Streaming videa preko neta

poruka: 42
|
čitano: 22.759
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Streaming videa preko neta

Dakle ovako.


Želio bih snimati jedan event koji bi se streamao na net gdje bi ga određeni ljudi mogli gledati.

 

Snimao bi se SD kamerom standrdne reze 720x576, povezano sa laptopom koji ima jednu od mobilni internet kartica preko koje bi se radio upload materijala push ili pull metodom.

Enkodiralo bi se max u 640x480, zapravo kojiko bude trenutna veza dopuštala

Pod push mislim na stavljanje na jneki media server.

Pull je direktno povlačenje sa laptopa na clienta.

 

Zanima me slijedeće:

 

1. Koji software koristiti? (Trenutno smo probali Win media encoder) ali htjeli bi nešto na h264 kodeku zbog očitih razloga u kvaliteti i veličini fileova.

 

2. Koji od mibilnih internet odabrati, VIP, T-Mobile, Tele 2? Jasno uvijeti su pokrivenost, što veči upload download, da li postoje uređaji u slobodnoj prodaji koji imaju bolji prijem signala?

 

3. Postoji li način streamanja videa preko Youtuba, govorilo se o tome kako će svaki korisnik moći streamati svoje materijale ali nemogu ništa naći o tome, tj. da li postoje besplatni media serveri?

    Koji su dobri komercijalni media serveri, znam za streamtheworld.com?

 

4. Postoji li način da se ide preko satelita, da se izbjegne mobilne operatere kompletno ili da ostanu kao backup?

    Pročitao sam članaku  jednom časopisu o pojeftiunjenju tih usluga i opreme kod nas.

    Vani je to praktički od sredine ovog desetlječa normalna stvar, mislim na internet preko satelita za one koji nemaju mogučnost broadbanda (ovdje govorim o uploadu preko satelita također)

 

 

Mislim da je to to, ako se još čega sjetim javim.

 

Hvala na odgovorima

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Streaming videa preko neta
Exploder kaže...

1. Pull je direktno povlačenje sa laptopa na clienta.

 

 

2. Koji od mibilnih internet odabrati, VIP, T-Mobile, Tele 2? Jasno uvijeti su pokrivenost, što veči upload download, da li postoje uređaji u slobodnoj prodaji koji imaju bolji prijem signala?

 

3. da li postoje besplatni media serveri?

 

4. Postoji li način da se ide preko satelita, da se izbjegne mobilne operatere kompletno ili da ostanu kao backup?

1. Pull je metoda kada se server zapravo kaci na klijent i diktira start/stop streminga, push metoda je kada klijent inicijalizira konekciju

 

2. Sa mobilnim internetom ces jedva i zvuk streamati, a kamoli video, dakle preko toga tesko da ces uspit. Pokusaj dobaviti neciji WiFi signal pa preko njega streamaj, iako je brzina UL-a adsl-a jos uvijek premala za slanje videa... (mislim na osnovni paket)

 

3. Mislim da ne, jer streaming jede promet a promet je naskuplja stavka u datacentrima

 

4. Vjerovatno da, ali cijena je boli glava... mislim da cak ni nase komercijalne televizije (HRT vjerovatno koristi jer su ipak najbogatiji) ne koriste nesto ovakvo jer je stvarno preskupo...

I'm going woo woo
15 godina
offline
Streaming videa preko neta

Da te odmah ispravim

 

testirali smo 2007 godine preko vipa, vozili smo po novom zagrebu kameru i streamali u ured gdje smo gledali live snimke.

 

320x240 je bila reza.

 

Bila je nedovoljna za klijenta tada jer je pokrivenost signalom po hrv bila mala, ali je radilo, taman je negdje došao UMTS na vrata.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Streaming videa preko neta

Znam ali to je rezolucija cega... losije web kamere???

 

Treba ti bar 512 kB/s UL da to na isto lici?

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Streaming videa preko neta

Da zato sad pitam ima li netko iskustava sa time da mi pojasni.

Situacija se u 3 godine sigurno popravila po jačini signala pokrivenosti i brzinama.

 

Novo testiranje je uskoro.

Želio bi imati sve činjenice i što više iskustava

15 godina
offline
Streaming videa preko neta

Ja sam to radio na (nekoc) najvecem paketu ADSL T-Coma - 8mb/256kb ADSL i moram reci da nije bilo bas bajno. Nakon toga svaki streaming sam izvodio preko 5/5 Metronetove optike. Preko stika tesko da ce ti ici, plus sta ovisis o signalu, zagusenosti mreze jada jada... da ne nabrajam dalje...

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Streaming videa preko neta

Preko čega si streamao, software, metoda, koja reza kodek itd?

 

Pobat ćemo 3.1. pa javim kako je prošlo

15 godina
offline
RE: Streaming videa preko neta

Streamao sam preko Windows Server 2003 Standard

Sw: windows media services

Isao je live feed sa jedne kamere 0/24h dnevno...

 

Isao sam sa pull metodom jer sam imao problema sa pushem (pucanje veze non stop), takodjer samo povezao racunalo koje salje feed u domenu radi promjene IP-a kod ADSL-a (tako mi je bilo najlakse napravit da ne ovisim o routeru i slicno)

 

Sto se tice kodeka i reze ne sjecam se, mislim da je bila oko 500x 400 ili nesto... toga se stvarno ne sjecam, to su drugi ljudi postavljali...

I'm going woo woo
15 godina
offline
Streaming videa preko neta

Uspješno smo testirali streaming sa jednosmjernom vezom.

 

512x384 px

h264 codec

17fps

MPEG TS container

200 kb/s video

55 kbs/s audio

 

Preko Mobile internet kartica/usb koji je pržao oko 300 kb/s upload

 

Problem je bio u delay-u iliti kašnjenju signala od 3 do 8 sekundi što je prihvatljivo u jednosmjernoj vezi ali nije zadovoljavajuče u dvosmjernoj.

 

Kvaliteta slike je više nego dobra za razliku od skypa iliti gchat videa ali ne može se koristiti u dvosmjernoj komunikaciji bez da druga strana čeka 10 sekundi.

 

 

Da li netko ima iskustava sa software-om i kodecima koji bi ovo omogučavali

Da je možda i ping od 140ms kriv za ovakav delay, no kako onda radi u skypu i gchatu sa max 1 sec delay-em

 

Ako je netko imao iskustava sa ovakvim projektima slobodno se javite

 

Pozdrav

 

 

 

 

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Streaming videa preko neta

Streaming ce ti uvjek kasnit... jedna stvar je streaming a drugi... ajmo to nazvat "videokonferencija"

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Streaming videa preko neta

Dobro onda savjeti za video konferenciju, preijedlozi software-a po mogućnosti open source ako ne može i komercial.

 

Skype i gchat su dosta zatvoreni a i ne rade sa svim kamerama.

 

Da li postoji kakav virtual camera software?

15 godina
offline
Streaming videa preko neta

U tom slucaju ti ni ne treba server, vec drugi klijent sa druge strane... I imas malo vise mogucnosti... Zasto ne skype? Iako, konferencija + veliki "lagg" i nije bas neko rijesenje... ping: 100ms... mislim da nije nuzno radi toga, veci problem je mala brzina uploada...

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Streaming videa preko neta

Misliš da delay ne ovisi o pingu nego o uploadu?

 

Našli smo http://www.viasatnet.com.hr/ net preko satelita.

 

Razgovarali smo s snjima o projeku i kažu da nam mogu ponuditi kontinuirani upload od 384 kb/s.

 

Probali smo preko skypa, kašnjenja skoro nema možda pola sekunde ali je slika koma.

 

vidio sam da skype planira preći sa novim 4.2 koji je još u beti na nekakav HQ ili kvazi HD.

 

Da li skype nudi neku pro opciju koja daje postavke kamere tipa rezoluciju, video bitrate, audio bitrate , frame rate?


Pretpostavljam da ne.

 

Inaće rezultati sa VLC i h264 kodekom su jako dobri samo što je jednosmjerno i kasni u prosjeku od 3 - 10 sekundi.

 

Kako da to smanjimo?

15 godina
offline
Streaming videa preko neta

Sto koristis kao kameru? A cuj, Skype nije ni namjenjen za neke profi videokonferencije, vec ono, web kamera u komp i pichi. Za ostalo pitaj Cisco :) Pokupovali su sve vece telekonferencijske tvrtke... Sa telekonferencijom sam daaaavno davno imao posla (dosta da ti kazem da je to onda islo preko ISDN-a i da je to bila top tehnologija, skuzit ces koliko davno).

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Streaming videa preko neta

svako streamanje preko mobitela, nekog web servisa i ostalo ti odmah padne u vodu jer je prespor i prelos...

Satelitsko streamanje kosta toliko da ga HRT koristi samo kad umre predsjednik SADa za javljanje ...

sve ostalo sta je "uzivo" na HRTu je ustvari montirano unaprijed...

 

potpis :D
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Streaming videa preko neta
Hacker-ri kaže...

 

sve ostalo sta je "uzivo" na HRTu je ustvari montirano unaprijed...

 

Tako je... nema streama, nego to lokalne ekipe snime i preko FTP-a shibnu (da, preko FTP-a) gore kod njih na server i onda oni to izrezu, montiraju bla bla... Jedino sto zivo ide je iz studija.

I'm going woo woo
14 godina
protjeran
offline
Streaming videa preko neta

Nije istina da je HRT najbogatiji .. može se reči da malte ne u propast.. NOVA-TV je trenutno u HR "najbogatija" tv i oni imaju užive prijenose koji se vrše preko satelita.. odnosno to nemam nikakve veze s internetom... snimka s kamere se automatski prima u onaj kombi oni to odašilju na satelit .. ko kad se tv cijeli program odašilje i onda oni to u centrali odnosno sjedištu nove imaju pripremljeno šta treba montirati i to se montira direk na video.. i ide odmah van .. zato nekad i ima malih stajanja..(dokaz tome je da to nova radi može se preko obične sat antene uhvatit ti strimovi i gledat.. ali se neznam kako brzo gube i na drugoj su frekvenciji .. najzanimljivije je bilo kad smo ja i frend uhvatili od rtl-a HR strim dok je bio big brother kad je voditeljica opsovala u vrijeme na redovnoj televiziji reklama .. jer kamere stalno rade..) tolko ja o tom znam .. malo sam bio okolo i vidio ..

 

a sad prek neta je teško neš strimat.. iz škole smo mi bili htjeli pokrenit neku školsku tv.. i to na brzini od 10/10 al nije neš bajno nam bilo jer je kamera bila spojena usb-om 2.0 .. a svi znamo kakva je kvaliteta kad jekamera spojena usb-om jer brzina prijenosa je dost mala..

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Streaming videa preko neta

Firewire se koristi za HD video prijenos

Tako smo mi prenosili prikopčali smo kameru na laptop sa firewire kablom

Mi smo strimali SD signal.

 

Koliko dođe taj jedan nazovimo ga video sat link.

Ono da nejde preko neta nego se video signal prenosti direktno sa satelita.

Brijem da je to 30-40 tisuća kuna?

 

 

Na 10/10 vezi možeš strimat u HD-u.

14 godina
protjeran
offline
RE: Streaming videa preko neta

znam da bi moglo 10/10 hd al to je škola sav se sadržaj od carneta filtrira i jo je na jedan ruter spojeno oko 50 računala + wfi..

tko si može satelitski prijnos priuštit neka si priušti .. a za što ako smijem pitat to tebi točno tereba strim

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.1.2010 23:41 (5542).
15 godina
offline
Streaming videa preko neta

Da, reci nam konkretno koja je ideja, mozda ti mozemo dati nekakvu alternativu?

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Streaming videa preko neta

Live prijenos ne ovisi o tome tko je koliko bogat nego kako je planiran program za određeni dan i po važnosti same vijesti i još puno drugih stvari. Ako je netko pratio vijesti svih televizija recimo poslijednih mjesec dana primjetit ćete da u svim dnevnicima imate makar jedno javljanje uživo. To se rješava SNG- kolima, mi to u video svijetu kažemo spajanje linkovima, koja signal odašilju ka satelitu i centrala televizije skida signal, provjerava i odašilje u režiju koja to umiksava sa ostalim sadržajem tj. vijestima. Live prijenosi se ne montiraju jer je to prije svega glupo jer onda nije live nego se to zove npr. prilog, snimka, izjava itd. recimo ako gledamo big brother koji se radi u studiju Jadran filma u Dubravi tamo ima cca 6 do 8 kamera koje se miksaju u reportažnim kolima i linkom se šalju na rtl koji taj signal odašilju ka nama gledateljima. Jedna informacija je da kad se radio Big brother na Tajlandu onda se slika slala satelitom i kasnila je cca 4-5 sec. (nemam točan podatak) Isto tako se radi i Supertalent koji se radi na Zg. Velesajmu a Nova TV je u Remetincu. Tako se radi i HRF u Opatiji a ide uživo. O tome kako se to sve sinkronizira drugi put. Još jedna informacija, sad kad su bili izbori rtl je imao u emisiji istovremeno spojeno 7 linkova iz stožera svih kandidata i sve se je miksalo zajedno u režiji i kamere iz studija i kamere preko linkova u stožerima. Exploder - vrlo zanimljiva tema o kojoj sam prije razmišljao, no nikad nisam imao dovoljno vremena razraditi je do kraja i naravno da  zahtjeva jako puno razmišljanja. Baš ono što je malo prije napisao tnakir trebaš se izjasniti koja je ideja jer nije isto raditi streaming (koji i nije neki problem, redovito imam ekipu iz MAXtv-a, i imao sam ekipu iz Bnet-a  na koncertu Parnog valjka koji su radili streaming na web stranicu Karlovačko live-a ili nešto slično)ili dvosmjernu konferenciju koja je komplicirana no uvijek ima neko rješenje. Moja ideja je bila istovremeno imati dvosmjernu konferenciju u 4 grada. Exploder reci nam koja ti je ideja, postavi pitanja i ostali ako imate pitanja postavite pa nešto će već nastati, nemojte odustati tema je interesantna.   

 

Pozdrav

 

15 godina
offline
Streaming videa preko neta

Ok tu sam.

 

Ovako planiramo pilot projekt za jednu firmu koja želi predstaviti nešto novo u svijetu promocije svojih proizvoda, recimo da je jedan od njih alkoholno piće.

Tako da pošto se alkohol nesmije reklamirati u medijima ostaje im raditi izmeđuostalog promocije istog u obliku partija sa nagradnim igrama, hostesama, plesačicama, voditeljicom, live kamerom itd.

Tu smo se mi dosjetili ponuditi im i streaming tih sadržaja preko interneta što bi se još nekako dalo napraviti uz neko vrijeme edukacije i testiranjem naravno.

 

No onu bi htjeli i dvosmjernu komunikaciju izmežu dva partija, recimo neki klubovi u Zagrebu i Rijeci, npr. nagradna igra u puhanju balona ili samo u javljanju voditeljice koja prenosti afmosferu u tom clubu kafiću ili nešto treće.

Znaći voditeljica iz zagreba komunicira videom sa voditeljicom iz rijeke uz minimalno kašnjenje signala, mislim da je di 3 sekunde prihvatljivo.

 

E sad naravno potrebna je i jednosmjerna veza kada se ne komunicira u realnom vremenu, npr kada plešu plesačice dovoljan bi bio samo streaming u jednom smjeru.

Napominjem da kad se pleše kvaliteta slike opada jer znamo da ako prenosimo video koji se dosta kodira preporučeno je da se objekt ne miće previše, da ne radi nagle pokrete da se uvjeti osvjetljenja ne mijenjaju itd.

 

Nažalost ovdje je upravo suprotno.

 

Tražimo riješenje za ovakvo nešto, pretpostavljam da bi se moglo dobiti prihvatljive rezultate.

Kada bi taj pilot prošao uvrstili bi to u svoju ponudu usluga.

 

Krenimo redom.

 

Što utječe na kašnjenje više od jedne sekunde koja je recimo prisutna i u skypu.

Zašto je nekada 3 a nekada čak 15 sekundi a uvjeti su isti, uploada i downloada mislim.

da li je do kodeka, bitrate-a, fps-a, rezolucije, pinga, neznam?

Testirali sam sa svakakvim postavkama i nismo vidjeli nikakvo podudaranje, kao da je random

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Streaming videa preko neta

ADSL malo brzi ne dolazi u obzir?

 

Malo je problem sa softwareom, guglao sam i nisam nesto previse pametno nasao...

 

Da pokusas sa ovim, ovo je jedino sto sam uspio pronaci a da ima nekakvog smisla?

 

http://www.tandberg.com/products/vc-guide-cppc-v3b.jsp?cid=Vcguide&9gtype=search&9gkw=video%20conferencing&9gad=3245094121.1&9gag=277200631&gclid=CIL8jamRqp8CFcmOzAodhl2F0g

http://www.ivisit.com/

 

http://www.tandberg.com/

 

Ali milsim da bi to trebao gurati preko ADSL-a... smanjis malo kvalitetu (ako ce to ici preko projektora ili na nekakav TV) nebi trebao biti problem. Mislim, za takvo nesto ti ne treba HD :)

 

Evo konkretno znam da tv postaje koje salju signal na MaxTV mogu streamati preko 5Mbit /s optike, dakle streamaju u vrhunskoj kvaliteti, a opet, tebi ne treba takva kvaliteta (do duse oni idu preko nekakvog Ciscovog cuda bla bla, tko zna sto taj radi po pitanju kompresije). Da ubijes malo rezoluciju i da ubijes malo bitrate mislim da bi mogao proci ok. Kazem, ako ce to ici na nekakvu TV ili na projektor hebe te se za malo pikseliziranu sliku.

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Streaming videa preko neta

Kao prvo ne misimo streamati u HD-u to bi bilo pre ambiciozno i suludo.

 

Znaći SD, reza min 320x240 do max 640x480 ali bijem da će biti negdje između.

 

Slika nije pixelizirana nego na trenutke puca na taj način da se pojavljuju kao artefakti, mislim da je to do prevelike kompresije.

To se događa kod mnoštva naglih pokreta ili kad kamera snima neki udaljeni objekt a u kadar uleti nešto jako blizu.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Streaming videa preko neta

E pa onda sa ADSLom shibas jer znam da smo mi (onda kad smo streamali preko ISDN-a) slali i primali znatno uzem i sporijem kanalu.

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Streaming videa preko neta

Da ali meni treba preporuka software-a za konf vezu u kojem se daju konfigurirati postavke videa i audia, može i za linux.

Gotovo riješenje od skypa ne daje dovoljno dobre rezultate za video.

 

Da li skype nudi neki Skype Pro ili nešto slično gdje možeš odabirati kodeke, bitrate, fps rezu itd.?

 

Nemožemo koristiti ADSL zato što je zamišljeno da bude neovisno od grada do grada kafića do kafića.

U prošlosti smo radili sa sličnim stvarima gdje smo htjeli ići preko wifi-a ali svugje je mreža drugačije postavljena jer ljudi neznaju osnove postavljanja routera pa je to bila čista katastrofa.

 

Testirali smo sa mobile connect karticama i to radi OK recimo 2 od 5 ali htjeli bi recimo 3 ili 3,5.

 

Kada bi barem vlc imao opciju dvosmjerne komunikacije to bi riješilo problem.

 

Postavio sam pitanje, do čega se događa kašnjenje signala, u skypu je do 1 sekunde a u vlc-u je od 3 - 15.

 

U čemu je fora, bitrate, fps, reza, serveri ili nešto drugo?

15 godina
neaktivan
offline
RE: Streaming videa preko neta
Exploder kaže...

Slika nije pixelizirana nego na trenutke puca na taj način da se pojavljuju kao artefakti, mislim da je to do prevelike kompresije.

To se događa kod mnoštva naglih pokreta ili kad kamera snima neki udaljeni objekt a u kadar uleti nešto jako blizu.

Ne bih rekao da je to do kompresije, prije do brzine. Ako si naravno izabrao constant BR. U većini kodeka je struktura gop-a satavljena od više PB slika, odnosno prikazana je promjena u odnosu na prethodni i slijedeći gop, i kad nije dovoljnja brzina prijenosa podataka to upravo tako izgleda kao što si naveo. Da je problem kompresije, tada bi pri bržim i zahtjevnijim scenama dobijao 'kockice' kao manju rezoluciju, bez ovakvih artefakata.

15 godina
offline
Streaming videa preko neta

@Exploder...

 

skype nudi nekakav skype bussiness... koje su mu opcije/prednosti neznam...

 

Mislio sam da iskoristis dvostrani streaming ali to bi imalo preveliki lag (+10 sekundi) tako da ti to ne odgovara... pogledaj pod linux rijesenja, sa tim nisam upoznat, ali sam siguran da neso postoji.

I'm going woo woo
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Streaming videa preko neta

Pogledat ću pod linux softwareom ali sa linuxom nisam baš na ti tak da je to zadnja opcija.

 

Nisam ni ja uspio naći prednosti skype businessa osim nekih glasovnih poziva minuta kolaboracije dokumenata itd. ništa za podešavanje videa.

 

Još nemamo odgovor da ćega je lag, delay iliti kako već kašnjenje signala?

 

Hvala ljudi vidim da je to još neistraženo područje, javljam vam kada se razviju neka nova saznanja.

 

Poz

16 godina
neaktivan
offline
RE: Streaming videa preko neta
5542 kaže...

Nije istina da je HRT najbogatiji .. može se reči da malte ne u propast.. NOVA-TV je trenutno u HR "najbogatija" tv i oni imaju užive prijenose koji se vrše preko satelita.. odnosno to nemam nikakve veze s internetom... snimka s kamere se automatski prima u onaj kombi oni to odašilju na satelit .. ko kad se tv cijeli program odašilje i onda oni to u centrali odnosno sjedištu nove imaju pripremljeno šta treba montirati i to se montira direk na video.. i ide odmah van .. zato nekad i ima malih stajanja..(dokaz tome je da to nova radi može se preko obične sat antene uhvatit ti strimovi i gledat.. ali se neznam kako brzo gube i na drugoj su frekvenciji .. najzanimljivije je bilo kad smo ja i frend uhvatili od rtl-a HR strim dok je bio big brother kad je voditeljica opsovala u vrijeme na redovnoj televiziji reklama .. jer kamere stalno rade..) tolko ja o tom znam .. malo sam bio okolo i vidio ..

 

a sad prek neta je teško neš strimat.. iz škole smo mi bili htjeli pokrenit neku školsku tv.. i to na brzini od 10/10 al nije neš bajno nam bilo jer je kamera bila spojena usb-om 2.0 .. a svi znamo kakva je kvaliteta kad jekamera spojena usb-om jer brzina prijenosa je dost mala..

to nije streaming vec live prijenos :D

satelitski kombi je jedno, satelitsko streamanje je nesto posve drugo i puno skuplje...

potpis :D
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice