Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 11.151
|
čitano: 2.401.037
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
dabar_solta_V2 kaže...

digital input d klasa pojačala je ako se ne varam u tim edifierima, tako da kad se koriste digitalni inputi imaš zapravo manje komponenti u lancu nego da je normalna analog input d klasa, a kad koristiš analog input imaš isto komponenti ko da je analog input d klasa. malo ugrubo, ali ne treba u detalje.
spojis digitalni izlaz iz daca tj ne koristiš dac ko d/a konverter nego d/d , u edifiere i jedna DA/AD konverzija manje!

 

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tas5754m.pdf

 

Evo, ovo koriste u Edifier zvučnicima. Dobro je dabar sve napisao.

 

Koliko mi je trebalo da nađem detalje o tehničkim specifikacijama... Sto stranica recenzija, nitko da napiše podatke o pojačalu...

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.2.2020 14:14 (Filox).
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Dead kaže...
Filox kaže...
Dead kaže...
Filox kaže...

 Na primjer, od slušalica precijenjene su Beats by Dr.Dre. Cijena u nebo, slušalice za curice od 13 godina. Bosse, uvijek skup, nikad high end, više onako dizajnerski. Bang and olufsen, isto, dizajn diže cijenu...

 

 Kažeš da su precijenjeni Beats, Bose, B&O... Tebi jesu jer ti ne zadovoljavaju kvalitetu zvuka. To bih rekao i ja, ali uvažavam razlog te cijene. Nekima je bitan baš dizajn, a ti spomenuti proizvodi imaju zanimljiv dizajn i rekao bih da je kod takvih proizvođača veći naglasak dan na dizajn nego na zvuk. I za dizajn treba platiti, pogotovo kad je tako osebujan i kad ga stvori neki od jačih svjetskih dizajnerskih studija.

 Da, možda su zbog toga loši primjeri, jer i dizajn košta, slažem se. Osim Beats slušalica. To je jednostavno smeće, ukrašeno šljokicama, a košta ko ozbiljne slušalice.   

Live long and prosper.
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Filox kaže...
...

 

Koliko mi je trebalo da nađem detalje o tehničkim specifikacijama... Sto stranica recenzija, nitko da napiše podatke o pojačalu...

 mislim da sam vidi chip i slike iznutrica baš u bug casopisu ili online..

evo malo o buducnosti classd sta je bilo nedavno spomenuto tu na temi :D
https://www.powerelectronicsnews.com/opening-up-the-next-chapter-of-class-d-audio-amplifier-performance/

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.2.2020 14:41 (dabar_solta_V2).
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
zapravo ne koristi uopce d/a konverter u vanjskom dacu nego koristi usb/spdif dio.
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Vaš audio kutak

Pozz svima

 

Novi sam u ovom svijetu (sasvim sluajno ili ne) naime imao sam neki samsungov suondbar i htio sam si uzet neko kucno kino jer pogledam par filmova mjesecno pa eto da mi bude bolji dozivljaj, a posto nisam neki poznavatelj opcenito zvucnika i komponenti, gledao sam gotove setove i nadjem neki onkyo set, onak po meni to je ok, cijena 3000+ i tako kroz razgovor s jednim kolegom mu to spomenem a on ce meni pa sto si radijje ne uzmes nesto kvalitetnije u dva tri navrata... i u glavnom da skratim pricu poslusam ga i uzmem si yamahu rx-v485 i ns-f51 za prvu ruku... inace rijetko kad slusam glazbu, medjutim kad sam ovo spojio i pustio si neke stvari koje sam znao poslusat, coece otkrio sam nove instrumente u tim istim pjesmama haha, nisam mogao vjerovat kolika je razlika u zvuku. Prvi par dana sam samo sluso glazbu, nije mi film ni pao na pamet kolko sam bio odusevljen. Sad sam vec pogledao i par filmova i isto je super, cak ni nisam siguran jel su mi potrebni ostali zvucnici ali evo ovih dana planniram jos ubost ostatak yamahe ns-p51 i ns-sw300 pa da kompletiram kucno kino.

 

 

Hvala svima na doprinosu u temi, krenio sam je citat od pocetka i sad sam tamo negdje oko 30 strane kad se zahuktava rasprava oko zica haha nisam ni mislio kolko to daleko ide... btw ja sam spojio sa zicama koje sam dobio uz zvucnike :D

 
6 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
dani313 kaže...

Pozz svima

 

Novi sam u ovom svijetu (sasvim sluajno ili ne) naime imao sam neki samsungov suondbar i htio sam si uzet neko kucno kino jer pogledam par filmova mjesecno pa eto da mi bude bolji dozivljaj, a posto nisam neki poznavatelj opcenito zvucnika i komponenti, gledao sam gotove setove i nadjem neki onkyo set, onak po meni to je ok, cijena 3000+ i tako kroz razgovor s jednim kolegom mu to spomenem a on ce meni pa sto si radijje ne uzmes nesto kvalitetnije u dva tri navrata... i u glavnom da skratim pricu poslusam ga i uzmem si yamahu rx-v485 i ns-f51 za prvu ruku... inace rijetko kad slusam glazbu, medjutim kad sam ovo spojio i pustio si neke stvari koje sam znao poslusat, coece otkrio sam nove instrumente u tim istim pjesmama haha, nisam mogao vjerovat kolika je razlika u zvuku. Prvi par dana sam samo sluso glazbu, nije mi film ni pao na pamet kolko sam bio odusevljen. Sad sam vec pogledao i par filmova i isto je super, cak ni nisam siguran jel su mi potrebni ostali zvucnici ali evo ovih dana planniram jos ubost ostatak yamahe ns-p51 i ns-sw300 pa da kompletiram kucno kino.

 

 

Hvala svima na doprinosu u temi, krenio sam je citat od pocetka i sad sam tamo negdje oko 30 strane kad se zahuktava rasprava oko zica haha nisam ni mislio kolko to daleko ide... btw ja sam spojio sa zicama koje sam dobio uz zvucnike :D

 

Dobro došao u naš svijet problema.

 

Čitaj, uči, ali uvijek sve s dozom skeptičnosti i razumijevanja. Neke stvari su bitne uvijek, neke više, neke manje, neke postaju bitne tek kod ozbiljnijih komponenti, a neke su prodavanje magle. 

 

 

Odmah ti mogu reč da obratiš pažnju na receiver i grijanje, ne znam je li mu dovoljno ono zraka oko njega, možda je previše zatvoren u onoj kutiji dole. Je li iza otvoreno?

 

Žice koje si dobio uz zvučnike su vjeroajtno neke jeftine, pa bi mogao malo poboljšat sve skupa s nekom kvalitenijom žicom, ali ne ništa preskupo, naravno. Nema smisla potrošit na kabele više nego na ostale komponente, ali ima solidnih početničkih kabela koji nisu puno skupi, a ipak puno bolji (deblji i čistiji bakar u pravilu) od ovoga što sad imaš. Ništa pretjerano za zamarat se, s obzirom na zvučnike i receiver.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.2.2020 16:45 (Filox).
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Dead kaže...
dani313 kaže...

 

 Samo nastavi. Ali ukazao bih ti pažnju na loš smještaj zvučnika koji su ti prezaklonjeni, što komodom što pitarima.

 Da, izvuci ih vanka, do ruba komode i makni pitare s cvijećem. I fino ih cenrtriraj, da su jednako odmknuti od komode, sa strane. Možda ih blago zakrivit prema sebi, gdje već sjediš, ali opet pazi da budu pod jednakim kutom.

 

To za početak, sad ćemo mi ovako malo po malo...

 

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.2.2020 16:44 (Filox).
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
online
Re: Vaš audio kutak
Ja sam recimo kod sebe doma u dosta uskom prostoru (sirina 2,5m) imao uvijek oko 5% zvucnike okrenute prema unutra (toe in) ali kada sam ih stavio ravno (tj. paralelno za zadnjim zidom) su prosirili zvucnu sliku i umanjili mi boomy bass.

Tako da sa moje strane preporuka da se isproba staviti zvucnike ravno ako se radi o manjem/uzem prostoru.
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
dani313 kaže...

Pozz svima

 

Novi sam u ovom svijetu (sasvim sluajno ili ne) naime imao sam neki samsungov suondbar i htio sam si uzet neko kucno kino jer pogledam par filmova mjesecno pa eto da mi bude bolji dozivljaj, a posto nisam neki poznavatelj opcenito zvucnika i komponenti, gledao sam gotove setove i nadjem neki onkyo set, onak po meni to je ok, cijena 3000+ i tako kroz razgovor s jednim kolegom mu to spomenem a on ce meni pa sto si radijje ne uzmes nesto kvalitetnije u dva tri navrata... i u glavnom da skratim pricu poslusam ga i uzmem si yamahu rx-v485 i ns-f51 za prvu ruku... inace rijetko kad slusam glazbu, medjutim kad sam ovo spojio i pustio si neke stvari koje sam znao poslusat, coece otkrio sam nove instrumente u tim istim pjesmama haha, nisam mogao vjerovat kolika je razlika u zvuku. Prvi par dana sam samo sluso glazbu, nije mi film ni pao na pamet kolko sam bio odusevljen. Sad sam vec pogledao i par filmova i isto je super, cak ni nisam siguran jel su mi potrebni ostali zvucnici ali evo ovih dana planniram jos ubost ostatak yamahe ns-p51 i ns-sw300 pa da kompletiram kucno kino.

 

 

Hvala svima na doprinosu u temi, krenio sam je citat od pocetka i sad sam tamo negdje oko 30 strane kad se zahuktava rasprava oko zica haha nisam ni mislio kolko to daleko ide... btw ja sam spojio sa zicama koje sam dobio uz zvucnike :D

 

Za slušanje glazbe ti nije potrebno ništa više od 2 zvučnika, stereo. Sve ostalo više kvari pravi doživljaj, nego što pomaže, ali zato su filmovi i igre super kad imaš više zvučnika. Na receiveru je lako promijenit mod rada, surround ili stereo, po potrebi.

 

Ako hoćeš da te zvuk dodatno oduševi, nabavi neki CD player i probaj original CD, pa ćeš vidit onda još svega novog i dobrog. Izvor zvuka je jako bitan, ako ne i najbitniji. Možda neki dobar blu ray player, ako si više u filmovima...

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.2.2020 16:58 (Filox).
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Meni su zvucnici skoro pa ravno postavljeni,mozda nekih 2-3% prema unutra ako ne i manje,izbaceni su nekih 10ak cm ispred komode i to mi se pokazalo kao najbolja zvuceca opcija.Odlican fokus,siroka pozornica,zadovoljavajuca dubina i naravno zvucnici nestaju u prostoru..!Da imam vise mjesta volio bih da ih jos mogu izbacit prema sebi ali sto je tu je !
AUDIOFIL
Moj PC  
4 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
kakve mrcine su ti zvucnici, kakvi su na glasnom slušanju pošto izgleda da imaju ogroman hod bas membrane plus ogromna kutija, trese li susidu stol? gube li išta na linearnosti kad se raspali?
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Ma sviraju jebeno dobro i koliko im prostorija dopusta,posto su kompresije nema prevelikog ekcesa u niskotonskom podrucju!Mada vjerujem da bih uz jos snaznije kvalitetno pojacalo to jos islo na jednu novu razinu!!Nezz,mozda grijesim,ali volio bih nesto jace probat u slusaoni!
AUDIOFIL
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Vaš audio kutak
...nesto jace u smislu pojacala ili u smislu zvucnika?
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
11 godina
protjeran
offline
Vaš audio kutak

Stare Seconde mi se se čine dosta pliće, ove baš jako idu u dubinu, skroz šmekerski izgledaju

 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
DIY zvučnički kabel CAT 5 4x2AXG 24/1 folija

Netko je ipak izrazio želju da prikažem DIY izradu zvučničkog kabela.

 

Tako da dolje dajem link sa prikaza izrade na jednom drugom forumu s kraja prošle godine.

 

http://www.forum.hr/showpost.php?p=77672145&postcount=4616

 

Ovdje je prikazana najjednostavnija i najjeftinija varijanta izrade zvučničkog kabela, bez terminacije termo bužirom i bananicama/vilicama i bez Snake Skina (Ukrasni završni bužir)

 

Tako da sam danas odlučio završiti taj kabel terminacijom sa bananicama, termo bužirom (krakovi u bijelo/zelenom egipatskom pamuku) i sa završnim crnim Snake Skinom.

 

Dakle, prvo se sa onog neterminiranog kabela skine gornja siva izolacija sa +/- krakova (dužina krakova je cca 20 cm).

To zbog toga da bi bila veća savitljivost toga dijela.

Zatim se na svaki od 8 karakova navlači bijeli pamučni omotač (za + polove) i zeleni ( za - polove).

svaki se u krajevima gdje izlaze krakovi zasebno terminira termobužirom (crni, deblji s ljepilom u sebi).

 

(Na to sve ide (al na kraju) Snake Skin i još jedan zajednički deblji termobužir (isto, deblji s ljepilom) da drži početak krakova da se ne razdvajaju.... vidi *)

 

 

Na dijelu gdje su kaabeli debužirani stave se bananice.

One se mogu krimpati (tko ima krimp kliješta) ili se gola žicana deblje obloži tinolom, ubaci u bananicu i sve se izvana zagije lemilicom da se zalemi.

Na dio žice i bananice se stavi crveni/crni termobužir (može tanji bez ili deblji sa ljepilom) da se to lijepo obloži (cca 4 cm dužine).

 

Zaboravih napomenuti da se stiskanje termobužira vrši sa spec vručim fenom, ili iznad rinka el. štednjaka ili vulgaris s upaljačem.

 

Na kraju na kabel ide crni ukrasni Snake skin koji se terminira termobužirom na početku krakova..

...vidi gore * .

 

Naravno, ako se ima instrument, provjeri se omski ispravnost kabela i točnost polova.

 

Zaboravih napomenuti da je cijena termobužira različita i mislim da ovdje ne bi prešla 60 kn,a ostane ti dosta materijala od toga.

Taj set bananica od 10 kom (ti trbaš 8 kom) košta 89 kn  (s popustom 79 kn).

Baš ovaj Snake skin je čvrst i deblji malo i košta 14,40/m što je za 6 m uk86,40 kn.

 

Vrijeme izrade je par sati (3-4 koliko si vičan) jer ima dosta igre s tim navlačenjem bužira, termičkim zagrijavanjem i sl.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.2.2020 21:10 (analogni).
 
3 0 hvala 2
11 godina
protjeran
offline
Re: DIY zvučnički kabel CAT 5 4x2AXG 24/1 folija

Imao sam prije nekih 12-13 godina takav kabel, nisam ga osobno frkao dobio sam ga već gotovog

 

Dosta dobar kabel sa siću koliko košta

12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
djigibao kaže...
...nesto jace u smislu pojacala ili u smislu zvucnika?

 Ma dicu vece od ovog zvucnika,na pojacalo mislim,djeluju mi gladinje za snagom od prethodnih!2 x 110W/8 Ω,220W/4 Ω,trebalo bi bit dovoljno..ali crv ne spava

minarelli kaže...

Stare Seconde mi se se čine dosta pliće, ove baš jako idu u dubinu, skroz šmekerski izgledaju

 Stare Seconde su duplo lakse 45Kg vs 24Kg,isto nesto slicno i za dubinu!

AUDIOFIL
10 godina
offline
Vaš audio kutak

Ekipa pitanjce, imam ove sluške, Roccat Kave XTD 5.1 digital. Znači usb sluške sa zvučnom karticom u ovom modulu. Modul na sebi ima 3,5mm izlaze za spojit vanjske zvučnike. 

 

E sad, spojio sam sluške sa OTG kabelom na mobitel i gle čuda, radi i čuje se ali skroz distorzirano i tiho, pretpostavljam zbog napona. Slušalice su pravi 5.1, u svakoj školjki su po dva 40mm drivera te jedan od 30mm. Znači rasturaju. 

 

Kaj se da napravit da dobiju više napona na taj usb?

 

 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak

neznam oce li radit ali spojis otg kabelom powered hub, onda zvucnu u hub.
mozda je softverski problem prvo to provjeri.

vidis meni nisu bas dragi ovi zvucnicki kabeli pleteni od lan kabela iako vjerovatno rade ok, više mi odgovara 4x4mm2 strujni, zalemit krajeve sa 4x4mm na 2x4mm, pokrit s termo bužirima da ih mogu ugurat u neutrik speakon terminaciju i to je to :D ima odlican mislim da je hrvatski "timkabel" 4x4mm s duplom i mekanom izolacijom a prodaje se pod nezapaljivi ili flame retandant.

-tajo  digitalno? ne shvacam pitanje.

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.2.2020 22:22 (dabar_solta_V2).
4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
dabar_solta_V2 kaže...

vidis meni nisu bas dragi ovi zvucnicki kabeli pleteni od lan kabela iako vjerovatno rade ok, više mi odgovara 4x4mm2 strujni, zalemit krajeve sa 4x4mm na 2x4mm, pokrit s termo bužirima da ih mogu ugurat u neutrik speakon terminaciju i to je to :D ima odlican mislim da je hrvatski "timkabel" 4x4mm s duplom i mekanom izolacijom a prodaje se pod nezapaljivi ili flame retandant.


 Inače, kao što sam napomenuo, napravo sam jedan bakreni kabel, puno kvalitetniji od ovog od UTP--a i punoo zahtjevniji za izradu.

 

Evo kako sam ga opisao prije malo manje od 2 g.:

 

 

"Baš ovakvi vodići, koje sam upotrijebio; 20 komada, izolirani, višebojni (plus drain), u snopu, 0,6 mm u zaštitnom "vazelinu" protiv vlage i nisu baš dobavljivi, jer su spec. namjene (vojna oprema).

Dakle, neka isti budu promjera (ne kvadrata !) 0,6 mm.
Dal će biti u bužiru (PVC ili sl.) ili goli, nije bitno, ali bi bilo dobro da se skine izolacija.
Nek bude bakar što kvalitetniji (OFC po mogučnosti).

Znači u svaki vod usukati 10 komada x 0,6 mm.
Za lijevi kanal 10 kom za + pol i 10 kom za - pol.
Za desni kanal 10 kom za + pol i 10 kom za - pol.
Znači, 4 voda ukupno.

Možeš se staviti i više vodića manjeg promjera ili manje većeg promjera.....

Mogu se vodići prije usukavanja (ili nakon toga) polirati... (Skin efekt, elektromagnetsko polje,...itd...itd..)

Nakon toga, ako želiš što bolji rezultat glede kvalitete dialektrika (izolacije) tj. što bliži konstati 1 (vakum), stavit ćeš te usukane vodove u pamučnu tutu ili u teflon cijevčice (pamuk je bolji dialektik).
Možeš to (pamuk npr.) poduplati po želji....

Nakon toga ufrčeš po dva voda skupa za svaki kanal (vidi slike; bijelo/zeleni kabel...).

Na to možeš gore staviti završni (još deblji, bijeli na slici) pamučni Skin, ili samo
onaj rastezljivi (crni npr.) Snake Skin ( a prije toga moguće teflonsku traku omotaš)......po želji......

Krajeve kabela terminiraš termo bužirima raznih veličina/boja (po potrebi) i
i staviš bananice ili vilice (po želji) i to e to.....

Kabel trenutno svira u sustavu (Bi-wire sa Sumić Overture).

Izrada je trajala malo manje od tridesetak sati .
Nije jeftina, počev od vodića (i njih sam platio), pamučnih tuta, termobužira, teflonskih traka i pozlačenih vilica (4) i bananica (4).
Tako da npr. par sto kn za materijal i nije dovoljno.

U odnosu na Sumić srebrni, je srednjetonski i visokotonski spektar malo zatvoreniji zvukom.
Timbralno je npr. klavir kod Sumić kabela malo više korektan. Klang klavira je kod srebrnog bolji, kao i sustain.
Bas na prvu kod bakrenog izgleda dublji, ali je kod Sumića bolja definicija istog.

Uglavnom, kabel je ugodno iznenadio zvučnom kvalitetom."

 

Moram napomenuti da sam se jako namučio prvo očistiti izolaciju sa vodića jer je bila masna od nekog zaštitnog vazelina,pa onda guljenje (predzadnja slika).

 

Kada se kabel oguli, ide dvostruko poliranje.

Uzme se snop od par kabela i prvo se ispolira pastom (za metale) i krpicom.

Onda ide suho poliranje lanenom krpom, a zatim fino sa pamučnom krpom (naputci "marohei kabel").

 

Nakon toga se kabel usukava ( 10 vodića po vodu) u točno određenom smjeru (naputak  "Marohei kabel").

 

Nakon toga se usukan termički obrađuje u pečnici ("naputak "Marohei Kabel").

Zatim se vrlo postepeno hladi (naputak "Marohei Kabel").

Nažalost, tekući dušik i sprave za kriogenizaciju nisam imao...

 

Još jedno kratko i fino poliranje pamukom i tek onda oblačenje tanjim bijelim/zelenim bužirom(zadnja slika), terminiranje i debeli, bijeli pamučni Snake Skin.


U špekulacije u koji kvalitativni (cjenovni) rang spada, ne bih ulazio, ali Maro ("Marohei kabel" od kojeg sam kupio te žice i svilu/pamuk) kaže da to ide iznad oko ili iznad 1.000 €.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.2.2020 0:05 (analogni).
11 godina
neaktivan
offline
Vaš audio kutak

Hvala svima na savjetima.

Sto se tice pozicije zvucnika tu sam zaboravio navesti najbitniju stavku, visu silu zvanom zena   inace ona nije bila ni za one prvobitne onkyo satelite jer je njoj soundbar sasvim ok al ajde kao uzmi ak bas zelis ii onda kako se plan mjenjao nisam joj ni htio reci da cu uzet stupove neg sam joj spomenio da cu uzet neke druge zvucnike i ok, procesuirala je ona tu informaciju al zapravo nije jer je preedpostavljam ocekivala zvucnike kao i te onkyo hehe, a ja sam puco na onu da je dovedem pred gotov cin jer drugacije nebi islo jbg. kad je to doslo i kad je vidjela, dobro da ju srcak nije strefio al lova je vec dana, nema vise vracanja   i sad da se vratim na razmjestaj zvucnika tu sam onda morao napravit kompromis iako zapravo ni nemam nekog izbora, mogu ih samo prema naprijed izvuc 7,8cm (slika daje krivi dojam) da budu u ravnini komode al se njoj to ne svidja pa eto, tu su gdje su, a cvjece i pitare necu ni spominjat jer se jos uvijek nije ni s ovim pomirila... iako joj je nekidan bilo drago, ja popodne malo odspavo i ulazim u boravak i drzim u ruci kavu i gledam u mob a ona gleda neki film, tiha scena neka, nisam ja ni obraco paznju kad iskoci neki qurac jbt, sasjece me ispade mi i mob i salica puna kave iz ruku, a ona kreepat od smijeha, garant je u sebi mislila eto ti ebali te stupovi al pregrizo sam jezik i uredno pocistio.

 

Sto se tice pojacala prvo sam ga stavio na komodu ispod tv al stvarno cak i meni izgleda ruzno, da imam jos neku komponentu mislim da bi donekle i bilo ok al ovak sam ne. Al evo posto mi apetiti rastu planiram tamo nekad uzet jos cd/blu ray vidjet cemo, a dotad cu je valjda uspjet nagovorit da promijenimo i tu komodu, pa da to sve bude prakticnije...

 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...

Pa gle, kad pogledamo taj vanjski DAC, ima USB input i digi outpute (Coax i Opti).

Kolega iz kompa izlazi USB kabelom (jer nema optički out sa zvučne kartice) iz zvučne i ulazi u taj vanjski DAC. Iz tog vanjskog DACa vodi optičku kabel u svoje Edifier zvučnike, što govori da njegovi Edifier zvučnici imaju DAC u seb (čim prihvaćaju Opti kabel).

Dakle, dovodi im digitalni signal.

Taj digitalni signal je negdje morao nastati, a nastao je u perthodnoj karici koja je onaj vanjski DAC (nazovimo ga "srednja karika"). Razumiješ li sada što me je zbunilo.

 

Pošto je on iz kompa izveo USB kabelom signal (koji je isto digitalni), pa ušao u vanjski DAC, pa iz vanjskog DACa (srednaj karika) nastavio optički digi signal do DACa u Edifierima... to mi se čini kao DAC preko DACa ili - što sam pitao - kako i zašto, ima li kakav bypass, a ne vidim mogućnost za njega.

 

Ako razumiješ - što, kako i gdje je signal iz USB kabela iz kompa pretvoren u optički? Pretvoren je u vanjskom DACu. Ili ako nije - što i gdje ga je pretvorilo u njega, kad iz vanjskog DACa ide optički kabei u drugi DAC (onaj u Edifier zvučnicima)? Barem je tako kolega opisao da ide.

 

Iskreno - pomalo mi je zbunjujuće.

 DAC- evi vrlo rijetko imaju  Optički audio izlaz.

Ako PC nema SPDIF  izlaze i digitalni signal se šalje sa USB kabelom, jednostavnije bi to bilo spojiti na SPDIF konverter (i jeftinije), pa onda optikom na DAC.

 

U onom drugom slučaju, kada se na Edifier zvučnike šalje analogni signal, malo je problem sako oni ( da, imaju i DSP) od toga prvo rade AD, pa onda DA pretvorbu.

Nepotrebno !

A i problem je ako ti šalješ taj analigni signal iz nekog kvalitetnog DAC-a , onda ga onaj lošiji u zvučnicima sigurno ne poboljša.

Svi ti integrirani DAC-evi u početnim uređajima nisu najkvalitetniji.

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.2.2020 8:21 (analogni).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...

Ako razumiješ - što, kako i gdje je signal iz USB kabela iz kompa pretvoren u optički? Pretvoren je u vanjskom DACu. Ili ako nije - što i gdje ga je pretvorilo u njega, kad iz vanjskog DACa ide optički kabei u drugi DAC (onaj u Edifier zvučnicima)? Barem je tako kolega opisao da ide.

 

Iskreno - pomalo mi je zbunjujuće.

 

 

DAC od kolege radi samo DD "konverziju". USB digital to optika digital. Pojačalo prima optički digital i dalje radi s tim kako već radi.

 

U pojačalu je Burr Brown DAC.

 

Nije uopće zbunjujuće, treba nekako prebacit signal na optiku, da može ubacit u Edfiere. Može u zvučnike i analgogni RCA, ali onda ide konverzija u digitalu preko BurrBrown DACa u pojačalu, i onda opet u analogni signal na izlasku. 

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.2.2020 8:24 (Filox).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak
dani313 kaže...

Sto se tice pojacala prvo sam ga stavio na komodu ispod tv al stvarno cak i meni izgleda ruzno, da imam jos neku komponentu mislim da bi donekle i bilo ok al ovak sam ne. Al evo posto mi apetiti rastu planiram tamo nekad uzet jos cd/blu ray vidjet cemo, a dotad cu je valjda uspjet nagovorit da promijenimo i tu komodu, pa da to sve bude prakticnije...

 

Sad samo uživaj neko vrijeme i privikavaj se na novi zvuk, nakon toga se posveti položajem zvučnika u prostoru, nek ti ugrubo smjernica bude što dalje od zidova, pogotovo bočnih, al pošto si prešao sa plastikaner klase i ovo ovak ti bude viši nivo

 

Jedino ak se sad navučeš na muziku i ne misliš kompletirat kućno kino onda gledaj da ti slijedeći apgrejd bude stereo pojačalo, s njim ćeš puno profitirat u zvuku naspram višekanalnog receivera, mada šteta da ga odma nisi uzeo al nema veze to su ti počeci i od nečeg se mora krenut, uglavnom po mom iskustvu npr. stereo pojačalo od 3000kn svira bolje nego receiver od soma eura(u stereo modu), al ne zamaraj se time, samo čisto da imaš neke smjernice

11 godina
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

 Inače, kao što sam napomenuo, napravo sam jedan bakreni kabel, puno kvalitetniji od ovog od UTP--a i punoo zahtjevniji za izradu.

 

Evo kako sam ga opisao prije malo manje od 2 g.:

 

 

"Baš ovakvi vodići, koje sam upotrijebio; 20 komada, izolirani, višebojni (plus drain), u snopu, 0,6 mm u zaštitnom "vazelinu" protiv vlage i nisu baš dobavljivi, jer su spec. namjene (vojna oprema).

Dakle, neka isti budu promjera (ne kvadrata !) 0,6 mm.
Dal će biti u bužiru (PVC ili sl.) ili goli, nije bitno, ali bi bilo dobro da se skine izolacija.
Nek bude bakar što kvalitetniji (OFC po mogučnosti).

Znači u svaki vod usukati 10 komada x 0,6 mm.
Za lijevi kanal 10 kom za + pol i 10 kom za - pol.
Za desni kanal 10 kom za + pol i 10 kom za - pol.
Znači, 4 voda ukupno.

Možeš se staviti i više vodića manjeg promjera ili manje većeg promjera.....

Mogu se vodići prije usukavanja (ili nakon toga) polirati... (Skin efekt, elektromagnetsko polje,...itd...itd..)

Nakon toga, ako želiš što bolji rezultat glede kvalitete dialektrika (izolacije) tj. što bliži konstati 1 (vakum), stavit ćeš te usukane vodove u pamučnu tutu ili u teflon cijevčice (pamuk je bolji dialektik).
Možeš to (pamuk npr.) poduplati po želji....

Nakon toga ufrčeš po dva voda skupa za svaki kanal (vidi slike; bijelo/zeleni kabel...).

Na to možeš gore staviti završni (još deblji, bijeli na slici) pamučni Skin, ili samo
onaj rastezljivi (crni npr.) Snake Skin ( a prije toga moguće teflonsku traku omotaš)......po želji......

Krajeve kabela terminiraš termo bužirima raznih veličina/boja (po potrebi) i
i staviš bananice ili vilice (po želji) i to e to.....

Kabel trenutno svira u sustavu (Bi-wire sa Sumić Overture).

Izrada je trajala malo manje od tridesetak sati .
Nije jeftina, počev od vodića (i njih sam platio), pamučnih tuta, termobužira, teflonskih traka i pozlačenih vilica (4) i bananica (4).
Tako da npr. par sto kn za materijal i nije dovoljno.

U odnosu na Sumić srebrni, je srednjetonski i visokotonski spektar malo zatvoreniji zvukom.
Timbralno je npr. klavir kod Sumić kabela malo više korektan. Klang klavira je kod srebrnog bolji, kao i sustain.
Bas na prvu kod bakrenog izgleda dublji, ali je kod Sumića bolja definicija istog.

Uglavnom, kabel je ugodno iznenadio zvučnom kvalitetom."

 

Moram napomenuti da sam se jako namučio prvo očistiti izolaciju sa vodića jer je bila masna od nekog zaštitnog vazelina,pa onda guljenje (predzadnja slika).

 

Kada se kabel oguli, ide dvostruko poliranje.

Uzme se snop od par kabela i prvo se ispolira pastom (za metale) i krpicom.

Onda ide suho poliranje lanenom krpom, a zatim fino sa pamučnom krpom (naputci "marohei kabel").

 

Nakon toga se kabel usukava ( 10 vodića po vodu) u točno određenom smjeru (naputak  "Marohei kabel").

 

Nakon toga se usukan termički obrađuje u pečnici ("naputak "Marohei Kabel").

Zatim se vrlo postepeno hladi (naputak "Marohei Kabel").

Nažalost, tekući dušik i sprave za kriogenizaciju nisam imao...

 

Još jedno kratko i fino poliranje pamukom i tek onda oblačenje tanjim bijelim/zelenim bužirom(zadnja slika), terminiranje i debeli, bijeli pamučni Snake Skin.


U špekulacije u koji kvalitativni (cjenovni) rang spada, ne bih ulazio, ali Maro ("Marohei kabel" od kojeg sam kupio te žice i svilu/pamuk) kaže da to ide iznad oko ili iznad 1.000 €.

 

 

E ovo je posel, svaka čast na strpljenju, 30 sati 

 

Ah to pečenje kabela, zanimljivo mi je ovo s pečenjem u pečnici, prvo spečeš malo kabela, pa malo odojka 

4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...

Pa gle, kad pogledamo taj vanjski DAC, ima USB input i digi outpute (Coax i Opti).

Kolega iz kompa izlazi USB kabelom (jer nema optički out sa zvučne kartice) iz zvučne i ulazi u taj vanjski DAC. Iz tog vanjskog DACa vodi optičku kabel u svoje Edifier zvučnike, što govori da njegovi Edifier zvučnici imaju DAC u seb (čim prihvaćaju Opti kabel).

Dakle, dovodi im digitalni signal.

Taj digitalni signal je negdje morao nastati, a nastao je u perthodnoj karici koja je onaj vanjski DAC (nazovimo ga "srednja karika"). Razumiješ li sada što me je zbunilo.

 

Pošto je on iz kompa izveo USB kabelom signal (koji je isto digitalni), pa ušao u vanjski DAC, pa iz vanjskog DACa (srednaj karika) nastavio optički digi signal do DACa u Edifierima... to mi se čini kao DAC preko DACa ili - što sam pitao - kako i zašto, ima li kakav bypass, a ne vidim mogućnost za njega.

 

Ako razumiješ - što, kako i gdje je signal iz USB kabela iz kompa pretvoren u optički? Pretvoren je u vanjskom DACu. Ili ako nije - što i gdje ga je pretvorilo u njega, kad iz vanjskog DACa ide optički kabei u drugi DAC (onaj u Edifier zvučnicima)? Barem je tako kolega opisao da ide.

 

Iskreno - pomalo mi je zbunjujuće.

 DAC- evi vrlo rijetko imaju  Optički audio izlaz.

Ako PC nema SPDIF  izlaze i digitalni signal se šalje sa USB kabelom, jednostavnije bi to bilo spojiti na SPDIF konverter, pa onda optikom na DAC.

 

U onom drugom slučaju, kada se na Edifier zvučnike šalje analogni signal, malo je problem što oni ( da, imaju i DSP) od toga prvo rade AD, pa onda DA pretvorbu.

Nepotrebno !

A i problem je ako ti šalješ taj analogni signal iz nekog kvalitetnog DAC-a , onda ga onaj lošiji u zvučnicima sigurno ne poboljša.

Svi ti integrirani DAC-evi u početnim uređajima nisu najkvalitetniji.

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.2.2020 8:53 (analogni).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...

Ah to pečenje kabela, zanimljivo mi je ovo s pečenjem u pečnici, prvo spečeš malo kabela, pa malo odojka 

Prvo odojka... kabel mora u već zagrijanu pećnicu, a i dok se kabel peče . sladiš se odojčićem 

 To onda odmah bude zagrijan kabel, ali da li bude i usviran? Možda ga miris svinjetine od pečenja prije usvira na neku svinjsku frekvenciju?   

Live long and prosper.
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak

 Na lepak se uvatili....

 

Inače, radio sam termičku obradu s jednim strujašem.

Dal se što dobilo, ne znam jer prije obrade nisam probao.

 

Rekoh već da strujaše radim sam.

Nije da ne vjerujem da rade neku zvučnu razliku, ali oni koji rade i koje sam čuo su malo preskupi.

 

Inače, te današnje strujne kabele uz uređaje ( konfekcijske pa i kvalitetnije) rade sve tanje i lošije.

Tako da mi se npr 5m kabela od usisavaća uredno zagrijava pri štekeru u zidu.

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.2.2020 9:03 (analogni).
12 godina
offline
Vaš audio kutak

Da 30 sati radio kabele i to po naputku Marohei manufakture...🤯..jesi izabra firmu...bolje da si odojka ispekao a ne kabele 😂.Jema bit da si u penziju otisa kad imaš toliko vrimena se zahebavat sa kabelima!I još ti rekao da su u rangu soma i vise eura,oce on to rec..ipak je to trgovac...a i Sumic se ubija od inovativnosti kod proizvodnje kablova..

AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 1
4 godine
offline
Vaš audio kutak

https://tooloud.co/na-testu-marohei-cables-maduro-s-kabeli/

 

Radi on solidne kabele.

A Sumić još bolje.

 

Dosta toga smo testirali i usporedili ih sa Audioquest, Kubala Sosna i Nordost  pri vrhu serije.

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.2.2020 9:14 (analogni).
 
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice