Kamere u smartfonima- Rasprava izdvojena tema

poruka: 6.275
|
čitano: 1.437.186
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
digitall kaže...

Do neki dan je tu bilo kmečanja za većim senzorima.. eto ih napokon

 

Za koju godinu će senzor prekrivati cijelu stražnju površinu mobitela i to je sasvim ok

 

 

 

 

 

 

 

Nece jer je nemoguce toliku povrsinu upariti sa adekvatnom optikom...osim ako nece mobitel biti debljine cigle.

1 inch je vec ozbiljna velicina za tako malu debljinu, a veci senzor dolazi jedino u obzir ako ce objektiv prilikom aktiviranja kamere izlaziti iz gabarita kucista...nesto slicno kako je rijesio Panasonic CM1.

10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Evo nekih fotki sa tom novom 1 inch Xperiom...

 

https://m.dpreview.com/samples/5966514157/sony-xperia-pro-i-sample-gallery

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

 To nije punokrvni 1" senzor.. Navodno je rang Ultre 11..

https://www.gsmarena.com/sony_xperia_pro_i_hands_on-review-2338p4.php

 

A cijena je astronomska

13 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
I tko će im to kupiti za 1800€?
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

 

 

1 inch nije sveta krava.

Kao sto sam vec ranije spomenuo, nikakav benefit nemas od 1 inch u odnosu na npr. 1/1.28 u Huaweiu P40...to je zanemariva razlika (cca 25% razlike u povrsini), oba su puno manji od m4/3 senzora (2X veci od 1 inch) ili APS-C koji se ugradjuju u neke djepne fotice tipa Ricoh GR.

 

 

Ja imam ovaj mali Lumix koji stane u dlan i on ima senzor toliko velik da niti jedan smartphone sto se tice IQ nema nikakve sanse pored njega.

Recimo od Mate 20 PRO ima 5X!!! veci senzor...od P40 PRO ima gotovo 3X veci senzor.

 

Ako usporedimo sa Ricoh-om GR npr. P40 PRO, Huawei ima gotovo 5X manji senzor.

 

Mislim da nije kraj foticima, oni obicni digitalci su gotovi, cak se nebi kladio dugorono ni na 1 inch aparate tipa Sony RX100. ali m4/3 ima smisla, APS-C ima smisla i pogotovo full frame koji se ugradjuje u sve vise aparata.

Pratim dosta kanala na YT i sve to gledam na 4K TV od 65 inca i bas se vidi razlika kada odredjeni YT-uberi snimaju sa smartphone ili Gopro kamerama (slika je flat) u odnosu na one koji snimaju sa m4/3 (npr Lumix GH5) ili Sony full frame mirrorlessima.

 

iPhone je u svojoj 13 seriji pokusao SW stvoriti u videu taj umjetni DOF, ali to je vise za igranje, to se nikako ne moze koristiti za neko ozbiljno video snimanje...uglavnom, kamere na mobitelima su dobre za 95% obicnih prosjecnih ljudi, ali tko zeli ipak malo vise sigurno nece gledati nekakve mobitele.

 

 

 Ovo je super fotić, al 18mm, preširoko mi je to

 

Budeš ga prodavao ili?

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

Hmmm, na sto mislis 18mm?

Ako si mislio na Lumix i ovaj objektiv na njemu, to je u preracunu 28mm (14mm f/2.5) sto je svestrana fokala.

Meni osobno je najdraži 20mm f/1.7...isto palacinka objektiv koji je u preracunu 40mm.

 

Ne vjerujem da cu ga prodavati jer mobiteli nisu ni blizu IQ koji on ima, a objektivi za taj sustav su bas jeftini...14mm je recimo cca 800-1000 kn, 20mm f/1.7 se nadje od cca 700 kn...i sve je jako minijaturno da nije nikakva tlaka za uzeti ponekad.

Npr. ovaj GM1 koji imam ima kuciste manje od Sony  RX100 i duplo veci senzor od RX100.

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.10.2021 14:50 (ocean77).
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

The big story is of course the 1"-type stacked CMOS sensor from the RX100 VII. However, in order to keep the phone small, Sony has designed a lens that can't project an image circle large enough to cover the entire area of the 1" sensor. That's why, instead of 20MP images, as you'd get from the RX100 VII camera, you get 12MP images. But this has a broader implication: the combination of a slower F2 lens (than many of its smartphone peers) and a sensor that's not quite as big as a 1"-type sensor means the image quality might not meet the initial expectations you might have when you think 'smartphone with RX100 sensor'. In fact, if you consider just the area used for 12MP stills, it has roughly a 12mm diagonal and 70mm2 sensor surface area: closer to the specs of a 1/1.31" sensor (such as the one in the Google Pixel 6).

 

 

Vezano za 1 inch kod nove Xperie.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
djhuby kaže...

Da li bi u rangu novih mobitela do 2.500 kn za dobre fotke bio bolji izbor Samsung A52 ili Google Pixel 4a ili neki treci? Da li je netko mozda isprobao oba

 Za te novce nađeš dobar polovni S10 s kojim se ovi ne mogu mjeriti.

5 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
MarioG kaže...
djhuby kaže...

Da li bi u rangu novih mobitela do 2.500 kn za dobre fotke bio bolji izbor Samsung A52 ili Google Pixel 4a ili neki treci? Da li je netko mozda isprobao oba

 Za te novce nađeš dobar polovni S10 s kojim se ovi ne mogu mjeriti.

 Uzeo sam A52 i zadovoljan sam s fotkama. Ali uskoro je u planu nadoplata i google pixel 6

12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
S10 nema sta radit pokraj Pixel 4a kad se radi o fotkama
14 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mrbean kaže...
S10 nema sta radit pokraj Pixel 4a kad se radi o fotkama

 

Ne znam po kojoj osnovi ovo tvrdiš. Sama činjenica da S10 dodatno posjeduje fenomenalni ultra-wide 12mm čini Pixel4a deklasiranim. A da ne govorimo da uspoređuješ triple camera setup sa signle camera setupom.

K tome još dodaj bolji ekran, bolja baterija, bolji procesor..

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
MarioG kaže...
mrbean kaže...
S10 nema sta radit pokraj Pixel 4a kad se radi o fotkama

 

Ne znam po kojoj osnovi ovo tvrdiš. Sama činjenica da S10 dodatno posjeduje fenomenalni ultra-wide 12mm čini Pixel4a deklasiranim. A da ne govorimo da uspoređuješ triple camera setup sa signle camera setupom.

K tome još dodaj bolji ekran, bolja baterija, bolji procesor..

 Imao sam s10+ i kamera mu je ok, ali nije u rangu s pixelom.

I za sve prednosti koje ima s10 naspram pixela, nema sanse da bi ga uzeo radi kriminalne baterije i exynosa. 

 

14 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
thebatman kaže...

 Imao sam s10+ i kamera mu je ok, ali nije u rangu s pixelom.

I za sve prednosti koje ima s10 naspram pixela, nema sanse da bi ga uzeo radi kriminalne baterije i exynosa. 

 

Imao si s10+ a ne s10. Nakon dvije godine baterija radi dobro kao i exynos koji je bitno brži od pixelovog entry snapdragona.

Ne znam kad si "imao" s10+ jer je ove godine nekoliko velikih updatova prošlo kojim je bitno poboljšan rad kamere.

Ali i bez toga, ne možeš uspoređivati triple kamera setup sa single kamerom.

16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Kamera na P6, zasad, ok je, vidit ćemo poslije dok ju ispoliraju.. Pixeli imaju težak zadatak ove godine a konkurencija je ogromna, pa jedan Nord 2 (koji je fakat povoljan mob) radi odlične fotke sa gcam 8.3, ja još vozim gcam 8.1, moram se upgrejdat

Hoću reć, da i smartfoni u nižem cjenovnom rangu rade jako dobre fotke, a dok je Gugl spavao već par generacija sa zastarijelim senzorom, dotle je konkurencija "oštrila noževe" i pripremala se, sad vidimo rezultate, kinezi u punom zamahu, a kamere su im sve bolje, Pixel 6 bi morao dobrano zapeti da bi bili pri vrhu, a to će sad biti malo teže..

Onak na prvu, fotke su ok, nadam se da će se popravljat tokom updejta, gugl ipak zna što radi.

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Hocu nesto ko samsung s4 zoom, neki sony rx100 phone
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
njuznjuz kaže...
Hocu nesto ko samsung s4 zoom, neki sony rx100 phone

 evo ti, RX100 senzor... skoro.

https://www.gsmarena.com/sony_xperia_pro_i_hands_on-review-2338p4.php

 

 

cijena prava sitnica

6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Ma necu ove zenskaste mobitele gdje je bitno ko ima tanjeg. Daj mi ciglu kao rx 100 koja usput moze i obavit poziv i otvorit email
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
njuznjuz kaže...
Ma necu ove zenskaste mobitele gdje je bitno ko ima tanjeg. Daj mi ciglu kao rx 100 koja usput moze i obavit poziv i otvorit email

Malo daktejpa i lako omotaš ciglu oko njega. 

12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Posto idem na Pixel 6 - ako je netko zainteresiran imam P40 Pro ispod cijene. Jos 15mj garancije.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mzopg kaže...

 evo ti, RX100 senzor... skoro.

https://www.gsmarena.com/sony_xperia_pro_i_hands_on-review-2338p4.php

 

 

cijena prava sitnica

 Sony radi dobre senzore ali u ovoj priči postoji kvaka. Ugrađen je 1 inč senzor ali se efektivno koristi samo 80% njegove površine. Tako da ima samo malo veći senzor od recimo s21 ultra. Druga stvar, i veliki minus za sony, je taj što oni nisu na razini computed photography kao apple, samsung, google, xiaomi itd. Tako da ja ne bi očekivao čudesa od tog Sonya, pogotovo uz cijenu od 1800usd. 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
MarioG kaže...
mzopg kaže...

 evo ti, RX100 senzor... skoro.

https://www.gsmarena.com/sony_xperia_pro_i_hands_on-review-2338p4.php

 

 

cijena prava sitnica

 Sony radi dobre senzore ali u ovoj priči postoji kvaka. Ugrađen je 1 inč senzor ali se efektivno koristi samo 80% njegove površine. Tako da ima samo malo veći senzor od recimo s21 ultra. Druga stvar, i veliki minus za sony, je taj što oni nisu na razini computed photography kao apple, samsung, google, xiaomi itd. Tako da ja ne bi očekivao čudesa od tog Sonya, pogotovo uz cijenu od 1800usd. 

Zato sam stavio "skoro". 

Najveći problem tog uređaja je cijena, 1800$ će malo tko platiti za njega, kod nas će to biti oko 15.000kn. 

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
MarioG kaže...
mzopg kaže...

 evo ti, RX100 senzor... skoro.

https://www.gsmarena.com/sony_xperia_pro_i_hands_on-review-2338p4.php

 

 

cijena prava sitnica

 Sony radi dobre senzore ali u ovoj priči postoji kvaka. Ugrađen je 1 inč senzor ali se efektivno koristi samo 80% njegove površine. Tako da ima samo malo veći senzor od recimo s21 ultra. Druga stvar, i veliki minus za sony, je taj što oni nisu na razini computed photography kao apple, samsung, google, xiaomi itd. Tako da ja ne bi očekivao čudesa od tog Sonya, pogotovo uz cijenu od 1800usd. 

 

 

Upravo tako, taj senzor je samo na papiru 1 inch a u stvarnosti je to slicna iskoristiva povrsina kao P40 PRO, Mi11 Ultra i slicni.

Meni se na tom Sony-u svidja jedino UI kamere.

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mrbean kaže...

Posto idem na Pixel 6 - ako je netko zainteresiran imam P40 Pro ispod cijene. Jos 15mj garancije.

 

 

Ostavi ti njega ipak jos malo paralelno sa Pixelom pa mozda ipak Pixela budes prodavao a ovog ostavio.

12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Trenutno sam se vratio na stari 3xl i bolji mi je od P40 pro (izuzev baterije) tako da mislim da ce 6 bit cist dobra zamjena 😁. Navikao sam na pixel i paše mi po svemu #teampixel
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mrbean kaže...
Trenutno sam se vratio na stari 3xl i bolji mi je od P40 pro (izuzev baterije) tako da mislim da ce 6 bit cist dobra zamjena 😁. Navikao sam na pixel i paše mi po svemu #teampixel

 

 

Ocito ti vise lezi jednostavnost Pixela.

Meni se isto svidja sa SW strane ali mi je nekako uvijek falila bolja kamera, koliko god ju svi hvalili meni je bila tek prosjecna.

Sada su na 6-cu stavili veci senzor pa bi i to trebalo biti OK.

12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

S Iphone 12 Pro na 11 Pro i sad na S21+.

 

Mogu slobodno reći da je cijeli setup kamere na S21+ puno zanimljivije za koristit. 

 

Koliko je kamera na Iphonu odlična toliko je i dosadna al o tome sam već pisao.

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Pa kad ima puno više opcija. Neke gimmick, al neke korisne.
Recimo ta 64mpx kamera danju može biti bolja kamera od glavne jer daje puno više detalja. Često je tako koristim. I ima losless zoom od 2-3x range.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

jako zanimljivo, nisam očekivao ovakve rezultate i fulao sam s procjenom koji je koji...

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Dan1234567890 kaže...

jako zanimljivo, nisam očekivao ovakve rezultate i fulao sam s procjenom koji je koji...

 Počeo gledati video, pa da vidimo, ne znam koji je koji. Pišem kako gledam video...

 

1. video prednja kamera, za sada mi je B najbolji, zatim C, pa A

2. video zadnja kamera, tu su negdje sva tri, recimo da mi je C za malu nijansu bolji od B, pa onda A koji ima malo previše plavog tona. Bokeh na B bolji za nijansu nego na C. Gledam dalje, sljedeća scena A opet vuće previše plave, dok je B povukao malo više zelene, a C je negdje najprecizniji uz nijansu viška crvene. Zvuk najpuniji na C, a ok je i na B, na A je kao da je u bunaru preresko nema dubine. Stabilizacija B, C, A, s tim da C ima smooth prijelaze dok kod druga dva ima malo "zapinjanja" kod panninga.

3. video ultrawide - ovdje mi je čak A najbolji, dok na B fali oštrine, a C mi je previše izoštren, na prvu djeluje primamljivo, ali not my cup of tea, tu bi čak složio A, B, C. Širina najbolja na C, dok su A i B tu negdje. Stabilizacija isto kao i kod videa s glavnom kamerom.

4. video telefoto kamera - teško mi je ovdje nešto ocjeniti, zoom najveći sa dosta detalja na B, najbolja ekspozicija na C, dok je A najlošiji i to vidljivo. Zvuk najbolji na B, na C dosta loš prigušen, na A neugodno rezak.

5. video noć zadnja kamera - B, A, C. Na prvu A djeluje najbolje, ali nakon malo pomnijeg gledanja dao bi prednost B kameri. Gledam dalje, A za nijansu bolja stabilizacija nego na B. Oštrina i detalji jako dobri na A. Teško mi se odlučiti između A i B.

6. video noć ultrawide - A, C, B

7. noć prednja kamera - A, C, B. Ekspozicija najbolja na C.

8. fotke zadnja kamera, mačak - niti jedna nije savršena, A možda najbolja slika, ali whitebalans je off, tako da tu ovisi o korisniku ako gledamo automatiku onda C, A, B. B mi je previše procesirana, C nema bokeh. Njemu je B najbolja, meni nikako nije. 

9. fotke zadnja kamera, cvijet - opet se ne slažem s njim, njemu očito leži B, meni ne, po meni je tu C daleko najbolji, pogledajte samo gornji rub cvijeta i separaciju od pozadine, na C je to odlično odrađeno. Istina C ima malo više saturacije, ali detalji su odlični, a saturacija se lako ispravi. A isto višak saturacije, B je po pitanju boja najbolji možda čak ima i sitni manjak saturacije.

10. fotke zadnja kamera, cvijet 2 - ovdje je B najbolji tu se slažem, kod druga dva je saturacija pojela detalje, čak bi rekao da je A za nijansu bolji od C. Bokeh najbolji na A, kod druga dva je malo previše "vodene bojice" stil.

11. fotke prednja kamera - portret - B daleko najbolja, odlična separacija, zatim A pa C. A malo previše žute, C je totalno off - previše crvene, manjak detalja.

 

Nastavim kasnije... posao zove.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.11.2021 17:38 (mzopg).
9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mzopg kaže...
Dan1234567890 kaže...

jako zanimljivo, nisam očekivao ovakve rezultate i fulao sam s procjenom koji je koji...

 Počeo gledati video, pa da vidimo, ne znam koji je koji. Pišem kako gledam video...

 

1. video prednja kamera, za sada mi je B najbolji, zatim C, pa A

2. video zadnja kamera, tu su negdje sva tri, recimo da mi je C za malu nijansu bolji od B, pa onda A koji ima malo previše plavog tona. Bokeh na B bolji za nijansu nego na C. Gledam dalje, sljedeća scena A opet vuće previše plave, dok je B povukao malo više zelene, a C je negdje najprecizniji uz nijansu viška crvene. Zvuk najpuniji na C, a ok je i na B, na A je kao da je u bunaru preresko nema dubine. Stabilizacija B, C, A, s tim da C ima smooth prijelaze dok kod druga dva ima malo "zapinjanja" kod panninga.

3. video ultrawide - ovdje mi je čak A najbolji, dok na B fali oštrine, a C mi je previše izoštren, na prvu djeluje primamljivo, ali not my cup of tea, tu bi čak složio A, B, C. Širina najbolja na C, dok su A i B tu negdje. Stabilizacija isto kao i kod videa s glavnom kamerom.

4. video telefoto kamera - teško mi je ovdje nešto ocjeniti, zoom najveći sa dosta detalja na A, najbolja ekspozicija na C, dok je A najlošiji i to vidljivo. Zvuk najbolji na B, na C dosta loš prigušen, na A neugodno rezak.

5. video noć zadnja kamera - B, A, C. Na prvu A djeluje najbolje, ali nakon malo pomnijeg gledanja dao bi prednost B kameri. Gledam dalje, A za nijansu bolja stabilizacija nego na B. Oštrina i detalji jako dobri na A. Teško mi se odlučiti između A i B.

6. video noć ultrawide - A, C, B

7. noć prednja kamera - A, C, B. Ekspozicija najbolja na C.

8. fotke prednja kamera, mačak - niti jedna nije savršena, A možda najbolja slika, ali whitebalans je off, tako da tu ovisi o korisniku ako gledamo automatiku onda C, A, B. B mi je previše procesirana, C nema bokeh. Njemu je B najbolja, meni nikako nije. 

9. fotke prednja kamera, cvijet - opet se ne slažem s njim, njemu očito leži B, meni ne, po meni je tu C daleko najbolji, pogledajte samo gornji rub cvijeta i separaciju od pozadine, na C je to odlično odrađeno. Istina C ima malo više saturacije, ali detalji su odlični, a saturacija se lako ispravi. A isto višak saturacije, B je po pitanju boja najbolji možda čak ima i sitni manjak saturacije.

10. fotke prednja kamera, cvijet 2 - ovdje je B najbolji tu se slažem, kod druga dva je saturacija pojela detalje, čak bi rekao da je A za nijansu bolji od C. Bokeh najbolji na A, kod druga dva je malo previše "vodene bojice" stil.

 

 

 mene je pozitivno pixel iznenadio za video, a iphone sam ocekivao puno vidljivije prednosti. meni fotke cvijeta je definitivno b. iphone me negativno iznenadio, očekivao sam jasno viditi da se radi o iphoneu po videu, a nisam uopće skuzio da je iphone pod c.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice