Rezolucija u Kubuntu 8.04 - help

poruka: 13
|
čitano: 3.883
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Rezolucija u Kubuntu 8.04 - help

Imam nvidia graficku karticu serije 7. U Kubuntu ne mogu dobiti vecu rezoluciju od 800x600. Da li neko za kako to rijesiti ? Ne znam kako da to sredim. Totalni sam pocetnik u linuxu i bio bih zahvalan za svaku pomoc...

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Rezolucija u Kubuntu 8.04 - help
Kezo kaže...

Imam nvidia graficku karticu serije 7. U Kubuntu ne mogu dobiti vecu rezoluciju od 800x600. Da li neko za kako to rijesiti ? Ne znam kako da to sredim. Totalni sam pocetnik u linuxu i bio bih zahvalan za svaku pomoc...

 Prvo instaliraj drivere od graficke. Najlaksi nacin za to je ici pod K(start)-> System Settings-> Drugi Tab(Advanced)-> Restricted drivers. Tamo ukljucis drivere od graficke(sam ce ih skinuti i instalirati). Onda restart.

 

To bi trebalo namjestiti rezoluciju na nativnu(ona koja ti je normalna na monitoru).

Arch user, Don't Panic!!!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Rezolucija u Kubuntu 8.04 - help

To sam napravio. Uključena kvacica i to sve, ali mi nista nije pomoglo.

Da li mozda trebam nekakve drivere i za monitor ?

Pise mi kod monitora P'n'P.

Do sad sam radio na Windowsima gdje je samim ustekavanje sve radilo samo od sebe,

pa ovdje imam malih problema. Volio bih to nauciti sve sto treba...

16 godina
neaktivan
offline
RE: Rezolucija u Kubuntu 8.04 - help

Imam istih problema kao i ti, 7600GS karticu i novi ubuntu jednostavno ne zeli upaliti "restricted" drivere.

Probao sam sve, od restartanja, logouta, reinstaliranja paketa, oznacavanja\odznacavanja drivera...jednostavno nece. Stari 7.10 ubuntu je radio normalno.

Da napomenem da kartica vise nego uredno radi na novoj Mandrivi 2008.1 koju ovim putem preporucam za sve one koji zele prvi puta isprobati Linux jer je najvise user-friendly (slicna XPima).

16 godina
neaktivan
offline
Rezolucija u Kubuntu 8.04 - help

Kubuntu sam instalirao na solo disk. Da li mi je dovoljno formatirati taj disk i snimiti novu verziju linuxa ili trebam jos nesto napraviti ?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Rezolucija u Kubuntu 8.04 - help

Ne moras cak ni specijalno formatirati disk, vec samo pokrenuti instalaciju zeljene distribucije, dovoljno su snalazljive da si same "naprave" prostora i sloze particije kako njima odgovara.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Rezolucija u Kubuntu 8.04 - help
motom2772 kaže...

Ne moras cak ni specijalno formatirati disk, vec samo pokrenuti instalaciju zeljene distribucije, dovoljno su snalazljive da si same "naprave" prostora i sloze particije kako njima odgovara.

 Hvala. Jos cu probati par stvarcica koje sam nasao na netu, a ako ni to nece ici onda cu probati sa Mandrivom. Bar znam kome se mogu obratiti za pomoc ako negdje zapne. Smijeh

E, jos jedno pitanje. Koju veziju Mandrive da skinem. Mandriva Linux One 2008 Spring ili Mandriva Linux Free 2008 Spring ?

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.4.2008 1:09 (Kezo).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Rezolucija u Kubuntu 8.04 - help

One ili Powerpack (ako nadjes). Oni ti imaju sve restricted drivere i podrsku za MP3 i divx vec "ugradjene". Free nema.

16 godina
neaktivan
offline
Rezolucija u Kubuntu 8.04 - help

Hvala Vam svima. Uspio sam srediti pa mi radi Kubuntu ! Hvala

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Rezolucija u Kubuntu 8.04 - help

Bilo bi onda fer reci kako si uspio rijesiti problem, ne?

Misli na zajednicu, ako si vec linuxas Osmijeh

16 godina
neaktivan
offline
Rezolucija u Kubuntu 8.04 - help

Prije svega OBAVEZNO napraviti backup xorg.conf file-a. U slucaju da nesto krivo krene, da se moze vratiti na stanje s kojim ste krenuli to raditi.

 

Backup xorg.conf se radi ovako:

Udite u terminal:

1. Upisite cd /etc/X11

2. Upisite cp xorg.conf xorg.conf.backup

 

Vracanje postavki:

1. Upisite cd /etc/X11

2. Upisite cp xorg.conf.backup xorg.conf

 

A ovako sam sredio problem sa rezolucijom.

Evo ovako. Prilicno jednostavno na kraju ispada, ali eto.

1. Iskljuciti restrictive drivers za graficku karticu.

2. Log off X-Server (CRTL+ALT+Backspace) te ponovo se logirati.

3. Ako je rezolucija 640 x 480, onda se moze povecati na 800x600 radi lakseg rada.

4. Nakon toga Otici u Sistem setings (K>System setings)

5. Tamo ući u Monitor i grafika

6. Prijaviti se kao Administrator

7. Odabrati konfiguraciju monitora te odabrati monitor koji najbolje opisuje vas monitor.

CRT ili LCD i rezoluciju (LCD monitor 1024x768, LCD 1280x1024 itd.) Najveca rezolucija

ce tada moci biti ta koja je monitor izabran.

8. Ponovo restart X-Servera.

9. Uključiti restrictive drivers za graficku karticu.

10. Ponovo restart X-Servera.

 

Sada bi trebali moci postaviti vecu rezoluciju.

 

Nasao sam jos nekoliko mogucnosti koje bi trebale pomoći, ali nisam ih isprobavao jer nisam morao.

 

 

 

 

 

Undetected Monitor Specs

Open the file /etc/X11/xorg.conf in your favorite text editor. I'll assume you are using nano for an editor as it is fairly straight forward:

sudo nano /etc/X11/xorg.conf

Now look for a section in that file called Section "Monitor". Once you find this section, look at the lines of text between Section "Monitor" and EndSection. There should be two lines in there that begin with the words HorizSync and VertRefresh. If those lines don't appear there, don't worry. There is a good chance that we've found the problem already!

You will need to gather two bits of information for your monitor now, either from your Monitor User's Manual, the command line, or from online. Finding these values usually just involves searching Google with the model of your monitor. One extensive list is at the Lapis forum

We need the horizontal sync frequency (usually measured in kHz) and the vertical refresh rate (usually in Hz). Both of these values are typically given in a range such as "30-98 kHZ" or "50-160 Hz".

Alternatively, if your monitor supports it, you can just run the following command (install the 'xresprobe' package if the command is not available):

sudo ddcprobe | grep monitorrange

The first two values returned are your HorizSync rates, the second pair is your VertRefresh values.

There are two ways to enter your monitor information into the file. One way is to run the following commands which will regenerate the file and ask you for the values in the process:

 

sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.custom
md5sum /etc/X11/xorg.conf |sudo tee /var/lib/xfree86/xorg.conf.md5sum
sudo dpkg-reconfigure -plow xserver-xorg

The second way is to simply add those values to our /etc/X11/xorg.conf file with a text editor. But first, lets make a backup of that file just in case an error is made:

 

sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.backup

Editing this file so that it works involves adding two extra lines to the Section "Monitor" section of that file. For example, mine is shown below.

 

Section "Monitor"
Identifier "FLATRON 995F"
Option "DPMS"
HorizSync 30-96
VertRefresh 50-160
EndSection

 

 

Don't change anything that is written in the file for now. Just add the two lines. The snippet from my file is just an example and may not apply to your hardware. More importantly if your monitor is not detectable, the Identifier will be called Generic Monitor. In which case, don't change the Identifier to anything else otherwise X will fail to load and report that it can't find the a Monitor.

Now save the file, close all open applications, and press CTRL-ALT-Backspace to restart X. Assuming all goes well, you will be prompted to log into your session again.

 

 

 

 

Unable to validate video modes

If, as I do, you have an older monitor with bad or no DDC/EDID information, nvidia-auto-select may fail to validate your perfectly good modelines that have worked for years, leaving you stranded with 1024x768, or worse. To fix this, add Metamodes to your monitor section like this:

Section "Monitor"
...
Option "Metamodes" "1600x1200"
EndSection

This apparently tricks the nvidia driver into actually trying to find a good mode for your monitor, rather than just giving you a bad default. I don't know why this is true, but this fix worked for me.

 

 

 

Eto i to je to sto imam.

Kao sto sam rekao za ova druga dva nacina, ne znam dal rade ili ne.

I obavezno si napravite BACKUP xorg.conf

A ako niste pa nesto ode nepopravljivo kvragu

mozete vratiti sve u stanje kako je bilo kad ste prvi put instalirati Kubuntu

sa ovom naredbom:

 

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

 

Sve ce resetirati tako da cete morati poceti ispocetka pa cak i ponovo postaviti hr jezik, tipkovnicu i sve ostalo.

Zato radite BACKUP Namigiva

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Rezolucija u Kubuntu 8.04 - help

Ja mislim da se to sa grafickom moze nastimat pomocu envyNG u mene je upalilo

 

ovako kvačica je bila ali graficka je bila not in use i ma sta ja radio nije islo a ja odem na internet i skinem i install envyNG  nakon toga odem opet u restricted drivers  kad tamo nije kvačice nema ja kliknem on install neku stvar sa interneta i restartujem pc upalim i RADI!..

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.5.2008 11:17 (iKAR).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Rezolucija u Kubuntu 8.04 - help

Pa gdje si bio do sad ? Smijeh A ja sam cijelu noc kopao po netu. Belji se

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.5.2008 12:34 (Kezo).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice