Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?

poruka: 235
|
čitano: 110.705
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
online
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
display name ivo kaže...
spiderhr kaže...

Kako ovo misliš? Backupirati NAS ili s kompa na nas? Pa za to imaju drugi alati, npr. Cobian Backup ili Veem.

 S kompa na NAS. Veem koristim jer je free za jedan job, za Cobian nisam čuo, googlat ću malo. Uglavnom, ne mogu ni to kako treba jer Veem mapirani disk tog NAS-a ne vidi, ne ono što je pod mojim user accountom, mogu backupirati samo u public folder NAS-a kojemu pristup imaju svi uređaji u mreži. Tako da nije baš idealno ali s obzirom da je kućna mreža ok je.

 

 Možeš li kreirati korisnike na NAS-u? Moraš i mapu napraviti i staviti joj da je vidi samo taj korisnik te onda putem Explorera naći NAS, upisati korisnika sa lozinkom. Ili ako možeš kreirati FTP.

11 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Definitivno NAS... Minimalno 2 diska i na kućnu mrežu. Preporučam Synology... Ima ih povoljnih rabljenih.
Gore mi je cijeli file share, backupovi... Definitivno preporuka!
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Ivo nekaj krivo radiš... Na synologyu lokalno napraviš usera koji ima r/w prava na backup folder i njega koristiš za backup, tj. njegove credentialse upisuješ u veeam job. Folder možeš sakrit da se ne prikazuje dok browsaš nas. Uglavnom mogućnosti su velike.
12 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Entropija kaže...
Ivo nekaj krivo radiš... Na synologyu lokalno napraviš usera koji ima r/w prava na backup folder i njega koristiš za backup, tj. njegove credentialse upisuješ u veeam job. Folder možeš sakrit da se ne prikazuje dok browsaš nas. Uglavnom mogućnosti su velike.

 Ma jasno mi je što govoriš ali WD My Cloud Home nema te mogućnosti, toliko je ograničen, zato i tražim nešto drugo. Bit će DS718+ vjerojatno po svemu što sam do sada pročitao.

 

Iako me brine nekoliko stvari:

 

- moguća je samo nadogradnja memorije i to sa 2GB na 6GB max (iako vidim da su neki i više stavili)

- najveća briga što s podacima u slučaju da sam NAS krepa, ploča ode ili napajanje... tim podacima se više nikako ne može pristupiti (znači obavezno backup NAS-a na eksterni disk)

- dali će cijela stvar raditi kako se nadam da će raditi ili će biti iznenađenja... taj faktor iznenađenja nastojim svesti na minimum detaljnim proučavanjem. Backup očekujem da će biti ok ali Plex me brine kako radi i DLNA.

11 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?

Imam neke synologye po 5 godina u firmama i nikad na nijednom nije otišlo ništa osim diskova. Ne kažem da nije nemoguće...

Kolega je imao primjer di mu je riknuo neki 2bay synology i kaže da je stavio diskove u drugi koji je imao 4baya i migrirao podatke. Koliko vidim po forumima to radi bez nekog velikog problema.

 

Nadogradnja rama... nisam nikada imao (niti osjetio) potrebu nadograđivati synology. Nema veze koliko diskova ima. Ne vjerujem da će ti štekat ako istovremeno radi backup, netko kopa po shareu i ti streemaš s njega.

 

Daj si pogledaj onda FreeNAS... ako imaš neku staru kantu di matična ima barem 4 sata porta, tj. staviš 4 diska (ili koliko već hoćeš) napraviš bootabilni usb stick sa freenas os-om i imaš kućni budget nas velikih mogućnosti.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
display name ivo kaže...
 

- moguća je samo nadogradnja memorije i to sa 2GB na 6GB max (iako vidim da su neki i više stavili)

- najveća briga što s podacima u slučaju da sam NAS krepa, ploča ode ili napajanje... tim podacima se više nikako ne može pristupiti (znači obavezno backup NAS-a na eksterni disk)

- dali će cijela stvar raditi kako se nadam da će raditi ili će biti iznenađenja... taj faktor iznenađenja nastojim svesti na minimum detaljnim proučavanjem. Backup očekujem da će biti ok ali Plex me brine kako radi i DLNA.

 - moguća je nadogradnja do max 16 GB, pitanje je kakvu to daje korist.

 

 - ako NAS dođe u probleme tada je postupak slijedeći:

 

 

 

Što nam rade loše sluge loših gospodara.
12 godina
offline
Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?

Mislim da će mi cijena ipak biti problem i više naginjem prema DS218+ sada... Dosta je razlika u cijeni između DS718+ i DS218+ a ne znam koliko bi realno vidio razliku za ono što meni treba.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
online
Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?

Za svoje potrebe doma iskoristio sam neki stari komp koji ima 4 sata priključka i 2 pata :)

Stavio Linux distribuciju (Debian) i za sada to radi. Mada se mislim poigrati sa OpenMediaVaultom...

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?

WD Red ili Seagate IronWolf?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?

Koliko od vas koristi nas server za stream filmova sebi?

Zanima me jer ja imam spojen syn.nas kod sebe i na tv-u mi je kodi koji je spojen na synology mislim da je model DS119j.

Je li to dovoljno za stream 4k sadrzaja?

Iskreno ne gledam ga i ne skidam nego pitam samo da znam,mozda bi i moga skinit stogod vece da vidim kako to izgleda.

Internet mi je 50/5 sve je zicom povezano u stanu ne wifi,gigabitni switch neki dlinkov nista specijalno jer mi to taj synology samo i sluzi za stream filmova i cuvanje slika.

 

Origin_Steam: hrka11
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?

Sve se mislim zamijeniti svoj stari D-link NAS sa mini PC-em. NAS ima klasične HDD-ove što mi je postalo usko grlo, dok mini PC ima SSD-ove. Ne treba mi puno prostora, 512GB mi je sasvim dovoljno. Što mislite o toj ideji? 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Ovisno o modelu Dlinka moguce da je on usko grlo... Na jednom starom sto imam i koji sam izbacia iz funkcije sam dobiva max. 4-5MB/s iako disk unutra moze brze, a i svi portovi su gigabitni...
Varijanta s mini pc-em i ssd je skroz ok s tim da racunas 100MB/s kao realno ogranicenje zbog gigabitne mrezne kartice. U takvoj konfiguraciji mi je jedan mobilni NAS temeljen na Intel NUC-u.
4 godine
neaktivan
offline
Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?

Kucna mreza, Plex etc. sve je to lijepo i pohvalno. Ako prezivite uska grla i ubodete na stabilnu konfiguraciju i ako dresirate ukucane mozda cete biti zadovoljni  Ja server vise ne palim. Svaki televizor ima svoj kompjuter s Kodijem i lokalnim sadrzajem a na putovanja nosim mali media player. 

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
chili99 kaže...

Kucna mreza, Plex etc. sve je to lijepo i pohvalno. Ako prezivite uska grla i ubodete na stabilnu konfiguraciju i ako dresirate ukucane mozda cete biti zadovoljni  Ja server vise ne palim. Svaki televizor ima svoj kompjuter s Kodijem i lokalnim sadrzajem a na putovanja nosim mali media player. 

 Dresirate ukucane? Za sta?

12 godina
offline
Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?

Ja sam na kraju uzeo DS218+ sa 2 WD Red 4TB HDD-a. Za backupe super. Plex odlično radi u lokalnoj mreži, udaljeno baš i ne. Krene vjerojatno raditi transcoding, zakuca procesor na 100% i čekaš i čekaš i kada i krene kvaliteta videa je puno lošija.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
display name ivo kaže...

Ja sam na kraju uzeo DS218+ sa 2 WD Red 4TB HDD-a. Za backupe super. Plex odlično radi u lokalnoj mreži, udaljeno baš i ne. Krene vjerojatno raditi transcoding, zakuca procesor na 100% i čekaš i čekaš i kada i krene kvaliteta videa je puno lošija.

A zasto koristit plex pored kodija za te stvari?

Ja koristim kodi plus synology u lokalnoj radi perfektno,a namistio sam na mobitelima ili kompovima od par prijatelja na kodi da pristupaju mojim filmovima i serijama radi im odlicno.

Plex sam bas iz tog razloga odustao koristit,ja lokalno kad upalim film pc se zakuca na 100%,a kamoli ovaj synology(imam model slabiji od tvog) sto imam,od tog nije bilo nista.

Origin_Steam: hrka11
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.9.2019 10:18 (hrka11).
5 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
hrka11 kaže...
display name ivo kaže...

Ja sam na kraju uzeo DS218+ sa 2 WD Red 4TB HDD-a. Za backupe super. Plex odlično radi u lokalnoj mreži, udaljeno baš i ne. Krene vjerojatno raditi transcoding, zakuca procesor na 100% i čekaš i čekaš i kada i krene kvaliteta videa je puno lošija.

A zasto koristit plex pored kodija za te stvari?

Ja koristim kodi plus synology u lokalnoj radi perfektno,a namistio sam na mobitelima ili kompovima od par prijatlja na kodi da pristupaju mojim filmovima i serijama radi im odlicno.

Plex sam bas iz tog razloga odustao koristit,ja lokalno kad upalim film pc se zakuca na 100%,a kamoli ovaj synology(imam model slabiji od tvog) sto imam,od tog nije bilo nista.

 Taj dio mi nikad nije bio jasan. Cemu plex???????? Sta to plex radi a kodi ne radi...

 

10 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Posmatrač kaže...

 Taj dio mi nikad nije bio jasan. Cemu plex???????? Sta to plex radi a kodi ne radi...

 

 Da,po meni nemas razlog koristit Plex pored Kodija.

Jedino mozda se nekom Kodi cini kompliciranijim od Plexa pa idu na Plex.Ja sam ga osobno probao i ugasio isti dan,nema smisla.

Origin_Steam: hrka11
5 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
hrka11 kaže...
Posmatrač kaže...

 Taj dio mi nikad nije bio jasan. Cemu plex???????? Sta to plex radi a kodi ne radi...

 

 Da,po meni nemas razlog koristit Plex pored Kodija.

Jedino mozda se nekom Kodi cini kompliciranijim od Plexa pa idu na Plex.Ja sam ga osobno probao i ugasio isti dan,nema smisla.

 Ali plex server nije free a nije ni on bas next next finish....

12 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Posmatrač kaže...

 Taj dio mi nikad nije bio jasan. Cemu plex???????? Sta to plex radi a kodi ne radi...

 

 Plex imam kao aplikaciju na LG Smart TV-u, Kodi nemam...

5 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
display name ivo kaže...
Posmatrač kaže...

 Taj dio mi nikad nije bio jasan. Cemu plex???????? Sta to plex radi a kodi ne radi...

 

 Plex imam kao aplikaciju na LG Smart TV-u, Kodi nemam...

 Plex server nije free kodi jeste....

 

5 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Posmatrač kaže...
hrka11 kaže...
display name ivo kaže...

Ja sam na kraju uzeo DS218+ sa 2 WD Red 4TB HDD-a. Za backupe super. Plex odlično radi u lokalnoj mreži, udaljeno baš i ne. Krene vjerojatno raditi transcoding, zakuca procesor na 100% i čekaš i čekaš i kada i krene kvaliteta videa je puno lošija.

A zasto koristit plex pored kodija za te stvari?

Ja koristim kodi plus synology u lokalnoj radi perfektno,a namistio sam na mobitelima ili kompovima od par prijatlja na kodi da pristupaju mojim filmovima i serijama radi im odlicno.

Plex sam bas iz tog razloga odustao koristit,ja lokalno kad upalim film pc se zakuca na 100%,a kamoli ovaj synology(imam model slabiji od tvog) sto imam,od tog nije bilo nista.

 Taj dio mi nikad nije bio jasan. Cemu plex???????? Sta to plex radi a kodi ne radi...

 

 Pozdrav,

 

evo da se javim i ja na ovu temu i pitanje  čemu Plex server kad postoji Kodi.

Imam RaspberryPi2B i na njemu Kodi te dodatno kupljenu HiFiBerry DIGI+ zvučnu karticu radi optičkog izlaza za zvuk.

E sad, kad skinem neki film koji je kodiran sa HEVC-om Kodi ga ne može vrtiti direktno sa share-a jer je RPi2 preslab. Međutim kada ga pokrenem preko Plex-a normalno gledam u HD-u (nažalost tv nije 4K nego samo HD), a zvuk ide na kućno kino (DD, DTS ili koji već je). 

 

Dakle nisu svi opremljeni super telkama ili vrte kodi na laptopu ili nekom drugom kompu.

No da se vratim još i na NAS, imam Synology DS115 i DS214se i ni jedan ne može biti Plex server, ali služe za backup. Komp i laptop imaju Veeam Agent-a i backup ide na shared folder na NAS-u. U Veeam upisani user i pass za taj share koji se ne vidi na mreži ostalim userima.

I mene muči što mi je Plex na kompu i htio bi neko drugo rješenje no zbog gore navedene situacije (RPi2) mislim da ću morati ipak ići na drugi komp kao NAS.

 

5 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Posmatrač kaže...
display name ivo kaže...
Posmatrač kaže...

 Taj dio mi nikad nije bio jasan. Cemu plex???????? Sta to plex radi a kodi ne radi...

 

 Plex imam kao aplikaciju na LG Smart TV-u, Kodi nemam...

 Plex server nije free kodi jeste....

 

 Ja koristim free verziju Plex servera i sasvim je dovoljna. Osim ako želiš gledati filmove i serije na mobitelu (ovaj dio meni nije jasn :) ) ili koristi njihove LiveTV i DVR mogućnosti ili svakom useru omogućiti sadržaj posebno tj. dati restrikcije na pristup.

 

10 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Posmatrač kaže...
display name ivo kaže...
Posmatrač kaže...

 Taj dio mi nikad nije bio jasan. Cemu plex???????? Sta to plex radi a kodi ne radi...

 

 Plex imam kao aplikaciju na LG Smart TV-u, Kodi nemam...

 Plex server nije free kodi jeste....

 

Plex osnovni je free (za gledanje sa sadrza i stremanje lokalne baze (sa NASa/servera/kompa). Plex Pass je placeni za dodatne funkcije ali to netreba vecini korisnika je rovaj free je sasvim dovoljan.

Ali ono bitno sto ti covjek govori je da nema KODIa na LG i Samsung TVima (nisu Android TVovi nego imaju svoj OS (WebOs i Tizen) tako da na njima kodi neradi).

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
5 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Goofy kaže...
Posmatrač kaže...
hrka11 kaže...
display name ivo kaže...

Ja sam na kraju uzeo DS218+ sa 2 WD Red 4TB HDD-a. Za backupe super. Plex odlično radi u lokalnoj mreži, udaljeno baš i ne. Krene vjerojatno raditi transcoding, zakuca procesor na 100% i čekaš i čekaš i kada i krene kvaliteta videa je puno lošija.

A zasto koristit plex pored kodija za te stvari?

Ja koristim kodi plus synology u lokalnoj radi perfektno,a namistio sam na mobitelima ili kompovima od par prijatlja na kodi da pristupaju mojim filmovima i serijama radi im odlicno.

Plex sam bas iz tog razloga odustao koristit,ja lokalno kad upalim film pc se zakuca na 100%,a kamoli ovaj synology(imam model slabiji od tvog) sto imam,od tog nije bilo nista.

 Taj dio mi nikad nije bio jasan. Cemu plex???????? Sta to plex radi a kodi ne radi...

 

 Pozdrav,

 

evo da se javim i ja na ovu temu i pitanje  čemu Plex server kad postoji Kodi.

Imam RaspberryPi2B i na njemu Kodi te dodatno kupljenu HiFiBerry DIGI+ zvučnu karticu radi optičkog izlaza za zvuk.

E sad, kad skinem neki film koji je kodiran sa HEVC-om Kodi ga ne može vrtiti direktno sa share-a jer je RPi2 preslab. Međutim kada ga pokrenem preko Plex-a normalno gledam u HD-u (nažalost tv nije 4K nego samo HD), a zvuk ide na kućno kino (DD, DTS ili koji već je). 

 

Dakle nisu svi opremljeni super telkama ili vrte kodi na laptopu ili nekom drugom kompu.

No da se vratim još i na NAS, imam Synology DS115 i DS214se i ni jedan ne može biti Plex server, ali služe za backup. Komp i laptop imaju Veeam Agent-a i backup ide na shared folder na NAS-u. U Veeam upisani user i pass za taj share koji se ne vidi na mreži ostalim userima.

I mene muči što mi je Plex na kompu i htio bi neko drugo rješenje no zbog gore navedene situacije (RPi2) mislim da ću morati ipak ići na drugi komp kao NAS.

 

 To nije problem kodija vec hardwarea na kojem se vrti sto opet nas vraca na to da je kodi dovoljan. 

10 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Posmatrač kaže... 

 To nije problem kodija vec hardwarea na kojem se vrti sto opet nas vraca na to da je kodi dovoljan. 

Tako je,taman sam poceo pisat i objasnjavat jer sam ga drukcije razumio dok nisam jos jednom procita sta je napisao.

A onda je taj rpi dosta slab,jer dosta prijatelja kojim sam podesio na mob kodi i onda sheraju na tv sliku gledaju sve moje bez problema.

Origin_Steam: hrka11
5 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Posmatrač kaže...
Goofy kaže...
Posmatrač kaže...
hrka11 kaže...
display name ivo kaže...

Ja sam na kraju uzeo DS218+ sa 2 WD Red 4TB HDD-a. Za backupe super. Plex odlično radi u lokalnoj mreži, udaljeno baš i ne. Krene vjerojatno raditi transcoding, zakuca procesor na 100% i čekaš i čekaš i kada i krene kvaliteta videa je puno lošija.

A zasto koristit plex pored kodija za te stvari?

Ja koristim kodi plus synology u lokalnoj radi perfektno,a namistio sam na mobitelima ili kompovima od par prijatlja na kodi da pristupaju mojim filmovima i serijama radi im odlicno.

Plex sam bas iz tog razloga odustao koristit,ja lokalno kad upalim film pc se zakuca na 100%,a kamoli ovaj synology(imam model slabiji od tvog) sto imam,od tog nije bilo nista.

 Taj dio mi nikad nije bio jasan. Cemu plex???????? Sta to plex radi a kodi ne radi...

 

 Pozdrav,

 

evo da se javim i ja na ovu temu i pitanje  čemu Plex server kad postoji Kodi.

Imam RaspberryPi2B i na njemu Kodi te dodatno kupljenu HiFiBerry DIGI+ zvučnu karticu radi optičkog izlaza za zvuk.

E sad, kad skinem neki film koji je kodiran sa HEVC-om Kodi ga ne može vrtiti direktno sa share-a jer je RPi2 preslab. Međutim kada ga pokrenem preko Plex-a normalno gledam u HD-u (nažalost tv nije 4K nego samo HD), a zvuk ide na kućno kino (DD, DTS ili koji već je). 

 

Dakle nisu svi opremljeni super telkama ili vrte kodi na laptopu ili nekom drugom kompu.

No da se vratim još i na NAS, imam Synology DS115 i DS214se i ni jedan ne može biti Plex server, ali služe za backup. Komp i laptop imaju Veeam Agent-a i backup ide na shared folder na NAS-u. U Veeam upisani user i pass za taj share koji se ne vidi na mreži ostalim userima.

I mene muči što mi je Plex na kompu i htio bi neko drugo rješenje no zbog gore navedene situacije (RPi2) mislim da ću morati ipak ići na drugi komp kao NAS.

 

 To nije problem kodija vec hardwarea na kojem se vrti sto opet nas vraca na to da je kodi dovoljan. 

 

hrka11 kaže...
Posmatrač kaže... 

 To nije problem kodija vec hardwarea na kojem se vrti sto opet nas vraca na to da je kodi dovoljan. 

Tako je,taman sam poceo pisat i objasnjavat jer sam ga drukcije razumio dok nisam jos jednom procita sta je napisao.

A onda je taj rpi dosta slab,jer dosta prijatelja kojim sam podesio na mob kodi i onda sheraju na tv sliku gledaju sve moje bez problema.

 Što nas ponovo vraća na to da nemaju svi dovoljno jak hardver da bi im Kodi bio dovoljan :)

 

5 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
Goofy kaže...
....

 Što nas ponovo vraća na to da nemaju svi dovoljno jak hardver da bi im Kodi bio dovoljan :)

 

 Hehhehe ja sam pitao cemu plex pored kodija podrazumijevaci da se vrti na istom hardwareu. Ako vec vrtis plex na kompu cemu uopste pi onda?

 

Ja radje pazim sta skidam ;)

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
display name ivo kaže...

Ja sam na kraju uzeo DS218+ sa 2 WD Red 4TB HDD-a. Za backupe super. Plex odlično radi u lokalnoj mreži, udaljeno baš i ne. Krene vjerojatno raditi transcoding, zakuca procesor na 100% i čekaš i čekaš i kada i krene kvaliteta videa je puno lošija.

 Ukratko, koliko para toliko muzike. A lijepo sam ti predložio daleko kvalitetnije rješenje. 'ko kupuje jeftino, taj dva puta kupuje. Pa sad računaj koliko si ušparo.

Što nam rade loše sluge loših gospodara.
5 godina
offline
Re: Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?
pazim i ja sto skidam i skinem namjerno dobar rip sa dobrim zvukom :)

RPi je tu jer je tv nije smart nego obicni HD LCD Panasonic star 13 godina, a ne zelim da mi stalno nesto zuji dok gledam tv, ipak sam ja u godinama kad vise ne gledam stvari na racunalu ;), a volim pogledati dobru seriju ili film sa dobrim zvukom i slikom.

p. s. Slazem se da pored kodija na ISTOM hardveru ne treba plex.
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.9.2019 22:14 (Goofy).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice