Neonka

poruka: 13
|
čitano: 6.908
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Neonka iz starog kompa

Bok svima, imam dvije stare neonke iz starog kompa a crkao mi je njihov adapter sta se ukljuci u komp, a te neonke bi koristio za osvjetljenje u sobi sad bez kompa.

Amater sam sta se tiče elektronike za početak. Znači izvadio sam iz starije stereo linije 2 transformatora ali ne nemogu naci nigdje njihove specifikacije nit znam koliko volti daju.( Nagađam veliki trafo 220V-110V, a mali 110V-12V)

Uglavnom jedan trafo je bio spojen na 220V(utičnicu) i spustio napon na 110V navodno, a taj bi napon preuzeo taj drugi trafo sa 110v na 12v ako se ne varam. Sad me zanima mogu li koristit trafo obrnuto da spojim na adapter od 12v i da daje 110v na izlazu. Mislim vec sam spojio tako ali neonka zasvijetli na trenutak kada napravim kontakt zicom i odmah prestane svijetlit, ako lupam žicom ko luđak i pravim stalno kontakt lete iskre okolo i tako svijetli i neonka, sad me zanima kako da svijetli stalno a da ne tapkam žicom ko idiot.

Nadam se da ce se naci neka dobra duša pa pomoći P.S. Adapter 12V 1A (1000ma), neonke su Sharkoon ako se ne varam 680V, dok mi se čini da rade na 110V sasvim solidno.

 

Manji trafo spojen na 12V adapter + dioda 1000V Manji trafo spojen na 12V adapter + dioda 1000V
Veliki trafo ali njega ne koristim..manji trafo je bio spojen na pcb sa vecim trafoom. Veliki trafo ali njega ne koristim..manji trafo je bio spojen na pcb sa vecim trafoom.
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Neonka

Trafo ne radi na istosmjernom naponu, stoga ti treba inverter.

Jednostavna rješenja uključuju ili upotrebu invertera lcd laptop monitora ili izgradnju jednostavnog oscilatora da goni trafo koji imaš.

E da,ovdje ti ni ne treba inverter,nego možeš goniti s 220V s prigušnicom i starterom.

Ili nadi neispravnu štednu lampu s elektronikom i iz njezine baze izvadi van.

Naravno,ne prčkaj po tome ak nemaš iskustva.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 14.6.2016 20:15 (fer-de-lance).
 
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Neonka

Hvala stari, mislio sam da direkt iz AC ide u Dc preko trafoa, pokušat ću tako nešto mada neću pokušavat na 220v ništa.

7 godina
offline
Neonka

Trafo ti i na ulazu i na izlazu ima izmjenični napon, a pretvaraš ga u istosmjerni diodama.

Ali mi i dalje nije jasno kak je to onda radilo.

Ne vidi se na slikama, ali ono na PCB-u bi onda morao opet biti inverter za lampu.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Neonka

Ta dva trafoa su izvađena iz linije, taj veci je bio spojen na 220v direktno sa uticnice na mali PCB i i na tom pcbu je isto bio spojen mali trafo koji je dalje bio spojen sa plavim žicama na veliku pcb od linije di se stavlja cd. Znaci sa tog malog trafoa se negdje na tom drugom velikom pcbu pretvarala struja u istosmjernu jer su bile 4 diode. Eh sad me zanima jel neonke rade na AC il DC struju, evo ti dokaz da sam upalio na trenutak sa istosmjernom :D znaci ne radi konstantno nego samo kad napravim kontakt zicom i ako lupam ko lud svijetli kako ja udaram znaci frekvencija je jednaka broju mojih udaraca

 

7 godina
offline
Neonka

Nisam upoznat s tim konkretnim lampama.

Ako je neonka,onda može raditi djelomičnim intenzitetom na DC izvor.

Ako je fluorescentna,onda ne.

Veliš da piše 680V.

Ne znam,ali mi ne zvuči kao neonka,jer one obično rade na cca. 200V,ali možda se varam.

 Uglavnom,kažeš da ovak na brzaka kad udaraš žicom radi,onda si složi neki jednostavni oscilator,bilo kakav jer za lampe nije bitno.

https://www.google.hr/search?q=simple+inverter&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiZ4cW8zqjNAhVGFMAKHbfTBoYQ_AUICCgB&biw=1366&bih=643#imgrc=_

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Neonka

Evo, baš sam naletio na bigclieveov video: 

Ipak je to CCFL (fluorescentna lampa.

Kruha i igara...
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Neonka

Šta misliš kada bi stavio neki kondenzator i npn tranzistor na adapter, kada bi se toliko brzo punio i praznio pa bi neonka možda radila konstantno, tj ljudsko oko ne bi vidjelo treperenje.

 

Ako ništa probat ću sa inverterom :)

 

 

7 godina
offline
Neonka

Pa to kaj si napisao i je oscilator, a inverter ti je zapravo oscilator s par dodatnih dijelova.

Inače takve gotove invertere imaš u svakom lcd ekranu i mislim u skenerima.

A i na ebayu su jeftini.

Kruha i igara...
 
0 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Neonka

Hvala stari, živio

8 godina
neaktivan
offline
Re: Neonka

pc koristi istosmjernu struju a transformer koristi izmjeničnu struju ne pokušavaj se zezati s transformatorima mogu te ubit

(megatron) lol

14 godina
offline
Neonka

Ma ostavi se toga i kupi sa ebaya led traku

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Neonka

Ma moram se malo igrat ne bi ja bio ja, zdrmala me struja ali malo ampera :D

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice