Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.092.741
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav za ekipu. Novi sam na ovom forumu. Koristim openSuse Leap KDE i prezadovoljan sam.  Hocu da svoj stari laptop poklonim (Intel dualcore 2 Gb), pa sam se odlucio da na njega instaliram MX Linux. Odlicno radi. Kodi lijepo radi, sve sa buildom. Laptop je namjenjen apsolutnom pocetniku.  Molim za 'strucno' misljenje.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zivcho kaže...

Pozdrav za ekipu. Novi sam na ovom forumu. Koristim openSuse Leap KDE i prezadovoljan sam.  Hocu da svoj stari laptop poklonim (Intel dualcore 2 Gb), pa sam se odlucio da na njega instaliram MX Linux. Odlicno radi. Kodi lijepo radi, sve sa buildom. Laptop je namjenjen apsolutnom pocetniku.  Molim za 'strucno' misljenje.

 Ako tražiš stručno mišljenje bojim se da si na krivom mjestu .

Mi smo ti ovdje svi pomalo pristrani poučeni nekim vlastitim iskustvom koje se ne preslikava nužno na realnu situaciju, pa ipak je ovo internetski forum.

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

bunker ne kužim uopće što te smeta. Naravno da je Win10 odličan OS. Bolji od neke distribucije? Definiraj bolje i definiraj za koga? Za korisnika vulgaris, ajmo reći nekoga tko nije admin, tko ne istalira softver i hardver svakako je bolja opcija, jer se možeš igrat. Takvih je većina ljudi. Ja sam klincima od rođenja do prije par mjeseci imao Ubuntu, ali dođu iz škole i hoće igru tu i tu. Do neki dan bio je dovoljan samo Minecraft na Ubuntu, sada su ti dani prošlost. Hoće FIFA-u, hoće Fortnite, ... 

 

Što se mene tiče, ne igram se. Odgovara mi sve. Kako za koji posao. Lokalnom nogometnom klubu treba PC koji podržava kopirku i skener za koje nemam Linux skener drivere. Ne treba internet, ne trebaju igre. Instaliram XP s licencom s naljepnice na kućištu i libre office za pisanje protokola utakmice.  Posao gotov, strojevi rade. Baš me briga koji je OS ;) 

 

Što se tiče problema, oba OS-a ih imaju podjednako. Kolega ima aplikaciju u dos-u (!) gdje određena kombinacija codepagea i fonta nikad ne daje naše znakove iako font sadrži naše znakove, ntvdm aplikacija simulacije dos-a čiji proces seli sa jezgre na jezgru malo malo zapne pa moraš ograničit thread na jezgru, notepad dodaje BOM na utf-8 što je apsurd, ucs2-le kodiranje naziva unicode što je totalno zbunjujuće, language pakovi se ne mogu skinuti, pokrenem instalaciju porta za printer kao admin a on mi kaže ne može kontaktiraj admina (wtf?), preimenuje korisnika u control panelu on mi i dalje koristi ime starog korisnika u konzoli pa onda mijenjaj s wmic name i full name tada promijeni korisničko ime ali u konzoli opet prikazuje staro. 

 

Što se mene tiče, što mene briga koliko je posto Linux na desktopu? Volio bih i da je manji postotak, nek bude 0,1% ako će zadržati sadašnju funkcionalnost. Ionako je Linuxov razvoj radi svih ostalih uređaja, najmanje desktopa. Tu nema problema, jer danas je Win na 14% svih uređaja spojenih na internet

https://www.computerworld.com/article/2490008/microsoft-windows/microsoft-gets-real--admits-its-device-share-is-just-14-.html

 

Nisu dlijeto ni čekić činili Michelangela. Ionako su sve to nule i jedini kako bi rekao ihush. Koga briga koji je OS. Ionako većina developera koji se ne žele bahćati s računalom i OS-om i što prije isporučiti prozvod koriste ponešto iz oba svijeta pa odabiru macOS i Apple. 

 

ruzcheHR jesi probao lightworks, među prvima pro nelinearni video editor s podrškom za Ubuntu.

 

*edit: bunker, u dnk Linuxa je izbor i sloboda forkanja, a ti kao problem predstavljaš izbor :) ne razumijem zašto ti svojim korisnicima uopće mičeš Windows kad je za njih to puno bolji izbor, pogotovo sad kad je 'besplatan'. Za mene je to mazohizam, otežavati si stvari namjerno

 

 

Mislim, dakle half adder
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.11.2018 20:52 (hrvooje).
 
4 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ruzcheHR kaže...

Sve to što si naveo za Windows većina distribucija već ima. Jesi ti probao instalirat neku distribuciju u zadnje vrijeme, općenito je plug 'n' play....

 

Dapače, tjedno odradjujem 5,6 win i 2,3 lin instalacije, tako da stalno imam friška iskustva.  

 

Krivo zboriš, bez uvrede. Klasičan scenario iz gledišta prosječnog korisnika koji se odluči isprobati linux distre: prvo bu ga zbunio izbor pedesetak distri, a još bu veća zbunjola kad skuži da za svaku idu bar 4 de, što mu daje 200 kombinacija. Onda bu išao čitati o svemu tome i kaj bu dublje ulazio to bu nailazio na proturječne informacije. I aj, kad napokon odabere, napravi live usb, isproba, onda tek kreću muke ako se odluči za install.  Jel ima uefi ili bios ploču, jel mora raditi efi particiju ili nemora, jel da stavi gpt ili mbr, jel da radi ili neradi swap particiju ( ubuntu i mint prešli ns swap file ali dokumentacija nikakva ), koje i  kakve linije da dodaje ako mu live usb ima problema sa gpu, koji datotečni sustav za koju particiju ( suse preporuča btrfs i xfs, mint preporuča ext4...), nakon instalacije dal da mjenja ili nemjenja main repo servere ili da ide na local, hrpa pitanja kod prve nadogradnje o paketima koji će biti zamjenjeni, dal da instalira vl video drajvere, neke spl bu u upravitelju softvera, neke bu dosnload deba pa dvoklik, za neke bu se napatio terminalom, a kad i ako ozbiljnije zapne ili skrši sistem onda kreće internet gungula koje mahom vode u smjeru konzole i sl....  

 

Vama i meni je to sve rutina i svakodnevica, no nekome tko odluči isprobati linux sve to izgleda ko horor.... Pa nije slučajan 2% udjel u home desktop priči već 20 godina. I čim dublje ulazi sve mu je veća šansa da pukne i digne ruke kad dodje do problema sa tv karticama, usb 4g ruterima, video editorima, igricama, igranjima sa verzijama kernela tražeći kako da mu neki drajver ili virtualbox proradi ..  Pa ko normalan ima volje i vremena da se bori sa svime time osim ako nekaj zaradjuje na svemu tome ...

 

Krivo zboriš i za win10. Na broj od 700 miliona korisnika, najveći sl bbroj korisnika pogodjenih istovrsnim bugom je bio 91000. Tek na 7 miliona bi bili na 1%. Razumiješ o kojoj mizernoj brojci govorimo, promili i manje... Natpisa je puno ali na 700 miliona čist proporcionalno. Riječi: svima, mnogi, većina.  su pusta naklapanja bez točnih brojki. Pa imaš tu dve teme o win10 i viš da nitko tamo nemože dati relevantan link na sl statistiku ili bar na neko ozbiljnije istrazivanje.  Sve se svodi da neku forumsku prepisku prenese 50 žutih portala radi klikbaita i to je sve....

 

I tak, druze, do jutra bi mogel pisat o svemu tome, delam u tome 6 dana u tjednu, no i iz ovoga dosad si shvatio kaj hoću reći...

 

😀

 

 

11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Particionairanje odavno na većini instalera radi automatski, a onaj tko ne kuži o čemu se radi jasno mu piše da samo pritisne dalje. Većina instalera također i automatski pronađe drivere. Mislim da je i Ubuntu Software Centar prilično izravan za koristiti, ako si ikad koristio Play Store na mobitelu, onda će ti se princip instalacije svidjeti više nego da ih tražiš po Google.

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ruzcheHR kaže...

Particionairanje odavno na većini instalera radi automatski, a onaj tko ne kuži o čemu se radi jasno mu piše da samo pritisne dalje. Većina instalera također i automatski pronađe drivere. Mislim da je i Ubuntu Software Centar prilično izravan za koristiti, ako si ikad koristio Play Store na mobitelu, onda će ti se princip instalacije svidjeti više nego da ih tražiš po Google.

 

Kompa, piše dalje, no to dalje najčešće znači samo / particiju i swap..  Drajvere ti naguzi kernel no valjda dobro znaš da cirkus kreće kad odluči dodati vlasnički drajver, pa onda skuži da je trebao prije i posle niz radnji da bi to šljakalo,,,,do prve veće nadogradnje.. 

 

Softver centar je ok, no daj chromea instaliraj iz njega.  Dzabe buš ti meni sad pričao kako je to samo download i dvoklik jer prosječnom korisniku bu vrlo zbunjujuće da postoje bar tri nsčina instalacije aplikacije koje će morati savladati . Daj Stalkera instaliraj i pokreni iz softver centra.  Igram ja stalkera i na linuxu al opis muke da proradi zasluzuje elaborat . 

 

Plus kaj taj softver centar ima grdih mušica, prošli tjedan me davil na način da paralelno ispred sebe imam dva minta u instalaciji, i fino prče naizmjence, prvi nepronalazi ttfmscorefintinstaler, drugi da ali zbrejka na fontovima libreofficea,,,,i tak ukrug... 

 

I pazi, gore sam opisao početak ulaza u linux, kaj kad dodje do specifičnosti vezanih uz printere, skenere, trimanje, erase cleana ssda, 7.1 zvuka, projektora, 4g usba, memorijskih latencija...  Stari moj.... da zna kaj ga čeka....

 

😀

 

 

13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Što je to prosječni korisnik? O tome pišemo od stoljeća 7. Daj mi nabroji koliko korisnika Windowsa, koje ti poznaješ, zna instalirati/instaliralo je iste. Mislim da je i 10% prevelika brojka. Tako da tu pada tvoja argumentacija. Prosječni korisnik nema pojma koje windowse i kako bi instalirao, zašto bi onda znao nešto i o Linuxu.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

..Ja sam klincima od rođenja do prije par mjeseci imao Ubuntu, ali dođu iz škole i hoće igru tu i tu. Do neki dan bio je dovoljan samo Minecraft na Ubuntu, sada su ti dani prošlost. Hoće FIFA-u, hoće Fortnite, ... 

..

 

 

 .. i zar nije smisao računala da osim da radi, radi ono što korisnik treba/želi..

 

bunker kaže...
.

I pazi, gore sam opisao početak ulaza u linux, kaj kad dodje do specifičnosti vezanih uz printere, skenere, trimanje, erase cleana ssda, 7.1 zvuka, projektora, 4g usba, memorijskih latencija...  Stari moj.... da zna kaj ga čeka....

 

😀

 

 

 -- bla-bla.. (vratite nam cowboya, on od kutije šibica napravi workstarion kad kompajlira krenel.. bar nešto) :)

 

mario.L_hr kaže...

Što je to prosječni korisnik? O tome pišemo od stoljeća 7. Daj mi nabroji koliko korisnika Windowsa, koje ti poznaješ, zna instalirati/instaliralo je iste. Mislim da je i 10% prevelika brojka. Tako da tu pada tvoja argumentacija. Prosječni korisnik nema pojma koje windowse i kako bi instalirao, zašto bi onda znao nešto i o Linuxu.

 -- nema prosječnog korsnika osim ako ga nazovemo average joe.. ĐO. Pri tome je težina u klasi instaliranja bilo čega, osa, testrisa ista-slična, pa čak usporedivo s tankanjem goriva u auto, što neki sad skokom dizela tankaju benz95 .. pa može biti problema. Od korisnika se traži čitanje s razumijevanjem i klikanje netxa, jel to ajfon, auto, aptget.. dođe na isto i kad onaj ĐO želi npr fifu, tad mu od svih linux distri jedino radi ona MSova windoz. Pri tome je težina-lakoća instaliranja OSa jednaka kao što je bila i dan prije kad je kao hrvoojev podmladak koroistio ubuntu..

 

-nije problem install, podešavanje, korištenje. Problem je izbor pa zatim divlji zapad dok svaki soft može imati svojih mušica ili glupasti marketing koji misli da je glavni fičer ili razlog izlaska novog builda darktema (set ikona..) .. ne znam ko je blentaviji, ms ili canonical.. pri tome su OSevi zapravo savršeni, problem ako postoji je nešto što je stvoreno iz sasvim drugih razloga kao licenca (podjsetnik na temu o piratizaciji licence, za koju još pokušavam naći tumačenje-prijevod po klaiću, što ta rečenica znači.. i jel moguća). Nije to bug OSa, nego bug marketniga koji upravlja bizom umjesto devova kad se govori o softwareu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.11.2018 21:48 (ihush).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mario.L_hr kaže...

Što je to prosječni korisnik? O tome pišemo od stoljeća 7. Daj mi nabroji koliko korisnika Windowsa, koje ti poznaješ, zna instalirati/instaliralo je iste. Mislim da je i 10% prevelika brojka. Tako da tu pada tvoja argumentacija. Prosječni korisnik nema pojma koje windowse i kako bi instalirao, zašto bi onda znao nešto i o Linuxu.

 

Pa koji god nivo znanja uzeo, uvjek će linux korisnik morati uložiti više znanja i vremena ( da dodje do potrebnog rješenja ) nego win. Aj teoretski uzmi klasiku, srednješkolac, ima pc, i u nekom trenutku ga nekaj hebe, para nema da plati mene, i onda nakon par odgledanih yt filmića krene u avanturu. Na win win nemora odlučivati o efi particiji, gpt tablici, trimanju ssda, ..  I čim bi dalje išli to bi se povećavala razlika utrošenog vremena. Sa win dobi hrpu korisnih apk koje uredno synca sa istivrsnim mob apk na iosu, ili androidu...  Na lin ih mora zasebno instalirati ako ih uopće pronadje..  Office365 live je free uz običan ms račun . ..  na androidu je office free, ...aj libreoffice  instaliraj na android i synhroniziraj ga sa desktop libreom..   Virtualbox na win proradi u par klikova a na manjaru buš se češal nakon svake nadogradnje kernela ili prelaska na novi kernel pitajući se kako sad opet vb dovesti u red.... 

 

Ali sve vi to dobro znate, i neznam otkud uopće poriv da linux orikažete jednostavnijim ili prijateljskijim nego win.... Pa ja oba ravnopravno koristim, i doma i u radu, i to desetljećima, tak da...  

 

Usprkos svega, ako zadovoljava potrebe korisnika, uvjek prvo linux preporučim, ali tada mu ga mi instaliramo, hardver odaberemo, oodesimo, zaštitimo, backupiramo, i onrmigućimo da bilo kaj klika osim onig kaj mu treba za rad. I takav može godinama i bez badogradnji delati, a svakih 6 mj mu i to odradimo.... No to košta i onaj nap srednjeskolac si to nemre priuštiti..  

 

😀

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

@bunker, pa to jeste istina, ne vidim nikakav problem u tome. Win je puno bolja opcija u većini slučajeva za korisnike i ne vidim zašto preporučavaš Linux uopće? Usporediš pluseve i minuse i prema tome doneseš odluku, zašto ići kontra logike?

Mislim, dakle half adder
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Da u pravu si. Na porgesnom sam mjestu. Ovde se uglavno prica o winsima.

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Sve je u postocima. O Linuxu se priča točno 2% ;)

Uostalom, Windows i Linux postaju jedno pa ne možeš razgovarati o jednom bez drugog. MS je dodao 'otvori console shell ovdje' u exploreru.

 U Kaliforniji gori grad Paradise, na Zidu plača se pojavila zmija i MS dodaje linefeed u notepad. Kraj je blizu :)

 https://www.omgubuntu.co.uk/2018/11/microsoft-adds-more-features-to-windows-subsystem-for-linux

Mislim, dakle half adder
 
1 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

Prije kritika o win10 uptadeu i sl, proučite da 1809 nije nitko dobio automatikom, već samo oni koji su to ručno išli tražiti i pokrenuti, prema tome zna se da ako već imaš slobodu da klikaš onda imaš i odgovornost da se nosiš sa posljedicama klikanja. Jednostavno, ak neznaš kak bu završilo, neklikaj, drž se browsera i playera...

Obožavam vidjet ovakve dvostruke kriterije, odmah mi je lakše pri srcu :) 

Gledam te!
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

@bunker, pa to jeste istina, ne vidim nikakav problem u tome. Win je puno bolja opcija u većini slučajeva za korisnike i ne vidim zašto preporučavaš Linux uopće? Usporediš pluseve i minuse i prema tome doneseš odluku, zašto ići kontra logike?

 

Pa jel bolje da ja i ti podijelimo cifru za win pro, ili da tu cifru dobije tak i tak prebogati mali mekani...

 

Ak linux drži vodu, gabla rješena za cjeli tjedan...

 

😀

 

 

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Veliki Brat kaže...

Obožavam vidjet ovakve dvostruke kriterije, odmah mi je lakše pri srcu :) 

 

A to tvoje je nekaj konstruktivno kaj nedvojbeno ukazuje na mane ili prednost...nečega..  ?

 

Nek si ti sebi olakšao pri srcu....

 

😀

 

 

16 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori

Ti si mi olakšao :) 

Gledam te!
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...
Pa koji god nivo znanja uzeo, uvjek će linux korisnik morati uložiti više znanja i vremena ( da dodje do potrebnog rješenja ) nego win. Aj teoretski uzmi klasiku, srednješkolac, ima pc, i u nekom trenutku ga nekaj hebe, para nema da plati mene, i onda nakon par odgledanih yt filmića krene u avanturu. Na win win nemora odlučivati o efi particiji, gpt tablici, trimanju ssda, ..  I čim bi dalje išli to bi se povećavala razlika utrošenog vremena. Sa win dobi hrpu korisnih apk koje uredno synca sa istivrsnim mob apk na iosu, ili androidu...  Na lin ih mora zasebno instalirati ako ih uopće pronadje..  Office365 live je free uz običan ms račun . ..  na androidu je office free, ...aj libreoffice  instaliraj na android i synhroniziraj ga sa desktop libreom..   Virtualbox na win proradi u par klikova a na manjaru buš se češal nakon svake nadogradnje kernela ili prelaska na novi kernel pitajući se kako sad opet vb dovesti u red.... 

 

Ali sve vi to dobro znate, i neznam otkud uopće poriv da linux orikažete jednostavnijim ili prijateljskijim nego win.... Pa ja oba ravnopravno koristim, i doma i u radu, i to desetljećima, tak da...  

 

Usprkos svega, ako zadovoljava potrebe korisnika, uvjek prvo linux preporučim, ali tada mu ga mi instaliramo, hardver odaberemo, oodesimo, zaštitimo, backupiramo, i onrmigućimo da bilo kaj klika osim onig kaj mu treba za rad. I takav može godinama i bez badogradnji delati, a svakih 6 mj mu i to odradimo.... No to košta i onaj nap srednjeskolac si to nemre priuštiti..  

 

😀

Opet žvačeš staru temu i miješaš kruške s jabukama. Nakon instalacije Windoza imaš goli ..... Dobro nije baš tako, imaš kalkulator, WordPad, Notepad,... Sve drugo moraš instalirati dodatno. Možemo li se oko ovoga složiti. 

Nakon instalacije Ubuntu-a (da ne uletiš s nekom opskurnom distribucijom) imaš sve što ti treba već instalirano. Ono što želiš dodatno instalirati (jer ti se sviđa baš to), instaliraš kroz software centar. Može li jednostavnije od ovoga?

Usput, uredno pristupam OneDrive-u i live office aplikacijama s Ubuntu-a (preko browsera) i aplikacije rade. Tako da ....

 

Da se mi razumijemo, Windows 10 je fantastičan OS. Po meni najbolji MS-ov OS do sada. Ponekad zaseru (kao ovo sada s aktivacijom) ali to je MS, na to smo navikli. Mene samo živcira tvoja tvrdnja da Linux korisnici moraju više znati od Windows korisnika. Korisnik treba znati koristiti računalo (neovisno o OS-u). Dobro je kada želi znati više (opet neovisno o OS-u). Kada nastupi sranje, korisniku je svejedno o kojem se OS-u radi. Ako ga ne zna riješiti mora potražiti pomoć (pogledaj temu za pomoć oko Windowsa). I to je to.

hrvooje kaže...

@bunker, pa to jeste istina, ne vidim nikakav problem u tome. Win je puno bolja opcija u većini slučajeva za korisnike i ne vidim zašto preporučavaš Linux uopće? Usporediš pluseve i minuse i prema tome doneseš odluku, zašto ići kontra logike?

Ma meni se čini da mu je malo dosadno pa podhebava...

Zivcho kaže...

Da u pravu si. Na porgesnom sam mjestu. Ovde se uglavno prica o winsima.

Čekamo pravog egzorcista da istjera MS iz  teme.

Stručnjak za odmaganje...
7 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav svima, trebao bih malu pomoć!

 

Htio bi instalirati linux mint na ssd bez da oštetim podatke na hddu, trenutno mi je na ssdu win10. Ne bi htio sam prckati jer stvarno mi je važno da ne izgubim podatke sa harda. Pri instalaciji me PITA... 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
zicer1101 kaže...

Pozdrav svima, trebao bih malu pomoć!

 

Htio bi instalirati linux mint na ssd bez da oštetim podatke na hddu, trenutno mi je na ssdu win10. Ne bi htio sam prckati jer stvarno mi je važno da ne izgubim podatke sa harda. Pri instalaciji me PITA... 

 napravi full backup ili ne diraj

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
zicer1101 kaže...

..Ne bi htio sam prckati jer stvarno mi je važno da ne izgubim podatke sa harda. ..

 ... (backup).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

A nemam memorije druge.. jedino da izvadim hdd dok instaliram linux.. ali ne znam, hoće li ga kasnije normalno učitati ??

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

kul, ne znaš što će se desiti i važno ti je ali bi .. gle, teoretski, sve će proći bez ikakvih problema (idealan slučaj).. no ako nemaš predznanje tad je na ćoravo a greške-kvarovi su mogući u svakom trenutku i svatko će ti preporučiti backup .. dok podatke možeš izgubiti upravo sad, baš ništa ne radeći.. jer to je tako. Sreća? Igraj loto. Znanje? .. izgleda da ti želiš 'ohrabrenje' (odobravanje) .. pa, ok go for it! .. ali nemoj kasnije plakati :) .. šanse da sve prođe ok su 99%.. a ti znaš jel ti se rizik isplati, meni je svejedno. .. 'skoči'!! :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Pa ne znam što će se desiti pa pitam ovdje da mi netko kaže. A ti ako imaš znanje reci mi šta će se desiti ako nakon instalacije uključim hdd od 1TB NTFS formata. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.11.2018 23:14 (zicer1101).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-99,99999..% neće biti baš nikakvog problema, nema razloga (ako sam ne pogriješiš), ali bez podataka se može ostati uvjek, pogotovo kad radiš ovakve stvari (jer tad čačkaš disk-particije..) pa ako su ti podaci važni, imaš backup, ako ga nemaš tad neovisno što kažeš drugačije ipak ti nisu važni.. tj ako te neki promil statistike nije uplašio, klikaj next. Želiš garanciju? Može, nakon što napraviš backup :)

 

+ dodatak :))

-ovisi koja distra, npr ubuntu, ako neki ntfs disk nije priključen za vrijeme instalacije, tad neće (automatika) instalirati ntfs-driver (da, sve radi kroz driver..) i tad kad želiš koristiti ntfs moraš dodati podršku-driver. Mint je zgodniji, defalutno ubaci svašta (osim smeća i korisne sitnice) pa radi. ntfs je samo jedan od FSova.. i jednako možeš iz win korisitti ext particije ako dodaš driver-support (ili kroz disk/file manager koji podržava)..

tak da, ovisi, možeš disk odspojiti i kasnije spojiti, možeš ostaviti.. nije neki poseban rizik, ekšli nema razlike interni-externi/usb.. itd.

 

-ali što ti je s biosom, postavke, boot-uefi.. nadalje, gdje su koji podaci-osevi i gdje misliš da je nepostojeći ''C:'' kao što se i instaleri raznih distri razlikuju (pogotovo ako su bugasti) .. KISS kaže da je bolje tad raditi s jednim diskom, pa drugi dodati, ali i to može biti novi problem za boot i sl.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.11.2018 0:07 (ihush).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Hvala na informacijama. Ma dobro to znam sa podacima, mislio sam da postoje neke dodatne opcije ili nešto što mi može formatirati disk po defaultu i tome sl. Btw instalirao sam sve radi dobro! Jedino boot traje malo duže nego kod windowsa (što eto može biti posljedica toga što nisam vadio disk...), svakako planiram proučavati jer ovo je čudo. Nadam se da se na windowse neću vračati skoro, eventualno preko Virtual Boxa ... Jedini problem trenutno su mi driveri... laptop mi je došao sa nekom verzijom linuxa ne znam točno kojom ali znam da su bili svi driveri instalirani kao što sam imao na windowsu.. na stranici Acera mogu preuzeti samo windows 10 verzije.. pa ako netko ima neki hint da mi da bio bih zahvalan! Konkretno radi se o driverima za zvuk Dolby Atmos (trenutno mi  zvuk radi ali loše kvalitete i dosta je tiho na max volume) i driveri za touchpad. Googlao sam ali nisam našao ništa konkretno.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.11.2018 22:56 (zicer1101).
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Driveri za većinu hardvera su već tu. Touchpad uopće ne radi ili ne radi kako treba? Jesi li probao poštelat u settingsima od touchpada? Ako se ne može iz gui-ja, ima jedan alat za fine-tuning imena synclient, ali možda nije baš user-friendly za početnike. Osobno, nikad nisam imao potrebu za tako što dirati.

 

Ne koristim Mint i nemam tvoj hardvare, ali ovdje pričaju o tome (rješenje je predzadnji post). Koliko vidim, ideja je da se instalira Pulseeffects equalizer  i onda se downloadiraju tri .preset filea odavdje i kopiraju vjerovatno pod stazu .var/app/com.github.wwmm.pulseeffects/config/PulseEffects (ovisi na koji si način instalirao aplikaciju). Zatim kad pokreneš program odabereš convolver > pa zatim "select impulse response file". Pa odabereš jednu od tri opcije:

  • Razor Surround ((48k Z-Edition)) 2.Stereo +20
  • MaxxAudio Pro ((128K MP3)) 4.Music w MaxxSpace
  • Dolby ATMOS ((128K MP3)) 1.Default.irs


Kaže da funkcionira slično kao Hesuvi&equalizer-APO na windows 10.

 

Sretno!

Mislim, dakle half adder
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
zicer1101 kaže...

Hvala na informacijama. Ma dobro to znam sa podacima, mislio sam da postoje neke dodatne opcije ili nešto što mi može formatirati disk po defaultu i tome sl. Btw instalirao sam sve radi dobro! Jedino boot traje malo duže nego kod windowsa (što eto može biti posljedica toga što nisam vadio disk...), svakako planiram proučavati jer ovo je čudo. Nadam se da se na windowse neću vračati skoro, eventualno preko Virtual Boxa ... Jedini problem trenutno su mi driveri... laptop mi je došao sa nekom verzijom linuxa ne znam točno kojom ali znam da su bili svi driveri instalirani kao što sam imao na windowsu.. na stranici Acera mogu preuzeti samo windows 10 verzije.. pa ako netko ima neki hint da mi da bio bih zahvalan! Konkretno radi se o driverima za zvuk Dolby Atmos (trenutno mi  zvuk radi ali loše kvalitete i dosta je tiho na max volume) i driveri za touchpad. Googlao sam ali nisam našao ništa konkretno.

 linux ti neće ništa formatirati sam od sebe nikakav USB disk, ali pazi da ih ne zaboraviš odjaviti (eject) jer nakon toga neki USB diskovi rade "show" na drugim računalima
driveri za printere i scanere, ako ih sam ne selektira u 99% slučajeva odaberi generički i šanse u da će ti 99% sve raditi, čak i brže nego na windowsima

7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Hvala puno, sspio sam srediti sve što se tiće zvuka a ovo za touch izgleda da ni ne može (radi ali nemam sve one mogućnosti...) . Sad imam novi problem. Kako imam u laptopu gtx1050, ona mi je podešena u postavkama za deafult grafu, smanjeno mi traje baterija grije se ko lud itd... a kad prebacim na intelovu integriranu onda mi se ova uopće ne pali što mi je isto problem jer imam dosta software-a koje mi integrirana ne može gurat. 

 

 

11 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Noob ovdje...ne totalni, ali poprilični...zanima me kakva je situacija kod linuxa i wifija, da li bih ja to morao sam podešavati ili je wifi odmah po instalaciji tu?

Hvala!

In Dreams: https://www.youtube.com/watch?v=Q5ntFAqhK5M
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-upališ, vidiš. Ovisi o proizvođaču-chipu (time i driveru jer sve na svakom osu radi kroz driver, postoji ili ne postoji.. stvar proizvođača kao i sve ostalo).

-99% radi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice