Overclock monitora

poruka: 26
|
čitano: 11.853
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Overclock monitora

Zanima me što se točno dobije sa tim overclockom, npr. ako ja sad stavim custom resolution u Nvidia panelu, dakle stavim nekih 65Hz za početak, koje su mi sve prednosti tog overclock-a ?

btw., znam da se moj monitor (Samsung s24d590plx) može clockat do 72Hz, provjereno.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Overclock monitora
AngryBird kaže...

Zanima me što se točno dobije sa tim overclockom, npr. ako ja sad stavim custom resolution u Nvidia panelu, dakle stavim nekih 65Hz za početak, koje su mi sve prednosti tog overclock-a ?

btw., znam da se moj monitor (Samsung s24d590plx) može clockat do 72Hz, provjereno.

Ne znam koliko i što se može clockat ali ova tema je zrela za lockat.

Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.2.2015 0:25 (mario.L_hr).
14 godina
offline
Overclock monitora

Moram reci da mi nikad nije palo na pamet tjerati sync na monitoru van specifikacija, ali izgleda da je to "thing".

http://www.gamersnexus.net/guides/1674-overclock-monitor-higher-refresh-rate

http://www.overclock.net/t/1493866/guide-overclocking-your-monitor

 

Dobije se fluidniji prikaz na ustrb prikaza boja i sanse da rikne monitor.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Overclock monitora

Jedino znam da se moze overclockat Amoled ekran na mobitelima i da isti profitira time. S tim overclockom se dobije puno responzivniji mob, ekran brze reaguje na dodire. Vjerovatno nije preporucljivo, ali samo mali broj ljudi to isprobao.

Ne znam kakvo je stanje sa monitorima, nisam imao iskustva. :)

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.2.2015 2:30 (Almin94).
Moj PC  
0 1 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Overclock monitora
Pa "ista" stvar je i s monitorima, samo se sjetite starih crt-a na 60hz i kad stavite na 85 iako na lcd nije toliko vidljivo drasticna razlika jer se mogu "klokati" jako malo cca 10hz no i to se svakako primjeti! Sto mozete i provjerit primjerom smanjujuci drasticno rezu na svom lcd-u a manja reza ce vam dati na odabir vece frekvencije osvjezenja(hz)! Bilo je cak na par stranica u bf4 temi o tome i koliko cete uspjeti dici hz ovisi naravno o monitoru!lp
Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
15 godina
odjavljen
offline
Overclock monitora

Idealno ako želiš uništiti monitor.

 

Šta ćeš, deca, platio tata pa šta onda...

My name is Legion... For we are many!
Moj PC  
0 6 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Overclock monitora
Svoj sam stari aoc takoder dignuo 10hz! Treba uglavnom neki programcic da bi to sljakalo! Kaj se tice koleginog komentara gore mislim da nije nicija briga sta ce radit s svojim hw...
Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
14 godina
offline
Re: Overclock monitora
AngryBird kaže...

Zanima me što se točno dobije sa tim overclockom, npr. ako ja sad stavim custom resolution u Nvidia panelu, dakle stavim nekih 65Hz za početak, koje su mi sve prednosti tog overclock-a ?

btw., znam da se moj monitor (Samsung s24d590plx) može clockat do 72Hz, provjereno.

 "Ono što vidiš" ovisi o dvije svari. Grafičkoj kartici i monitoru.

 

U mnogo slučajeva mi razmišljamo dal' CPU bottlenecka GPU ili obrnuto, rijetko ako ikada razmišljamo o monitoru. Šteta jer monitor prikazuje sliku.

 

Pa se dogodi da netko kupi najnoviju Nvidiju, potroši 700€ na grafulju da bi dobio 144 fpsa, a monitor ima 60hz refresh rate. Ok, taj papirnato ima 144fpsa u nekoj igri - no pošto monitor "titra" 60 puta u sekundi, to se nemože prikazati.

 

U tom slučaja se događa nešto

, grafička "dere" ekran pa kad vozite recimo auto kroz pučanstva arme 2 bez vsynca, vidite "zamišljene" vertikalne linije koje se ne stignu prikazati jer ste vi već na 20m ispred, a reljef - tratina - livada - ide blok po blok. Da bi ekran i grafa bili usklađeni - uključiš vsync, ograničiš grafičku na 60fps. I bi tako, iako moja "grafička" jede armu na koliko želim - papirato, nejde preko 60 fpsa - prikazno.

 

Postoje monitori koji su "klokabilni", odnosno koje se isplati dizati na 75hz i više bez bojazni da ćete nešto zeznut. Google tu pomaže, ali definitvno je najbolji Overlord Tempest 24', rijetki ako ne i JEDINI IPS koji ide do 120hz i kojeg nema za kupit od kada pratim monitore. Ima više tih lista pa si pogledajte malo prije clockanja.

 

Bug je imao temu "Igranje na 144hz" (di je recenzirao čak 2 - dva- monitora), prije toga je jedan drugi časopis imao sličnu temu, no još od kupnje grafičke (8.mjesec) imam problem s tim herzima i razmišljam dal da napišem temu o tome. No nekako si mislim, ekipa će si razrondat monitore zbog 5fpsa. A grafička im možda ni ne prikazuje 40fpsa pa bolje ne čačkat mečku. A sad tebi nek bude na dušu.

 

Da bi klokali monitor trebate znati da sve radite na svoju odgovornost. Dizanje herza može i nemora imati negtive učinke po vaš monitor, i nije isto kao clockanje cpua ili gpua ili ddra jer je sav noviji hardver gotovo pravljeni da bi ga se clockalo (npr. 4790K). Monitori nisu. Tj, većina nije.

 

Moj dell daje 65hz. Zbog 5hz se ne isplati. Isplati se na 72 i 96 recimo. Za filmove je bolje da clockate na 24*X multiplier. Osim ako ne gledate 60fps filmove, većina ih je na 24fpsa. Na 72 hz slika će bit prirodnija i fluidnija nego na 68 ili 77hz.

 

No nitko neće clockati zbog filmova.

 

Uzmite najjači igricu koji zaista igrate (a ne da ih ko ja imate godinama na steamu a niste ih ni instalirali), i pogledajte koji fps ta igrica postiže s vašom grafičkom i ostalim hardverom. To se guglom sazna za 2-3 minute (easy way).

 

Svima vama kojima je fps 60 ili manji zaboravite na clock monitora. Svima vama kojima je fps manji od 72fpsa (to je nekih 15% više) isto zaboravite na clockanje.

 

A svi ostali kojima fps ide do 90, 120, 140 fpsa, razmislite malo o nabavci novog monitora. Kod nas ima jako malo monitora koji (clockanjem ili ne) mogu postići 120hz pa nevjerujem da ih puno forumaša ima, vi sretnici koji ih imate - clockajte, vi ostali nemojte. Jedini "isplativi" je Asus VG248QE - koja u nas košta 2700kn.

 

Jednostavno se ne isplati shebat monitor jer ionako nećete sa 60hz doć na 120hz, a riskiranje cijelog monitora se ne isplati zbog 30fpsa u jednoj igri koju igrate pol sata dnevno.

 

Alternative su ovakve. Čekajte acerov 144hz IPS panel monitor koji treba stići u 3. mjesecu ili kupite overlord tempest (ima 120hz clockabilnih) jer će 144fpsa samo sretnici moć postići. Tko ima grafičke koje u novijim igrama postižu 120hz+ taj vjerojatno ima za 144hz monitor (asus rog swift dođe 800€ btw, a ima "samo" TN matricu). Skoro svi osim tempesta imaju TN matricu i da, mislim da se ne isplati kupovati TN matricu bez obzira na sve. Ok, brža je, ali realno ti tih višak fpsa treba samo u igrama koje igraš pol sata sat dnevno. Ja zbog tih sat vremena nebi prelazio s IPSa na TN. Kada bi igrama zarađivao novac, vjerojatno bih, za sada ne.

 

Naravno, tko ima nek kupuje. Tolika razlika u fpsu (fps i Hz nije isto, možete bit u igri koja max ima 10fpsa (sudoku champion 3000) i imati refresh rate od 60hz) je enormna, kada sam osobno vidio 144hz pokraj 60hz - vrlo impresivno. No za sada se tu radi o TN panelima (osim overlorda koji ima IPS) i mislim da vrijedi pričekati mjesec dva dok acer ne pokrene gsync 144hz IPS monitore. Tada će i ostali, pa mislim da ćemo do ljeta dobiti dobar IPS 120hz+ monitor za nekih 300-400€.

 

http://www.geforce.com/whats-new/articles/nvidia-g-sync-worlds-first-144hz-ips-monitor-unveiled

http://www.pcgamer.com/acer-unveil-super-quick-144hz-g-sync-ips-monitor/

12 godina
neaktivan
offline
Overclock monitora

Hvala Ivane na opširnom odgovoru i objašnjenju. Uglavnom, ja želim overclock-ati monitor iz razloga da pokušam eliminirati jbni screen tearing u AC IV Black Flag, pokušo sam sve moguće kombinacije Vsynca, ali je screen tear i dalje tu. E sad, na ovom linku : http://forums.ubi.com/showthread.php/810775-Improving-Performance-Frame-Rates-in-AC4-Black-Flag-with-mid-high-Nvidia-cards?p=9522706&viewfull=1#post9522706 netko je napisao da kad je clocko svoj monitor na 65 Hz, da mu je nestao taj screen tearing. Valjda neće monitor riknut ako ga malo clockam, jer znam da se može i do 72 hz clockat...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Overclock monitora

Samsungova serija syncmaster P 2370.. uredno podržava 75hz preko cru pa eto ako uspijete ugrabit još negdje jeftino taj model dobijate fantastičnu sliku, za igre kao stvoreno; 2ms @ 75hz. pa gdje to ima po toj cijeni.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Overclock monitora
bik kaže...

Samsungova serija syncmaster P 2370.. uredno podržava 75hz preko cru pa eto ako uspijete ugrabit još negdje jeftino taj model dobijate fantastičnu sliku, za igre kao stvoreno; 2ms @ 75hz. pa gdje to ima po toj cijeni.

 

 daj mi reci, što će mi taj program gore (cru) ako mogu napravit custom rezoluciju preko Nvidia Control Panel-a ?

12 godina
protjeran
offline
Overclock monitora

pa napravi pa svima javi kako radi;)

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Overclock monitora
Stjepanj kaže...

pa napravi pa svima javi kako radi;)

 Uvaženi kolega profesore, ovdje (za moj monitor) piše da trebam preko Nvidia control panela : http://wecravegamestoo.com/forums/monitor-reviews-discussion/15119-samsung-s24d590pl-review-matte-1080p-ad-pls-72hz-overclock-2.html#post1237792

E sad, mene samo zanima jel to pravilni način

12 godina
protjeran
offline
Overclock monitora

kolega rekao sam samo da probas i javis rezultate meni i svima ostalima, zapoceo si temu, pa se hvalis sad ti jos ja nisam jasan s jednostavnim pitanjem na koje ti lako odgovoris svima nama, velis da si provjerio da tvoj monitor moze na 70+hz, pa sta cekas onda? necije odobrenje?

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.2.2015 20:55 (Stjepanj).
Moj PC  
0 2 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Overclock monitora
Stjepanj kaže...

kolega rekao sam samo da probas i javis rezultate meni i svima ostalima, zapoceo si temu, pa se hvalis sad ti jos ja nisam jasan s jednostavnim pitanjem na koje ti lako odgovoris svima nama, velis da si provjerio da tvoj monitor moze na 70+hz, pa sta cekas onda? necije odobrenje?

Zašto bih nešto radio na svoju ruku ako nisam stručan po tom pitanju, pa da jos nes zeznem? Ja sam pitao koji je bolji način, zato i služi ovaj forum, a ne bit grbav.

 

Ugl., budem tokom dana probo preko Nvidie.

14 godina
offline
Re: Overclock monitora
Stjepanj kaže...

kolega rekao sam samo da probas i javis rezultate meni i svima ostalima, zapoceo si temu, pa se hvalis sad ti jos ja nisam jasan s jednostavnim pitanjem na koje ti lako odgovoris svima nama, velis da si provjerio da tvoj monitor moze na 70+hz, pa sta cekas onda? necije odobrenje?

 uf šta volim ovako prpošne mladiće. perky fella'. calm your tits.

 

@ljuta ptica

 

Možeš preko Nvidijinog control panela - custom res.. pa pomalo diži. Kreni na 65 pa vidi jel ok, pa 68, 70... ekran će se na previsokom refresh rateu zacrnit pa pričekaj dok se ne vrati slika, nakon toga vrati na manje (nakon 70 odi na 72 pa 75, dalje nemoj). Idi manjim koracima i nebi trebao ništa zeznut, velim zacrni se ekran al se vrati sam nakon 15ak sekundiNakon oa accept zadnju koja je radila i to bi trebalo biti to.

 

 

 

 

12 godina
protjeran
offline
Re: Overclock monitora
Ili da ne cekas nako zacrnjenja 15 sec jednostano tipku esc...;)
Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
14 godina
offline
Overclock monitora

Od kako sam kupio svog dell-a p2414h imam ga na 80hz i nema nikakvih problema.

U igrama poput csgo se itekako osjeti razlika dok u rts igrama se neprimjeti nikakav pomak.

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.2.2015 11:30 (Yamacha).
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Overclock monitora

Probao sam 72hz na mom dellu 2312hm,osjeti se se da je fluidnije,cru sam koristio.jedino dell je "zujao" drukčije nego na 60hz.

Npr 90hz se isplati ako imate rig koji će gurati konstantnih recimo 90fps ali clockati monitor a igraš na 40 fps je bezveze.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Overclock monitora
Sum_of_all_fears kaže...

Idealno ako želiš uništiti monitor.

 

Šta ćeš, deca, platio tata pa šta onda...

CRT Samsung SyncMaster 757, od 7/2003. radi po 8+ sati dnevno na 1024x768 na 100Hz ili 1600x1200 i 75Hz. Sve boje na 100%, kontrast i brightness isto visoko. Niti jedan kvar, degradacija slike, ništa. Isto radi kao i prvog dana.

STB-7710/SG8000/VIP1003 Firmware Development: http://blagus.info
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.2.2015 12:11 (blagus).
12 godina
neaktivan
offline
Overclock monitora

Evo clocko sam ga na 65 Hz, odvrtio neki test na internetu, sve radi kako treba, osim što mi je sad zasivljena "HDMI Black Level" opcija u postavkama monitora, nemam pojma zašto...

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Overclock monitora

Ljudi molim pomoč. OC sam osvježenje Hz na svome monitoru Dell U2312HM sa 60Hz na 72Hz uz pomoč malenog programa CRU. Radilo je odlično na prijašnjoj HD3870,ali od kada sam nabavio GTX580 imam problem da kada postavim osvježenje na 72Hz grafa mi nikako ne spušta 3D takt na 2D taktove dali zna netko uzrok tomu,možda treba u nekim postavkama nešto prilagoditi?

+++ AMD Zen +++
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Overclock monitora

Ova tema bi trebala u danasnje vrijeme trebala biti vise aktualna.

 

Isao sam se malo igrati sa svojim MSI MAG27CQ, 144p 144HZ S-VA panel od Samsunga, model panela je LSM270DP01, isti kao i na Samsungu C27HG70.

https://geizhals.at/?cmp=1620984&cmp=1749707

 

Probao sam se poigrati, i 160Hz radi bez problema, sve iznad toga ne radi nikako. Prilicno OK, s obzirom da ce sad G-Sync raditi i na FreeSync modelima,

ocekujem veoma dobro iskustvo.

 

 

Moj PC  
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Overclock monitora

Malo sam se zanimao i za ovaj vid clockanja pa sam upravo moj stari LG Flatron W2261VP-PF preko AMD Radeon Settingsa uspio OC-ati na 74Hz. Defaultno je na 60 Hz, no 75 Hz ne može..

Trebam sada procijeniti koliko je poboljšanje sa 60 na 74 Hz...

 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Overclock monitora

Pa to je vec super - Overclock 23.33%, solidno!

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Overclock monitora
Čitatelj kaže...

Pa to je vec super - Overclock 23.33%, solidno!

 Nemam baš vremena za aktivnije igranje ali nešto malo sam testirao prilikom igranja Strange Brigade Ultra detalji DX12 V-Sync on sa OC-om monitora na 74 Hz i ne vidim neke razlike u odnosu na 60 Hz. Znači većinu vremena fps je zakucan na 74, no ne vidim kako mi to igra neku ulogu. Ako netko misli pa eto možeš igrati sa većim ograničenjem FPS-a, bez cjepanja slike (kada je VSync off) to je irelevantno sa AMD driverima jer ima opciija za Enhanced Sync koja eliminira cjepanje slike u slučaju da je ugašen VSync i prikazuje max fps koliko konfiguracija može "potegnuti".

Ovo su mi preliminarni dojmovi, no trebao bih još neko vrijeme testirati pa se vratiti na 60 fps Vsync on da vidim ima li smanjenja doživljaja. 

 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.1.2019 14:35 (boxer).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice