Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 11.151
|
čitano: 2.404.750
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
u krivu si, baš sve u hifi se može egzaktno izmjerit na nevjerovatnim rezolucijama s današnjom opremom. i sva mjerenja su takva da ih mogu napravit dva razlicita covika npr neko u australiji i ti u hrv i da dobijete iste rezultate!

baš brojevi i matematika pokazuju koji kabel se može koristit za šta.

znaći nema potrebe mješat subjektivni dojam s objektivnim mjerenjima.


e sad dali postoji neka skupina ljudi koja čuje bolje nego najbolja današnja oprema je druga tema u koju se nebi dira. iako sam mišljenja da se da lako testirat bez ikakvih mjerenja tj samo na osnovu dali se rezultati slušanja mogu potvrdit na taj naćin da je neko u stanju pogodit koji je koji npr kabel u više od 50% slucajeva.

rec na forumu ja cujem ja imam ovo ja imam ono nije mjerilo nicega.

naravno da iz grafova od 3 razlicita zvucnika(drivera) mozes vidit koliku kutiju treba, kolike snage amp, di su mu rezonance do koje frekvencije može bit koristan i linearan i još sto stvari, guglaj thiele small parametri. misliš da zvucnici nastaju samo po sluhu? ne nastaju ni samo po mjerenjima ali prvo biranje komponenti koje još nisu ni napravljene mora bit napravljeno po matematici pa tek onda mjerenja pa tek onda slušanje...
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Pitanje:

 

Jel ti priznaješ da analogni interkonekti i zvučnički kabeli čine razliku u zvuku ?

Ili, prevedeno: oni najbolji najmanje "iskvare" zvuk od točke A do točke B.

 

Ako čine, molim te lijepo da kažeš  kako bi ti to izmjerio i tim brojkama/ grafom nas uvjerio da npr. od tri, onaj B najbolje zvuči ?

 

Ja nisam spominjao drivere, nego graf odziva kompletnog zvučnika.

Kako bi prikazao neki graf nekog zvučnika da ( od tri) nama večini taj  najbolje zvuči ?

 

Valjda znaš da su mjerenja korisna u dizajnu, proizvodnji i kontroli Hifi komponenti.

A zadnja i najvažnija verifikacija je slušna proba.

 

Pa, B&W, Wilson Audio, Magico, Kharma.... sigurno ne puštaju svoje iole kvalitetnije zvulje bez slušne probe.

 

Velika zabluda nekih elektroničara, el. inžinjera i sl. je da, ako se nešto ne da izmjeriti ( ili nema mjerne razlike) onda ista ne postoji !

A veeelika večina ljudi je čuje ?

 

I ja sam bio u zabludi glede zvučne razlike kod dugitalnih kabela.

 

 Ljudsko uho/mozak ne sluša grafove i brojke već zvuk.

 

Jel se boja zvuka, timbar, mikro dinamika, otvorenost, transparencija, pozornica.... samo takk daju izmeriti i kazati decidirano:

 

"Viđe brojke ovog kabela/zvučnika/ ampa....to je tako milozvučno i po onoj drugoj krivulji to  naprosto rastura sa otvorenošcu i s timbrom"

 

John Atkinson ( Stereophile) redovito daje mjerenja na kraju svojih recenzija.

Večini korisnika to ne znači puno. Čitaju slušni ( subjektivni naravno) dojam.

Zašto on ne testira kabele ?

 

I na kraju, što bi uopće značilo neko mjerenje velikoj večini Hifi korisnika kada ih uopće ne razumiju.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 19:34 (analogni).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...
..

 

Velika zabluda nekih elektroničara, el. inžinjera i sl. je da, ako se nešto ne da izmjeriti ( ili nema mjerne razlike) onda ista ne postoji !

A veeelika večina ljudi je čuje ?

 


 

 

 

nije istina, ali prvo u blind testu pogodi 6 od 10 puta i onda mozemo razgovarat dalje...

5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Pitanje:

 

Jel ti priznaješ da analogni interkonekti i zvučnički kabeli čine razliku u zvuku ?

Ili, prevedeno: oni najbolji najmanje "iskvare" zvuk od točke A do točke B.

 

Ako čine, molim te lijepo da kažeš  kako bi ti to izmjerio i tim brojkama/ grafom nas uvjerio da npr. od tri, onaj B najbolje zvuči ?

 

Ja nisam spominjao drivere, nego graf odziva kompletnog zvučnika.

Kako bi prikazao neki graf nekog zvučnika da ( od tri) nama večini taj  najbolje zvuči ?

 

Valjda znaš da su mjerenja korisna u dizajnu, proizvodnji i kontroli Hifi komponenti.

A zadnja i najvažnija verifikacija je slušna proba.

 

Pa, B&W, Wilson Audio, Magico, Kharma.... sigurno ne puštaju svoje iole kvalitetnije zvulje bez slušne probe.

 

Velika zabluda nekih elektroničara, el. inžinjera i sl. je da, ako se nešto ne da izmjeriti ( ili nema mjerne razlike) onda ista ne postoji !

A veeelika večina ljudi je čuje ?

 

I ja sam bio u zabludi glede zvučne razlike kod dugitalnih kabela.

 

 Ljudsko uho/mozak ne sluša grafove i brojke već zvuk.

 

Jel se boja zvuka, timbar, mikro dinamika, otvorenost, transparencija, pozornica.... samo takk daju izmeriti i kazati decidirano:

 

"Viđe brojke ovog kabela/zvučnika/ ampa....to je tako milozvučno i po onoj drugoj krivulji to  naprosto rastura sa otvorenošcu i s timbrom"

 

John Atkinson ( Stereophile) redovito daje mjerenja na kraju svojih recenzija.

Večini korisnika to ne znači puno. Čitaju slušni ( subjektivni naravno) dojam.

Zašto on ne testira kabele ?

 

I na kraju, što bi uopće značilo neko mjerenje velikoj večini Hifi korisnika kada ih uopće ne razumiju.

 

 

 

 1. mi ne pricamo o zvucnicima nego o kabelima.

 

2. Nije valjda da prodavci lazu? Nemgouce.. Ja to ne mogu vjerovati... Zar njima nije jedini primarni cilj govoriti istinu, samo istinu i nista drugo osim istine... Daj mozes ti i i bolje od toga....

 

3. Velika zabluda ljudi jeste da cuju ono sto  ne psotoji. Taj efekat se zove placebo.... Mozes li dokazati da cuju? Zasto toliko bjezite od blind testova? Zasto niko nikad nije doakao da cuje nesto sto nauka i instrumeni ne mogu izmjeriti????

 

4. Definicija zvuka.  Posto nisi inzenjer evo ja ti kazem da  se apsolutno svaki parametar zvuka moze izmjeriti.... Vrlo precizno.....

 

5. Ajd nadji mi definicije tih pojmova da nesto naucim.....

 

6. Zato sto nema sta mjeriti kad svaki imalo kvalitetniji kabel zvuci isto. Zapitaj se ti zasto ne testira.... Koje je tvoje objasnjenje....

 

7. Konacno smo dosli do sustine. Ne mjere jer se ne razumiju u to.... Nije sramota reci da ne znas...... 

 

Vracamo se na pricu o izboru za mis.. U sise se ljudi razumiju i biraju one koje vole.... To nije sramota ali tu nema mistike.....I rucno vucenih zica kroz sablon od dijamantaili kako vec ono glasi onaj BS.....

 

 

Savjet ti je da procitas clanak o zvuku. Ako neki pojam ne razumijes rado cemo ti objasniti...

 

A ja cekam objasnjenje pojmova boja zvuka, timbar, mikro dinamika, otvorenost, transparencija, pozornica i kakve to ima veze sa kablovima....

 

I ne provociram samo pokusavam nesto nauciti ali ne vjerujem bajkama koje zvuce lijepo a nemaju nikakvo uoriste u cinjenicama....Misljenje nije cinjenica....

5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Father_Dougal kaže...
Posmatrač kaže...

Sad sam vidio da si dopunio post. Znaci priznajes da je clanak koji si linkao cisti BS koji se ne moze nikako provjeriti i koji nema uporista u danas poznatoj nauci.....

Da se razumijemo i na izboru za mis postavljaju razna pitanja i "traze" "ono nesto" u curama a na kraju izaberu onu sa najboljim sisama....

Legao sam na pod... :) ispada da hifiste, kao i mac usere, loži dizajn i tehnička izvedba više nego specifikacije i stvarna korisnost :)

 Uvjeri nas u suprotno ;)

I da se razumijem to je apsolutno legitimno. svi mi imamoneke stvari koje kupujemo i koristimo iako mozemo to isto odraditi sa puno jeftinijim stvarima. Ali nemjmo praviti od toga misteriju. Svidja mi se da ima ultra skupi sistem i extra precijenjen ekablove. Super. Ali budimo  realni zvuce isto kao i oni drugi koji nisu fancy ;)

 

Apple useri su sampioni takvih stvari. 

10 godina
protjeran
offline
Vaš audio kutak

... pjesma o gonoreji koju necete dobit mjerenjem ili buljenjem u kablove, ali slusanjem ili jebanjem uz slusanje hocete... gradela jedna od najboljih solaza... ajmo curke...

 

the pussification of todays youth cant handle metal of this magnitude
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 20:49 (Tallahassee).
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

@Promatrač

 

Da, očito je da nemaš neki kvalitetan Hifi sustav, ili ako imaš zasigurno nisi isorobao na njemu razne interkonekte, digitalne i zvučničke kabele.

 

Ispribaj, prikaži ovdje i čuo/ne čuo; sve pet.

To je tvoje zapažanje.

 

A inaće pričamo k mjersnju opčenito za Hifu, ne samo za kabele( tako je i Dybar postavio tezu).

 

Uostalom, pitanje je nije niti bilo upućeno tebi.

Jer ( kao što si rekao) vjerojatno nisi vičan Osciloskopima, A.Analizerima, Univerzalcima i sl.

 

Ti bi dakle mjerio zvuk, kao takav. Pa si dao Wiki svezndar da mi neuki naučimo što je to.

Izmjerio bi brzinu zvuka, frekvencije istog, harmonike (možda), zvučni potisak i tlak, glasnoću......i na temelju toga bi zaključio da  je neki kabel ( uređaj) bolji od drugog.

 

https://www.google.com/search?client=ms-android-samsung&source=android-home&source=hp&ei=tXFZXvHONYjIrgSH9ISgDg&q=parametri+zvuka&oq=&gs_l=mobile-gws-wiz-hp.1.1.41i13j41l3.0.0..6892...0.0..0.0.0.......0...........4.PMhk-zdR1PY

 

Vidi pod 3.2. Mjerenje zvučnih signala.

 

A št ćemo sa subjektivnim parametrima zvuka ?

( Vidi pod Dinamika i sl u linku).

 

Da, iz sustava dolazi zvuk ( zvučni valovi), ali mi ipak slušamo glazbu, a ne zvuk.

 

https://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=56724

 

Nisi se niti potrudio da proguglaš da su ono parametri glazbe, puno prije definirani od postojanja Hife.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 21:11 (analogni).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...
..

 

Nisi se niti potrudio da proguglaš da su ono parametri glazbe, puno prije definirani od postojanja Hife.

 

 

 
po tome je rezolucija ccd chipa u digitalnom foto aparatu nebitna, jer fotografija postoji prije digitalnih foto aparata?

aj lec.

15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Majstore analogni, postoje uređaji koji su daleko osjetljiviji tj bolje cuju zvuk od ljudskog uha ili ti mislis suprotno?
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak

Naravno da postoje kolega.

Ali oni mjere zvuk.

Ne mjere njegove subjektivne parametre.

 

A ljudsko uho verificira glazbeni zapis u cjelini.

Daje ( subjektivni) dojam, sintetizira sve te parametre zajedno s mozgom u cjelinu.

Kazuje nam da li nam se sviđa boja zvuka, timbar, mikro i makro dinamika, otvorenost, raspored parnih i neparnih harmonika i sl.

 

Kad bi to tako bilo, onda bi HIFI dućani nabavili takve Audi Analyzere i sve ti izmjerili.

Jebeš onda slušanje....

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 21:18 (analogni).
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak

meni harmonijska distorzija zvuci dobro, i to u velikim postocima, iskreno ni sam neznam šta bi misli o tome.... 

15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Hmm hifi ducani? Sta su to neke znanstvene ustanove ili trgovine koje postoje samo zbog profita? Ja sam skoro 100% uvjeren da je ovo drugo a i cini mi se da sve ove nabrojene parametre mozes izmjeriti, povezat u cjelinu i analizirat daleko bolje nego uho. No svatko ima soje viđenje svijeta oko sebe.
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Naravno da postoje kolega.

Ali oni mjere zvuk.

Ne mjere njegove subjektivne parametre.

 

A ljudsko uho verificira glazbeni zapis u cjelini.

Daje ( subjektivni) dojam, sintetizira sve te parametre zajedno s mozgom u cjelinu.

Kazuje nam da li nam se sviđa boja zvuka, timbar, mikro i makro dinamika, otvorenost, raspored parnih i neparnih harmonika i sl.

 

Kad bi to tako bilo, onda bi HIFI dućani nabavili takve Audi Analyzere i sve ti izmjerili.

Jebeš onda slušanje....

'Subjektivni parametri zvuka', kako ih ti zoveš, su izmišljotina i bilo tko ih može interpretirati kako god poželi, jer ne postoji definicija koja bi jasno dala do znanja o čemu se točno radi.

Problem sa tobom, a i ostalima koji se ne date krstiti, jest to što ne želite shvatiti da niti jedan od vas nije u stanju istu pjesmu sa istih zvučnika na isti način doživjeti to jest čuti, jer ne čujete isti frekventni spektar niti imate identične slušne krivulje, niti su te krivulje linearne. Niste kompetentni davati ikakav sud o zvuku osim 'meni se sviđa takav zvuk', ukoliko ste u stanju odbaciti sud vašeg uma o riječima pjesme, melodioznosti, dakle, umjetničkom dojmu, te se koncentrirati isključivo na boju i kvalitetu zvuka.
Malo tko je to u stanju, nemojte si laskati.

Mjerni instrumenti sa kalibriranim mikrofonom nemaju mišljenje, nemaju nelinearne krivulje, za razliku od ljudi, moguće ih je kalibrirati da budu ultralinearni, te da dva instrumenta daju jednak rezultat u istom mjernom okolišu. To niti ti niti tajo, da se nađete u istoj sobi, ne možete niti ćete ikad moći, tajo je, ako se dobro sjećam, starija osoba, sluh je tu odavno oštećen, a nisi niti ti cvećka, kao niti itko iznad četrdesete, uključujući tu i mene.
Strahovito je narcisoidno i egocentrično za sebe misliti da čujete bolje od mjernog instrumenta; ne čujete. U stanju ste, za razliku od instrumenta, imati mišljenje o nekom zvučniku, instrument boli briga za to jesu li kablovi vakuumirani, koliko košta zvučnik kojeg se mjeri, i za ego trip vlasnika. A koliko vidim, niste niti u stanju pojmiti pozitivne strane mjernog instrumenta, jer naravno da imate tretirane sobe, bastrapove, akustičke spužve, postavljene na takav način da efektivno blokiraju refleksije, a ne na 'sluh', jer nemate blage veze kako zvuči primarna, sekundarna i tercijarna refleksija, jer ju niste u stanju sluhom izolirati.

Dođavola.

Živcirate me; imate tako dobru tehnologiju na dohvat ruke, koja vam može pomoći da još kvalitetnije uživate u glazbi, no bojite se da vam ego ne bude povrijeđen i da vam glupi instrument od sto eura pokaže da ste zabadava potrošili silne novce na kablove, umjesto da ste te novce uložili u akustični tretman prostora.
http://www.aes.org/e-lib/browse.cfm?elib=17839 pročitajte ovo; dobro štivo, pisano od strane genijalne osobe, koja je pomagala u konstrukciji mnogih zvučnika harman grupacije, pogledajte malo koje firme su pod njom okupljene.
Te stvari su poznate otkako je svijeta i vijeka; no audio časopisi i samozvani audiofilski gurui vas uvjeravaju upravo u suprotno, jer inače ne bi mogli prodavati gomiletinu smeća uvjeravajući svoju klijentelu da im baš to treba, a da audio inžinjeri, koji se školuju maltene cijeli život, ne znaju ništa naspram propalog studenta ekonomije koji je umislio da je zlatouhi i u to uvjerio svoju otupjelu okolinu.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Tko će te pojedinačno izmjerene parametre povezati u cjelinu i

analiziarti ?

Kompljuter ?

Čovjek ?

 

Ako je ovo drugo, opet će rezultati biti osobni, dakle subjektivni, jer će ih svaki pojedinac protumačiti na svoj način.

 

Je se mjeri dal bolje pjeva Vnko Coce ili Milo Hrnić?

Ili se sluša ?

 

Još nisu izmislili tako složen instrumenat koji bi razlučio kakav se to sklad/nesklad parnih i neparnih harmonika više sviđa ljudskom uhu/mozgu.

Ili koja boja tona, ili koji odnosi mikrodinamike, kakva otvorenost zvuka...

 

Ili kako to timbralno više paše zvuk klavira sa zvučničkim kabelima iz Elkopa i s onim malo boljim iz Audio Cinema Arta.

 

Niti jedan instrumenat ne pokazuje to kako zvuk/zvučni zapis čuje sinteza ljudskog uha i mozga.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 22:04 (analogni).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

@Promatrač

 

Da, očito je da nemaš neki kvalitetan Hifi sustav, ili ako imaš zasigurno nisi isorobao na njemu razne interkonekte, digitalne i zvučničke kabele.

 

Ispribaj, prikaži ovdje i čuo/ne čuo; sve pet.

To je tvoje zapažanje.

 

A inaće pričamo k mjersnju opčenito za Hifu, ne samo za kabele( tako je i Dybar postavio tezu).

 

Uostalom, pitanje je nije niti bilo upućeno tebi.

Jer ( kao što si rekao) vjerojatno nisi vičan Osciloskopima, A.Analizerima, Univerzalcima i sl.

 

Ti bi dakle mjerio zvuk, kao takav. Pa si dao Wiki svezndar da mi neuki naučimo što je to.

Izmjerio bi brzinu zvuka, frekvencije istog, harmonike (možda), zvučni potisak i tlak, glasnoću......i na temelju toga bi zaključio da  je neki kabel ( uređaj) bolji od drugog.

 

https://www.google.com/search?client=ms-android-samsung&source=android-home&source=hp&ei=tXFZXvHONYjIrgSH9ISgDg&q=parametri+zvuka&oq=&gs_l=mobile-gws-wiz-hp.1.1.41i13j41l3.0.0..6892...0.0..0.0.0.......0...........4.PMhk-zdR1PY

 

Vidi pod 3.2. Mjerenje zvučnih signala.

 

A št ćemo sa subjektivnim parametrima zvuka ?

( Vidi pod Dinamika i sl u linku).

 

Da, iz sustava dolazi zvuk ( zvučni valovi), ali mi ipak slušamo glazbu, a ne zvuk.

 

https://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=56724

 

Nisi se niti potrudio da proguglaš da su ono parametri glazbe, puno prije definirani od postojanja Hife.

 

 

 Opet skreces sa teme. Ni na jedno pitanje nisi odgovorio. Dajes link na google search a ne na konkretnu stranicu. nisi demantovao niti jednu stvar koju sam naveo. Samo okreces pricu kako ti znas niko drugi koji ne vjeruj u BS prodavaca ne zna.  Subjektivno se ne moze mjeriti ali isto tako  ne moze biti cinjenica. Ako sam aj isprobao sve sto i ti i opet se en slazem sa tobom sta ces onda reci? Da sam gluh? TI sve znas sve si isprobao i sve osjecas. Ultimativna cinjenica audiofila jeste da je jedini svarsen i nepogresiv instrument ljudsko uho a u kablovima se desava nekakava magija koja ima veze sa nekakvom duzinom kristala i poliranja povrsina i skin efekt koji ne mozes naci nigdje osim na audifilski forumima. Imas li ikakav link koji ne vodi na audfile i prodavace opreme za iste? Ili se zvuk stvara u paralelnom svemiru za koje zakoni fizike poznati covjecanstvu ne vrijede?

Evo ti jos jednom link sa definicijom i opisom fizikalne pojave zvane zvuk. Koji parametar cini razliku u kabelu a da ovdje nije objasnjen i  ne moze biti mjeren. Dinamika se nigdje ne spominje...

 

I ne postoje subjektivne cinjenice. Samo misljenja. 

15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Neeeceeee meni Coce dobro zvucati ni da promjenim kablove 100 puta. ;D To je taj subjektivni dojam valjda.
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...
..

 

Niti jedan instrumenat ne pokazuje to kako zvuk/zvučni zapis čuje sinteza ljudskog uha i mozga.

 

 odlicno, doda bi samo detalj da postoje instrumenti koji pokazuju s visokom preciznosti sve sta se događa do ljudskog uha.

placebo je priznat i poznat, zašto nebi pripisali te neke čujne razlike baš placebu?

ali nekako mislim da je ovde tema vaš audio kutak a ne vaš sluh? pa mi nije jasno cemu nervoza kad neko koristi mjerenja za svoj audio kutak.

sta ekipa sta cita ovo ima konkretno od toga šta neko tu čuje razliku između kabela s teflonom ili s nekom bezveznom plastika izolacijom? apsolutno ništa. niti je to tema tu!
dok bi neko moga iskoristit npr mikrofon na mobitelu s ugašenim automatic gain kontrolom i bar u spektru ljudskog glasa ispolirat frekvencijski raspon svog sistema, bar donekle jer nije kalibrirani mikrofon i dobit bolje iskustvo slušanja u svom kutku.

uglavnom tema opet otišla kvragu... iman osjecaj da se ovaj analogni registrira samo za sprdat.

4 godine
offline
Vaš audio kutak

Father_D živciramo...

 

Promatrač ne zna ili nije shvatio koji su to subjektivni parametri zvuka ( i glazbe), pa se čudi što npr ne možemo izmjeriti Dinamiku

(pogotovu ne mikro).

Na što da ti odgovorim ?

 

http://www.aes.org/par/c/

 

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://hrcak.srce.hr/file/185679&ved=2ahUKEwjyxKbFl_XnAhWqlYsKHfCrA7MQFjAKegQIBBAB&usg=AOvVaw2jEinzGi1XERReKImcB6F_

 

Volim AES.

Koji su to oni protokoli s kime "izmislili" ?

 

Pa što je s vama dečki ?

 

Vi bi u audiofilsklm hobiju mjerili kvalitetu sustava s

instrumentima ?

S kojima ?

I što bi mjerili ?

 

http://www.audiologs.com/ozrenbilan/vodovi.htm

 

http://www.audiologs.com/ozrenbilan/interk.htm

 

A i ovaj ing Bilan ( i bivši predavač na splitskom faksu) pojma nema..

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 22:53 (analogni).
 
0 1 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak

ocito provociras, nemoj. neki samo slušaju, neki i mjere i slušaju, koga briga.

jasno da je bivši kad tvrdi da trebaju bit iste dužine kabeli za audio, pa nije to rf.
a krasni su i ovi interkonekti s chinchevima iz chipoteke onim plasticnim najgorim koji nemaju uopce dobar kontakt jer koriste dva razlicita materijala za spoj.
naravno covik prodaje knjigu.

ima li neko ko nema direktne koristi da tvrdi ove stvari???

a ovo da se ne može mjerit dinamika je smješno, evo ti papir 33 dolara pa citaj http://www.aes.org/e-lib/online/browse.cfm?elib=17464

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 23:00 (dabar_solta_V2).
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Da, stavih naglasak na mikrodinamiku, jer se nešto od makrodinamike dade izmjeriti...nešto...

A odnos mikrodinamike U  Onom AES  Linku se dobio slušanjem. 

 

"Peak-to-average ratio (or crest factor) type of measures had little or no correlation. The ratings of perceived microdynamics were obtained in a listening experiment, with stimuli consisting of music and speech of different dynamical properties."

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 23:34 (analogni).
 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Uf, sad sam se sjetio da smo još 2008 kolega Volegradele i Doro iz Zg k meni dofurali jedan Primare integrirac na slušanje.

 

Kako smo bili mlađi ( a ja se tek napola uhodso nakon pauze od Hife) dovukao sam od kolege elektroničara osciloskop da izmjerimo zvuk Primare-a.

Jerbo nas trojica to nismo mogli onda dokučiti ušima....

 

Moš mislit....

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Da, stavih naglasak na mikrodinamiku, jer se nešto od makrodinamike dade izmjeriti...nešto...

A odnos mikrodinamike se dobio slušanjem. 

 

"Peak-to-average ratio (or crest factor) type of measures had little or no correlation. The ratings of perceived microdynamics were obtained in a listening experiment, with stimuli consisting of music and speech of different dynamical properties."

 U svakom postu izmislis nesto novo. ja jos uvijek cekam definiciju dinamike a ti sad uvodis mikro i makrodinamiku. Imas li ikakav mjerodavan izvor tih svojih  tvrdnji ili ih izmisljas u hodu......

Izvor kao sto kolgea gore kaze koji nema interes da izmislja ili laze. 

 

 

4 godine
offline
Vaš audio kutak

To na engleskom ti je iz onog tvog AES linka.

 

Dakako da postoji mikro i makro dinamika.

Samo ti ne znaš njenu definiciju.

 

To je odnos između ........eg i  ...........eg dijela u nekoj glazbenoj dionici....ili...

Foobar ima to za izmjeriti...

 

Dinamika je pojam koji se koristi vrlooo dugo kod opisa izvedbe glazbenig djela....guglaj...

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 23:39 (analogni).
 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Potpisujem.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Vaš audio kutak

Cekaj malo jesu se ovo opet neki mjeritelji vratili u temu sa svojom famoznom tezom kako prvo triba sve izmjerit pa tek onda uzivat u glazbi!?Umrijet cu od smijeha.. sta ste dosadni toliko vise,pa daj jel imate nesto podataka sa tih svojih mjerenja?Jel ima neko nekakvo mjerenje od mog Pathos Logosa ili mozda Opera Seconda koje imam kod sebe u sistemu?Zanima me cisto onako da znam zasto sam dao novce jer trenutno zivim u totalnom neznanju ,jer eto jos nije doslo par znanstvenika do mene sa mjernim instrumentima!

Daj te mi popis nekih komponenti za koja ste radili mjerenja da ljudi znaju kad budu kupovali,stavit cemo u neku posebnu temu i nadopunjavat da se vidi!

 

Pa cekaj di igdi na svitu se zvucna  kvaliteta nekog sistema/komponente vrednuje mjerenjima,koje su oznake kvalitete,kako se boduje to?Kako se izracunava sinergija između komponenti,koja je formula da skratimo mukotrpni put slaganja sistema i slusanja razlicitih komponenti?Jer se moze taj svestrani instrument namisti po volji korisnika,npr kad doma dojdem nadarka pa uzme u obzir i to moje stanje uma pa prilagodi mjerenje..??

 

Znaci sad kad bi ja pozvao kolegu Dabra ili Fathera na slusanac kod mene i casu vina oni bi dosli do mene sa mjernim uređajima?Puknes jebacki mikrofon,upalis sitem,taj stroj cuje kako to svira i izbaci odma ocjenu...daj bacit cu se kroz prozor!

 

A ti Filo smanji dozivljaj povata si se sa cilim forumom a dosa si ima para dana,ovako pricekaj par dana i sve poklopi odjednom!

AUDIOFIL
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Vaš audio kutak

U dosta časopisa naprave mjerenja prilikom recenzije opreme.

Molim "mjeritelje" s ovog foruma da mi točno objasne kakav zvuk ima ovo pojačalo, prilažem sliku sa mjerenjima i specifikacijama iz časopisa.

 

Zanima me kakav je bas, da li je čvrst i brz ili je spor i raspušten, muljav.

Zanimaju me srednji tonovi, da li su previše izraženi prema napred, da li su povučeni ili da li su balansirani i ugodni za slušanje.

Za viske tonove da li su ugodni za slušati bez da postanu "harsh" a da pri tome ne gube frekvencijski range.

 

Zanima me overall zvuk kakav je jer može biti raznih varijacija, da li je brz, agilan, precizan i balansiran ili neko područje odskače te stvara meni neodgovarajuću zvučnu sliku.

 

Da li će biti previše niskih tonova koji će ubiti ostale frekvencije, i time napraviti da je zvuk mrtav i muljav, neslušljiv.

 

Da li će iskakati srednji tonovi te neću moći slušati ženske vokale jer će ječati.

 

Da li će visoki tonovi toliko prštati da će biti neslušljivo te da li će mi uši stradati od pre velike količine visokih tonova.

 

Pitao sam neka osnovna pitanja te vas molim vaša mišljenja, na osnovu mjerenja sa slike, o zvučnim karakteristikama ovog pojačala.

 

Za sada me ne zanima širina zvučne slike i ostale bitne stvari, zanimaju me samo ove osnovne stvari koj mi možete reći s obzirom na mjerenja.

 

Nemojte se izvlačiti na to da sva pojačala zvuče jednako, jer isto ovo mogu pitati i za zvučnike, mogu vam naći mjerenja zvučnika.

 

Recimo da je sva ostala oprema na kojoj je mjereno te da je prostorija identična onoj u kojoj su rađena mjerenja, tako da imamo čist prikaz onog što možete pročitati iz priloženog mjerenja.

 

Ukratko, na osnovi priloženog mjerenja od strane stručnjaka koji su mjerenje dali u časopis, molim vas opis zvuka koji ću dobiti jer po vama u mjerenju piše sve,

 

pozdrav

 

 

 
1 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Hu, gdje nađe tu mrcinu !

 

Sad će "Merniki" to razbucat.....

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Da, stavih naglasak na mikrodinamiku, jer se nešto od makrodinamike dade izmjeriti...nešto...

A odnos mikrodinamike U  Onom AES  Linku se dobio slušanjem. 

 

"Peak-to-average ratio (or crest factor) type of measures had little or no correlation. The ratings of perceived microdynamics were obtained in a listening experiment, with stimuli consisting of music and speech of different dynamical properties."

 

analogni kaže...

To na engleskom ti je iz onog tvog AES linka.

 

Dakako da postoji mikro i makro dinamika.

Samo ti ne znaš njenu definiciju.

 

To je odnos između ........eg i  ...........eg dijela u nekoj glazbenoj dionici....ili...

Foobar ima to za izmjeriti...

 

Dinamika je pojam koji se koristi vrlooo dugo kod opisa izvedbe glazbenig djela....guglaj...

 Mjeri nemjerljivo ;;)

 

7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Zoki B kaže...
... da li je čvrst i brz ili je spor i raspušten, muljav.

Zanimaju me srednji tonovi, da li su previše izraženi prema napred, da li su povučeni ili da li su balansirani i ugodni za slušanje.

Za viske tonove da li su ugodni za slušati bez da postanu "harsh" a da pri tome ne gube frekvencijski range.

 

Zanima me overall zvuk kakav je jer može biti raznih varijacija, da li je brz, agilan, precizan i balansiran ili neko područje odskače te stvara meni neodgovarajuću zvučnu sliku.

 

...

 

Da li će visoki tonovi toliko prštati da će biti neslušljivo te da li će mi uši stradati od pre velike količine visokih tonova.

 

...

 

Za sada me ne zanima širina zvučne slike i ostale bitne stvari, zanimaju me samo ove osnovne stvari koj mi možete reći s obzirom na mjerenja.

 

.

...

 

 

 odlicna ideja, ja sam za to da kad se vec svadjamo da budemo konstruktivni pa se bar dogovorima oko podebljanih izjava jer je to problem u pro audiu i hifi opčenito, amo napravit nekakav cheatsheet koji ce napokon povezat pojmove s nekim okruglim brojevima nešto ko kako je nasta loudness graf..

npr kolegi taji prštanje visokih je na 12KHz a tebi je na 14KHz pa je nemoguce s bilo kakvim mjerenjima išta razumno napisat dok se vi ne dogovorite šta točno znaće navedeni pojmovi.

mjerenja su definitivno korisna to nije sporno, sporno je jedino tumačenje istih.



edit: sta je to na grafu neka razglasna d klasa?




Poruka je uređivana zadnji put sub 29.2.2020 12:55 (dabar_solta_V2).
4 godine
offline
Vaš audio kutak

@Posmatrač,

 

Krivo sam napisao, ne " za izmjeriti" nego za prikazati u Foobaru (i to odlaskom u Dynamic Range meter).

 

Taj njegov programski dodatak samo na početku i to samo jednom prikaže Dinamyc Range (npr 9) i to je sve.

Ne mjeri apsolutno ništa kontinuirano.

Jer nema baš previše načina kako da to uradi

To ti prikaže i kada taj glazbeni naslov ne svira (desnim klkom na naslov i DRM prikaže.. neki broj i to je sve..)

 

I to radi samo u digitalnoj domeni.

 

A Kad i bi nekim softvare programom kontinuirano mjerili neki digitalni dio pri pri plejanju i to predočili da se to tako čuje, bi to bio nonsens.

Gdje je tu DA konverzija, izlazni analogni dio, amplificiranje, zvučnici, kabeli...

 

A i radi se o ukupnoj dinamci, jer postoji mikro i makrodinamika.

 

Vulgaris kazano, dinamika je odnos između najglasnije i najtiše dionice u nekoj sekvenci glazbenog dijela (ili može i u cjelini).

Nešto od toga (makro) se dade izmjeriti (AES), a puno toga ne.

A kako to čuje ljudsko uho je sasvim drugi par rukava.

 

I , jesi li dokučio kako zvuči onaj amp što ga linkao kolega Zoki....?

Poruka je uređivana zadnji put sub 29.2.2020 12:58 (analogni).
 
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice