Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 11.151
|
čitano: 2.403.131
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
Zoki B kaže...

Evo frend završio difuzor.

Osobno bi stavio bezbojan lak, on je staio tamniji ali fantastično je ispalo :)

Ukupna dimenzija sa okvirom duljina 137cm, visina 46.5cm.

I na Upscaleaudio firmi, UK, se na zidu diči sličan difuzor, dapače, čak 2 komada (dok lik predstavlja Tannoy, nebitno 

  ).

 

 Cek oli ovo nije firma iz USA?

AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Vaš audio kutak

Ovi difuzori su mi izgledom zanimljivi,ali di kako sta...kako znat gdje stavit,mislim ja bih povise TV,tako imam najvise golog zida!

 

https://www.thomann.de/gb/vicoustic_wavewood_diffuser_ultra_cherry.htm

AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
volegradele kaže...

Ovi difuzori su mi izgledom zanimljivi,ali di kako sta...kako znat gdje stavit,mislim ja bih povise TV,tako imam najvise golog zida!

 

https://www.thomann.de/gb/vicoustic_wavewood_diffuser_ultra_cherry.htm

 Jesi vidio ovo?

 

 

Može se i od toga jeftino napraviti.

16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak

Ja sam to kupio 2 komada...nema tu kruha...možda kad se stavi preko toga neko pletivo kao u njegovom slijedećem videu o tome...



Isto tako mozes kupit u Lidl-u ili mozda Bauhaus-u one plasticne ploce za stavljat alat...

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.3.2020 23:53 (djigibao).
14 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
djigibao kaže...

Ja sam to kupio 2 komada...nema tu kruha...možda kad se stavi preko toga neko pletivo kao u njegovom slijedećem videu o tome...



Isto tako mozes kupit u Lidl-u ili mozda Bauhaus-u one plasticne ploce za stavljat alat...

Ja kad bi od toga radio, napravio bi okvir od drveta, ovo iz ikee bi služilo kao prednji dio i unutra bi se dalo nešto složiti, npr akustična spužva ili nešto slično.

Spužve mi izlgedaju katastrofa no kada bi se moglo sakriti u ovo bilo bi ok.

Naravno to nije neko ultra rješenje, ali bi ok izgledalo i radilo bi svoj posao koliko toliko.

Hebiga, rijetko tko od nas ima prostor samo za slušanje glazbe a ovo bi ok izlgedalo :)

 

 

4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
minarelli kaže...
analogni kaže...

Dragi kolega Minarelli,  nitko od tebe ne radi ništa.

Ono na mojoj slici iza nije bio Ayon Triton, ako se dobro sjećam,  a ja sigurno nisam slušao neispravan zvučnik.

 

O nekom skurenom visokotoncu nemam pojma.

Niti sam to istraživao.

Nema samo jedan takav zv u mom kraju.

 

Ne znam dal se baviš bedastoćama, sam spoznaj to.

 

Zasigurno više neću stavljati nikakve slične slike iz moje arhive, moja greška, jer se onda time manipulira.

 

 

Ja ne velim da ja možda ne griješim, samo ponavljam, previše je sličnosti koje sam već naveo između slike koju si ti stavio, i slike s njuškala i lika sa skurenim visokotoncem kojeg je Tajo zvao

 

A i tvoja reakcija mi je čudna, da si samo napisao tu u temi doslovno - ne nije to taj zvučnik, još bi ti povjerovao, al pošto po ne znam koji put editiraš postove, i još mi šalješ poruke da pobrišem slike, te da ne komentiram to s Tajom, jako si mi sumnjiv

 Svaka čast kolega, s pravim smejrnicama se čudo može otkriti i učiniti. U biti, nikad ne znaš tko i iz kojeg kraja i doba raspolaže nekom informacijom, a MA velikih kutija nema baš... nema. I to pogotovo "tamo"  pa mi je podatak iz doba od kad raspolažem informacijom nekako zablinkao u memoriji... jbg, a kažu ovdje da sam picajzla, ha ha (jednom mi je volegradele rekao da kao da radim na pravnim ugovorima, ha ha).

Ponekad i treba biti dosljedno temeljit... gledati, vidjeti, uočiti, slušati, čuti, povezati, zaključiti... ne nagliti... polako, kockica po kockica...   

 Naravno da moram odgovoriti na gornje proizvoljne "konstrukcije" i nagađanja, te se nadam da ne spadaju u kategoriju "podmetanja".

Dao sam si truda i nazvao prodavatelja koji na njuškalu prodaje one druge zvučnike sa slike (Monitor Audio platinum PL 200 II). Dakako on je  iz "tamo".....a tamo je sve pustoš od audiofilije....aha...

 

Nikada, baš nikada taj čovjek nije prodavao seriju tih zvučnika sa "skurenim" visokotoncem !!!

Tko to želi provjeriti može ga slobodno nazvati. I naravno, pogledati navedene zvučnike.

I dakako, može birati između tri boje zapakiranih zvučnika (sa svom pratećom dokumentacijom; crni, crveni i oak) !

 

Ako je nekome neki "podatak" iz doba" kad raspolaže informacijom  ( od kada to i od koga?) " zablinkao u memoriji", je njegov problem. Neprovjerljiva "informacija", nažalost !

Isto tako, ono "dosljedno temeljit" u kontekstu navedenog, spada pomalo u nonsens....

 

Glede prvih zvučnika koje sam više puta slušao, oni još uvijek sviraju u sustavu kolege i nemaju neposredne veze sa zvučnicima koji se prodaju u oglasu.

 

Ovo sam napisao u dobroj namjeri da se korisnici ovog foruma/Topica ne dovode u zabludu sa neprovjerenim informacijama.

Pozdrav,

 

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 30.3.2020 11:54 (analogni).
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Vaš audio kutak

Ne znam jeste li vidjeli, Sonus Art nudi 15 dana besplatno isprobavanje opreme kod kuće. Više info na njihovoj stranici.

 
0 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
icek_picek kaže...

Ne znam jeste li vidjeli, Sonus Art nudi 15 dana besplatno isprobavanje opreme kod kuće. Više info na njihovoj stranici.

 Vjerojatno kao i kupnja preko weba, naručiš, platiš ako ne želiš i neoštećeno vratiš i dobiješ pare natrag.

Čisto sumnjam da griješim, no moguće je....

16 godina
offline
Vaš audio kutak

...vezano za ugođavanje slušne sobe...

 

Na Aliju imaju nesto povoljno (upitno je koliko je ucinkovito), npr. KLIK

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.3.2020 16:01 (djigibao).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Vaš audio kutak

...evo malo mjuze za veceras...Neal Francis...nikad cuo ali je dobra mjuza

 

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.3.2020 23:48 (djigibao).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Dead kaže...
Zoki B kaže...
tajo1960 kaže...
Zoki B kaže...

Emiti 20 su novi 5200, tako da će biti značajan skok, bar cjenovno :)

To je drugi range i nemre se uspoređivati, no kako sam napisao gore treba čuti prije.

 Za istu lovu, 14.500,00 kn imaš i floorstandere Audiovector QR3. Ako ti se sviđa danski zvuk onda bi ove mogao uzeti u obzir.

Valjalo bi poslušati svakako, no nemam baš pozitivina iskustva sa samostojećim zvučnicima u malim prostorima.

No budem ih poslušao, thx na prijedlogu :)

 

Edit: pogledao par reviewa, nisu se baš proslavili :)

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.3.2020 8:19 (Zoki B).
 
0 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak

Zoki koliko ti ono soba ima kvadrata?

 

To sa samostoječima i manjim sobama po mom iskustvu i nije baš točno(osim sa (pre)velikim Monitor Audiom BR6), valjda sam naletio na takve modele, evo kod mene s Q Acoustics 1030 nije bilo niti traga bumijanju, sa sadašnjim Quadovima isto, s povećim standmountom Acoustic Energy Aelite 2 koji ima dva midbassa također nisam imao problema, dok mi je mali Monitor Audio RX1 radio probleme u basu, soba je cca 15m2

14 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
minarelli kaže...

Zoki koliko ti ono soba ima kvadrata?

 

To sa samostoječima i manjim sobama po mom iskustvu i nije baš točno(osim sa (pre)velikim Monitor Audiom BR6), valjda sam naletio na takve modele, evo kod mene s Q Acoustics 1030 nije bilo niti traga bumijanju, sa sadašnjim Quadovima isto, s povećim standmountom Acoustic Energy Aelite 2 koji ima dva midbassa također nisam imao problema, dok mi je mali Monitor Audio RX1 radio probleme u basu, soba je cca 15m2

 16 kvadrata je soba.

Kupio sam isti stan kao i onaj u kojem sam odrastao, isti je ko od staraca.

Imao sam dosta samostojećih zvučnika tokom 25godina, i nije se pokazalo ok.

 

Stoga i zadnjih 10tak godina koristim samo stand mountere.

 

Koliko god bili ljepši floorstanderi treba biti svjestan šta i kako.

 

Današnji stand mounteri imaju poprilično basa, nije kao prije x godina i mislim da nema potrebe uzimati floorstandere pored današnjih monitora za manje prostore, koliko god oni ljepše izgledali.

 

No to je moje mišljenje.

11 godina
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak

Da slažem se, ja isto više naginjem standmountima, al sam si našao samostojeći koji više zvuči ko standmount nego ko samostojeći, znam jer sam imao manjeg brata 11L2, mada je ovaj moj samostojeći dosta mali zvučnik, za podni

14 godina
offline
Vaš audio kutak

Dali Rubicon 2 su isto interesantni zvučnici, oni me isto zanimaju uz MA gold 100, no treba čekati da se ovo smiri pa poslušati.

Samo do kad će sve ovo trajati je pitanje.

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
..

 

I tu se nameće zaključak da se ponekad, u realnim okolnostima, izbor "višlje osjetljive kutije" nameće kao bolji, kao realno iskoristiviji izbor.

...

 svašta si reka, puno toga nažalost ne stoji, nemoj se ljutit al moram komentirat.

ne moraju mali zvucnici imat velik hod(xmax) radi litraže kutije nego radi male membrane, kutija se ne radi od samo jednog parametra nego od kombinacije svih pa možeš reć da se kutija radi po kolicini zraka pomaknutog driverom šta znaci da se hod membrane (xmax) i promjer membrane gledaju zajedno a ne samo odvojeno.

tocno zato su dobri razglasni driveri za diy ekipu, u pravilu imaju višu iskoristivost i ako si limitiran snagom jedino logicno.

ali nije sve tako crno bjelo, hifi zvucnici su tradicionalno niže iskoristivosti jer je lakše imat pojacalo od 100w po kanalu nego pojačalo s 6 puta nižim pragom šuma.

iskoristivost nema baš na taj nacin veze s kolicinom basa, prije je slučaj da si ima pojačalo s visokim/lošim damping faktorom koji ima problem s ogrominm motorom na zvucniku niske iskoristivosti, tj nisi dobro "upari" sistem.


Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Vaš audio kutak

DYnaudio Emit m20, 86db na 4ohm i imaju sasvim finog basa i kada su stišani, nemam problema s tim.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Vaš audio kutak

Dali i MA imaju vrlo drugaciji zvucni podpis, mislim da se prvo mora odluciti koje su vlastite preference, a onda kakva bi bila sinergija ...

~~ sound sommelier ~~
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Zoki B kaže...

Dali Rubicon 2 su isto interesantni zvučnici, oni me isto zanimaju uz MA gold 100, no treba čekati da se ovo smiri pa poslušati.

Samo do kad će sve ovo trajati je pitanje.

 Imao sam ih prilike poslušati u Nove boje zvuka prije par tjedana i teško razočaranje (pričam o Rubiconima). Doduše, bili su spojeni na Yamahu rn 803d receiver koji ipak nije u klasi zvučnika.

Od bookshelfova u tom cjenovnom razredu koje sam poslušao (Kef r3, B&W 706, Dali Rubicon 2, Dynaudio Evoke 20), Kefovi su mi ostavili uvjerljivo najbolji dojam. Just my two cents...

12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
Zoki B kaže...

Dali Rubicon 2 su isto interesantni zvučnici, oni me isto zanimaju uz MA gold 100, no treba čekati da se ovo smiri pa poslušati.

Samo do kad će sve ovo trajati je pitanje.

 Trajat će dok ne prođe... dok i zadnji virus ne crkne...   a onda u zvučne potrage i kupovine 

 

Šalu na stranu...

 

Zoki, pazi, Rubicon 2 je stara kutija, najmanje 6 godina stara kao i stara tehnologija u njima; 6 godina. Ne kažem da nije OK, dapače, ali... model je 6 godina... MA Gold serija je ipak obnovljena, lane, čini mi se.

 

Gledaj osjetljivost kod tih malih kutija, a koje "žele" glumiti velike i biti ravnopravan partneri relativno velikim (pa čak i podnim) kutijama u relativno velikom prostoru...

 

I DALI i Monitor Audio (a mahom i ostali) uvijek imaju jako niske osjetljivosti (i k tome rade na 4 Ohm-a, što iz pojačala crpi enomrne količine energije i spušta pojačalo na "nižu" razinu rada, više ga opterećuje), a to govori da ih moraš podkuriti velikom snagom iz pojačala da iz njih iscijediš pristojne količine zvuka u relativno velikom prostoru (kubikaža prostora). Tek onda sviraju kako treba.

 

Ti driveovi, te zvučničke jedinice na malim kutijama moraju iznjedriti iz malih kabineta relativno duboke i snažne tonove, da bi slušatelj imao dojam i osjećaj kako oni "pune prostor", a pritom nemaju baš neku veliku potporu kabineta odozada, iza sebe, na kojima počivaju. Nemaju, jer su kabineti relativno mali volumenom, litražom, pa su natjerane na velike pomake membrana, a za to, u pravilu, treba i velika snaga iz pojačala.

 

Sve to dovodi do jedne vrlo jednostavne matematike... mali kabinet - velika membrana - niska osjetljivost - mali pomaci - nema basa # velika snaga iz pojačala - veliki pomaci/hod - ima basa - više opterećeno pojačalo - glasna svirka  

 

Tu se vide osnovne razlike u idejama izvebi skretnica i ustroja kutija kod velikh igrača.

 

Jedni (mnogi) i danas forsiraju bookhelf kutije sa 5'' - 8'' driveovima i niskom osjetljivošću (85-88 dB), dok drugi idu logičnije niz dlaku kupcima (i elektronici pojačala), pa prezentiraju kutije sa, hajdemo reći, normalnom osjetljivošću od 90> db, da ne kažem 95 -96 dB... (da ne reklamiram Klipsch, ali doduše, zašto ne reći?).

 

Jer, činjenica je da sa kutijama niske osjetljivosti nećeš imati basa na malim glasnoćama, na malim isporučenim snagama energije iz pojačala (i nitko neće imati). Te kutije (niske osjetljivosti) traže "bibera po repu" stalno, gladne su energije, samo...

 

Prosječni slušatelj ne sluša stalno glasno glazbu (da bi čuo pravilno i kompletno odsvirane dionice glazbe koju sluša). Ne. Ne sjedi stalno ispred svojeg audio sutupa i ne doživljava "koncert" 24 sata dnevno. Ne! Znam i po sebi.

On je na raznim mjestima u stanu i želi da se glazba čuje dobro i kad je okrenut leđima ili izvan hot-spot-a... ali pritom ipak želi "puni zvuk" stalno (na bas mislim)... a to sa kutijama male, niske osjetljivosti teško da može dobiti bez "pošteno" odvrnutog potenciometra. A "pošteno" odvrnuti potenciometar pojačava cjelokupan zvuk... hm, hmmm

 

Je li to OK za svakodnevno slušanje, kako kažemo "s nogu", posvuda u prostoru stanovanja? Pa, i ne baš :-)))

 

I tu se nameće zaključak da se ponekad, u realnim okolnostima, izbor "višlje osjetljive kutije" nameće kao bolji, kao realno iskoristiviji izbor.

 

Ništa ne sugeriram, ništa ne namećem, samo razmišljam naglas onako kako je u velikom broju slučajeva u realnim okolnostima. I te će, višlje osjetljive kutije, isto tako vrlo glasno i kvalitetno svirati kad se za to ukaže potreba, naravno, ali će isto tako veselo, ali i puno temeljitije svirati kad nema potrebe za puno snage (kod nižih glasnoća), jer im je osjetljivost višlja i trebaju (na svim nivoima potreba) puno manje realne efikasne snage iz pojačala nego slična im braća sa niskom osjetljivosti (jer su lakše pokretljive).

 

To je tako, od toga još nitko nije pobjegao (ni ti, ni ja) niti će... u skoroj budućnosti :-)

 Nova serija zvucnika ne mora nuzno bit bolja i kvalitetnija od starije serije.6 godina stara tehnologija u njima,ruku na srce tehnologija proizvodnje zvucnika se ne mijenja bas tako cesto i kupnjom vrhunskog SH zvucnik starog 6 godina je nista,naravno ako se pazilo s njim kao sto bih i trebalo!

AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
minarelli kaže...

Zoki koliko ti ono soba ima kvadrata?

 

To sa samostoječima i manjim sobama po mom iskustvu i nije baš točno(osim sa (pre)velikim Monitor Audiom BR6), valjda sam naletio na takve modele, evo kod mene s Q Acoustics 1030 nije bilo niti traga bumijanju, sa sadašnjim Quadovima isto, s povećim standmountom Acoustic Energy Aelite 2 koji ima dva midbassa također nisam imao problema, dok mi je mali Monitor Audio RX1 radio probleme u basu, soba je cca 15m2

 Bas reflex ustroj zna pravit vise loseg nego dobrog u manjim prostorijama,pogotovo ako je pozicija sa koje se slusa vrlo blizu zadnje zidu.Kad vidim ove Wilson Audio Sabrina u ovom prostoru odmah bih jedne sebi kupio..

AUDIOFIL
4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
Zoki B kaže...

Dali Rubicon 2 su isto interesantni zvučnici, oni me isto zanimaju uz MA gold 100, no treba čekati da se ovo smiri pa poslušati.

Samo do kad će sve ovo trajati je pitanje.

 Trajat će dok ne prođe... dok i zadnji virus ne crkne...   a onda u zvučne potrage i kupovine 

 

Šalu na stranu...

 

Zoki, pazi, Rubicon 2 je stara kutija, najmanje 6 godina stara kao i stara tehnologija u njima; 6 godina. Ne kažem da nije OK, dapače, ali... model je 6 godina... MA Gold serija je ipak obnovljena, lane, čini mi se.

 

Gledaj osjetljivost kod tih malih kutija, a koje "žele" glumiti velike i biti ravnopravan partneri relativno velikim (pa čak i podnim) kutijama u relativno velikom prostoru...

 

I DALI i Monitor Audio (a mahom i ostali) uvijek imaju jako niske osjetljivosti (i k tome rade na 4 Ohm-a, što iz pojačala crpi enomrne količine energije i spušta pojačalo na "nižu" razinu rada, više ga opterećuje), a to govori da ih moraš podkuriti velikom snagom iz pojačala da iz njih iscijediš pristojne količine zvuka u relativno velikom prostoru (kubikaža prostora). Tek onda sviraju kako treba.

 

Ti driveovi, te zvučničke jedinice na malim kutijama moraju iznjedriti iz malih kabineta relativno duboke i snažne tonove, da bi slušatelj imao dojam i osjećaj kako oni "pune prostor", a pritom nemaju baš neku veliku potporu kabineta odozada, iza sebe, na kojima počivaju. Nemaju, jer su kabineti relativno mali volumenom, litražom, pa su natjerane na velike pomake membrana, a za to, u pravilu, treba i velika snaga iz pojačala.

 

Sve to dovodi do jedne vrlo jednostavne matematike... mali kabinet - velika membrana - niska osjetljivost - mali pomaci - nema basa # velika snaga iz pojačala - veliki pomaci/hod - ima basa - više opterećeno pojačalo - glasna svirka  

 

Tu se vide osnovne razlike u idejama izvebi skretnica i ustroja kutija kod velikh igrača.

 

Jedni (mnogi) i danas forsiraju bookhelf kutije sa 5'' - 8'' driveovima i niskom osjetljivošću (85-88 dB), dok drugi idu logičnije niz dlaku kupcima (i elektronici pojačala), pa prezentiraju kutije sa, hajdemo reći, normalnom osjetljivošću od 90> db, da ne kažem 95 -96 dB... (da ne reklamiram Klipsch, ali doduše, zašto ne reći?).

 

Jer, činjenica je da sa kutijama niske osjetljivosti nećeš imati basa na malim glasnoćama, na malim isporučenim snagama energije iz pojačala (i nitko neće imati). Te kutije (niske osjetljivosti) traže "bibera po repu" stalno, gladne su energije, samo...

 

Prosječni slušatelj ne sluša stalno glasno glazbu (da bi čuo pravilno i kompletno odsvirane dionice glazbe koju sluša). Ne. Ne sjedi stalno ispred svojeg audio sutupa i ne doživljava "koncert" 24 sata dnevno. Ne! Znam i po sebi.

On je na raznim mjestima u stanu i želi da se glazba čuje dobro i kad je okrenut leđima ili izvan hot-spot-a... ali pritom ipak želi "puni zvuk" stalno (na bas mislim)... a to sa kutijama male, niske osjetljivosti teško da može dobiti bez "pošteno" odvrnutog potenciometra. A "pošteno" odvrnuti potenciometar pojačava cjelokupan zvuk... hm, hmmm

 

Je li to OK za svakodnevno slušanje, kako kažemo "s nogu", posvuda u prostoru stanovanja? Pa, i ne baš :-)))

 

I tu se nameće zaključak da se ponekad, u realnim okolnostima, izbor "višlje osjetljive kutije" nameće kao bolji, kao realno iskoristiviji izbor.

 

Ništa ne sugeriram, ništa ne namećem, samo razmišljam naglas onako kako je u velikom broju slučajeva u realnim okolnostima. I te će, višlje osjetljive kutije, isto tako vrlo glasno i kvalitetno svirati kad se za to ukaže potreba, naravno, ali će isto tako veselo, ali i puno temeljitije svirati kad nema potrebe za puno snage (kod nižih glasnoća), jer im je osjetljivost višlja i trebaju (na svim nivoima potreba) puno manje realne efikasne snage iz pojačala nego slična im braća sa niskom osjetljivosti.

 

To je tako, od toga još nitko nije pobjegao (ni ja, ni ti)) niti će... u skoroj budućnosti :-)

 Sve pet !

Kolega je pošteno iznio svoje "razmišljanje na glas".

 

U onom prvom žutom citatu je nejasno navedeno da npr. Monitor Audio zvučnici uvijek  imaju nisku osjetljivost.

Vjerojatno se mislilo na Bookshelfe iz najviših serija, ali niti tamo to nije baš nešto učestalo, što se vidi ako iz datog linka isčitavaš specifikacije istih.

Doduše, nije niti jasno definirano (ne samo ovdje), što je to "niska osjetljivost", pogotovu samo iz specifikacija proizvođaća, koji su tu "nepogrešivi"... moš mislit....

 

Kod Dali zvučnika je (općenito) osjetljivost nešto malo niža, uz impedanciju od 4 Ohma.

Ali ništa netipično, pogotovu za Bookshelfe.

 

Slažem se (drugi i treći žuti citat), da Bookshelfe s malom osjettljivošću "trebaš podkuriti velikom snagom", ali bi uz to napomenuo, da za to pojačalo osim "nominalne" snage mora imati i dobro dimenzionirano napajanje.

Onda se unatoč, manjoj "deklariranoj" snazi, može nostiti za zahtjevnijim pikovima i sl., da sada tu ne lamentiram o  SS/cijevnim pojačalima, klasama ampova, dual mono ustrojima i sl.

 

Onaj prvi (zeleni) citirani pasus o " malim glasnoćama" bez basa je relativno točan.

Neki se kunu u to da kvalitetni zvučnici (a npr. MA Gold serija to jeste), moraju kvalitetno svirati i na malim galsnoćama (i glede basa).

Tu se valjda (općenito) misli prije svega na samostojeće zvučnike, višestazne, punog spektra.

 

A tu onda dolazimo do onog što je najvažnije, a to je praksa, odnosno probavanje željenih zvučnika u vlastitom prostoru i na vlastitoj amplifikaciji, ako je to ikako moguće.

 

Tako da u podosta slučajeva, "puste specifikacije" i zvučnika i amplifikacije kojom se pogone, daje rezultate drukčije od onih kako  na "papiru" piše.

 

Naravno, ovo govorim iz vlastitog iskustva i mnogo puta sam se uvjerio da npr. niska deklarirana osjetljivost/impedancija (impedancija je kučka, zna padati i na niske grane ) zvučnika na papiru ne mora značiti da će biti nekih "prestrašnih" problema  u radu s nekim pojačalom manje " deklarirane" snage.

A kakvog je ustroja i dizajna ( pa i kilaže ) bilo to pojačalo je opet druga pjesma.

 

Dakako, vrijedi i obrnuto, gdje se neko pojačalo veće (deklarirane) snage ne može suvereno kontrolirati zvučnike. Večinom isto nije ni kvalitetno urađeno/dizajnirano pojačalo.

 

Zato je slušanje zvučnika prije kupnje (pa makar i u tuđem prostoru na ampu sličnom vlastitom), važan faktor.

 

EDIT:

Ono o "kabinetu, litraži, pomacima membrana i sl...." ne bih komentirao.....

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.3.2020 14:01 (analogni).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Vaš audio kutak

Samo polako momci, slušanje s mojim ampom prije svega :)

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
volegradele kaže...
minarelli kaže...

Zoki koliko ti ono soba ima kvadrata?

 

To sa samostoječima i manjim sobama po mom iskustvu i nije baš točno(osim sa (pre)velikim Monitor Audiom BR6), valjda sam naletio na takve modele, evo kod mene s Q Acoustics 1030 nije bilo niti traga bumijanju, sa sadašnjim Quadovima isto, s povećim standmountom Acoustic Energy Aelite 2 koji ima dva midbassa također nisam imao problema, dok mi je mali Monitor Audio RX1 radio probleme u basu, soba je cca 15m2

 Bas reflex ustroj zna pravit vise loseg nego dobrog u manjim prostorijama,pogotovo ako je pozicija sa koje se slusa vrlo blizu zadnje zidu.Kad vidim ove Wilson Audio Sabrina u ovom prostoru odmah bih jedne sebi kupio..

 Sta je najgore like audiofil i muzikofil,jedna zanimljivost zamijenio je B&W PM1 sa Wilsonima..neka neka isto bi ja vise volio kvalitetniji zvucnik u manje prostoriju nego obrnuto.

BTW Sabrina nije full range zvucnik i nesto su manji od ostalih Wilsona!

AUDIOFIL
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Pozdrav, ima li tko od ekipe nesto sati provedenih slusajuci zvucnike Polk Signature S20e, da nabaci dojmove?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
Zoki B kaže...

Samo polako momci, slušanje s mojim ampom prije svega :)

Prijatelju, mi smo svi samo uzbuđeni kao da i sami tražimo i kupujemo nove kutije, shvati to...   živimo s tobom svaki trenutak  

 Pa zato vas i volim!!!!!

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Vaš audio kutak

Di to DIY ekipa koristi drivere od razglasa?

AUDIOFIL
Moj PC  
0 1 hvala 0
4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
volegradele kaže...

 Nova serija zvucnika ne mora nuzno bit bolja i kvalitetnija od starije serije.6 godina stara tehnologija u njima,ruku na srce tehnologija proizvodnje zvucnika se ne mijenja bas tako cesto i kupnjom vrhunskog SH zvucnik starog 6 godina je nista,naravno ako se pazilo s njim kao sto bih i trebalo!

 Naravno !

 

Novo.....mora biti novo novcato....netaknuto, nedodirnuto, "nedeflorirano".. od zadnje kontrole iz tvornice...!!

Niti u dućanu ga nemaš što otvarati...samo doma...a ako je slučajno oštećen ili nešto ne štima....sve će ti to trgovac bez problema "pozlatiti"....

Možda, ako je on izvršio transport....možda...

 

Malo se šalim, naravno.

Svakom po njegovim preferencijama i željama; na izbor.

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.3.2020 16:13 (analogni).
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
mali.kresho kaže...

Pozdrav, ima li tko od ekipe nesto sati provedenih slusajuci zvucnike Polk Signature S20e, da nabaci dojmove?

 ...u ovom videu imas malo o njima od jednog jako strucnog covijeka...(o njima pocinje od 6:10min)

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Vezano za mala prostorija vs floorstand zvucnik!
AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice