Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacije

poruka: 39
|
čitano: 7.844
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacije

Ja sam u imnozemstvu 30+ god (od kad sam 8). Dosla mi Amerika vrh glave i vracam se nazad. Dobio sam uverenje drzavljanstva i putovnicu ovde. Radim kao umetnik 15+ god. i radim po raznim zemljama (vecinom Argentina, Brazil i Japan) a vodim biznis sve preko interneta, tako da posao nije u pitanju. Kakav je proces steci zdravstveno osiguranje, racun u banci i vozacku dozvolu? Kakva dokumentacija je potrebna i gde idem za to? Posto radim sam za sebe i necu trazitI zaposljenje, dali ce bitI problema za zdravstveno osiguranje? (Na Engleski mi je puno lakse ali ovo je dobro za Hrvatsko treniranje {#} - trebalo mi 20 min da iskucam ovo). Hvala za vasu pomoc.

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.11.2011 17:10 (repleti).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacij
repleti kaže...

Ja sam u imnozemstvu 30+ god (od kad sam 8). Dosla mi Amerika vrh glave i vracam se nazad. Dobio sam uverenje drzavljanstva i putovnicu ovde. Radim kao umetnik 15+ god. i radim po raznim zemljama (vecinom Argentina, Brazil i Japan) a vodim biznis sve preko interneta, tako da posao nije u pitanju. Kakav je proces steci zdravstveno osiguranje, racun u banci i vozacku dozvolu? Kakva dokumentacija je potrebna i gde idem za to? Posto radim sam za sebe i necu trazitI zaposljenje, dali ce bitI problema za zdravstveno osiguranje? (Na Engleski mi je puno lakse ali ovo je dobro za Hrvatsko treniranje {#} - trebalo mi 20 min da iskucam ovo). Hvala za vasu pomoc.

Jesi siguran da želiš živjeti u Hrvatskoj?

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
15 godina
offline
Re: Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacij
doctor_crash kaže...
repleti kaže...

Jesi siguran da želiš živjeti u Hrvatskoj?

Koje pitanje? Ako nisi ovisan o Hrvatskim primanjima i imaš love Hrvatska je savršena za život. Klima, čista pitka voda, more, nacionalni parkovi, domaća zdrava hrana, blizina i dobra cestovna povezanost sa zapadnim razvijenim zemaljama. Što se više poželjeti može?

12 godina
odjavljen
offline
Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacije

Ako imaš love HR je savršena u svim stvarima, ako nemaš veze teško češ se zaposliti. {#}

15 godina
offline
Re: Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacij
Moonwalker82 kaže...

Što se više poželjeti može?

70% jeftiniji hard diskovi?


Pa rekao je da posao obavlja preko interneta.

There is no emotion, there is peace. There is no ignorance, there is knowledge. There is no passion, there is serenity. There is no chaos, there is harmony. There is no death, there is the force.
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.11.2011 17:33 (Hyperion).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacij
Hyperion kaže...
Moonwalker82 kaže...

Što se više poželjeti može?

70% jeftiniji hard diskovi?


Pa rekao je da posao obavlja preko interneta.

Past će cijene opustite se. {#}

15 godina
offline
Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacije

Autor teme, rekao si da se baviš umjetnošću pa razmisli i raspitaj se o dobivanju statusa slobodnog umjetnika i koje ti sve beneficije nosi. Lp

12 godina
neaktivan
offline
Re: Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacij
doctor_crash kaže...

Jesi siguran da želiš živjeti u Hrvatskoj?

Kazi mi (otvoreno) molim te zasto da/ne? Ima puno toga sto ja neznam (bio sam 8 god. kado sam otiso). Zato sam postavio pitanja. Mogu da ti kazem... Ja 100% hocu van Amerike. Ostalo... Na putu sam oko 6 meseci godisnje i gde god idem, najsretniji sam kad upoznam nas narod (SAV nas narod). Nasa muzika, hrana, nacin zivota, kultura... nase zene... nema uporedjenja! Jezik ce da se vrati vremenom. Kakav takav, osecam da je to moj narod i tamo pripadam.

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.11.2011 21:51 (repleti).
12 godina
odjavljen
offline
Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacije

DA, sad ti svi kao bježe u EU živjeti tako da će u HR biti super! {#}

15 godina
odjavljen
offline
Re: Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacij
repleti kaže...

Kakav je proces steci zdravstveno osiguranje

Hmmm.. Mislim da moraš imati/dobiti hrvatsko državljanstvo da bi bio zdravstveno osiguran - mislim da samo državljani RH imaju pravo na to. Ako se zaposliš u nekoj hrvatskoj tvrtki, mislim da bi ti poslodavac trebao plaćati zdravstveno. Za detalje pogledaj na web stranicama HZZOa.

repleti kaže...

...racun u banci...

Mislim da je ovo jednostavnije. Odi u neku od banaka (preporuka - ZABA, Erste, PBZ) i tamo se raspitaj što ti sve treba kao stranom državljaninu za otvaranje računa. Vjerojatno dosta papira. Pripremi se za borbu sa papirima i nervoznim službenicima.

repleti kaže...

...vozacku dozvolu...

Trk u MUP ili nazovi neki od kontakt telefona i pitaj jel ti vrijedi tvoja US vozačka dozvola (ako je imaš). Ako ne, nađi najjeftiniju auto-školu u gradu u kojem ćeš biti i upiši se. Mislim da će ti trebati samo neka identifikacijska isprava. I između 5 i 10 tisuća kuna, ovisi di jesi.

 

Ako te još što zanima, pitaj. Uglavnom, idućih par tjedana/mjeseci ćeš provesti u MUPu, HZZO, socijalnom i još par ureda. Brzo ćeš požaliti (samo zbog toga) što si se vratio ovamo ;)

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
15 godina
offline
Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacije

Najveći problem Hrvatske je nezaposlenost i relativno visoki porezi. Još bi se mogao susresti sa jako tromom i sporom administracijom, kao i sa podužim čekanjima na razne preglede u bolnicama. Zato uvijek imaš alternativu kod vrhunskih privatnih liječnika kojih ne manjka u HR, ali se naravno plaćaju. Banke su gotovo 100% u vlasništvu većih banaka iz EU tako da ti je novac na sigurnom i možeš s njim raspolagat bilo gdje i bilo kad. Promet je dobro uređen (naravno ako ne naletiš na divljake). Opća sigurnost je zadovoljavajuća. Možeš šetati gradovima u bilo koje doba dana i noći i nitko ti ništa neće. Uvijek ima i manje preporučljivih mjesta, ali sve u svemu dobro je. Pošta ti je brza i pouzdana, kupiti i nabaviti možeš gotovo sve. Cijena stambenog kvadrata u većim gradovima ti je otprilike od 1500-5000 dolara, ovisi o lokaciji i kvaliteti.

 

EDIT: evo još jedan koristan link koji će ti zatrebati.

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.11.2011 18:23 (Moonwalker82).
16 godina
neaktivan
offline
Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacije

Evo ovako, postavio sam pitanje MUPu (nasoj policiji) za tvoj problem, pa cime dobijem odgovor cu ti ga prosljediti ovdje, nadam se vec sutra ili ponedeljak (subota nedelja neradna ovdje)...

Zdravstveno sam takoder kontaktirao da vidim kako ti mozes dobiti zdravstveno osiguranje...


Moj savjet ti je ako si svoj umjetnik i imas svoj novac, lijepo neku mirnu idilu van grada i uzivas u svome zivotu, Hrvatska je raj za takve stvari (odmoriti dusu i tijelo)...

Ameriku i Hrvatsku nikako nemozes usporedivat, naravno, pobjedu odnosi tvoja buduca drzava...

Sigurni jesmo, gladni nismo, administracija nam je spora, ali kad se radi o ljudskom zivotu (u vecini slucajeva) smo jedna od najboljih drzava...

 

Za zdravstvo cu ti iznjeti podatak da je prosli tjedan u Rijeci obavljeno 4 transplatacijske operacije i da smo prvi u europi po doniranju krvi i organa... mislim da ti to dovoljno govori o zbrinutosti

potpis :D
12 godina
neaktivan
offline
Re: Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacij

Hvala vam puno za to. Mislite da bi Amerikanac ikad ponudio takvu pomoc drugom? Nikad!

12 godina
neaktivan
offline
Re: Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacij
Sum_of_all_fears kaže...
repleti kaže...

Kakav je proces steci zdravstveno osiguranje

Hmmm.. Mislim da moraš imati/dobiti hrvatsko državljanstvo da bi bio zdravstveno osiguran - mislim da samo državljani RH imaju pravo na to. Ako se zaposliš u nekoj hrvatskoj tvrtki, mislim da bi ti poslodavac trebao plaćati zdravstveno.

Spomenuo sam u pocetku da sam rodjen tamo i po tome, preko ambasade Hrvatske dobio uverenje drzavljanstva i pre neki dan i putovnicu. Zaposljenje nebi trazio. Imam svoj stabilan biznis i radim sve preko interneta.

Hvala puno za sve detalje

13 godina
offline
Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacije

Pošto si sam svoj gazda i imaš svoj posao, mislim da ako želiš legalno nastaviti raditi taj posao u Hrvatskoj, moraš ga i prijaviti (plaćati porez za njega....)

Ako ga prijaviš, siguran sam da bi trebao dobiti nekakvo zdrastveno osiguranje!

 

U slučaju da posao NE želiš prijaviti, tada je on ILEGALAN i mogao bi zakonski odgovarati (biti kažnjen)!!

Tko se zadnji smije, nije skužio!
12 godina
neaktivan
offline
Re: Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacij
sisko93 kaže...

U slučaju da posao NE želiš prijaviti, tada je on ILEGALAN i mogao bi zakonski odgovarati (biti kažnjen)!!

Aha. "Good Point" (neznam kako se to kaze {#})... Nemam uopste problema prijaviti i placati porez. (U Americi placam 49% porez na zaradu, bilo gde na svetu da zaradim, i ne plasim se Hrvatskog poreza {#}). Pronasao sam da porez placam na novac zaradjen u Hrvatskoj, a novac zaradjen vani je druga prica. To cu morati preko advokata kad stignem. Ovde sad, dzabe ti lepe plate kad pola ide drzavi. I uz sve to, nemam zdrastveno. Imam mali problem sa ramenom odavno, i zbog toga nemogu dobiti osiguranje. U Kanadi operacija kosta $2,300. U Americi... $28,000 (USD). Potpuno blesavi. Zato i pitam za osiguranje tamo. Makar da doplatim.

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.11.2011 19:32 (repleti).
13 godina
offline
Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacije

ode je situacija u redu što se tiče zdravstvenog osiguranja. Na primjer ja ga sad imam besplatno kao nezaposleni, samo mjesečno plaćam nekih 80-ak kuna dopunsko osiugranje, na to pripazi, obavezno uzmi dopunsko jer ti se u suprotnom naplaćuju svi pregledi što zna bit dosta skupo.

A što se tiče bolnica situacija je malo zafrkana, sve osim bolnica u Zagrebu i Splitu ti je najbolje izbjegavat osim naravno nekih banalnih stvari koje možeš obavit u manjim bolnicama, za sve komplicirano najbolji je Zagreb. 

...I think I've discovered the secret of life - you just hang around until you get used to it...
12 godina
neaktivan
offline
Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacije

Pretpostavljam da ces kad dodjes otvoriti ovisno o tipu posla ili nekakvu firmu ili obrt ili nesto slicno. Ne znam kako ide to sa dobivanjem statusa umejtnika (to bi bolje znao netko sa akademije) jer njima drzava placa zdravstveno ako se ne varam. Ako otvoris vlastitu firmu morat ces placat doprinose drzavi (kad bi radio kod nekoga za plaću 15% bruto plaće bi išlo u zdravstveno, ne znam kako se zaračunava u tvom slučaju, to se raspitaj malo pri HZZO-u). Dopunsko osiguranje (koje pokriva neke dodatne lijekove i zahvate koji nisu obuhvaceni osnovnim obaveznim ZO košta 130 kuna/mj. odnosno cca $25/mjesečno.

 

S tim ćeš vrlo vjerojatno imati pravo na operaciju. Ono na što se moraš pripremiti i što te upozoravam u startu je da je lista čekanja za ortopedske operacije u RH poprilična, ne znam točno za rame ali za koljena i kukove i do dvije godine.

 

Edit: Bradonja koji k?!? Otkad je to uputno izbjegavat bolnicu u Ri?!? Ne bi da je ortopedska bolnica Lovran koja spada u KBC Rijeka skoro postala referentni centar ministarstva zdravstva (prestigla ju je Šalata za dlaku). Ne pricaj ako ne znas.

Vi veri veniversum vivus vici
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.11.2011 19:42 (Sunburn).
14 godina
offline
Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacije

Prokleta je Amerika i zlato što sja {#}

Nisam se popeo na vrh hranidbenog lanca da bi bio vegetarijanac
13 godina
offline
Re: Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacij
Sunburn kaže...

Edit: Bradonja koji k?!? Otkad je to uputno izbjegavat bolnicu u Ri?!? Ne bi da je ortopedska bolnica Lovran koja spada u KBC Rijeka skoro postala referentni centar ministarstva zdravstva (prestigla ju je Šalata za dlaku). Ne pricaj ako ne znas.

Isprike, zaboravio sam na tu u Rijeci, al ne tribaš ti biti tako bahat zbog toga. I nažalost znam kakve su bolnice po drugim gradovima, probaj otići na neku operaciju u Šibenik, Dubrovnik(nedavno ženi izvadilo zdravi bubrig), ove u manjim gradovima po Slavoniji ni ne želim znati kakve su. Ugl svaki iti malo kompliciraniji slučaj se šalje u Zagreb ili Split, tako je u cijeloj Hrvatskoj

...I think I've discovered the secret of life - you just hang around until you get used to it...
15 godina
neaktivan
offline
Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacije

Da,od trgovačkog i pravnog foruma koji bi bio relevantan za pitanja,eto upravo potražiti odgovore na informatičkom forumu.

Skupljanje očnih jabučica rekao bi Oleg ;)

12 godina
neaktivan
offline
Re: Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacij
bradonja_85 kaže...
Sunburn kaže...

Edit: Bradonja koji k?!? Otkad je to uputno izbjegavat bolnicu u Ri?!? Ne bi da je ortopedska bolnica Lovran koja spada u KBC Rijeka skoro postala referentni centar ministarstva zdravstva (prestigla ju je Šalata za dlaku). Ne pricaj ako ne znas.

Isprike, zaboravio sam na tu u Rijeci, al ne tribaš ti biti tako bahat zbog toga. I nažalost znam kakve su bolnice po drugim gradovima, probaj otići na neku operaciju u Šibenik, Dubrovnik(nedavno ženi izvadilo zdravi bubrig), ove u manjim gradovima po Slavoniji ni ne želim znati kakve su. Ugl svaki iti malo kompliciraniji slučaj se šalje u Zagreb ili Split, tako je u cijeloj Hrvatskoj

Sorry, pet peeve {#}

Uglavnom isprike, malo sam pregrubo nastupio.

 

A za to sta se sve salje prema vecim centrima a onda na kraju cesto u Zg (ceto, ali ne uvijek, nisu svi referentni centri u Zg, ima ih i Ri i St i Os) je cista logika - koliko god to nama bilo tesko prihvatit nema potrebe da svaka bolnica ima opremu i kadar za rijesavanje rijetkih i zaguljenih bolesti ako im je ucestalost 0,5-1/100.000 ili manja jer bi se previse razvuklo. Ako sve stavis u jedan centar onda ih oni vrte sve iz RH, dakle njih "čak" 40-ak, a da to svaki KBC radi zasebno Ri bi ih imala 2-3, St isto 2-4 i slično.

 

A sad sorry na OT-u i dosta o medicini {#}

Vi veri veniversum vivus vici
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.11.2011 20:07 (Sunburn).
15 godina
neaktivan
offline
Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacije

Welcome to Croatia and welcome to America. {#}

15 godina
offline
Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacije

Ma sve to super, nego daj mi se javi kad kreneš, da mi prošvercaš Kindle{#}

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.11.2011 20:29 (rooswelt1991).
12 godina
protjeran
offline
Re: Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacij
Balvan8 kaže...

Welcome to Croatia and welcome to America. {#}

Samo neka se vrati, ali da bi trebao očekivati neku pravu dobrodošlicu, pa ne baš. Ima dosta poštenog novca kojeg bi mogao izgubiti na krajnje nepošten način kod ovih lokalnih prkana. Bolje da te nitko ne dira (kao u Americi npr.) nego da te pokuša okrenut gdje god stigne, složili se ili ne, činjenica je da malo pravih ljudi u Lijepoj ''našoj''.

Sapientia est potentia.
15 godina
offline
Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacije

e da kad ces dolazit ovdje ako ces doc negdje u okolicu zg jel bi mogo nabavit neke stvari od tamo?

14 godina
offline
Re: Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacij
repleti kaže...

Ja sam u imnozemstvu 30+ god (od kad sam 8). Dosla mi Amerika vrh glave i vracam se nazad. Dobio sam uverenje drzavljanstva i putovnicu ovde. Radim kao umetnik 15+ god. i radim po raznim zemljama (vecinom Argentina, Brazil i Japan) a vodim biznis sve preko interneta, tako da posao nije u pitanju. Kakav je proces steci zdravstveno osiguranje, racun u banci i vozacku dozvolu? Kakva dokumentacija je potrebna i gde idem za to? Posto radim sam za sebe i necu trazitI zaposljenje, dali ce bitI problema za zdravstveno osiguranje? (Na Engleski mi je puno lakse ali ovo je dobro za Hrvatsko treniranje {#} - trebalo mi 20 min da iskucam ovo). Hvala za vasu pomoc.

Malo malo na tv-u bude kako se netko iz vana vratio u hr i onda zažalio.Lijepo je biti u svojoj državi ovo ovdje je banana.Neznam kako je u americi ali ja sam već sto puta poželio otići van.

Trebam li ti išta drugo reći osim da nam prijeti bankrot a svi ostali koji  kažu drugačije su u hdz-u :D

16 godina
offline
Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacije

@repleti
Iz ciste radoznalosti, ako nije tajna, o kakvoj se umjetnosti radi?

Nothing is true, everything is permitted...
12 godina
neaktivan
offline
Re: Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacij
Igor_76 kaže...

Da,od trgovačkog i pravnog foruma koji bi bio relevantan za pitanja,eto upravo potražiti odgovore na informatičkom forumu.

Skupljanje očnih jabučica rekao bi Oleg ;)

 

Ja gradim novi Linux sistem od potpunog pocetka i naleteo na problem kad sam gradio nanoviji 3.0 kernel. Trazio pomoc i slucajno se nasao na ovom forumu i vikno "HA! Vidi ovo! Zemljaci". I tako sam odlucio da pitam ovde. {#} Stizem za 58 dana. Ako znate dobar forum na kojim bi moja pitanja bila vise relevanta... samo kazi. Sto vise informacije, to bolje.

 

Assassin kaže...

@repleti
Iz ciste radoznalosti, ako nije tajna, o kakvoj se umjetnosti radi?

Nije nikakva tajna. Stvarna umetnost ce bit da ja to objasnim na nasem {#}. Dobro... malo na nas malo na Engleski...

(1) Vecinom radim na mestima gde se bogatasi krecu. Novi resort(?) (veliki hotel) me zove da im pravim veliku sliku na glavnom ulazu.. kao na ceo zid. Ili gore u penthouse (?) ceo plafon da napravim kao vasionu. Ili u muzeju cela pozadina (zid) da izgleda kao prava priroda.. i tako.

 

(2) Ljude/Zene. Ako znas "blue man group" - ta trojica sto su potpuno plavi... Putovao sam sa njima 4 meseca i farbao pre svaki show. (mala tajna: ima njih preko 30. nisu to isti 3 svaki put). I dalje, film "Expendables" gde Silvester Stallone se vidi da je sav tetoviran. Ja nisam "tetovirao" njega (upoznao sam ga samo) ali sam radio isto to na njegov (?) stunt double. To je sve radjeno sa airbrush. I meni najlepse je kad farbam manekenke (models) (bodypainting). U Miami sam farbo glumicu iz TV serie Baywatch (Traci Bingham - trazi njeno ime pa je vidi {#}). Nekoliko puta sam radio u Playboy private parties (?). Pentam zenske da izgledaju kao statue.

I sve to vecinom radim van Amerike. Puno u Carribean resorts (na turisticka ostrva), Argentina, Brazil i pogotovo je popularno u Japanu. Tako da kad vec letim iz Amerike tamo, ondo sto nebi leteo iz Hrvatske tamo. Meni isto.

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.11.2011 23:07 (repleti).
12 godina
protjeran
offline
Re: Nazad u Hrvatsku - potrebne osnovne informacij
repleti kaže...
Igor_76 kaže...

Da,od trgovačkog i pravnog foruma koji bi bio relevantan za pitanja,eto upravo potražiti odgovore na informatičkom forumu.

Skupljanje očnih jabučica rekao bi Oleg ;)

Ja gradim novi Linux sistem od potpunog pocetka i naleteo na problem kad sam gradio nanoviji 3.0 kernel. Trazio pomoc i slucajno se nasao na ovom forumu i vikno "HA! Vidi ovo! Zemljaci". I tako sam odlucio da pitam ovde. {#} Stizem za 58 dana. Ako znate dobar forum na kojim bi moja pitanja bila vise relevanta... samo kazi. Sto vise informacije, to bolje.

Forum.hr je manje-više OK za takve stvari, probaj tamo neku temu pokrenuti. Imaš u stvari cijeli jedan emigracijski podforum tamo koliko znam.

 

EDIT: Evo ga.

Sapientia est potentia.
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.11.2011 22:53 (Venom_1984).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice