Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 11.151
|
čitano: 2.406.119
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...

 

Evo, baš to probam sada, pojačao Logi i Asus na max. Na 30% pojačanja u VLC playeru je već pre glasno za slušanje ispred njih... Ima li to neke logike? Ako ima - ja ju ne nalazim. Nekome drugome možda ima, meni ne. Držati prva "2 koljena na max" i onda finalni player (u ovom slučaju VLC ili Foobar) ne smjeti otvoriti preko 20-25%... Na drugom kompu, na Edifierima S2000 Pro (sada nisam pred njima) probam ujutro, ali znam da će biti ista stvar, jer, radi se ipak o više nego dovoljno snažnim pojačalima unutar zidova aktivnih zvučnika (a slušamo ipak na NFM način, zar ne?).

 

Što kaže moj hi-fi poznanik u Dubrovniku - "Sorry, but jebiga" - ali meni to zbilja nema smisla. Vraćam kako je bilo i sve ide pod "optimalno" - znači - ništa na max; jednostavno nema potrebe.

 

I još napomena, bitna: U Asusicama imam par modova "Hi-Fi", "Music", "Movie", "Game" itd. koji mijenjaju postave equlizera pri reprodukciji. Ja (meni logično) držim na "Hi-Fi" postavi, jer tada nema dodavanja frekvencija, a to je ujedno od svih i najtiši način svirke - ekspresije zvuka prema van. Kod modova "Music", "Game" ili slično, kroz EQ automatski bivaju dodane razne frekve, pa je zvuk JOŠ glasniji, a čak ne koristim ni funkciju Smart volume, koja bi isto još dodatno značajno poglasnila zvuk. 

 

Dakle - sve ono što sam napisao gore - bilo bi još glasnije da koristim išta drugo osim čisti Hi-Fi postav/mod.

 

Rasprava - ima li to sve skupa smisla ili nema je, naravno, otvorena i dalje, pa... navalite :-)))  Svako je iskustvo dragocjeno i treba ga pročitati.

 

Ne vidim u čemu je problem sve na PC-u držat na 100%, a na preampu smanjit/pojačat onoliko koliko želiš? Pa nije da ti PC volume diktira glasnoću muzike u sustavu...

 

Jednom, kad sam čitao o postavkama PC-a, ASIO driverima, digitalnom signalu i slično i naletio sam na dio koji objašnjava bitove i zašto bi PC trebao biti na 100% (i master volume i player volume), tako je valjda napravljen Windows DirectSound, svako smanjivanje volumea, smanjuje i bitove. Jednom kad se počne koristit ASIO, onda su stvari drugačije, na primjer ASIO driveri mogu premostit sve što se tiče zvuka u Windowsima i pustiti zvuk najdirektnije s izvora na karticu, tako da čak i volume kontrolu zaobilaze. U prijevodu, ne možete smanjivat PC, uvijek stoji sve na 100% (i windows volume i player volume), te se PC ponaša kao komponenta. Za smanjivanje se koristi volume na pretpojačalu.

 

Ovo je sve divno i krasno, ali 99% vas (uključujući i mene) neće primjetit nikakve razlike u svemu ovome. Niti imamo toliko precizne i skupe sustave, niti smo uvježbani toliko, niti nas briga za te toliko sitne detalje. Ako patite od OCD-a, pa želite baš sve imati savršeno, be my guest. Tko se ne želi zamarati, ne mora, nije da će imat drastično različit zvuk.

 

Ali ono gdje griješite su rasprave oko toga što je bolje. Zna se što je bolje, zna se kako signal putuje kroz PC i što se dogadja u kojem trenutku, pa se po tome i zna koji je put najbolji za direktni i nepromijenjeni zvuk. Onaj koji sam gore opisao, ASIO i bez mogućnosti kontrole volume-a. Korisno? Teško. Nepraktično? Definitivno. Primjetna razlika? Ne baš...

Live long and prosper.
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Vaš audio kutak
Pa nije problem drzat pc na 100. Povela se rasprava oko toga da je problem jer neki ne drze na 100 i valjda to sta sam rekao da je meni bolje na 90 nego na 100 lol.
Mislim, covjek je pital kako drugi slusaju i iskustva i na kraju ispada da je slusanje muzike nesto sto se radi po sabloni. Pa onda nebi bilo tolko proizvodaca, svi bi imali jedne iste zvucnike i jedan amp i svi bi slusali isto. :/

I ne da 99% nas nece skuzit nego 100% ljudi nece skuzit da rak raka hebe, a onaj koji tvrdi da cuje je slucajno pogodil na blind testu i sere tek tolko da bi se sralo. I nitko mi jos nije odgovorio kako se to gubljenje bitova odrazava na ono sta mi cujemo (ne mjerni instrument) te da li ja onda na 90% slusam samo 90% pjesme ako se guve bitovi? Ciste pizdarije, nista drugo. Kak je tajo napisal o peteljkama na jagodama :D.

Decki, u redu je slusat muziku, u redu je kalibrirat SVOJE setupe prema SVOJOJ zelji maksimalno kolko mozes ali negdje treba povuc granicu. Ovo je definitivno placebo sfera i to nema veze s vezom.

A clanak tipa ono kaj sam komentirao je nista drugo nego pokusaj opravdanja diplome nekog idiota. Ali je i dalje samo pokusaj. A tko to procita i kaze da ima smisla nek se s autorom clanka primi pod ruku i pravac vrapce..

Jel se tolko tesko povest zdravim razumom ili treba vjetovat bas svemu sta se procita na internetu?!
Ne kuzim kako itko u vidu kvalitete zvuka moze tvrdit da je nesto ispravno, a nesto ne kad je to sve to kompletno i potpuno individualno iskustvo...
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Comp audio htjeli mi to ili ne donio je jos vise nepoznanica nego prije,svaki player ima svoj zvucni potpis,pa cak i faking USB kabel...neki se jos vise zamaraju s tim a neki samo uzivaju u muzici,izaberite sami sto vam je bolje,sigurno cete pogrijesiti!😂😂

Ja koristim Squeezbox server na kompu i Slim Device TransporterDAC/player,jednostavno i efikasno a kad sam za desktopom ne zamaram se previse oko tehnikalija i visokovjerne reprodukcije!
AUDIOFIL
Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Vaš audio kutak

Dobra akcija?

 https://audiocinema-art.hr/shop/opera-grand-mezza

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Vaš audio kutak
I senon, tko prica to o eq? Koji je izmedu ostalog bio dignit dok se zvucnici nisu usvirali. Bil si jednom kod mene dok su zvucnici bili stari valjda dva dana, nit je bilo slozeno kak spada nit je lokacija za zvucnike bila dobra i sad donosis pretpostavke i to o necem o cem uopce nije rasprava na temelju neceg kaj si vidio prije skoro dve godine.
Pa i da su mi svi eq na winampu dignuti do kraja, a meni je to dobro...who gives a f..

Rasprava je oko izgubljenih bitova, a na to i dalje nisam dobio odgovor..

I dabar, nitko nije rekao da meni nesto krci, ja pogotovo. Postajete smijesni i nitko ne odgovara na postavljena pitanja lol.

Upravo zbog toga ni ne pisem bas puno u temi i ne znam zas sam se sad uopce dao uvuc u ovu besmislenu raspravu..

Eod dok mi bar netko adekvatno ne odgovori na pitanja. U sto sumnjam da ce se desit.
Pusa, bok.
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.9.2019 9:27 (Sale_ds).
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
Filox kaže...
tajo1960 kaže...

 

Evo, baš to probam sada, pojačao Logi i Asus na max. Na 30% pojačanja u VLC playeru je već pre glasno za slušanje ispred njih... Ima li to neke logike? Ako ima - ja ju ne nalazim. Nekome drugome možda ima, meni ne. Držati prva "2 koljena na max" i onda finalni player (u ovom slučaju VLC ili Foobar) ne smjeti otvoriti preko 20-25%... Na drugom kompu, na Edifierima S2000 Pro (sada nisam pred njima) probam ujutro, ali znam da će biti ista stvar, jer, radi se ipak o više nego dovoljno snažnim pojačalima unutar zidova aktivnih zvučnika (a slušamo ipak na NFM način, zar ne?).

 

Što kaže moj hi-fi poznanik u Dubrovniku - "Sorry, but jebiga" - ali meni to zbilja nema smisla. Vraćam kako je bilo i sve ide pod "optimalno" - znači - ništa na max; jednostavno nema potrebe.

 

I još napomena, bitna: U Asusicama imam par modova "Hi-Fi", "Music", "Movie", "Game" itd. koji mijenjaju postave equlizera pri reprodukciji. Ja (meni logično) držim na "Hi-Fi" postavi, jer tada nema dodavanja frekvencija, a to je ujedno od svih i najtiši način svirke - ekspresije zvuka prema van. Kod modova "Music", "Game" ili slično, kroz EQ automatski bivaju dodane razne frekve, pa je zvuk JOŠ glasniji, a čak ne koristim ni funkciju Smart volume, koja bi isto još dodatno značajno poglasnila zvuk. 

 

Dakle - sve ono što sam napisao gore - bilo bi još glasnije da koristim išta drugo osim čisti Hi-Fi postav/mod.

 

Rasprava - ima li to sve skupa smisla ili nema je, naravno, otvorena i dalje, pa... navalite :-)))  Svako je iskustvo dragocjeno i treba ga pročitati.

 

Ne vidim u čemu je problem sve na PC-u držat na 100%, a na preampu smanjit/pojačat onoliko koliko želiš? Pa nije da ti PC volume diktira glasnoću muzike u sustavu...

 

Jednom, kad sam čitao o postavkama PC-a, ASIO driverima, digitalnom signalu i slično i naletio sam na dio koji objašnjava bitove i zašto bi PC trebao biti na 100% (i master volume i player volume), tako je valjda napravljen Windows DirectSound, svako smanjivanje volumea, smanjuje i bitove. Jednom kad se počne koristit ASIO, onda su stvari drugačije, na primjer ASIO driveri mogu premostit sve što se tiče zvuka u Windowsima i pustiti zvuk najdirektnije s izvora na karticu, tako da čak i volume kontrolu zaobilaze. U prijevodu, ne možete smanjivat PC, uvijek stoji sve na 100% (i windows volume i player volume), te se PC ponaša kao komponenta. Za smanjivanje se koristi volume na pretpojačalu.

 

Ovo je sve divno i krasno, ali 99% vas (uključujući i mene) neće primjetit nikakve razlike u svemu ovome. Niti imamo toliko precizne i skupe sustave, niti smo uvježbani toliko, niti nas briga za te toliko sitne detalje. Ako patite od OCD-a, pa želite baš sve imati savršeno, be my guest. Tko se ne želi zamarati, ne mora, nije da će imat drastično različit zvuk.

 

Ali ono gdje griješite su rasprave oko toga što je bolje. Zna se što je bolje, zna se kako signal putuje kroz PC i što se dogadja u kojem trenutku, pa se po tome i zna koji je put najbolji za direktni i nepromijenjeni zvuk. Onaj koji sam gore opisao, ASIO i bez mogućnosti kontrole volume-a. Korisno? Teško. Nepraktično? Definitivno. Primjetna razlika? Ne baš...

O kojem ti pretpojačalu govoriš? Gdje je ti pretpojačalo?

 

Pa pišeš da je Win na 100%, soft player na 100% i... gdje je to pretpojačalo? Gdje se nalazi?

 

Gdje ti to misliš na 3. instanci PRETPOJAČALA smanjivati / regulirati ton... a NEMA posebno trećeg dijela, trećeg POČETNOG dijela koji je sabirnik ulaza i signala koje ti sada fantomski zoveš PRETPOJAČALO!!!

 

Dakle, imaš zvuk u Winsima pojačan na 100% (zvučna kartica ima svoje PRETPOJAČALO u koje dolazi zvuk i ona preuzima, ponavljam preuzima sve funkcje Win zvuka, jer si ju u BIOSu odredio da svira ONA, a ne zvučni čip/kartica na matičnoj ploči, recimo - ako imaš posebnu zvučnu). Obrađen zvuk ide u pojačalo snage, razluči što pišem - u POJAČALO SNAGE u aktivnim zvučnicima i dalje na membrane kao zvuk, a regulirane glasnoće od strane soft playera (koji je isto na 100 kako ti pišeš)... Gdje je onda to tvoje famozno pretpojačalo? Gdje misliš da bi ga ti smjestio (a ono može biti smješteno na SAMO jednom mjestu u lancu)???

 

Vjerojatno mi nešto promiče u tvom objašnjenju pa ne vidim, ali ovo što si napisao mi je objašnjenje "jagoda-peteljka tip". Eto, ako ti nije teško nacrtati mi na kojem pretpojačalu se JEDINO može smanjiti Volume, a pored i u Winsima i na soft playeru na 100 sve. Tnx!

 

PS - govorimo o jednostavnoj shemi zvuka kakav koristi 99% korisnika kompa, dakle - file je /glazba/ na hdd-u, ide u zvučni čip / posebnu zvučnu karticu, ona obrađuje zvuk, šalje na zvučnike koji sviraju i gotovo; putem soft playera slušamo, pojačavamo, stišavamo i biramo pjesme itd.

 Šta se nerviraš čovječe... Easy.

 

Moje pretpojačalo stoji kao zasebna komponenta uz moje pojačalo snage, na polici, poviše PC-a. Na to sam mislio, na komponentu, ne na PC. Ne znam kako sam to loše napisao.

 

Ja kad nešto preslušavam, sve postavim na 100% i reguliram zvuk na vanjskoj komponenti, aka pretpojačalu.

 

 

Live long and prosper.
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Sale_ds kaže...
I senon, tko prica to o eq? Koji je izmedu ostalog bio dignit dok se zvucnici nisu usvirali. Bil si jednom kod mene dok su zvucnici bili stari valjda dva dana, nit je bilo slozeno kak spada nit je lokacija za zvucnike bila dobra i sad donosis pretpostavke i to o necem o cem uopce nije rasprava na temelju neceg kaj si vidio prije skoro dve godine.
Pa i da su mi svi eq na winampu dignuti do kraja, a meni je to dobro...who gives a f..

Rasprava je oko izgubljenih bitova, a na to i dalje nisam dobio odgovor..

I dabar, nitko nije rekao da meni nesto krci, ja pogotovo. Postajete smijesni i nitko ne odgovara na postavljena pitanja lol.

Upravo zbog toga ni ne pisem bas puno u temi i ne znam zas sam se sad uopce dao uvuc u ovu besmislenu raspravu..

Eod dok mi bar netko adekvatno ne odgovori na pitanja. U sto sumnjam da ce se desit.
Pusa, bok.

 A šta je i tebi baš teško malo proguuglat? Kad sam to istraživao i kad me zanimalo što je ASIO i zašto se koristi, onda sam sve živo čitao o digitalnom zvuku iz kompjutera i svašta naučio. Te stvari o volume kontroli i gubitku bitova, to nije mit, to je nešto što se stvarno može izmjeriti i prikazat. Koliko će se to odrazit na sam zvuk, malo i ništa, čisto sumljam da ćemo to primjetiti, itko od nas. Jednostavno, tako je tehnički napravljeno da to funkcionira. Jedna od stvari koje ASIO driveri zaobilaze je i kontrola glasnoće u windowsima. Na papiru je bolje. U stvarnosti teško primjetno. Ja osobno nisam primjetio razliku.

 

Najbitnije od svega je da si ti zadovoljan sa svojim sustavom, ma kako god da je on podešen.

Live long and prosper.
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Tallahassee kaže...

.... vjerojatno najbolje snimljeni bubnjevi u studiju ikad.... osobito bas bubanj, koji je rijetko kad ovako cvrst i izrazen a da nije mutan.... obavezno ide na test....

 U jebemti, ovo je nest :-O

Truth in engineering.
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak

ha ha....ne kupujem jos nista (barem koju godinu), stavio sam tu mozda netko kupuje ili su mu interesantni pa da ne propusti priliku, ako je ovo dobra prilika...

 

BTW:

Ima jos dosta dobrih stvari na akciji:

https://audiocinema-art.hr/shop/index.php?route=product/special

 

(malo mi je interesantan TEAC sa VU metrima za neki B setup )

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.9.2019 10:56 (djigibao).
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
djigibao kaže...

ha ha....ne kupujem jos nista (barem koju godinu), stavio sam tu mozda netko kupuje ili su mu interesantni pa da ne propusti priliku, ako je ovo dobra prilika...

 

BTW:

Ima jos dosta dobrih stvari na akciji:

https://audiocinema-art.hr/shop/index.php?route=product/special

 

(malo mi je interesantan TEAC sa VU metrima za neki B setup )

 Uuuuu, odličan old-school dizajn. Nije ni skupo za all-in-one uređaj, ako ima (bar donekle) dobar zvuk.

Live long and prosper.
8 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Sale_ds kaže...
I senon, tko prica to o eq? Koji je izmedu ostalog bio dignit dok se zvucnici nisu usvirali. Bil si jednom kod mene dok su zvucnici bili stari valjda dva dana, nit je bilo slozeno kak spada nit je lokacija za zvucnike bila dobra i sad donosis pretpostavke i to o necem o cem uopce nije rasprava na temelju neceg kaj si vidio prije skoro dve godine.
Pa i da su mi svi eq na winampu dignuti do kraja, a meni je to dobro...who gives a f..

Rasprava je oko izgubljenih bitova, a na to i dalje nisam dobio odgovor..

I dabar, nitko nije rekao da meni nesto krci, ja pogotovo. Postajete smijesni i nitko ne odgovara na postavljena pitanja lol.

Upravo zbog toga ni ne pisem bas puno u temi i ne znam zas sam se sad uopce dao uvuc u ovu besmislenu raspravu..

Eod dok mi bar netko adekvatno ne odgovori na pitanja. U sto sumnjam da ce se desit.
Pusa, bok.

 Govorim iz onoga što si mi ti rekao i kako slušaš a ne po pretpostavkama nit sam tvrdio da i dalje tako slušaš. A što se tiče EQ bilo tebi il nekome desetome JA osobno to nikako ne odobravam iz više razloga i nikad ne bi prčkao po equalizeru da mi se pjesma "čuje bolje" .Naravno da ti ja neću određivat tvoje slušanje ,ali to je moje misljenje iz mog iskustva. A o raspravi o bitovima evo dio > pročitati tu <  .  Btw.  Nisam ja kriv šta si se stisnuo pa ti je teško prenest 20 kila u auto i donest na slušanje na kompletnijem sistemu  pa bolje prosudit kako koja kutija svira i ima li veze bolji kablovi itd.  

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
Filox kaže...
djigibao kaže...

ha ha....ne kupujem jos nista (barem koju godinu), stavio sam tu mozda netko kupuje ili su mu interesantni pa da ne propusti priliku, ako je ovo dobra prilika...

 

BTW:

Ima jos dosta dobrih stvari na akciji:

https://audiocinema-art.hr/shop/index.php?route=product/special

 

(malo mi je interesantan TEAC sa VU metrima za neki B setup )

 Uuuuu, odličan old-school dizajn. Nije ni skupo za all-in-one uređaj, ako ima (bar donekle) dobar zvuk.

All-in-one? Pa to nije All-in-one uređaj!  Gdje vidiš ugrađen cd player (ili gramofon)? To je pojačalo sa DACom, što nije All-in-one klasa.

 

Pojačalo, pretpojačalo, DAC... OK, 3-in-one ako ćemo preciznije, ali meni je to kao i all-in-one, s obzirom da sam navikao na odvojene komponente.

Live long and prosper.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Sale_ds kaže...
Rasprava je oko izgubljenih bitova, a na to i dalje nisam dobio odgovor..


Stvar je prilično jednostavna: bilo koji softver ima digitalnu kontrolu glasnoće zvuka. Obzirom da manje-više svi rade sa 32bitnim procesiranjem (bez obzira na ulazni signal), moguće je fino podešavanje glasnoće zvuka u softveru. Ista stvar je i sa Windows mixerom. Ukoliko je u softveru podešeno na 100% glasnoće, u Mixeru na 100% glasnoće, na izlazu zvučne kartice dobija se zvuk as-is (pod pretpostavkom da je isključena bilo kakava korekcija zvuka), na punom line-out levelu za koji je ta kartica predviđena - na sličan način kako se dobija line out level na izlazu CD Playera (nevarijabilnom). Obzirom da maksimalna glasnoća digitalnog signala može biti 0 dB, ne postoji mogućnost distorzije.
Spuštanjem glasnoće na 50% (logaritamski volume level!) spušta se glasnoća za 6 dB. Ajmo sada pričati o signalu. Imamo neki koncert, kojem su tihi dijelovi na -30 dB, peak na 0 dB. Radi se o CDu, pa imamo 16 bitnu rezoluciju. Na 100% dithering noise unutar navedenog sustava je negdje na -94 dB, BEZ OBZIRA NA AUDIO SIGNAL, on je konstantan - jer se radi konverzija sa 16 na 32 bita. Spuštanjem volume slidera na 50% spuštamo signal za 6 dB, što znači da će tihi dijelovi biti na -36 dB, a najglasniji na -6 dB. I dalje nema problema sa slušanjem, no mora biti jasno da je u tom slučaju S/N razina izlaza na zvučnoj kartici nije više 96 dB, nego 90 dB. Dithering noise je na oko 89 dB, zbog specifičnosti samog dithering algoritma.
Pri normalnom slušanju to nema nikakvog utjecaja, jer ćete prije čuti šum trake, šum vinila, šum analogne opreme, nego ikakve artefakte ovog.
Naravno, pretpostavka je da je glasnoća na zvučnicima stalno ista, jer kompenziramo za stišavanje pojačavanjem amplifikacije zvučnika.

Ono gdje nastaju problemi jest reamplifikacija, jer u ekstremnom slučaju (probajte i sami!) ako se stvarno skoro do kraja stiša izlaz, pojačavanjem amplifikacije pojačavate i šum izlaza, šum pretpojačala i pojačala, te u ekstremnom slučaju, ako uspijete skroz stišati zvuk da ostane samo dithering noise, pa njega pojačati 90 dB, čut ćete i njega. No to su sada već eksperimentalni slučajevi, daleko, jako daleko od stvarnosti.
Gubljenje bitova? Pa ono, da. 6 dB je jedan bit za 16 bitni materijal. No nije da je on negdje nepovratno nestao, nego ste jednostavno - stišali zvuk. To ste radili i prije, sa pločama i kazetama, trakama, pa nitko nije dizao paniku.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
Filox kaže...
tajo1960 kaže...
Filox kaže...
djigibao kaže...

ha ha....ne kupujem jos nista (barem koju godinu), stavio sam tu mozda netko kupuje ili su mu interesantni pa da ne propusti priliku, ako je ovo dobra prilika...

 

BTW:

Ima jos dosta dobrih stvari na akciji:

https://audiocinema-art.hr/shop/index.php?route=product/special

 

(malo mi je interesantan TEAC sa VU metrima za neki B setup )

 Uuuuu, odličan old-school dizajn. Nije ni skupo za all-in-one uređaj, ako ima (bar donekle) dobar zvuk.

All-in-one? Pa to nije All-in-one uređaj!  Gdje vidiš ugrađen cd player (ili gramofon)? To je pojačalo sa DACom, što nije All-in-one klasa.

 

Pojačalo, pretpojačalo, DAC... OK, 3-in-one ako ćemo preciznije, ali meni je to kao i all-in-one, s obzirom da sam navikao na odvojene komponente.

Nije ni tebi! To je obično pojačalo sa DACom!!! Nemoj sad pokušavati stvarati neku kvazi All-In-One klasu koja ne postoji. Davno je ustanovljeno što je All-In-One klasa (amp i izvor zvuka u jednom) i nemoj dalje, nema smisla.

Mislim, bez uvrede, s dobro namjerom kažem... da se ne proširuje prepiska bez potrebe. Ono nije All-In-One uređaj i gotovo! Na All-in-one uređaj kačiš kutije i vozi, na onaj TEAC ne, nemaš izvor zvuka. Si?

 OK.

Live long and prosper.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Father_Dougal kaže...
Sale_ds kaže...
Rasprava je oko izgubljenih bitova, a na to i dalje nisam dobio odgovor..


Stvar je prilično jednostavna: bilo koji softver ima digitalnu kontrolu glasnoće zvuka. Obzirom da manje-više svi rade sa 32bitnim procesiranjem (bez obzira na ulazni signal), moguće je fino podešavanje glasnoće zvuka u softveru. Ista stvar je i sa Windows mixerom. Ukoliko je u softveru podešeno na 100% glasnoće, u Mixeru na 100% glasnoće, na izlazu zvučne kartice dobija se zvuk as-is (pod pretpostavkom da je isključena bilo kakava korekcija zvuka), na punom line-out levelu za koji je ta kartica predviđena - na sličan način kako se dobija line out level na izlazu CD Playera (nevarijabilnom). Obzirom da maksimalna glasnoća digitalnog signala može biti 0 dB, ne postoji mogućnost distorzije.
Spuštanjem glasnoće na 50% (logaritamski volume level!) spušta se glasnoća za 6 dB. Ajmo sada pričati o signalu. Imamo neki koncert, kojem su tihi dijelovi na -30 dB, peak na 0 dB. Radi se o CDu, pa imamo 16 bitnu rezoluciju. Na 100% dithering noise unutar navedenog sustava je negdje na -94 dB, BEZ OBZIRA NA AUDIO SIGNAL, on je konstantan - jer se radi konverzija sa 16 na 32 bita. Spuštanjem volume slidera na 50% spuštamo signal za 6 dB, što znači da će tihi dijelovi biti na -36 dB, a najglasniji na -6 dB. I dalje nema problema sa slušanjem, no mora biti jasno da je u tom slučaju S/N razina izlaza na zvučnoj kartici nije više 96 dB, nego 90 dB. Dithering noise je na oko 89 dB, zbog specifičnosti samog dithering algoritma.
Pri normalnom slušanju to nema nikakvog utjecaja, jer ćete prije čuti šum trake, šum vinila, šum analogne opreme, nego ikakve artefakte ovog.
Naravno, pretpostavka je da je glasnoća na zvučnicima stalno ista, jer kompenziramo za stišavanje pojačavanjem amplifikacije zvučnika.

Ono gdje nastaju problemi jest reamplifikacija, jer u ekstremnom slučaju (probajte i sami!) ako se stvarno skoro do kraja stiša izlaz, pojačavanjem amplifikacije pojačavate i šum izlaza, šum pretpojačala i pojačala, te u ekstremnom slučaju, ako uspijete skroz stišati zvuk da ostane samo dithering noise, pa njega pojačati 90 dB, čut ćete i njega. No to su sada već eksperimentalni slučajevi, daleko, jako daleko od stvarnosti.
Gubljenje bitova? Pa ono, da. 6 dB je jedan bit za 16 bitni materijal. No nije da je on negdje nepovratno nestao, nego ste jednostavno - stišali zvuk. To ste radili i prije, sa pločama i kazetama, trakama, pa nitko nije dizao paniku.

 

To bi mogli ovako ugrubo i skraceno najbolje pojasnit sa ovom slikom (ako sam dobro razumio):

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
odlicna slika, i vidi se di bitovi nestaju i sve :D

nažalost ima tu ekipe koji ne priznaju ta "nerealna" mjerenja pa spremi kokice i udobno se smjesti.
9 godina
offline
Vaš audio kutak

Pa jeste ikad probali pojačati na VLC-u na 140% ili koliko već ide, meni to zvuči katastrofa.. uvijek ga na 90% drzim

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Vaš audio kutak
Ja niti u jednom trenu nisam rekel da to ne postoji ili da se ne desava nego da to nitko svojim uhom nebu cuo. Znaci NITKO nebu cuo razliku u kvaliteti zvuka ako je u winsima pojacano na 75, 90 ili 100 - koliko to mjerenje ima smisla onda i cemu sluzi? Ovo ozbiljno pitam sad.
Jebemu jel sjedite doma uz opremu za mjerenje kvalitete zvuka pa kad pustite, a mjerac pokaze da je to to onda majmuna u nesvjest?! Lol
Ja ne razumijem, nit cu ikad razumjet ta "mjerenja" kvalitete zvuka. Jasno mi je da se graf stavi recimo na pakiranje pa da kupac okvirno zna sta je zvucnik sposoban ali to je drugi par postola. Ali ponavljam, svako uho je drugacije, svaki covjek je pojedinac i sto je jednom dobro ne znaci da ce bit i drugom i u pravilu je tako. Nemamo svi iste afinitete i tocka. Netko nafrlji bas i njemu je super, e jebiga meni bubnjic to ne podnosi i ja smanjim i meni je super, iako po mjerenju ja sam u krivu sto nema smisla

Da, koristil sam prije eq kad sam imal socijalno pojacalo i socijalne zvucnike. A za nekog je i ovo socijalno pa bi se i o tome dala duza rasprava povest. Eq sam koristio nekih 6mj na focalima dok nisu sjeli na mjesto, od tad ih nisam taknuo. Ali da, bolji mi je zvuk bio sa eq dok su se usviravali. A eq'a si se ti dotaknul, a nije bilo spomena o tome. Kolko vidim bas te speklo kad si videl da to koristim xD.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Vaš audio kutak

Meni je sad dosta zao na postavljenom jednostavnom pitanju 

 

Ne razumijem kako se svako pitanje/odgovor pretvori u rat, pogotovo na ovako jednostavno i banalno pitanje.

Bilo je dovoljno da svako napise ja slusam ovako ili na ovoliko i gotovo, nije potrebno dalje soljenje pameti osim ako netko nije zatrazio zasto je to tako.

Ne bih volio da i ova tema o audio zavrsi na ratnoj nozi između forumasa (kao na nekim drugim forumima), a ne daj boze da se jos i moderatori moraju upletat.

Ima nas malo (koliko mi se cini) na ovom forumu kojima je ovo jako interesantan "hobi" i svako iskustvo-znanje-razmijena je dobrodosla i korisna za svakog.

 

Nadam se da ce se nastaviti "zdravo" raspravljati ovdje o ovoj temi i da nece bit teskih rijeci i velikih prepucavanja.

 

HVALA....PEACE ;)

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
6 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...

Vrlo dobro! Pribavi si i Planet drum od Mickey Hart-a, bubnjar iz amer. grupe Grateful dead (potraži i druge njegove naslove).

 

 

https://www.amazon.com/Planet-Drum-Mickey-Hart/dp/B0000009O6  Album je poslastica!

 .... tnx Tajo..... no, vise volim nakon posla ili napornog dana, malo se dignut konkretno uz neki izrazeniji i cvrsci zvuk.... ali za izi slusanje budem i to poslusao..... a danasnja scena ima sve vise onih po mom cefu koji su na razini ponajboljih jazz bubnjara, sa drugom tehnikom ali za mene pogodjenim rezultatom..... Jon Rice skolovani jazz bubnjar, medjutoa....

 

the pussification of todays youth cant handle metal of this magnitude
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
djigibao kaže...

Pitanje za one koji slusaju mjuzu preko kompa:

 - da li na kompu pojacate volumen na 100% ili na neku manju vrijednost?

 Evo da Vam se ubacim malo u temu i odgovorim na pitanje. Muziku na kompu slušam preko USB zvučne od Hyperx slušalica jer mi moja zvučna od MBO ima šum.
Uglavnom na HI-FI pojačalu mi stoji glasnoća na otprilike 1/3 a na kompu pojačavam i snižavam glasnoću tj uglavnom rijetko ide preko 50%. Pojačavam na kompu jer mi pojačalo nije pri ruci da bi na njemu pojačavao/snižavao glasnoću. Ja zadovoljan. I da slušam preko Groove Music programa.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Vaš audio kutak
Djigi ma tko ratuje. Malo rasprave nikog nije ubilo, svi smo zivi i zdravi :D.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Vaš audio kutak

Ne znam ide li to pod ovu aktuelnu raspravu. Ponukan gornjim postovima malo sam eksperimentisao danas.

 

Setup je ovakav:

 

a)PC--HDMI--TV--OPTIKA--AVR--ZVUČNICI

b)KABELSKI TV RECEIVER(ANDROID)--HDMI--TV--OPTIKA--AVR--ZVUČNICI

c)TV--OPTIKA--AVR--ZVUČNICI

Dakle, zvuk u sva tri slučaja kao zadnju kariku prije pojačala ima (jedan te isti) optički kabel od TV-a do RECEIVERA, s tim da izvor zvuka zavisi od toga šta sam odabrao kao source na TV-u.

a) PC preko volume kontrole dozvoljava kontrolu glasnoće (radi eksperimenta stavio na 100)

b) kabelski receiver preko svog daljinskog dozvoljava kontrolu glasnoće (radi eksperimenta stavio na max)

c) TV ne dozvoljava kontrolu glasnoće kad je izlaz zvuka putem optike (dakle, kada gledam film playerom od tv-a, ili slušam muziku playerom od tv-a, ili kad puštam zvuk sa bilo koje aplikacije koja je od TV-a (YT, HBOGO, NETFLIX...) ne mogu mijenjati glasnoću daljinskim od TV-a.

 

Za potrebe eksperimenta, pojačalo (nazovimo tako sad AVR, koji ima ulogu pojačala) je na pola snage (dakle na 12 sati), PC, na 100, kabelska na max, ivorima zvuka sa TV-a ne mogu regulisati glasnoću.

 

Rezultat:

Zvuk sa PC-a i kabelske je jak, dok sa tv-a i pripadajućih aplikacija dosta slab. Ako npr, smanjim snagu na pojačalu na četvrtinu, zvuk sa TV-a je jedva čujan, u odnosu na onaj sa PC-a i kabelskog prijemnika.

 

Ponavljam, u sva tri slučaja signal, kao zadnju kariku ima jednim te istim optičkim kabelom TV--pojačalo.

 

Pitanje: Zašto je zvuk sa TV-a najtiši? Zar ne bi optikom trebao ići digitalni signal koji je neizmijenjene glasnoće?

morrisoN
 
0 0 hvala 0
10 godina
online
Re: Vaš audio kutak
morrisoN kaže...

Ne znam ide li to pod ovu aktuelnu raspravu. Ponukan gornjim postovima malo sam eksperimentisao danas.

 

Setup je ovakav:

 

a)PC--HDMI--TV--OPTIKA--AVR--ZVUČNICI

b)KABELSKI TV RECEIVER(ANDROID)--HDMI--TV--OPTIKA--AVR--ZVUČNICI

c)TV--OPTIKA--AVR--ZVUČNICI

Dakle, zvuk u sva tri slučaja kao zadnju kariku prije pojačala ima (jedan te isti) optički kabel od TV-a do RECEIVERA, s tim da izvor zvuka zavisi od toga šta sam odabrao kao source na TV-u.

a) PC preko volume kontrole dozvoljava kontrolu glasnoće (radi eksperimenta stavio na 100)

b) kabelski receiver preko svog daljinskog dozvoljava kontrolu glasnoće (radi eksperimenta stavio na max)

c) TV ne dozvoljava kontrolu glasnoće kad je izlaz zvuka putem optike (dakle, kada gledam film playerom od tv-a, ili slušam muziku playerom od tv-a, ili kad puštam zvuk sa bilo koje aplikacije koja je od TV-a (YT, HBOGO, NETFLIX...) ne mogu mijenjati glasnoću daljinskim od TV-a.

 

Za potrebe eksperimenta, pojačalo (nazovimo tako sad AVR, koji ima ulogu pojačala) je na pola snage (dakle na 12 sati), PC, na 100, kabelska na max, ivorima zvuka sa TV-a ne mogu regulisati glasnoću.

 

Rezultat:

Zvuk sa PC-a i kabelske je jak, dok sa tv-a i pripadajućih aplikacija dosta slab. Ako npr, smanjim snagu na pojačalu na četvrtinu, zvuk sa TV-a je jedva čujan, u odnosu na onaj sa PC-a i kabelskog prijemnika.

 

Ponavljam, u sva tri slučaja signal, kao zadnju kariku ima jednim te istim optičkim kabelom TV--pojačalo.

 

Pitanje: Zašto je zvuk sa TV-a najtiši? Zar ne bi optikom trebao ići digitalni signal koji je neizmijenjene glasnoće?

 Za početak šta će ti uopće optika i šta sve ne pospojiš u AVR(pod uvjetom da nije nešto 'prastaro').

TV vratiš priko ARC-a, manje kabela i dobiješ malo više mogučnosti kod višekanalnog zvuka(ako koristiš) u odnosu na optiku,CEC da ne koristiš 'sto' daljinskih.

 

15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak

-Optika zato što tv ima samo optiku kao izlaz za zvuk (osim, naravno, svojih ugrađenih zvučnika.

 

-Koristim najmanje moguće kabela jer, umjesto da sam svaki izvor povezao u zaseban input na avr-u, pa svaki put pri promjeni izvora morao daljinskim mijenjati i source na avr-u, ovako sav zvuk u avr ide preko tog jednog optičkog kabela. Koristim samo daljinski od TV-a da prebacim kada gledam TV, kada gledam sa PC-a ili kada gledam sa kabelske tv. PC mi je u dnevnoj, do tv-a, sa TV-om kao jedinim displayom i bezicnim setom tastatura/mis. Dakle, kao multimedijalni centar (filmovi, muzika, .... sve na PC-u.

 

Avr ima ARC, bio sam spojio i tako, no imao sam onda male probleme sa daljincima, jer je pri takvom spajanju jedan daljinski preuzimao kontrolu nad vise uređaja, i pokusavao "inteligentno" odlučiti umjesto mene šta trenutno trebam kontrolisati. Nije bas bio inteligentan :)

 

Drugi problem je sto sliku s PC-a nisam uspio dobiti ukoliko PC takodjer hdm-ijem pokusam spojiti na avr, pa da se proslijedi na TV, pa onda svakako opet moram spajati PC i TV hadm-ijem, a zvuk slati optikom na avr, ili proslijedjivati ARC-om sa kroz TV. Dakle, ispade koplikovanije od ovog sto ja imam.

Takodjer, zar nije optika superiorniji i otporniji na smetnje nacin da se digitalija isporuci dac-u i pojacalu?

 

No, odosmo u off, jer ovo nije bilo pitanje. Ponovit cu - zasto zvuk preko optike sa TV-a (bez mogucnosti mijenjanja jacine na samom tv-u) nije iste glasnoce (ZNATNO je tisi, od zvuka koji ide (kroz tu istu optiku) potice sa PC-a ili Kabelskog receivera ukopcanih na TV hdm-ijem i pojacanih na na max. Narocito jer je gore prije receno da windows volume na max znaci "stvarnu jacinu zvuka".

morrisoN
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
morrisoN kaže...

 

No, odosmo u off, jer ovo nije bilo pitanje. Ponovit cu - zasto zvuk preko optike sa TV-a (bez mogucnosti mijenjanja jacine na samom tv-u) nije iste glasnoce (ZNATNO je tisi, od zvuka koji ide (kroz tu istu optiku) potice sa PC-a ili Kabelskog receivera ukopcanih na TV hdm-ijem i pojacanih na na max. Narocito jer je gore prije receno da windows volume na max znaci "stvarnu jacinu zvuka".

Imaš li odvojenu kontrolu glasnoće slušalica na TVu? Ako da, što se dešava kad ju pojačaš?

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Father_Dougal kaže...
morrisoN kaže...

 

No, odosmo u off, jer ovo nije bilo pitanje. Ponovit cu - zasto zvuk preko optike sa TV-a (bez mogucnosti mijenjanja jacine na samom tv-u) nije iste glasnoce (ZNATNO je tisi, od zvuka koji ide (kroz tu istu optiku) potice sa PC-a ili Kabelskog receivera ukopcanih na TV hdm-ijem i pojacanih na na max. Narocito jer je gore prije receno da windows volume na max znaci "stvarnu jacinu zvuka".

Imaš li odvojenu kontrolu glasnoće slušalica na TVu? Ako da, što se dešava kad ju pojačaš?

 Nema izlal za slušalice. Samo digitalni. To i jeste razlog sto sam tv spojio optikom. Stari sam spajao preko izlaza za slušalice i mogla se regulisati glasnoća.

Na novom, ako podesim da zvuk ide ka zvučnike tv-a, regulacija glasnoće radi, ako podesim da zvuk ide digitalno putem optike na pojačalo, ne radi. Glasnoću mogu regulisati samo na avr-u. I, sve je to ok. tako radim.
Do sada sam PC i kabelsku dršao na nekih 40% tako da su imali približno sličnu glasnoću kao i TV, no rasprava od jučer, iz koje je proizašlo da je bi se u windowsima trebao držati na 100, jer je to stvarna glasnoća, me punukala da tako pokušam. Tek tad sam uočio da je volume 100 na windowsima, kao i max na kabelskoj (sve povezano digitalnim vezama) puuuuuno glasnije od ovog što tv šalje optikom u avr. Baš sam ostao sa velikim upitnicima iznad glave.

morrisoN
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
morrisoN kaže...

Ne znam ide li to pod ovu aktuelnu raspravu. Ponukan gornjim postovima malo sam eksperimentisao danas.

 

Setup je ovakav:

 

a)PC--HDMI--TV--OPTIKA--AVR--ZVUČNICI

b)KABELSKI TV RECEIVER(ANDROID)--HDMI--TV--OPTIKA--AVR--ZVUČNICI

c)TV--OPTIKA--AVR--ZVUČNICI

 Po meni je ovo skoro najgora moguca solucija spajanja.

AVR sluzi tome da se sve ubode u njega i onda da on regulira glasnocu, a kod tebe TV glumi AVR - nema mi smisla

 

Moze biti da ovako kako si ti spojio dolazi do nekog "duplog" pojacavanja kada izvor zvuka nije TV.

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
morrisoN kaže...
Father_Dougal kaže...
morrisoN kaže...

 

No, odosmo u off, jer ovo nije bilo pitanje. Ponovit cu - zasto zvuk preko optike sa TV-a (bez mogucnosti mijenjanja jacine na samom tv-u) nije iste glasnoce (ZNATNO je tisi, od zvuka koji ide (kroz tu istu optiku) potice sa PC-a ili Kabelskog receivera ukopcanih na TV hdm-ijem i pojacanih na na max. Narocito jer je gore prije receno da windows volume na max znaci "stvarnu jacinu zvuka".

Imaš li odvojenu kontrolu glasnoće slušalica na TVu? Ako da, što se dešava kad ju pojačaš?

 Nema izlal za slušalice. Samo digitalni. To i jeste razlog sto sam tv spojio optikom. Stari sam spajao preko izlaza za slušalice i mogla se regulisati glasnoća.

Na novom, ako podesim da zvuk ide ka zvučnike tv-a, regulacija glasnoće radi, ako podesim da zvuk ide digitalno putem optike na pojačalo, ne radi. Glasnoću mogu regulisati samo na avr-u. I, sve je to ok. tako radim.
Do sada sam PC i kabelsku dršao na nekih 40% tako da su imali približno sličnu glasnoću kao i TV, no rasprava od jučer, iz koje je proizašlo da je bi se u windowsima trebao držati na 100, jer je to stvarna glasnoća, me punukala da tako pokušam. Tek tad sam uočio da je volume 100 na windowsima, kao i max na kabelskoj (sve povezano digitalnim vezama) puuuuuno glasnije od ovog što tv šalje optikom u avr. Baš sam ostao sa velikim upitnicima iznad glave.

 

 

Stvari o kojima se ovih dana raspravljalo zahtjevaju da imaš PUNO skuplji i bolji sustav od toga što imaš, da bi uopće bio u mogućnosti primjetiti neku razliku. Nema nikakve šanse da sa tim setupom (PC-TV-AVR...) primjetiš ikakvu razliku, ne za stvari o kojima se pričalo ovih dana, digitalna volume kontrola i gubljenje bitova. Pretpostavljam da nisi potrošio tisuće eura za sustav, kad ti je tako spojen.

 

Ali poslušaj zato neke druge savjete, možeš to bolje prespojit sve, pa možda primjetiš neko poboljšanje u zvuku.

Live long and prosper.
14 godina
offline
Vaš audio kutak

Tajo to ti je click-bait clanak 

I believe Wi can Fi...
Moj PC  
1 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice