Kamere u smartfonima- Rasprava izdvojena tema

poruka: 6.275
|
čitano: 1.438.306
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

 

Na nekim primjerima mi izgleda S9+ bolje pogotovo balans bijele boje koji je kod Pixela kriminalno los.

Gotovo sve fotke na Pixelu su previse žute...s druge strane na dosta fotki sam vidio da Pixel bolje sacuva fine detalje...recimo na onoj gdje su neke kancelarije i plocice na podu imaju daleko vise detalja.

15 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

 

Na nekim primjerima mi izgleda S9+ bolje pogotovo balans bijele boje koji je kod Pixela kriminalno los.

Gotovo sve fotke na Pixelu su previse žute...s druge strane na dosta fotki sam vidio da Pixel bolje sacuva fine detalje...recimo na onoj gdje su neke kancelarije i plocice na podu imaju daleko vise detalja.

 Pročitaj opise ispod fotki.

Ne samo što su žute na pixelu, pogledaj zrnatost na onoj gdje su semafori lijevo, katastrofa na pixelu.

Dok recimo ona prva sa autom, i zadnja, detalji koje pixel pofotka i ne budu presvijetli, masu bolje izgledaju nego na samsungu.

12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

Šta reći nego da je u većini kadrova Pixel bolji. I pitce na grani znaju da taj Google HDR algoritam trenutno najbolji software za obradu slike.

Opet je to do pojedinca tko što voli tj preferira.

Očekivao sam više od kamere S9/S9+, jer ovo je po meni mizerna razlika naspram S8/S8+ a i Note 8.

8 godina
neaktivan
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Za sada izgleda kao da huawei sa te 3 kamere radi nesto inovativno, ostalo je sve isti k. Sd 845 ima puno mogucnosti za fotografiranje, tipa hdr od 60 slicica u sekundi ili tako nesto, bas zbog toga bi ove slike od s9 trebale biti puno bolje nego sta izgledaju, a jedino ce google iskoristit mogucnosti procesora.

Svidja mi se i sto je xiaomi u srednjem - niskom budzetnom segmentu ponudio sensor 2.6" tako da za 200$ se prakticki moze imati pixel 2 bez oisa i sa manjim otvorom blende. Jedva cekam vidit neke sampleove :)

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
 
1 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
veze nema otvor blende ako sotver nije dobar, jer xaomi je kod Mi5s imao i bolji 2,3 otvor blende, tačnije isti sensor sony imx 278 kao pixel 1
pa džaba, kad softversko procesuiranje slike kod kineza nije dobro
tako da veze blage nema teza da če xaomi bit približan pixelu 2 samo zato sto ima sensor sa istim otvorom blende
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

2.3 nije otvor blende, vec velicina senzora , f/.. je otvor blende. tačnije nije 278, vec 378.

xiaomi se dosta popravio kod procesuiranja, pogledaj mi note 3 sa stock kamerom, ovaj rn5 ce jos imati i Al. 

to je bila usporedba da ce imati senzor kao pixel 2, znaci da nije neki znj senzor koji koristi lg g6, vec pixel 2. 

mi 5s sa google kamerom daje super rezultate tako da nisi ogranicem nicime, kuzis kako ti je cudno stajaliste, lg g6 ne mozes popraviti nikakvom google kamrom jer je senzor velicine 1/3.06" dok kada imas dobar senzor se mozes igrati koliko oces i probavat sta je najbolje.

7 godina
protjeran
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ma da, jasno je na šta sam mislio, na brzaka piso sa mobitela u žurbi
dakle riječ je o veličini sensora o kojem si i ti pričao
378 jeste, greška u kucanjju, sa mobitela pa tastarura zeza...a guglova...ali neorecizna...a još htc 10
 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Ajfuni zaostaju sa veličinom sensora pa daju super slike
trend je smanjivanja veličine sensora, sam pixel kojeg spominjes je sa 2.3 smanjio na 2.6 sa pixel 2 a daje bolje slike
tako da sam po sebi velicina sensora nista ne znači
najvazniji je softver što upravo pixel dokazuje jer google kao vlasnik androida ima pristup svim mogućim podešavanjima softvera kamere što ostali nemaju
 
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Bosančero kaže...
Ajfuni zaostaju sa veličinom sensora pa daju super slike
trend je smanjivanja veličine sensora, sam pixel kojeg spominjes je sa 2.3 smanjio na 2.6 sa pixel 2 a daje bolje slike
tako da sam po sebi velicina sensora nista ne znači
najvazniji je softver što upravo pixel dokazuje jer google kao vlasnik androida ima pristup svim mogućim podešavanjima softvera kamere što ostali nemaju

Velicina senzora je NAJBITNIJA, bas zato iPhone nije u rangu sa konkurencijom sto se slika tice, a softver je taj koji iPhone uopce izvlaci iz go*ana da oprostis. Google je smanjio senzor ali povecao otvor blende, na kraju te dode skoro na isto, a senzor koji je ubacio je novije generacije naspram proslogodisnjeg veceg senzora.

 

Velik i dobar senzor je temelj svega, on je najbitniji u svemu, a uz dobar softver i lecu dobijes najbolje rezultate

8 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

Bosancero, znaci po tvojoj logici pixel 3 ce imati senzor 3.0" i izvuc ce ga soft pa ce opet davat najbolje fotke? 

7 godina
protjeran
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
to kaže tvoja logika, jer ja to nisam nigdje napisao nego samo konstatovao da veličina sensora ne znači nista jer Ajfun sa 3.0 izvlači odlične fotke, a pixel 2 sa manjim sensorom daje bolje rezultate od pixela 1
sve ukazuje da je dakle bitniji softver
 
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Bosančero kaže...
to kaže tvoja logika, jer ja to nisam nigdje napisao nego samo konstatovao da veličina sensora ne znači nista jer Ajfun sa 3.0 izvlači odlične fotke, a pixel 2 sa manjim sensorom daje bolje rezultate od pixela 1
sve ukazuje da je dakle bitniji softver

Jeli citas mozda sto sam ja napisao? Da, iPhone s obzirom na senzor daje odlicne fotke, ali daje vidno losije fotke od konkurencije sa vecim senzorom (U11, Pixel 2) pogotovo kad se zumira. 

 

Gledaj to ovako, sto je veci otvor blende, vise svjetla ulazi u senzor, sto je veci senzor on sam od sebe moze uhvatiti vise svjetla. Otvor blende na prvom Pixelu je f2.0 i ima veci 2.3" senzor od Pixela 2. Pixel 2 ima f1.8 otvor blende sa 2.6" velicinom senzora, prakticki svjetlo (informacije) koje je senzor primio je u sustini jednako kolicinski. Uz to senzor na Pixelu 2 je novije generacije i samim time prednost ide njemu. 

 

Softver je sigurno bitan, ali velicina senzora je najbitnija. Ponavljam ti procitaj malo kako funkcioniraju kamere, fizika je jedno a softver je drugo. Nemozes softverom napisati koliko neki senzor da primi informacija, ako je on fizicki nesposoban za nesto. iPhone 8/iPhone X daju odlicne slike za tako mali senzor. Njih dva su primjer da se sa manjim senzorom moze cudo napraviti, ali isto tako su primjer da uz manji senzor zaostaju za ekipom koja ima veci senzor (Pixel 2, U11), jer ponavljam, zakoni fizike igraju glavnu ulogu.

7 godina
protjeran
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
da bi TI skonto ibrnut ću stvari
Mi5s ima isti VELIKI 2,3 sensor kao i pixel 1 ili moj htc10
pa su mu slike za k...ca

ili ajmo dalje, pogledaj rang Nokie 1020 na dxomarku iako ima "gigantski" sensor
 
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Meni se cini da si ti neko ko ne konta kako ista ovdje fukncionira, tako da cu se suzdrzati daljnjih komentara

 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
aha, kakao da ne
kad sam te šah-matiro i kad naravno nemaš odgovora, onda furaš neke bezvezne priče, al i bolje, nemoj ni komentarisat
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Bosančero kaže...
Ajfuni zaostaju sa veličinom sensora pa daju super slike
trend je smanjivanja veličine sensora, sam pixel kojeg spominjes je sa 2.3 smanjio na 2.6 sa pixel 2 a daje bolje slike
tako da sam po sebi velicina sensora nista ne znači
najvazniji je softver što upravo pixel dokazuje jer google kao vlasnik androida ima pristup svim mogućim podešavanjima softvera kamere što ostali nemaju

 

 

Sve znaci, a pogotovo velicina senzora koja je temelj za sve ostalo.

Teoretski neki mob moze imati relativno veliki senzor za pojmove mobitela (npr. 1/2.3 kao HTC 10) i ako ima los SW to je manje "zlo" nego da ima jako mali senzor kao npr. LG V30 ili iPhone i dobar SW.

iPhone je SW doveo do krajnjih granica mogucnosti svoje minijaturne senzorcice pa i dalje na fotkama ima "nuspojave" koje nisu po mojem ukusu i to nikakav SW ne moze "zagladiti".

Znaci ako imamo veliki senzor i los SW uvijek postoji sansa da neki update to popravi ili da se instalira neka bolja alternativna APP koja ce iz tog senzora izvuci njegov potencijal, a kada imamo i lose i premale senzore kakvi su na LG G6 ili LG V30 pa cak i OP5T jako tesko je tu bilo sto napraviti...iPhoneu to donekle uspjeva jer su kompanija sa neogranicenim resursima i da stave senzor kakav ti imas u HTC 10 nebi im nitko bio ni blizu ako izvuku solidan rezultat iz ovoga sto stavljaju u iPhone.

Jos jedan pozitivniji primjer manjih, a donekle nesto boljih senzora su Huawei Mate 10 Pro i Xiaomi Mi Note 3 koji isto imaju manje senzore koji su nesto kvalitetniji pa u kombinaciji sa dobrim SW donekle prate tempo boljih...poanta je da je sve bitno i vazno i da je dobar i relativno velik senzor temelj zajedno sa kvalitetnom optikom.

7 godina
protjeran
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
takvo rezonovanje je ok i potpuno se slazem i dijelim isto mišljenje
a ne kao onaj potenciranje samo na veličini sensora
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Bitno je oboje, veliki senzor i softver.. Badava veliki senzor ak nema softver koji bi obradio sliku kak spada, na kraju je konacni rezultat poražavajući, pošto nije iskorišten potencijal, bilo hardvera ili softvera..

Najbolji primjer je Mi5s..

 

Ajfon ima odlični softver, a najmanji senzor od svih, ali, granice postoji i mislim da su udarili u plafon, sve daljnje uljepšavanje kroz softver ne znači nužno i dobru fotku, kad su limiti iskorišteni..

Eplu bi bilo dobro da stave veći senzor (napokon) al očito softver u današnje vrijeme "čuda" radi, pa većina pribjegava tome neg povećanju senzora, a i LG nekaj brije na 2x16mpx kameru, i nekak ću bit skeptičan prema njima, jer opet stavljaju omanji senzor al će ići na unapređivanje softvera..

 

Evo najbolji primjer je Samsung, koji ima dobar senzor, al sa softverom štekaju i to iz generacije u generaciju, čak ni svemoćni S9 sa kamerom ne briljira na tom polju, a sumnjam da će baš softver napravit radikalan pomak na bolje tokom ažuriranja..

Google trenutno radi odličan posao, a bome i HTC nije daleko od Googlea..

 

Niko nema petlje stavit veći senzor neg svi briju na taj famozni softver, koji je naoko "prava stvar"; još ostaje Nokia sa penta kamerama, da vidimo i to..

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...

Bitno je oboje, veliki senzor i softver.. Badava veliki senzor ak nema softver koji bi obradio sliku kak spada, na kraju je konacni rezultat poražavajući, pošto nije iskorišten potencijal, bilo hardvera ili softvera..

Najbolji primjer je Mi5s..

 

Ajfon ima odlični softver, a najmanji senzor od svih, ali, granice postoji i mislim da su udarili u plafon, sve daljnje uljepšavanje kroz softver ne znači nužno i dobru fotku, kad su limiti iskorišteni..

Eplu bi bilo dobro da stave veći senzor (napokon) al očito softver u današnje vrijeme "čuda" radi, pa većina pribjegava tome neg povećanju senzora, a i LG nekaj brije na 2x16mpx kameru, i nekak ću bit skeptičan prema njima, jer opet stavljaju omanji senzor al će ići na unapređivanje softvera..

 

Evo najbolji primjer je Samsung, koji ima dobar senzor, al sa softverom štekaju i to iz generacije u generaciju, čak ni svemoćni S9 sa kamerom ne briljira na tom polju, a sumnjam da će baš softver napravit radikalan pomak na bolje tokom ažuriranja..

Google trenutno radi odličan posao, a bome i HTC nije daleko od Googlea..

 

Niko nema petlje stavit veći senzor neg svi briju na taj famozni softver, koji je naoko "prava stvar"; još ostaje Nokia sa penta kamerama, da vidimo i to..

 

 

Da, samo je razlika ta da na Samsung mozes staviti neku alkternativnu app i zaobici ono sto mnogima nije po ukusu u default Samsung kameri i iskoristiti bolje sasvim OK hardware koji Samsung stavlja u svoje kamere dok kod losih ili jako malih senzora ne mozes nista obzirom da si limitiran u startu losom bazom.

Onaj Xiaomi Mi5S koji si spomenuo moze sa alternativnom APP imati daleko bolji rezultat jer mu je baza dobra...tko zeli i zna naci ce nacin.

Oneplus 5T ima smece od senzora i njemu nista ne pomaze sto je steta jer je ostatak moba vrhunski.

Koliko sam citao, neki izvori navode da isti kamera setup ide i u OP6 sto je prava steta jer cu opet preskociti taj mob kao i masa drugih...nekada mi zbilja nije jasno zasto neki debili odlucuju o tako bitnim detaljima i svjesno donose gubitke svojim kompanijama.

Poruka je uređivana zadnji put sub 24.3.2018 11:28 (ocean77).
13 godina
odjavljen
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Bosančero kaže...
aha, kakao da ne
kad sam te šah-matiro i kad naravno nemaš odgovora, onda furaš neke bezvezne priče, al i bolje, nemoj ni komentarisat

Nisi ti mene sah matirao nego ti ne kuzis sto ja ocu reci, mal senzor nemozes nadoknaditi u nekim stvari sa nikakvim softverom, dok velik senzor mozes spasiti kroz raw ili manual mode, tako da ispada da je senzor NAJBITNIJI u takvim stvarima, dok nisam reko da softver nije bitan. HTC 10 u manual modu moze dati rezultate kao Pixel, pa cak i ako instaliras Google Kameru i iste rezultate. Jeli kuzis sto zelim reci? Dok neki mali senzor nemoze nista to nadoknaditi jer u startu nije povukao dovoljno rezultata.

Bosančero kaže...
takvo rezonovanje je ok i potpuno se slazem i dijelim isto mišljenje
a ne kao onaj potenciranje samo na veličini sensora

Da procitas ponovno skuzio bi da sam rekao da je velicina senzora najbitnija, ali ne i jedina bitna stvar za dobre rezultate fotki

16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

 

 

Da, samo je razlika ta da na Samsung mozes staviti neku alkternativnu app i zaobici ono sto mnogima nije po ukusu u default Samsung kameri i iskoristiti bolje sasvim OK hardware koji Samsung stavlja u svoje kamere dok kod losih ili jako malih senzora ne mozes nista obzirom da si limitiran u startu losom bazom.

Onaj Xiaomi Mi5S koji si spomenuo moze sa alternativnom APP imati daleko bolji rezultat jer mu je baza dobra...tko zeli i zna naci ce nacin.

Oneplus 5T ima smece od senzora i njemu nista ne pomaze sto je steta jer je ostatak moba vrhunski.

Koliko sam citao, neki izvori navode da isti kamera setup ide i u OP6 sto je prava steta jer cu opet preskociti taj mob kao i masa drugih...nekada mi zbilja nije jasno zasto neki debili odlucuju o tako bitnim detaljima i svjesno donose gubitke svojim kompanijama.

 Da, zaboravio dodat, gcam za smartfone..

Mada sam se više orijentirao na stock aplikacije za kameru..

 

9 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

ne treba cak ni druga app nego mod stock aplikacije kao sto postoji za samsung 

Poruka je uređivana zadnji put sub 24.3.2018 20:05 (digitall).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Bosančero evo ti opet link za mi5s fotke u manual modu, nemam pojma koju kameru su koristili, moguce freedcam i jos neka. Ali ovo je po meni perverzija i 100% iskoristavanje softverskih mogucnosti, imas jos gore od motorole g5+ fotke. 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

I dalje mocna lumia 1020 moze ocitat lekciju vecini flagsipa

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Jel ovdje itko razmatrao da ima nešto i u ISP unutar SoC-a? Jer uzmite npr. telefone na SD801 i telefone na SD810 pa na 820 i nadalje i vidit ćete da postoje neke zajedničke karakteristike bez obzira na senzor, optiku i softversku obradu. Npr. na 801 u low lightu sve kamere su imale foru da su kao vodene bojice, dok je 810 znatno izoštrio tektsture na svim kamerama.

 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Deutch
mene uopste ne interesuje drkanje po maunal modu
ukaže se prilika, izvadis ga i opalis
svi testovi su na automatic modu jer se to računa kao neki istovjetni uslovi za sve
 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
by the way niko ne spominje i drugi jednako bitan parametar kao i veličina sensora a to je veličina pixela !
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Bosančero kaže...
by the way niko ne spominje i drugi jednako bitan parametar kao i veličina sensora a to je veličina pixela !

 

Da, nismo se ni toga dotakli, ali sam ja napisao da je sve bitno pa tako i to.

Meni je idealno 12MP na 1/2.3 senzor ako govorimo o mobitelima ove debljine kakve imamo danas.

Naravno da bi bilo bolje da je senzor jos veci (npr 1/1.7) pa makar malo i podebljali mobitel i ako bi npr. jos malo smanjili rezoluciju na recimo 10MP sto je i dalje dosta dobili bi znatno vece pojedinacne pixele od svega sto danas imamo.

Na zalost dogadjaju se upravo suprotni trendovi gdje pojedini proizvodjaci (npr Oneplus, LG...) stavljaju 16MP senzore koji su znatno manji od 1/2.3 koji bi trebao biti nekakav standard pa imamo znatno manje pixele...naravno o ovome nema pojma 99.5% ljudi pa im nije ni bitno.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice