Oružje - općenito

poruka: 365
|
čitano: 159.166
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
moderator
offline
Oružje - općenito

Budući da se pojavio interes forumaša za ovakvom temom, pokrećem istu u cilju chata, razmjene iskustava, savjeta i sl. u skladu sa zakonima naravno.

Argumentirana rasprava je dobrodošla, trolanje s obje strane (gun nuts vs anti) će biti sankcionirano.

Enjoy.

 

8 godina
odjavljen
offline
Oružje - općenito

Nedavno sam razmišljao o tome da li je preporučljivo zakonski dozvolit ili zabranit ljudima da doma imaju oružije, prema ovome gdje se naše društvo kreće, rekao bih da treba dozvolit.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.6.2018 8:00 (Glavas_ZG).
11 godina
offline
Re: Oružje - općenito
DrNasty kaže...

...trolanje s obje strane (gun nuts vs anti) će biti sankcionirano.

Glavas_ZG kaže...

..zakonski dozvolit ili zabranit ljudima da doma imaju oružije...

 koji dio o trolanju i sankcioniranju nisi razumio?

7 godina
offline
Re: Oružje - općenito

Zakonske prepreke sputavaju one prosjecne gradjane, dok kriminalce boli kentaki za zakon.

Kriminalac bu se lako docepao oruzja, dok bu prosjecnom gradjaninu to skoro pa nemoguće zbog zakonskih peripetija.

I ja sam za potpunu i slobodnu prodaju onih vrsta oruzja koje su specificno obrambene naravi. Filozofija oko toga da obrambeno oruzje lako postane ofanzivno je promasena jer za sjekiru netrebas nikakvu dozvolu, kupis ju na svakom cosku, a vrlo lako postane ofenzivna.. Osim toga kuće i stanovi su puni predmeta koje nekom bolesniku mogu posluziti u napadackom naumu.

Ovdje govorimo o onim najprosjecnim pericama i steficama kojima bi to oruzje sluzilo za zastitu doma i obitelji.

Statistike govore da napadac uvjek bira metu za koju misli da je ranjivija i da će pruziti manji otpor. To se odnosi na klasicne kriminalce ( razbojnici u kladionicama, provalnici u stanove i garaze i vikendice i skladista... ) i ukoliko zna ili pretpostavlja da u nekoj kući ima oruzja te da bi neki pero mogao i pripucat po njemu, potrazice drugu metu....

Kod terorista je to malo slozenije, i on bira ranjivije mete ( pa se vozilom zalijece u prolaznike i setace a ne u vojni konvoj...) i pritom mu nije stalo da pobjegne i ostane neotkriven. Prvi udar ili neku otmicu je tesko prevenirati, no u onih par minuta do dolaska policije postoji niz povoljnih prilika za zaustaviti napadaca ako imaš čime to učiniti....



16 godina
moderator
offline
Oružje - općenito

@Glavas: Još jednom, raspravljamo u okvirima postojećih zakona. Ako neko želi mijenjati zakone, to neće uraditi na forumskoj temi tako da nema smisla ovdje o tome.

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.6.2018 11:42 (DrNasty).
16 godina
moderator
offline
Re: Oružje - općenito
bunker kaže...

Prvi udar ili neku otmicu je tesko prevenirati, no u onih par minuta do dolaska policije postoji niz povoljnih prilika za zaustaviti napadaca ako imaš čime to učiniti....


 Ma kakvi, to možda radi u teoriji ali statistike pokazuju da taj princip ''good guy with a gun'' ne prolazi u praksi.

Bolje je to ostaviti institucijama, jer ako napadač vidi da si opasan, nacrtao si sebi metu na čelu.

7 godina
offline
Re: Oružje - općenito

Pa mozemo analizirati konkretne slucajeve koji su se dogodili :

- da je bilo tko od publike ili zastitara na onom koncertu uzvratio vatru, nevinih zrtava bi bilo manje... ( prouci da je vecina zrtava nastradala prije dolaska policije i njihovog pucanja po napadacima )...


- da je bilo tko streso magnumom kabinu onog drajvera taj se nebi par puta okretao po cesti trazeci nove zrtve...

16 godina
moderator
offline
Re: Oružje - općenito

Da, ali to su hipotetski scenariji ''šta bi bilo kad bi bilo'', dok je u murrici dostupno skoro svakome pa ne vidimo da se napadi uspiju zaustaviti. Znači statistički ''good guy with a gun'' ne radi u praksi.

Ali nisam otvorio temu da raspravljamo o tim napadima (shvatam da je to neizbježno u ovakvoj temi), već da razmjenimo iskustva i savjete ako volimo ili koristimo oružje odgovorno kao hobisti.

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.6.2018 15:31 (DrNasty).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Oružje - općenito
DrNasty kaže...

@Glavas: Još jednom, raspravljamo u okvirima postojećih zakona. Ako neko želi mijenjati zakone, to neće uraditi na forumskoj temi tako da nema smisla ovdje o tome.

Isključivo u okviru zakona rasprava i tema su besmislene jer zakon je jasan.

7 godina
offline
Re: Oružje - općenito

@drnasty

Razumijem da si zamislio temu možda više kao poligon za razmjenu tehnickih informacija, no kako se oruzjem nepuca samo na streljani, već i po lovištima, gradovima, parkiralištima, teško buš izbjegao konotacije vezane u konkretne okolnosti pri upotrebi oruzja.

No dobro, ajmo vidit razvoj... 😊

Mozemo krenuti od cijena, trgovina, uvoza, preciznosti, pouzdanosti, habanja, streljani, čuvanja...

Mozda o kalibrima, ili kako smanjiti buku dok vjezbamo negdje ćorcima...

Mozda ima i ljubitelja hladnog oruzja pa da malo o čelicima, oštrenju....

😊



16 godina
moderator
offline
Re: Oružje - općenito

Upravo to, politiku da ostavimo van teme i krenemo na zanimljivije stvari :)

Moj IPSC setup je G17gen4 i CR Speed belt uz Fobus belt holster koji mi je i za range i za carry.

U planu mi je holster zamijeniti s nekim od competition modela, kao i nabaviti aftermarket nišane, jer glock standardni nišani su komadi jeftine plastike.

16 godina
odjavljen
offline
Oružje - općenito

Da bi oružje efektivno upotrijebio kao samozaštitu moraš biti i jako dobro obućem. U suprotnome oružje će pružati lažnu sigurnost. Npr. nemaš nikave šanse protiv napadaća sa obićnim nožem, ako ti je naumio nauditi.

 

 

 

7 godina
offline
Re: Oružje - općenito

@drnasty

A obilježivače ( markere ) nekoristiš ? Uz olakšano nišanjenje imaju i znatan psiholoski efekt ( vrlo je neugodno vidjeti crvenu tockicu na svojim prsima )...

@xxx

Za svako oruzje je nuzna nekakva obuka, jer i noz u rukama nekog pijanca ili narkomana moze biti potpuno beskoristan ak se docepam letve sa ograde ili francuza ili aluminijske pumpe za biciklo...


No mozak je najbitnije oruzje, pa ćes izbjegavati situacije koje će te dovesti u nepovoljniji takticki polozaj. Noz je opasan ak te pikne iznenada, s ledja, i sl, no ukoliko vidis mogući napad, dosta ti je imati ispruzenu ruku prema napadacu i time ga sekundu drzati na distanci od pol metra dok neizvadis pistoljcek. Jest da bus zaradio porezotine po ruci , mozda i koji ubod, no u drugoj ti je pistoljcek pa si tada u velikoj prednosti. Nozevi koji se najcesce nose su preklopni i do 10 cm ostrice, tako da bus takvoga lako zadrzao na distanci par trenutaka dok iscupas svoj stroj. Prave vojne nozeve ( u stilu m9 ontario bayoneta ) nitko nenosa sa sobom jer je to nožina od 32 cm i nije bas podoban za skriveno nosanje a da je istodobno brzo potezan.... . Postoje mali pistolji ( 7.65, cz, makarov, bereta...) koji stanu u dzep tako da....



Poruka je uređivana zadnji put ned 10.6.2018 21:05 (bunker).
16 godina
odjavljen
offline
Oružje - općenito

Nema smisla tako raspravljati, zvučimo poput djece u vrtiću. Sve se fino vidi u videu.

13 godina
offline
Re: Oružje - općenito
On topic;

Kakva je procedura oko odlaska u streljanu? Pretpostavljam da se mora uclaniti u neki klub, dozvola?

Kakve su cijene uopce, te ponuda u Zagrebu?
12 godina
online
Re: Oružje - općenito
bunker kaže...

Pa mozemo analizirati konkretne slucajeve koji su se dogodili :

- da je bilo tko od publike ili zastitara na onom koncertu uzvratio vatru, nevinih zrtava bi bilo manje... ( prouci da je vecina zrtava nastradala prije dolaska policije i njihovog pucanja po napadacima )...


- da je bilo tko streso magnumom kabinu onog drajvera taj se nebi par puta okretao po cesti trazeci nove zrtve...

 Tako je meštre. Divlji zapad treba ponovo. Da je iz nestručnost/procjene ili nehaja upucao i nekog nevinog i "tvog" onda bi ga ti pravno branio.

 

Majkte ti tamo si izblamirao u onoj temi o postanku života i evo te ovdje opet. Blam za blamom.

 

Američka sranja u EU ne trebamo, imamo dosta svojih šupljih zakona. Sry about off topic Nasty, al ovaj tip je mega biser.

 

Anyway ot - jel zna kolika je sad godišnja članarina za LAS ? Baš razmišljam da si dam oduška ...

 

mcf kaže...
On topic;

Kakva je procedura oko odlaska u streljanu? Pretpostavljam da se mora uclaniti u neki klub, dozvola?

Kakve su cijene uopce, te ponuda u Zagrebu?

 Moraš imat dozvolu za nošenje oružja - licencu. Odi u LAS (kod TEŽ-a pa pitaj). Ja imam zaštitarsku licencu pa mogu rokat jednom godišnje.

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.6.2018 20:36 (DarthMarkus).
7 godina
offline
Re: Oružje - općenito

@xxx

Realna situacija nije bas poput onih iz gym dvorana. Pogledaj stvarni dogadaj :

https://m.youtube.com/watch?v=lHX5jsomq_U
7 godina
offline
Re: Oružje - općenito


@darthmarkus

Nije oruzni list uvjet, mozes se i uclaniti u neki streljacki klub pa onda s tim papirom mozes u streljanu, plus kaj svaki takvi klub ima svoje termine u nekoj streljani...

 

U onoj temi bas i nisi baratao valjanim argumentima, a takvo negativno ponasanje si sad donio i ovdje : tvoje je pravo da imas vlastiti stav, no umjesto napada na osobnoj razini rađe iznesi argumentaciju, statistike, zakonska i realna obiljezja neke makro ili mikro lokacije....

 


Streljanama bas i ne cvjetaju ruze, tako da su fleksibilnl...

Evo cjenika i ostaloga:

http://www.las.hr/las-doo/streljana-las.html

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.6.2018 21:01 (bunker).
10 godina
offline
Oružje - općenito

Nego, dragi moji dopustite mi nekoliko pitanja za Vas koji imate iskustva sa kratkim vatrenim oružjem:

 

- vaše mišljenje o TT-cu. O tom gun se konstatno lome koplja...

"-da li naša policija smije koristiti "Jacketed Hollow Point (JHP) municiju u svojem oružju. Dal' bi imali na sudu problema kada bi koristili takvo nešto?

- zašto vam je draži pištolj od revolvera ili obratno? ()

- netko da mi malo pojasni ovu razliku među kalibrima.... 10mm, 9mm, 11,42mm, 6.35 mm. Koji je vama najdraži kalibar i zašto??

- što mislite o Glock kao brendu pištolja...?

 

Da, mogu gulgati za ova gore pitanja, al' me zanima vaše mišljenje iz iskustva.

 

 

E, da za LAS - tople preporuke. Nego, imali li još koja streljana takvog tipa u ZGB ili okolici....O.K., znam za onu na Krugama, al' neka streljana gdje ne treba imati svoje oružje?

 

 

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
10 godina
online
Re: Oružje - općenito
PzKpfw kaže...

Nego, dragi moji dopustite mi nekoliko pitanja za Vas koji imate iskustva sa kratkim vatrenim oružjem:

 

- vaše mišljenje o TT-cu. O tom gun se konstatno lome koplja...

"-da li naša policija smije koristiti "Jacketed Hollow Point (JHP) municiju u svojem oružju. Dal' bi imali na sudu problema kada bi koristili takvo nešto?

- zašto vam je draži pištolj od revolvera ili obratno? ()

- netko da mi malo pojasni ovu razliku među kalibrima.... 10mm, 9mm, 11,42mm, 6.35 mm. Koji je vama najdraži kalibar i zašto??

- što mislite o Glock kao brendu pištolja...?

 

Da, mogu gulgati za ova gore pitanja, al' me zanima vaše mišljenje iz iskustva.

 

 

E, da za LAS - tople preporuke. Nego, imali li još koja streljana takvog tipa u ZGB ili okolici....O.K., znam za onu na Krugama, al' neka streljana gdje ne treba imati svoje oružje?

 

 

 TT sam dužio u ratu i mogu reć da je to čudo velike probojne moči, prilično neprecizan i traži navikavanje dok ga se "uhvati". Jednom prilikom smo pucali u pancirku i jedino ju je on probio, čak ni 357 nije uspio.

JHP naša policija nesmije koristiti i sigurno bi imali problema. 

GLOK G19 sam probao i mogu reć da je savršen, odlično leži u ruci i jedan od najpreciznijih pištolja (barem meni). 

Naša policija kao i mnoge u svijetu koriste 9mm pištolje zbog njegove u odnosu na TT slabe probojne moči. Kad s njim bude pogođen čovjek zrno neće u 90% slučajeva izići iz tijela dok TT probija u 90% slučajeva. Situacija da policajac mora pucati na čovjeka u gužvi, s 9mm se smanjuje mogučnost da će uz metu ozljediti i slučajnog prolaznika.

 

MISCREATED
7 godina
offline
Re: Oružje - općenito

@pzkpfw

I pistolj i revolver imaju svojih prednosti i mana.

Zbog ušteda i konfekcijske proizvodnje, ponekad municija bude lošije kvalitete. To će prije doći do izražaja u nepovoljnim okolnostima ( kretanje i padanje oruzja u vodu, blato.... ). Ukoliko metak u pistolju neopali, treba ti i druga ruka da povuces navlaku. Kod revolvera ukoliko metak zataji, dosta ti je i ta jedna ruka u kojoj ga drzis da bi prebacio na slijedeći metak. Nije presudno ali moze spasiti glavu ako ti je druga ruka zauzeta ili ozlijedjena....

Većina ljudi koristi oruzje u nekim kontroliranim povoljnim uvjetima, najcesce na strelistima. Onaj tko ga je nosao godinama po vlaznim sumama ili npr suhim okolisem bliskog istoka, zna da oruzje i municija hoće lako i zatajiti, jer tamo bas i nemas vremena ga svako malo glancati i drnčati... Tada je cak bolje oruzje sa vecim tolerancijama pri izradi...

Kalibar ti je pitanje namjene, mete i velicine i tezine oruzja kojeg moras nosati 8 h ili 12 h ili 24/7/365 ....

Glock sam vidio i koristio samo na strelistu pa neznam kako bi se ponasao nakon desetak dana teskih terenskih uvjeta kad ti je i futrola i pistolj pun sljepljene prasine, ljepljive sluzi od kukaca, trunja, granja, lišća, zemlje, vode.... Mene je u takvim uvjetima odlicno sluzio cz m75 ( https://bs.m.wikipedia.org/wiki/CZ_75 )

U krim policiji sam par godina dužio i cz m75 i posle HS-a, i nije nikad zatajio, no isto neznam kako bi HS podnio teži teren... Nikad nisam nekako imao pravi osjecaj sa tim plasticnim pistoljima...

TT-ejac je imao svoje mjesto u povjesti. Imao sam i 7.62 i 9 mm para verziju .... 7.62 ti ima 25 mm dugu čahuru dok 9 parabelum ima 19 mm dugu čahuru i naravno da manje zrno i više baruta daju svoj rezultat.... Moji su bili proizvedeni u zastavi , preciznost osrednja, mehanika pouzdana.... Jedino na toj devetki sam morao zamjeniti izvlakac cahure jer je bacal van tocno prema natrag, znaci skoro po nisanskoj linij pa sam znal dobit u čelo.... Danas je i dizajn bitan, a valjda nema ruznijeg pistolja od ttejca....


15 godina
offline
Re: Oružje - općenito
bunker kaže...

@pzkpfw

I pistolj i revolver imaju svojih prednosti i mana.

Zbog ušteda i konfekcijske proizvodnje, ponekad municija bude lošije kvalitete. To će prije doći do izražaja u nepovoljnim okolnostima ( kretanje i padanje oruzja u vodu, blato.... ). Ukoliko metak u pistolju neopali, treba ti i druga ruka da povuces navlaku. Kod revolvera ukoliko metak zataji, dosta ti je i ta jedna ruka u kojoj ga drzis da bi prebacio na slijedeći metak. Nije presudno ali moze spasiti glavu ako ti je druga ruka zauzeta ili ozlijedjena....

Većina ljudi koristi oruzje u nekim kontroliranim povoljnim uvjetima, najcesce na strelistima. Onaj tko ga je nosao godinama po vlaznim sumama ili npr suhim okolisem bliskog istoka, zna da oruzje i municija hoće lako i zatajiti, jer tamo bas i nemas vremena ga svako malo glancati i drnčati... Tada je cak bolje oruzje sa vecim tolerancijama pri izradi...

Kalibar ti je pitanje namjene, mete i velicine i tezine oruzja kojeg moras nosati 8 h ili 12 h ili 24/7/365 ....

Glock sam vidio i koristio samo na strelistu pa neznam kako bi se ponasao nakon desetak dana teskih terenskih uvjeta kad ti je i futrola i pistolj pun sljepljene prasine, ljepljive sluzi od kukaca, trunja, granja, lišća, zemlje, vode.... Mene je u takvim uvjetima odlicno sluzio cz m75 ( https://bs.m.wikipedia.org/wiki/CZ_75 )

U krim policiji sam par godina dužio i cz m75 i posle HS-a, i nije nikad zatajio, no isto neznam kako bi HS podnio teži teren... Nikad nisam nekako imao pravi osjecaj sa tim plasticnim pistoljima...

TT-ejac je imao svoje mjesto u povjesti. Imao sam i 7.62 i 9 mm para verziju .... 7.62 ti ima 25 mm dugu čahuru dok 9 parabelum ima 19 mm dugu čahuru i naravno da manje zrno i više baruta daju svoj rezultat.... Moji su bili proizvedeni u zastavi , preciznost osrednja, mehanika pouzdana.... Jedino na toj devetki sam morao zamjeniti izvlakac cahure jer je bacal van tocno prema natrag, znaci skoro po nisanskoj linij pa sam znal dobit u čelo.... Danas je i dizajn bitan, a valjda nema ruznijeg pistolja od ttejca....

 Mene kako lošeg poznavaoca oružja ''kopka'' ovaj info s obzirom da mi neka logika nalaže da je prozvođač u ovom slučaju HS ili Glock testirao oružje u takvim uvjetima pa da ne dođe do zatajenja u ključnom trenutku zbog prašine i slično. Osim ako ta oružja jednostavno nisu za teške ''uvjete'' nego samo  za policiju , zaštitarske službe i slično....( tj. za ''fine poslove '' , znam zvuči nezgrapno kad se radi o oružju , jer ''fini posao'' tada ne postoji, ali razumiješ što hoću kazat. )

Ponosni vlasnik PS3 i nekoliko desetaka original igara / http://www.accredo.hr/ http://www.mcsi-design.net/
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.6.2018 8:43 (kostolomac).
16 godina
moderator
offline
Oružje - općenito

Tetejac je zastario pištolj, to ima jos samo kolekcionarsku vrijednost. Malo metaka u magazinu, loša ergonomija, kalibar sam po sebi ima problema (overpenetracija). Za metak želiš da svu energiju preda meti, bilo da se raspadne, tumbla, raširi i sl a ne da probije metu i nastavi dalje sa 50% energije. Samim tim nit je meta "udarena" kako treba a još možeš pogoditi nešto iza.

U natjecanju ga ne možeš koristiti jer je minimum imati neki od 9mm kalibara.

Glock je ono, kao golf cvajo. Jednostavan i pouzdan, namijenjen korištenju u svim uvjetima. Može poslužiti kao range/competition gun, s tim da za tu namjenu ima boljih.

Dosta povoljan pa je solidan allrounder, bilo da ga nosiš ili se natječeš.

Revolver ima dosta mana. Ne možeš ga reloadati jednom rukom, malo metaka nosi. Dobar je ako ti treba jak kalibar, npr neki od magnumskih punjenja. Opet, jako punjenje može izbiti kapsulu pa zaglaviti bubanj, isto je i s prašinom.

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.6.2018 8:54 (DrNasty).
7 godina
offline
Re: Oružje - općenito

@kostolomac

Svi proizvodjaci će hvaliti svoj proizvod, no na terenu su razlike itekako vidljive.

Ja sam ga sluzbeno nosao i koristio godinama ( cca 20 god... ) u vrlo razlicitom okruzju, i nekako su na terenu svi vise koristili ne-plasticne pistolje..... Ameri su imali berete 92, i sa njima je znalo biti problema ( navlaka ima ogromni otvor, fajn ulazi necistoća plus kaj su htele i puknuti na one dve šinice ak ti padne nezgodno dok je navlaka u zadnjem polozaju....

@nasty

Da, revolver ima manji kapacitet, no statistike govore da pistolj nekoristis na prvoj liniji ili u pratnji naftnog konvoja, već je to sekundarno oruzje te se ishod zna vec nakon par opaljenih metaka.... I hs i cz su imali 15 metaka, no kada sam ga i morao sluzbeno koristiti nikad nisam bio primoran ispaliti vise od dva tri komada....

U praksi nisam dozivio da bi se revolver zaglavio usljed neodrzavanja....a u dva desetljeca sam se svega nagledao...


Poruka je uređivana zadnji put pon 11.6.2018 10:44 (bunker).
10 godina
offline
Oružje - općenito

Dragi moji hvala vam svima na odgovorima. Ne mogu lupiti gumb "Hvala", kada ga na ovom podforumu nema, a ne mogu staviti palac gore, kada vi govorite iz iskustva, pa ne bi bilo zgodno da tvrdim nešto što vi znate iz iskustva, a ja ne.

 

Nego, još jedno pitanje? To bi Bunker mogao znati.

Naime, dal' je puštanje policijskog psa na kriminalaca u rangu upotrebe vatrenog oružja kontra istog.

I dal' li je napad(ubijanje, ranjavanje) na službenog psa u rangu napada na službenika policajca.

Po našim zakonima, dakako me zanima...

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
12 godina
online
Oružje - općenito

Ja ne znam zašto, možda navika, ali ja obožavam Češku Zbrojevku. Nikad mi Samokres nije legao ko potonja.

16 godina
moderator
offline
Re: Oružje - općenito

Zbrojovka je zakon! Ergonomija za 10, kvaliteta, cijena, sve.

U produkcijakoj diviziji Shadow je kralj.

14 godina
offline
Oružje - općenito

Joj ja sam uvjek želio onog 1911, ali što bi s njim, nisam baš neki ubica

Dirty dosen
7 godina
offline
Re: Oružje - općenito


@pzkpfw

Da ne spamamo temu, evo ti zakonski akt koji tretira sluzbene pse, pa prouči....

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2010_07_89_2528.html

 

i ovaj zakon :

https://www.zakon.hr/z/173/Zakon-o-policijskim-poslovima-i-ovlastima

 

d) Uporaba službenog psa
Članak 87.
(1) Službenog psa sa zaštitnom košarom i na povodcu policijski službenik smije uporabiti kao sredstvo prisile kada je dozvoljena uporaba tjelesne snage, raspršivača s neškodljivim tvarima i palice.
(2) Službenog psa sa zaštitnom košarom i bez povodca, policijski službenik smije uporabiti kao sredstvo prisile za:
1. sprječavanje bijega i hvatanje počinitelja kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti,
2. sprječavanje bijega osobe koja postupa protivno propisima o nadzoru državne granice,
3. odbijanje napada od objekta i prostora koji osigurava,
4. uspostavljanje narušenog javnog reda i mira.
(3) Službenog psa bez zaštitne košare i na povodcu policijski službenik smije uporabiti kao sredstvo prisile za:
1. uspostavljanje javnog reda i mira narušenog u većem opsegu,
2. sprječavanje djelovanja grupe ljudi koja ugrožava život ili osobnu sigurnost ljudi ili imovinu veće vrijednosti,
3. sprječavanje bijega počinitelja kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti.
(4) Službenog psa bez zaštitne košare i bez povodca, policijski službenik smije uporabiti kao sredstvo prisile ako su ispunjeni uvjeti za uporabu vatrenog oružja.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.6.2018 8:16 (bunker).
7 godina
offline
Re: Oružje - općenito

@darthmarkus

Aj bar isti pistolj podjednako ocjenjujemo ( cz ) .... 😊

Ako je netko koristio PHP, vjerojatno djelimo "specificna iskustva" .... 😊

http://stari.mup.hr/main.aspx?id=150280#1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice