Prebačen monitor na drugi računar nema ikonica

poruka: 16
|
čitano: 3.590
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Prebačen monitor na drugi računar nema ikonica

OK sebi sam uzeo novi monitor,a ocu sam prebacio svoj monitor Philips 22EL, 22 inča full HD.

Eh sad on je imao stari 17 inčni CRT monitor i radio je na 800x600 rezoluciji na oba računara.

Ovaj monitor Philips ima 2 ulaza VGA i DVI.

Kako otac ima 2 računara (2 kante), kako sam i naglasio spojio sam mu DVI kabl na Philips monitor i upalio PC koji ima prastaru Radeon HD 4650 karticu,pojavi se slika ali nema ikonica,tj kao da se pojavi dio desktopa.

Ne mogu ući ni u task manager kad kliknem ctrl-alt-del pojavi se crn ekran,niti vidim kursor miša igde na desktopu.U čemu je problem?Kako dobiti normalnu sliku desktopa kao što je imao na CRT monitoru?

Drugi računar radi bez problema sa tim monitorom, sa još starijom grafičkom FX 5200,odmah mi se pojavila rezolucija 800x600 i ja sam ga setovao na 1600x1050 i uredno radi preko VGA 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Prebačen monitor na drugi računar nema ikonica
Zelja kaže...

OK sebi sam uzeo novi monitor,a ocu sam prebacio svoj monitor Philips 22EL, 22 inča full HD.

Eh sad on je imao stari 17 inčni CRT monitor i radio je na 800x600 rezoluciji na oba računara.

Ovaj monitor Philips ima 2 ulaza VGA i DVI.

Kako otac ima 2 računara (2 kante), kako sam i naglasio spojio sam mu DVI kabl na Philips monitor i upalio PC koji ima prastaru Radeon HD 4650 karticu,pojavi se slika ali nema ikonica,tj kao da se pojavi dio desktopa.

Ne mogu ući ni u task manager kad kliknem ctrl-alt-del pojavi se crn ekran,niti vidim kursor miša igde na desktopu.U čemu je problem?Kako dobiti normalnu sliku desktopa kao što je imao na CRT monitoru?

Drugi računar radi bez problema sa tim monitorom, sa još starijom grafičkom FX 5200,odmah mi se pojavila rezolucija 800x600 i ja sam ga setovao na 1600x1050 i uredno radi preko VGA 

 

 izgleda da ti grafička vidi taj phillips kao drugi monitor. spoji privremeno na vga ulaz crt monitor i stavi u display postavkama ili duplicate display ili odredi da ti je defaultni monitor phillips

15 godina
offline
Re: Prebačen monitor na drugi računar nema ikonica

Nisam sad kod kuće.Nisam siguran da ta grafička ima VGA konektor.Mislim da nema al ne sjećam se.Grafička je sapphire radeon HD 4650.

Ako ima znači da se prebacim na CRT monitor i uradim to što si rekao?

6 godina
protjeran
offline
Prebačen monitor na drugi računar nema ikonica

Sigurno ima VGA-izlaz.

All work and no play makes Jack a dull boy.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prebačen monitor na drugi računar nema ikonica

Da,ima VGA izlaz,šta sad da uradim?

Znači vratim se na CRT monitor a istovremeno upalim i Philips monitor tj oba da rade i u CRT monitoru u postavkama graficke kartice odredim Philips kao defaultni monitor bez kloniranja slike jel to to?

Ali što se slika uopšte klonirala kad je samo jedan monitor bio spojen?

16 godina
offline
Re: Prebačen monitor na drugi računar nema ikonica
Zelja kaže...

Nisam sad kod kuće.Nisam siguran da ta grafička ima VGA konektor.Mislim da nema al ne sjećam se.Grafička je sapphire radeon HD 4650.

Ako ima znači da se prebacim na CRT monitor i uradim to što si rekao?

 da, jer su ti očito postavke displaya postavljene tako da ti komp šalje glavnu sliku na drugi izlaz na grafičkoj, na koji ti phillips nije spojen.

15 godina
offline
Prebačen monitor na drugi računar nema ikonica

Čekaj,kako je slika onda bila normalno prikazana na CRT monitoru?

Čini mi se koliko se ja sjećam da sam spajao preko HDMI TV e sad ne znam jel ostalo u postavkama multiple display ili single display ali ako je radilo na crt monitoru preko vga priključka na grafičkoj, ne znam zašto ne radi na DVI isto tako.

Uglavnom vidjet ću sutra.Čekaj kad upalim računar a oba monitora su spojena i upaljena na koji će se onda prikazati slika desktopa?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Prebačen monitor na drugi računar nema ikonica
Zelja kaže...

Čekaj kad upalim računar a oba monitora su spojena i upaljena na koji će se onda prikazati slika desktopa?

 pretpostavljam na onaj port na koji trenutno nije priključen monitor

 

 

15 godina
offline
Prebačen monitor na drugi računar nema ikonica

Ja sam skroz sad zbunjen Wolverine.Reci mi šta treba da uradim?

Da spojim samo CRT monitor na taj računar ili da spojim oba,ne kapiram?

Da spojim samo CRT monitor i vratim postavku na single display jel to to?

Ali na CRT monitoru je slika bila "normalna".

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
online
Prebačen monitor na drugi računar nema ikonica

Jel ovo jos neki pokusaj trolanja? U zadnjih tjedan dana je otvoreno barem 7-8 tema od strane ovog forumasa koji je u jednoj od njih naveo da se bavi racunalima preko 20 godina, a postavlja pitanja koje klinac u srednoj skoli moze rijesiti uz minimalnu ili bez upotrebe jednog fenomenalnog alata zvanog Google search.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prebačen monitor na drugi računar nema ikonica
Grozni_Zabac kaže...

Jel ovo jos neki pokusaj trolanja? U zadnjih tjedan dana je otvoreno barem 7-8 tema od strane ovog forumasa koji je u jednoj od njih naveo da se bavi racunalima preko 20 godina, a postavlja pitanja koje klinac u srednoj skoli moze rijesiti uz minimalnu ili bez upotrebe jednog fenomenalnog alata zvanog Google search.

 Grozni Zabac koliko max FPS mogu dobiti u igricama preko HDMI 1.4a konektora? na grafičkoj  kartici.

Eto pitanje jasno ko dan za tebe,kad se praviš toliko pametan.

Evo ja ne znam iako se bavim 20 god kompjuterima ne znam a ni googlanjem nisam pronašao,pa te molim za odgovor,imaš druhgu temu vezanu za to.

12 godina
online
Re: Prebačen monitor na drugi računar nema ikonica
15 godina
offline
Re: Prebačen monitor na drugi računar nema ikonica
Grozni_Zabac kaže...

 Stvarno i dalje nemaš odgovora jer na linku koji si poslao ne piše ništa vezano za 2560x1080 rez.

Ovo je sve što sam ja uočio a reci mi šta ti vidiš tu na tom sajtu što ja ne:

HDMI 1.4 was released on May 28, 2009, and the first HDMI 1.4 products were available in the second half of 2009.[62][98] HDMI 1.4 added support for 4096×2160 at 24 Hz, 3840×2160 at 24, 25, and 30 Hz, and 1920×1080 at 120 Hz
12 godina
online
Re: Prebačen monitor na drugi računar nema ikonica
Zelja kaže...

 Grozni Zabac koliko max FPS mogu dobiti u igricama preko HDMI 1.4a konektora? na grafičkoj  kartici.

.....

 

Zelja kaže...
Grozni_Zabac kaže...

 Stvarno i dalje nemaš odgovora jer na linku koji si poslao ne piše ništa vezano za 2560x1080 rez.

Ovo je sve što sam ja uočio a reci mi šta ti vidiš tu na tom sajtu što ja ne:

HDMI 1.4 was released on May 28, 2009, and the first HDMI 1.4 products were available in the second half of 2009.[62][98] HDMI 1.4 added support for 4096×2160 at 24 Hz, 3840×2160 at 24, 25, and 30 Hz, and 1920×1080 at 120 Hz

 Da, odgovora imam. Poslano ti je za standard koliku maksimalnu propusnost kabel moze podnijeti. Rezoluciju nigdje nisi spomenuo tako da je moj odgovor validan.

 

Logikom zakljucujemo da propustost kabela odlucuje maksimalni refresh rate. Hmm, sto bih mogao upisati u google. Nakon toga upisao sam tvoju rezoluciju i u par pokusaja dosao do informacije da pri toj rezoluciji refresh rate od 98 Hz zahtijeva bandwidth od 8.13 Gbps. Kako HDMI 1.4b standard podrzava max 8.16 Gbit/s, rekao bih da je to maksimum.


Eto, stvarno je googlanje i logicko zakljucivanje tesko za nekoga tko se 20 godina bavi racunalima. Jadan ja koji sam poceo prije par godina, koliko cu tek morati cekati da otkrijem sve napredne mogucnosti...

15 godina
offline
Re: Prebačen monitor na drugi računar nema ikonica

 

I šta je konačan odgovor koliko maksimalno FPS-ova mogu dobiti na 2560x1080 na HDMI 1.4a konektoru grafičke kartice?

12 godina
online
Re: Prebačen monitor na drugi računar nema ikonica

Ja se iskreno nadam da to mozes zakljuciti iz mojih postova. Cak sam i napisao.

 

 

EDIT:

C/P iz one teme

 

"

HDMI 2.0 na HDMI 1.3/1.4?

OK,probat ću večeras zavrtiti Doom zadnji, jer on valjda podržava ultrawide da vidim ide li preko 30 fps.Ne budel išlo slomit ću karticu.

Jel broj FPS-a mogu izmjeriti sa FRAPS-om?Barem do sad sam njega koristio.

Nisma dugo palio taj računar za igranje a imam i MSI Afterburner instaliran ne sjećam se da li ono i on mjeri FPS.

Šta će ti 144Hz mislim meni je to pretjerivanje,nisam se igrao na 144Hz ali mislim da ljudskom oku je to neprimjetno.60 fps-a i meni sasvim OK.

Isto kao što izmišlaju telefone sa 4k ekranom,a u suštini ljudsko oko ne razaznaje pojedinačne pixele tj više od 400 ppi koliko se sjećam.

"

 

Na wiki linku kojeg sam ti linkao pise da na HDMI 1.3-1.4b (nadam se da nije tesko shvatiti da to ukljucuje verzije 1.3 pa sve verzije između do 1.4b) 1440p moze gurati 60 Hz refresh rate. 2560x1080 je nesto manja rezolucija od 1440p, tako da sigurno mozes gurati svojih 60FPS-a / Hz-a (također se nadam da shvacas da monitor sa 60 Hz refresh rate-om ne moze prikazivati vise od 60 FPS-a)

 

TL;DR, ne trolaj

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.7.2018 23:08 (Grozni_Zabac).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice