Dijeljenje interneta između dvije kuće

poruka: 5
|
čitano: 2.436
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Dijeljenje interneta između dvije kuće

U kući imam optički internet A1, brzine 70MBps. Druga kuća je udaljena ca. 20 metara iza moje. Razmišljam da bih onda uzeo maksimalnu brzinu od 500MBps.

Koji kabl uzeti jer išlo bi zrakom? Ttrebao bi biti otporan na sve vremenske uvjete. Možda bi sve moglo wireless, ali kako nije daleko vjerujem da bi ovako brzina ostala jednaka onoj u prvoj kući.

U toj drugoj kući bih htio gledati TV kanale koji se nude u paketu A1. Znam, trebalo bi spojiti na prvi ruter pa onda dalje. Ne znam kako jer nisam baš majstor za sve.

Bilo bi super kad bih pronašao nekog tko radi taj posao svaki dan, ali ne poznam nikog takvog niti znam gdje bih ga našao. Molim da mi netko pomogne ili makar da koristan savjet. Hvala!

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Dijeljenje interneta između dvije kuće
Za pocetak, ako vec nekog trazis onda bi pomoglo da napises gdje trazis...
Sto se tice kabela, za 20m prolazi bilo koji UTP kabel u kanalici ovjeseno o celicnu sajlu. Ipak, radje bi to ukopa u zemlju...
13 godina
neaktivan
offline
Dijeljenje interneta između dvije kuće

Preko wifi-a ne radi iptv(od telekoma) ili lose radi, barem sam tako citao po furumima, tako da ostaje opcija zice.
S tim da bi bilo bolje provuci dva kabela. jedan za internet, a drugi za tv. 
jedan kabel ide od iptv porta od vipova routera do sbt-a u drugoj kuci.
Drugi kabel ide iz 'internet' porta od vipova routera, do drugog routera. na drugom routeru u switch modu spojiti na bilo koji lan, a u router modu u wan i to je to. 
Normalno uvijet je noviji router sa gigabitnom mrezom i recimo ac wifi standard ako zelite brzine vece od 50-ak Mbps.
Moze i jedan kabel ali radi stabilnosti i jednostavnosti preporucujem dva.

 
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Dijeljenje interneta između dvije kuće

To je tako kad se čovjek žuri... u Zagrebu.

Ne može ispod zemlje jer je cesta između. Hvala.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Dijeljenje interneta između dvije kuće
big_bang kaže...

Preko wifi-a ne radi iptv(od telekoma) ili lose radi, barem sam tako citao po furumima, tako da ostaje opcija zice.
S tim da bi bilo bolje provuci dva kabela. jedan za internet, a drugi za tv. 
jedan kabel ide od iptv porta od vipova routera do sbt-a u drugoj kuci.
Drugi kabel ide iz 'internet' porta od vipova routera, do drugog routera. na drugom routeru u switch modu spojiti na bilo koji lan, a u router modu u wan i to je to. 
Normalno uvijet je noviji router sa gigabitnom mrezom i recimo ac wifi standard ako zelite brzine vece od 50-ak Mbps.
Moze i jedan kabel ali radi stabilnosti i jednostavnosti preporucujem dva.

Nemam IPTV pa ne znam na koji port na modemu/ruteru se spaja. Na YT sam vidio da se IPTV spaja mrežnim kabelom u jedan od LAN portova. Zbunilo me jer sam već čuo da IPTV kao i telefon imaju svoj poseban port. Za telefon znam da ima jer je i konektor drukčiji. Na modemu koji su mi dali iz A1 - HUAWEI EchoLife HG8245H ne vidim neki posebni port za IPTV, samo LAN portove. To se valjda podesi softverski u modemu da jedan od LAN portova služi kao IPTV port.

I ja sam mislio da moram dva kabela povući do druge kuće, ali sad baš gledam nekakav Outdoor CPE - Bridge WIFI. Ima od TP-Link CPE210 (288kn). Domet mu je nenormalan 5+ km, a meni treba 30 metara. Ne znam jel' postoji neki slabiji jer ovo je overkill što se tiče udaljenosti.

Mislio sam da jedan CPE spojim na ruter 1 u kući 1, a drugi CPE preko puta na kuću 2. Sa tog drugog CPE mrežnim kabelom se spojim u ruter 2 u kući 2. Pretpostavljam da se na taj ruter 2 tada može spojiti prijemnik IPTVa u kući 2.

Nisam siguran da sam sve ovo dobro isplanirao pa neka me netko demantira jer kako sam u prvom postu napisao, nisam baš majstor.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice