Grammar Nazi tema

poruka: 84
|
čitano: 15.249
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Re: Grammar Nazi tema
Mary Sue kaže...

Neznam jer ziher misliš da bi me smetalo ali nepada mi napamet pri govarati dog ima iča i piča.

 

Ili tako nešto.

Dobra si Još će ekipa reć': "Tko ti je ova mutava butra kaj ne zna pričat hrvatski"

16 godina
online
Re: Grammar Nazi tema
Mary Sue kaže...

Neznam jer ziher misliš da bi me smetalo ali nepada mi napamet pri govarati dog ima iča i piča.

 

Ili tako nešto.

Ovo č u ića i pića ima neki dublji značaj ?

 

edit: Skužih nakon "jer" ... ipak treba pročitati više od zadnjih 2-3 posta :)

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.4.2018 19:47 (Mladen).
6 godina
protjeran
offline
Re: Grammar Nazi tema

Pronašao si dvije pogreške. Izazivam te da pronađeš ostalih devet. Da, zaista ih je toliko, izbrojila sam.

Zlo se vratilo. Ime mu (b)je Arendelle.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Grammar Nazi tema

Daješ li kakovu nagradu za pronalazak?

14 godina
online
Grammar Nazi tema

proffa 

 

"Pozdrav,evo htio bih upisati ove godine IT na kopilici,no nemam ocijene dobre pa sad neznam dali ce bit mjesta (vanredno)..Jel neko zna kako je stanje s upadanjem i jel neko zna ak neupadnem dali mi je pametno ici prvo na neki faks pa se prebaciti 2 godinu vamo.

 

Hvala pozzz"

 

Ne znam odakle da počnem. Rečenice su loše složene, razmaci iza zareza ne postoje, umjesto "na kopilici" treba stajati "u Kopilici", da ne spominjem "ocijene", "dali", interpunkcijski znak "..", "vamo". U dvije rečenice toliko grešaka, a nije zafrkancija. Ovo je napisao budući akademski građanin ove zemlje.

 

 

14 godina
online
Grammar Nazi tema

Nikola_Cro: "Ne radu mi mobilni podaci, sta treba napravit"

 

Upitna rečenica bez upitnika na kraju, "ne radu" da i ne spominjem.

14 godina
online
Grammar Nazi tema

Što je pjesnik (hrka11) htio reći?

 

"Ne znam stvarno,ja sam prvi psova bio na igru,cak nakon nabijenih 450-500 sati u prvih par mjeseci igrat."

6 godina
protjeran
offline
Grammar Nazi tema
15 godina
neaktivan
offline
Grammar Nazi tema

Tema je stvarno full fora. Svi  nastoje pisati gramatički točno xD.

 

Sad ozbiljno. Dali mi možete  iz iskustva dati nekakav prijedlog za knjige o pravopisu i gramatici. Vidio sam ih puno, ali ono odprilike po vama, koje su najbolje i najpraktičnije. :)

Chill
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.5.2018 11:18 (ris).
6 godina
protjeran
offline
Re: Grammar Nazi tema
ris kaže...

Sad ozbiljno. Dali mi možete  iz iskustva dati nekakav prijedlog za knjige o pravopisu i gramatici. Vidio sam ih puno, ali ono odprilike po vama, koje su najbolje i najpraktičnije. :)

 Gledaj izdanja Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Imaš mrežni Hrvatski pravopis, mrežnu Hrvatsku školsku gramatiku, mrežne jezične savjete (izvaci iz priručnika 555 jezičnih savjeta), interaktivni mrežni portal Bolje je hrvatski!, mrežni kutak za nastavnike hrvatskoga jezika Hrvatski u školi, mrežni priručnik Hrvatski na maturi i još štogod na ihjj.hr. Uz navedeno, dobro je imati udžbenike od prvoga do četvrtog razreda gimnazije (vjerojatno su najbolji Fon-fon 1-4), i to njihova nova izdanja jer su njih uskladili s nedavnom normom koju je stvorio Institut. Ne treba ti ništa više od toga da sasvim dobro ovladaš standardom. U svakome slučaju mnogo bolje od Bugovih novinara.

Zlo se vratilo. Ime mu (b)je Arendelle.
14 godina
online
Grammar Nazi tema

Okrenuo mi se mozak kad sam vidio naslov teme autora ThE_CoNqUeRoR:

 

"Se isplati kupovati laptop sada (gaming/multi)"

6 godina
protjeran
offline
Re: Grammar Nazi tema
Punti kaže...

Okrenuo mi se mozak kad sam vidio naslov teme autora ThE_CoNqUeRoR:

 

"Se isplati kupovati laptop sada (gaming/multi)"

 Takva se konstrukcija može čuti u zagrebačkome urbanom govoru. (Na primjer, radijski će voditelji pitati "Se čujemo?", mladić će djevojku staviti pred gotov čin pitanjem "Me voliš?" i slično.) Općenito, gradski idiomi - u nedostatku njihova boljega naziva - teže jezičnoj ekonomičnosti pa na prvo mjesto stavljaju jednostavnost i kratkoću izraza, a svaki oblik zalihosti nestaje. Govornici urbanih sredina očito žele što efikasnije prenijeti poruku zbog brzoga načina života ili nekih drugih čimbenika koji mi nisu sasvim poznati jer se ne bavim sociolingvistikom. Ne treba se nikomu okretati mozak jer supstandardni idiomi ne grizu.

Zlo se vratilo. Ime mu (b)je Arendelle.
15 godina
offline
Re: Grammar Nazi tema
Mary Sue kaže...
Punti kaže...

Okrenuo mi se mozak kad sam vidio naslov teme autora ThE_CoNqUeRoR:

 

"Se isplati kupovati laptop sada (gaming/multi)"

 .. na prvo mjesto stavljaju jednostavnost i kratkoću izraza, a svaki oblik zalihosti nestaje...

 -da.

kao što su mogući i odgovori.. na konkretno pitanje.

-isplati.

-isplati?

.. i mogu biti dovoljno jasni. Smisao komunikacije je razumijevanje. To je primarno, sve ostalo, stil, je samo poželjno ili kad je potreban viši nivo preciznosti (nasuprot nesporazumima koji su antipod razumijevanju).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
protjeran
offline
Re: Grammar Nazi tema
ihush kaže...

 -da.

kao što su mogući i odgovori.. na konkretno pitanje.

-isplati.

-isplati?

.. i mogu biti dovoljno jasni. Smisao komunikacije je razumijevanje. To je primarno, sve ostalo, stil, je samo poželjno ili kad je potreban viši nivo preciznosti (nasuprot nesporazumima koji su antipod razumijevanju).

- Da.

- Da?

- Da!

 

Čarolija rečenične intonacije.

Zlo se vratilo. Ime mu (b)je Arendelle.
14 godina
online
Re: Grammar Nazi tema

Neka, hvala, težnja jezičnoj ekonomičnosti ne mora u svakom slučaju biti dobra. Prodiranje uličnog slenga u standardni govor mi nikako nije drago. Jezik jest živ, ali ga ipak treba braniti od smeća.

 

Ipak je ovdje riječ o naslovu teme, a ne o dobacivanju grupici prijatelja na klupi.

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.5.2018 23:33 (Punti).
6 godina
protjeran
offline
Re: Grammar Nazi tema
Punti kaže...

Jezik jest živ, ali ga ipak treba braniti od smeća.

 Jezik je dijalekt s vojskom i mornaricom. 😊

Zlo se vratilo. Ime mu (b)je Arendelle.
9 godina
offline
Re: Grammar Nazi tema
Je li "zagrebačkome urbanom" ispravno?
14 godina
online
Re: Grammar Nazi tema
Mislim da jest. Mary Sue?
8 godina
neaktivan
offline
Re: Grammar Nazi tema
LunKraljPonoci kaže...
Je li "zagrebačkome urbanom" ispravno?

 Kaje ti misliš?

14 godina
neaktivan
offline
Re: Grammar Nazi tema
Mary Sue kaže...
Punti kaže...

Okrenuo mi se mozak kad sam vidio naslov teme autora ThE_CoNqUeRoR:

 

"Se isplati kupovati laptop sada (gaming/multi)"

 Takva se konstrukcija može čuti u zagrebačkome urbanom govoru. (Na primjer, radijski će voditelji pitati "Se čujemo?", mladić će djevojku staviti pred gotov čin pitanjem "Me voliš?" i slično.) Općenito, gradski idiomi - u nedostatku njihova boljega naziva - teže jezičnoj ekonomičnosti pa na prvo mjesto stavljaju jednostavnost i kratkoću izraza, a svaki oblik zalihosti nestaje. Govornici urbanih sredina očito žele što efikasnije prenijeti poruku zbog brzoga načina života ili nekih drugih čimbenika koji mi nisu sasvim poznati jer se ne bavim sociolingvistikom. Ne treba se nikomu okretati mozak jer supstandardni idiomi ne grizu.

 Zanimljivo, pojma nisam imao da to radimo samo mi, zagrebački čobani... Ti si mi među pet najkorisnijih članova ovog foruma, svako malo čovjek od tebe nešto nauči 

15 godina
online
Grammar Nazi tema

Wow, koja tema..

 

Jel' ovo izmislio netko kome je tijekom ispravljanja zadaćnica ponestalo posla?

It is always darkest just before the dawn.
6 godina
protjeran
offline
Re: Grammar Nazi tema
Mirko935 kaže...

 Ti si mi među pet najkorisnijih članova ovog foruma ...

 

 

Ovako nekako, zar ne?

Zlo se vratilo. Ime mu (b)je Arendelle.
6 godina
protjeran
offline
Re: Grammar Nazi tema
mrsmith kaže...

Jel' ovo izmislio netko kome je tijekom ispravljanja zadaćnica ponestalo posla?

 Zgodna metonimija.

Zlo se vratilo. Ime mu (b)je Arendelle.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Grammar Nazi tema
Mary Sue kaže...

 

 

Ovako nekako, zar ne?

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice