Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel

poruka: 29
|
čitano: 24.705
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel

Bok ekipa, treba mi pomoć. Naime, uselio sam se u novi prostor u kojem je kroz zidove do utičnica razvučena instalacija za spajanje na net. Dakle, centralni modem je u prizemlji, ima par utičnica na katu, i sad bi trebao na još jedno mjesto staviti utičnicu (vimar plana rj45). Jedan kreten kojeg zovem već 2 tjedna nikako da dođe i to rješi, pa me zanima da li je to nešto što mogu sam napraviti?

Ako netko ima volje da mi u par koraka objasni što i kako bi trebao.

 

Hvala unaprijed

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel

Krimpanje same utičnice ne zahtjeva neku mudrust, krimpaš na obe strane po "A" oznakama, na utičnici u pravilu imaš označene boje. Jedino što neke utičnice zahtjevaju alat za krimpanje, pa bez alati ćeš se namučiti i ne možeš biti siguran da je dobar spoj, a neke su samokrimpajuće.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
offline
Re: Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel
znači kupiš lan utičnicu ,jednostavno je žice staviš na b standard i višak ako nemaš škarice pokidaš nožom
nije važno sudjelovati važno je pobijediti
13 godina
neaktivan
offline
Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel

Evo u prilogu slika gdje je utičnica na zidu u koju trebam staviti ovu Vimarovu, i na drugoj slici je prekidač koji se ugrađuje, ako vam to pomaže.

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel

U biti, black ti je točno napisao. Po standardu se za data konekcije koristi B standarda. Iako, dok su oba kraja po istom standardu raditi će, ali je teže održavanje.

 

Slikaj utičnicu od iza.

 

Što je na strani routera? Panel ili? Je li kabel već provućen, pa dodaješ utičnicu ili provlačiš novi kabel?

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel

Druga slika

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.10.2018 0:16 (Haywire).
13 godina
neaktivan
offline
Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel

Isprike na duplom postu, nije htjelo dodati drugu sliku

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel

I pardon, jos jedno: kako da iz zida izvadim uticnicu ovu staru, bez da je potrgam? Nisam ovo nikad radio, tvrde su utičnice.

Edit: kabeli su razvučeni i spojeni na net, samo treba spojiti na njih utičnicu da se mogu žično nakačiti na net.

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.10.2018 8:04 (Haywire).
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel

Prvo, za skinuti utičnicu, trebaš skinuti masku. Ugasi osigurač od te električne utičnice prije nego nastaviš dalje. Za to imaš sa strane mali utor u koji možeš gurnuti šarafciger i podignuti masku.

 

Nakon što digneš masku, dobiješ pristup šarafima koji drže ploču na kojoj su montirane utičnice. Nakon toga odšarafiš ploču i trebao bi vidjeti od iza kopče s kojima skidaš utičnicu s ploče i maskicu s utičnice.

 

Dalje, staviš kabel u sredinu i po bojama ubadaš žice u te utore u kojima vidiš metalni kontakt. Boje bi trebale biti označene bočno, a pratiš B standard. Kad zatvoriš te poklopce, oni na sebi imaju malu plastiku koja gurne žice dublje u kontakte i tako ostvari spoj.

 

Nakon toga skineš eventualni višak žice koji viri iz utora i posložiš sve natrag.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel

Hvala puno za detaljan odgovor. Spojeno ovako kako je ba slici, ali komp pokazuje kao da nista nije spojeno. 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel
Haywire kaže...

Hvala puno za detaljan odgovor. Spojeno ovako kako je ba slici, ali komp pokazuje kao da nista nije spojeno. 

 Nije spojeno jer po prvoj slici to i nije ethernet utičnica već rj45 telefonska 4 pin.

 

15 godina
odjavljen
offline
Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel

Kaže stara poslovica "dva para očiju vide bolje nego jedan par". Jamar je primjetio ono što je i meni i blackalbumu promaklo - to jest telefonska utičnica. Dakle, potreban ti je drugi modul, ali je pitanje i što je na drugom kraju kabela. Vjerojatno jest ethernet kabel, ali treba vidjeti da li je ispravno zakrimpan.

 

Osim toga, sa slike se i ne vidi kako je spojeno, ali se vidi da je spajao netko tko nema pojma - nema ni potrebe ni svrhe skidati izolaciju, samo povećava vjerojatnost greške i otežava provjeru.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel

Prva slika je modul koji je lik izvadio kad je stavio ovu rj45 uticnicu. Na nju je spojio tv, koji uredno radi. To je modul lijevo. Desno je identican takav koji sam ja izvadio sa zida. Druge dvije slike su kako sam spojio sad sam modul, koji jos uvijek ne stima.

Ne bavim se inace ovim i ne znam sto i kako. Ne bi ni radio da mi se budala koja koja to zna radit javi jednom u mjesec dana i da dode kad kaze da ce doci. Ovako ne mogu komp spojiti na net i to mi je sad zezancija. Zato sam i htio spojiti ovo sam, da barem nesto probam.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel

-sad je OK.. ali da bi raspored (B) imao smisla, moraš ga se pridržavati.. tj pitanje što je s druge strane žice...

-btw, to jel netko budala.. upoće ne pomaže, rekao bi nepotrebno (ima se utisak da ti je osoba nešto kriva, što sad jadan moraš sam nešto.. ali to njega ne čini budalom, no ako nešto ne znaš tebe čini neznalicom koja je što ako radi nešto što ne zna?).. to je samo kao btw, NHF.. nikavog zazloga sumnjati u to da je ta osoba stvarno budala ili u tvoje riječi.. no besmisleno je. Ili napravi sam ili zovi majstora. Npr, ako ti i dalje ne radi.. što bi sad mi gledajući slike i tvoj opis trebali 'vidjeti' (znati, predložiti..) kao s čarobnom kuglom npr da ti jedna žica nema kontakt ili je presječena..? Majstor to zna (zato je majstor + ima instrumente&iskustvo), budala može biti svatko i tad misli da zna.. ja ne znam :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel

Kazem budala jer je tip majstor za net. Doslovno ga zovem od 8og mjeseca da mi vrati jedan pojacivac signala i spoji uticnice. Nisam tehnicke struke niti znam puno o tome. Ljut sam na tipa jer sad pokusavam sam rjesit nesto o cemu stvarno znam jako malo, a njemu je to 10min posla.

Prvi put je dosao i rjesio po kuci masu toga u kratkom vremenu, a kad je ostalo jos ovo, onda kita. Zato mi to sve smeta. 

Moja pretpostavka je da bi ovaj kabel na drugom kraju, u kutiji, trebalo spojiti u modem. A o tome tek nemam pojma. Ovo sve radim jer mi se ne ceka vise, naporan sam sam sebi koliko lika zovem. Ispada ko da mi radi usluge.

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel

Ček, znači tamo gdje je spojen TV, tamo je lik izvadio ovaj modul koji si slikao i stavio drugi? Pa naravno, kad ovaj modul nije za LAN. Tebi treba modul za LAN i bez njega nećeš ništa postići (teoretski, može se za nuždu, ali za nuždu se može i spojiti kabel uvrtanjem žica).

 

Dakle, bez LAN utičnice, nemaš tu što raditi. Ako ima 4 kontakta umjesto 8, ne trebaš dalje ni razbijati glavu.

 

Drugo, jesi li siguran da je na drugom kraju uredno spojeno? 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.10.2018 17:58 (MrBlc).
13 godina
neaktivan
offline
Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel

Tamo je maknut modul sa 4 zice, i stavljen je ovaj vimar rj45, koji ke sa 8 zica.

Kad je elektricar provlacio kabele (dok je sve bilo u izgradnji) stavio je kabele za Lan (sa 8 zica, kakav sam spojio na slici u postu svom prije). Valjda mu je nekakav placeholder bila ova telefonska uticnica, jer neta ima u pojacivacu (wireless), plus ga ima u kompu kad sam ga ukljucio fizicki u pojacivac.

U kutiji od modema ima ogromna masa kabela za internet, telefon i satelit i iskreno se ne snalazim sto je sto tu.

Tocno zbog ovoga svega sam i ceka dugo da on dode. Meni je ovo sve zdravorazumski sf :D

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel
Haywire kaže...

..

Moja pretpostavka je da bi ovaj kabel na drugom kraju, u kutiji, trebalo spojiti u modem. ..

 

- tad to nema veze s mrežom, mrežnim kablom (ili rasporedom 8 žica..) jer u modem ide tel.linija, dvije tel.žice (može mrežni kabel, žica.. ugl se tad korsti plavi par).

- mreža je od modema tj switcha (izlaz LAN portovi..).

- ako koristiš iste žice (mrežni kabel 8 žica..) za lan i tel .. tad nemaš npr GBE, nego samo fast-100MBPS mrežu na takvom kablu (pošto je malo korisnika koji imaju veće brzine ne primjete.. isto bi bilo s kablom koji ima samo 4 žice.. duple/8 su za gigabitnu).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel

Stvarno cijenim sta si uzimate svi truda pomoci mi, ali pola napisanog ja ne kuzim.

Mislim da cu sacekat da mi se ovaj lik javi, jer ne volim petljat po necem ako ne znam sto radim.

 

Stvarno vam hvala, al sumnjam da cu ovo sam rjesit.

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel

Ovako, ako je ona utičnica na koju si spojio žice u drugom pokušaju (po bojama ispravno) s 8 pinova (nemoj gledati samo iza gdje se kabeli spajaju, već i unutar utičnice), onda je moguće da samo na strani routera (kojeg ti očito greškom zoveš router, zbog čega je ihush dodatno zakomplicirao stvar) treba identificirati točan kabel i spojiti ga u odgovarajući port.

 

E sad, ako svi LAN kabeli tamo imaju zakrimpane RJ-45 konektore, onda je relativno lako naći odgovarajući. Na utičnicu spojiš komp, pojačivač ili bilo što s LAN portom, a na router spajaš jedan po jedan kabel, pričekaš par sekundi i tražiš kabel s kojim će se upaliti lampica od tog porta gdje si uštekao. Ako se upali lampica, odeš do kompa i vidiš da li se i tamo upalila lampica. Ako nije, onda je očito negdje još nešto spojeno što trenutno nema pristup LAN-u i tražiš dalje. Ako lampica radi, a nema neta, moguće da si uštekao u utor na routeru koji nije namijenjen za internet, već za IPTV. Ako je tako, onda će ti trebati switch. Njega spajaš crossover kabelom (noviji prepoznaju i obični kabel) u router, a ostale uređaje spajaš u switch (normalno, ako imaš IPTV, njegov kabel ostaviš u routeru direktno i odgovarajući port).

 

Dodatno, na samim RJ-45 konktorima možeš provjeriti da li su ispravne boje: narančasto-bijela, narančasta, zeleno-bijela, plava, plavo-bijela, zelena, smeđe bijela, smeđa

 

Ako su narančasto-bijela i zeleno-bijela, te narančasta i bijela zamijenjene, onda je spojeno po A standardu, pa bi tako trebalo i na utičnici zamijeniti (tehnički ispravno bi bilo na kabelu, ali za to ti trebaju kliješta, a za utičnicu ne trebaju).

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel

-''jednostavno'' .. :)

-od priključnog mjesta na kući/stanu ('glavna', tel. linija, dvije žice mada ih možda ima više..), te dvije žice se vode do modema, navažno jel telefonskim ili mrežnim kablom ili koji ćeš standarad rasporeda krositit. Tu nema mješanja, ništa drugo (osim te dvije žice..) ne ide u modem (njegov ulaz, tel.linija, adsl..), pa i da ga spojiš na tom mjestu direktno žicu u njega (ako ima takav priključak..).

-majstori znaju iskemijati.. iskoristiti utičnicu 'multipraktik' .. i tad npr provuku tel. liniju srednjim parom (plavo, 4-5, 7-8 je višak, smeđa) dok se 123-6 koristi za mrežu.. i to radi do 100mbps.. ali ne smije se pomiješati. Tad takvu utučnicu možeš koristiti po potrebi, ubosti tel.kabel i imaš liniju ili mrežni i imaš mrežu (ali ne gigabitnu jer nema dovoljno žica-8..).

 

-ti sad dovlačiš liniju (dvije tel. žice, parica) do modema.. samo na to gledaj, zaboravi A-B i mrežne žice.. kad spojiš prave žice u modem, tad će proraditi ADSL.. i to vidiš na ledicama modema. (kao da spojiš klasičan telefon, ali sad su linije digitalne, tek iz modema imaš tel-priključak.. analogija je bila jednostavnija za probu zbog toga).

-bilo koja druga (pogrešna) žica/par i nemaš interenta.

-tek kad vidiš da je DSL pozelenio imaš internet.. (paljenje i gašenje modema, gledaš ledice, power, dsl.. redom počnu blicati i ... kad stane, tad je dobio ili nije liniju)

 

računala (svoju internu mrežu, LAN) spajaš na switch modema/routera.. i ne miješaš s ovom utičnicom (ako provlačiš po ostalim prostorijama, to nije ista stvar, to je kemijanje i ovisi što je koji majstor napravio..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.10.2018 18:55 (ihush).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel

ihush, molim te nemoj komplicirati po svome, samo zbunjuješ čovjeka. On dovod do modema ima, neta na dvije LAN utičnice ima. Znači, samo treba naći koji kabel vodi na tu treću utičnicu i ustanoviti imali li slobodan LAN port na routeru (onoj kutiji koju on zove modem).

 

Istina, postoji mala mogućnost da je ta utičnica spojena paralelno s dovodnom linijom, ali šansa za to je minimalna s obzirom da je sve sprovedeno u centralni razvod i da za to nije bilo potrebe. Veća je šansa da je spojena na VoIP izlaz na routeru, ali onda bi stavio RJ-11 utičnicu, a ne RJ-45. U najgorem slučaju, ako je nešto od toga dvoje, neće naći taj kabel u kutiji.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
13 godina
neaktivan
offline
Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel

Evo da pokažem: u modem (router?) Su prikljucena 2 lan kabela (na slici). Mislim da se radi o ovome: imam dvije televizije, prizemlje i kat, i jedan pojacivac na drugom katu. Ako to kuzim koliko toliko, valjda u hodniku, gdje se janzelim spojit, lan kabel nije povezan sa routerom, i to bi ja trebao napraviti.

 

Jel kuzim to ok? Da li bi ja trebao napraviti spoj kao na slici i ubosti ga u router?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel

.. ne, ništa mi nije jasno :)

- pogotovo ''lan kabel nije spojen na router..'' ..

- u modem ide linija (glavna, ''telefonska''), iz njega ide lan-switch (obično 4-porta, možda 2-lan + 2iptv..). Računala se spajaju na taj switch, žice koje su u zidu, koje dovode liniju ili odvode iptv ne dirati!.. jer nije isto.

-ako treba još jedna žica u zidu za lan, tad treba još jedna žica (mrežni kabel) .. ili mjastor iskemija i iskoristi jedan od posotjećih kablova (kojim dolazi tel linija.. ali to tad majstor zna a običan korisnik može zbrljaviti sve). Npr možda treba dodatni switch za dodatni lan port..

 

 

+ po konektoru rj11-rj45 se ne može ništa zaključiti, jer majstor spoji npr tel na rj45.. i što tad s logikom? da je na rj11 tad bi vidjeli telefonski kabel i znali bi da je to za telefon, ne za mrežu-lan, da koristi raznobojne kabele (kao što se za iptv obično korsiti crvena oznaka).. tad bi i po boji razlikovali dva kabla.. ali kad su iste boje i kad s druge strane zida vidiš kabel.. što tad? Jedan ili drugi? .. dok ne probaš ne znaš.. i ne pomaže logika, osim ako ne radi zaključiš da je onaj drugi (ili prekid žice, loš krimp itd..).

 

-najefikasnije je da ipak dovuče majstora.. mada postoji šansa da i sam napravi (jer nije 'teško'.. samo treba imati pravu žicu u pravom konektoru na pravom mjestu..) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel

Ok, znači svi ostali kabeli su bez ikakvog konektora? U tom slučaju bi prvo trebao identificirati kabel koji ide do mjesta na kojem želiš spojiti net i onda montirati utičnicu i spojiti kabelom u router (ili zakrimpati konektor, pa spojiti direktno kabel u router, ali ta opcija zahtjeva kliješta za krimpanje, bolje je staviti utičnicu). Međutim, ovisno o routeru, ako već imaš dva LAN porta iskorištena za internet, možda će ti trebati i dodatni uređaj koji se zove switch. Njega spojiš na router, pa druge uređaje spajaš na njega.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
13 godina
neaktivan
offline
Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel

Samo da se javim i zahvalim svima, uspio sam spojiti sam zice bez krimpanja. Skrpao sam lan kabel u ovaj provucen kroz zidove i ustekao ga u modem. Sve stima. Hvala jos jednom.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel

Fino rijesenje za prvu pomoc. Medjutim pazi, ovakve instalacije obicno mogu prouzrokovati smetnje, ako je duzina kabla dovoljno kratka, vjerovatno da ce biti sve ok, na malo duzim distancama, 30m+, vjerovatno da ce se pokazati packetloss itd.

ccna, ccda, ccnp, ccdp, ccie written, eci peci pec ti si mali zec, a ja mala vjeverica, eci peci pec
15 godina
offline
Re: Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel
MrBlc kaže...

ihush, molim te nemoj komplicirati po svome, samo zbunjuješ čovjeka. On dovod do modema ima, neta na dvije LAN utičnice ima. Znači, samo treba naći koji kabel vodi na tu treću utičnicu ..

- evo pronašao je... :) .. kabel koji nije jedan od ona dva spojenih na prošloj slici. teći...

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Pitanje u vezi spajanja utičnice za Lan kabel

Ako znate nekog iz Kaštela ili okoloce da bi to mogao napravit kako spada slobodno mi u pp posaljite kontakt.

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice