Bela - kartanje za novac

poruka: 16
|
čitano: 8.218
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Bela - kartanje za novac

Puno puta sam čuo da ljudi igraju Belu za novac, baš kao što neki igraju Poker. Međutim nikad nisam čuo kakva su pravila i kako se to igra. Pokrećem ovu temu jer na internetu nisam našao nikakva pravila u vezi toga. Osobno se nikad nisam kartao za novac niti mi je to namjera u budućnosti činiti, jedino me zanima kako to funkcionira.

 

NAPOMENA: Moja namjera nije poticanje ljudi na bilo kakvo klađenje i igranje za novac. Oni, čija je namjera ovdje doznati kako se karta za novac kako bi se i oni kasnije mogli kartati za novac, bolje neka ne čitaju dalje ovu temu. Klađenje i kartanje za novac opasno je čak i ako igrate sa malim i vama neznačajnim iznosima (cca. 10 kn). Pogotovo ne savjetujem kartanje za novac klincima i onim malo većim (osnovna i srednja škola) kako bi se time bolje uklopili u neko društvo, jer jedino što će se tada uklopiti je vaš novac u tuđi džep.

 

MOJE MIŠLJENJE KAKO SE IGRA (vjerojatno krivo):Kako sam već napisao, ne znam kakva su pravila i postoje li univarzalna pravila kartanja bele za novac, međutim nekako mi prvo na pamet pada da suparnički timovi na početku partije ulože neki iznos i na kraju tko pobjedi (skupi 1001 bod) dobiva uloženi novac. Nekako mi se to čini dosta jednostavno, pa mi je sljedeće razmišljanje bilo da se igra slično kao i poker. Na početku partije se mora uložiti neki minimalni iznos, a onda svaki put kad se ponovno djele karte i prije nego što se zove adut, svaki tim može povisiti iznos te drugi tim može pratiti taj iznos, posvisiti ga ili odustati čime ovaj prvi osvaja novac. Kako igra teće, jedan tim možda ima više bodova pa time ulaže više novaca, dok ovaj drugi razmišlja da li da igra do kraja i prati igru ili da odustane.

 

Evo to su mišljenja kako bi se igralo proizašla iz moje glave, a sad vi možete podjeliti svoja pravila koja ste negdje čuli ili prakticirali.

Poruka je uređivana zadnji put uto 9.1.2018 16:33 (CVET2).
12 godina
protjeran
offline
Bela - kartanje za novac

Pa svaku kartasku igru mozes igrati u sta zelis, jedan* je pobjednik ne?!

tu su ti pravila imas ih prepun "internet":

http://www.igrajkarte.com/blog/post/belot-bela-pravila/

https://hr.wikipedia.org/wiki/Belot

lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
11 godina
offline
Bela - kartanje za novac

prije nekih 20-ak godina igrali smo po kunu za svaki bod koji protivnicima ostane do 1001 u trenutku kad izađeš

da se podnijeti kad je donekle normalna igra i ganjaš se podjednako, no kad zaredaju zvanja i rušenja, pa ostaneš na parsto bodova kad protivnici izađu, bude gadna cifra

6 godina
protjeran
offline
Bela - kartanje za novac

Odi u najbliže selo u lokalnu gostionicu-birtiju i budeš video kako se bela karta za lovu.

11 godina
offline
Re: Bela - kartanje za novac
Stjepanj kaže...

Pa svaku kartasku igru mozes igrati u sta zelis, jedan* je pobjednik ne?!

tu su ti pravila imas ih prepun "internet":

...

 Znam pravila za Belu i kako se ona igra, ali na internetu nisam mogao naći kako se ulaže novac. Mislim da postoji neko generalno pravilo kako se igra, a da nije čisto nešto tipa da se na početku uloži određeni iznos i na kraju tko pobjedi taj nosi lovu. Sviđa mi se ovaj odgovor od picajzla0707.

Dobar savjet honor8 .

7 godina
protjeran
offline
Re: Bela - kartanje za novac

U doba Juge se znalo kuci donest dvije place, a nekad doci i bez place.

 

Moj savjet je ne igrat u pare, nego u rundu.

 

Dakle tko izadje pije tu rundu dzabe.

 

Sto je ekipa duze u igri i vise pobjedjuje, to losije igra zbog alkohola,

tako da se sve poravna i svi budu sretni.

7 godina
offline
Re: Bela - kartanje za novac
Čitatelj kaže...

 

Moj savjet je ne igrat u pare, nego u rundu.

Dakle tko izadje pije tu rundu dzabe.

Sto je ekipa duze u igri i vise pobjedjuje, to losije igra zbog alkohola,

tako da se sve poravna i svi budu sretni.

 To je najbolje,  definitivno.

Jednom smo tak kartali i ja rokao po pivi i jegeru cijelo vrijeme.

Na kraju sam se zbljuvao u posudu s čipsom a bili smo u debelom vodstvu još (mislim da smo od 15 partija tad pobijedili 11) i ovi su se pobrali svi od muke doma.

Uglavnom, najbolja metoda ;)

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.1.2018 18:48 (fer-de-lance).
10 godina
offline
Re: Bela - kartanje za novac
CVET2 kaže...

 

MOJE MIŠLJENJE KAKO SE IGRA (vjerojatno krivo)...

 

Evo to su mišljenja kako bi se igralo proizašla iz moje glave, a sad vi možete podjeliti svoja pravila koja ste negdje čuli ili prakticirali.

Bela se nikad ne karta kao poker na ulog prije zvanja. Uopće bi bilo idiotski tako igrati jer znaš i sam da u beli sama partija gotovo ništa ne znači jer se cijeli rezultat može preokrenuti u samo jednoj ili dvije partije. Pogotovo ako se karta na 501.

Ako se karta kao na turniru onda se na početku plaća "ulaz" pa od parova tko na kraju ostane nosi sve novce. Ukoliko se karta u četvoro onda se dogovori koliko je jedna igra(10,20,50kn) i onaj koji prvi "izađe" nosi novac. Ustvari jako malo ljudi karta belu za novac u četvero. U četvoro se karta u runde a za novac se manje više igra samo na turnirima gdje postoji određeni fond koji osvajaju prvi(na nekim turnirima određenu nagradu dobivaju i drugoplasirani). Znači platiš ulaz npr 50 ili 100kn i kartaš u paru protiv drugih igrača dok se ne eliminiraju svi i ostane jedan pobjednički par. Taj par osvaja nagradu koju je organizator odredio. 

"Normalno" kartam samo za zabavu, nikad u lovu ili runde jer ne pijem pa mi je glupo kartat za cugu(a bome ni sok ne mogu žlempat litre i litre). Na turnirima sam igrala, ali na turnirima ti se ne isplati igrat ako nemaš stalnog partnera kojeg dobro poznaš i koji ne izvodi pizdarije tipa zvanja bez aduta i tak to jer ćeš inače brzo izletit. Na turnirima manje više igraju ljudi koji znaju dobro igrati. I još nešto, turniri traju jako dugo tak da moraš bit u stanju igrati satima. Zadnji na kojem sam igrala se tako potrefilo da smo igrali više od 4 sata u komadu bez pauze jer su sve partije dugo trajale pa su slijedeći protivnički parovi čekali nas da nastavimo i samo smo se premještali za idući stol. Na kraju u finalu nisam više mogla pratit kartu pa smo predali igru i završili drugi. Tak da belu u novce samo ako si siguran u svoju igru. 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
9 godina
neaktivan
offline
Bela - kartanje za novac

mislim da mogu odgovorit na ovo jer mi je pradjed navodno zakartao neku njivu

 

karta se tako da se prije partije odredi što jedna i druga strana riskiraju, mora biti podjednaka vrijednost i onda pobjednik uzima, onaj koji prvi dođe do 1001.

Poruka je uređivana zadnji put uto 9.1.2018 20:59 (DoctorEvil).
11 godina
offline
Re: Bela - kartanje za novac
DoctorEvil kaže...

1. mislim da mogu odgovorit na ovo jer mi je pradjed navodno zakartao neku njivu

 

2. karta se tako da se prije partije odredi što jedna i druga strana riskiraju, mora biti podjednaka vrijednost i onda pobjednik uzima, onaj koji prvi dođe do 1001.

1.  moj šukunšukundjed je bio lički nadlugar i zakartao je pola like, navodno

no to kujca ne znači bez osobnog iskustva u ovako ozbiljnoj temi 

 

2. to je drek, tako se ne kocka

to se radi kad već zakartaš sve što imaš u džepu, pa ulažeš auto, kuću, ženu itd. 

9 godina
neaktivan
offline
Re: Bela - kartanje za novac
picajzla0707 kaže...

2. to je drek, tako se ne kocka

to se radi kad već zakartaš sve što imaš u džepu, pa ulažeš auto, kuću, ženu itd. 

 

 

u dobra stara vremena su igrali samo high stakes, nema lagano bajo moj

11 godina
offline
Re: Bela - kartanje za novac
DoctorEvil kaže...

u dobra stara vremena su igrali samo high stakes, nema lagano bajo moj

 to danas ne vrijedi, danas nikad ne znaš kome je hanžeković već sjeo ovrhom na kuću 

danas se igra solarno, pare na sunce i udri 

5 godina
neaktivan
offline
Bela - kartanje za novac

Lijep pozdrav! Kod mene je situacija ovakva, igra je u TROJE. Igraju Tomislav, Ivan, Goran. Dakle, Tomislav uzima aduta, izbaci 2 karte talon. Pita se tko ima zvanja..? Ja ( Ivan sam imao 150 (4 devetke) + 20 (kec,kralj,dama), što je 170. Goran nije imao zvanja... Igra počinje i završava da je Tomislav(zvao aduta) i skupio 64 bodova, Ivan---(nisam potvrdio 170 zvanja,crta), a Goran 98 bodova.. Sljedece i bitno pitanje je...?? Kako je završila ova partija... 1. Kud s tih mojih 170 nepotvrđenih zvanja i kome? 2. Da li je Tomislav prošao ili pao i zašto? 3.Kako je završila partija...?? Hvala unaprijed

10 godina
offline
Re: Bela - kartanje za novac
Hobi kaže...

Lijep pozdrav! Kod mene je situacija ovakva, igra je u TROJE. Igraju Tomislav, Ivan, Goran. Dakle, Tomislav uzima aduta, izbaci 2 karte talon. Pita se tko ima zvanja..? Ja ( Ivan sam imao 150 (4 devetke) + 20 (kec,kralj,dama), što je 170. Goran nije imao zvanja... Igra počinje i završava da je Tomislav(zvao aduta) i skupio 64 bodova, Ivan---(nisam potvrdio 170 zvanja,crta), a Goran 98 bodova.. Sljedece i bitno pitanje je...?? Kako je završila ova partija... 1. Kud s tih mojih 170 nepotvrđenih zvanja i kome? 2. Da li je Tomislav prošao ili pao i zašto? 3.Kako je završila partija...?? Hvala unaprijed

 1) Nikud jer ih nisi potvrdio. 

2)Nije prošao, on ima 68 bodova a protivnik 98 i to je pad. Za prolaz treba skupiti 50%+1 bod ukupne igre. Da je on imao 99 onda bi prošao.

3) Ovaj koji je zvao je pao i piše crticu kao pad. Ti pišeš 0 jer nisi potvrdio zvanje, Goran piše 98 bodova. U beli u troje nema prisvajanja bodova protivnika jer bi ih trebalo dijeliti na pola između dva igrača. 

Znači u beli u troje onaj koji zove mora imati više nego vas dvoje ukupno, ali svaki od vas sam potvrđuje svoje zvanje i svakome se pišu samo one karte koje je on osvojio. Da je Goran imao 170 zvanja onda bi on sam sebi pisao 268, ti bi pisao nulu a ovaj koji je zvao piše pad. 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
11 godina
protjeran
offline
Bela - kartanje za novac

+ 90 ak su dva miceka ostala na stolu i naravno nepotvrđeno zvanje.

https://www.youtube.com/user/ddokmanic
5 godina
neaktivan
offline
Re: Bela - kartanje za novac

Hvala na odgovoru.

1.Zanima me jos nesto..

Zar neide tih mojih ne potvrdenih 170 zvanja onomu ko ima vise, u ovome slicaju Goranu? 

2.Ili primjera radi...ako je Tomislav koji je uzeo adut, sa recimo 50 zvanja i pao je, sve ide pa i zvanje (50) onomu koji ima vise bodova zar ne?

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice