliko na KDE-u

And I assure you, I did not have sexual relations with that woman!
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.1.2018 20:20 (underdog).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Zna li tko kako se instalira Fedora bez GUI-ja? Trebao bih ju instalirati no ne treba mi cijeli DE već samo X11, i3wm i Compton.

Po defaultu ti roknu Wayland, a to (još uvijek, izgleda) ne dolazi baš u obzir jer sam na nVidiji (inb4 nouveau... neću to ;).

Našao sam nekakav "Everything" install, ima tko iskustva s tim? Opis im je stvarno štur.

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
underdog kaže...

Vidim ima nas nekoliko na KDE-u

 Vidim, ima vas previše na KDE-u  

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
pr0n_addict kaže...

Zna li tko kako se instalira Fedora bez GUI-ja? Trebao bih ju instalirati no ne treba mi cijeli DE već samo X11, i3wm i Compton.

Po defaultu ti roknu Wayland, a to (još uvijek, izgleda) ne dolazi baš u obzir jer sam na nVidiji (inb4 nouveau... neću to ;).

Našao sam nekakav "Everything" install, ima tko iskustva s tim? Opis im je stvarno štur.

 Bitno je (po sjećanju) da ne koristiš "live" iso verzije već net-install. 

Ovo bi trebalo biti ok:

Fedora-Workstation-netinst-x86_64-27-1.6.iso

odn. ovo:

https://download.fedoraproject.org/pub/fedora/linux/releases/27/Server/x86_64/iso/Fedora-Server-netinst-x86_64-27-1.6.iso

"The server netinstall media should do the trick, you can do a base install and select what components you want present"

 

Kasnije si dodaš DE po izboru.

Ovdje je to bilo napisano (ili proguglaj za bolje), pa prouči.
https://unix.stackexchange.com/questions/342280/is-it-possible-to-install-fedora-25-without-gui-from-usb

https://forums.fedoraforum.org/showthread.php?309385-Is-there-a-quot-console-only-quot-version-of-F23-for-download

8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Jel' tko probao ovo:

https://anbox.io/

AnBox, iliti Android in a Box.

Ono, Android apps @ Linux vulgaris.

Na istega Linux kernela, sam v kontejnera (oli san prošempja?). 

Vrlo slično kao crouton za Chromebook.

 

A ima i Shashlik, kao slično ali mislim da je to više kao emulator, bezz.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
nixass kaže...

linux i space shuttle, ljudi ih vole izgleda

 da. i komunikaciju s istima ;)

 Iako je KDE jedini DE koji je s razvojem sve mršaviji i brži, moram priznat da u zadnje vrijeme sve više problema s njim. Možda je do diska, ali kad ga gasim podsjeća me kao da sam na Win, treba mu dosta vremena.

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.1.2018 16:10 (hrvooje).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-gašenje je 'problem' novijh uefi fičersa, najvidljivije na laptopima (bezbroj integriranih dijelova kao svjetlina, glasnoća, stanje wlana ..).. i to realno nema veze s OSom, nego BIOSom/hw-om.. upravo obrnuto od fastboot opcije (pa bi u neko dogledno vrijeme mogli reinventati fastshutdown..) :) .. jer malo ni glupasto kad mi se lapić pali za 10-15sec /cold a gasi 30.. dok sve lampice odblicaju..

+nije OSovska stvar, npr na live se gasi u par sekundi (win-lin jedanko).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.1.2018 16:15 (ihush).
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@ihush

ma ok, uefi ima smisla, ali kao usporedba live ili hybernate (sleep-stand by) baš nije neka usporedba. A ako se čovjeku usporava kroz neko vrijeme npr onda to baš i ne zvuči skroz logično. Da, meni je isto jedan prošli instal (Mint mate, klasika kod mene), znači prije reinstala, nešto mrvu previše prtljao prije gašenja (cca 2-3 sekunde previše). Ja sam mislio da je do hdd-a...

 

@hrvooje

a gledaj to pragmatično: zamisli da ti se sistem diže / spušta trenutno, ali da je za ... k. marjanovu ostatak radnog vremena. Ovo je ipak bolje - diže se / spušta jednom ili rijetko, pa to istrpiš. Nek zato ostatak radi kao grom (ako radi).

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Mozda i nije uzrok tih simptoma samo DE, već i njegova implementacija unutar neke distre.

Manjaro kde se zgasi bukvalno u drugoj sekundi nakon klika na shutdown, a tumbleweed kde rošta dobrih dvadesetak sekundi pri gašenju ( naravno, sve je na istom hardveru ). Razlika je u fs ( manjaro na ext4 a tumb na btrfs+xfs ) pa netreba niti to zanemariti ( snapper aktivnosti ).

Mozda me vara osjećaj, no po kde forumima mi se čini da neon korisnici imaju najvise problema.

Kaosx djeluje kao dobar put ( ako opstanu ) : njihovi repoi, svaki paket dorade, cak i vlasnicke ( chrome, dropbox... ), i nema neke velike kuknjave po njihovom forumu ( no neznamo broj korisnika pa to nema relevantnost ).

I manjaro ima duplu provjeru nadogradnji prije stable verzije, jedino za aur pakete ideš na svoj rizik.

No općenito, linux distre su sve naprednije, sve je vise funkcionalnosti i mogućnosti, systemd i sl nosi svoje, i ništa čudno ako se neke radnje ponekad oduze ( a mjerimo to sa vremenom kad je ubuntu iso bio mršav par sto mb i imao trećinu funkcionalnosti i predinstaliranih apk i servisa naspram danas ).

I win10 se ponekad duže gasi, tako da nije taj shutdown period nesto kaj bi trebalo posebno zabrinjavati ( sa soft strane, a naravno da je uvjek moguć i izdisaj diska pa su svakakvi simptomi mogući ).

A ništ, kubunta na lomaču...hehheee

😜

 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Ako netko ima vremena i volje, vani je novi iso kaos-a.

Imaju potencijalan koncept, pa mozda i uspiju.

Iako navode "Unetbootin and Rufus are NOT compatible with KaOS", meni je rufus dd metodom uredno odradio job.

Uefi podrzan, secureboot nije.

https://kaosx.us/news/2018/kaos01/
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

kad se već tipka o KaOSu.. i načinima snimanja boot medija, kao btw..

KaOS ISO’s do not support Unetbootin or Rufus, and DVDs need a burn speed no higher than 4x.

-objašnjenje, cd-dvd.. je 'osjetljiv' za šaltanje brzine snimanja, tj od uvođenja burnproofa i omogućavanja prekida-nastavka snimanja (do tad je medij bio za smeće ako dođe do prekida), važno je 'kvalitetno' snimiti sam boot dio, tj ako to niej 100% čitljivo, jednostavno 'preskoči'.. nema tu ispravka/crca i sl.. boota ili ne tj automatika ako nije uspjela iz prve, ide na idući boot uređaj po BIOSu... i zato je uvijek, za sve medije (cd-dvd..) bilo pravilo, snimati bez 'šaltanja' brzine tj cliv-clav metoda, tj brzina kojom se može uspješno snimiti medij bez prekida to je za CD bilo 4x, recimo da i za DVD isto .. 4x (navedeno u njihovom savjetu), banalno se može reći, 'najnižom' brzinom ali tehnički to nije točno, nego brzina u kojoj se ne mora koristiti prekid-nastavak (burnproof) tj šaltanje brzine.. a medij snimljen šaltanjem/bez šaltanja, vrlo lako razlikujemo po bojama 'prstena' ako gledamo snimljen dio .. svaki uređaj ima teh.spec podatak o toj konstantnoj brzini, + mora biti osiguran transfer bez pauza-zastoja za svo vrijeme snimanja. To vrijedi za optičke cd-dvd medije, nema veze s hdd-ssd-flash medijima jer nemaju to šaltanje brzine-problem, tj nema problema čitljivosti.

 

drugo pravilo, univerzalno, svaki OS može kreirati svoj boot medij, formatirati ga, ugl u svoj nativni FS ili FAT32 kao zajednički nazivnik koji radi na 99% OSeva.. korištenjem dd-a, eliminira se razlika u kreiranju filea. Pošto je bunker napravio dd-om/rufusom, znači da ipak može (logično), jer sve je to samo file-copy.. uz dodatak, ako ne radi iz prve, možda iz drugog pokušaja prođe :) .. ponekad je tako banalno, ponoviti i možda radi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
3 0 hvala 1
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice