Ne-Ubuntu distribucije

poruka: 23
|
čitano: 4.097
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Ne-Ubuntu distribucije

Ubuntu je dominanta distribucija među širom populacijom, pogotovo među početnicima. Međutim, da ljudi ne bi mislili da ne postoji ništa drugo u ovom svemiru otvaram temu koja se tiče i drugih distribucija i informacija vezanih za njih (dovoljna je samo jedna tema da ne spamamo s obzirom na broj forumaša na ne-Ubuntu-u Cool).

 

 

Danas izašla Fedora 9 !!!

 

Fedora je distra koja je nastala iz RedHat serije i od tada je community driven (o njezinoj sudbini odlučuju par ljudi iz RH, ali i iz zajednice, 5:4 omjer), uz potporu RedHat-a (infrastrukturu i neke ljude u Fedori plaća RH). Neki kažu da je to samo poligon za testiranje budućih RedHat distribucija za poslovne korisnike, međutim to je i punokrvna distribucija za svakodnevnu upotrebu (baš kao i Ubuntu). Ono što je specifično za Fedoru u odnosu na ostale distribucije:

  • bleeding edge - Fedora implementira najnovije tehnologije iz svijeta opensource-a, iako u zadnje vrijeme ni ostale distre ne zaostaju - neki to ne vole jer to kao nije provjereno, npr Debian - sve ima svoje prednosti i nedostake, kako kome paše
  • slobodna - nema Restricted driver-a, mp3 kodeka i ostalog u službenim repozitorijima - što često zna predstavljati problem početnicima ("Amarok mi ne svira mp3 datoteke, pomagajte!"), ali se sve to lako riješi dodavanjem livna repozitorija (Fedora nije uvrštena u popis FSF-ovih slobodnih distribucija jer isporučuje i neke binary drivere za wireless i slično out-of-box) - ne brinite, sve što je moguće na Ubuntu-u, moguće je i na bilo kojoj drugoj distribuciji (i obrnuto)
  • spinovi, odnosno lagano stvaranje derivata Fedore - napravite svoju distribuciju baziranu na Fedori, samo pratite Wizard i eto vlastite ditribucije
  • blisko radi s upstream-om - ukratko, Fedora doprinosi nezavisnim projektima pa ih onda ugrađuje u sebe (tako da odmah pridonosi i svim drugim distribucijama), Ubuntu je jako kritiziran od strane iskusnije opensource zajednice zbog nepridonošenja upstream-u (većinu stvari uzima i dorađuje za svoju korist, a malo vraća zajednici - iako se i to mijenja - upstart). Ta politika ima i negativnosti - npr. onemogućuje Fedori da uključi KDE3.5 u novu Fedoru (već samo KDE4 u Fedori 9)
  • ako sam nešto važnije zaboravio navesti molim vas da me nadopunite

 

Fedora 9 donosi:

- KDE4 po default-u (iako je Fedora centrirana oko Gnome-a)

- donosi Gnome 2.22 (i puno lijepih feature-a)

- PackageKit - objedinjuje sve moguće packet managere - odlična stvar!

- NetworkManager 0.7 - najnoviji i najmoćniji do sada

- ext4 - podrška za nasljednika ext3 filesystema  i enkripcija particija dostupna iz instalacije

- Firefox 3 (beta)

- 2.6.25 based kernel

- Upstart (da, Ubuntu projekt)

- itd.

 

 

Trivia o Fedori:

- koriste je kernel developeri (čak i sam Linus Torvalds i njegova žena)

- koristi se u NASA-i

 

 

A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'

Two atoms bump into each other. One says 'I think I lost an electron!' The other asks, 'Are you sure?', to which the first replies, 'I'm positive.'
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.5.2008 23:29 (4ndY).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ne-Ubuntu distribucije
fedora mi je prva ljubav. upravo ju skidam, i stavit cu ju na virtualnu masinu i/ili na drugi disk
16 godina
offline
RE: Ne-Ubuntu distribucije

Ja sam Mandrivin korisnik, ali ću svejedno probati novu Fedoru, barem u Live izvedbi. ;)


...i tako je svizac zamotao čokoladu u omot.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ne-Ubuntu distribucije
cro_blue kaže...

Ja sam Mandrivin korisnik, ali ću svejedno probati novu Fedoru, barem u Live izvedbi. ;)


 I ja isto
16 godina
offline
Ne-Ubuntu distribucije

Bez obzira na sve distribucije, ubuntu je dobro ispeglana distribucija. Još jučer sam instalirao Fedoru 9 za koju mogu reći da  mi je nakon petice prva koju ću zadržati, nadam se i koristiti. A što se tiče dal je netko početnik ili nije, u linux zajednici to bi trebalo predstavljati manje bitnu stvar. Pravo je svakoga da isproba što mu se sviđa ali i da postoji neki smisao cijele priče. Ako želimo da svi mogu koristiti linux onda se trebamo orijentirati da i onima kojima se neda učiti kako kompajlirati drajvere ili koristiti terminal omogućimo da rade svoj posao, bez obzira dali se radilo o dizajnu, programiranju ili samo zabavi.

 

Od novih distribucija još čekam novi opensuse i PClinuxOS, a onda kreće fajt.

 

Bye

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Ne-Ubuntu distribucije

E vidis u tome je problem. Ja za sebe imam 3 diste koje mogu koristiti sa srecom: Slackware, Arch, Gentoo. Previse mi ima laganih distri. Nevolim kad u 2 minute imam sve postavljeno. Kad bi netko poceo raditi na necemu slicnom Slackwareu ili Arch-u bez GUIja(kao Arch, ali opet ima neke stvari koje nevolim) onda bi ja uzivao.

 

Evo spisak sto mora zlatna distra za mene sadrzavati odnosno nesadrzavati:

 

1. NESMIJE imati GUI.

2. Nesmije mi automatski postaviti *.conf fileove.

3. Direktno kompajliranje kernela prilikom instalacije po mojoj volji.

4. cryptsetup ukljucen u CD tako da mogu odmah pri instalaciji kriptirati diskove.(neke distre imaju)

5. Net INSTALL - bez ovoga vise nikad necu instalirati sistem. Novi paketi, a iste velicine kao instCD.

6. Najnoviji Qt(trenutno 4.4, ali po mogucnosti modificirani sa vec ukljucenim patchevima. Najbolje qt-copy(http://websvn.kde.org/trunk/qt-copy). - Naravno zelim i mogucnost pribavljanja bete preko packet managera. BEZ postavljanja PATH varijable.

7. Mogucnost biranja izmedju sound servera. pulseaudio :))))))

 

Znam da me je skoro nemoguce zadovoljiti ali eto. Ovomu je najpriblizniji Arch Linux. :)


Arch user, Don't Panic!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Ne-Ubuntu distribucije

Ubuntu ima svojih mana, bez sumnje. Ali mislim da ima najelegantnije riješen package management - DEB paketi u kombinaciji sa apt-get su ekstremno elegantan način uporabe.


Tko pod drugim jamu, ja mu mamu.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ne-Ubuntu distribucije
Tux Slave kaže...

E vidis u tome je problem. Ja za sebe imam 3 diste koje mogu koristiti sa srecom: Slackware, Arch, Gentoo. Previse mi ima laganih distri. Nevolim kad u 2 minute imam sve postavljeno. Kad bi netko poceo raditi na necemu slicnom Slackwareu ili Arch-u bez GUIja(kao Arch, ali opet ima neke stvari koje nevolim) onda bi ja uzivao.

 

Evo spisak sto mora zlatna distra za mene sadrzavati odnosno nesadrzavati:

 

1. NESMIJE imati GUI.

2. Nesmije mi automatski postaviti *.conf fileove.

3. Direktno kompajliranje kernela prilikom instalacije po mojoj volji.

4. cryptsetup ukljucen u CD tako da mogu odmah pri instalaciji kriptirati diskove.(neke distre imaju)

5. Net INSTALL - bez ovoga vise nikad necu instalirati sistem. Novi paketi, a iste velicine kao instCD.

6. Najnoviji Qt(trenutno 4.4, ali po mogucnosti modificirani sa vec ukljucenim patchevima. Najbolje qt-copy(http://websvn.kde.org/trunk/qt-copy). - Naravno zelim i mogucnost pribavljanja bete preko packet managera. BEZ postavljanja PATH varijable.

7. Mogucnost biranja izmedju sound servera. pulseaudio :))))))

 

Znam da me je skoro nemoguce zadovoljiti ali eto. Ovomu je najpriblizniji Arch Linux. :)


 mark my words. za godinu-2 ces biti najveci moguci zagovaratelj ubuntua ili neke jos jednostavnije distribucije. imas 17 godina i sve te to fascinira. kasnije nebude. vjeruj mi.

i nogom u guzicu je korak naprijed
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ne-Ubuntu distribucije
Tux Slave kaže...

E vidis u tome je problem. Ja za sebe imam 3 diste koje mogu koristiti sa srecom: Slackware, Arch, Gentoo. Previse mi ima laganih distri. Nevolim kad u 2 minute imam sve postavljeno. Kad bi netko poceo raditi na necemu slicnom Slackwareu ili Arch-u bez GUIja(kao Arch, ali opet ima neke stvari koje nevolim) onda bi ja uzivao.

 

Evo spisak sto mora zlatna distra za mene sadrzavati odnosno nesadrzavati:

 

1. NESMIJE imati GUI.

2. Nesmije mi automatski postaviti *.conf fileove.

3. Direktno kompajliranje kernela prilikom instalacije po mojoj volji.

4. cryptsetup ukljucen u CD tako da mogu odmah pri instalaciji kriptirati diskove.(neke distre imaju)

5. Net INSTALL - bez ovoga vise nikad necu instalirati sistem. Novi paketi, a iste velicine kao instCD.

6. Najnoviji Qt(trenutno 4.4, ali po mogucnosti modificirani sa vec ukljucenim patchevima. Najbolje qt-copy(http://websvn.kde.org/trunk/qt-copy). - Naravno zelim i mogucnost pribavljanja bete preko packet managera. BEZ postavljanja PATH varijable.

7. Mogucnost biranja izmedju sound servera. pulseaudio :))))))

 

Znam da me je skoro nemoguce zadovoljiti ali eto. Ovomu je najpriblizniji Arch Linux. :)

 

 


 ja pojma neam o onom terminalu, i "ručnim" postavkama. ne shvaćam još tu logiku nikako, sudo,mudo,apt, bla bla :)
odakle ste vi to učili, u biti imal tko dobru neku knjigu ili nešto na hrvatskom il engleskom, al detaljno i jednostavno pojašnjeno taj rad u terminalu?
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ne-Ubuntu distribucije
Tux Slave kaže...

E vidis u tome je problem. Ja za sebe imam 3 diste koje mogu koristiti sa srecom: Slackware, Arch, Gentoo. Previse mi ima laganih distri. Nevolim kad u 2 minute imam sve postavljeno. Kad bi netko poceo raditi na necemu slicnom Slackwareu ili Arch-u bez GUIja(kao Arch, ali opet ima neke stvari koje nevolim) onda bi ja uzivao.

 

Evo spisak sto mora zlatna distra za mene sadrzavati odnosno nesadrzavati:

 

1. NESMIJE imati GUI.

2. Nesmije mi automatski postaviti *.conf fileove.

3. Direktno kompajliranje kernela prilikom instalacije po mojoj volji.

4. cryptsetup ukljucen u CD tako da mogu odmah pri instalaciji kriptirati diskove.(neke distre imaju)

5. Net INSTALL - bez ovoga vise nikad necu instalirati sistem. Novi paketi, a iste velicine kao instCD.

6. Najnoviji Qt(trenutno 4.4, ali po mogucnosti modificirani sa vec ukljucenim patchevima. Najbolje qt-copy(http://websvn.kde.org/trunk/qt-copy). - Naravno zelim i mogucnost pribavljanja bete preko packet managera. BEZ postavljanja PATH varijable.

7. Mogucnost biranja izmedju sound servera. pulseaudio :))))))

 

Znam da me je skoro nemoguce zadovoljiti ali eto. Ovomu je najpriblizniji Arch Linux. :)


 Arch linux kazes? Kakav je arch po pitanju brzine? Planiram si gentoo sredit za laptop ali sada sam vidio ovo za arch pa se dvoumim? Preporuka (Arch,Slackware,Gentoo)?


 Jedva čekam SUSE 11. Odlična distra koju svakako preporučujem svima (i apsolutnim početnicima Osmijeh).

 

Atheistic to the point of fanaticism, there u have me in a nutshell so kill me again or take me as I am for I shall not change.
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.5.2008 18:58 (PROTECTOR).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ne-Ubuntu distribucije
devil kaže...
Tux Slave kaže...

E vidis u tome je problem. Ja za sebe imam 3 diste koje mogu koristiti sa srecom: Slackware, Arch, Gentoo. Previse mi ima laganih distri. Nevolim kad u 2 minute imam sve postavljeno. Kad bi netko poceo raditi na necemu slicnom Slackwareu ili Arch-u bez GUIja(kao Arch, ali opet ima neke stvari koje nevolim) onda bi ja uzivao.

 

Evo spisak sto mora zlatna distra za mene sadrzavati odnosno nesadrzavati:

 

1. NESMIJE imati GUI.

2. Nesmije mi automatski postaviti *.conf fileove.

3. Direktno kompajliranje kernela prilikom instalacije po mojoj volji.

4. cryptsetup ukljucen u CD tako da mogu odmah pri instalaciji kriptirati diskove.(neke distre imaju)

5. Net INSTALL - bez ovoga vise nikad necu instalirati sistem. Novi paketi, a iste velicine kao instCD.

6. Najnoviji Qt(trenutno 4.4, ali po mogucnosti modificirani sa vec ukljucenim patchevima. Najbolje qt-copy(http://websvn.kde.org/trunk/qt-copy). - Naravno zelim i mogucnost pribavljanja bete preko packet managera. BEZ postavljanja PATH varijable.

7. Mogucnost biranja izmedju sound servera. pulseaudio :))))))

 

Znam da me je skoro nemoguce zadovoljiti ali eto. Ovomu je najpriblizniji Arch Linux. :)


 mark my words. za godinu-2 ces biti najveci moguci zagovaratelj ubuntua ili neke jos jednostavnije distribucije. imas 17 godina i sve te to fascinira. kasnije nebude. vjeruj mi.

 Koristim Linux vec godinama, a prvi mi je bio Slackware. Probao *Ubuntu, ali nesvidja mi se. Zatim Debian(stable) probao - paketi iz stoljeca sedmog - mogu raditi dist upgrade, ali brate, nemozes skinuti unstable vec moras updateati, a to mi se neda. RH bazirane distre bas i nevolim(neznam ni sam zasto, ali eto urodjena mana) pa mi jedino ostaje meta distre.

Arch user, Don't Panic!!!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ne-Ubuntu distribucije
kvaju kaže...
 ja pojma neam o onom terminalu, i "ručnim" postavkama. ne shvaćam još tu logiku nikako, sudo,mudo,apt, bla bla :)
odakle ste vi to učili, u biti imal tko dobru neku knjigu ili nešto na hrvatskom il engleskom, al detaljno i jednostavno pojašnjeno taj rad u terminalu?

Arch user, Don't Panic!!!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ne-Ubuntu distribucije
PROTECTOR kaže...
 Arch linux kazes? Kakav je arch po pitanju brzine? Planiram si gentoo sredit za laptop ali sada sam vidio ovo za arch pa se dvoumim? Preporuka (Arch,Slackware,Gentoo)?


 Jedva čekam SUSE 11. Odlična distra koju svakako preporučujem svima (i apsolutnim početnicima Osmijeh).

 

 Tocno, Arch. GUI kad instaliras(Gnome, KDE, Xfce...) znas da imas jednog od najbrzih mogucih na svijetu. Znaci dolazi bez GUIja, ali to se lako instalira. Zatim packet manager je pacman. Radjen samo za konzolu. Jednostavan da boli glava. Svoje pakete napravis za dvije minute - AUR. Imas 32 i 64 bitne verzije. Mali broj paketa(3000, ali paketa programa NE library-ja. Sa library-ma bi imao ~7/8000) za razliku od Gentooa koji ima najvise na svijetu. Meni na starom kompu(512 MB, 1.67 proc, FX5500) radi duplo brze od ostalih distri.

Slackware ti nema repo. Sve kompajliras, a kad naletis na dependecy hell onda je stvarno HELL. Meni jedna od najbolji, ali Arch vise volim.

Linux + BSD = Gentoo. Sta reci, ako imas zivaca sve kompajlirati samo naprijed. Kad ti instalacija bude trajala danima nemoj zalit. Prednost mu je najveci repo na svijetu.

Arch user, Don't Panic!!!
16 godina
offline
RE: Ne-Ubuntu distribucije
Gerontius kaže...

Ubuntu ima svojih mana, bez sumnje. Ali mislim da ima najelegantnije riješen package management - DEB paketi u kombinaciji sa apt-get su ekstremno elegantan način uporabe.


  A čuj, iako je yum za nijansu trenutno sporiji od apt-a niti je RPM loš - dapače. No pusti sve na stranu - dolazi PackageKit! On objedinjuje sve package managere kao backendove (apt-get, yum, smart itd.).
A tek budući feature-i: klikneš na neku datoteku za koju nemaš aplikaciju da je otvori, a ovaj preko MIME-type-a nađe koji programi je mogu otvorit i ponude ti instalaciju iz repo-a! Više. Ludnica.

 

A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'

Two atoms bump into each other. One says 'I think I lost an electron!' The other asks, 'Are you sure?', to which the first replies, 'I'm positive.'
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.5.2008 19:55 (4ndY).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ne-Ubuntu distribucije
Tux Slave kaže...
 Tocno, Arch. GUI kad instaliras(Gnome, KDE, Xfce...) znas da imas jednog od najbrzih mogucih na svijetu. Znaci dolazi bez GUIja, ali to se lako instalira. Zatim packet manager je pacman. Radjen samo za konzolu. Jednostavan da boli glava. Svoje pakete napravis za dvije minute - AUR. Imas 32 i 64 bitne verzije. Mali broj paketa(3000, ali paketa programa NE library-ja. Sa library-ma bi imao ~7/8000) za razliku od Gentooa koji ima najvise na svijetu. Meni na starom kompu(512 MB, 1.67 proc, FX5500) radi duplo brze od ostalih distri.

Slackware ti nema repo. Sve kompajliras, a kad naletis na dependecy hell onda je stvarno HELL. Meni jedna od najbolji, ali Arch vise volim.

Linux + BSD = Gentoo. Sta reci, ako imas zivaca sve kompajlirati samo naprijed. Kad ti instalacija bude trajala danima nemoj zalit. Prednost mu je najveci repo na svijetu.

 Moram li ručno dodavati 32 bitne library-e u 64 bitnoj verziji archa?

Atheistic to the point of fanaticism, there u have me in a nutshell so kill me again or take me as I am for I shall not change.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ne-Ubuntu distribucije

imal to u pdf-u ili slicnom nismo jos na nivou da kupujemo knjige preko neta...

16 godina
neaktivan
offline
RE: Ne-Ubuntu distribucije
PROTECTOR kaže...
 Moram li ručno dodavati 32 bitne library-e u 64 bitnoj verziji archa?

 Developeri zele da sistem bude totalno 64 bitni. btw, evo link na nesto sto ce te mozda zanimati: http://wiki.archlinux.org/index.php/Arch64_FAQ

Arch user, Don't Panic!!!
16 godina
neaktivan
offline
Ne-Ubuntu distribucije

Danas izlazi opensuse11. Trenutno ne mogu pristupiti download direktoriju, tak da ne znam jel tog   još ima.

 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
RE: Ne-Ubuntu distribucije

Je, izgleda da je veza zagusena, jas sam probavao vec par dugo, probam poslije..

Zlo i Naopako
16 godina
neaktivan
offline
Ne-Ubuntu distribucije

Skidam... malo sporo mi ide 210 KB/s, za 5 sati bu gotovo...

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ne-Ubuntu distribucije
M4r10 kaže...

Skidam... malo sporo mi ide 210 KB/s, za 5 sati bu gotovo...

 šta presporo bem mu miša :D
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ne-Ubuntu distribucije
Tux Slave kaže...

E vidis u tome je problem. Ja za sebe imam 3 diste koje mogu koristiti sa srecom: Slackware, Arch, Gentoo. Previse mi ima laganih distri. Nevolim kad u 2 minute imam sve postavljeno. Kad bi netko poceo raditi na necemu slicnom Slackwareu ili Arch-u bez GUIja(kao Arch, ali opet ima neke stvari koje nevolim) onda bi ja uzivao.

 

Evo spisak sto mora zlatna distra za mene sadrzavati odnosno nesadrzavati:

 

1. NESMIJE imati GUI.

2. Nesmije mi automatski postaviti *.conf fileove.

3. Direktno kompajliranje kernela prilikom instalacije po mojoj volji.

4. cryptsetup ukljucen u CD tako da mogu odmah pri instalaciji kriptirati diskove.(neke distre imaju)

5. Net INSTALL - bez ovoga vise nikad necu instalirati sistem. Novi paketi, a iste velicine kao instCD.

6. Najnoviji Qt(trenutno 4.4, ali po mogucnosti modificirani sa vec ukljucenim patchevima. Najbolje qt-copy(http://websvn.kde.org/trunk/qt-copy). - Naravno zelim i mogucnost pribavljanja bete preko packet managera. BEZ postavljanja PATH varijable.

7. Mogucnost biranja izmedju sound servera. pulseaudio :))))))

 

Znam da me je skoro nemoguce zadovoljiti ali eto. Ovomu je najpriblizniji Arch Linux. :)


 Cek, želiš samo konzolu, a za to ti treba QT i PulseAudio??? Ili sam krivo shvatio? :)

kvaju kaže...
 ja pojma neam o onom terminalu, i "ručnim" postavkama. ne shvaćam još tu logiku nikako, sudo,mudo,apt, bla bla :)
odakle ste vi to učili, u biti imal tko dobru neku knjigu ili nešto na hrvatskom il engleskom, al detaljno i jednostavno pojašnjeno taj rad u terminalu?
a gle, ovisi kakva si osoba i koliko imaš vremena.... ako si znatiželjan i želiš što više toga naučiti, i dovoljno tvrdoglav da ne odustaneš u roku od 24 sata nakon šta se problem pojavi, naučiš puno :). Prije ili kasnije ako koristiš Linux češ trebati i terminal, znaš šta ti treba, googlaš i pronađeš. I onda si ukljuičiš Rawhide (Fedora 10 - develompent pakete), uživaš u najnovijim stvarima i samo čekaš da nešto rikne, a kada rikne opet terminal :) I naučiš polako.... :)


Samo bih htio nadodat da je Fedora moja naj distra, jer mi omogućuje da sve dobim u 2 klika kada mi se žuri, a kasnije si konfiguriram kako god želim, jer Fedora se ne pravi pametna (ona to je:), postavi samo par osnovnih (i logičnih) stvari koje kako tako dobro rade dok mi se žuri, a ostalo prepusti tebi.... ako uzmem za primjer Ubuntu. Kod Ubunta imaš sve instalirano i konfigurirano šta je po meni glupost jer nečija konfiguracija ne može odgovarati meni.... A s druge strane mi je glupo imati nekakav Arch linux ili Gentoo jer dođem u situaciju kada mi nešto hitno treba, a onda treba..... Jednostavno previše vremena.... Fedora mi omogućuje da si sam odlučim koliko ću vremena kada potrošiti na nju.... dok Gentoo koji je po meni genijalac, treba bar 2 tjedna da ga konfiguriram i "iskompijelam"

16 godina
neaktivan
offline
RE: Ne-Ubuntu distribucije
Jazzfan kaže...
Tux Slave kaže...

E vidis u tome je problem. Ja za sebe imam 3 diste koje mogu koristiti sa srecom: Slackware, Arch, Gentoo. Previse mi ima laganih distri. Nevolim kad u 2 minute imam sve postavljeno. Kad bi netko poceo raditi na necemu slicnom Slackwareu ili Arch-u bez GUIja(kao Arch, ali opet ima neke stvari koje nevolim) onda bi ja uzivao.

 

Evo spisak sto mora zlatna distra za mene sadrzavati odnosno nesadrzavati:

 

1. NESMIJE imati GUI.

2. Nesmije mi automatski postaviti *.conf fileove.

3. Direktno kompajliranje kernela prilikom instalacije po mojoj volji.

4. cryptsetup ukljucen u CD tako da mogu odmah pri instalaciji kriptirati diskove.(neke distre imaju)

5. Net INSTALL - bez ovoga vise nikad necu instalirati sistem. Novi paketi, a iste velicine kao instCD.

6. Najnoviji Qt(trenutno 4.4, ali po mogucnosti modificirani sa vec ukljucenim patchevima. Najbolje qt-copy(http://websvn.kde.org/trunk/qt-copy). - Naravno zelim i mogucnost pribavljanja bete preko packet managera. BEZ postavljanja PATH varijable.

7. Mogucnost biranja izmedju sound servera. pulseaudio :))))))

 

Znam da me je skoro nemoguce zadovoljiti ali eto. Ovomu je najpriblizniji Arch Linux. :)


 Cek, želiš samo konzolu, a za to ti treba QT i PulseAudio??? Ili sam krivo shvatio? :)

 Da, krivo si shvatio. Nesmije imati GUI kao sto nema Gentoo i Arch nakon instalacije sustava. Kasnije ga ja sam instaliram/kompajliram bez nekih gluposti koje mi netrebaju. Jucer sam instalirao Gentoo, danas ujutro sam kompajlirao xorg, a evo sad kompajliram KDE. Uzivancija za raditi. :)

btw desio mi se kiks prilikom kompajliranja QT-a. Nisam uvrstio podrsku za opengl pa mi se KDE na pola puta konfiguriranja s*ebao. Onda sam lijepo ispocetka kompajirao QT(USE="opengl" emerge qt:3). Pa ispocetka kdelibs, kdebase, kdegames, kdepim, kdepim-libs..... Zabavan proces. :)
Arch user, Don't Panic!!!
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice