Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.090.276
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

 

a sad za istač, kak šalješ maliove, klikom ili hotmailom? (od plenkija, plenkiju...) :)))

 

Dignem terminal, u komandnu liniju ćaskom upišem

mail -s "Borg_i_ortaci" -a /docs/imamo_rvacku-aneks.doc plenky@vlada.hr, ostali_ortaci@adeze.hr < /dev/null

Može li se uopće jednostavnije poslati mail? 

Sad mi nešto šteka, bit će da me hakiralo ali to je to:

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.5.2018 23:55 (Zechina).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

moraš juzer-a mujo sudoati na level haso.. :))

ili koristiti golubove, efikasnije je.

btw, fali ti ; i majling lista cc/bc primatelja.. grejpaš-pipaš-redirectaš u stdout 2>&1 .. tad si miran. Ali to nije čisti linux, to je politički diletatizam.. (trebalo bi novu temu dalićclass&powerjuzers)..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

~ $ sudo adduser mujo haso
Adding user `mujo' to group `haso' ...
Adding user mujo to group haso
Done.

 

Evo dobio je i level haso.

 
Btw, switch user ti dopušta da se mijenjaš u samog sebe? Ono, bar da ti kaže "niš nisi napravil" ili tako nešto...

Vratit ću se ja na gmail hotmail, to mi je sigurnije :)

10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

Meni je to katastrofa. Odnosno, bilo bi da koristim Nautilus (razlog više da ga deinstaliram, ne znam ni zašto sam ga instalirao pored Caje).

Pun kufer stvari pokrećem direktno iz file browsera, što desnom tipkom (open with), što direktno. Od Windows aplikacija do ...C64 programa. 

 

Opet, sve ovisi kako će to biti riješeno u praksi. Što se pak desktop shortcuta tiče, također: ne samo za appove, već i za npr mini "skripte" (da ne moram dizati term i tipkati, ovako mogu čačkat zube jednom rukom, čohati se po Plenkiju itd). Čak mi je i gušt raditi si vlastite ikone.

 Open with nije isto kao i pokretanje s nautilusom. Open with neće biti maknut, to nema veze sa nautilusom.

 

Pokretanje iz file managera i pokretanje pomoću file managera nije isto  Ako dvoklikneš deb file iz file managera pokrenut će se software ili koji god program zadužen za to. Slično i za ostale programe. To nije uklonjeno, uklonjeno je da sam nautilus pokreće fileove kao da je on zadužen za to, a ne drugi programi.

 

Žišku? 

Samomrzeći hrvat
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Lol?

 

Only real programmers collect their own garbage.
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
Zechina kaže...

Meni je to katastrofa. Odnosno, bilo bi da koristim Nautilus (razlog više da ga deinstaliram, ne znam ni zašto sam ga instalirao pored Caje).

Pun kufer stvari pokrećem direktno iz file browsera, što desnom tipkom (open with), što direktno. Od Windows aplikacija do ...C64 programa. 

 

Opet, sve ovisi kako će to biti riješeno u praksi. Što se pak desktop shortcuta tiče, također: ne samo za appove, već i za npr mini "skripte" (da ne moram dizati term i tipkati, ovako mogu čačkat zube jednom rukom, čohati se po Plenkiju itd). Čak mi je i gušt raditi si vlastite ikone.

 Open with nije isto kao i pokretanje s nautilusom. Open with neće biti maknut, to nema veze sa nautilusom.

 

Pokretanje iz file managera i pokretanje pomoću file managera nije isto  Ako dvoklikneš deb file iz file managera pokrenut će se software ili koji god program zadužen za to. Slično i za ostale programe. To nije uklonjeno, uklonjeno je da sam nautilus pokreće fileove kao da je on zadužen za to, a ne drugi programi.

 

Žišku? 

 

Mislio sam prvenstveno na dvoklik. "Open with" je alternativna metoda (trebala bi biti?) i inače.

 

> Open with nije isto kao i pokretanje s nautilusom. Open with neće biti maknut, to nema veze sa nautilusom.
Sorry, ovo ti je samo dijelomično točno. Naravno da je to dio OSa (a u Gnometu su i protiv tog rogoborili, btw).
Slažem se da je desni klik/mouse/kontekstualni izbornik prvenstveno dio de - gui - sustava, a ne (sistemskog) file managera.

S druge strane, svaka aplikacija (ne) dozvoljava / određuje što će se dešavati na user request. Može ga odbiti/dopustiti/proširiti.

Ili doista misliš da Nautilus određuje samo lijevu tipku, i to samo dvoklikom?
Evo ti primjer, Caja vs Nautilus, desni klik na istu mapu:

 
 

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

U svakom slučaju, to je glupo imho.
Još mi samo fali da mi, kao u Windowsima, file man skriva ekstenzije / puna imena fajlova, skriva fajlove "za koje sistem misli da korisnik ne treba znati za njih" (znači osim onih sa ctrl+h) itd.

Obrazloženje je također nemušto: desktop shortcut su opasni... pa svaki egzekutabilni file je opasan, apt-get (iz nepoznatog izvora) je također opasno!

Problem i "riješenje" neumoljivo podsjećaju na Microsoft "riješenja": npr na Scrap fajlove / shortcute na Win desktopu. Sistemski sigurnosni propust je "riješen" tako da je to -  zabranjeno (kao shortcut, tek kasnije kao funkcija). :D
Prije nego li se javno saznalo za to, sam sam to otkrio i zahebavao ljude s tim da im stavim takav "doc" link na desktop koji bi im otvorio nešto glupo.
Welcome to Gnome Vista.
Ta Gnome ekipa je zapela u razmišljanju negdje između Unitya i Waylanda... a argumentacijom poteza me podsjeća na Sinofskog i TIFKAM (Windows RT/8 > Windows Phone, Surface itd): kako bi dobili na performansama (zbog vlastite nesposobnosti), ukidali su ne samo Aero nego i desktop, prozore, shortcute itd.

Poruka je uređivana zadnji put čet 17.5.2018 11:08 (Zechina).
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
Only real programmers collect their own garbage.
 
4 0 hvala 0
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Prije jedno 5-6 godina sam napravio demonstraciju malware-a dvoklikom u nautilusu i to sa nonprivileged userom. Negdje je i u bespućima interneta i video. Ovim samo pokušavaju ići na ruku popularno zvanim običnim korisnicima kao dodatna razina sigurnosti. Linux nije samo rezerviran za geekove koji bi 100000 opcija u običnom file manageru.

 

Meni osobno ovo neće ništa značiti, jer ne dvoklikam na skripte kroz nautilus, ali će puno značiti za ljude koji ne znaju. Gnomeov smjer je prema običnim korisnicim u zadnjih par godina. Za sve ostale tu su KDE, xfce, tilling window manageri itd. Pa kome kako paše, jer to je linux - sloboda.

 

Upravo zato je meni gnome idealan jer se ne moram zamarati sa hrpom opcija i setupima kad koristim možda 10 GUI aplikacija. 

 

Edit: I xfce! XFCE dominira 

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.5.2018 12:39 (Entry Point).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@entry, kako komad softvera moze biti sloboda... ??

I u hrvojevom clanku par komentara iznad autor izrazava sumnju u neke teze koje se godinama velicaju kao linux kvalitete.

Ako bi cilj bio operativni sistem za kojeg bi postojao veliki interes developera da za taj os pisu upravljacke programe, aplikacije, igrice, ako je cilj da taj os bude cim sigurniji, da se redovno razvija, krpa, azurira.....onda za takav os sigurno nepomaze cinjenica da nekakva sarolikost i bezbroj izbora nakon svakog klika otvara novi dijapazon mogućnosti i opcija koje treba kontinuirano razvijati....

10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

@entry, kako komad softvera moze biti sloboda... ??

I u hrvojevom clanku par komentara iznad autor izrazava sumnju u neke teze koje se godinama velicaju kao linux kvalitete.

Ako bi cilj bio operativni sistem za kojeg bi postojao veliki interes developera da za taj os pisu upravljacke programe, aplikacije, igrice, ako je cilj da taj os bude cim sigurniji, da se redovno razvija, krpa, azurira.....onda za takav os sigurno nepomaze cinjenica da nekakva sarolikost i bezbroj izbora nakon svakog klika otvara novi dijapazon mogućnosti i opcija koje treba kontinuirano razvijati....

 Sloboda izbora. Nitko ne forsira da koristiš bilo koji DE.

 

Sloboda da dodaš i izmjeniš source kod. To što većina ljudi ne može to napraviti, ne znači da nisu slobodni to napraviti. 

Samomrzeći hrvat
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Entry, slazem se da postoji mogućnost zadiranja u kod, no ja u tome nevidim prednost. Koliko znas ljudi koji imaju volje, znanja i vremena da bu si doma razvijali os ?

To su samo hipotetske a ne realne prednosti. Ima i golf hipotetsku mogućnost da mu ugradis 6 kotaca ( zanemari pravni dio toga ) no nitko nekupuje golfa zbog te mogućnosti nego zbog niza drugih realnih prakticnih funkcionalnosti....

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Ovo što GNOME undeveloperi :D rade je toliko supstancijalno krivo...

 

Za početak, kako je netko napisao: "The duty of a file manager is to work with files."
"EVERYTHING IS A FILE" - Osnovno POSIX (Unix, Linux, *X...) načelo.
https://en.wikipedia.org/wiki/Everything_is_a_file

 

Nadalje:
The Free Software Definition

Definicija slobode upotrebe softa, prva od 4 slobode:

The freedom to run the program as you wish
... means that you are not forbidden or stopped from making it run. This has nothing to do with what functionality the program has, whether it is technically capable of functioning in any given environment, or whether it is useful for any particular computing activity.

 

 

GNOME aka undevelopers* showroom - komentari 
(*The Nautilus IRC room description is now 'Welcome to nautilus, where the undevelopers are created')

 

Ads2000:
https://www.omgubuntu.co.uk/2018/05/nautilus-remove-ability-launch-binaries-apps#comment-3901948269

M$ tried doing the unconventional with the Ribbon bar and it was originally ridiculously unpopular. Now it is so popular that people think LibreOffice is outdated without it.

 

Ovo mu je još bolje:

> "Even on Windows you can have desktop icons and open programs in the file manager. Who are these newcomers that are making GNOME simpler for?"

Why do you need desktop icons? Why do you need to open programs as executable in the file manager? Why not via a launcher?
People who shouldn't have to install programs via random and dangerous binaries from the Internet, for example.

OK, svi ćemo kupovati fajlove samo preko appstorea nekog, jelte. Intencija je očita.

 

I kolega mu ("undeveloper"), ista priča:

>"Why do I need to open folders? Why do I need to drag and drop? Why do I need window tiling or multi tasking?"

This is not comparable in any way.

??? 

 

i opet ovaj prvi na to:

If you want lots of features rather than simplicity then yes, the answer is go use another DE.

 

Ček, my way or highway??? Jel' ovo GNOME, Red Hat ili Redmond?

Dvoklik (ili prečica) je "lots of features"???

 

a ovo:

> because it is impossible to make a launcher without advanced knowledge. The official way is to create a .desktop file. NOT for beginners.

desktop prečice - launcheri su, znači, samo za napredne korisnike??? Bog te 'ebo...

 

I onda šećer na kraju, novi buzzword - ovaj očiti, plaćeni bot / trol veli:
"Luckily for you I'm not a developer, just a bug reporter"

Koliko vas ovdje ima "bug reportera"?

8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Btw, vrlo jednostavno i provjereno riješenje.

Na kraju krajeva, tako i Windowsi funkcioniraju (otprilike):
https://www.omgubuntu.co.uk/2018/05/nautilus-remove-ability-launch-binaries-apps#comment-3901472704

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 17.5.2018 13:27 (Zechina).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

("interna greška bug poslužitelja" - obrisati)

Poruka je uređivana zadnji put čet 17.5.2018 13:24 (Zechina).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

("interna greška bug poslužitelja" - obrisati)

Poruka je uređivana zadnji put čet 17.5.2018 13:23 (Zechina).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

Entry, slazem se da postoji mogućnost zadiranja u kod, no ja u tome nevidim prednost. Koliko znas ljudi koji imaju volje, znanja i vremena da bu si doma razvijali os ?

To su samo hipotetske a ne realne prednosti. Ima i golf hipotetsku mogućnost da mu ugradis 6 kotaca ( zanemari pravni dio toga ) no nitko nekupuje golfa zbog te mogućnosti nego zbog niza drugih realnih prakticnih funkcionalnosti....

 Pa rekao si kako komad software-a može biti sloboda. Ja sam napisao. Bitno je da postoji a da nije zaključano kao u slučaju windowsa.

 

Ne mora to biti razvijanje OS-a, može biti mali tweak, promjena na bolje, da nema tih sloboda ne bi ni jedan app za linux postojao, jer postoji puno ljudi koji to mogu raditi.

 

I sad se vraćamo na običnog korisnika. Naravno da oni to ne mogu niti ih vjerojatno ni zanima. Zato gnome radi promjene koje radi, zbog takvih korisnika i sigurnosti opećenito. Svi koji su na višoj razini ionako ne koriste file managere da poreću aplikacije i skripte, oni koriste brži workflow kroz terminal i automatizaciju. Da bi se OS približio širim masama mora biti siguran na prvom mjestu a onda user friendly. Pa se sad vraćamo natrag na slobodu - ako to naprednim korisnicima ne odgovara imaju plentoru drugih DE-a koje mogu koristiti umjesto gnome-a. Mogu i obični korisnici isto tako. Pogledaj KDE, fantastičan DE, a ima i gro opcija. Dakle svatko ima svoju viziju i to je okej. Bilo bi zaista dosadno da svi istu viziju imaju, zar ne?

 

Xfce dominacija:

 

 

Samomrzeći hrvat
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Entry, nije to bas tako.

Ti moju slobodu da zadirem u kod pokusavas prikazati kao neku veliku prednost tog komada softvera. Da li je kod otvoren ili vlasnicki je obiljezje tog softvera i stvar odluke njegovog vlasnika ali to nema veze sa mojim slobodama. Slobodan sam ja čačkati i po win kodu, jel tako, a dal ja to znam i dal mogu je posve drugi problem. Slobodan sam ja ugraditi dva dodatna kotača na golfa no jel time golf kao brend ikaj vredniji ili prihvatljiviji širokim masama ako sam ja spretan mehanicar koje moze ugraditi jos dva kotaca na tog golfa ?

I dalje sam misljenja da je ovakav rasap tesko traćenje ionako malih resursa.....
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

Entry, nije to bas tako.

Ti moju slobodu da zadirem u kod pokusavas prikazati kao neku veliku prednost tog komada softvera. Da li je kod otvoren ili vlasnicki je obiljezje tog softvera i stvar odluke njegovog vlasnika ali to nema veze sa mojim slobodama. Slobodan sam ja čačkati i po win kodu, jel tako, a dal ja to znam i dal mogu je posve drugi problem. Slobodan sam ja ugraditi dva dodatna kotača na golfa no jel time golf kao brend ikaj vredniji ili prihvatljiviji širokim masama ako sam ja spretan mehanicar koje moze ugraditi jos dva kotaca na tog golfa ?

I dalje sam misljenja da je ovakav rasap tesko traćenje ionako malih resursa.....

 Naravno da je opensource velika prednost. Opensource je broj jedan u svijetu. Bez njega ne bi bilo githuba najvećeg repozitorija otvorenog koda na svijetu.

 

Tvoje slobode u ovo slučaju ovise o tvojim sposobnostima i volji, ali i dalje ne znači da nemaš sloboda ako ne možeš/ne želiš to raditi. Jedno ne isključuje drugo. Npr ti kao i ja imaš slobodu kretanja. To što jedan se jedan od nas ne želi ili fizički ne može kretati ne znači da nemamo slobodu kretanja.

 

Pa baš i nisi slobodan čačkati po recimo source kodu za windows explorer, jer ti licenca ne dopušta kao i činjenica da nije dostupan za javnost.

 

Koji mali resursi? Ne razumijem ovu rečenicu.

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.5.2018 13:55 (Entry Point).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Entry, opet ti moju slobodu činjenja pokusavas prikazati kao prednost neke radnje koju ću činiti. Slobodan sam ja i trčati i kuhati ali tom mojom slobodom ni trcanje ni kuhanje nije dobilo na vrijednosti.

Zatvorenost win koda ga nije spriječila u dostizanju 90%-tne rasirenosti, tako da niti taj faktor otvorenosti koda nije sam za sebe nikakva prednost.

Ajmo gledat home desktop segment: cca blizu 2 milijarde korisnika koji surfaju, igraju igrice , razmjenjju mailove ili im poruke, pisu dopise, skladište i obradjuju fotke i video zapise, vode neke evidencije, usporedjuju cijene prije kupnje mobitela, traze komada za brzu ševu na iskrici....i apsolutno nikome od njih otvorenost koda nije nikakva prednost. U slucaju problema je toj masi potpuno svejedno dal bu bug pokrpal tajvanski entuzijast ili plaćeni ms developer....

Kazem ti, to kaj se pokusava prikazati kao neke velike prednosti ( open, sloboda, foss,.... ) u zivotima ogromne vecine korisnika nema nikakvu realnu prakticnu prednost.

Pojam kapaciteta resursa ? Stari moj, hrpu apk odrzava jedan jedini covjek o cijoj dobroj volji ovisi opstojnost, kvaliteta i sigurnost njegove apk. Pa kad ih je već malo, kaj nebi bilo svrsishodnije da udruze snage i tuniraju jedan de, jedan file manager, jedan editor slika, ...? Jel linuxu kaj donijelo to kaj imamo nautilus, caju, dolphina , nemu....a pritom nikak dobit kvalitetnu integraciju npr gdrivea niti na jednom od njih..... Daj mi jedan file manager, al daj da je funkcionalan i da nestrepim jel bu sutra postojao....
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

> I dalje sam misljenja da je ovakav rasap tesko traćenje ionako malih resursa.....

Mislim da se misli na dev fragmentaciju.

 

GNOME ekipa se, čini mi se, želi u potpunosti prodati nekom Googleu/RedHatu/Canonicalu, i deployati apk preko "sigurnog i jednostavnog" načina za najsporije u krdu.

Meni to nije problem samo po sebi, tim više ako će pridonijeti popularizaciji Linuxa kao ravnopravne (ako već ne superiorne) platforme.

 

Problem je hoće li brdo Muhamedu ili obrnuto: appimage, flatpack itd je ok ali nije i ne mora biti apsolutno riješenje. Isto tako za kontejnere, sandboxe. Isto tako za pokretanje fajlova uopće.
Sloboda izbora mora postojati.

Nažalost, "standardizacija" ide, kao što sam već kazao, prilagođavanjem najsporijim pojedincima u društvu.
File manager je osnovni korisnički alat svakog OSa (odn. trebao bi biti). Tjeranje korisnika od file managera i njegovo ubijanje / sakrivanje je vlažni san svake od korporacija. Idealno bi im bilo da korisnik guta (koristi) samo ono što mu "AI" nekog OSa servira, po mogućnosti umotano u prikaz nekog animiranog govanceta. I da to čini bez pogovora. I, naravno, plaća to s otvorenim "walletom", po mogućnosti na pretplatu ako je veći iznos.

 

Ne slažem se da je dvoklik na fajl u file manageru zastario/loš itd način pokretanja fajlova. To je način kako to rabim još od DOSa, prvenstveno Norton Commandera ali i drugih DOS "shellova", ili npr Arachne (btw, Arachne je preteča Konquerora - file manager i web browser kao identičan browser - "explorer").
"Ubijanje" filemana je dugotrajan, kontinuiran proces: Explorer u Win95 je ubio drugi panel; sakrivanje (imena) fajlova, shortcutovi, app-paneli... pa do tileova i app storeova. iOS koliko znam i dalje nema pravi "finder" ako nije jailbrakean, npr.

Meni je normalna radna okolina file browser (a ne cli), i odatle klikćem i otvaram stvari na kojima radim. Ne zanima me pritom jesu li to slike, muzika, moje skripte, appimage aplikacije, python, jar, arhivi, win apps... dovoljno mi je drhkanja kad moram virtualbox dizati i još tamo neku app tražiti, pa po šeranom folderu (kojem imam pristup i iz WIn i iz Lin)... da bi još "launcher" za svaku app radio, ili tražio po nekom sys meniju.

S lijeve stane file managera (Caje) imam bookmarke često korištenih mapa i to je to.

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

U biti gnome je RHDE, jer izgleda da oni najviše ulažu u razvoj pa stoga i njihove ideje dominiraju. A ideje im idu strogo s interesima politike firme. Ok, još je besplatno pa uzmi ako hoćeš, ako nećeš, od volje ti. Al činjenica je da će završiti na ratpoisonDE :)

 

Inače, oni komentari na članak su odlični sad za nasmijati se :))

 

GNOME Devs seem to have a weekly conference of what they can remove from Nautilus. Come Ubuntu 18.10, it'll just be a blank box... Then they'll remove that!

 

Nego, kako ću ovo vjerovatno zaboraviti, a danas mi koristilo, napisat ću:

- želite koristiti komandu od neki dan, a ne sjećate se kako ide i previše je strelicom unazad vraćati

- otipkati history | grep "trazeniPojam"

- dobijemo redne brojeve i komande

- otipkamo !taj_broji imat ćemo željenu komandu 

Only real programmers collect their own garbage.
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.5.2018 15:17 (hrvooje).
 
3 0 hvala 4
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

Entry, opet ti moju slobodu činjenja pokusavas prikazati kao prednost neke radnje koju ću činiti. Slobodan sam ja i trčati i kuhati ali tom mojom slobodom ni trcanje ni kuhanje nije dobilo na vrijednosti.

Zatvorenost win koda ga nije spriječila u dostizanju 90%-tne rasirenosti, tako da niti taj faktor otvorenosti koda nije sam za sebe nikakva prednost.

Ajmo gledat home desktop segment: cca blizu 2 milijarde korisnika koji surfaju, igraju igrice , razmjenjju mailove ili im poruke, pisu dopise, skladište i obradjuju fotke i video zapise, vode neke evidencije, usporedjuju cijene prije kupnje mobitela, traze komada za brzu ševu na iskrici....i apsolutno nikome od njih otvorenost koda nije nikakva prednost. U slucaju problema je toj masi potpuno svejedno dal bu bug pokrpal tajvanski entuzijast ili plaćeni ms developer....

Kazem ti, to kaj se pokusava prikazati kao neke velike prednosti ( open, sloboda, foss,.... ) u zivotima ogromne vecine korisnika nema nikakvu realnu prakticnu prednost.

Pojam kapaciteta resursa ? Stari moj, hrpu apk odrzava jedan jedini covjek o cijoj dobroj volji ovisi opstojnost, kvaliteta i sigurnost njegove apk. Pa kad ih je već malo, kaj nebi bilo svrsishodnije da udruze snage i tuniraju jedan de, jedan file manager, jedan editor slika, ...? Jel linuxu kaj donijelo to kaj imamo nautilus, caju, dolphina , nemu....a pritom nikak dobit kvalitetnu integraciju npr gdrivea niti na jednom od njih..... Daj mi jedan file manager, al daj da je funkcionalan i da nestrepim jel bu sutra postojao....

 Nisam rekao ni da je prednost ni mana otvoreni kod. Dobro, prednost je, jer opensource distribucija software-a danas dominira. Ne govorim ovdje isključivo o linuxu. Ima daleko više opensource projekta nego closed source.

 

Ja jabuke ti kruške. Ja ti kažem da imaš slobodu koju imaš. Što ćeš ti činiti s njom je tvoja stvar. Nekome prednost nekome mana, ali sloboda je tu. Barem je taj koncept jednostavan, nema smisla se raspravljati i nabacivati usporedbe.

 

Na kraju razmišljaš tipično kao win korisnik == Jedna distribucija, jedan file manager, jedan browser jedan itd. Ja kažem NE NE i NE. Ne želim to, da to želim koristio bi windowse. Ja želim opcije, a ne jednoumlje. Točka. Ne razumijem ljude koji koriste linux a u biti žele windowse i zatvoreni sustav.

Očito treba ponavljati gradivo, što je linux i opensource koji se vrti oko njega.

Samomrzeći hrvat
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

@Entry to uopće nije problem za razumijeti. Problem je što je RH uzeo jedan vrlo rašireni de( rekao bih da ima veći dio kolača tržišta) i kljaštri ga. Idu naopačke. Što nisu uzeli nešto od nule i dodavali opcije koje im pašu, RHDE. 

Only real programmers collect their own garbage.
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

 


Meni je normalna radna okolina file browser (a ne cli), i odatle klikćem i otvaram stvari na kojima radim. Ne zanima me pritom jesu li to slike, muzika, moje skripte, appimage aplikacije, python, jar, arhivi, win apps... dovoljno mi je drhkanja kad moram virtualbox dizati i još tamo neku app tražiti, pa po šeranom folderu (kojem imam pristup i iz WIn i iz Lin)... da bi još "launcher" za svaku app radio, ili tražio po nekom sys meniju.

S lijeve stane file managera (Caje) imam bookmarke često korištenih mapa i to je to.

 To je sve okej, zato ne koristiš nautilus. I to je to. Vrlo jednostavno.

 

Samo od navedenog, sliku otvara photo app ne nautilis, dakle dvoklik radi, mjuzu otvara neki player, dvoklik i dalje radi, python otvara text editor ili IDE, jar otvara java, win appse otvara wine. Dakle sve to ne otvara Nautilus ili bilo koji drugi filemanager.

 

Sad trenutno pokreće executabilne skripte i appimage fileove.

 

I to su stvari koje žele maknuti. Možda naprave da executabilne skripte pokreće terminal sa dvoklikom. Ili appimage. 

 

Dakle skoro ništa se ne miče, samo se miče da sam nautilus kao process ne pokreće skripte unutar vlastitog procesa, što bi moglo dovesti do sigurnosnih problema.

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.5.2018 15:25 (Entry Point).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Entry, nemoj se naljutiti ali tvoj nacin razmisljanja je pomalo zastario i polako ga gaze suvremena ljudska dostignuća.

Jel ti poznat pojam konfekcionizma u auto industriji ? I mercedes i fiat i opel imaju dosta para da razviju i proizvode svoje auto gume. No postoje konkretni opravdani razlozi zasto postoji michelin, sava, yokohama i njihove gume koriste i mercedes i fiat i zbog toga nijedan od tih auti nije losiji jer nema gume proizvedene u maticnoj tvornici....

E sad te gume pretoci u file managere, browsere i sl, a mercedese i fiate pretoči u op sisteme..... Kad dostignemo taj vid standardizacije, onda bu guma guma a karoserija bu karoserija, znao ti ili neznao kemijski sastav antikorozivne zastite na rolsovoj karoseriji....
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

@Entry to uopće nije problem za razumijeti. Problem je što je RH uzeo jedan vrlo rašireni de( rekao bih da ima veći dio kolača tržišta) i kljaštri ga. Idu naopačke. Što nisu uzeli nešto od nule i dodavali opcije koje im pašu, RHDE. 

 Da rhel developeri ne rade na toliko opensource projekta gnome bi danas izgledao kao 2009 i imali bi još gtk2. 

 

 

DE kao i svaki drugi je osobna preferenca. Netko voli KDE netko gnome, netko cinnamon. Ja nikada ne bi rekao da je nešto sranje u KDE-u, jer ga ne koristim, mada sam dobro upoznat s njime. Isto tako i sa drugim DE-ima. Meni savršeno odgovara gnome npr.

Samomrzeći hrvat
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...
Zatvorenost win koda ga nije spriječila u dostizanju 90%-tne rasirenosti, tako da niti taj faktor otvorenosti koda nije sam za sebe nikakva prednost.

Ajmo gledat home desktop segment: cca blizu 2 milijarde korisnika koji surfaju, igraju igrice , razmjenjju mailove ili im poruke, pisu dopise, skladište i obradjuju fotke i video zapise, vode neke evidencije, usporedjuju cijene prije kupnje mobitela, traze komada za brzu ševu na iskrici....i apsolutno nikome od njih otvorenost koda nije nikakva prednost. U slucaju problema je toj masi potpuno svejedno dal bu bug pokrpal tajvanski entuzijast ili plaćeni ms developer.... 

 

Ovo je jako selektivno i ugl. loše gledanje na stvari.

 

Zatvorenost win koda ga nije spriječila u dostizanju 90%-tne rasirenosti,

 

To samo indirektno ima veze: riječ je o zacementiranom arhaičnom monopolu: otvoreni ili zatvoreni kod tu nema nikakve veze. Mogli su i potpune bureke prodavati, nametnuli su standard i dalje trošili većinu sredstava da zadrže monopol, a ne da "zadovolje korisnike". Nadalje, to je bio odličan biznis model jer se svakakvo VB smeće moglo višestruko prodavati, pa čak i npr makro skripte za Excel.

Zatvorenost koda + monopol je omogućavao ekstraprofit. Realnost je da nigdje nisu taj biznis model uspjeli preslikat izvan vlastitog pješćanika, čak ni na npr igraće konzole. Da je MS umjesto u Xbox uložio tolike milijared u npr fuzioni reaktor,  danas bi imali skoro pa free energy :)

 

 

> ...i apsolutno nikome od njih otvorenost koda nije nikakva prednost. 

 

Da ako gledaš bukvalno: ali ni Android ne bi postojao (niti kao alternativa, kamo li kao mobilni standard); da nije Wikipedie i dalje bi kupovao  (servis, knjige, cd) neku Encyclopediu Britannicu (btw MS je gro para zaradio na tom biznisu sa enciklopedijama); ...
Gro korisnika bi plaćalo puno više svaki komad softvera jer ne bi imalo izbora. Ako bi taj softver uopće postojao! Da nije Libre Office, danas bi još i te kako masno plaćali čak i za okljaštrene verzije MS Office...
Prednost jer mjerljiva na svakom koraku, to što ljudi nisu svjesni da im je to netko drugi omogućio, ne znači da to nije istina. Panika sa Vistom, npr, je nastala, između ostalog kad je Asus počeo instalirati Ubuntu kao altertnativu na svoje ultralake Eee (jer Winsi nisu radili). Pri tom su još ti bili jeftiniji u Ubuntu varijanti. MS je morao popustiti korisnicima na način da "platiš Vistu, furaš XP"... ali je to otvorilo pandorinu kutiju propasti Viste, ali i polakog raspadanja MS-a.

Imaš npr The Cathedral and the Bazaar  esej i Business models for open-source software wiki stranicu = objašnjenje sa primjerima zašto je open source code biznis model mudriji i pametniji od arhaičnog proprietary closed source. Ni jedan ni drugi nisu univerzalno primjenjivi, naravno.

10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

Entry, nemoj se naljutiti ali tvoj nacin razmisljanja je pomalo zastario i polako ga gaze suvremena ljudska dostignuća.

Jel ti poznat pojam konfekcionizma u auto industriji ? I mercedes i fiat i opel imaju dosta para da razviju i proizvode svoje auto gume. No postoje konkretni opravdani razlozi zasto postoji michelin, sava, yokohama i njihove gume koriste i mercedes i fiat i zbog toga nijedan od tih auti nije losiji jer nema gume proizvedene u maticnoj tvornici....

E sad te gume pretoci u file managere, browsere i sl, a mercedese i fiate pretoči u op sisteme..... Kad dostignemo taj vid standardizacije, onda bu guma guma a karoserija bu karoserija, znao ti ili neznao kemijski sastav antikorozivne zastite na rolsovoj karoseriji....

 Standardizacija = kontrola = regulacija = sve što linux nije.

 

Kao da kažeš, " e ljudi, C++ je najbolji, pa od sad pa na dalje ajmo sve pisat u C++. Standardizirajmo kodiranje i to je to. Svi ćemo raditi na C++ i napraviti ga najboljim na svijetu". Totalna glupost.

 

Standardizacija spada pod protokole, komunikaciju itd, a ne pod kretivnost. Standardizacija kreativnosti = komunizam/socijalizam.

Samomrzeći hrvat
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
..

 

Standardizacija spada pod protokole, komunikaciju itd, a ne pod kretivnost. Standardizacija kreativnosti = komunizam/socijalizam.

 e baš si ga zabrijo.. :)

-kreni od, bez standardizacije nema ničeg, nema komunikacije.. reduciraš 'slobodu' (izbora) na ništa.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice