Prespajanje kabla za internet

poruka: 6
|
čitano: 5.445
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Prespajanje kabla za internet

Pozdrav znalci, molim vas za pomoć.

ISP-ov kabel mi iz potkrovlja (do kuda je doveden glavni kabel) ide direktno u ruter na prvom katu iz kojeg onda UTP kablovi idu dalje u dva pomoćna rutera/AP-a u prizemlje. Kako u potkrovlju uređujem prostor, najlošija opcija za bolji WI-FI signal je postava pojačivača signala, druga opcija je da utp kabelom iz rutera na 1. katu, kao što sam provukao u prizemlje tako vratim jedan opet u potkrovlje. Na pamet mi je pala i treća opcija, ali ne znam da li je moguća. A to je da taj glavni kabel od ISP-a koji je već u potkrovlju djelomično "preusmjerim" prema novom AP-u koji bi bio u potkrovlju. Da li je to moguće i kako? 

TNX!

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prespajanje kabla za internet

parica, telefonska linija (ili bilo koja, kabelska..) ide u 'glavni' uređaj-modem. Mreža LAN je interno. Splitanje ugl nije dozvoljeno tj imao bi dva modema-dvije linije tj običan router nema baš ništa s telefonskim (ili nekim drugim) linijama, tj to je stvar modema (zato postoje različiti nazivi, da je sve to isto ..). Operater to ugl uvjetuje svojom opremom, paketi-cijena.. sve što imaš u paketu npr maxtv i sl. ili telefonska linija jedan-više tel.brojeva kao i internet paket tj 'brzina'..

-to se zove priključna točka, priključna oprema, sve ostalo je na tebi kako ćeš razvesti. Dok je bila samo stara telefonija, tad se moglo, sad više ne i ne treba ni razmišljati tako.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Prespajanje kabla za internet

Tel. linija od ISP zauzima 2 od 8 žica UTP kabla. Možeš spojiti 4 žice da ti služe kao LAN 100Mbps spojivši (zakrimpaš) na RJ45 utikače pinovi 1,2,3,6 (jednake boje na oba kraja).

15 godina
odjavljen
offline
Re: Prespajanje kabla za internet

Ako je korišten UTP kabel, onda možeš to napraviti na način da router prebaciš u potkrovlje, a kabel koji nastavlja prema 1. katu prenamijeniš u LAN kabel i na mjesto na kojem je sad router postaviš switch, međutim, za to treba biti zadovoljeno nekoliko uvjeta:

- umjesto telefonskog kabela za kućnu instalaciju je korišten utp kabel s 4 parice (kakav se koristi za LAN), što se često radi na novijim instalacijama

- imaš dovoljno viška kabela u potkrovlju za izvesti spoj bez nekih nadostavljanja koja će ti uzrokovati smetnje

- ne koristiš IPTV (IPTV koristi odvojene portove i trebao bi ih od router provesti odvojenim kabelom - u teoriji se mogu provući dvije linije kroz isti UTP kabel, ali si onda ograničen na 100 Mbit/s brzinu).

 

U protivnom su ti opcije:

- provlačenje novog kabela

- LAN preko energetske mreže

- WiFi extender

 

Edit: i ovo što je AF139 napisao bi moglo raditi, to je slično ovom što sam napisao za IPTV, ali nisam siguran da li bi zbog frekvencija i jačina signala telefonski i LAN signal smetali jedan drugom u takvom kabelu.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put čet 10.1.2019 12:24 (MrBlc).
15 godina
offline
Re: Prespajanje kabla za internet
MrBlc kaže...

..

 

Edit: i ovo što je AF139 napisao bi moglo raditi, to je slično ovom što sam napisao za IPTV, ali nisam siguran da li bi zbog frekvencija i jačina signala telefonski i LAN signal smetali jedan drugom u takvom kabelu.

 -ne smeta, ali se gubi gbe-1000, ostaje samo fast-100, naravno ako je router 100 tad je sporedno ali šteta u odnosu na jednu žicu više kad se nešto provlači.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Re: Prespajanje kabla za internet

Da, korišten je UTP kabel, radi se o novim instalacijama kako si naveo.

Kabla viška nemam, on ide od one vanjske kutije direktno u ruter na prvom katu.

Najizglednija opcija ostaje novi kabel od rutera na 1. katu natrag do potkrovlja i utičnice. 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice