Koji monitor kupiti izdvojena tema

poruka: 19.822
|
čitano: 4.454.600
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
protjeran
offline
Koji monitor kupiti

inace takoder buljim u Dellov 4k 27" IPS i slika je bolesno stravicna, boje da ti suza krene, crne nema naravno, no nije za zamjeriti, ips glow dosta izrazen no kako igram igre prakticki ga niti ne vidis!

za odraz mu pise 6ms no cini mi se da je dosta gore posto na VA 27" mi slika poprilicno mirnija, no to mogu prepisati mozda(sigurno:) i manjem fps-u/ms zbog 1080 vs 2160!lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Ne znam o kojem konkretnom postu je rasprava ili pricate opcenito. Vezano za problem kolege danexxx koji ima isti BenQ GW2270 monitor kao ja cak i kupljen u istom ducanu, zakljucili smo da ima neispravan panel jer mu se javljaju neke stvari koje se meni ne javljaju tako da se nadam da ce uspjesno rjesiti reklamaciju.

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.11.2016 22:49 (The_Fichek).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
Stjepanj kaže...

inace takoder buljim u Dellov 4k 27" IPS i slika je bolesno stravicna, boje da ti suza krene, crne nema naravno, no nije za zamjeriti, ips glow dosta izrazen no kako igram igre prakticki ga niti ne vidis!

za odraz mu pise 6ms no cini mi se da je dosta gore posto na VA 27" mi slika poprilicno mirnija, no to mogu prepisati mozda(sigurno:) i manjem fps-u/ms zbog 1080 vs 2160!lp

 
IPS glow mi iskreno nije smetao nikada, niti sam ga primjecivao, osim kada gledas sa strane malo.
Vise mi je paznju privlacio backlight bleeding, a to u nekim filmovima ili igrama zna biti pravo ometajuce.
Iako u vecini igara isto ne primjetim, jer su vecina sve igre svjetle pa onda je ok.

Heh lako moguce da je stvarno do manjeg fps pri vecoj rezoluciji. 

7 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
danexxx kaže...

bug4 nema te?jel si dobio monitor?nije valjda da plačeš u mraku? :)

 

 Došao je došao još u četvrtak ali nažalost u gužvi sam bio i još za vikend nisam u zg kod monitora tako da nisam uspio napravit neko veće testiranje. Što sam uspio primjetit u tom kratkom vremenu je da mi ghosting na onoj stranici titlovi.com gdje je vas nekoliko testiralo nije strašan. Primjetan da, ali nikako ometajuć da bode u oči. E sad trebao bih to još malo na drugim stranicama testirat, filmovi, igrice itd

16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
klinik kaže...

sta se ne gubi ostrina slike vec na 27 inca ako je ekran na 1080 rezoluciji? ne bi li tu vec trebao biti na 1440?

Nema nikakvih problema sa 1080p na 27 veličini, uostalom 27/1440p monitori su jednostavno preskupi na kvadrat.TN 1440p treba zaboravit, dakle nažalost ostaje ti samo isprani IPS, jer još uvijek nema niti jednog 27/1440p monitora sa VA LCD panelom.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/komentari-it-vijesti/monitori-1080p-rezolucijom-rijetki/220305.aspx?page=0&jumpto=4497554&sort=asc&view=flat

 

Glupost ili budalaština na kvadrat, za cijenu jednog 27/144p monitora kupiš dva 27/1080 VA monitora.

 

danny_2 kaže...

 
Treba ljudima dati sve informacije, a ne poluinformacije. 

Cinjenica je da su VA paneli na benq monitorima deklarirani na avarage 4ms. Medutim prava istina je nesto drugacija.
Reklamiranih 4ms je najmanje izmjereno, prosjecno mjerenje je oko 10-11 ms, a najvise izmjereno je oko 34 ms.  
Tih 30-ak ms je mjerenje na crnim podlogama, sa tamnim scenama gdje je VA panel jako spor i trom, cak i danas.
I to je istina koja je potvrdena na recenzijama. Dakle ovih 4 ms zanemari, jer to je najbolji slucaj. 
Prosjecno je 10.9 ms, a ne 4 ms kako je benq naveo.

Evo citat iz TFT centrala.
The average G2G response time was measured at 10.9ms which was obviously quite a lot slower than the specified 4s G2G from the manufacturer, as expected really knowing what we know about AMVA panel technology. Keep in mind that manufacturer spec signifies the fastest G2G transition as well, and in fact some of the transitions did reach close, down to 4.6ms in the best case. However, the average response time was quite a bit higher at 10.9ms.
The transitions between two dark shades seemed to be a little slower and even ranged up to 33.8ms in the worst cases.


Dakle vidljivo je da to sto se njima toliko mulja ne znaci da monitor ne valja, vec da VA panel koji je unutra je dosta sporiji.  Naravno ljudi koji su se zalili na muljanja, neka provjere kako im je AMA namjesten.
Srecom cini se da 27 incni moniori ipak imaju brzi VA panel, jer muljanje nije toliko primjetno kao kod ovih sa manjim panelima. Kod mene osobno muljanje se primjeti
dosta slabije nego kod navedenih slucajeva, ali se ipak pojavljuje. 
Nekim ljudima nesto smeta vise, nesto manje i na ovakve stvari ih treba upozoriti.


Opet otkrivaš toplu vodu, pa to je več odavno poznato da gotovo svi monitor brendovi muljaju sa raznim nategnutim oznakama.To je vrlo stara tema ili rasprava, koja je več više puta ranije spomenuta.Današnje G2G VA/AMVA brojke su sitnica, jesi ti svjestan da su nekad na starim VA LCD panelima te brojke išle do 100ms?Opet ponavljam današnji G2Gms VA to je sitnica, moraš gledat cjeli VA paket koji je relano puno bolja opcija za bilo kakav multimedijski monitor.

 

Dynamic Contrast brojka je puno veča glupost, brojke su astronomske dakle 1.000.000:1 itd, a recimo neki monitor ima 1000:1 pravi kontrast ako je TN ili IPS.U ovom cirkusu nema iznimaka, samo sjedi i uživaj ko če stavit veči brojku par sto tisuča ili pokoji milijunček.Ovaj puta je Asus na piku, taman idealna prilika kao turbo-idijotski primjer na ovom području.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/komentari-it-vijesti/asus-predstavio-25-incni-mx25aq-frameless-monitor/233408.aspx?page=0&jumpto=4864084&sort=asc&view=flat

 

Prvo treba znat procjenit kaj su sitnice, a ovo dole je sve samo ne sitnica IPS ili TN realnost kuburenje sa probijanjem pozadinskog osvjetljenja=Backlight bleed.U ovom slučaju opet Asus slučaj, ili točnije dvadeset IPS monitora 1000+dolara, od kojih je pola ispalo za drek koš dolara a dobiješ božično drvce.Takvih primjera ima kod svih brendova, bilo da se korisi LG AH-IPS/Benq AHVA/Samsung PLS LCD panel.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/monitori/koji-monitor-kupiti/156916.aspx?page=213&jumpto=4959471&sort=asc&view=flat

 

 

Zakaj si ti uopče kupil Benq AMVA monitor, onako za ukras zato kaj je često preporučen ili spomenut ili zbog kojeg razloga?Eto ja ču ti odgovorit zakaj si ga kupil, ovaj dolnji link ovo kaj sam tam napisal to je razlog bez greške.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/monitori/koji-monitor-kupiti/156916.aspx?page=201&jumpto=4918508&sort=asc&view=flat

 

Pa o čem mi pričamo o sitnicama, ili bedastim apsurdima da korisnici TN/IPS monitore drže na što nižem Brightness, da bi eto što je moguče više zauzdali Backlight bleed.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/monitori/koji-monitor-kupiti/156916.aspx?page=269&jumpto=5224814&sort=asc&view=flat

 

Kupcima trebaš objasnit ono najvažnije, da ne bi kasnije ispalo IPS jelo ili zadovolji se s tim kaj si kupil.

 

- ako ti previše probija svjetlo snizi Brightness, ili bacaj kroz prozor itd

 

- IPS Glow šuti i trpi

 

- ej ja mislim da sa svojim monitorom baš i nisam dobil crnu boju, podvaljena mi je siva boja fučkaj ga sad

 

- a hebeš to pa moj LCD TV(VA as ti gospe) ima puno bolji kontrast

https://www.malwarebytes.org/antiexploit/index.html
12 godina
offline
Koji monitor kupiti

Stigao je i moj monitor konacno. Planiram jos jedan nabaviti veoma uskoro, jer zelim gamati na 3 1080p monitora :) 

Darko
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Koji monitor kupiti

Ovako u nedoumici sam koji monitor kupiti.

Malo mi je hitno jer je jedan od njih na akciji jos danas u ADM-u pa molim da mi pomognete.

Izbor je izmedu Dell P2417H ili Benq EW2775ZH.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti
Yamacha kaže...

Ovako u nedoumici sam koji monitor kupiti.

Malo mi je hitno jer je jedan od njih na akciji jos danas u ADM-u pa molim da mi pomognete.

Izbor je izmedu Dell P2417H ili Benq EW2775ZH.

 https://www.hgshop.hr/artikl.aspx?lid=210084

lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
rambox kaže...
klinik kaže...

sta se ne gubi ostrina slike vec na 27 inca ako je ekran na 1080 rezoluciji? ne bi li tu vec trebao biti na 1440?

Nema nikakvih problema sa 1080p na 27 veličini,

 

Slazem se , nema nikakvih problema ako nemas kriterije sto se tice (dobrog) prikaza na monitoru.

14 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
1080p na 27'' je bacanje novaca za full hd max. velicina ekrana je 24''
Samsung S6 Edge+
Moj PC  
2 4 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Koji monitor kupiti

Ovisno sa koje razdaljine ga gledaš. Nigdje nisam prošitao da su full HD 42" televizori bacanje novaca....godinama su bili na toj veličini i rezoluciji idealni. Naravno ne gledaš ga sa pola metra. Meni je 24" pre sitno kad se zavalim u stolici.

Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Yamacha kaže...

Ovako u nedoumici sam koji monitor kupiti.

Malo mi je hitno jer je jedan od njih na akciji jos danas u ADM-u pa molim da mi pomognete.

Izbor je izmedu Dell P2417H ili Benq EW2775ZH.

 Preporucujem ti p2417H, gore sam bas sliku postavio pa mozes vidjeti kako izgleda (lijevi monitor). Monitor se moze rotirati u bilo koji polozaj, IPS panel, boje se ne mijenjaju u zavisnosti od tvoji pozicije kao sto je slucaj sa mojim desnim monitorom. Uglavnom prezadovoljan sam. E sada sto se tice velicine 27" ili 24" to je do tebe, ako volis veci monitor onda idi sa 27". Mada opet ja licno ne bih nikad isao na 27" 1080p monitor, jer ovi monitori su mi jako blizu i slika izgleda cista, dok sa 27" bi izgledalo mutno.  

Darko
12 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti
Mutno?
Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Nije mutno ali necu pixele ko kikiriki
Samsung S6 Edge+
16 godina
odjavljen
offline
Koji monitor kupiti

Kaj slika na 42" full hd televizoru zgleda mutno kad se gleda full hd sadržaj? Meni izgleda skroz oštro, normalno ako mu se približiš na pol metra da će ti pixeli bit veči nego na toj istoj rezoluciji i na 22". Ali to nije mutno. Mutno je kad pustiš sliku niže rezolucije na bilo kojem monitoru od nativne. Svako malo netko uleti ko padobranac i omda se ovakve rasparve ponavljaju bez da je ikada više od par sati radio ili igrao na 27" 1080p monitoru. Čovjeku treba barem par dana da se navikne na novi ekran i da onda donosi neke zaključke.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Koji monitor kupiti
pasko kaže...
Nije mutno ali necu pixele ko kikiriki

  A ja neću one veličine elektrona . Želim tekst veličine gdje ne naprežem oči kad se malo odmaknem od ekrana  a rezoluciju koja je u skladu sa jeftinijim gaming hardverom. Sto ljudi 200 sisa. Naravno za 2-3 godine želim 21:9 oled na visokoj rezoluciji od 34" ali to će tada i biti pod normalno. Idem linijom manjeg otpora, neda mi se glavom kroz zid.

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.11.2016 9:20 (XXX).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
XXX kaže...
pasko kaže...
Nije mutno ali necu pixele ko kikiriki

  A ja neću one veličine elektrona . Želim tekst veličine gdje ne naprežem oči kad se malo odmaknem od ekrana  a rezoluciju koja je u skladu sa jeftinijim gaming hardverom. Sto ljudi 200 sisa. Naravno za 2-3 godine želim 21:9 oled na visokoj rezoluciji od 34" ali to će tada i biti pod normalno. Idem linijom manjeg otpora, neda mi se glavom kroz zid.

 

to se zove skaliranje, a bas oko texta i je glavna prednost vece rezolucije jer ti text izgleda savrseno ostro sto u konacnosti manje napreze oci, barem u mom slucaju.

 

1080 na 27" mi je ko da mi das smartfone s ekranom VGA rezolucije (ako monitor gledamo s normalne udaljenosti na stolu). Zbog tog mi isto nikad nece biti jasni ljudi koji kenjkaju po mobitelima koji nemaju QHD a ok im je 1080 na 27".

 

no kao sto kazes 200 sisa 100 ljudi

16 godina
odjavljen
offline
Koji monitor kupiti

Hrpa ljudi izbjegava skaliranje jer ne ispadne kako treba. I za kraj proizvođači bi prestali proizvoditi 27" full hd kad ne bi imao kupaca...ali ne da prestaju nego ih osvježuju sa novim panelima, zakrivljenim ekranima i novim tehnologijama. Znači ljudi kupuju=nije bačen novac ljudima koji su zadovoljni. Kojima ne paše imaju izbor drugih ekrana, vrlo jednostavno.

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.11.2016 15:17 (XXX).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
XXX kaže...

Hrpa ljudi izbjegava skaliranje jer ne ispadne kako treba. I za kraj proizvođači bi prestali proizvoditi 27" full hd kad ne bi imao kupaca...ali ne da prestaju nego ih osvježuju sa novim panelima, zakrivljenim ekranima i novim tehnologijama. Znači ljudi kupuju=nije bačen novac ljudima koji su zadovoljni. Kojima ne paše imaju izbor drugih ekrana, vrlo jednostavno.

 

pa da ljudi kupuju jer je osjetno jeftiniji nego 1440 , i to je ok. al da je slika zrnata to je, samo o tome se radi. kome to ne smeta ili nema love za monitor vece rezolucije ce ga uzet, no to ne znaci da je bolji od 1440p 27"monitora.

16 godina
odjavljen
offline
Koji monitor kupiti

Pa tko je rekao da je bolji? Nije ni bolji ni lošiji ako zadovoljava specifičnu namjenu i osobne preferencije.

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
brada09 kaže...
XXX kaže...

Hrpa ljudi izbjegava skaliranje jer ne ispadne kako treba. I za kraj proizvođači bi prestali proizvoditi 27" full hd kad ne bi imao kupaca...ali ne da prestaju nego ih osvježuju sa novim panelima, zakrivljenim ekranima i novim tehnologijama. Znači ljudi kupuju=nije bačen novac ljudima koji su zadovoljni. Kojima ne paše imaju izbor drugih ekrana, vrlo jednostavno.

 

pa da ljudi kupuju jer je osjetno jeftiniji nego 1440 , i to je ok. al da je slika zrnata to je, samo o tome se radi. kome to ne smeta ili nema love za monitor vece rezolucije ce ga uzet, no to ne znaci da je bolji od 1440p 27"monitora.

 
Ljudi imaju 40 i 50 incne televizore sa FHD i nije im zrnato, ali na 27 incnom nam je zrnato. Necemo bas pretjerivati.
Istina je da FHD na 1080 nije ostra kao sto je 1440, istina je da 1440 izgleda ljepse, ostrije i bolje na 27 inca, ali bas reci da je slika zrnata
je malo ipak pretjerano. 1080 za filmove i igre na 27 inca je sasvim ok slika i nista nije zrnato u tome. Naravno ako neko stavi oci pred monitor
da ce priomjetiti pikselizaciju, ali gledanjem na udaljenosti preko 50 cm slika sigurno nije zrnata i dobra je. I jos jednom naravno da 
1440 je bolje i ljepse.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
rambox kaže...

 

Glupost ili budalaština na kvadrat, za cijenu jednog 27/144p monitora kupiš dva 27/1080 VA monitora.

 

Opet otkrivaš toplu vodu, pa to je več odavno poznato da gotovo svi monitor brendovi muljaju sa raznim nategnutim oznakama.To je vrlo stara tema ili rasprava, koja je več više puta ranije spomenuta.Današnje G2G VA/AMVA brojke su sitnica, jesi ti svjestan da su nekad na starim VA LCD panelima te brojke išle do 100ms?Opet ponavljam današnji G2Gms VA to je sitnica, moraš gledat cjeli VA paket koji je relano puno bolja opcija za bilo kakav multimedijski monitor.

 

Prvo treba znat procjenit kaj su sitnice, a ovo dole je sve samo ne sitnica IPS ili TN realnost kuburenje sa probijanjem pozadinskog osvjetljenja=Backlight bleed.U ovom slučaju opet Asus slučaj, ili točnije dvadeset IPS monitora 1000+dolara, od kojih je pola ispalo za drek koš dolara a dobiješ božično drvce.Takvih primjera ima kod svih brendova, bilo da se korisi LG AH-IPS/Benq AHVA/Samsung PLS LCD panel.

 

Zakaj si ti uopče kupil Benq AMVA monitor, onako za ukras zato kaj je često preporučen ili spomenut ili zbog kojeg razloga?Eto ja ču ti odgovorit zakaj si ga kupil, ovaj dolnji link ovo kaj sam tam napisal to je razlog bez greške.

 

 Pa o čem mi pričamo o sitnicama, ili bedastim apsurdima da korisnici TN/IPS monitore drže na što nižem Brightness, da bi eto što je moguče više zauzdali Backlight bleed.

  

Kupcima trebaš objasnit ono najvažnije, da ne bi kasnije ispalo IPS jelo ili zadovolji se s tim kaj si kupil.

 

 
Jes ti umisljen nesto il koji vrag. Ti mislis da sto je tebi vazno da je i drugima, da sto je trebi sitnica, da to mora i drugima biti sitnica.
Da je samo tvoje misljenje ispravno i u redu, te da svi moraju tako misliti. Jos jednom cu reci ljudi su razliciti i imaju razlicite zahtjeve,
razlicito im se svida i preferiraju ili IPS ili VA panel. Tebi je tesko shvatit da neko preferira IPS sa njegovim prednostima i manama, nego VA.
I sad je IPS smece po tebi. Daj vise shvati da ljudi imaju drugacije preference. Tebi je glossy straznja plastika piutanje zivota i smrti,
neki ljudi ne obracaju uopce paznju za to i zivo ih zaboli za to. Nekima je neprihhvatljivo da im VA panel ima ghosting i muljanje u tamnim scenama,
pa ide na IPS koji opet ima slabu crnu i probleme sa bleedingom, ali to su njihove stvari sto vise ili manje trpe i sto im vise smeta. 
To ne znaci da su oni u krivu i da je IPS smece, vec samo da imaju drugacije zahtjeve i toleranciju. IPS ima glow koji se ni ne primjeti osim ako gledas sa strane,
a i onda se primjeti pravo u tamnim scenama. A cuj VA kad gledas sa strane nema glowa, ali mu slika blijedi malo i u tamnim scenama ima taj shift i slicno. 
Svako ima svoje sto mu manje ili vise smeta i slicno. Ako je tebi muljanje ili meni u VA panelu sitnica, ok, ali ne znaci da je i drugima.
Ja se slazem da panele trebamo gledati u globalu, ali opet kad odluka dode izbor na one manje stvari koje nam smetaju ili vise smetaju.
Pa jedni onda izaberu IPS, a drugi VA i oboje su u pravu jer su izabrali po svojim potrebama i slicno.

Ne otkrivam ja toplu vodu, vec vidi o cem je rasprava bila, i zasto sam naveo tu informaciju. A nemoj pisati gluposti da neko
otkriva toplu vodu, ako nisi skuzio zasto je to napisano. Hvala. 

Benq monitor sam kupio, ne iz glupih razloga koje si naveo, vec iz razloga sto sam osobno htio imati i testirati VA moniotor i viditi
na dulje koristenje sve njegove prednosti imane. I da ti navedem zakljucak. Iskreno mogu sad opet se vratit na samsungov PLS
ili neki IPS, a mogu ostati na VA. Zasto??
Koliko god VA ima svojih pozitivnih strana naspram IPS, kao crna boja, kao nedostatak glowa, opet ima manu u sporosti. Jos cu reci da moj samsung sa PLS
panelom je imao nesto bolje i preciznije boje nego trenutni monitor sa VA panelom.
Ja kada sve zbrojim mogu biti i na IPS i na VA panelu, jer za sada sve mane i prednosti su tako da mi ne smetaju nesto posebno.
Iskreno jedino sto mi jako smeta to je akomonitor ima izrazeni bleeding, to priznajem da bas smeta. Ali eto moj samsung nije imao velikog bl,eeda i imao
je samo u donjem desnom uglu nesto bleeda, poa aj ok je. 
I sad sta cu kupiti sljedeci monitor, a planiram iduce godine opet mjenati. Pa kupit cu sta bude od onog sto budem trazio.
Dakle 144hz, freesync i da li ce biti UW ili obicni, VA ili IPS vidit cemo, kad budem uzimo i sta ce biti u ponudi.
Posto sam imao i IPS i VA panele mogu iskreno reci da shvacam zasto nekim ljudima vise smeta VA mane, a zasto nekima vise smetaju IPS mane.
I mogu reci da shvacam zasto je nekome sitnica jedno, a nekome sitnica drugo sto se panela tice i njihovih mana. 

I slazem se da kupcima trebas objasniti ono najvaznije, a to najvaznije nije glossy plastika koju ti stalno stavljas medu prve redove,
vec sve mane i prednosti odredenog panela. Ali moras shvatiti da ne mozes umetati svoje misljenje kao jedino ispravno, i da ako je tebi muljanje sitnica,
ne znaci da je i drugima. Vec im kazes sve prednosti, pa pustis da oni na temelju svojih misljenja odluce sami sto im je sitnica, a sto ne i slicno.




Poruka je uređivana zadnji put pon 28.11.2016 19:49 (danny_2).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
danny_2 kaže...
brada09 kaže...
XXX kaže...

Hrpa ljudi izbjegava skaliranje jer ne ispadne kako treba. I za kraj proizvođači bi prestali proizvoditi 27" full hd kad ne bi imao kupaca...ali ne da prestaju nego ih osvježuju sa novim panelima, zakrivljenim ekranima i novim tehnologijama. Znači ljudi kupuju=nije bačen novac ljudima koji su zadovoljni. Kojima ne paše imaju izbor drugih ekrana, vrlo jednostavno.

 

pa da ljudi kupuju jer je osjetno jeftiniji nego 1440 , i to je ok. al da je slika zrnata to je, samo o tome se radi. kome to ne smeta ili nema love za monitor vece rezolucije ce ga uzet, no to ne znaci da je bolji od 1440p 27"monitora.

 
Ljudi imaju 40 i 50 incne televizore sa FHD i nije im zrnato, ali na 27 incnom nam je zrnato. Necemo bas pretjerivati.
Istina je da FHD na 1080 nije ostra kao sto je 1440, istina je da 1440 izgleda ljepse, ostrije i bolje na 27 inca, ali bas reci da je slika zrnata
je malo ipak pretjerano. 1080 za filmove i igre na 27 inca je sasvim ok slika i nista nije zrnato u tome. Naravno ako neko stavi oci pred monitor
da ce priomjetiti pikselizaciju, ali gledanjem na udaljenosti preko 50 cm slika sigurno nije zrnata i dobra je. I jos jednom naravno da 
1440 je bolje i ljepse.

 

A 40" televizor gledas sa 50-60cm udaljenosti?

 

Sigurno ne pretjerujem kad kazem da je 1080p zrnato na 27" monitoru kojeg gledas s tipicne udaljenosti za stolom. E to sto neko nije koristio monitor s vecom razlucivoscu pa to ne primjecuje tolko je druga prica. ni ja nisam tolko primjecivao zrnatost tamo negdje 2011te na samsung smartfonu 4,3" 240x400 pa kad sam ga upalio prije pol godine "imao sam sta za vidjet" :D

 

a sto se tice filmova je tak svejedno jer FHD neki standard danas, tako da nebitno imao ti i 4K rezoluciju. Ali meni filmovi nisu neko mjerilo sto se tice kvalitete monitora.

 

ajmo ovako, ko se jednom navikne na vecu rezu od FHD tesko ide nazad, i samo je pitanje trenutka kad ce standard na 27" biti QHD ili UHD, tj ceka se da cijene padnu jer malo tko ce danas dat vise od 3000kn za monitor.

 

 

16 godina
odjavljen
offline
Koji monitor kupiti

I kave to opet ima veze samnom :D Ja se ne želim naviknuti na veču rezoluciju toliko dugo dok popratni hardver koji tjera igre na velikoj rezoluciji ne uđe u srednji rang. Tak da meni i dalje trenutni monitor ima maksimalno smisla...štoviše sutra bih ga promjenio za 21:9 ali opet 1080p 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
marijanooo kaže...

Zamolio bi za preporuku monitora. Pred 3 godine sam uzeo Dell p2414: http://www.dell.com/ed/business/p/dell-p2414h/pd

 

Njega imam još uvijek i s zadovoljan sam, a novi monitor bi koristio simultano sa starim. Monitor mi treba uglavnom za online poker, tu i tamo surfanje ili da se pogleda koja tekma, ali poker je primaran. Igrice se na njemu uopće neće igrat, tako da mi to nije bitno. Ono što mi može raditi presudnu razliku je da čim manje šteti vidu, ako uopće postoje takve klasifikacije.

 

Koliko se sjećam, a nije da sam baš neki stručnjak, kad sam zadnji put uzimao, uglavnom se preporučivao Dell, sad vidim da se gotovo uopće ne spominje. Najradije bi uzeo Dell, ali kvaliteta mi je najbitnina, pa sam spreman pristat i na druge marke.

 

Budzet je cca. 2000 kn.

 

 Ipak je došlo do promjene plana. Prodat ću ovaj trenutni monitor, a uzeo bi 27 inča. Ostao bi na Dellu, s tim da bi budžet bio 2500, max 3000 kn. Malo sam gledao na sajtu od Linksa, u budzet ulaze DELL SE2716H i DELL P2717H. Može netko podijelit iskustva ako ima 1 od ta 2 monitora? Bi 1 od njih zadovoljio moje potrebe? Ili ima neki drugi Dell od 27 inča koji je bolji?

9 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
brada09 kaže...

 

A 40" televizor gledas sa 50-60cm udaljenosti?

 

Sigurno ne pretjerujem kad kazem da je 1080p zrnato na 27" monitoru kojeg gledas s tipicne udaljenosti za stolom. E to sto neko nije koristio monitor s vecom razlucivoscu pa to ne primjecuje tolko je druga prica. ni ja nisam tolko primjecivao zrnatost tamo negdje 2011te na samsung smartfonu 4,3" 240x400 pa kad sam ga upalio prije pol godine "imao sam sta za vidjet" :D

 

a sto se tice filmova je tak svejedno jer FHD neki standard danas, tako da nebitno imao ti i 4K rezoluciju. Ali meni filmovi nisu neko mjerilo sto se tice kvalitete monitora.

 

ajmo ovako, ko se jednom navikne na vecu rezu od FHD tesko ide nazad, i samo je pitanje trenutka kad ce standard na 27" biti QHD ili UHD, tj ceka se da cijene padnu jer malo tko ce danas dat vise od 3000kn za monitor.

 

 

 
Naravno da ne geldas tv sa 50-60 cm udaljenosti. To sam samo kao primjer naveo. Naravno da se primjeti veca rezolucija, naravno da je ostrija i ljepsa,
ali ja ipak ne bih rekao da je zrnata. Mozda akobi gledao monitor sa 20 cm i slicno, ali na udaljenosti s koje gledam ne.
Filmovi i igre za sada su jos uvijek ok na 1080 i 27 inca.

Naravno da filmovi nisu mjerilo za kvalitetu monitora. Ni rezolucija ne mora biti mjerilo za kvalitetu monitora. Ima tu vise stvari.

Ajmo ovako, logicno je da kad se netko navikne na nesto bolje, da tesko ide nazad.  I to je tako u svemu.
Ali ja nisam rekao da 1440 nije bolje od 1080, vec samo da 1080 po meni nije zrnata na 27 inca, pogotovo ako gledas filmove ili
igras. Ali to je moje misljenje, ti imas drugacije i ok.
Istina je da ce qhd biti standard uskoro, ali ipak je potreban i hardwer koji ce biti pristupacniji za sire mase. 

Ako moras dati preko 3000-4000 kuna za monitor, paisto toliko za grafu i proc da bi isao qhd u svim igrama preko 60 fps,
ili 80 fps i slicno. Mislim da smo sada tu negdje, 2017 bi mogla biti taj trenutak, ali vidit cemo.


13 godina
offline
Koji monitor kupiti

Imali li ikakve koristi od zakrivljenog zaslona na 29'' monitorima? Je li to premala dijagonala da bi zakrivljenost došla do izražaja?

 

Ili ako ćemo konkretno dvoumim se između ova dva LG-eva monitora:

 

29UC88  http://www.lg.com/uk/monitors/lg-29UC88-B?returnFlag=Y

 

29UM68  http://www.lg.com/uk/monitors/lg-29UM68?returnFlag=Y

 

To su u  principu isti monitori samo je jedan zakrivljen a drugi nije.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
freeware kaže...

Imali li ikakve koristi od zakrivljenog zaslona na 29'' monitorima? Je li to premala dijagonala da bi zakrivljenost došla do izražaja?

 

Ili ako ćemo konkretno dvoumim se između ova dva LG-eva monitora:

 

29UC88  http://www.lg.com/uk/monitors/lg-29UC88-B?returnFlag=Y

 

29UM68  http://www.lg.com/uk/monitors/lg-29UM68?returnFlag=Y

 

To su u  principu isti monitori samo je jedan zakrivljen a drugi nije.

 

Dugo vremena sam koristio 29UM67, u biti taj 68 je isti stvar samo je postolje drugacije....mogu rec sve najbolje za monitor. Bez problema radi na 75hz (cak i nvidia).....ali s vremenom postao mi je nekako premal pa sam bio presao na 34" zakrivljeni UC88, koristio sam monitor jedno kratko vrijeme i krivulja mi je pasala....samo sta ova zadnja LG serija sa 1900R krivuljom pati od puno problema pa sam odusto od toga...

 

 

Ali imaj na umu da je moguc frameskip na tim monitorima iz zadnje serije kad se koriste iznad 60hz na zelenim grafama

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.11.2016 8:54 (dr.jazz).
16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
freeware kaže...

Imali li ikakve koristi od zakrivljenog zaslona na 29'' monitorima? Je li to premala dijagonala da bi zakrivljenost došla do izražaja?

 

 Za 29" UW nije potrebna zakrivljenost...

11 godina
online
Re: Koji monitor kupiti
doktor1 kaže...
freeware kaže...

Imali li ikakve koristi od zakrivljenog zaslona na 29'' monitorima? Je li to premala dijagonala da bi zakrivljenost došla do izražaja?

 

 Za 29" UW nije potrebna zakrivljenost...

 kako ne, dobiješ posebne sposobnosti

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice