Zamjena stakla na mobitelima

poruka: 69
|
čitano: 147.979
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Zamjena stakla na mobitelima

Pozdrav, u ovom postu nastojat ću ukratko objasniti zamjenu stakla na mobitelima (smartphonima).

Današnji svi noviji proizvođači smartphona koriste tehniku ljepljenja stakla/digitizera za ekran da dobe sve tanje ekrane. 
Danas postoje uglavnom dvije vrste ekrana, LCD i AMOLED. 
LCD ekrane koriste iPhoni, LG-i, neke Nokie itd. dok AMOLED koriste najviše Samsung, jedan dio Motorola i neke Nokie. 

Ljepilo koje se koristi za ljepljenje stakla/digitizera na ekran zove se LOCA (Liquid Optical Clear Adhesive) ili OCA (Optical Clear Adhesive). Jedina razlika je u agregatnom stanju, LOCA je u tekućem a OCA u krutom (dolazi u formi malo deblje folije). 

Mnogi servisi još dan danas ne rade zamjene stakla na mobitelima jer za to treba dosta vremena, veliki je rizik i treba investirati neku svotu u opremu. 
Kada govorimo o riziku zamjene stakla za osobu koja se prvi puta upušta u to velik je, cca 80%. 

Najbolji način za zamjenu stakla kod Galaxy S3 je: 
Prvo skinuti staro slupano staklo dole, grijati ga pištoljem na vruči zran na nekih 80-90°C. Važno je ne koristit metalan alat nego najbolje koristi karte za belu ili poker. 
Nakon što se skine staro staklo dole očištit ostatke komadića stakl i ljepila dole. Nakon toga treba rastavit mobitel, do kraja. Rastaviti ga tako da imate središnji okvir. 
Zatim treba grijati središnji okvir (stražnju stranu di se nalazi Samsungova naljepnica) na 90°C min, nakon što se zagrije sa kartama polako početi skidati AMOLED panel van, tu neću objašnjavati sve cake, ima ih puno. Nakon što se izvadi AMOLED panel van iz središnjeg okvira treba ga očisti od preostalog ljepila. Nakon čišćenja stavit panel u Alighnemnt Mold i gore stavit LOCA ljepilo. Nakon što je ljepilo naneseno polako stavit staklo gore, treba brinut da ne ostanu mjehuriči. Nakon toga treba stavit sve to pod UV lampu da se LOCA ljepilo stvrdane, cca 10 min. 

Ovo je tehnika koju ja koristim i koja je dokazano najbolja. 
One šeme se ljepljem samog stakla nakon skidanja starog stakla ne prolaze. Nakon nekog vremena uđe prašina i izgleda grozno, pojavljuju se mrlje kada se staklo jako pritisen, nekada zna touch zezat i što je najbitnije, što mene najviše smeta je da slika više nije crna nego je siva. 

Oni koji koriste LOCA ljepilo za ljepljenje stakla a ne vade ekran van iz središnjeg okvira / kučišta postoji mogućnost da kroz otvore na središnjem okviru da ljepilo procuri u prednju kameru, na matičnu ili da vam cijelo vrijeme suzi van kroz npr. otvor za tipku pojačavanja zvuka. 

Ovdje sam nastojao objasniti samo postupak kod zamjene stakla na Galaxy S3, svaki model je drugačiji i ima svoje "finte"

Pošto Galaxy S3 ima AMOLED jednostavno je zamjeniti staklo. Problem kod LCD ekrana dolazi da prilikom ljepljena ekrana i stakla LOCA ljepilo dolazi do curenje LOCA ljepila u backlight (pozadinsko osvjetljenje ekrana) i dobijete efekt kao da Vam je mobitel bio u vodi. Jedino rješenje za taj problem je zamjena backlighta. 


Uglavnom ako imate polupano staklo na svom smartphonu i ako se sami upuštate u zamjenu stakla obavezno koristite LOCA ljepilo, pazite na temperaturu i ne zadržavajte se previše na jednom mjestu jer čete oštetit polarizator i imat mrlje na ekranu. 

Moj savjet Vam je da potražite stručniju osobu od sebe i platite svotu koju traži i sačuvate svoj ispravan ekran. Novce koje čete dati za LOCA ljepilo, UV lampu, staklo i isopropanol il alkohol će Vas skoro izači kao da nekom platite da zamjenite staklo. 

Uređajima na kojima je moguće zamjenit staklo su: 
Galaxy SI, SII, SIII, SIV, SV
Galaxy Note I, Note II, NoteIII

iPhone 4, 4S, 5, 5S, 5C,
LG GII, GIII, 

HTC ONE M7, M8

I još mnogi drugi koji koriste tehniku spajanja ekrana i stakla LOCA ljepilom. 

Ukoliko imate neki prijedlog za poboljšanje teme napišite ili ako ste nešto krivu uočili recite da ispravim. 

 
3 0 hvala 3
11 godina
offline
Zamjena stakla na mobitelima

Pohvala za trud ali....

osobno sam zamijenio "staklo" na Samsung Galaxy S2 mini. Serviser je trazio 300 kn a ja sam staklo kupio u Kini za 8 $.

Sve sto mi je trebalo imao sam doma (mali krizni odvijac, alkohol, trzalicu od gitare i stapice za usi).

Sto se tice redosljeda prvo treba mobitel rastaviti u potpunosti pa nece doci do nikakvog podlijevanja. Dalje,staklo za ovaj mobitel vec ima nanesenu

dostrano ljepljivu foliju i nakon ciscenja okvira stapicem i alkoholom lako se zalijepi. Kod ponovnog stavljana ekrana treba paziti da ne pokupi kakvu mrvicu

jer se onda ona vidi kasnije na mobu.Sve ukupno uz konzultaciju na You tubu potrosio sam oko 1 sat i mob je sasvim ok.Nema loseg ili nekalibriranog odziva.

Jos samo jedna napomena nikako ne kupujte stakla kod domaceg distributera dijelova za mob, jer deru da boli glava. Za staklo za ovaj mob S2 mini D6500 

traze 150 kn + dostava. Zato "Google ti je prijatelj....." i You tube isto tako...

battlelog pukycro
 
2 0 hvala 1
10 godina
neaktivan
offline
Re: Zamjena stakla na mobitelima
pukycro kaže...

Pohvala za trud ali....

osobno sam zamijenio "staklo" na Samsung Galaxy S2 mini. Serviser je trazio 300 kn a ja sam staklo kupio u Kini za 8 $.

Sve sto mi je trebalo imao sam doma (mali krizni odvijac, alkohol, trzalicu od gitare i stapice za usi).

Sto se tice redosljeda prvo treba mobitel rastaviti u potpunosti pa nece doci do nikakvog podlijevanja. Dalje,staklo za ovaj mobitel vec ima nanesenu

dostrano ljepljivu foliju i nakon ciscenja okvira stapicem i alkoholom lako se zalijepi. Kod ponovnog stavljana ekrana treba paziti da ne pokupi kakvu mrvicu

jer se onda ona vidi kasnije na mobu.Sve ukupno uz konzultaciju na You tubu potrosio sam oko 1 sat i mob je sasvim ok.Nema loseg ili nekalibriranog odziva.

Jos samo jedna napomena nikako ne kupujte stakla kod domaceg distributera dijelova za mob, jer deru da boli glava. Za staklo za ovaj mob S2 mini D6500 

traze 150 kn + dostava. Zato "Google ti je prijatelj....." i You tube isto tako...

Ako si dovoljno stručan, i iskusan u tome, super :) ali osobe koje se inače ne bave s time preporučujem da to izbjegavaju raditi sami.

Ja sam na starom imao krepani priklučak za slusalice pa sam nabavio jeftino preko jedne stranice taj dio i ono doma sam rastavio mobitel i vidim da je taj dio slijepljen tj treba se malo više potruditi da se odljepi tj bilo me strah da nesto ne strgam pa sam radje za 50kuna dao iskusnom serviseru u blizini mene da mi to zamjeni. 

Sto se tiće zamjene ekrana znam da je postupak kompliciraniji, ipak i ja preporucujem da to radi iskusnija osoba, uglavnom dio vam je bolje da sami naručite a zamjenu da to uradi iskusna osoba :)  Može se vrlo lako desiti da zabunom vi ostavite otisak na ekranu iznutra :D znam da je netko bio u toj situaciji :D Iskusan serivser pazi na svaki detalj, jer ima iskustvo. možda je i on pogrišio davno prije ali je i na tim pogreškama naučio da više ne griješi :) 

 

 

11 godina
offline
Zamjena stakla na mobitelima

potpisujem sve sto si rekao, ja samu to krenuo i tako kad sam mob otpisao i vec nabavio drugi.

Poanta je u stvari kako se kod nas zaradjuje na neznanju/neiskustvu, rekoh digitizer u kini 8$  i free shiping a kod nas 150 kuna + shiping

ili kod majstora sve skupa 300 kuna (naravno za skuplje mobove cijene su i daleko vise) i 1 sat posla maximalno. 

battlelog pukycro
 
0 1 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Zamjena stakla na mobitelima

A gledaj, uštedio si si s financijske strane, ali sve ima svoje prednosti i nedostake. 
Danas na YouTube-u ima brdo tutoriala kako zamjenit digitizer itd. ali mnogi pate od nedostataka potrebnih ihformacija, čast izuzetcima koji sve razjasne.
Iz vlastitog iskustva i iskustva s posla mogu reci da ti dijelovi sa eBaya ne valjaju ništa. Naručio ekran za GN GT-i9250 i stigao mi neispravan (u ono vrijeme stajao 900kn), naručio prijatelju za Galaxy Mini II digitizer montirao gore i vidla se praznina oko rubova, otvora za slusalice i home buttona. Znači mogao se komotno porinut nokat u te praznine i nije lijepo izgledalo, tj. digitizer nije mogao sjesti na milimetar jer nije bio dobro izrađen te se nakon par dana normalnog korištenja izgrebao kao predhodni nakon 1 godine korištenja. Ovo su samo dva slučaja od mnogih.

Zato sam uvijek da se odvoji neka svota novca više i plati se iskusnoj osobi  koji ugrađuje OEM ili zamjenski dio te daje garanciju na to. 

11 godina
neaktivan
offline
Zamjena stakla na mobitelima

Moj je bio cilj objasniti zamjenu stakla na flagship uređajima koji koriste tehniku ljepljenja ekrana i stakla pomoću LOCA ljepila što je daleko veći i kompliciraniji proces nego zamjena digitizera na Gaalxy Mini II. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.9.2014 22:30 (nsantek1994).
 
1 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Zamjena stakla na mobitelima

hej ljudi

koliko dugo držati loca ljepilo pod uv lampom da se osuši ili aktivira, npr. kod popravka galaxy s4? da li postoji mogućnost oštećenja lcd-a ako se mobitel predugo drži pod uv svjetlom?

 

Hvala

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Zamjena stakla na mobitelima

Koji bi servis prepourićili, a da ima iskustva sa G2 te znate možda cijenu i sl.?

Ako je pokretač teme iz te branše molio bi da mi se javi prek pm pa da vidim više na čemu sam. Hvala

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Zamjena stakla na mobitelima

40W UV lampa, 30 minuta sa gornje strane ekrana, po 10 za svaki rub. 
Obavezno vaditi ekran Van iz kučišta i ljepiti ga u moldu. Drugačije postoji mogućnost da će LOCA ljepilo ući kroz središnji okvir na matičnu!

11 godina
neaktivan
offline
Re: Zamjena stakla na mobitelima
Tonel kaže...

Koji bi servis prepourićili, a da ima iskustva sa G2 te znate možda cijenu i sl.?

Ako je pokretač teme iz te branše molio bi da mi se javi prek pm pa da vidim više na čemu sam. Hvala

 Na G2 koliko ja znam u HR još nitko ne mijenja samo staklo, kroz nekih par mjeseci trebao bi početi to raditi. 
Zamjena komplet ekrana ti je oko 800 kuna, kod nekih 780 pa do 900. 

16 godina
neaktivan
offline
Zamjena stakla na mobitelima

Imam problem sa LG Nexusom 4.

Dio ekrana na lijevoj strani ne reagira na dodir.

Zanima me dali bi izmjenom digitizera riješio problem?

Koliko bi me koštala zamijena i gdje se može obaviti?

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Zamjena stakla na mobitelima

Jel ima neko preporuku za prodavca na aliexpresu koji prodaje ekrane ?

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Zamjena stakla na mobitelima

Bok svima!

 

Jučer mi je ispao Sony Xperia Z3 i naravno, razbilo se staklo. Ekran radi normalno i sve ostalo šljaka, ali digitizer ne, ne prihvaća dodir nigdje po ekranu. Kupio sam danas od nekog rabljeni LCD ekran skupa sa digitizerom, ali na njegovom ekranu ne radi osvjetljenje. Zanima me jeli moguće skinuti njegov ispravni digitizer i prebaciti ga na moj mobitel? Ako da, gdje to mogu napraviti najbezbolnije za novčanik, a da se nešto još ne ošteti? Ovo mi je prilično hitno jer nemam zamjenski normalan mobitel. 

 

Hvala unaprijed na pomoći!

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Zamjena stakla na mobitelima

Kupio si ekran od mobitela koji je ostecen pod utjecajem vode, iako imas vodootporan mobitel, moze se desit da usljed nestrucnog rukovanja udje voda u njega.

Bacio si pare u vjetar, ako mozes vrati ga i uzmi pare natrag, i kupi novi komplet, moze i rabljen ali ispravan.

sent from my Sony Xperia Z C6603
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Zamjena stakla na mobitelima

Hvala na odgovoru, ali mene zanima jeli moguće skinuti samo digitizer s tog rabljenog ekrana i staviti na moj mobitel? Znači da meni ostane moj ekran. I koliko bi to koštalo otprilike?

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Zamjena stakla na mobitelima

Isplati se probat, racunat ce ti ruke servis jedino, sad neznam tocno koliko, 200-tinjak kuna.

sent from my Sony Xperia Z C6603
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Zamjena stakla na mobitelima

Hvala! Imaš li možda kakvu preporuku za dobar servis? Nek bude i 100kn skuplji, samo da to dobro odrade, jer znam da je to škakljivo i ne znam jel opće mogu skinut bez da pukne ekran ili digitizer.

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Zamjena stakla na mobitelima

Razbio sam stagklo na LG G2 i ne radi mi touch, da radi touch vjv bi se moglo zamjeniti samo ono gornje staklo za nekih 8$ sa ebaya, ali vjerujem da se sada mora sve zamjeniti? naime ima za 40$ na ebayu pa me zanima jel to ono sto meni treba, 

 

http://www.ebay.com/itm/A-For-LG-G2-D802-D805-D802T-Black-LCD-Display-Touch-Screen-Digitizer-Assembly-/251970074694?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3aaa963846

 

i vidio sam na yt dosta vdea bas za lg g2 i ne cini mi se komplicirano rastavljanje i sastavljanje pa mislim da bi mozda to sam mogao

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Zamjena stakla na mobitelima

Ne postoji mogučnost oštećenja ekrana ako se predugo drži pod UV lampom. Preporučljivo je držati 30 minuta nad ekranam i po 10 minuta svaki rub. Ako se do onda ljepilo ne stvrdne znači da ne valja!

11 godina
neaktivan
offline
Re: Zamjena stakla na mobitelima
vlatko kaže...

Imam problem sa LG Nexusom 4.

Dio ekrana na lijevoj strani ne reagira na dodir.

Zanima me dali bi izmjenom digitizera riješio problem?

Koliko bi me koštala zamijena i gdje se može obaviti?

 Ili je otišao digitizer ili se odštekao sa matične ploče. Treba provjeriti sa drugim ekranom di je greška. u HR se mijenja kompletan ekran po cijeno od oko 600 kuna. 

9 godina
offline
Re: Zamjena stakla na mobitelima

Pozdrav! NIkola, imam s4 i odljepilo se staklo od okvira ima malo prašine na trakicama pa nehvata nazad, sada me zanima ako biš to htio napraviti, koliko bi me to koštalo da mob bude ko nov, ako treba staviti novo staklo neka se stavi samo da izgleda i radi kako spada.Da bude onako kako si naveo, inače mob radi odlično samo je to sa staklom.Ja se nalazim u istri i kako da to dogovorimo kako da bude sve sigurno, transport itd.Naravno ako biš to htio napraviti, i po kojoj cijeni, računam nekih 300kn sve skupa(poštarina)Dali je to realno ili griješim? Možda je sve malo komplicirano: slati poštom, pa neko osiguranje na paket i onda sve tako nazad, Šta ti kažeš?

11 godina
neaktivan
offline
Re: Zamjena stakla na mobitelima
Pozdrav, da li je već bilo mijenjano staklo? Ne znam da li mogu javno o cijenama, za sve informacija obratite se na nsantek994@gmail.com.
8 godina
neaktivan
offline
Zamjena stakla na mobitelima

Znaci puklo mi je staklo na mobitelu i sada neradi touch,pa me zanima sta bi moglo biti i koliko bi kostao popravak?Znaci mobitel je marke vivax smart fun s4150?

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Zamjena stakla na mobitelima
Pozdrav, za sada sam se pomirio sa time da je odljepljenje, ali ako se predomislim svakako ču se javiti. Mob je kupljen preko neta a lik kaže da je tvorničko staklo gore i da on to nije ni skužijo.😃😃 lp!
9 godina
offline
Re: Zamjena stakla na mobitelima
Pozdrav, za sada sam se pomirio sa time da je odljepljenje, ali ako se predomislim svakako ču se javiti. Mob je kupljen preko neta a lik kaže da je tvorničko staklo gore i da on to nije ni skužijo.😃😃 lp!
10 godina
neaktivan
offline
Zamjena stakla na mobitelima

Ima li tko iskustva sa "adhesive tape" sa e-baya (to je zapravo traka ljepljiva..) ??
Zanima me da li je dovoljno jaka, tj. strah me da se nebi odlijepilo staklo nakon nekog vremena?
Nadam se da razumijete što me zanima.
Hvala unaprijed! :D

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Zamjena stakla na mobitelima

možda je prevencija ipak najbolja (najjeftinija u novcu i živcima): kupnja (samoljepivog) zaštitnog stakla za zaslon i opiranje djelovanju gravitacije dok je to moguće 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 1 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Zamjena stakla na mobitelima
Vicee kralj kaže...

Ima li tko iskustva sa "adhesive tape" sa e-baya (to je zapravo traka ljepljiva..) ??
Zanima me da li je dovoljno jaka, tj. strah me da se nebi odlijepilo staklo nakon nekog vremena?
Nadam se da razumijete što me zanima.
Hvala unaprijed! :D

Na koji uređaj točno ciljaš?

10 godina
neaktivan
offline
Re: Zamjena stakla na mobitelima

Samsung Galaxy Core Plus i Nokia Lumia 630 ,al prvo bih probao sa Samsungom.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Zamjena stakla na mobitelima

Moja iskustva su pozitivna, ljepila dobro drže. čak i bolje nego ona što su mi stavili u iService servisu u Zagrebu.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice