Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

poruka: 46
|
čitano: 11.607
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

Evo pratio sam upute na nvidia stranici. nakon instalacije uradio sam sljedeće:


su -
nvidia-xconfig --composite
nvidia-xconfig --render-accel
nvidia-xconfig --add-argb-glx-visuals -d 24

sada mogu pokrenuti 3d igre i to je super.
samo kada idem pogledati grafičku u administrator settings prikaže mi sljedeće:
http://img143.imageshack.us/my.php?image=snapshot1ut6.png
ali osim toga sve super radi.
ima li netko možda nekih linkova gdje bih mogao skinuti igara i programa za SUSE?
I puno vam hvala, svima! Beskrajno sam vam zahvalan.

 

EDIT : I morate priznati ... Nisam loš za početnikaSmijeh

 

@nix - poslije ovoga definitivno više nikada neću forsirati instalacijuNevinašce

CORE 2 DUO E4300 @ 1.8GHZ
2 GB RAM 667MHZ
ASUS 7300 GT @ 475/920
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.3.2008 22:02 (scorpion667).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

Igara imas u svome repozitoriju.(samo upisi u trazilicu game)

Najbolja Linux igra koju sam ja igrao je Extreme Tux Racer.

Potrazi na google-u.

U biti vozas se sa Tux-om(Tux je pingvin - to ti je Linux maskota) po snjegu i moras skupiti sto vise ribica.

To volim igrati da se opustim.

 

EDIT:

          Ni blizu loseg, meni je trebalo duze nego tebi prvi put.

 

EDIT2:

          To sa 3D mi je malo cudno.

          Idem malo pogledati na google-u pa javim, ako se sto nađe.

 

Arch user, Don't Panic!!!
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.3.2008 22:12 (Tux Slave).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

Nasao sam na suse forumu o 3D-u.

Nemoras se nista brinuti, tvoji 3D driver su u redu samo sto SAX nema pojma o Nvidia i tako isto Nvidia nema pojma o SAX-u pa zbog toga SAX misli da ti nemas 3D ukljucen. :) :)

 

Moram ti reci da si bio pravo brz sa rijesavanjem problema driver-a.

Imas pohvale od mene. :)


Arch user, Don't Panic!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

I ja sam bio trazio ali nisam nasao. Hvala ti, i na rjesavanju mog problema i na pohvalama. Ako ti ikad išta zatreba samo reci, rado ću ti pomoćiSmijeh


CORE 2 DUO E4300 @ 1.8GHZ
2 GB RAM 667MHZ
ASUS 7300 GT @ 475/920
16 godina
neaktivan
offline
Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

Moram priznati da sam se pravo šokirao kad sam vidio kolika je razlika između linuxa i windowsa. Dosta sam ugodno iznenađen (unatoč problemima) iako moram priznati da mi je jedina stvar koja mi se ne sviđa način instaliranja programa (iako je ovaj 1-click-install korak u pravom smjeru). Imam još par pitanja. Kako da upalim task manager (tako se u windowsima zove, al znate na što mislim CTRL+ALT+DEL) i kako da prisilno izađem iz programa (kao što je u windowsima ALT+F4)?


CORE 2 DUO E4300 @ 1.8GHZ
2 GB RAM 667MHZ
ASUS 7300 GT @ 475/920
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

najvjerojatnije imaš "System Monitor" ili tako neštu u glavnom meniu... ako ne instaliraj :)

a za doslovno ubijanje programa: http://www.linuxjournal.com/article/1332 , ili u terminal upiši "man kill"

 

 

 

edit: sjetio sam se jedne žestoke Smijeh:  " Linus Torvalds can run kill -9 and kill Chuck Norris! "

 

 

 

There are 10 kinds of people in the world: those who understand binary and those who don't.
Poruka je uređivana zadnji put pet 7.3.2008 11:28 (niki).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Početnik - Open Suse 10.3 pomoć
koristi "pkill" naredbu za ubijanje programa, naravno , iz terminala. i to samo za one koji rade probleme. dosta linux usera nezna za pkill nego idu preko kill -9 pa process id. iza pkill napises IME procesa a ne njegov broj tipa pkill firefox-bin ako firefox radi probleme.
16 godina
neaktivan
offline
Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

Ima vise nacina zaustavljanja procesa. Najkoristeniji su SIGTERM i SIGKILL.

Preporucam ti da si instaliras program pod imenom "htop" iz svog repozitorija.

Upises "htop" u konzolu i izbaciti ce sve procese koji su upaljeni u tvom racunalu.

S tipkama gore dolje se spustas po procesima i kad nadjes proces koji zelis zaustaviti pritisnes F9.

S lijeve strane ti ce se izbaciti signali kojima mozes ugasiti proces. Naravno opet sa gore dolje odes do signala SIGTERM i pritisnes "enter".

Ako proces i dalje radi onda opet pritisni na taj proces F9 i spusti se do SIGKILL i pritisni "enter". Proces ce se 100% zaustaviti poslje signala SIGKILL.

Koristis SIGKILL jedino ako bas moras, jer je to najgori moguci nacin zaustavljanja procesa.

 

SIGTERM - on salje signal procesu da zavrsi to sto radi i da izadje. Tako radi SIGTERM.

SIGKILL  -  on  salje signal KILL procesu sto znaci da ga ubija na "nasilan" nacin.


Arch user, Don't Panic!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Početnik - Open Suse 10.3 pomoć
scorpion667 kaže...

Moram priznati da sam se pravo šokirao kad sam vidio kolika je razlika između linuxa i windowsa. Dosta sam ugodno iznenađen (unatoč problemima) iako moram priznati da mi je jedina stvar koja mi se ne sviđa način instaliranja programa (iako je ovaj 1-click-install korak u pravom smjeru).


 Shvati to kao prednost, Instaliraš ono što ti treba.

OS: Linux 2.6.18.8-0.9-default i686 Current user: nikola@linux System: openSUSE 10.2 (i586) KDE: 3.5.9 "release 51.2"
16 godina
neaktivan
offline
RE: Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

Ovo rjesenje od Tux Slave-a mi se cini najbolje. A recite mi nešto. Zašto moraju ovoliko zakomplicirati? Zar nije zgodnije napraviti neki mali programčić (kao npr Task Manager u windowsima) i tako lijepo gasiti procese? Mislim, cilj svih distribucija je da budu jednostavne za korištenje (u osnovnim stvarima) i normalnim ljudima. Nije da mi smeta, ali ipak mislim da bi tako ipak prakticnije bilo. i instalacija programa.....kako to dosad nitko nije riješio? ili žele da je ovako? Što se svega ostalog tiče super mi je. Amarok-savršen, grafičko okruženje(ovaj KDE4)-savršeno, instalacija-najbolja koju sam u životu vidio, brzina podizanja sustava-nevjerovatno brzo.......i još hrpa sitnih ali korisnih opcija koje čovjeku olakšaju život.

 

CORE 2 DUO E4300 @ 1.8GHZ
2 GB RAM 667MHZ
ASUS 7300 GT @ 475/920
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.3.2008 0:43 (scorpion667).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Početnik - Open Suse 10.3 pomoć
ljepota linuxa je u terminalu;) a kaj se isntalacije tice- kompajliranje je najbolja opcija jer se podesava i prolagodava samo TVOM racunalu. zato se i dobar dio ljudi kune u gentoo. a kaj se taksa tice- p iams manager u kde lupis ctrl+esc i izade ti task nmanager ako se ne varam znam da je to radilo na staojim verzijama kde-a.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Početnik - Open Suse 10.3 pomoć
scorpion667 kaže...

Ovo rjesenje od Tux Slave-a mi se cini najbolje. A recite mi nešto. Zašto moraju ovoliko zakomplicirati? Zar nije zgodnije napraviti neki mali programčić (kao npr Task Manager u windowsima) i tako lijepo gasiti procese? Mislim, cilj svih distribucija je da budu jednostavne za korištenje (u osnovnim stvarima) i normalnim ljudima. Nije da mi smeta, ali ipak mislim da bi tako ipak prakticnije bilo. i instalacija programa.....kako to dosad nitko nije riješio? ili žele da je ovako? Što se svega ostalog tiče super mi je. Amarok-savršen, grafičko okruženje(ovaj KDE4)-savršeno, instalacija-najbolja koju sam u životu vidio, brzina podizanja sustava-nevjerovatno brzo.......i još hrpa sitnih ali korisnih opcija koje čovjeku olakšaju život.

 

O Task Manager-u:

Kao sto je receno Ctrl-Esc.


O instalacijama programa:
Cilj Linux-a je sloboda u svemu, sloboda na izvorni kod programa.
Instalacija programa je takva jer se prilagodjava tvom kompijuteru(govorim za kompajliranje).

Programa za Linux imas u repozitoriju preko 20000.

Terminal je uvijek bio nabolje rijesenje za sve. Nije da govorim da je GUI(graficko sucelje) lose, naprotiv ono je odlicno zbog mnogo stvari, ali terminal nikada nece prijeci. Ja sve sto radim iz Terminala brze napravim nego da sam isao preko GUI-a. Kad ispraksiras prste u terminalu vidjeces da je sve jako brzo i efikasno.

Svi govore da je mana Linux-a sto jos uvijek koristi terminal, ali cinjenica je da je terminal najbrzi, najefikasniji, najmanje resursa koristi.

Arch user, Don't Panic!!!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Početnik - Open Suse 10.3 pomoć
Pretpostavljam da ste u pravu ipak sam tek početnik, a ostalo je stvar navike (kao i u svemu). Eto odoh nastaviti sa šupanjem:-), pa ako opet koja sitnica zapne svakako vam se javim:-)
16 godina
neaktivan
offline
RE: Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

aj da se sad previse ne mucis, instliraj ti suse ponovo, a nakon toga sljedi upute sa ovog linka http://www.softwareinreview.com/linux_optimizations/hacking_opensuse_10.3.html

sredis si sistem i poslije samo pratis kako se drugi muceOsmijeh

16 godina
neaktivan
offline
RE: Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

Sredio sam ja sve. Bez reinstallaSmijeh


CORE 2 DUO E4300 @ 1.8GHZ
2 GB RAM 667MHZ
ASUS 7300 GT @ 475/920
16 godina
neaktivan
offline
RE: Početnik - Open Suse 10.3 pomoć
scorpion667 kaže...

Sredio sam ja sve. Bez reinstallaSmijeh


 he he tek sad sam videl da ima i druga stranicaSramim se
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice