Kvaliteta DSL parice? izdvojena tema

poruka: 6.135
|
čitano: 1.524.721
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
viking.software kaže...

pozdrav.

može mi netko objasniti zašto se, odn. što bi mogao biti uzrok smanjenju "noise margine" kod t-coma?

 Pada ti zbog toga sto ti pada dostupna brzina (attainable speed). Samim time, mjenja se snr na vezi a s njim margina vise ne moze ostat ista (moze ako promjena snr-a nije bila tolika da utjece na nju, recimo da ti je pusteno 20mbita). Attainable pada iz milion razloga, a neki su izmedju ostalog i ukljucivanje drugih korisnika, al moze bit i degradacija na samoj liniji. Margina nije vezana za ostale sustave osim za tvoju paricu tako da ni oni ne utjecu na nju, osim indirektno utjecuci na parametar dostupne brzine.

A moguce i da ju je automatika mjenjala, ne bi bio ni prvi ni zadnji put da se zbuga bez razloga.

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.7.2018 10:03 (sandokan111).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

ne znam. nemam neko logično objašnjenje. na žici se nije ništa radilo. ruter jest drugi, u odnosu na onoga koji je bio kod uključenja 50mbps.

ali zašto ovaj pad nakon novog ugovora, e to je misterij.

 

no, kako sam prije napisao, i to zagušenje, odn pad teoretske brzine mi nije toliko bitan jer ionako ne puštaju više od 50mbps. tako da s te strane nemam problema.

 

najvjerojatnije je da su se prikopčali novi korisnici. to mi zvuči najlogičnije.

hvala na odgovoru!

 

Ne svađaj se sa glupljim od sebe. Nikada nećeš pobijediti.
16 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Koliko može, na starom kabelu, pomoći zamjena 3 šupljine (od kojih je jedna ogromna (cca 40m ta jedna, ostale dvije po 15-20)?

Ne znam što da očekujem, prema uređaju linija je duljine cca 800m ali net zeza.

Kad je tek došao VDSL išlo je preko 45 Mbps a danas jedva 36 iako se zamjenilo sve što se dalo zamijeniti osim kabela koji vode do mog tavana.

Imam neke prekide pa su mi uvrstili zamjenu kabela u proceduru. Nadam se barem 40 da će ići, i manje grešaka.

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Proživljavam pakao sa internetom zadnja 2 tjedna. Upravo imam SVA 3mbita od 30... Jitter do 210ms, ping skace sa 29 na 3000ms!

Bio tehničar, prije tjedan i pol, pogledao spojeve po kuci, zamjenio modem, modificirao profil, izmjerio paricu. Kaže sve je ok, navecer - paf - ping 1600 u bf1. Provjerim na raznim speed testovima, isti vrag, neke nece ni ucitat.

Mjerim preko command prompta ping za bilo koju stranicu, kaos živi (evo upravo za google .hr 859ms, 25% packet loss)

 

Dođe drugi tehnicar, isto izmjeri sa svojim aparatom 22mbit (što je ok i tako je bilo sve ove godine) i kaže sve je ok, ako bude opet da mu javim pa ce ic po tavanu gledat jesu li kablovi zahrđali. I eto opet veceras, ne uporabljivo loše. Za bezveze google stranicu treba po 30sec da ju u potpunosti ucita. I onda ce za koji sat bit opet ok: 20 ping, 25down, 5 up, jitter 1ms...

Ne znam stvarno šta da radim u vezi tog, zvat cu ga sutra da pogleda kablove, al' mislim da ništa od tog. 

Dakle ukratko:
-Od kraja 2014. imam stabilnu Turbo 30 opciju

-Unazad 2 tjedna, abnormalan jitter i ping, samim time i niska brzina

-Brzina loša ne ovisno o spojenim uređajima i resetiranju modema. Resetiram, jedini spojen, sve pogašeno = 6mbit download, ping 200

-Zamjenjen ruter za malo noviju verziju istog ZTEa

-Parica dobra, oko 17db šum i stabilna veza vecinu dana (ugl. navecer kaos)

-Koliko znam ne spaja se nitko na vezu

-Wifi signal 5/5

-Isprobano na razlicitim racunalima, mobitelima, udaljenosti

-Tehničar promjenio port u centrali

 

Totalno sam izbezumljen...

Battlelog: D3lBoy-00
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Moguće da je problem negdje kod njih. 

 

Ja sam identičan problem imao kod Optime od listopada prošle godine do ožujka ove (tokom dana radi sve odlično, noć katastrofa), i trenutno nemam nikakvih problema. Čak sam im slao prigovor, bili su mjerili i sve mi je u redu s linijom.

Ako si donekle siguran da nije do parice onda nešto kod njih ne štima.

10 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Pa da al oni samo to izmjere preda mnom kao dokaz da je sve ok i aj bok. Sada sam snimao, centrala mi je na 600m, konekcija ne puca, skroz cudno i ne vjerujem da bi smanjivanje brzine pomoglo išta, jer kazem, nekad je znao radit max tv, par kompova i sve bi bilo ok. Sad ne radi nista, pa je smiješno loše, i to uvijek tako izmedju 22 i 00-01h

Battlelog: D3lBoy-00
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.7.2018 0:37 (D3lBoy).
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
191x7 kaže...

Koliko može, na starom kabelu, pomoći zamjena 3 šupljine (od kojih je jedna ogromna (cca 40m ta jedna, ostale dvije po 15-20)?

 3 supljine?

D3lBoy kaže...

Proživljavam pakao sa internetom zadnja 2 tjedna. Upravo imam SVA 3mbita od 30... Jitter do 210ms, ping skace sa 29 na 3000ms!

Totalno sam izbezumljen...

 Stavi podatke parice sada (ili kad je sve u redu), i kad ti se to pojavi uslikaj opet stanje. U medjuvremenu zanemari jitter.

8 godina
neaktivan
offline
Kvaliteta DSL parice?

Ja bih za početak u trenutku problema pokrenuo traceroute prema googleu kroz command prompt, tu ćeš odmah vidjeti koji dio mreže stvara delay. Zalijepi rezultat ovdje pa da vidimo.

 

Ako je ping prema dslamu uredu, nema njihov tehničar više što, mora ići na višu instancu.

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.7.2018 13:28 (wAlpha).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
sandokan111 kaže...
D3lBoy kaže...

Proživljavam pakao sa internetom zadnja 2 tjedna. Upravo imam SVA 3mbita od 30... Jitter do 210ms, ping skace sa 29 na 3000ms!

Totalno sam izbezumljen...

 Stavi podatke parice sada (ili kad je sve u redu), i kad ti se to pojavi uslikaj opet stanje. U medjuvremenu zanemari jitter.

Jitter mi stvara veci problem nego niska brzina, upravo te fluktuacije pinga.

wAlpha kaže...

Ja bih za početak u trenutku problema pokrenuo traceroute prema googleu kroz command prompt, tu ćeš odmah vidjeti koji dio mreže stvara delay. Zalijepi rezultat ovdje pa da vidimo.

 

Ako je ping prema dslamu uredu, nema njihov tehničar više što, mora ići na višu instancu.

Trenutno je stanje ok, jedino ne znam šta je ovaj pod broj 2., to mi uvijek time outa.

Battlelog: D3lBoy-00
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
D3lBoy kaže...
sandokan111 kaže...
D3lBoy kaže...

Proživljavam pakao sa internetom zadnja 2 tjedna. Upravo imam SVA 3mbita od 30... Jitter do 210ms, ping skace sa 29 na 3000ms!

Totalno sam izbezumljen...

 Stavi podatke parice sada (ili kad je sve u redu), i kad ti se to pojavi uslikaj opet stanje. U medjuvremenu zanemari jitter.

Jitter mi stvara veci problem nego niska brzina, upravo te fluktuacije pinga.

wAlpha kaže...

Ja bih za početak u trenutku problema pokrenuo traceroute prema googleu kroz command prompt, tu ćeš odmah vidjeti koji dio mreže stvara delay. Zalijepi rezultat ovdje pa da vidimo.

 

Ako je ping prema dslamu uredu, nema njihov tehničar više što, mora ići na višu instancu.

Trenutno je stanje ok, jedino ne znam šta je ovaj pod broj 2., to mi uvijek time outa.

 

To ne smeta jer je drugi po redu dslam koji je očito konfiguriran da se ne odazove na prvu"grešku" u icmp paketu, nego se javi nazad tek iz druge. To možeš zanemarit. Po ovome sve izgleda super, ponovi testiranje kad krenu problemi sa internetom.

9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
D3lBoy kaže...

Jitter mi stvara veci problem nego niska brzina, upravo te fluktuacije pinga.

 Pusti ti sto tebi stvara problem. Neznas sto ti stvara problem, ima razloga zasto sam ti rekao da se ne zamaras s jitterom zasad.

16 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
sandokan111 kaže...
191x7 kaže...

Koliko može, na starom kabelu, pomoći zamjena 3 šupljine (od kojih je jedna ogromna (cca 40m ta jedna, ostale dvije po 15-20)?

 3 supljine?

 Tako zovu ne-fiksne duljine kabela. 3 "šupljine" su kabeli između mene i susjeda do mene, susjeda do tog susjeda i susjeda prije tog susjeda. Dakle, kabeli između 4 tavana (3 kabela).

Twitter: @191x7
9 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Pa onda provjeri kakva su stanja tamo ako to vec mozes mjenjat (znaci dobar si s susjedima pa bi to zajednicki pretpostavljam petljali) pa vidi. Ako su razlike kako treba onda nema smisla, a ako negdje dodje do odstupanja znate gdje treba mjenjat. Napamet mjenjat nema nekog smisla osim ako vam je dosadno.

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.7.2018 2:43 (sandokan111).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Dobar sam s susjedima, da, ali to su ljudi koji ili nemaju telefon ili imaju samo telefon i slabo ga koriste (stariji ljudi), pa njima stanje kabela baš ništa ne znači. Ja imam poteškoće i zbog toga će se mijenjati vodovi do mene, ali najviše što T-com može je 3 "šupljine". Da bi mogli više, netko "ranije" tj bliže centrali također bi morao biti uporan u prijavljivanju kvarova. Na žalost, od dolaznog ormara tj kabineta do mene ima samo jedan lik kojem stvarno treba brz i stabilan net i koji zna prepoznati probleme, a to sam ja, dakle. Moja je sedma kuća, dakle u pitanju je 6 šupljina, a nitko prije mene nije netko kome treba više od 2Mbps ADSL, čak je moguće da sam drugi koji ima xDSL Internet.

Twitter: @191x7
9 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Realizacija je i dalje ista, provjeri se kod svakog od njih stanje i onda se mijenja kod koga ne valja, ne mijenja se nista na random. A prvotno pitanje "koliko moze pomoc" razdaljina opce nije u pitanju, ako ti nevalja kabel/spoj 2m od tebe ili 50m od tebe ista je stvar, zamjena ce pomoc, al ne vjerujem da ce itko ista na random mjenjat, prvo moraju ustanovit gdje ne valja, a ako isp mjenja ne treba on ni odlazit od kuce do kuce pa provjeravat znaju oni gdje ne valja.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?
Provjerili su, ne valja ništa, pa ne bi oni napamet mijenjali, ne valja cijeli kabel ali za probleme jednog mijenjaju samo do 3 šupljine.
Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
wAlpha kaže...

 

To ne smeta jer je drugi po redu dslam koji je očito konfiguriran da se ne odazove na prvu"grešku" u icmp paketu, nego se javi nazad tek iz druge. To možeš zanemarit. Po ovome sve izgleda super, ponovi testiranje kad krenu problemi sa internetom.

Evo sad sam napravio prema tri stranice, i totalno random je ping. Ovo je jako iritantno

Battlelog: D3lBoy-00
8 godina
neaktivan
offline
Kvaliteta DSL parice?

Drugi trace, greška već na prvom hopu, između tvog kompa i routera, dakle problem stvara ili tvoj komp, wifi ili router. Prije wifi ili tvoj komp, ako su router mjenjali.

 

Imaš problema i na drugim uređajima? Dsl možemo eliminirati kao problem.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Da ali je jako random, nekad na prvom a puno cesce na ostalima, evo sad na sestom 1746ms.

Ping i brzina budu losi i na drugim kompovima/mobovima, jedino ako nisu neke wi fi postavke. Jer se svi spajamo wifijem, no ne znam zašto bi najednom došlo do takve promjene, pogotovo do cinjenice sto smo promjenili router.

Wi fi konekcija je idealna i djeli ju jedan zid, loš ping je ne ovisan odakle mjerim, spajamo se wifijem 10 godina... Doslovno kao da ima neke dropove svakih par sec. gdje linija bude katastrofa. Nemam upaljen nikakav VPN ili slicno.

Battlelog: D3lBoy-00
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.7.2018 1:26 (D3lBoy).
10 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Spoji se kablom na ruter umjesto wifi (wifi možeš i ugasiti na ruteru tih par minuta) da bi utvrdio krivca.

Problem je vjerovatno do wifi nekog tvog kućnog wifi uređaja ili od prvog susjeda.

Wifi koristi protokol 802.11 koji regulira i pauzu dok na prijemu ima signal da ne šalje podatke a to stvara smanjenje brzine ako i ne računamo na wifi smetnje u samom prijemu uslijed dolaska jačih signala na tvoj ruter ili na tvoj PC.

 

Provjeru stanja wifi po kanalima 1-13 kod rutera i kod tvog PC možeš vidjet sa aplikacijom "wifi analyzer" sa smartfona.

Dovoljno je da ti netko blizu rutera gleda youtube na smartfonu pa da ruter slabo čuje tvoj signal kroz zid jer je oslabljen najmanje 20dB .

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.7.2018 8:36 (AF139).
10 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Kad mi nije pristupacno nositi komp do routera, a nepredvidljivo je kad ce krenut smetnje. Kazem ista stvar se događa makar bio ja jedini spojen (naj cesce i jesam kasno navecer). Sinoc sam imao u bfu stabilan ping od 38-40, sat vremena, i onda se pojavio simbol za nestabilan ping (ping jos uvijek 40) i nakon 5 min. toga, krene 200, 300, 1000, 2000, 3000 - Igra doslovno stoji na mjestu pa se odledi za 6-7 sekundi.

Da je spojeno ne znam koliko racunala ne bi došlo do takvog zagušenja vec bi pukla veza. No meni veza ne puca nikad, samo taj ping unazad 3 tjedna. Isto je na ostalim uređajima, također i max tv (koji je spojen kablom) krene zapinjat. Ne max tv nije upaljen 90% vremena.

Kao da je neki problem sa linijom, da je do hw-a (kompa, rutera, wi fi sticka) onda bi mi skroz radilo probleme. Tracert svaki puta nađe probleme na razlicitim traceovima, prvi mi skoro uvijek bude 1ms, par puta je znao skociti kao gore na SS.

Battlelog: D3lBoy-00
8 godina
neaktivan
offline
Kvaliteta DSL parice?

Nema veze što trace nađe problem svaki puta na drugom djelu, problem je tamo gdje je najranije uočen problem, a to je između kompa i routera. Ja dajem ruku u vatru da problem rade smetnje na wifiu, što neki susjed kad se spoji na svoju mrežu pa počinje ometati tvoju, što neki drugi uređaj kojeg uključiš, a odašilje frekvencije na kojima radi wlan. Pokušaj skinuti wlan analyzer i nađi najmanje zagušen channel.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
wAlpha kaže...

Drugi trace, greška već na prvom hopu, između tvog kompa i routera, dakle problem stvara ili tvoj komp, wifi ili router. Prije wifi ili tvoj komp, ako su router mjenjali.

 

Imaš problema i na drugim uređajima? Dsl možemo eliminirati kao problem.

 I meni na drugom trace javlja request time out,  pingo sam 192.168.1.1 i nema izgubljenih paketa, žično sam spojen.

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima
10 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Naj bolje ratean kanal je 14, a na routeru ih ima 13 koji nije tako dobar. Moj je bio na 7. Prebacio sam ga na prvi jer je on drugi naj bolji. Na 7.-8. kanalu je i naj blizi susjed, no njihov noise je puno gori, nije da se kolju. Njima je (kod mene) -80, -90 mDb, a moj -60,-50mDb (od mjesta sticka). Vidjet cemo hoce li to sta pomoci, no ne vjerujem, jer nisu to neke sitne oscilacije. Naj bolje bi to opisao kao da naglo upalim VPN iz Japana.

A i rekoh kad krenu problemi - krenu na svim uređajima u razlicitim prostorijama, tako da nije nešto specificno za moj komp. + Imam vec jako puno godina wifi.
Znam da je malo zbunjujuca poruka, al' eto. Btw, tehnicar mi je rekao prosli petak da ce doci - nije, zvao ga danas - "doci cu" - nije. Ne da mu se zavlaciti po tavanu.

EDIT: Evo bliži se 11 sati, wifi na prvom (naj boljem) kanalu, -40dBm (duplo bolje od susjedovog) i Jitter 556 samim time i download 2mbit.

EDIT 2: Izgleda da je Wi fi stvarno problem, ali ne u smislu "Udaljenost, zidovi, noise..." vec baš wi-fi postavka. Otišao sam sa laptopom do rutera trace routeao razne stranice i dobio isti scenarij kao na mom kompu, dakle ugrađeni wifi vs moj stick, win 7 vs win 10, kat ispod vs metar od rutera = Isti problem, spojim kabl i napravim 50 tracerouteova = niti jedna oscilacija. Eh sad više nisam pametan što bi mogao biti problem, ali nije niti do kompjutera, laptopa, sticka a bome ni rutera, jer je zamjenjen (za isti noviji model) prije 2 tjedna zbog istog ping problema. Dakle ili ja živim u nekoj večernjoj wi fi anomaliji u zadnja 3 tjedna ili sam poludio

Battlelog: D3lBoy-00
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.7.2018 23:47 (D3lBoy).
9 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Nikakva mjerenja preko wifija se ne racunaju, i ne bi se trebala racuna sto se tice isp-a.

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Kvaliteta DSL parice?

Rekao sam da je wlan problem, igraj se sa kanalima, pokušaj pronaći kanal koji će se najmanje preklapati sa ostalima, dakle u [-3, +3] od tvog kanala mora biti najmanje susjeda. Vidi kako ćeš svest te oscilacije na minimum.

 

Ili ideano, provuci lan kabel ravno do kompa.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Bio je danas tip iz t coma, kad sam mu malo objasnio šta sam sve radio, dao mi je 4 routera i rekao "evo ti pa testiraj malo". No kao što rekoh nije do routera (ili su sva 4 loša za wi fi što je moguce - no zašto je onda prije bilo ok?). 3 rutera su ZTE, jedan stariji, dva novija, + 1 Speedlink (naj losiji). Na svima isti problem, žica milina, wifi ping spikeovi.
Konekcija je vrhunska, ali jednostavno ima nekih smetnji, evo i na wifi analyzeru dobro odskace od ostalih (sa mjesta wi fi sticka). Niti jedan router od navedenih nema 5ghz opciju koliko vidim.

Rekao je tehnicar da bi on svejedno pogledao te spojeve na tavanu, ali je kutija iza lamperije, to cu odvalit sad koji dan. Rado bi lan kabl, ali sam kat ispod, modem je 1 metar od sticka jer je router na podu gore, a wi fi stick uz strop dolje.
Planirao sam onaj Powerline, no problem je što ga nitko kog znam nema da testiram. Jer imam odvojena brojila za oba kata, tako da nisam siguran bi li funkcioniralo pošto teoretski nije spojeno.

Moj je crveni Moj je crveni
Battlelog: D3lBoy-00
5 godina
neaktivan
offline
Kvaliteta DSL parice?

@D3lBoy , možda te muči prevelik upload prema nečemu negdje. Moguć problem sa nekim spyware-om.
Javi se na pm, poslao sam ti poruku još neki dan na koju ne odgovaraš.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Sorry, ali ne dajem ti broj telefona .

Kao sto rekoh, problem postoji na svim wifi uređajima, a nestaje žicom.

Battlelog: D3lBoy-00
16 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
D3lBoy kaže...

Sorry, ali ne dajem ti broj telefona .

Kao sto rekoh, problem postoji na svim wifi uređajima, a nestaje žicom.

 Rješenje ti je možda...

... ethernet preko struje?

Twitter: @191x7
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice