Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.094.594
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 

Nije loše, nije loše... 22000 dolara u mjesec dana... 😀

 

https://blog.linuxmint.com/?p=3724&fbclid=IwAR2da-0mHy2lOp51Umnfhz0pS2CgMJT6J4f6GRGr9hzxI1b4nD1Z8Le-yhg

 

....

 

ma to sve potplaćeno od srba, masona, možda je i vlada. i multinacionalnih korporacija. sigurno je farmacija sa tim svojim autističnim cjepivima. a tu farba narod, a na sejšelima ima miljon rubalja iz venecuele. ja mislim da je taj klem čoviek gušter.

7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

.....viva foss !! ....

 

😀

 

 

 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

..

 

pedale treba vrtjeti nogama

 Ovaj iz hrvoojevog linka ide i bez pedaliranja.

 

"Greyp nije ni bicikl ni motocikl, on je nešto između. Budući da motor ima više od 0,25 kW i uz pomoć elektromotora može voziti 70 km/h (zakonska granica 25 km/h), mora se registrirati. Dakle, motor snage 12 kW, maksimalna brzina 70 km/h, domet do čak 180 km bez okretanja pedala, kapacitet baterije od 3 kWh uz vrijeme punjenja od 80 minuta.  Težina je 48,5 kg Proizvodi se u Svetoj Nedelji, u tvrtki kćeri  Rimac Automobila."

13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Juzerica kaže...

 Ovaj iz hrvoojevog linka ide i bez pedaliranja.

 

"Greyp nije ni bicikl ni motocikl, on je nešto između. Budući da motor ima više od 0,25 kW i uz pomoć elektromotora može voziti 70 km/h (zakonska granica 25 km/h), mora se registrirati. Dakle, motor snage 12 kW, maksimalna brzina 70 km/h, domet do čak 180 km bez okretanja pedala, kapacitet baterije od 3 kWh uz vrijeme punjenja od 80 minuta.  Težina je 48,5 kg Proizvodi se u Svetoj Nedelji, u tvrtki kćeri  Rimac Automobila."

Na ovoj temi bi imao prođu samo da se zove grep.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

 & pajp redir > null

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
overhead kaže...

ahaha nemoguce je automatizirati proces konfiguiranja kernela.... kompajliranje je odavno automatizitrano, genericnih konfiguracija

zasto bi bio ljut na cijeli svijet?

ne mrzim ja ubuntu, da ga nije bilo ne bi koristio danas linux i tu je jos, donosi nove korisnike u zajednicu

ali znam di mu je mjesto po pitanju kvalitete i to nije moje misljenje, svaki pravi linux korisnik koji je prosao puno distribuicija ce se slozit da je ubuntu

pitaj na arch forumu, slackware, gentoo, lunar cak i na debian...sve ce se smijat ubutnu... svi smo mi ludi koji smo prosli 50 distribucija, a najpamentiji su gomila ljencina koja cve sto je prosla je fedora ubuntu mint manjaro klikerske distre out of the box

i onda kad mi takvi pocni pricat o ubuntu nesto sto on nije i nikad nece biti, pa normalno da mi dignu hormone.. ne mrzim noikog niti ubuntu niti nikog tu

ali ljudi, idite instalirajte arch, gentoo, source mage, slackwarte, lfs... iskompajlirajte svakom po 2 kernela iz nule sa cistom konfiguracijom, pa cu vas vidit sta cete mislit o ubunut i mintu

kad napravite 2 ,3 puta desktop iz lfs-a, postivat cete svaku originalnu distribuciju a forkove poput ubuntu necete ni najgorem neprijatelju preporucit jer cete znati kakvi su to bugovi i float-ovi

ne morate mens slusat, slusajte linusa cak i po debianu pljuje koji je meni sasvim ok distribucija jer je barem originalna

ubuntu je sve samo ne linux, jadan taj kernel u njemu

 

 

Na tim forumima smijat ce se fanboyevi.

Ako je tebi orginalnost kriterij, ok, nema tu nista lose da to tebi bude kriterij, ali smijesno je misliti da to treba drugima isto biti. Ako je nesto dobro, dobro je, bez obzira je li orginalno ili ne. Isto tako, ako je nesto lose, lose je, bez obzira je li originalno ili ne. Ako nekome pase ubuntu onda neka koristi. Ima razloga zasto bi netko izabrao ubuntu pa iako nije za mene, a izgleda mi ni za tebe, ne znaci da bi ljudi trebali izbjegavati ili da je los izbor za svakoga. Svak je drugacij, i druge stvari su drugim ljudima bitno, svak ima svoj kriterij. Tebi, npr, mozda valjaju neke od distribucije koje si spomeno ali prema mom kriteriju su za mene sranje. Ali ja sam bar svjestan da je to moj kriterij koji aplicira za mene ali ne nuzno i za druge. Ne bi svakome preporucio da koristi sto ja koristim, nije za svakoga i totalno razumijem neke razloge zasto netko ne bi koristio isto kao i ja.

 

Btw. zanimljivo je kako spominjes da linus pljuje po debian dok spominjes out of the box stvari posto je linus pljuvao po debian jer nije out of the box :D

"I’m sorry, you may want to close your ears now, I want a distribution to be easy to install, so that I can just get on with my life, which is mostly kernel."

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Osnovne komande u bashu. Neloše za podsjetit se

https://towardsdatascience.com/rock-the-command-line-52c4b2ea34b7

 

*Vidim da se ihush zabavlja, hranitelj trolova i mučko đubre :) Overhead, što ti vrijedi 328MB koje ti OS uzme kad onda nakon toga otvoriš Chrome, Youtube i Facebook i browser ti uzme ostalih 1,5GB :) Koristiš aplikacije, ne OS. Druga stvar, ako je to neki mišn-kritikal stroj pa sad ne možeš povećati masu čipa s dodatnom memorijom, jer bi ti onda do Jupitera trebalo pola deke plutonija više. 

 

Uglavnom, kad me netko pita, koji Linux preporučujem, ja kažem Win10. Zašto ne? Besplatan je i traži češće dolaske održavatelja. I informatičari bi išli na more.

 

**Što se tiče filozofije  čije je slobodno vrijeme ispravnije potrošeno, nek to ostane filozofima. Alles ist relativische

 

***Kako se mjeri stabilniji?

 

 

  

 

 

Mislim, dakle half adder
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2019 11:20 (hrvooje).
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-naprotiv.. (nema zabave!) :)

.. ili što reč, koju posluku.. o bashu, cliju.. onak, jedino je pajpanje ono što je korisno (kao nešto brže ili nešto što se mora štrikazi u cliju-terminalu ili skripta vs klikanje mišem), ali samo za vrlo napredne, ne za 99%populacije, čak ni unutar ovog foruma ili same teme..

-pobrojavanje npr ls ... skoro blasfemija u ovoj temi, tj oni kojima je to nešto nepoznato su zalutali. (no vjerojatno su mi kriteriji pogrešni.. -ako nisu?) :)

-refrešanje/placeholder teme? OK, pa eto i mene, kad već nema zabave.. :)))

 

btw, pusta želja o moru.. dubiozno. Jendo je imati postla, naplatiti ga, da bi mogao ići, dok je nešto suprotnog imati tad slobodnog vremena upravo za ići.. kvaka-22. Dvije recipročne variable. Tad je mix radnog okružja zlatna sredina, tzv optimum, nirvana, bubreg u loju itd.. :)) no zadrti navijači bilo koje skupine to ne kontaju s ili-ili kriterijem i nikad njima nema ''morena'' iz prvog ili drugog razloga.

-istovremeno u tom zajedljivom tonu se osjeti sprdnja s win osom.. ok, opravdano :)) ali.. gle, radi. Ako ne radi tad je to tvoja greška ili neznanje. Kvar je stvar HWa, ne OSa, problemi npr jučerašnji pad pola interneta kao facea.. su stvar the-mreže (koja je btw 99% linux-*nix). Problemi su stvar ljudi, dio života a razlika je samo kako će ih svatko od nas riješavati. Pljuckanje (po drugima) nije rješavanje, nego ipak samo pljuckanje, kao i navijanje.

+ disklejmer, tipkajući ovaj post nije stradao ni jedan kućni mezimac, ni jedna distra, os ili bilo koja nenavedena soft inačica bilo koje nakupine mull-jedinica koje u strojnom obliku nešto radi na nekoj kutiji koju kolokvijalno nazovemo kompjutor. :))

 

 

eto placeholder je tu.. :)))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2019 11:47 (ihush).
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Pa valjda je poslodavac organizirao nekakve smjene, dezurstva i sl pa da se svi "odrzavatelji" tijekom ljeta komotno izredaju na godišnjem. Ljeti je i inače u kontinentalnoj hrv manje it posla jer su i klijentske firme na godišnjem.  

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Malo spekulacija, sto novih, sto starih - Google, gaming, Linux

Daklem, danas točno u 10h po istočno euro-indijsko-azerbajdžanskom US vremenu,
Google na GDC 2019 predstavlja "game changer" za gejming uopće :D
https://schedule.gdconf.com/session/google-keynote-presented-by-google-inc/865727
Counter je na jubitu:

Ono što je za očekivati je global gaming cloud servis on demand, iliti "Netflix" gaming za sve i svakoga (tko ima pristojnu web vezu).
No možda i npr. specijalni uređaj, spec. game controler ili čak "chromeboxoid" u istome (a moći će se koristiti i Nintendo Switch).

Paralelno, Steam je prije par dana najavio pretvaranje Steam Link-a u PC stream servis ("SL Anywhere"), prvenstveno za Android (ali i npr RPi) uređaje.
Kao podsjetnik, Steam Link je bio samo "specijalni" Linux mini-PC, no "usluga" za isto (i dalje) radi na bilo kojem npr Ubuntu-based računalu.

 

Nota bene: Microsoft se ovdje opet šlepa i opet - kasni; da, oni su već najavili svoj "Project xCloud", iliti MS verziju sličnog game streaming servisa.
No, čak i prema zadnjim najavama, to se neće desiti prije 11. mj. 2019 (vjerojatnije 2020).
Usporedbe radi, Google je već 2018. uspješno odradio svoj Assasin Creed Odyssey javni test za "Project Stream" - stvar radi.

KAKVE TO VEZE IMA S LINUXOM?

Project Stream (kao i "Yeti") je zaziđan na Linuxu, koristi Vulkan kao API.

Steam Link je modded Linux.
Za streaming aplikacija sa Steam Linka (ili Linux/Mac Steam Play) koristi se Proton (Linux app, DirectX to Vulkan).

Poveznica je Linux. Točnije ChromeOS, Android +Vulkan (AMD, a tu je i Qualcomm).

 

Što se tiče "streaming servisa", usko gledano DA, Valve i Google su si ovdje konkurenti. No ako se malo zagrebe ispod površine, riječ je o podjeli plijena, pa čak i više od toga: prave se grbavi a potajno surađuju!

Ako je SL Anywhere "next big thing" za Valve, prva prethodna (a i dalje aktualna) thingy je Proton. Proton je čarolija koja omogućuje Windows gejming na Linuxu.
Proton je u stvari stari WINE na steroidima; ono što je tu novo jest da koristi DXVK (DirectX to Vulkan on-the-fly), i to impresivno (Win10 vs Lin - games benchmark).

I dok Valve grčevito radi kako bi Proton omogućio što bolje korištenje zahtjevnih nativnih Win app na "nekom" Linuxu,
paralelno:
Google grčevito radi kako bi Crostini omogućio što bolje korištenje zahtjevnih, nativnih Linux app na Chromebooku!
(Proton je, jelte, nativna Linux app)


Spojimo li to dvoje, to izgleda ovako:
Windows game > Proton > Crostini > ChromeOS


A eto, baš je i AMD uletio sa partnerima (Google, HP i Acer) proizvoditi Chromebookse.

Jer je za entry školsko net računalo valjda nužno da ima A6 dual cpu na 2.7GHz i Radeon R5.

Druga stvar ovdje je da, za Steam Link, Valve kao target streaming platformu navodi - Android.
Posve slučajno, Android je kompletno asimiliran u Chrome OS.
Dapače: ove godine bi se trebali pojaviti snažni "Android" tableti - koji su u stvari detachable Chromebook.
Naime, Qualcomm je potvrdio da je ušao u "Chromebooking" sa rel. moćnim Snapdragon 845 chipsetom ("initial products"!), kad je procurilo da je riječ o detachable Cheza Chromebooku.

Prevedeno:
Project Stream = Google web stream gejming u browseru ili bilo gdje (tv, pc, ...chromebook)
Steam Link = Steam web stream gejming na Android (mob, tablet, tv ...chromebook)
Native gaming = Steam Play > Win/Lin pc (...chromebook)

 

Glavna fora je u tome da je Google obećao Microsoftu da mu se neće plesti u desktop / gejming tržište, kako ne bi opet izazvali termo-nuklearni rat.
I nije (direktno): "Talk to my valve."

 

Uskoro ćemo znati jesam li zloguki prorok.

 
4 0 hvala 1
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Iz intervjua sa P. Harrisonom i M. Bakarom (roditeljima "Stadie")
https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2019-google-stadia-phil-harrison-majd-bakar-interview

 

"We're Linux-based, we use the Vulkan graphics API, the developer develops to our cloud instance so dev kits are now in the cloud. Either in our cloud, or in the developer's private datacentre, or on their desk."

 

"The GPU that is built into our first generation system is more than 10 teraflops of performance and we will scale up from there."
"It's AMD. ... It's a custom GPU."

 

"if the developer is already a Vulkan house - and id Software is an example that's already all-in on Vulkan - it was comparatively straightforward for them to bring their games over to Stadia. You'll see Doom Eternal running at 4K, 60 frames per second, and it looks amazing."

 

Još ako se doda da u 2019 ulažu preko 13 milijardi $ u data-centre (neće to sve ići za Stadiu, ali opet)...

Nekako mi se čini da će uskoro Linux GPU driveri uopće biti bolje podržani, pa i za nas koji se nećemo Stadionizirati ;)

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Stadia me podsjeća na HRT-ov Stadion ponedjeljkom. 

 

'Mensečini' da se ti driveri jopet neće radit za 'Linux' koji btw. ne postoji, nego za ChromebookOS. Pogotovo sad kad je Windows besplatan nema smisla se igrat na Linuxu. Možda Stallman i još dvojica.

 

 

Mislim, dakle half adder
 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Stadia me podsjeća na HRT-ov Stadion ponedjeljkom. 

 

'Mensečini' da se ti driveri jopet neće radit za 'Linux' koji btw. ne postoji, nego za ChromebookOS. Pogotovo sad kad je Windows besplatan nema smisla se igrat na Linuxu. Možda Stallman i još dvojica.

 

 

 

Joj kad linux inkvizitori vide tvoje rječi...gotov si...

 

😀

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

Joj kad linux inkvizitori vide tvoje rječi...gotov si...

 Istina boli... :) Neku Linux distru će koristiti kreatori sadržaja, jako malo korisnici sadržaja. 

Mislim, dakle half adder
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

'Mensečini' da se ti driveri jopet neće radit za 'Linux' koji btw. ne postoji, nego za ChromebookOS. Pogotovo sad kad je Windows besplatan nema smisla se igrat na Linuxu. Možda Stallman i još dvojica.

 

Ako AMD sad radi "vullkanske" Linux drivere za "old but rewamped buldozer" Radeon i "brand new Pro Vega" Radeon, odn od jednog kraja spektra do drugog, ne vjerujem da će sav taj redudantni posao ostaviti samo za dvije posebne inačice Vulkan platforme koju guraju.  

AMD gura Vulkan, koji bi trebao biti nasljednik OpenGL. Ovo je sa Wiki: "Vulkan is derived from and built upon components of AMD's Mantle API, which was donated by AMD to Khronos with the intent of giving Khronos a foundation on which to begin developing a low-level API that they could standardize across the industry."

Sad, da postoji široki interes više (moćnih) strana kako bi postojala "otvorena" alternativa vendor lock-in DirectX standardu, ne treba valjda posebno objašnjavati.
Ovo što AMD trenutno (s partnerima) radi je dedicated Linux GPU hardware, a ne samo driveri za njih (Stadia, chromebooks).
Stadia hw: "the Linux-based computers ... (that) looks a lot like AMD’s Pro Vega 56"

https://techcrunch.com/2019/03/19/google-scores-a-custom-amd-gpu-to-power-its-stadia-cloud-gaming-hardware/


Što se pak tiče drivera za "ChromeOS only", isti je baziran na Chromiumu i skoro pa sve tamo je open source (zašto i ne bi bilo?), tako da ne vidim nekog prevelikog razloga da i "primjenjeni Vulkan" ne bi bio.
Uostalom, da ne duljimo, stari dobri "follow the money (trail)" vrijedi i ovdje. Isto što su rekli i AMD i Qualcomm: chromebooks tržište je u usponu i to je nezanemarivi aspekt. Qualcomm je još prije cca pola godine rekao da će uletiti kad prosječna cijena bude 450-500$ (na US tržištu), očito ih je nešto ponukalo da službeno uđu sa dedicated soc za iste.

Što se pak tiče DXVK (Direct3D to Vulkan), ista stvar: Steam je multi-milijunski biznis, Philip Rebohle ima ugovor sa Valvetom i sigurno je masno plaćen za taj posao.
Dva linka za isto, gdje pametniji od mene objašnjavaju što i zašto:
https://www.gamingonlinux.com/articles/some-thoughts-on-valves-new-steam-play-feature-and-what-it-means-for-linux-gaming.12412
https://www.gamingonlinux.com/articles/an-interview-with-the-developer-of-dxvk-part-of-what-makes-valves-steam-play-tick.12537
DXVK je open source, WineHQ se mrgodi jer su im oteli dio kolača (i kontrole) ali će sigurno implementirati DXVK u "regularni" Wine.

Što se pak igranja tiče, ja se igram na TheC64 Mini pa sigurno nisam relevantan i objektivan :D
No, ova fora sa streamanjem na bilo koji, po mogućnosti mobilni ekran (a njih ima zasigurno više od stacionarnih) će zasigurno zaživjeti, a hoćeš-nećeš skoro sve je to Linux, kako god to mi zvali.
Da će netko kupovati Linux računalo ili samo instalirati Linux, samo kako bi se igrao na istom - neće.
No da će u US gomile "školaraca" kupiti onaj prilično moćan Acer AMD Chromebook po samo $280 (USA), uz mogućnost stream-gaminga sa Stadie / Steam Link Anywhere, offline Steam Play igara (3000+ za Linux iirc) plus par milijuna Android igri/apsa pride... meni je to no-brainer best buy.
edit: uz navedeno, tu bi trebao raditi i xCloud. Odnosno, u MS-u bi bili stvarno suicidalno glupi da njihov xCloud "radi svugdje" ali ne radi samo na - chromebooku.
To su sad pokušali sa Skypeom pa odustali, jer zvuči kao "upucat ću se u nogu a tebe ću ozlijediti".
  
Više stvari ovdje ima "sinergijski impact" tako da mi je teško (subjektivnu) impresiju činovnički razlučiti na faktor A, B i slično.
No, kad iz Google naglašavaju da guraju GPU acc Linux drivere za cbook "samo" zbog Android Studija, svjesno zanemarujući da "graf. akceleracija za Linux" znači isto i za desetke drugih, nativnih Linux apps, to je predumišljaj. Linux Steam Play je odavno na vrhu top liste željenih appsa za chromebook.
Potpuno jednako, kad Valve za Steam Link navodi da im je ciljana platforma (citiram) "Android TV, Tablets, and Phones | Samsung Smart TVs | Raspberry Pi 3", u oči uskače bitan detalj: RPI ima HDMI, u pravilu se kači za TV; Android TV / Samsung Smart TV je TV - očito se cilja na veći ekran. Tih 30 milijuna chromebooka sa prodajom u usponu je preveliko tržište da bi ga se "slučajno" zaboravilo spomenuti.

U biti, Vulkan hw stiže, sa podrškom za Linux (između ostalog), to je fakt. Pitanje je samo hoće li to pomoći ili odmoći razvoju nativnih komercijalnih igara za Linux.
Dva su gledišta na to (sumirano sa gornjeg linka), jedno je “if x game worked on Linux, I would be on Linux” i to bi trebalo proširiti Linux korisničku bazu, odn. potencijalno tržište.

Drugo gledište je da će DXVK (i stream servisi) ubiti rijetke biljke  - dev studije koji portaju igre / podržavaju Linux nativno (AspyrFeral itd). 

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.3.2019 2:04 (Zechina).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
..

AMD gura Vulkan, koji bi trebao biti nasljednik OpenGL...

 -- amd gura tačke. (ništa ne gura jer nema snagu, novac..)

-guraju dok su bili zainteresirani veliki, ali to odavno nisu, kao i svi projekti među kojima su i gore spomenuti ogl, khronos group.

-vulkan je samo jedan od trzaja-tikova, kao i Dead Cat Bounce, tj mrtvo kljuse, kojeg bi amd želio, ali nikad nije imao snage-resursa razviti do željenog nivoa, odnosno želje su jedno, realnost drugo. Ako nije tad kad je krenuo buzzword (vulkan), zašto bi ti danas mogao, uspio.. + sve što referiraš je opet stvar gaminga, wine/directx.. tj win platforme, koju kao dečko koji obečava, već nekoliko desetljeća linux samo što ne pregazi, pa eto rezultat je obrnut, win se širi na mac-lin.

-vulkan nije nasljednjik ničega, obična želja bez resursa. OGL je tu (kakav-takav, nema više interesa velikih koji bi gurali), kao i directx, vulkan .. 'samo što nije', kao čitava linux priča od st.sedmog..

-obrnuto, da je npr vulkan uspio, tad ne bi danas tipkao o dxvk-u, kao što je osnova priče zapravo chromebook (ne linux.. mada je to linux, ali nije, kao što nije ni android..).

-vidi foru što radi MS, radi defender za macos.. :)) go figure! Uskoro i verzija za lin, ili korz wine? :))) paradox koji prikazuje koliko su neke stvaro obrnute u precepciji-želji i stvarnosti.

 

+ usporediti vulkan (vječno u razvoju.. ili samo što nije..) vs nvidia-cuda. Vidla žaba gdje se konji potkivaju.. pa digla nogu. Zašto vulkan nije cuda? Jer guraju tačke, ne tehnologiju-razvoj, zato i odgode (jer u bizu ne odgađaš zaradu, ali odgađaš gubitak ili kad ''imaš'' vaporware..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.3.2019 11:24 (ihush).
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

@zechina

 

Ti pokazuješ elementarno neznanje osnova po kojima funkcionira društveni poredak na ovoj planeti...

 

Krupni kapital je ( u raznim povijesnim oblicima )  oduvjek glavni gazda svega kaj vrijedi. Čak kada se većini čini da se nešto krupno dešava i mijenja, opet je to negdje duboko prikriveni scenario tih lobija krupnog kapitala. Za njih nema podjele na drzave, vjere, ideologiju, rasu...za njih samo postoji zajednički ili suprotni interes i temeljem tih poluga funkcioniraju. 

 

Postoji lobi proizvodjača oružja koji će stvarati klimu za prodaju svojih proizvoda, i kako je sukob dviju ili više strana preduvjet, tako će kroz američke tvornice prodavati jednoj strani a kroz ruske tvornice će prodavati drugoj strani. Pravi gazde kojima se slijeva kapital od obiju strana je isti, i čak se isprepleće sa gazdama drugih lobija tipa bankarstvo, farmaceutika i sl...

 

Tako je i u industriji hardvera i softvera. Fućka se njima da li bu ti nešto prodali pod Microsoft ili jabuka logom, gazde proizvodjača procesora si isti ljudi. I uvjek će izmisliti neku finu spiku da nadju način uvaljivania svojih proizvoda koji nisu nasjeli na dotadasnji marketing, opet isti princip kao i proizvodjači oruzja, stvori klimu za više frakcija, podgrijavaj vatru, nadolijevaj ulje, i uvaljuj svoje proizvode svim stranama... 

 

Foss je perfektan primjer, idealistička spikica koja ima filozofiji nečeg općedobrog, kvalitetnog i sl ali da bi ti koristio open softver preduvjet je da si kupio hardver, platio struju, platio internet i od svega toga će se dio para sliti i onima koji su osmislili taj vid marketinga da pridobiju u potrošački žrvanj "mrzitelje kapitalizma i microsofta i sl".  

 

Način funkcioniranja ljudskog roda se vrlo malo promjenio u par tisuća godina, mjenja se samo ruho kojeg vidiš. Nemaš kuglu zakovanu za nogu ali imaš rate kredita i ovisnost o zaradi da bi uopće preživio...

 

Kako reče ihush, microsoft gleda da ti utrapi svoj proizvod, i fućka mu se kroz koju platformu bu ti to uvalio. A dal bu ti i dzabe jer će te kroz taj proizvod probati navesti da kupiš neke druge njihove proizvode tipa cloud storage, office365, azure, neku igru ili apk iz ein store...

 

Većina developera koji razvijaju i odrzavaju lin kernel su dobro plaćeni zaposlenici poznatih kompanija, a i njima se fućka za tvoj home desktop jer njima zarada kapa od prodaje gomile uredjaja koji se vrte na tom linuxu ( modemi, serveri, kamere, ps4,dronovi, igračke, satovi, navigacije...)

 

Ta podjela na dobre i loše je samo fino osmišljen scenarij, i koje god ti odluke donio nemaš uticaj na njih jer lovu trošiš na stanovanje, energente, hranu, odjeću, zabavu ....i sva ta lova ide istim gazdama bez obzira kupio pumu ili adidas te koristio win ili linux....

 

😀

 

 

 
2 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 

..

 ..

 

Ta podjela na dobre i loše je samo fino osmišljen scenarij, ..

 

 

 -scenarij koji radi, jel to američki kečeri (hrvači, što već..) moraš imati nekog pozitivca i negativca, david-golijat i sl. sheme, dok kladionice rade svoje, marketing prodaje oglasni prostor, jel to nogomet ili golf, olimpijada ili bilo što, sport=PC-IT industrija dok su grane npr cpu-vga (hardware) i software. Kako će tko od njih zarađivati i kolika će njegova ''mrvica'' kolača biti je stvar koja ih jedino zanima, dok je npr google primjer kako nema ''ništa'' a zarađuje milijarde koje drugi mogu samo sanjati, čak da imaju rudnik zlata-dijamanata ne zarade ni nulu manje ili pogledajmo listu milijardera i 'robu' na kojoj je taj novac zarađen.. zaključak? Priče-sage koje gutaju naivci su samo priče, ja jesam za open, foss, free-znanje, jer kao voda-zrak, znanje mora biti civilizacijska stvar čovječanstva, svima dostupno, free, bez patenta.. ali realitiček, nije, nego je upravo suprotno (čak i kad se to proklamira ustavom i općim ljudskim pravima..).

 

no tema je linux? :)) pa eto, više će MS napraviti koristi za linux zajednicu nego što je to napravila linux zajednica u posljednjih 30 godina, tj dogurala do stabilnih 2-3% desktop juzera.. a uskoro bi to moglo biti zbog MSove politike-cilja osjetniji skok.. (ali neće, jer kog vraga će nekom juzeru linux da bi na njemu vrtio win app, ako može imati win... osim par geekova koji se ježe na MS, pa će tako uživati u balgodatima civilizacije i igrama kao da su na win.. onak, bezveze, sve to je samo soft i biz..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 

@zechina

 

Ti pokazuješ elementarno neznanje osnova po kojima funkcionira društveni poredak na ovoj planeti...

serkenj

Ta podjela na dobre i loše je samo fino osmišljen scenarij

 

Tvoje divljenje "krupnom kapitalu" (jakim dečkima, krdu itd) je fascinantno. Determiniranost o kojoj govoriš je odlika beskičmenjaka, koji u podilaženju većini pronalaze opravdanje za vlastitu karakternu slabost i defetizam.
Po ovome što si napisao, gazda svega je isti, neki megamason čovjek-gušter koji prodaje američko oružje u ruskim tvornicami. Kojem, naravno, ne možeš ništa već mu se pokloniti i ulizivati. Zle banke, krediti i ostali chemtrailsi.

Xbox je u stvari prepakirani Playstation kojeg dila Sony, Apple je valjda vlasnik Xiaomia ili Huaweia, a Intel je u stvari vlasnik ARMa.
A sve je to u stvari, valjda, Microsoft. Ili Amazon, ili Alphabet (Google). 

Pa krenimo redom: društveni poredak u kojem živimo je kapitalizam. Preduvjet istog, postulat na kojem začiva jest slobodno tržište, posljedično mogućnost izbora i fer tržišna utakmica. Monopol je antipod slobodnom tržištu, svaki primjenjeni kapitalistički poredak danas to ima zacementirano u temelje društvenog uređenja. To nema veze s idealizmom, "ljudskim pravima i slobodama" već s time da opstanak sustava ovisi o tome. Upravo s tog aspekta je svaki (civilizirani) sustav rigororozan prema monopolizmu (odn. kartelima).
Zadnji primjer je drastičnih 1,5 milijarde € (ukupno preko 8M€ <2 godine) kazne Googletu od strane EU i, posljedično, Googletova odluka da sad možeš birati Duck Duck Go kao defaultni pretraživač u Androidu itd (ironija je da se DDG izdigao upravo pljujući G.). Ili kao što je MS morao dopustiti alternativu IE u Winsima itd.

Kapitalizam nije savršen (kao što ni svijet nije savršen) već tek najbolji sustav koji imamo, a sustav je s greškom (ili više njih), tako da od Edisona naovamo imamo trajnu borbu za regulaciju tržišta, odn. između poticanja što jačih ekonomskih subjekata i (pokušaja) onemogućavanja istih da imaju monopol.
Orvelijanska distopija koju predmnijevaš je tek jedan dio priče, mazohističko samozavaravajući pogled na život/svijet.
Moj prijateljski savjet ti je da pročitaš "Good as Gold" od J. Hellera, autora poznatije "Kvake 22".
= Pogled iznutra na tvoj "duboko prikriveni scenario tih lobija krupnog kapitala".


Prevedeno:

> "Fućka se njima da li bu ti nešto prodali pod Microsoft ili jabuka logom, gazde proizvodjača procesora si isti ljudi."
Daleko je to od istine. Intel, skoro-pa-monopolist desktop procova, prilično je razbio glavu na mobile tržištu i sad se mora klanjati Qualcommu ovdje. A ni Qualcomm nije apsolutni gazda u ARM ekosustavu.

Stalna samo mijena jest; kao što se IBM smijao MSu, a MS Ballmer smijao iPhoneu i Chromebooku, tako će svatko biti u zabludi ako misli da će njegova biti zadnja i konačna od sada pa zauvijek. Stoga, "Resistance is futile" je besmislica, tek privremeno stanje, što znači da ne moraš biti Njonjo (a on je bar u sedlu).
Podsjetnik:
https://www.fool.com/investing/general/2014/01/05/microsofts-steve-ballmer-strikes-again.aspx 

U protivnom (da je tako sve determinirano kao što sugeriraš), danas bi ovo čitao na nekom Wintel WinPhoneu.


Što se pak tiče ostalog, nije mi jasna potreba trpati Linux ili open source u neki "ideološki sustav" ("idealistička spikica"). Linux je tek alat, primjenjeno oružje za ostvarivanje sebičnih ciljeva (sebičnost ne stavljam u negativan kontekst). Open source je dominirajući sw poslovni model XXI stoljeća, no tek jedan od postojećih.
https://www.forbes.com/sites/forbestechcouncil/2018/07/16/how-open-source-became-the-default-business-model-for-software/
Mene pak kao korisnika zanima samo da alat radi i da imam alternativu (jer je ona preduvjet za prvo - da će alat raditi).

 

> "Ta podjela na dobre i loše"
Ovo uopće ne razumijem. Koji bi to bili dobri i loši? Znam samo što (ne tko) je loše, a to je zaostala stupidnost nečega (bilo čega), uzrokovana uljuljkivanjem o nedodirljivosti i "vječnoj" dominaciji. Sad, hoćeš li to primjeniti izvan informatičke scene na Brexit, ISIL, adeze, Trumpa ili lobi termoelektrana na ugljen, svejedno je.

Ili (sramota da to moram podvlačiti): niti sam ljubitelj Googleta niti mrzitelj Microsofta, niti ljubitelj Linuxa niti mrzitelj Windowsa ili koju god kombinaciju da mi želiš pripisati.

Naprosto, želim evolucijski, tehnološki iskorak primjeren znanju/vremenu u kojem živimo a ne najsporijima u krdu. Dinosauri neće biti nosioci promjena.

 

Što se pak Linuxa i mene tiče, uopće nisam sentimentalno vezan uz isti. Linux / Unix je zastarjela tehnologija i koncept, no i dalje najbolje što trenutno imamo.

 

ihush kaže...

no tema je linux? :))

 
Da, i ja bih želio shvatiti čemu ovo sve naokolo. Good guys vs bad guys, ziher.
Također: desktop računalo... pa još Linux. Mda, nekad su se iz IBM-a rugali tzv "stolnim računalima", jer mainframe mora zauzimati bar jednu sobu, po mogućnosti s uspostavljenom mikro klimom (vlažnost, temperatura...) i operaterima u bijeliim kutama (ajd, nisu imali maske i rukavice).
Sad već iz lijenosti koristim web apps za neka renderiranja, optimizacije, skice i pisdarije (čak obično zipanje), ne zato jer mi se ne da tražiti po ssd di mi je app već zato jer mi je brže i jednostavnije. 80% vremena sam u browseru ionako.

Edit: ovaj forum je i dalje na Sliverlightu, izgleda :D URL linkove sam moraš pretvoriti u tagove. Ajd, bar nije Flash.

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.3.2019 18:30 (Zechina).
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Druze Zechina... 😀

 

Ničim ja nisam fasciniran. Ti preplitko i prepovršno gledaš i nepovezuješ uzročno-posljedične dogadjaje i zato to zaista tako i izgleda iz tvoje perspektive.

 

Nabrajaš tvrtke, kreiraš situaciju iz koje bi trebalo izgledati da su oni smrtni neprijatelji, i manje više tu staje tvoj vidokrug i doseg. Ako tvoj intelekt može pojmiti dubinu i širinu kompleksne situacije, ajde se zapitaj da li znaš tko sve drži dionice tih tvrtki, i koliko se tijekovi novca i vlasničkih udjela tamo negdje daleko stapaju u iste fondove i krugove. Zapitaj se koje tvrtke su tim kompanijama radile zgrade, čiju struju kupuju, kome plaćaju porez i doniraju političke kampanje....

 

Druze, priča je puno dublja i kompleksnija nego kaj se tebi čini na osnovu par minuta googlanja kojima utvrdiš samo ono kaj je netko kreirao da bi ti imao privid slobode i mogućnost izbora.

 

Tvoj poduzetnički duh i slobode idu otprilike ovako: ameri zrokaju iraq, onda postave marionetsku vladu koja potpiše ugovore da bu im američke tvrtke obnovile gradove i infrastrukturu i daju im koncesije na 100 god za sve kaj bu tamo jednom donosilo profit. I onda u tih 100 god zarade 500 puta više nego kaj je koštao rat . Repriza vjetnama, sve kaj danas vredi u vijetnamu je direktno ilo indirektno u američkim rukama, i naoko izgubljen rat im već desetljećima donosi dobit.  

 

Tvoje poduzetništvo izgleda i tako da merkelica okolo ucjenjuje na razne načine drzave da kupuju njemačke aute i proizvode i usluge tipa dt.

 

I faraon je bio baja, ali prek noći je mogel nestati ako nije plesao po taktu orkestra iza bine...

 
1 1 hvala 0
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Zaboravih ti pojasniti i ovu tvoju zabludu oko eu kazne čiki gogletu. Nisi bio poduzetnik, nisi se kretao u političkim krugovima i očigledno pojma nemaš kako to u stvarnosti funkcionira. Na mobu sam pa ću ti to samo ukratko da shvatiš:

 

Mega kompanija ima vlasnike, i ti vlasnici izvlače dobit. Ako plati sve poreze i dazbine onda je dobit manja, plus laj nitko negarantira kaj bu sutra. Zato se sklopi tajni dil da te npr puste neko vrijeme da radiš kaj hoćeš, ti pobereš vrhnje , dio njima daš, a onda oni lupe neku kaznu koje opet plati tvrtka a ne ti od para koje si izvukao dotada... I neko je debelo to unaprijed iskalkulirao, poput birtijaša koji kaže da mu je jeftinije svaki mjesec platiti kaznu nego sve ono kaj bi trebao platiti da nedobije kaznu....

 

Voliš goglati, pa vidi rodbinske veze i ženidbe eu lordova i kćerkica iz obitelji američkih dioničara u mega kompanijama i fondovima... 

 
0 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 

Druze Zechina... 😀

 

Ničim ja nisam fasciniran. Ti preplitko i prepovršno gledaš i nepovezuješ uzročno-posljedične dogadjaje i zato to zaista tako i izgleda iz tvoje perspektive.

 

Nabrajaš tvrtke, kreiraš situaciju iz koje bi trebalo izgledati da su oni smrtni neprijatelji, i manje više tu staje tvoj vidokrug i doseg. Ako tvoj intelekt može pojmiti dubinu i širinu kompleksne situacije, ajde se zapitaj da li znaš tko sve drži dionice tih tvrtki, i koliko se tijekovi novca i vlasničkih udjela tamo negdje daleko stapaju u iste fondove i krugove.

 

Koji smrtni neprijatelji? Tko, zašto?
"isti fondovi i krugovi" - i onda ja gledam "preplitko i prepovršno"?

Evo da slijedimo tvoju logiku. Znači, isti krug drži Intel Co. i Arm Holdings. Pa je "isti krug" naložio Intelu da subvencionira (dumpa) cijenu Cherry Trail ili kako se već to zvaše, kako bi konkurirao ARMu, i ukupno izgubio desetke milijardi dolara, sve kako bi se povukao iz svega tog mobilnog.
I svo to vrijeme, enormna količina truda i novca su izgubljeni samo zato kako bi se održao privid da u stvari nemamo alternative???
Pa daj bar ovlaš pogledaj neki link koji sam postavio, ne kakam ja bez veze. Evo neki:

https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1329580&page_number=2
‘it depends which is larger, their ego or their bankroll.’" In his opinion, as far as cellphone chips are concerns, “Intel’s ego propelled the company into that market for the second time.”
Naprosto, nema potrebe za teorijama zavjere.

Sad da ne spominjem Microsoft i Nokiu; koje je tu pak objašnjenje za "iste krugove"? Bilderberg grupaciji je bilo dosadno? Neki tajni razlog kako bi "isti vlasnik" uništenjem Nokie i diskreditacijom MS pogurnuo dominaciju Googletovog Androida? Gdje je tu logika uloženog/dobivenog, koji bi to bili troškovi zarade?
Bit će da se poput skalabilnog, elastičnog GPU za Stadiu ovdje "krugovi" skalabilno multipliciraju ego i glupost, pa što ih je više u krugu i što su moćniji, to su i - tuplji.


Imam ja puno prizemnije biheviorističko riješenje za ove fenomene (dapače, ja bih to stavio pod obavezno obrazovanje, umjesto praznovjerja vjeronauka).
Molio bih te da pogledaš kako se donose odluke, odnosno zašto nismo sposobni učiti iz vlastitih grešaka. Kratko je i zabavno.
Bazično radi se o ovome (vidi sliku), a primjenjeno... pogledaj video.

 (A je isti sivi ton kao i B)

"Are we in control of our decisions?"
https://youtu.be/9X68dm92HVI?t=14  

Kakve veze ima to da "ameri zrokaju iraq" sa Linuxom, odn. informatikom uopće? Sad će Ameri zrokati Kinu / Huawei? Samsung možda?
"merkelica okolo ucjenjuje na razne načine drzave da kupuju njemačke aute i proizvode i usluge tipa dt" - da, ok, svatko moćan radi sličnu stvar, no ne vidim da su francuzi odbacili pežole, citroene ili renole pa da sad voze škode i folkswagene. Ni blizu monopola koji sam spominjao. U stvari, ne vidim to niti kod nas. Još ćeš reći da se naši vladajući krkani (pozdrav, Žalac) voze u Audijima, BMWima i Merdžama jer im je to Merkel naredila.

Ajd da se vratimo na temu: Linux (ili bar Unix) koriste svi, od Amazona, Googlea, Applea, Microsofta, Samsunga... nadalje. Povijesnom anomalijom i (ne)sretnim okolnostima MS je ostvario monopol na desktop računalima i zacementirao ga. Pa su ga ostali dečki pustili da se igra u tom pješćaniku XX stoljeća. Sve ostalo je vezano uz Linux i web.
Osobno računalo današnjice je mobitel, a ne desktop.
Kad bi MS imao pravu konkurenciju u tom segmentu, desktop OS bi bio daleko bolji, a ovako gnjili u bezidejnosti. Bitan dio tog sidra su "igrice" ("homo ludens"), no budući je riječ o mega-biznisu uopće, ne čudi da se ovdje izvlači tepih ispod nogu MS-u. Posljedično, to bi trebao biti katalizator za adopciju alternativnih, modernih platforma. Kao što rekoh, Linux je tu neizbježan. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.3.2019 20:54 (Zechina).
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Ma joj, daj, kako ti se uopće da natezat s tipom koji brije na takve gluposti?

Trol je zatrovao temu od nečega što ima veze s linuksom na teorije zavjere.  

Stisni mu TD ako baš moraš, ali pliz nemoj više hranit trola...

Gledam te!
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

@veliki brat

 

I tebe istina boli, ili kaj... ?

 

Dobro ti znaš da je "teorija zavjere" bila samo šire objašnjenje zakaj ms ulupava pare u lin fundation ( od toga krenusmo nekidan ) i da svi oni pušu u isti rog. No ok, lakše se drzat postrani i tu i tam uletit sa nekom uzvišenom mišlju uz malo dodatka blaćenja nego argumentirati svoj stav....

 

😎

 

 
1 1 hvala 0
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Da je svijet tako jadan kakvim ga čine neki pojedinci, još uvijek bi bili robovi.

Vjeruj u što god želiš, tvoje je pravo biti u krivu, a sad molim te sudjeluj u temi (Linux pitanja i odgovori) ili odi na neku drugu temu.

Hvala, molim, doviđenja...

Gledam te!
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 "teorija zavjere" bila samo šire objašnjenje zakaj ms ulupava pare u lin fundation 

 
Bazično, MS invest u Lin Foundation je popravljanje neg. imidža, ne puno više od tog (ako misliš na direktno, novčano sponzoriranje Linuxa).
Za ostalo, kratko i jasno: MS se pokušava adaptirati, odn. utrčati u Linux (+ARM) vlak.

Pisao sam nešto o tome, Nadella prodaje priču o izgubljenoj duši Microsofta, no u stvari je hladnokrvni pragmatičar. Da je samo po njemu, ugasio bi on i desktop Windowse, prebacio čitav biznis samo na cloud i vjerojatno prodavao Android telefone (ako tu ima zarade). Čovjek gleda samo računicu i Winsi su mu PITA, nužno zlo. Mass-interfejs kao navlakuša za ozbiljan biznis (i ozbiljnu zaradu).

Otale dolazi i npr odustajanje od Edgea i IE, odn. preuzimanje Chrome enginea u Winsima. Adaptacija.

 

No MS ima dublji problem od onog kako ga "računovođa" Nadella percipira.

Da bi MS bio i dalje (jednako) uspješan, mora biti vidljiv. To znači Win OS u svakom kućanstvu, svugdje.

Naravno, to za sada (i još dosta dugo) nije nikakav problem.
Međutim, strategija prebacivanja na "unosnije sektore" (Cloud, Enterprise, AI, big data crunching i sve što iz tog proizlazi) ne može kompenzirati ono što sam ranije naveo: osobno računalo današnjice je mobitel, ne desktop PC.
Ili drugim primjerom: "Microsoft Band" (smart narukvica) nikada nije trebala biti unosna za sebe, već biti kompenzacija za nedostatak MS/Win logoa na mobitelu, odn. prisutna na svačijoj ruci (po mogućnosti). Nadella, nažalost, to uopće nije prepoznao već je tek vidio "troškove koje treba rezati".
Ne sumnjam ja da će se i Winsi i MS igrice uspješno prebaciti na web/streaming (sa desktop PC / Xbox koncepta), problem je da MS vlada putem uvjetovane dominacije. E, pa ovdje je ne mogu tek tako imati.
Konkretno, MS uspješnica, projekt Azure (i sve oblačno pride) je urađeno ozbiljnim trudom, naporom, investicijama i - vrlo bitno - strateškim dampanjem cijena usluge. No, tu u jednom trenutku dolazi do zasićenja. Ne možeš beskrajnim dampanjem zahebati jedan Amazon (a tu su i Google itd). Možeš tek "ubiti" manje igrače, ali ove velike ne: mogu i oni spuštati cijene i dalje stvarati mega-profit. To je balance of the power, i u normalnoj situaciji to bi bilo win-win. No, ovdje MS ne može više imati izričitu dominaciju (nekmoli monopol) a da ponovim, MS je naučio "vladati" nasilnom rukom (dominacijom) a to, inercijom, stvara antipatiju. Ovdje je MS prisiljen na ravnopravnu tržišnu utakmicu. Stara "nevidljiva ruka" ovdje ponovno postaje aktualna i za MS.
Neće MS propasti, naravno, ali će izgubiti vidljivost, kamo li "opću poželjnost".
Postoji tu još jedna stvar, a to je "volatilnost" kapitala u XXI stoljeću. Stvari se odvijaju puno brže, pa firme naglo narastaju gotovo ni iz čega, ali jednako tako i - nestaju. Ne pada mi sad na pamet neki primjer osim npr Yahoo (Nokia je druga priča, to je umorstvo s predumišljajem imo). Npr dioničari ti počnu prodavati dionice iz tko zna kog razloga i preko noći izgubiš npr 30% vrijednosti firme. Ono što želim reći jest da bi MS u rel. kratkom roku (npr sl. 5 godina) mogao naprasno prestati biti nezaobilazan faktor kakvim ga danas znamo / doživljavamo. Samo da podvučem, to nikako ne znači da će MS "propasti". :)

Poruka je uređivana zadnji put sub 23.3.2019 0:21 (Zechina).
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

@zechina

 

Dosljedan si, pokušavaš argumentirati svoje stavove,  to je za svaku pohvalu i cjenim to makar nam se ponekad stavovi razlikuju.

 

A dal sam ja u pravu, ili ti, ili nijedan, tak i tak dragom bogu svejedno... 

 

😀

 

 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Kako bi bilo najbolje particionirati moj 1TB disk za Linux Mint? Nikad prije nisam koristio Linux i ne znam kamo se šta pohranjuje. Gledao sam puno tutoriala pa jedan kaže jedno drugi drugo itd. Molim ako ima netko sa iskustvom da mi malo to objasni u jednoj-dvije rečenice.Btw. trebam li swap na svojih 8GB ram-a?

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

@ibari91

 

Ako je uefi ploča i ako bu gore samo mint, onda ovako:

 

-dok si u live modu pomoću apk gparted obriši sve sa tog hdd i za taj hdd iz gparteda kreiraj gpt tablicu

 

--tijekom instalacije kreiraj ove particije:

 

efi , fat32, 512 mb

/ , ext4, 100 gb ( dosta je i 30, al kad već imaš teru..)

/home, ext4, ostatak diska

 

Swap ti netreba jer su ubuntoidi prešli na swap file... Na početku instalacije odaberi da hoćeš kodeke i vlasničke softvere.. 

 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

E ovako, ja imam u planu sa DBAN-om obrisati kompletan hard pa nakon toga uraditi clean instalaciju Linuxa. U tom slučaju to znači da mi ovaj korak ne treba? "-dok si u live modu pomoću apk gparted obriši sve sa tog hdd i za taj hdd iz gparteda kreiraj gpt tablicu"

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice