Overclock - Ryzen 5 2400g

poruka: 70
|
čitano: 17.200
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Overclock - Ryzen 5 2400g

Poz, overclockao sam procesor ryzen 5 2400g. OCan je u biosu, tu je slika sa ryzen mastera da vidite koliko i šta.

 

E sad zanima me, staviti core disabled na 0 ili na 2? U biosu imam "auto boost" - staviti na staviti na disabled ili enabled?

 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Overclock - Ryzen 5 2400g
AGB kaže...

Poz, overclockao sam procesor ryzen 5 2400g. OCan je u biosu, tu je slika sa ryzen mastera da vidite koliko i šta.

 

E sad zanima me, staviti core disabled na 0 ili na 2? U biosu imam "auto boost" - staviti na staviti na disabled ili enabled?

 

 Kad klokas na ryzenu, iskljuci sve nepotrebne dodatke da ti se procesor sam boosta i iskljuci cool n quiet (znaci isto tako iskljuci taj auto boost)

 Ovo core disabled ne diraj, to je ak hoces iskljucit jezgre sto je "nepotrebno".

 Inace, trebao bi smanjit voltazu (i to dobrano) jer 1,45v je stvarno previse.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Overclock - Ryzen 5 2400g
Okej, hvala.
A po defaultu, core disabled je na 2 ili 0?

Inace temp. procesora je oko 65 tijekom igranja igrica.
7 godina
neaktivan
offline
Re: Overclock - Ryzen 5 2400g
Ps. U biosu ne mogu pronaci voltazu procesora, a kad radim na ryzen masteru, nakon reboota vrati na default

Edit: kad sam ugasio boostove u biosu, pc se ne zeli bootat. Samo vrti loading screen
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.4.2019 18:08 (AGB).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Overclock - Ryzen 5 2400g
AGB kaže...
Okej, hvala.
A po defaultu, core disabled je na 2 ili 0?

Inace temp. procesora je oko 65 tijekom igranja igrica.

 0 je default.

 

Nema veze sto je temperatura 65, ako je stvarno 1,45v onda bi ja odma vratio postavke na default dok saznas koliko ti je volti potrebno za ovaj clock. Ako se dobro sjecam ryzen je napisao da se nejde preko 1,4v na procesoru jer bi moglo doci do degradacije (mislim da je 1,4 ali nisam siguran).

Prvo si skini HWMonitor i onda vidi kolika ti je voltaza na procesoru ( http://prntscr.com/ne8jxe ) i posalji tu sliku.

 

Edit: popuni moj pc ili samo reci koju maticnu imas, kod mene na gigi ab350m gaming 3 se mjenja voltaza na dynamic vcore i soc

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.4.2019 18:10 (hahhaajaads).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Overclock - Ryzen 5 2400g
Maticna je gigabyte b450m.

Malo cudno, al kad ugasim cool and quiet, windows samo stoji na loading screenu xd

Edit: Spustio sam na 1.35 za sad pa cu veceras to malo stabilnije odradit
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.4.2019 18:20 (AGB).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Overclock - Ryzen 5 2400g
Znam samo da meni i dalje vrti windows 10 loading screen XR
 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Overclock - Ryzen 5 2400g
AGB kaže...
Znam samo da meni i dalje vrti windows 10 loading screen XR

Kad ides prckat po stvarima o kojima pojma nemas. Prije clockanja procitaj par tutoriala da bar donekle znas sta radis.

 

Napravi clear cmos..

8 godina
offline
Re: Overclock - Ryzen 5 2400g
Normalno...

Prvo, 4ghz na svim jezgrama taj procesor nemoze stabilno drzati. Drugo, digao si igpu na 1600, ni to dugorocno u kombinaciji s 4 ghz ne ide.....

1.45 je suluda voltaza, vjerovatno ti stoji na auto, i cim si nabio toliko cpu multiplier, automatski ti dize voltazu. Ne vidim soc i gfx voltaze, ali ryzen master ti nije sreca za overclock ovih procesora....

Prvo, spusti sve na stock, pa vidi dali radi.

Inace neki optimum ce ti vjerovatno biti cpu na 3.8, igpu na 1500-1550, s soc voltazom na 1.2 i cpu.voltazom na 1.2-1.3v. sama ploca ove apu forsira na 1.4v sto je previse.

Ja imam 2200, i s 3.9ghz i igpu na 1600 radi na 1.25 cpu i 1.2 soc, moze i preko toga, ali to je nepotrebno forsiranje, bez nekih pomaka u brzini.

Ja bi na tvom mjestu sve vratio na default, i prvo pokusao overclockati memoriju. Kad nadjes maksimalu na kojoj je stabilna, onda kreni oc-at igpu, soc voltazu moras dici na 1.2 (1.3 maksimalno ako imas odlicno hladjenje svega), gfx podigni za 0.125, s time ces dobiti maksimum, sam cpu ima dovoljno brzine, svaki overclock cpu-a samo nepotrebno forsira sistem bez stvarne dobiti, ako memoriju natjeras na 3400 ili vise (uz dobre tajminge) i igpu na 1500, nece ti vise ni trebati... ;)

Dodatno, iskljuci cool'n'quiet, pogasi p1 i c1, i to je to.

I ne vjeruj bas tutorialima, stabilnih 1600mhz igpu je rijetkost i na 2200 a na 2400 je lutrija, on se losije clocka od 2200, tako da, budi svakako oprezan, posebice a gigabyte plocama, temperatura samog cpu ti niie kriticna, pazi na vrm temperature
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.4.2019 18:49 (Damir22).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Overclock - Ryzen 5 2400g
Sve je vraceno na default pa cu ponovo. Uglavnom, i kad je default i kad iskljucim cool and quite, windows 10 se ne dize.

Cim vratim na enabled, sve normalno
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.4.2019 18:57 (AGB).
8 godina
offline
Re: Overclock - Ryzen 5 2400g
Hmm,a da nije nesto u windowsima.... Ustvari, hajd prvo deinstaliraj ryzen master, i/ili ako si instalirao gigabyte SIV, da oni mozda sta ne forsiraju, ta opcija nebi trebala imati veze s windowsima....
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Overclock - Ryzen 5 2400g
Gb siv nije instaliran, rm vracen na default i tu samo 'uzivo' pratim situaciju.

Prvo sam ram digao na 3133(auto set 33) i nista drugo, zatim na 3200 i tu su vec poceli beepovi da ne ide.
8 godina
offline
Re: Overclock - Ryzen 5 2400g
E, ne ide vjerovatno zbog latencija, ovisi koja je memorija.....

Stavi latencije tipa 19-19-19-39, i onda probaj, kad dobijes brzinu koju zelis, pusti memtest, ako je sve stabilno, onda snizavaj latencije, testiraj, i tako sve dok opet ne bude htio bootati, ili se sistem pocme rusiti. Vjerovatno ces zaglaviti na necem slicnom 18-18-18-38, ili 17-18-18-36, sve ovisi o memoriji.... Ako imas bas kvalitet memoriju, onda latencije nece biti problem.
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Overclock - Ryzen 5 2400g
D
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.4.2019 19:48 (AGB).
8 godina
offline
Re: Overclock - Ryzen 5 2400g
Vidi koje su ti sada na defaultu, i onda svaku povecaj malo..... Ja sam tako krenuo sa tom kombinacijom, i snizavao dok nisam dosao do minimuma koji je stabilan na odabranoj brzini
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Overclock - Ryzen 5 2400g

Deinstalirao sam ryzen master.

 

Ovako:

 

Memorija viper patriot 2x4gb, 3000mhz je dignuta na 3200mhz

 

Default tajminzi(kad je xmp bio upaljen(3000mhz)) su bili

16, 18, 18, 18, 36

 

Sada na 3200mhz je 18, 19, 19, 19, 38 i ne ide dolje.

 

 

CPU je na 3.9, voltazu sam ostavio na auto da vidim koliko ce stavit - I opet 1.45

 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Overclock - Ryzen 5 2400g
AGB kaže...

Deinstalirao sam ryzen master.

 

Ovako:

 

Memorija viper patriot 2x4gb, 3000mhz je dignuta na 3200mhz

 

Default tajminzi(kad je xmp bio upaljen(3000mhz)) su bili

16, 18, 18, 18, 36

 

Sada na 3200mhz je 18, 19, 19, 19, 38 i ne ide dolje.

 

 

CPU je na 3.9, voltazu sam ostavio na auto da vidim koliko ce stavit - I opet 1.45

 

 Mozda si samo trebao dignut voltazu rama, bar sam tako ja napravio sa svojima (3000 @1.35, 3200 @1.37 i stabilno je).

12 godina
protjeran
offline
Re: Overclock - Ryzen 5 2400g

Sta znaci 3000 i 3200 mhz bez podatka o latencijama. 

7 godina
neaktivan
offline
Overclock - Ryzen 5 2400g

Pokusat cu. Mozete mi samo objasniti kako raditi sa voltazama u biosu?

Dakle ima advanced voltage settings, i tu imam Dynamic Vcore(DVID) i Dynamic VCORE SOC(dvid), oboje na AUTO. I kad pokusam promjenit, vrati na auto.

DRAM Voltage mi je 1.35, probat cu sa malo vise pa da smanjim tajminge.

 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Overclock - Ryzen 5 2400g
war3_tft kaže...

Sta znaci 3000 i 3200 mhz bez podatka o latencijama. 

 Pa jesam napisao koje sam stavio?

10 godina
offline
Overclock - Ryzen 5 2400g

Latencije stock aegisa su 16-18-18-38.

 

Da, samo DRAM voltage povecas na 1.37. I onda bi trebao test nabacit, nekima radi odlicno na 1.37 a nekima ponekad freezaju igre pa moraju stavit 1.39-1.4

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Overclock - Ryzen 5 2400g
AGB kaže...

 Pa jesam napisao koje sam stavio?

 Citaj "nadporuke", nisam tebi pisao.

hahhaajaads kaže...

Latencije stock aegisa su 16-18-18-38.

 

 Znaci corak. 

7 godina
neaktivan
offline
Overclock - Ryzen 5 2400g

Ram je sada na 3200, 16 18 18 18 36, i 1.39. Kasnije cu probat jos malo spustiti voltazu ali idem prvo na proc i grafu.

 

Koje voltaze staviti(i koja je koja u biosu xd). Kada sam stavio na auto, na HWmonitoru je za procesor(3.9) pokazivao 4.444V max, isto koliko je pokazivao ryzen master kada sam dignio na 4.0

Grafa je na 1600

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Overclock - Ryzen 5 2400g
Daj sliku biosa, neznam napamet...

Ali, preko 1.4 sa stock coolerom je losa ideja, taj proc bi trebao raditi na 1,2 do 1.3 max, bez obzira na overclock.

Ako ti je bios slican mome, onda nemas mogucnosti unosa voltaze direktno, ali pod voltazama imas vsoc, i tu sa PLUS tipkom povecavaj broj, sa auto,na normal, a onda dalje kako ides, smanjivati ce ti brojke, namjestis na -0.1500, to bi ti trebalo spustiti.voltazu na nekih 1.3v, provjeravas pod "pc health" u biosu, pokazat ce ti voltazu procesora.... Ako nece bootati, malo smanji minus, na 0.xxxx, sve dok ne postane stabilno
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Overclock - Ryzen 5 2400g
AGB kaže...

Ram je sada na 3200, 16 18 18 18 36, i 1.39. Kasnije cu probat jos malo spustiti voltazu ali idem prvo na proc i grafu.

 

Koje voltaze staviti(i koja je koja u biosu xd). Kada sam stavio na auto, na HWmonitoru je za procesor(3.9) pokazivao 4.444V max, isto koliko je pokazivao ryzen master kada sam dignio na 4.0

Grafa je na 1600

 Ovo je ok za ram, ak voltaza uspije jos dolje, super.

 

E sad sto se tice klokanja proca, prvo bi trebao proucit kak se kloka/sta se sve dira i upoznat se sa postavkama svoje maticne ploce. Sad ti preporucam jedino da googlas i da po redditu/stranim forumima trazis ljude koji su klokali navedeni procesor i "prekopirat" njihove postavke voltaze. Sad nisam pozorno pratio, ali ukoliko imas kao i ja dynamic vcore/soc. Ja sam ti stavio multiplier na 36.00 (3.6ghz), upalio komp i prvo provjerio voltaze, ak su bile okej napravio sam stress test 5 minuta (prime 95 sam koristio). Ak je sve proslo bez frezanja kompa, opet sam isao u bios i po malo smanjivao dynamic vcore. Ak stavis premalo voltaze, komp ti se nece bootat ili ce se jednostavno freezeat kad budes radio stress test. 

 

Za klokanje grafe ti ne znam (nisam nikad klokao igpu grafu pa se necu upustat u to).

7 godina
neaktivan
offline
Re: Overclock - Ryzen 5 2400g
Damir22 kaže...
Daj sliku biosa, neznam napamet...

Ali, preko 1.4 sa stock coolerom je losa ideja, taj proc bi trebao raditi na 1,2 do 1.3 max, bez obzira na overclock.

Ako ti je bios slican mome, onda nemas mogucnosti unosa voltaze direktno, ali pod voltazama imas vsoc, i tu sa PLUS tipkom povecavaj broj, sa auto,na normal, a onda dalje kako ides, smanjivati ce ti brojke, namjestis na -0.1500, to bi ti trebalo spustiti.voltazu na nekih 1.3v, provjeravas pod "pc health" u biosu, pokazat ce ti voltazu procesora.... Ako nece bootati, malo smanji minus, na 0.xxxx, sve dok ne postane stabilno

 https://i.postimg.cc/vmPxF2G9/20190419-222247.jpg

7 godina
neaktivan
offline
Re: Overclock - Ryzen 5 2400g
hahhaajaads kaže...
AGB kaže...

Ram je sada na 3200, 16 18 18 18 36, i 1.39. Kasnije cu probat jos malo spustiti voltazu ali idem prvo na proc i grafu.

 

Koje voltaze staviti(i koja je koja u biosu xd). Kada sam stavio na auto, na HWmonitoru je za procesor(3.9) pokazivao 4.444V max, isto koliko je pokazivao ryzen master kada sam dignio na 4.0

Grafa je na 1600

 Ovo je ok za ram, ak voltaza uspije jos dolje, super.

 

E sad sto se tice klokanja proca, prvo bi trebao proucit kak se kloka/sta se sve dira i upoznat se sa postavkama svoje maticne ploce. Sad ti preporucam jedino da googlas i da po redditu/stranim forumima trazis ljude koji su klokali navedeni procesor i "prekopirat" njihove postavke voltaze. Sad nisam pozorno pratio, ali ukoliko imas kao i ja dynamic vcore/soc. Ja sam ti stavio multiplier na 36.00 (3.6ghz), upalio komp i prvo provjerio voltaze, ak su bile okej napravio sam stress test 5 minuta (prime 95 sam koristio). Ak je sve proslo bez frezanja kompa, opet sam isao u bios i po malo smanjivao dynamic vcore. Ak stavis premalo voltaze, komp ti se nece bootat ili ce se jednostavno freezeat kad budes radio stress test. 

 

Za klokanje grafe ti ne znam (nisam nikad klokao igpu grafu pa se necu upustat u to).

 Sad beepa za ram na 3200 i sa 1.38V, i sa 18 19 19 19 38 xd

7 godina
neaktivan
offline
Overclock - Ryzen 5 2400g

Memorija na 3200 sa 1.39 i sa 18 19 19 19 38.

 

CPU 3.9 i u HWMonitor pokazuje da uzima min 1.40V max 1.438V

 

gfx clock u biosu podignut na 1600.

 

E sad, otvorio sam ryzen master da vidim što pokazuje tu, sve ok osim GFX CLOCK. Ovdje pokazuje serijsko(400mhz)

 

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Overclock - Ryzen 5 2400g
Prvi vcore tjeraj u MINUS da smanjis voltazu procesora

Drugi vcore tjeraj u plus da povecas voltazu grafickoj, ukoliko je potrebno

Voltazu rama namjesti na 1.35, s pg up/pg down. Ali prvo iskljuci xmp

Instaliraj si msi afterburner. Pokreni. Ako ti pod gpu clock stoji 400mhz, kao sto ti ryzen master pokazuje, znaci da moras ppvecati voltazu grafici, jer bez obzira sto si ti stavio u biosu, ona i dalje radi na defaultu, dakle, treba vecu voltazu da proradi na 1600... Ali oprezno s voltazama
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.4.2019 22:39 (Damir22).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Overclock - Ryzen 5 2400g
Damir22 kaže...
Prvi vcore tjeraj u MINUS da smanjis voltazu procesora

Drugi vcore tjeraj u plus da povecas voltazu grafickoj, ukoliko je potrebno

Voltazu rama namjesti na 1.35, s pg up/pg down. Ali prvo iskljuci xmp

 Evo sada cu.

 

Probao sam sa voltazom 1.35, radilo je, ali sada opet vristi xd.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice