Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.102.143
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 

Pa baš o tome govorim. I apk i os su najobičniji alati i nekakva zadivljenost i posvećenost tim alatima je pogrešan pristup ( sjeti se vjerskih win/lin litova ). Aj zamisli drvosječu koji bi toliko vremena i živaca posvećivao svojoj sjekiri. Kad se istupi, naoštri ju, kad pukne držalo zamijeni ga, dok radi tada koristi ru sjekiru, a lim neradi gleda da je čim dalje od te sjekire.

 

Pogotovo u suvremenom kontekstu kada su ljudi sve bolesniji ( pretilost, pušenje, alkohol, druge, pritisak očekivanog postignuća, stres, uzurbanost ...) bi nekakvo nekakvo sjedenje pred zaslonom trebalo biti svedeno na onu najmanju nužnu dozu koja ti treba za neki cilj ( učenje, rad...)...  Sveopća otuđenost, izostanak empatije, rastući cinizam i sl se mogu popravljati samo u neposrednom kontaktu i interakciji. No kada masu pretvoriš u izolirane, neaktivne, bezvoljne individue onda tom masom daleko lakše upravljaš i nije ti više prijetnja makar im preko noći poskupio struju ili smanjio neka prava ili prihode. Probaj razmisliti o ovim rječima u malo širem kontekstu pa možda zaključiš da su mnoge stvari koje se masovno dešavaju diljem planete dio šireg scenarija a tvoja volja za čačkanjem po osu im je savršena jer bi u birtiji možda skonto da i tvoji susjedi imaju slične probleme pa bi nakon dve loze zafitiljio ciglu u tahijev prozor.....

 

😀

 

 

 pa ok, slazem se i jako sam slicnog, ako ne i istog misljenja kao ti. Ali uzmi u obzir da sam developer i da mi to donosi pare. Iako nisam devops/sistemac, cesto znam konfigurirati neke masine. U biti, s obzirom da nisam fakultet zavrsio (imam samo gimnaziju) morao sam (a moram i dalje) vjestine i znanja steci negdje dalje. Naravno da nema smisla provoditi cijele dane na IT (ili bilo sto drugo). Cak sam naletio na osobu kojoj kada sam rekao: "pa dobro, ali treba imati i zivot osim posla, baviti se nekim nevezanim stvarima" mi je odgovrila "pa, ne znam bas...".

 

O drustvu kao takvome zbilja ne bih. Pasivno je i tromo, svi samo cekaju da se nesto dogodi i ne zele snositi nikakvu odgovornost. Previse primjera sam vidio gdje ljudi jednostavno trpe jer se boje poduzeti nesto da im bude bolje.

Mome bratu, jos dosta davno kada je izasao na prosvjede za nezaposlene da ih podrzi su rekli "sta ti ovdje radis, pa ti imas posao, idi kuci nemas se ti sta zaliti"

 

U biti, kada si poceo o tome imao sam potrebu toliko toga napisati i totalno sam se pogubio u mislima, ali ovo sto sam napisao (iako nisam pretjerano zadovoljan kako sam srocio) cu ostaviti i sada stati.

Nezadovoljan sam mnogim stvarim u drustvu oko sebe (iako je meni s mojom placom i bonusima ok, pogotovo s obzirom na obrazovanje), gledam ljude koji crnce za ~3k i boje se promjeniti ista. Ako im zelis pomoci onda se jos ljute na tebe kako ti njih ne kuzis, kako je njima tesko, kako ti to nikad neces moci razumijeti jer ti je dobro i imas dobru placu, da je njima ko tebi oni se ne bi zalili, bla, bla. A ne kuze/ ne zele prihvatiti da su oni sami uzrok svojih problema.

.

.

.

 

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...
bunker kaže...

 

..

 pa ok, slazem se i jako sam slicnog, ako ne i istog misljenja kao ti. ..

 .. sto ljudi, sto ćudi (200 sisa).. i bezbrojnih linux distri. Nekog će oduševiti GUI, predisntaliran paket appsa.. ali na kraju, sve je to isto, soft. Koristiš ga kao svaki drugi alat ili mu je svrha kao slika na zidu..

- meni je osnovni kriterij, radi .. upitnik ili točka, ovisi. :))

 

svakako isprobati (bar videti, live..) par distri (distrowatch i prvih 10-20..), win, mac.. neke razlike nema kao s autima ili sladoledom. (ima + ali ovisi o čemu se govori, tehnički-teoretski, svaki je auto, auto.. 4 kotača itd., ali svi bi radije ferrarija nego fiću..) mada je primarna funkcija prijevoz s mjesta a na b dok je za sladoled isključivo izbor-ukus/okus stvar o kojoj se ne raspravlja nego je osobni izbor. Sve sličnosti i usporedbe s OSom-softom su moguće, jer je soft sve to, i alat i zabava i izgled.. i izbor.

 

-a problem? .. ne možeš naučiti sve, probati sve, ni pojesti sve sladolede ni voziti sve aute, ni pročitati sve knjige.. ili man-howto-e.. tj kad radiš nešto konkretno-užespec. tad je svaka grana za sebe, ogromna, baze, programiranje, gaming, audio.. pa do samog igranja tetrisa. Ne možeš naučiti sve o bazama jer ne možeš pročitati sve knjige.. tj treba nekoliko desetljeća a tempo novog je brži i dok završiš neko poglavlje već postoji nekoliko novih ''knjiga'' (tehnologija, distri.. softa).

-tad reduciraš, sve je to soft, kao auto.. ako znam voziti, sjednem, vozim. Nešto sasvim drugo je ako ne znam kamo (vrijedi i obrnuto, možeš znati kamo ali ne i kako.. dok za uspješan put moraš znati oboje, i dalje usporedba s OS-softom vrijedi.. cilj ili barem neka želja).

 

-općenitio, svaki OS može sve, C, browsanje.. i tad zapravo nemaš kriterij. Kad probaš sladoled, auto, tad znaš da želiš taj ili neki drugi. Svaki soft može sve, jer je samo alat, ali distre se razlikuju i po ideji kako su posložene, pa se npr edubuntu uzima za učenje-školu, mythbuntu za video.. itd.

-mint je OK, kde.. no tek kad probaš možeš znati odgovara li tebi, željama, potrebama.. ili tvom HWu + ako je danas OK, sutra možda nešto drugo, ne vrijede pravila od prije pogotovo ne 5-10 god. Prilagodba u hodu, probaš par komada i koristiš nešto. Obrnuti pristup, prilagodiš sve svojoj želji ali tad je preduvijet da to prvo moraš znati, requirementsi, dok je realno mala šansa za posložiti 'bolju' distru od onih koji se time bave godinama (mada izuzetak uvjek postoji, tako se stvara nešto novo). Kao za auto, odabereš neki koji je na tržištu, koristiš, kad trebaš drugi, tad opet isti postupak. Soft, isto tako, dok je linux samo 'riječ' (ili kernel).. :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Sve su to jedinice i nule, dok ne usavrše ternarno računalo. Onda će biti nule, jedinice i minus jedinice.

Al pravo ga zborite sva trojica ;)

 

Evo i ja sam nakon što jedno 10-ak godina nisam imao instalirane Windowse, instalirao 10-ku, jer mi je trebalo nešto u vezi .net-a. I sad mogu reći da mi se sviđa. Jedino mi se ne sviđa češći BSOD nego na Ubuntu (tjedno 2-3 puta), update-i niz grlo i ogroman prostor kojeg uzimaju Win, Office, VS itd... Maltene, particija od 100GB je već prvi dan puna kad instaliraš alate koji ti trebaju. Mučki prihvaćam da ništa nije savršeno i svejedno mi što koristim. Onako za foru kreirao ls.bat i u skriptu stavio samo 'dir' i onda taj direktorij u PATH. Čisto da 'ls' ne izađe iz navike 

 

 

Only real programmers collect their own garbage.
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.10.2018 15:20 (hrvooje).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Sve su to jedinice i nule, dok ne usavrše ternarno računalo. Onda će biti nule, jedinice i minus jedinice.

Al pravo ga zborite sva trojica ;)

 

Evo i ja sam nakon što jedno 10-ak godina nisam imao instalirane Windowse, instalirao 10-ku, jer mi je trebalo nešto u vezi .net-a. I sad mogu reći da mi se sviđa. Jedino mi se ne sviđa češći BSOD nego na Ubuntu (tjedno 2-3 puta), update-i niz grlo i ogroman prostor kojeg uzimaju Win, Office, VS itd... Maltene, particija od 100GB je već prvi dan puna kad instaliraš alate koji ti trebaju. Mučki prihvaćam da ništa nije savršeno i svejedno mi što koristim. Onako za foru kreirao ls.bat i u skriptu stavio samo 'dir' i onda taj direktorij u PATH. Čisto da 'ls' ne izađe iz navike 

 

 

-BSOD?

-kreni od tog da si lajbek za win.. i da bi tad bilo čudo/sreća da ti se ne dešava 'nešto'.. :) win nije linux, winappsi nisu linux, pa ni npr količina mjesta na disku nije samo tako usporediva. npr čist win može zauzeti 3GB.. a tebi ni 100GB nije dovoljno? Kriv je win? :) ne, pogrešno si proračunao.. (početak rečenice..) :))

-imam i ja BSOD.. negdje, ako ne pronađem evo ti ovaj ''moj'' .. ili Rusinovićev :)) a još manje mi je jasna rečenica češći nego na ubuntuu.. ono, što ti radiš s računalima, bojiš ih u ''plavo''? :)

-btw, đabe ti ls.bat.. nemaš više CMD/terminala .. tj ima.. :) nego mućkadjubrad više ne daju pinat cmd u explorer, samo PS, a tad možeš uživati u plavetnilu.. (doslovno) :)) ako ne diraš default color.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.10.2018 15:35 (ihush).
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Sve ok...ja sam samo htio baciti težište na činjenicu da vrijeme bespovratno protiče i život je prekratak da bih tratio dragocjeno vrijeme.  Na forumu visim u vrijeme dok obavljam nekakve it radnje koje nemogu ostaviti bez nadzora jer zahtijevaju povremenu interakciju, pa mi ovakva komunikacija najbrže skrati vrijeme dok čekam završetak neke instalacije, backupa, kloniranja i sl....

 

Soft je soft, alat je alat...  Godinama smo se patili kojekakvim hardverskim i softverskim rješenjima za izdavanje fiskaliziranog računa bilo kada i bilo gdje bez obzira kojim načinom nam je plaćeno. I posve slučajno vidim u birtiji kako tip nekome na mob kaže da bu mu sad kreirao račun i poslao na mail. Aj nebudi ljen, reko rista može vopi al odaj mi tajnu. Čovjek se nasmije i rado mi sve prezentiro u pol minute. Odtada imamo rješenje, fiksno košta 50 kn/mj i izdam i fiskaliziram račun sa bilo kojeg devicesa i os-a jer ide kroz browser i samo moram imati net vezu radi apija porezne...

 

I u tom kontekstu, kaj bi mi trebalo biti nego smiješno kad negdje naletim na vjerske ratove. Čak ih ponekad i podkurim da vidim dokle bu potonuli u svom besmislu branjenja svog stava.... A meni jedini cilj izdati legalan račun....

 

😀

 

 

 
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Manjaro linux:

-pokrenem Oblivion preko WINE-a

-nudi mi jedino Intelovu integriranu grafičku pod adapter

-imam nvidijinu koju ne nudi

 

Kak da i ona bude vidljiva?

 

Potpisah se!
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

-BSOD?

-kreni od tog da si lajbek za win.. i da bi tad bilo čudo/sreća da ti se ne dešava 'nešto'.. :) win nije linux, winappsi nisu linux, pa ni npr količina mjesta na disku nije samo tako usporediva. npr čist win može zauzeti 3GB.. a tebi ni 100GB nije dovoljno? Kriv je win? :) ne, pogrešno si proračunao.. (početak rečenice..) :))

-imam i ja BSOD.. negdje, ako ne pronađem evo ti ovaj ''moj'' .. ili Rusinovićev :)) a još manje mi je jasna rečenica češći nego na ubuntuu.. ono, što ti radiš s računalima, bojiš ih u ''plavo''? :)

-btw, đabe ti ls.bat.. nemaš više CMD/terminala .. tj ima.. :) nego mućkadjubrad više ne daju pinat cmd u explorer, samo PS, a tad možeš uživati u plavetnilu.. (doslovno) :)) ako ne diraš default color.

 Lajbek sam ja za većinu toga, baška to. Čuj njega, 3GB. I što onda raditi s tim sustavom. Valjda mi trebaju aplikacije, ne OS. Evo ti slike sa Win particijom od preko 20GB, a instalirao nekoliko stvari ...

 

Al nebitno. Laptop je star 5-6 godina. Na Kubutnu/Ubuntu nikad se nasilno ugasio nije. Na Win zadnjih mjesec dana 5-6 puta. Iskreno, nit znam kako, nit imam volje pretraživati crash dump. Daleko od toga da ovaj hardware nema problema nikakvih na Linuxu. Od sakrivenih od strane BIOS-a SMBusova do automatskog paljenja nakon gašenja kad je na dockingu. Ako ne paziš, lako ga spremiš u torbu upaljenog :( 

 

Kao što kažeš, bilo je iznenađenje, nakon shift i desni klik, 'open powershell here' umjesto cmd.  Al dobro, i bash je tu :)

 
 

Only real programmers collect their own garbage.
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...
ihush kaže...

--win nije linux, winappsi nisu linux, pa ni npr količina mjesta na disku nije samo tako usporediva. npr čist win može zauzeti 3GB.. a tebi ni 100GB nije dovoljno? Kriv je win? :) ne, pogrešno si proračunao.. (početak rečenice..) :))

--

 Lajbek sam ja za većinu toga, baška to. Čuj njega, 3GB. I što onda raditi s tim sustavom. Valjda mi trebaju aplikacije, ne OS. Evo ti slike sa Win particijom od preko 20GB, a instalirao nekoliko stvari ...

--

 -da. A tko zna ili treba znati koliko koja app zauzima? (kao sve ostalo piše u svakom requirementsu..) dakle juzer-korisnik (ti).

-nejasno.. win part preko 20gb.. ? napravio si win particiju s 20GB? .. i što sad? npr hyber-swap/pagefile? tempovi..? Ukratko, nije to dovoljno, mada bi sam win mogao.. ali to već znamo, nije sam OS svrha nego korištenje-appsi.. (i to stalno ponavljam). :)

-prosječan urdski win može preživjeti na recimo 60GB.. sve ostalo (konkretna namjena određuje, kao što je to kod gradnje kuće-zgrade ili pseće kućice..) je stvar konkretnih potreba (ne juzera nego appsa za juzera da bi ih juzer koristio..). Video? Igre? .. pojedine igre su veličine 30-60GB.. zvučiš mi kao barba u kaiću koji kaže da je njegov brod velik.. i kad dođe u roterdam tad primjeti da ipak nije, nego da je mali...

-može i win biti slično (ne tako eleglantno kao lin) posložen, npr ne moraju appsi/podaci ići na C: .. može na drugu particiju, d, e, f.. ali dio defaulta je na c: i na njemu mora biti dovoljno mjesta za 'disanje' (tempovi..), mada to ne koristi nužno sami OS nego sve app.. npr browser, fontovi, .. sve. Muvati poziciju svih juzerskih foldera je 'naprono'.. nije elegantno kao /home .. a to bi tebi trebalo biti jasno ako win gledaš kao /root ... tj sam OS dok pagefile+ostalo negdje mora biti.. i to se ne smije zaboraviti-previdjeti u izračunavanju potrebnih gabarita tj GBa.

 

-pošto je teže unaprijed znati-pogoditi potrebnu količinu storagea.. tad se može obrnuto, ako je moguće (dostupno) krenuti od više GBa, npr 200GB.. i kad sve instaliraš, podesiš, shrinkaš. Uz par pravila.. npr za SSD moraš ostaviti (ako je moguće) cca još toliko mjesta free.. (trim+trajnost..). Juzeri griješe kad dovoljno velik disk izrežu na beskorisno male particije.. tj ako je daska duža možeš ju iskoristiti, ako je kraća od potrebnog, tad je beskorisna. Tu se OSevi/appsi ne razlikuju, kao daska :). Tad ako je zauzeto cca 30GB, particija bi trebala biti recimo 60.. i tad će sve raditi, disati, trajati.. naravno, ako na tu particiju iskopiraš neki video od 30gb tad opet nemaš mjesta.. no to nije problem OSa, nego juzera, koji za to može korsititi bilo koju drugu particiju, storage pa i ext ili mrežni disk.. (umjesto npr desktopa, koji btw kao svaki drugi juzerski folder može biti bilo gdje.. ne mora na C: .. to je samo iniciajlno-defaultno mjesto i MS ne nudi u installeru izbor kao linux za /home nego je sve na c:\users\juzer.. dok ne promjeiš a to možeš nakon instalacije ili ako pripremiš svoj installer/custom).

-pošto se ne može znati (samo nagađati a to je loše..) koliko prostora treba neki nepoznati juzer s nepoznatim appsima i navikama-željama, podacima.. tako se ne može ni računati npr jel dovoljno 30-60.. ili 666GB.. može i ne mora biti, jer nema tog kapaciteta kojeg se ne može natrpati ali je problem veći ako imaš ''ficleke''.. tj ako u startu kreiraš premale particije koje tad ne služe ničemu.. no dovoljno je alata za resizanje (windiskmanager je jako ograničen, bilo koji drugi je 'bolji', npr gpart ili esaeus..).

 

-za suprotan primjer je zgodono vidjeti npr mobitel-tablet.. na recimo SD kartici (minimum 8GB.. 4 nije dovoljno zbog installera..) .. s recimo 32GB (ni 29..GiBija). Radi, može, win je OK, juzer i soft (bahatost softa) je problem. Tebi kao okorjelom linux juzeru vjerojatno zvuči čudno da appsi (igre) zauzmu stotine GBa na prosječnom kućnom računalu.. i tad uopće više ne gledaš par GB manje-više.. računaš u stotkama.. 100-200 i više GB kao minimum :)) jer boljeg računanja nema (dok ne znamo sve, potrebe.. pa i tad se desi da nakon nekog vremena ipak trebamo više, da nešto nismo predvidjeli jer je nemoguće sve..)

 

-ako imaš neki problem s laptopom... prvi sumnivac je baterija, idući u logičnom nizu, driveri+postavke powersavinga +bios +.. i sve se kvari, mada je do jučer radilo (ne mora imati veze s OSom..). Drugi sumnjivac, temperatura, svi lemovi-kontakti... naponi-otpori. Pa onda 'smeće', soft+postavke, npr defaultno win defrag (ubije stariji PC i defaultno kod prvih paljenja rošta..), defaultne postavke windoza nisu za stara-slabija računala (na novom-jakom prolazi..), pa uz npr bezbrojne cloudstoreove, updateove, naravno i mallvare koji se nudi na svakom koraku. Hrpu stvari treba isključiti (npr cortana.. osim ako je baš taj fičer ono što želiš.. ali tad requirementsi, kao za gaming i sl. =realnost). Npr isključit defrag, kad se podesi, instalira potrebno, obavi se čišćenje i tad se obavi (ručno, ne automatikom) defrag.. i nakon tog, možda više nikad.. dok automatika to radi sve u prvom koraku i tad ubija HW koji se pregrijava, diskovi se kuhaju.. banalno. Sve treba obaviti 'ručno', pogasiti nepotrebno, jer je svaki od tih ''malih mravaca'' kad ih umnožimo ono što na kraju pojede i slona, pogotovo zeca (ako su slon-novo-jako i zec-starije-slabije računalo..). Antivirus želi scan sysa, update radi svoje, pa ovisno i o tome koji build imaš npr već par dana je 1809.. RS5. Pa kad instaliraš, poželjno je koristiti posljednju verziju (preskašeš pola updateova koji idu u serijama-lančano.. a to opet ubije slabo računalo, potroši mjesto za DL itd..). Da je u pitanju običan auto, fićo, bi li bilo svejedno ići na put od 100km ili 1000-10.000km + teret, bez pauze-hlađenja i sl? usporedba je slikovita ali i realna. Prevelik komad i ne stigneš na cilj nego imaš problem-kvar (ili ludu sreću). :)

 

nego što kažeš na 'moj' bsod.. dobar? :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Jedan od životnih ciljeva mi je pročitati ihush-ov post dulje od prve rečenice 

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
9 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

Jedan od životnih ciljeva mi je pročitati ihush-ov post dulje od prve rečenice 

 -ima i par izuzetaka, onak, da/ne :) ali gdje bi tad bila 'radost života'.. svih onih koji prežive? Ili to ili krstiti jariće (dok posao čeka..).

 

-nekad su vjenici imali pokoru, kao dokaz vjere.. sad imate mene. :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

Jedan od životnih ciljeva mi je pročitati ihush-ov post dulje od prve rečenice 

 

Haha, vec sam se bio uplasio da sam jedini

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Čitam poboljšanja zadnje nadogradnje Win10 i mislim si kako  netko tamo na sjevero-zapadu SAD-a koristi neki KDE Linux. Kažu Phone App,  ok KDE Connect već nekoliko godina, kažu tamni izgled explorera, ok breeze dark tu je oduvijek, kažu clipboard manager, pa ovo je u kde5 od početka, ako ne i prije. Power usage aplikacija, valjda oduvijek u kde5. 

 

I sretan mu (kde-u) 22. rođendan

https://itsfoss.com/kde-facts-trivia/

 

Super što kopiraju dobre stvari. I onda još ovo s patentima :) Bug ne piše o tom, pa lijepim konkurenciju

https://pcchip.hr/softver/must-have/microsoft-obecao-stititi-linux-sa-svojih-60-000-patenata/

Only real programmers collect their own garbage.
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.10.2018 0:23 (hrvooje).
 
4 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ubuntu 18.10, ajmo reći međuverzija, je vani. 

https://www.omgubuntu.co.uk/2018/10/ubuntu-18-10-released-review

 

 

 

Mislim, dakle half adder
 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

woou.. novi set ikona. :)

a kao btw, req. pa sad probaj kao win, na particiju od 20gb.. . još jedni windozi, uz kde ili mint nepotrebni ili 04lts. Mada je i MS odustao od phonea, guraju i dalje isto, s razlikom što canonical i dalje nije bliže nekom bizu, devicesima i sl.. kad će on nešto promijeniti u zacrtanom? (ja to zbog MSwin, jer prate ih u stopu, pa se nadam..) :)))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Nisu samo ikone. Novi wallpaper i novo ime. Već kreće glasanje za sljedeće. 

 

Gnome im radi UI sučelje, kernel dobiju. Što uopće rade tamo u Canonicalu? 

Mislim, dakle half adder
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

planiraju nove devicese i pohod na mobilno tržište.. kažu da su zapravo B.Gatesovi exploreri u nepoznato, kako se kaže.. 'tko prvi, drek mrvi' :) ...

-davno je bio 'pravi linux' (distra koja radi osim ikona..), nestao s 9.10. sad je čak i kubuntu bolja distra što je tad bilo skoro nemoguće (support-HW-driveri i tadašnji problemi da ne spominjemo Radeonke).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Može li mi netko reći da li je ok napraviti botabilan usb sa Rufusom za dizanje Linux Minta te da li su ok postavke kao na slici?

Laptop je novi i ima UEFI, ali pošto nisam nikad dizao Linux na UEFI based kompovima bolje da pitam.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

- sve što ti može pasti na pamet je već u obliku howtoa pripremljeno (+ primjeri ovisno s koje platforme izrađuješ medij, win-lin-osx..).

- Canonical-Ubuntu ima daleko kvalitetniji support-help, ako nešto nema za neku konkretnu distru tad pogledaš ubuntu (jer je mint based na ubuntu koji je based debian).

- tvoje opcije, mogućnosti BIOSa i tvoje želje-potrebe (npr koristiti jedan OS ili multiboot.. i najvažnije kad je potrebno, backvards kompatibilnost a tad koristiš MBR dok je GPT realno višak i ograničava taj izbor, ostatak uefija su opcije kao fastboot koji samo radi probleme itd. Svaki PC/instaler/bootmedij može bootati u MBR modu dok stariji koji nemaju uefi nemaju GPT mogućnost). Sam disk je jednako brz-kvalitetan gpt-mbt, razlika je samo u ograničenju-standardu za boot disk do 2TB particija i do 4 primarne (bootabilne) uz korištenje extended bez ograničenja ali nije bootabilna. Pošto je samo jedna primarna particija potrebna na disku za boot to uopće nije ograničenje, dok se veličina diska pogotovo na laptopu za sad ne vidi kao neki problem tj particija do 32bitnog ograničenja tj 2Tb vs 64bitnog koji dozvoljava urnebesne particije ali to tad osim novih OSeva koji suportaju gpt-uefi ograničava i na isključivo 64bitne verzije OSa koje su danas standardni ali još postoji poneki izuzetak-app-driver/uređaj koji traži 32bitni os i sl.

-tek od 2012 započinej uefi za linux distre.. s problemima koji su se rastezali do 2014 + za poneke distre i duže + ovisno i koja verzija uefi biosa nrp 2.3.. sad bi sve trebalo biti ok.

-imaš izbor, neovisno što će reklama preferirati uefi-gpt i dalje možeš najnormalnije koristiti legacy-cms-mbr.. bez da ikad osjetiš neki gubitak mogućnosti.

 

-mint 64 je dobar izbor.. možeš vjerojatno sve što ti treba.. (osim ako opet kao bezbroj puta nešto nisu sfušali u installeru..)

 

-rufusom možeš napraviti medij u oba moda, mbr+gpt. Tad iz cms menija odabereš željeni mod koj će nekako biti označen npr uefi i sl. jednostavno vidiš dva puta isti botmedij ili na računalu koje im samo jedan mod (ili ograničenje biosa, kad nrp 'zaborave' legacy..) i bootaš, koristiš. Dalje je za korisnika 'transparentno' tj ako si odabrao pogrešan mod, tad ne možeš npr formatirati disk-particije.. tj ne možeš instalirati i rebootaš u onaj drugi preostali mod kad po logici možeš. To je važno za live, skoro svaki installer je live medij, ubaciš-upališ-vidiš i ponekad nešto spašavaš.. kad se desi problem.

 

-može biti važno ili kao 'nepisano pravilo'.. ne koristi bootorder biosa nego CMS/expressboot/quickboot meni (nevažno kako ga nazovemo).. neka F-tipka ili esc.. u paljenju POSTa. Tad vidiš bootabilne medije i tad znaš što bootaš, ostalo je na ćoravo-automatika koja ovisi o preferencijama biosa (order) i nije standardizirano niti treba pretpostavljati kad možemo biti sigurni.

 

-ponekad nešto ne radi.. recimo loša kopija, ponekad je dovoljno ponoviti postupak i tad radi.. sma usb boot kao mogućnost je vrlo 'osjetljiva' i ako bios ne detektira jednostavno preskoči taj medij a može biti problem npr usb 3.0 i ubadanjem u 2.0 port radi itd itd.

 

-pravila vrijede za sve OSeve, sve platforme (mada je to danas skoro isključivo x86), jer sve je to isto, soft, HW i standardi, mora biti isto kao kad snimamo neki CD-audio.. i kao jedini zajednički se često preporuča FAT32 kao FS.. ili nativni za konkretan OS.. ext-linux, ntfs-win, hs-osx.. jer svaki os može bootati sa svog FSa, krerirati ga i napraviti bootabilan medij.

-FS kao FAT32 ima svoja ograničenja tj standard, pa ti neki OS (pravilno) neće dozvoliti fromatiranje većeg kapacitata (drugi alati to zaobilaze mjenjajući veličinu clustera izvan standarda) pa ako ti se desi problem izrade stikića ili sl. .. stvar je s kojeg OSa radiš, kojim alatima tj zaobilaženje standarda-ograničenja i sl. dok zapravo svi ti alati ne rade niišta posebnog, samo olakšavaju korisniku izradu klik-nextom... ili u treminalu dd ili kao što se do sad koristio casper za pen-drive (persistent install na usb kao live ali funkcionalan install živi os.. unazad godinu dana je uklonjena restrikcija za korištenje particija na flash disku (stikić) i danas bi svaki moderan os morao moći koristiti particije na stikiću ali tko zna koja distra što podržava.. čini mi se da i rufus nudi dd opciju koja se ugl preporučava..

 

-vidi (možda kao usporedba pomogne) izradu bootmedija za win (neovisno koja winver osim što stariji nema fičere koji su kasnije dodani), to može svaki OS, dok je kopiranje installer filea samo kopiranje.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Hvala na opširnom pojašnjenju :-)

Ma davno sam koristio Ubuntu, a obično sam bootao sa cd-a. Mislio sam da je nešto kompliciranije, ali nije. Kroz dan-dva isprobam i javim kako je prošlo.

 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

samo da se pohvalim:

Bavim se novom Linux distrom, na novom hardveru.

'pače, otvorio novi topic na tu temu.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/igrace-konzole/thec64-mini/263727.aspx

 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Napravljen botabilni stick, instaliran Ubuntu 18.04.1 LTS i sve radi out-of-box :-)

Dobar taj jaki dabar majku mu...

Btw, instaliran je na laptopu HP250 G6 sa Core i5 procesorom, 8gb rama i 256gb SSDom.

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.10.2018 0:13 (Stobbart).
 
4 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Torvalds je živ i zdrav, čio i vesel. CodeOfConduct ga nije obeshrabrio ;) 

Pogledajte intervju s njim i Greg K.H., novom prvom violinom kernela

 

Bunker mislim da si ranije pitao za vremena ddr-a. Memtest kojeg ima većina distri ga zorno pokazuje, a inače za neke zatvorene chipsete na kojima Linux ne može prikazati

 

Mislim, dakle half adder
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.10.2018 20:17 (hrvooje).
 
0 0 hvala 1
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

@hrvooje

 

Zahvaljujem. Meni bi u biti trebala apk koja može očitati trenutne latencije ali i raspon latencija na kojima taj ram može delati... Još da je gui... 😀

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Nažalost nema aplikacije poput HwInfo na Linuxu. Broj aplikacija je proporcionalan broju korisnika

Mislim, dakle half adder
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Nažalost nema aplikacije poput HwInfo na Linuxu. Broj aplikacija je proporcionalan broju korisnika

 Kako nema? Ima ih nekoliko, ova je najslicnija HWinfo-u

http://i-nex.linux.pl/install/

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Provokator starog kova
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 

@hrvooje

 

Zahvaljujem. Meni bi u biti trebala apk koja može očitati trenutne latencije ali i raspon latencija na kojima taj ram može delati... Još da je gui... 😀

 

 

 -a koji je smisao/razlog? .. mbo-bios automatika postavi 99% optimalno, radi. Ručno tweakanje je za OC.. stabilnost? količina? pa do tog da nije isto staro-novo (kad se od starih dijelova nešto slaže, uparuje.. pa tad imati info.. ali tad vidiš fizički pa već 'odokativno' upariš).. jer staro može biti nestabilno već samim starenjem a potrebna količina je daleko važnija kao kriterij nego clock-mhz što korisnik ugl ne može primijetiti ako koristi najsporiji ili najbrži dodstupan ram.. (pogotovo na cpu koji ima dovoljno cachea, nasuprot tome osjeti ssd-hdd ili ako nema dovoljno rama).

-neke mbo imaju problema kad se popune sve (4) banke-dimmovi, neki tad rade na nižem clocku itd.. i tad ti je opet nevažno koliko može ram (jedna komponenta), ako ne može druga..

-svaki ram kao i ostale komponente ima industrijski toleranciju +/-10%, clock, napon.. a sve zajedno radi stabilno ili ne. Pri tome je skoro nevažno što piše u xamp/jdec profilu kao da flomasterom nešto napišemo, možda zbog garancije/reklamacije.. (nije neobično imati garanciju recimo 10g..).

 

-pošto se sve radi u biosu (postavke) najlogičnije je provjeriti memtest86.. koji je na svakom liveu (kao što hrvooje sugerira) i upravo se tad može obaviti test stabilnosti.

-stari način je bilo npr ručno postavljati sync/async omjer cpu-ram... no sad su razlike samo kod extrem OCa i mjerljive samo u FPSima igara..

 

-to koliko ram može (kao raspon) zna sam bios i upravo optimalno podesi ili treba update ako postoji. Upravo će ta automatika podesiti različite module na optimalni zajednički nazivnik koji će raditi stabilno.. sve ostalo je kao OC.. (možemo usporediti kao ručna optimizacija kompiler-koda... više se to ne radi, automatika-optimum.. benefit zanemariv).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Svrha ?  

 

U istom satu sa iste proizvodne linije izadje cca tisuću memorijskih pločica. Sve će one nazivno imati iste vrijednosti, no u stvarnosti će dobar dio njih imati poteškoća u dostizanju max vrijednosti u radu.

 

E pa da mi nebi bios 4 pločice podesio prema mogućnostima najslabije, zato ručno istestiraš 20 pločica i odabereš 4 koje daju maximum .

 

I to ponavljaš za sve komponente dok nedodjes do kombinacije koja i u stvarnosti može polučiti maximum u medjusobnim kombinacijama.  To je zamoran posao, podrazumijeva da na stolu imaš 20 matičnih, 40 ram pločica raznih, 20 napajanja, desetak procesora, desetak ssdova...i nema druge nego mic po mic dok nedobiješ max i stabilne latencije, napone, taktove, propusnost sabirnica... 

 

Cilj ? Dobiti maximum prema zatrazenim specifikacijama i opravdati par desetaka tisuća kn koje je netko platio da mu se nekaj takvog složi jer mu taj devices obavlja nekaj njemu iznimno bitno, profitabilno i sl...

 

Za takvu svrhu je idealna apk koja je u mogućnosti očitati gomilu očitanja hardvera ( i trenutnih očitanja ali i max mogućih za tu komponentu, pa iz tr apk odmah nazireš usko grlo i odmah mjenjaš...od napajanja pa nadalje...)

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

khm.. priča je kul :)) osim što je promašaj.. imaš 20komada nečeg na stolu.. novo-polovno a opisuješ potrebe razbijača čestica. Jariće krstiti ili vrtiti na ražnju je bolje provedeno vrijeme.

-s druge strane, tad ti ne treba neka gui linux app, jer tek biraš (polovne) komponente, uparuješ.. dok sama app na korisnikovom osu nije cilj nego na tvom test-računalu za sortiranje. Tad imaš odgovarjući test-pc, ali opet je uzalud ako je npr drugi chipset-cpu.. i sve ostalo. Besmisleno, no 'mlad si' pa uz imiđiranje boota ovo savršeno odgovara.. :)))

 

-čak 'razumijem' one koji uživaju gledajući npr taskove-opterećenja na desktopu-conky.. i sl, jednako kao i ljubitelje desktop tema-scrsavera.. manje razumijem one koji žele da im nešto ekšli radi u ovako opisanom scenariju. Ta app nije za korisnika, nego za tebe kao servisera-admina.. može biti dio borbenog kompleta raznih live medija što eliminira potrebu traženja app za neku linux distru a time i moguć dllhel ovisno o libovima i posebno što želiš ako je moguće guiju.. tad imaš npr miniPE s cpuz.. i u deset sekundi vidiš potrebno bez izmišljanja tople vode, pogotovo što je to live pa možeš na svakom PCju (jer ram ovisi o mbo.. i ne možeš sve ubosti na svoj test ili imaš x-komada testera itd.. besmislica kad kreneš u if-then situacije).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.10.2018 13:41 (ihush).
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Mudrače, pa nitko nije ni rekao da bi to bilo na korisnikovom računalu. Naravno da takva apk služi samo meni kao pomoć da od 20 nazivno identičnih komponenti odaberem najbolju , a tako i za sav ostali hardveraj za naručeni pc. 

 

Hvala za kompliment "mlad"...( iako nedavno postah većinski vlasnik...51...)

 

😀

 

 

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-nema 'najbolje', tj to nećeš vidjeti u jedec profilu jer je to standard, identično za seriju, dok ćeš eventualnim testom memtes86+ provjeravati (novo!) za npr stabilnost npr 24h.. a to je tek nonsens, jer 'vjerujemo' industiriji-brandu i oni to već obave jednako kao što ne važemo kg-šećera jer vjerujemo (znamo!) da je kg, dok se samo za cpu ponekad traži neki 'spešl' komad, jer je to cpu-silicij.. pa može par mhz više, ali tad si zabrijao u OC temu, ne u normalnog korisnika nego juzera.. mali perica. :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice