Memory management error

poruka: 10
|
čitano: 4.488
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Memory management error

Pozdrav ekipa !

trebam pomoć ako netko ima iskustva s mojim problemom.

Dakle , postojeću memoriju iz kompa ( 4x2gb Samsung DDR3-1333 ) koja je radila bez problema sam zamjenio s novom 2x8gb G.skill ripjawsx DDR3-1333 , boota se bez problema , obavio memory tests i sve ok.

Windowsi se učitaju i na prvu sve radi odlično. 

Međutim , nakon nekog vremena komp se restarta i pojavi se BSOD sa "memory_management" porukom i onda se više ne mogu podignuti Windoze i ode sve .....

Nemam nekog iskustva sa podešavanjima memorije  ( CL , voltaža i ostalo ) tako da nisam ništa dirao u BIOS-u .

 

Ako netko ima kakvu ideju , bio bih iznimno zahvalan na pomoći !!!

 

Update : zaboravio napisati da sam nakon toga vratio staru memoriju i da opet sve radi kako treba 

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.10.2017 9:56 (Hara).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Memory management error

Probaj ako ima noviji BIOS napraviti upgrade... povrćati malo latencije nakon toga i vidjeti radi li

Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Re: Memory management error

hvala na brzoj reakciji !

bios je zadnji koji postoji , a za latencije nisam siguran da znam što da povećam.

Na novom RAM-u piše CL9-9-9-24 1,5V , pa ako nije problem nekakav savjet ... ;)

15 godina
online
Re: Memory management error
Hara kaže...

Pozdrav ekipa !

trebam pomoć ako netko ima iskustva s mojim problemom.

Dakle , postojeću memoriju iz kompa ( 4x2gb Samsung DDR3-1333 ) koja je radila bez problema sam zamjenio s novom 2x8gb G.skill ripjawsx DDR3-1333 , boota se bez problema , obavio memory tests i sve ok.

Windowsi se učitaju i na prvu sve radi odlično. 

Međutim , nakon nekog vremena komp se restarta i pojavi se BSOD sa "memory_management" porukom i onda se više ne mogu podignuti Windoze i ode sve .....

Nemam nekog iskustva sa podešavanjima memorije  ( CL , voltaža i ostalo ) tako da nisam ništa dirao u BIOS-u .

 

Ako netko ima kakvu ideju , bio bih iznimno zahvalan na pomoći !!!

 

Update : zaboravio napisati da sam nakon toga vratio staru memoriju i da opet sve radi kako treba 

 4x2GB ili 2 komada po 4GB? .. + max podržano od MBO/chipset/BIOSa? Flahsanje BIOSa na posljednju verziju (pripaziti na točan model MBO/revizija).

-problem može biti s kapacitetom pojedinog modula (to se naziva gustaća RAMa/DIMMAa), tj broj chipova na modulu i single ili double sided (jedna ili obje strane modula).. starije MBO ne moraju podržavati nove-gušće module, možda je dovoljno zamijeniti za stariji model-seriju RAMa) uz max podržani kapacitet (ako su 4x utora i ako je max 16GB tad je službeno podržan 4GB modul, veći samo možda ili uz noviji BIOS).

.. i to pod uvijetom da je zapravo sve ispravno.. a problem može biti kontakt, bilo što (obrisati gumicom, ponovo izvaditi-utaknuti, jače stisnuti..).

inače je memtest dovoljno nekoliko minuta odvrtiti, ali kad se ovakve stvari dešavaju, pusti malo duže, pola sata.. ne smije ni jedna greška. Tako se eliminira utjecaj win, drivera, malwaea, postavki..

drugi mogući uzrok su sam win-postavke, max dostupno, swap-page file koji je kreiran prema staroj količini, pa čak možda uopće problem nije RAM, nego npr HDD (greška, povezano s page-hyber fileom), jer sve to je memorija. Pošto swap mora biti dovoljne veličine da u njega stane ram (uobičajena formula 1-do-3 x RAMa) to znači da sad treba za takve stvari cca 50GB diska. Ako toga nema, problem.

voltaža 1.5V, CL.. ne treba dirati, BIOS optimalno podesi, jedino (ako to automatika ne obavi) ući u BIOS i saveati (na nekim MBO do tad nije iskoristiv dodani ram mada je vidljiv, povezano i s hibernacijom-faststartom, PC se tad mora ugasiti, ne sleep.. dok fast preskače izmjenu hardwaea (time se ubrza boot-detekcija).

Bezbroj sitnica, sve može biti uzrok problemu. .. pa čak i npr DDR3 i DDR3L (low voltage..) zato treba na sve sitnice paziti kad se nadograđuje sys, kad komponente nisu iste generacije kao ram-mbo.. ili banalno kad kontakti utora oksidiraju i rade probleme..

običan kvar (kad jednostavno ne radi) je lakše izolirati-otkloniti, za ovo možda do clean installa ili sto drugih testova-izmjena neće biti odgovora, a možda već sad sve proradi ovisno o uzroku.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Re: Memory management error

uffff, svaka čast na iscrpnim informacijama , morat ću pročitati još par puta da malo pohvatam sve detalje.

Jedan dio mi je zapeo za oko , moja matična jeste starija ( AsRock P55 Extreme 4 ) a ovo je nova memorija pa znači postoji mogućnost da baš i ne pašu odn. malo sam čitao uputstva za MBO i piše da podržava 16gb RAM-a , kad malo proradi logika to se vjerovatno odnosi na 

4x4gb RAM-a , a moduli od 8gb vjerovatno i ne prolaze na njoj.

Dobra škola da se malo bolje treba raspitati prije nadogradnje .

 

Preostaje mi da probam zamjeniti 8gb module za 4gb i probati opet.

 

Hvala i LP !

13 godina
neaktivan
offline
Re: Memory management error

Evo citat sa Tom's hardware foruma , vezano uz moju MBO P55 :

 

careful ... check your MB first .. as far as i know the P55 chip set support max 16 gig of ram but that 4x4 ... you might not able to put 8 gig dim in it
Bit će da je ipak problem u tome da moraju biti 4gb moduli :(
Da sam malo bolje googlao bio bih puno pametniji.
Nadam se da će teta iz Links-a imati razumjevanja za moju greškicu .
Kao što kaže stara narodna : čovjek za uči dok je živ !
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.10.2017 18:20 (Hara).
15 godina
online
Re: Memory management error

zapravo to je podatak koji se ne navodi, gustoća RAM/DIMM modula, broj chRAMipova koji su potrebni za željeni-upukni kapacitet (kako ide tehnologija, u manje chipova se trša više-gušće..) a BIOS-chipset mora nekako mapirati 'banke' RAMa.. i to je uobičajeno npr 8 (ili 9 za parity bit.. višekratnici), tako da je to stvar koju moraš vidjeti (chipove) i što ih je više na modulu to su stariji (za isti kapacitet) i veća šansa da rade na starijoj MBO.. uz ono ograničenje da je vjerojatno max 4GB i single-double sided odnosno, to ovisi o klasi MBO i situaciji kad se sve banke-utori RAMa popune (može radit iako se ostavi prored ili bez dual chanel moda itd..)..

bezbrojne kombinacije, koje ne moraju biti navedene kao službeno podržane možda rade.. a možda ne.. kao ovaj slučaj, radi ali i smrzava..

 

npr ako ne prođe zamijena u trgovini, za manje-starije.. tad probaj svaku drugu banku ( u toj kombinaciji posljednja mora biti prazna ako je modul doublesided.. ili se desi da prikaže smao polovicu kapaciteta) ili kao monochanel prvi i drugi utor.. (uobičajeno za intel parovi DCa 1-3 i 2-4) ili 3-i-4.. ali sumnjam da će biti stabilno s 8GB modulom, bar neki update BIOSa koji bi to fixao.

Osim u trgovini, vrlo lako je u oglasniku pokušati zamijenu, većina bi rado 2x4GB zamijenila za 1x8GB.. ali to je gnavaža i rizik (ispravnost, garancija)... dok po trgovinama tražiti odgovarajući (stariji) ugl ispadne uzaludno, jer jednostavno sve zalihe su svježije-novije (noviji ram..)... googlaj malo slike, skužit ćeš izgled-broj chipova, tek toliko da imaš ideju što-za što mijenjaš jer jednako možeš doći u drugu trgovinu i kupiti 'istu' stvar.. jer trgovac misli da nešto radi.

 

treća solucija, manji dućani, često pristaju na ugradnju kupljene komponente free.. ili servis, dođeš i tražiš rama.. ako radi ok, ako ne ništa.. :)) ili vratiš stari ram i dodaš još 2x4GB.. uz istu napomenu, ne noviji-gušći (manje chipova) nego što više vhipova veća šansa da će raditi osim problema kad su sve banke popunjene, na jeftinijim MBO koje tad pokazuju mane, nižu brzinu FSBa gubitak DCa itd.. :))

zabavno? .. a sve zato što je RAM onako, nešto što radi, ugl bez puno pametovanja pa se ne navode svi (ponekad potrebni) teh. podaci + nema dugoročnog supporta proizvođača (ni interesa) nakon 5g. nema obaveze.. ni novijeg BIOSa ničega (pogotoov testa kompatibilnosti, po kojem bi se 100% znalo koji RAM radi..). Kad prođe 5g od neke serije na tržištu, to je kao iz kamenog doba..

 

-ovaj bla-bla je više zbog drugih koji mogu imati iste probleme, kao preventivni.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Memory management error

Samo kratki update na temu ,

 

teta u Links-u je imala razumjevanja za nastalu grešku , memorija vraćena , kartica rasterećena , happy end afterall !

 

P.S. : učite na tuđim greškama ! google before order !! ;)

 
1 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Memory management error
Hara kaže...

..

P.S. : učite na tuđim greškama ! google before order !! ;)

 -da, 'ali' .. nije ni to najsretniji odgovor, jer samo za atestirane module koji su navedeni kao službeno supportani možeš biti siguran, ali u pravilu ih više nema u trgovini, dok novi nikad ne moraju biti atestirani i tad podatka konkretnog nema.. nego, možda radi, možda ne. Isti RAM 4GB bi 99% radio bez problema.. ovo je često jedini način, probaš, vidiš, ako ne radi, vratiš.. (kad je teta OK..) :)

+ btw, kod takvog vraćanja robe, treba to naglasiti-napomenuti, ne vraćati RAM kao neispravan-reklamaciju, nego nekompatibilan.. jer reklamacija, garancija.. drugi protokol, dobiješ zamjenu (isti) itd.. ne napadati trgovca (kao taktika koju neki primjenjuju) jer tad zapravo ništa neće postoći i greška je njihova. RAM je atkikal koji se lako može prodati, trgovac tad nema posebne brige i razloga odbiti zamjenu za nešto drugo, drugi tip rama ili povrat.. kao odličnu trgovačku praksu, u korist kupca. (reklama, a ne košta puno).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
odjavljen
offline
Memory management error

Frend instalirao itunes i nakon toga je trebao restartat laptop i nakon tog više nemre ući u windowse. Vraćanje sustava nije uspjelo pa sam krenuo instalirat nove windowse, ali kad pozovem boot menu i odaberem usb, pojavi se windows logo i nakon toga greška s porukom "For more information search for MEMORY_MANAGEMENT". 

 

Ako je do sustava nije mi jasno zakaj mi to javlja i kad hoću instalirat nove windowse. Jel moguće da je hardverska greška? Laptop (Asus K556U) je star mjesec-dva.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.12.2018 19:39 (kbenzema).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice