UTP u Switch prema Tcom Set-Top-Box i Wifi Router?

poruka: 17
|
čitano: 9.864
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
UTP u Switch prema Tcom Set-Top-Box i Wifi Router?

Bok

 

Na gornjem katu imam ured i ZTE 931 router iz kojeg ide jedan UTP u PC, drugi u drugo subu

a treći UTP kroz zid ide kat ispod i njega je pristekan Tcom Set Top Box za TV

 

Zanima me moze li se taj UTP na katu ispod pristekati na switch iz kojeg bi onda jedan

utp isao u Set Top Box, drugi u TV a treci u Wifi Extender?

 

Imam neki dosta stari switch sa kojim sam to probao pa nije islo.

 

Moze preporuka za switch ili mozda neki drugi nacin?

Tnx

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: UTP u Switch prema Tcom Set-Top-Box i Wifi Rou
Ne može, iptv i net portovi su odvojene mreže.

Ono što možeš napraviti, ako provlačenje drugog kabela nije opcija, jest provlačenje dvije mreže kroz jedan kabel. To možeš napraviti ručnoim krimpanjem konektora ili korištenjem gotovog adaptora, poput: https://2smart.hr/value-line-vltb90991i-mrezni-splitter-rj45

Znači, na obe strane kabela staviš adaptor, jedan port spojiš na net port na routeru, drugi na iptv port, na drugoj strani, onaj koji je označen na isti način kao onaj spojen na net port spojiš u switch, a drugi u stb.

U takvoj konfiguraciji si ograničen na 100 Mbit/s jer 1 Gbit/s traži sve 4 parice.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: UTP u Switch prema Tcom Set-Top-Box i Wifi Rou
MrBlc kaže...
..

 U takvoj konfiguraciji si ograničen na 100 Mbit/s jer 1 Gbit/s traži sve 4 parice.

 -to treba istaknuti, važno..! (svih 8 žica za gigabitnu mrežu).

+ poželjno nekako označiti kabel tj rj45 konektor, npr crveno-žuto (kao već postoječe oznake iptv-mreža).

svakako je poželjno provuči zasebni kabel, ne kemijati osim ako se baš mora.. jer nakon nekog vremena moguća ograničenja, problemi i pitanje kad se zaboravi što se napravilo. S druge strane, danas već svaki smart tv-mob ima wlan.. pa će i sami kablovi ponekad postati višak, dok se 'duplom mrežom' ograničava na fast-100mbps ..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: UTP u Switch prema Tcom Set-Top-Box i Wifi Rou
ihush kaže...

 S druge strane, danas već svaki smart tv-mob ima wlan.. pa će i sami kablovi ponekad postati višak, dok se 'duplom mrežom' ograničava na fast-100mbps ..

Neće kablovi nikad postati višak. Činjanica da danas svaki uređaj ima WiFi će prije biti smrtna presuda WiFi-u nego kabelu. Kad imaš puno WiFi uređaja na nekom području, onda ti log na routeru izgleda kao na slici, a brzina je manja nego na fast ethernetu.

 

 

P.S. Druga alternativa je ethernet over power lines, ali s tim nemam iskustva iz prve ruke.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
offline
UTP u Switch prema Tcom Set-Top-Box i Wifi Router?

 

Probat ću provuć drugi kabel iako sam to htio izbjeć

A što je najgore, kad smo adaptirali sam baš iz tog razloga i predvidio bar dva utp kabela po vertikali

katova i bar jedan da ide od prizemlja na svaki kat.

No kad su radovi počeli druge stvari su odvlačile pažnju, nisam podsjetio strujiće i etotiga na! :)

 

Tnx na infou

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: UTP u Switch prema Tcom Set-Top-Box i Wifi Rou
MrBlc kaže...
ihush kaže...

 S druge strane, danas već svaki smart tv-mob ima wlan.. pa će i sami kablovi ponekad postati višak, dok se 'duplom mrežom' ograničava na fast-100mbps ..

Neće kablovi nikad postati višak. Činjanica da danas svaki uređaj ima WiFi će prije biti smrtna presuda WiFi-u nego kabelu. Kad imaš puno WiFi uređaja na nekom području, onda ti log na routeru izgleda kao na slici, a brzina je manja nego na fast ethernetu.

 

 

P.S. Druga alternativa je ethernet over power lines, ali s tim nemam iskustva iz prve ruke.

 -kad se već 'brblja' o planiranju žica ili kao rješiti ovakav primjer uskog grla, previše wlan uređaja na prosječnom kućnom routeru-wlanu.. može se, gbe switch i dodatni router-wlan po potrebi, ali to je dodavanje opreme u postojeći lanac, skuplje nego kabel itd.. zato kao što vidimo, čak planirano.. pa ipak zaboravljeno, kao jedno od mogućih rješenja :) ..

+ da, kabel je tu, nije višak, problem je smo što prosječan juzer ne može na sve misliti kad je vrijeme.. kad se rade takvi kućni radovi, preskoči se, zaboravi.. a ovo je kao podsjetnik.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
UTP u Switch prema Tcom Set-Top-Box i Wifi Router?

bok decki znaci imam router u dvenom boravku i sad mislim napravit cijelu kucu spojit na  internet znaci da u svakoj sobi imam po 2 prijljucka u zidu koja idu u switch i i sad me zanima jel se moze spojit tako max tc preko switcha hoceli radit i neki prijedlog za poe switch da ima ulaz za opticki kabel jer imam optiku u svome selu ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: UTP u Switch prema Tcom Set-Top-Box i Wifi Rou
Iako postoje switchevi s optičkim ulazom, optika od operatera mora ići na router da bi mogao spojiti više računala.

Za tvoj slučaj, najbolje je organizirati jedno centralno mjesto gdje će biti oprema, postaviti tu dovod optike, te dovesti kabele iz svih prostorija u kući i spojiti na panel. Tu onda postaviš router, te iz routera direktno vodiš lan kabel na priključke koji će biti za iptv, dok internet izlaz vodiš na switch na kojeg onda spajaš net priključke na panelu. Za početak switch može imati i manje portova nego imaš priključaka, pa na panelu koristiš samo one koji su u upotrebi.

Alternativna je imati odvojene switcheve po katovima/dijelovima kuće, ali tu iptv može raditi probleme, pa je najbolje na lokacije gdje će biti switchevi dovesti dva ili tri kabela od routera, tako da iptv linije možeš prespajati direktno patch labelom na panelu, zaobilazeći switch.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
10 godina
offline
UTP u Switch prema Tcom Set-Top-Box i Wifi Router?

hvala puno a voip  kabel mi treba za telefon ili ne? sad ide iz rotera do kucnog telefona imam zte od t coma 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: UTP u Switch prema Tcom Set-Top-Box i Wifi Rou

VoIP je implementiran na routeru od operatera i teško da ćeš imati mogućnost na strani LAN-a nešto iskemijati, tako da telefonske parice idu od routera do priključnog mjesta. Kod centralnog ormara možeš iskoristiti bilo koji LAN kabel za telefon jer je dovoljno na istom kabelu staviti drugu utičnicu (koristi se samo jedna parica).

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
5 godina
protjeran
offline
UTP u Switch prema Tcom Set-Top-Box i Wifi Router?

Pozz ekipa trebam pomoc evo vec pola sata pokusavam dobiti j*** tehnicara iz iskona da ga priupitam za par stvari u vezi grananja mreze untar kuce.

PROBLEM:
imam 5 soba na donjem katu koje zahtjevaju svaka IP TV i internet mrezu za TV, laptop pojedinacno.
Wi fi je grupno sharean u kuci to mi nije problem.
a) da li svaka soba mora imati 2 UTP kabla s obzirom da zahtjeva IP TV i obican internet za koristenje.
b) da li je moguce povezati sve IP TV-e na jedan switch te zatim u jedan port routera.
c) da li u opce postoji operater koji podrzava toliki broj Ip-tv-a
d) neka opcija osim evo-tv-a


 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: UTP u Switch prema Tcom Set-Top-Box i Wifi Rou
Iskon ti po usluzi ima dva IPTV-a. Svaki IPTV ti mora imati svoj priključak na ruteru.
Znači, za 5 soba bi ti trebale tri usluge i na dvije 2 IPTV-a i na jednoj jedan.
Internet ti može iz svake sobe ići na switch pa na jedan ruter.
Koliko znam, nema ni jedan operater takvu funkciju u obliku usluga za privatne i poslovne korisnike. Jedino možda nešto tipa usluga za hotele i takve stvari, ali takve stvari se masno plaćaju, a za to ti stvarno nemam pojma što i kako se može.
15 godina
offline
Re: UTP u Switch prema Tcom Set-Top-Box i Wifi Rou

-većinom se nudi drugi dodatni uređaj i to samo ako imaš odgovarajuću liniju-brzinu.. dakle, odgovor je ne, tj zovi operatera i pitaj (javit će se jendog dana ili listaš online upute, u pravilu ako ne možeš naći takav primjer s recimo 5 prijemnika, tad možeš rčaunati da ne nude).

-da, iptv i lan su dvije odvojene stvari i ako to planiraš tad trebaš odvojeno dovesti signal, ali može i zajedno tj to je stvar kako operater kontrolira i naplaćuje pakete. Ne žele, tj upravo zato nije obična mreža.

-ništa osim evo.. ili sat/teran..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
protjeran
offline
UTP u Switch prema Tcom Set-Top-Box i Wifi Router?

Hvala na brzom odgovoru :),

ma mislim da cemo uzet evo TV.
I da imam opciju 5 Ip-Tv, a nemam bolesnu brzinu, vjerovatno nebi bilo ni pouzdano kad bi svaki HD program vukao toliko brzine da nebi nista ni ostalo na mrezi.
A najveca fora kod Iskona je ako ne prebacis na normalni kanal i ugasis IPtv, ovo ti cijelo vrijeme vuce HD streaming paket i smanjuje brzinu.


 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
UTP u Switch prema Tcom Set-Top-Box i Wifi Router?

Pozdrav!

Evo da malo oživim temu: 😁

Znači imao sam renovaciju kuće pa sam provlačio neke kablove, no desilo se jbg da sam mrežne zaboravio provuć.

Znači zanima me je li moguće na jedan mrežni kabel pomoću utp splittera spojiti jedan prijamnik za MaxTV (Set top box ili kak se to već zove) i da drugi dio ide direktno u Smart TV? Znači utp kabel ide od routera do splittera i tamo se grana na MaxTV i smart TV.

 

Bitno mi je jer imam provučene plastične cijevi za kablove, al su dosta uske pa mislim da mi dva mrežna kabela ne bi stala u cijev.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: UTP u Switch prema Tcom Set-Top-Box i Wifi Rou

-brzina, ako koristiš samo 4 žice tad si ograničen na fast-100mbps, za gbe-1000 trebaš svih 8 žica mrežnog kabla..

-može, radit će ali s tim uskim grlom, ako ti danas to nije važno možda postane za godinu (podizanje brzina..).

 

-ako radiš sam, 123-6 (narančasto-zeleno) je jedna mreža, 45-78 (plavo-smeđe) druga.. (drugi par spajaš identično po shemi prvog.. dok neki mrežni uređaji i to rade automatski kao i cross-mdx pa im je svejedno koji raspored koristiš A-B..)

-ili smarttv riješiš wlanom, ako je signal dobar..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
UTP u Switch prema Tcom Set-Top-Box i Wifi Router?

Mrežni kabel je CAT6 (mislim da je 8 žica, nedavno sam kupio u Linksu), a router mi je udaljen od TV-a nekih 5 metara, bez ikakvih prepreka i na povišenom. Brzina je žali Bože 10 mbit/s po parici (optiku nažalost trenutno nemam dostupnu al bit će uskoro, kroz godinu-dvije max). Tak da mi je to tek rješenje...

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice