Koji monitor kupiti izdvojena tema

poruka: 19.809
|
čitano: 4.427.267
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
neaktivan
offline
Koji monitor kupiti

Pozdrav svima!

 

Ako može pomoć vezano za kupnju novog monitora do 200-250 €. Većinom bi bio za rad u programima tipa Photoshop, Indesign, Office... Tu i tamo odigra se poneki naslov tipa GTA 5, RDR2, Batman Arkham Knight...

 

Razmišljao sam o kupnji nešto tipa Samsung 27" CF398 Full HD ali vidim da je refresh rate 60Hz-a pa ako može koja preporuka za 27" monitor za navedene potrebe? 

 

Procesor AMD CPU Desktop Ryzen 5 6C/12T 1600 (3.2/3.6GHz Boost,19MB,65W,AM4), grafička XFX Radeon RX 570 8GB, XXX Ed 1286M D5 3xDP HDMI.

 

Thx unaprijed.

 

Antonio
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.1.2023 22:00 (Antonio1987).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Koji monitor kupiti

Ps5 vecinom se igra Fifa.

 

Koji monitor 27incha?

 

Hvala

 

 

Tehnika narodu!!!! ...narod kaže: Tko ne pije! Virovat mu nije! ...
 
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
Antonio1987 kaže...

Pozdrav svima!

 

Ako može pomoć vezano za kupnju novog monitora do 200-250 €. Većinom bi bio za rad u programima tipa Photoshop, Indesign, Office... Tu i tamo odigra se poneki naslov tipa GTA 5, RDR2, Batman Arkham Knight...

 

Razmišljao sam o kupnji nešto tipa Samsung 27" CF398 Full HD ali vidim da je refresh rate 60Hz-a pa ako može koja preporuka za 27" monitor za navedene potrebe? 

 

Procesor AMD CPU Desktop Ryzen 5 6C/12T 1600 (3.2/3.6GHz Boost,19MB,65W,AM4), grafička XFX Radeon RX 570 8GB, XXX Ed 1286M D5 3xDP HDMI.

 

Thx unaprijed.

 

Pozdrav još jednom.

 

Ako može pomoć u svezi preporuke za monitor. Citiram prethodnu poruku da ne radim novu.

 

Thx.

 

 

Antonio
5 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Antonio1987 kaže...
Antonio1987 kaže...

Pozdrav svima!

 

Ako može pomoć vezano za kupnju novog monitora do 200-250 €. Većinom bi bio za rad u programima tipa Photoshop, Indesign, Office... Tu i tamo odigra se poneki naslov tipa GTA 5, RDR2, Batman Arkham Knight...

 

Razmišljao sam o kupnji nešto tipa Samsung 27" CF398 Full HD ali vidim da je refresh rate 60Hz-a pa ako može koja preporuka za 27" monitor za navedene potrebe? 

 

Procesor AMD CPU Desktop Ryzen 5 6C/12T 1600 (3.2/3.6GHz Boost,19MB,65W,AM4), grafička XFX Radeon RX 570 8GB, XXX Ed 1286M D5 3xDP HDMI.

 

Thx unaprijed.

 

Pozdrav još jednom.

 

Ako može pomoć u svezi preporuke za monitor. Citiram prethodnu poruku da ne radim novu.

 

Thx.

 

 

S obzirom na konfiguraciju i da je za povremeni gaming  a  naglasak je na posao mislim da će ovo bit više nego dovoljno https://www.instar-informatika.hr/philips-led-27-272e1gaj-hdmi-dp-144hz-1ms/149882/product/#tehspecsection
za gotovinsko plaćanje 1245 kn je odlična cijena i zadovoljava sve navedene potrebe.

7 godina
offline
Koji monitor kupiti

Pozdrav svima

kupujem novi 32" 1440p monitor, koristit će se u grafičke svrhe i povremeno igranje, izbor je spao na:

LG 32GP850-B

MSI MPG321QRF-OD - nema puno reviewa, no ono što ima ga uglavnom hvali

 

O LG-u se sve već zna i znam da bi bio dobar izbor za ok novce, cca 500 €. Kod njega me brine taj backlight bleed i IPS glow koji znaju često spominjati komentari.

MSI je nešto skuplji, no manje je prigovora oko ovih problema panela.

 

Jel ima tko tog MSI i kakav im je?

 

Može i preporuka za neki drugi model koji je provjereno u redu.

 

hvala

 

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
apocapo kaže...

Pozdrav svima

kupujem novi 32" 1440p monitor, koristit će se u grafičke svrhe i povremeno igranje, izbor je spao na:

LG 32GP850-B

MSI MPG321QRF-OD - nema puno reviewa, no ono što ima ga uglavnom hvali

 

O LG-u se sve već zna i znam da bi bio dobar izbor za ok novce, cca 500 €. Kod njega me brine taj backlight bleed i IPS glow koji znaju često spominjati komentari.

MSI je nešto skuplji, no manje je prigovora oko ovih problema panela.

 

Jel ima tko tog MSI i kakav im je?

 

Može i preporuka za neki drugi model koji je provjereno u redu.

 

hvala

 

 

 

A ima ih stvarno negdje na lageru?

 

(EDIT: vidim da se pojavio 32GP850 u IQ ali cijena je 640€ i piše da ih ima na lageru KLIK )

 

 

 

Bleed i glow ćeš teško izbjeći potpuno kod IPS-a, ti monitori se kupuju zbog brzine, ne gledanja tamnih filmova navečer. Ali s druge strane sigurno si nekada koristio TN monitore koji su još gori. VA bi bio bolji što se tiče crne, ali rijetko koji ne mulja stvari blizu crne (near-black smearing) i da je blizu brzine IPS-a, a to će koštati više od 500€. Uz to zadnjih godina su skoro svi VA zakrivljeni. Znači nešto kao Samsung G7. Da je ravni uzeo bih ga.

 

Ja sam prije nove pikirao LG 27GP850, možda čak i 950, ali sve se rasprodalo i nisu ih nabavili opet. Na kraju nedavno ADM dobio novi Alenware AW2723DF (27" Fast IPS, 1440p, 240/280Hz, HDR600, EdgeLED dimming, Freesync Premium Pro, G-sync compatible) za 660€ i odmah otišao po njega. Košta, ali manje nego LG 950 ili G7, ali zato izrada/performanse/HDR svjetlina/kalibracija/gamut na nivou ovih od 1000€ (osim crne pošto je IPS). Nažalost nema ga u 32". Postoji novi LG 32GQ850 ali cijena je viša (cca 800€).

 

https://www.adm.hr/dell-alienware-aw2723df-27-fast-ips-2x-hdmi-1x-dp-14-with-power-charging-1/76092/product/

 

https://www.dell.com/en-us/shop/alienware-27-gaming-monitor-aw2723df/apd/210-bfek/monitors-monitor-accessories

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.1.2023 23:15 (Mad Ant).
15 godina
offline
Koji monitor kupiti

U potrazi sam za novim monitorom.

 

Do sada sam gejmao na LG FLATRON W2261VP - https://www.lg.com/hk_en/monitor/lg-W2261VP-PF

 

 

Pretražujem ponude pa mi je pažnju privukao DELL G2422HS -  (FHD IPS 165HZ)

https://www.links.hr/hr/monitor-24-dell-g2422hs-fhd-ips-165hz-1ms-350cd-m2-1000-1-crni-1003001053?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

Da li netko ima iskustva sa tim monitorom?

 

Predložite ukoliko imate bolju preporuku do 220 Eura. 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Zacrtao sam si 32 inčni monitor, i takav mora biti :)  . Doma imam stari DELL U2412M, na poslu U2715H, i kad bi izbacili UlstraSharp liniju sa 144Hz to bi bio idealan izbor, nebi razmišljao :)

Tako da ja svakako preferiram DELL monitore. Znam da je ovaj Alienware odličan monitor, no nažalost nema ga u 32 inčnoj varijanti.

Mislim da njihov Dell G3223D nije na tom nivou.

 

LG 32GP850 mi je u užem izboru već druže vrijeme jer ovih nekoliko renomiranih review stranica su ga pohvalili i za prikaz boja (brzina mi nije toliko bitna, ne igram esport igre).

LG 32GQ850 mi je iskreno malo preskup, drži ga u igri samo taj ATW filter koji izgleda bas pegla ips glow i bleeding.

 

Uglavnom sviđa mi se MSI MPG321QRF-OD zbog velikog gamut-a (imam kalibrator pa ga mogu sredit) i zbog boljeg nosača, KVM, itd.

 

https://www.msi.com/Monitor/Optix-MPG321QRF-QD

https://monitornerds.com/msi-optix-mpg321qrf-qd-review/

https://www.techadvisor.com/article/723124/msi-optix-mpg321qrf-qd-review.html

 

 

 

13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
apocapo kaže...

Zacrtao sam si 32 inčni monitor, i takav mora biti :)  . Doma imam stari DELL U2412M, na poslu U2715H, i kad bi izbacili UlstraSharp liniju sa 144Hz to bi bio idealan izbor, nebi razmišljao :)

Tako da ja svakako preferiram DELL monitore. Znam da je ovaj Alienware odličan monitor, no nažalost nema ga u 32 inčnoj varijanti.

Mislim da njihov Dell G3223D nije na tom nivou.

 

LG 32GP850 mi je u užem izboru već druže vrijeme jer ovih nekoliko renomiranih review stranica su ga pohvalili i za prikaz boja (brzina mi nije toliko bitna, ne igram esport igre).

LG 32GQ850 mi je iskreno malo preskup, drži ga u igri samo taj ATW filter koji izgleda bas pegla ips glow i bleeding.

 

Uglavnom sviđa mi se MSI MPG321QRF-OD zbog velikog gamut-a (imam kalibrator pa ga mogu sredit) i zbog boljeg nosača, KVM, itd.

 

https://www.msi.com/Monitor/Optix-MPG321QRF-QD

https://monitornerds.com/msi-optix-mpg321qrf-qd-review/

https://www.techadvisor.com/article/723124/msi-optix-mpg321qrf-qd-review.html

 

 

 

 Pići onda u IQ shop po LG 32GP850 dok ih jos ima (pise 30 komada).

10 godina
neaktivan
offline
Koji monitor kupiti

MadAnt kako je na 240 Hz u odnosu na 144/165? 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Dr.Feel kaže...

MadAnt kako je na 240 Hz u odnosu na 144/165? 

 Zapravo možeš do 280Hz bez problema. Ima razlike na ovako preciznom/brzom panelu, ali to ipak ovisi koliko ti je bitno, tj. da li na 280Hz ideš sa 60Hz ili 144Hz. Ja bi bio ok i sa 144-170Hz (za manje para), ali ovo je ipak veći putar, pogotovo dektop ;) Veća je razlika 144 - 240/280Hz nego 240 - 360Hz, nekako nije linearan napredak, ljudi po netu kažu da ne mogu skužiti razliku 240-360... Ne znam, zeznuto je to reći bez da probaš, ja npr. na LG C1 jako primjetim OLED stutter na 24p materijalu zbog brzine switchanja pixela, neki ne...

 

Ali nije samo to, cijeli "paket" je nivo iznad... po meni to je još jeftino, a konkurencija je skuplja. Npr. navečer ako čitam nešto sa bijelom pozadinom moram HDR na off i skroz na 15% svjetline. A HDR600 mod i Cyberpunk prži. Ako se ima para i treba IPS, preporučam.

 

Bit će veselje kada ću birati slijedeći, najvjerovatnije OLED, taj će morati biti stvarno po svim točkama.

Poruka je uređivana zadnji put pet 27.1.2023 17:26 (Mad Ant).
4 godine
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti

I ja sam pred cca 10 mjeseci prelazio sa DELL U2412M na 32 inčni monitor, odlučio sam se za ovaj:

 

https://www.gigabyte.com/Monitor/M32Q#kf

 

Vrlo sam zadovoljan, koristim ga primarno za posao (laptop spojen preko USB C kabla, USB hub za periferiju i slušalice, ugrađeni KVM switch) i za povremeno igranje preko stolnog računala (165Hz, FreeSync Premium). Jedina mana mu je što mu USB C port nema punjenje od 65W tako da laptop mora biti spojen i u struju.

 

Osim ovog modela ima i M32QC (zakrivljeni), M34WQ (ultrawide) i M32U (4K).

4 godine
offline
Re: Koji monitor kupiti
boxer kaže...

 

Pretražujem ponude pa mi je pažnju privukao DELL G2422HS -  (FHD IPS 165HZ)

https://www.links.hr/hr/monitor-24-dell-g2422hs-fhd-ips-165hz-1ms-350cd-m2-1000-1-crni-1003001053?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

Da li netko ima iskustva sa tim monitorom?

 

 

 Ja ga koristim za posao, ne za igranje. Pa mi je refresh s laptopa na tom monitoru spojenom HDM-ijem na 120Hz i sve dobro radi, nemam problema. Nemam nekih detalja o njemu za potrebe igranja, dok mi je za posao sasvim ok. Mogu samo reći da mu je cijena od kasnog proljeća 2022. do danas pala za 500+ kuna. Pohvalno.

5 godina
online
Re: Koji monitor kupiti
markhorv kaže...
Jedina mana mu je što mu USB C port nema punjenje od 65W tako da laptop mora biti spojen i u struju.

Ako je to mana onda velika većina monitora ima manu...  Takve stvari riješiš s HDMI na USB-C adapterom: primjer (ima i jeftinijih na aliexpresu)

 

S tim dobiješ da imaš efektivno jedan kabel i za napajanje i za sliku - iz bilo kojeg monitora.

Poruka je uređivana zadnji put pon 30.1.2023 23:14 (Ulysses182).
11 godina
neaktivan
offline
Koji monitor kupiti

Pozdrav još jednom.

Trebam monitor 27'' kojeg bi spojio na laptop. Laptop je doduše malo stariji

 

(Intel Core i7 6700HQ @ 2.60GHz
Skylake 14nm Technology, Acer Aspire VN7-792G (U3E1), Generic PnP Monitor (1920x1080@60Hz)
Intel HD Graphics 530 (Acer Incorporated [ALI])
4095MB NVIDIA GeForce GTX 960M)

 

Monitor bi služio uglavnom za posao, neki casual gaming.

 

Cifra 300-400 €

 

Hvala.

Poruka je uređivana zadnji put ned 29.1.2023 10:08 (stranac01).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Koji monitor kupiti

Pomoglo bi kad bi napisao do koliko para tražiš...

 

Na tvom mjestu uzeo bih neki jeftini 27 inčni IPS monitor sa Full HD rezom i to je to.

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Streetpunk kaže...

Pomoglo bi kad bi napisao do koliko para tražiš...

 

Na tvom mjestu uzeo bih neki jeftini 27 inčni IPS monitor sa Full HD rezom i to je to.

 Da, jer pitanje koliku rezu i na koji način može pustiti sam laptop, 1080p 4:4:4 bi morao... u Acer VN7-792G user manualu naravno ništa ne piše, a 960M bi morala moći:

 

Maximum digital resolution:3840 x 2160

Maximum VGA resolution:2048 x 1536

Poruka je uređivana zadnji put ned 29.1.2023 11:06 (Mad Ant).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti

Neka preporuka?

9 godina
offline
Koji monitor kupiti

Jel ovaj Gigabyte M27Q-EK i dalje best buy za 27-inčni 2K IPS monitor? 

 

https://www.links.hr/hr/monitor-27-gigabyte-m27q-ek-qhd-ips-170hz-1ms-350cd-m2-1000-1-kvm-crni-010601088?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

Koristio bi se za svakodnevno korištenje upareno s laptopom i igranje igara na Xbox Series X.

Kao jeftinija alternativa mi se nudi ovaj AOC-ov, samo kaj ima nešto manji refresh rate (144 je ionako dovoljno) te je VA panel.

 

https://www.hgspot.hr/monitor-aoc-q27g2u-27-va-qhd-2560x1440px-1ms-144hz-freesync-premium-dp-2x-hdmi-4x-usb-3-0

 

 

 

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Koji monitor kupiti

Pozdrav ekipa, 

 

treba mi za web dev neki monitor pa nisam pametan sad što napraviti. Uzeti jedan 34" UW ili dva 27? Ako netko ima iskustva, dobrodošla su. 

Želio bih da je IPS te da ima možda koji USB utor na sebi.

Na Mac bi se spajao. 

 

Ako može neki best buy iz obe kategorije, bilo bi super. Hvala!

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Koji monitor kupiti

Pozdrav..

Tražim 27", 2k, 144Hz, gledao sam monitore sa VA matricom, al se baš nisu pokazali neki, kolko čitam imaju problema sa muljanjem crne boje, e sad, imam jednog kandidata a vele da je odličan monitor, LG 27GP850-B cca, 3200kn. Dal za te novce postoji nekaj bolje ili je to top monitor?

 

Ono kaj me brine kod IPSa je, BLB, screen glow i niski kontrast, naravno tu IPS kiksa, dok recimo kod gejmanja je prvak (brz panel), VA me privlači radi većeg kontrasta, crna boja je daleko bolja, boje su življe i ne pati od boljki a za koje su poznate na IPS monitorima.

S druge strane, VA pak ima drugih problema, a to su: muljanje crne boje, VA matrica je sporija spram IPS i lošiji kut gledanja..

 

Ak ne postoji razlike u prikazu slike tj performansi samog monitora, a  jeftiniji je od tog LGa a da je hvalevrijedan da ga se spomene, samo pucajte

Uglavnom, svakom monitoru sam našao manu, pa čak i onom od 5tkn. ispada da ni jedan nije dobar..

 

Ak se ne varam, AOC je izbacio na tržište nove (12/2022) monitore, 27" IPS i VA, za potonjeg pak vele da ja jako poboljšan..

 

 

Evo za one koji ne znaju razlike između IPS i VA

Imam osjećaj da IPS ima više mana nego VA

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.2.2023 19:24 (zvonac).
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
zvonac kaže...

Ak se ne varam, AOC je izbacio na tržište nove (12/2022) monitore, 27" IPS i VA, za potonjeg pak vele da ja jako poboljšan..

 imaš negdje izvor za taj info?

gledao sam specke i čini se da je potpuno isti kao i dosadašnji q27g2 kakvog imam, jedino je razlika što su mu 144hz ekran klokali na 155hz 

16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
picajzla0707 kaže...
zvonac kaže...

Ak se ne varam, AOC je izbacio na tržište nove (12/2022) monitore, 27" IPS i VA, za potonjeg pak vele da ja jako poboljšan..

 imaš negdje izvor za taj info?

gledao sam specke i čini se da je potpuno isti kao i dosadašnji q27g2 kakvog imam, jedino je razlika što su mu 144hz ekran klokali na 155hz 

 Ma bas trazim, jucer citao i sad nemrem nac link.. Clanak je iz 12/22, AOC predstavio nove gejming monitore 27" IPS/VA..

13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
MedO1337 kaže...

Jel ovaj Gigabyte M27Q-EK i dalje best buy za 27-inčni 2K IPS monitor? 

 

https://www.links.hr/hr/monitor-27-gigabyte-m27q-ek-qhd-ips-170hz-1ms-350cd-m2-1000-1-kvm-crni-010601088?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

Koristio bi se za svakodnevno korištenje upareno s laptopom i igranje igara na Xbox Series X.

Kao jeftinija alternativa mi se nudi ovaj AOC-ov, samo kaj ima nešto manji refresh rate (144 je ionako dovoljno) te je VA panel.

 

https://www.hgspot.hr/monitor-aoc-q27g2u-27-va-qhd-2560x1440px-1ms-144hz-freesync-premium-dp-2x-hdmi-4x-usb-3-0

 

 

 

 

 

Da, još uvijek je best buy definitivno, za IPS panel.

13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
zvonac kaže...

Pozdrav..

Tražim 27", 2k, 144Hz, gledao sam monitore sa VA matricom, al se baš nisu pokazali neki, kolko čitam imaju problema sa muljanjem crne boje, e sad, imam jednog kandidata a vele da je odličan monitor, LG 27GP850-B cca, 3200kn. Dal za te novce postoji nekaj bolje ili je to top monitor?

 

Ono kaj me brine kod IPSa je, BLB, screen glow i niski kontrast, naravno tu IPS kiksa, dok recimo kod gejmanja je prvak (brz panel), VA me privlači radi većeg kontrasta, crna boja je daleko bolja, boje su življe i ne pati od boljki a za koje su poznate na IPS monitorima.

S druge strane, VA pak ima drugih problema, a to su: muljanje crne boje, VA matrica je sporija spram IPS i lošiji kut gledanja..

 

Ak ne postoji razlike u prikazu slike tj performansi samog monitora, a  jeftiniji je od tog LGa a da je hvalevrijedan da ga se spomene, samo pucajte

Uglavnom, svakom monitoru sam našao manu, pa čak i onom od 5tkn. ispada da ni jedan nije dobar..

 

Ak se ne varam, AOC je izbacio na tržište nove (12/2022) monitore, 27" IPS i VA, za potonjeg pak vele da ja jako poboljšan..

 

 

Evo za one koji ne znaju razlike između IPS i VA

Imam osjećaj da IPS ima više mana nego VA

 

Preporuka za LG 27GP850-B s moje strane, prije par stranica sam napisao da je predobar, doduše ja sam ga platio 2999kn, sad je mrvicu poskupio.

Ako ga možeš uloviti na nekoj akciji to bi bilo to, nema dalje :-)

BTW definitivno preporuka za IPS, ali to je više osobna preferenca i ovisi koja je primarna namjena za monitor.

14 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
zvonac kaže...

Pozdrav..

Tražim 27", 2k, 144Hz, gledao sam monitore sa VA matricom, al se baš nisu pokazali neki, kolko čitam imaju problema sa muljanjem crne boje, e sad, imam jednog kandidata a vele da je odličan monitor, LG 27GP850-B cca, 3200kn. Dal za te novce postoji nekaj bolje ili je to top monitor?

 

Ono kaj me brine kod IPSa je, BLB, screen glow i niski kontrast, naravno tu IPS kiksa, dok recimo kod gejmanja je prvak (brz panel), VA me privlači radi većeg kontrasta, crna boja je daleko bolja, boje su življe i ne pati od boljki a za koje su poznate na IPS monitorima.

S druge strane, VA pak ima drugih problema, a to su: muljanje crne boje, VA matrica je sporija spram IPS i lošiji kut gledanja..

 

Ak ne postoji razlike u prikazu slike tj performansi samog monitora, a  jeftiniji je od tog LGa a da je hvalevrijedan da ga se spomene, samo pucajte

Uglavnom, svakom monitoru sam našao manu, pa čak i onom od 5tkn. ispada da ni jedan nije dobar..

 

Ak se ne varam, AOC je izbacio na tržište nove (12/2022) monitore, 27" IPS i VA, za potonjeg pak vele da ja jako poboljšan..

 

 

Evo za one koji ne znaju razlike između IPS i VA

Imam osjećaj da IPS ima više mana nego VA

 

Sve si dobro napisao osim jedne stvari IPS ima bolje boje, zasićenije su i življe, ako bolje pogledaš video koji si stavio vidi se čak i na snimci.

 

Inače bio sam u istoj nedoumici i na kraju sam izabrao VA cijene radi, iako vjerujem da bi bio sretniji sa nekim IPS-om.

Najviše me smeta black smearing na web stranicama, ako imaš crnu pozadinu i svijetla/bijela slova (koristim dark mode na svemu i dark reader) dok scrolaš kroz stranicu matrica radi sporosti ne stigne upaliti pixele na vrijeme i to grozno izgleda, malo proguglaj i vidjet ćeš...

11 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
zvonac kaže...

 Ma bas trazim, jucer citao i sad nemrem nac link.. Clanak je iz 12/22, AOC predstavio nove gejming monitore 27" IPS/VA..

 a to sam vidio, ali samo kao najavu

po speckama su to isti paneli, samo malo naklokani

 

iako, mislim da je u toj cjenovnoj kategoriji taj monitor ionako jako dobar

vrhunske boje, vrhunska ergonomija, odličan kontrast i responzivnost, a minusi va panela smanjeni na minimum, jedino je brightness i dalje relativno nizak

 

D0mag0j kaže...

Sve si dobro napisao osim jedne stvari IPS ima bolje boje, zasićenije su i življe, ako bolje pogledaš video koji si stavio vidi se čak i na snimci.

 

Inače bio sam u istoj nedoumici i na kraju sam izabrao VA cijene radi, iako vjerujem da bi bio sretniji sa nekim IPS-om.

Najviše me smeta black smearing na web stranicama, ako imaš crnu pozadinu i svijetla/bijela slova (koristim dark mode na svemu i dark reader) dok scrolaš kroz stranicu matrica radi sporosti ne stigne upaliti pixele na vrijeme i to grozno izgleda, malo proguglaj i vidjet ćeš...

 ips je nekad imao bolje boje, s novim va panelima je to poprilično izjednačeno

a za živost boja izuzetno je važan kontrast, tako da novi va paneli imaju življe boje i dubinu, pogledaj samo primjer oleda što kontrast znači za živost boja

 

black smearing je na ovom aocu neprimjetan, pogotovo u odnosu na stari va panel koji sam imao

tamo je to bio užas, čim malo skrolaš ekran kao da se počne gasiti na moment, kod ovoga to nije primjetno

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.2.2023 22:54 (picajzla0707).
16 godina
offline
Koji monitor kupiti

 

 

 

 

 

Kolko citam, iskustva korisnika sa amazona gdje su ga kupili su pozitivna, jeftini monitor sa VA panelom..

 

https://www.bug.hr/recenzije/aoc-q27g2u-jeftiniji-od-konkurencije-23432

 

A i bug je recenzirao taj monitor. Koji je sad konkretan problem a da bode u oci, ne znam..

Ima mana kao i IPS monitori..

 

 

 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
picajzla0707 kaže...
zvonac kaže...

 Ma bas trazim, jucer citao i sad nemrem nac link.. Clanak je iz 12/22, AOC predstavio nove gejming monitore 27" IPS/VA..

 a to sam vidio, ali samo kao najavu

po speckama su to isti paneli, samo malo naklokani

 

iako, mislim da je u toj cjenovnoj kategoriji taj monitor ionako jako dobar

vrhunske boje, vrhunska ergonomija, odličan kontrast i responzivnost, a minusi va panela smanjeni na minimum, jedino je brightness i dalje relativno nizak

 

D0mag0j kaže...

Sve si dobro napisao osim jedne stvari IPS ima bolje boje, zasićenije su i življe, ako bolje pogledaš video koji si stavio vidi se čak i na snimci.

 

Inače bio sam u istoj nedoumici i na kraju sam izabrao VA cijene radi, iako vjerujem da bi bio sretniji sa nekim IPS-om.

Najviše me smeta black smearing na web stranicama, ako imaš crnu pozadinu i svijetla/bijela slova (koristim dark mode na svemu i dark reader) dok scrolaš kroz stranicu matrica radi sporosti ne stigne upaliti pixele na vrijeme i to grozno izgleda, malo proguglaj i vidjet ćeš...

 ips je nekad imao bolje boje, s novim va panelima je to poprilično izjednačeno

a za živost boja izuzetno je važan kontrast, tako da novi va paneli imaju življe boje i dubinu, pogledaj samo primjer oleda što kontrast znači za živost boja

 

black smearing je na ovom aocu neprimjetan, pogotovo u odnosu na stari va panel koji sam imao

tamo je to bio užas, čim malo skrolaš ekran kao da se počne gasiti na moment, kod ovoga to nije primjetno

 Nativno IPS je bolji u bojama, tek sa dodatnim layerima/filterima na VA se poboljsava stanje, ala Quantum Dot.

 

Za dobar VA treba dat malo vise i istrpiti zakrivljeni ekran, tipa Samsung G7. Kod IPS-a je bleed/glow problem ako stalno igras space-sim ili neke mracne horrore, kad je slika svijetla ne primjeti se, pogotovo ako je HDR monitor (500+ nita). Ja uzeo nedavno Fast-IPS HDR600 240Hz 5K kn i tocno ta situacija. Da je G7 ravni uzeo bih njega (zbog brzine i manje muljanja ali visa cijena).

 

Najsavrseniji bi bio OLED, ali cijena/burn-in za sada nisu bas super (za PC).

 

Mislim da je AOC imao neki bolji/brzi ravni VA kao rijetkost?

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.2.2023 8:08 (Mad Ant).
16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Mad Ant kaže...
picajzla0707 kaže...
zvonac kaže...

 Ma bas trazim, jucer citao i sad nemrem nac link.. Clanak je iz 12/22, AOC predstavio nove gejming monitore 27" IPS/VA..

 a to sam vidio, ali samo kao najavu

po speckama su to isti paneli, samo malo naklokani

 

iako, mislim da je u toj cjenovnoj kategoriji taj monitor ionako jako dobar

vrhunske boje, vrhunska ergonomija, odličan kontrast i responzivnost, a minusi va panela smanjeni na minimum, jedino je brightness i dalje relativno nizak

 

D0mag0j kaže...

Sve si dobro napisao osim jedne stvari IPS ima bolje boje, zasićenije su i življe, ako bolje pogledaš video koji si stavio vidi se čak i na snimci.

 

Inače bio sam u istoj nedoumici i na kraju sam izabrao VA cijene radi, iako vjerujem da bi bio sretniji sa nekim IPS-om.

Najviše me smeta black smearing na web stranicama, ako imaš crnu pozadinu i svijetla/bijela slova (koristim dark mode na svemu i dark reader) dok scrolaš kroz stranicu matrica radi sporosti ne stigne upaliti pixele na vrijeme i to grozno izgleda, malo proguglaj i vidjet ćeš...

 ips je nekad imao bolje boje, s novim va panelima je to poprilično izjednačeno

a za živost boja izuzetno je važan kontrast, tako da novi va paneli imaju življe boje i dubinu, pogledaj samo primjer oleda što kontrast znači za živost boja

 

black smearing je na ovom aocu neprimjetan, pogotovo u odnosu na stari va panel koji sam imao

tamo je to bio užas, čim malo skrolaš ekran kao da se počne gasiti na moment, kod ovoga to nije primjetno

 Nativno IPS je bolji u bojama, tek sa dodatnim layerima/filterima na VA se poboljsava stanje, ala Quantum Dot.

 

Za dobar VA treba dat malo vise i istrpiti zakrivljeni ekran, tipa Samsung G7. Kod IPS-a je bleed/glow problem ako stalno igras space-sim ili neke mracne horrore, kad je slika svijetla ne primjeti se, pogotovo ako je HDR monitor (500+ nita). Ja uzeo nedavno Fast-IPS HDR600 240Hz 5K kn i tocno ta situacija. Da je G7 ravni uzeo bih njega (zbog brzine i manje muljanja ali visa cijena).

 

Najsavrseniji bi bio OLED, ali cijena/burn-in za sada nisu bas super (za PC).

 

Mislim da je AOC imao neki bolji/brzi ravni VA kao rijetkost?

 

 

Kad si spomenuo samsunga a posto je on curved, ima jedan od asusa a taj je malo manje zakrivljen, i kolko citam, odlican je, a radi se o

Asus ROG Strix XG27WQ 

 

 

Mada ne kuzim koja je fora s tim zakrivljenim ekranima.. 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.2.2023 8:47 (zvonac).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice