RUNE Rural Network

poruka: 359
|
čitano: 256.370
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Re: RUNE Rural Network

Stigla i meni uplatnica . Vinež, Labin.

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.7.2021 12:49 (mlado1).
11 godina
offline
RUNE Rural Network

It's coming home

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
pozdrav
evo zanima me ko vec koristi uslugu..pa da pitam kakav ruter se dobiva..konkretnije od fiberneta mislim..Kakav je prijem signala po kuci..imam jedno 100 kvadrata prostora..na katu i dole..pa bi vjerovatno i mesh mrežu uspostavio..Tako da ovaj satelit bude tocno ispod rutera na prizemlju..mislim da jedan zid nece stvarat probleme..Brzina bi bila 200/100.
Hvala
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: RUNE Rural Network

Što se rutera tiče ovo bi trebao biti model Icotera i4850. Osobno ga ne koristim jer preko Fiberneta koristim svoju opremu direktno iz media convertera. Također je složen mesh na 120m2 površine (jedna etaža), ali nemam problema sa pristupom tom istom wifi-u niti dok sam 15m po vertikali niže ili nekih 20m vani u dvorištu.

 

U svakom slučaju bi preporučio da se složi mesh, a vjerujem da će ruteri raditi sasvim dovoljno. Sve kolege i prijatelje koji su preko Fiberneta spojeni, koriste vlastitu opremu pa stvarno ne znam kakav je ovaj Icotera ruteru u praksi.

7 godina
neaktivan
offline
RUNE Rural Network

Koristi li netko nekog drugog operatera osim fiberneta? gledam na stranici nakotilo se tih ponuđača za koje nitko živ nije čuo. neznam koliko se pametno u to upuštat, kakva im je korisnička služba, kakva brzina popravka kad nesto ne valja.

 

također cujem da je ht u pregovorima sa rune i da bi valjda trebali uc u igru kroz par mjeseci.

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.8.2021 12:51 (punkrockos).
 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: RUNE Rural Network
Ovo za HT je provjereni info, ili samo nagađanja ?
Tako slično se svojevremeno povezivao i A1 sa Rune, ali vidimo da ništa od toga
7 godina
neaktivan
offline
RUNE Rural Network

info sam dobio od njihove korisničke podrške

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: RUNE Rural Network
Ok, pratimo razvoj situacije
Ionako dok Rune dođe u Gorski Kotar ima vremena, valjda će se situacija iskristalizirat do onda
11 godina
offline
RUNE Rural Network

Bilo bi super da dode makar jedan jaci provider (HT,A1,TELEMACH) na R.U.N.E ali cisto sumnjam da ce HT doci jer koliko znam oni rade samo na svojoj infrastrukturi. Bili su mi tehnicari iz Tcom prije jedno 4-5 mjeseci pa smo pricali kako uz njihov adsl cu uskoro imati i rune opciju pa sam ih pitao ako ce u buducnosti moze tcom biti dostupan preko toga ali su rekli da nema sanse .JBG , nadam se da su bili u krivu pa nam mozde ipak u buducnosti budu dostupan Tcom kao operater na rune mrezi.

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.8.2021 10:18 (azzie).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
jeremija73 kaže...
Ok, pratimo razvoj situacije
Ionako dok Rune dođe u Gorski Kotar ima vremena, valjda će se situacija iskristalizirat do onda

 Budeš se načekal sigurno jedno 4 godine. Na Grobniku sada već kasne godinu dana i dok sve pospoje još jedna godina. To su Hrvatska posla započni posao i po malo. Bitno je započeti i uzeti novce od EU fondova i još k tome naplatiti ti priključak! 

3 godine
offline
Re: RUNE Rural Network
Hahaha, a znam, znam, nažalost
 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
RUNE Rural Network

ako sam dobro skuzio, ovih 750 kn je samo instalacija prikljucka po kuci ili stanu...ali tko plaća dovođenje kabla do same kuće..ako je potrebno dignuti kakav stup il nesto prokopati? kako to funkcionira? 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: RUNE Rural Network

RUNE

11 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
azzie kaže...

Bilo bi super da dode makar jedan jaci provider (HT,A1,TELEMACH) na R.U.N.E ali cisto sumnjam da ce HT doci jer koliko znam oni rade samo na svojoj infrastrukturi. Bili su mi tehnicari iz Tcom prije jedno 4-5 mjeseci pa smo pricali kako uz njihov adsl cu uskoro imati i rune opciju pa sam ih pitao ako ce u buducnosti moze tcom biti dostupan preko toga ali su rekli da nema sanse .JBG , nadam se da su bili u krivu pa nam mozde ipak u buducnosti budu dostupan Tcom kao operater na rune mrezi.

 

Već sam ranije na temi napisao, pa ću opet.

Svi koji očekujete da će pod RUNE infrastrukturom HT ili A1 nuditi svoje pakete, slobodno se odjavite s ove teme jer ćete ostariti ČEKAJUĆI UZALUD.

 

HT nema razloga nuditi uslugu koja će im smanjiti profitabilnost a slično razmišlja i A1 iako su prije godinu dana pokrenuli neke korake prema suradnji s RUNE.

HT je ove godine masovno napao RI prsten jer su se pošteno usrali da im RUNE otkine dio kolača u gušćem rezidencijalnom dijelu, uglavnom na zapadu.

A1 je isto tako povukao ozbiljne šolde iz EU fondova i sad su u potpunosti prešli na FTTH način spajanja, otkantali su onaj svoj famozni pseudo-fiber, na coax-u.

 

Par osvrta na FIBERNET, iz prve ruke:

 

Mane:

- skuplji od A1 i HT po svim paketima

- slaba ponuda IPTV

- nedostatak bilinga za račune, ali ovo će s vremenom riješiti (tako su najavili)

- nedostatak web profila za praćenje potrošnje (bilo bi zgodno imati)

 

 

Prednosti:

- brutalno stabilna veza, latencija do prvog hopa oko 12ms

- kapacitivnost, u 95% slučajeva isporučuju i do 110% ugovorene usluge (560/270 na paketu 500/250)

- fair use, nema speed throttlinga do 20TB prometa - ovo je misaona imenica za HT i A1 

- ne izvode port filtering, sve je potpuno otvoreno (uključivo i promet za VPN providere), također nešto što HT i A1 neće nikad podržati

- može se koristiti vlastita oprema (router) iako neće smanjiti vrijednost računa

- brza, dostupna tehnička podrška s kojom se mali izazovi ili pitanja riješavaju, nema propadanja poziva niti ping-pong sa raznim službama

 

Osim Fiberneta, kontaktirao sam i 2 alternativna providera, no kad su čuli kakav tip usluge trebam, odmah su mi preporučili Fibernet.

Nakon skoro 2 mjeseca korištenja, oduševljen sam s uslugom.

 

Nema šanse da bi se svojom voljom odlučio na HT ili A1 paket samo radi niže cijene, no way.

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.8.2021 0:32 (Workbench).
11 godina
offline
RUNE Rural Network

prošlo 35dana od plaćanja predračuna..šta sad da ih kontaktiram na mail da ih podsjetim da moraju doveat optiku do mene ili će me sami kontaktirat..

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
RUNE Rural Network

Evo malo ažuriranja od mene za moju lokaciju: Vinež, Labin.

15.4. Dobio dokumentaciju

21.4. Predao dokumentaciju

22.4. Prihvaćena dokumentacija

11.7. Dobio predračun

14.7. Proknjiženo plaćanje predračuna

 

Sad nestrpljivo čekam priključak. Pitao mailom, zvao Rune, nitko ne zna ništa konkretnije od: postoji radni nalog i... čekaj.

 

Za pružitelja usluge sam već odabrao Fibernet. Kontaktirao sam ih oko problematike ulaska u CIX i, kao što su već ljudi ovdje pisali, od njih se dobiju jasni tehnički odgovori. Malo zbog objektivnih okolnosti kasni ulazak u CIX, ali idućih mjeseci riješit će se i to.

 

A ja nestrpljivo čekam da A1 LTE internet vezu proglasim prošlošću.

 
1 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: RUNE Rural Network
Znači, kako je već i navedeno više puta, hebe lud zbunjenoga :) :)
7 godina
neaktivan
offline
RUNE Rural Network

kad im počinje teći rok za instalaciju? od datuma kad se plati predračun ili kad se preda dokumentacija?

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
punkrockos kaže...

kad im počinje teći rok za instalaciju? od datuma kad se plati predračun ili kad se preda dokumentacija?

Mislim da je 60 dana od trenutka kad je proknjiženo plaćanje.

3 godine
offline
RUNE Rural Network

Za one koji su u Karlovačkoj županiji, Ogulin i okolica, prenosim njihov info:

 

Poštovani,

Prije nekoliko mjeseci je napravljen prijedlog za nastavak odnosno proširenje mreže, u proširenju je uvršteno područje Labina, Rijeke i Ogulina, područje Ogulina nam je novo područje pa je najšire obuhvaćeno tako da smo u obuhvat ubacili područje od Ogulina do Plaški, u obuhvatu su i obližnja područja poput Jezero, Lapat itd.

Do kraja godine bi trebali znati da li će vlasnici odnosno uprava odobriti proširenje mreže i u kojem obimu.

Svako proširenje mreže ako ga bude biti će objavljeno na RUNE WEB karti koju možete pronaći na RUNE WEB stranici.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
evo odgovora sta se tice Labina i opcenito cijele Istarske zupanije
proslo je 40dana od placanja predracuna pa sam ih odlucio kobtaktirat mailom

Rok za izvedbu priključka nakon plaćanja je 60 dana, međutim, odmah Vas moram upozoriti da u Istri imamo probleme s HEPom i korištenjem njihove infrastrukture. Problem je u tome što su inicijalno dogovoreni jedni uvjeti, a onda kada smo trebali početi graditi sekundar, pojavili su se novi zahtjevi i to je u procesu rješavanja tako da postoji mogućnost da ne ispoštujemo vlastiti rok od 60 dana za priključak. Cijelo područje Istre nam stoji zbog traženja rješenja s HEP-om
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
trube kaže...
evo odgovora sta se tice Labina i opcenito cijele Istarske zupanije
proslo je 40dana od placanja predracuna pa sam ih odlucio kobtaktirat mailom

Rok za izvedbu priključka nakon plaćanja je 60 dana, međutim, odmah Vas moram upozoriti da u Istri imamo probleme s HEPom i korištenjem njihove infrastrukture. Problem je u tome što su inicijalno dogovoreni jedni uvjeti, a onda kada smo trebali početi graditi sekundar, pojavili su se novi zahtjevi i to je u procesu rješavanja tako da postoji mogućnost da ne ispoštujemo vlastiti rok od 60 dana za priključak. Cijelo područje Istre nam stoji zbog traženja rješenja s HEP-om

 Ma stoji im posao po svuda. Sve su to samo izgovori. Zaletjeli se s optikom i sada ne mogu nigdje ništa isposlovati što su obečali. Evo na Grobniku prošla godina dana od pompozne najave do kraja godine(2020) brzi internet na Grobinštini. Na Čavlima povukli primar i tako stoje već 3 mjeseca nigdje nitko ništa ne radi na sekundaru. Kako stvari stoje prije će HT provući optiku nego oni. Ustvari HT najavljuje 5G kućni ne mobilni do kraja godine . Lp

7 godina
neaktivan
offline
RUNE Rural Network

nakon sto sam predao dokumente stigao je mail da je po placenom predracunu rok za uvodenje 90 dana. a tko zna kad ce tek predracun stic. pfff malo presporo sve to tako da mozda na kraju i odustanem

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
RUNE Rural Network

Evo malo ažuriranja od mene za moju lokaciju: Vinež, Labin.

15.4. Dobio dokumentaciju

21.4. Predao dokumentaciju

22.4. Prihvaćena dokumentacija

11.7. Dobio predračun

14.7. Proknjiženo plaćanje predračuna

13.9. Instalacija u toku

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
kod mene isto datumi kad sam dobuo predračun i datum plaćanja ali jos nista sta se tice instalacije.26.08 sam dobio mail da je prosljeđen radni nalog podizvođačima..al za sada nitko mr nije kontaktirao
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: RUNE Rural Network

Javili su se danas ujutro kad su iz Rijeke krenuli s pitanjem: "Možemo li mi danas instalirati?".  Došli su oko 10 sati i posao završili nešto prije 14. Bili su vrlo uslužni i korektni.

 

Kod mene u potkrovlju si izbušili novu rupu i povukli kabel zrakom od ceste - udaljenost je cca 60m.

 

Krajem tjedna bi se trebao i pojaviti signal.

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.9.2021 15:34 (mlado1).
11 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
evo došla jučer ekipa u moje mjesto Kršan..kao izvid terena..izgleda da su našli neki šaht 50m od kuće gdje je ht vukao kable za telefon pa misle tamo upuhat ovu opticku nit..i od sahta do moje kuce bi isto išlo podzemnin putem..tako da ubrzo ubrzo :)
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
RUNE Rural Network

Stiže konačno ažuriranje od mene za moju lokaciju: Vinež, Labin.
 
15.4. Dobio dokumentaciju
21.4. Predao dokumentaciju
22.4. Prihvaćena dokumentacija
11.7. Dobio predračun
14.7. Proknjiženo plaćanje predračuna
20.7. Prodajni predstavnik RUNE-a nudi pružatelja usluga
13.9. Instalacija u toku
16.9. Zovem RUNE i pitam hoće li uskoro pustiti signal
17.9. Pušten signal, ali nije stabilan
20.9. Signal proradio
21.9. Uspješno sam se spojio svojom opremom

Gledajući unatrag, sredinom travnja krenuo je moj početak avanture s priključivanjem na RUNE, a krajem rujna priključak je stigao i postao (vrlo) iskoristiv.

Proces priključivanja na RUNE započinje tako da je prvo potrebno napraviti račun na https://order.ruralnetwork.eu/. Nakon što je na željenoj adresu dostupan RUNE priključak potrebno je dati zahtjev za uslugom. Web je prilično jasno napravljen i tamo je sve objašnjeno. Dobije se Ugovor kojeg je potrebno prihvatiti i potpisati. Cijena priključka je 750 kn, a uključuje spajanje do kuće i 10m optičkog kabela unutar instaliranog prostora.

Nakon što RUNE dobije i prihvati dokumentaciju potrebno je čekati uplatnicu kojom će se uplatiti prije spomenutih 750 kn. Nakon plaćanja te naknade za priključenje čeka fizičko spajanje i to do 60 dana (po novome navodno do 90 dana). Konkretno to znači da ekipa dolazi na teren i od najbliže RUNE točke do vaše lokacije mora provesti optički kabel. Kako će to biti implementirano ovisi o konkretnoj lokaciji (podzemno, nadzemno…).

Prije konkretnog izlaska ekipe na teren, može se očekivati mail prodajnog predstavnika RUNE-a koji će vam ponuditi jednog od operatora. U mojem slučaju, birao sam između Fiberneta i Tehnoline Telekoma. Kad sam u obzir uzeo cijenu i povratne informacije s foruma, bilo je lako bilo odabrati Fibernet. Ja sam uzeo samo uslugu interneta i to paket 500/250.

Točan dan dolaska tehničara na teren sam saznao tako što mi je ujutro stigao poziv tehničara koji je provjerio mogu li istog dana doći na moju lokaciju i instalirati priključak. Srećom, meni to nije predstavljalo problem, a možda će onima koji ne rade od kuće biti problem. Ali vjerujem da se s tehničarima mogao dogovoriti i drugi datum nakon što su nazvali.

Beogradskoj ekipi tehničara trebalo je oko pola radnog dana, oko 4 sata, da povuku 60-ak metara optičkog kabela do moje kuće i na taj način meni fizički uvedu optički priključak. Svakako je bilo i duhovito i simpatično razgovarati sa gospodinom Bobanom koji je vrlo poduzetno i kulturno slušao sve naše želje i pretvarao ih u djelo.  

Nakon što je ekipa tehničara odradila svoj dio posla, trebalo je pričekati puštanje signala u pogon za što treba još nekoliko dana. Kod mene je to bilo krajem tjedna, u petak. No signal je trebalo dodatno pojačati i/ili prilagoditi tako da je kod mene signal bio stabilan u ponedjeljak, tjedan dana nakon što su tehničari odradili svoj posao.

U međuvremenu sam bio u kontaktu sa Fibernetom koji naprednijim korisnicima nudi izravno spajanje na GPON uređaj svojom opremom. Za one koje su manje upućeni, kao što sam i ja bio donedavno, GPON je točka u koju ulazi optički signal, a izlazi ethernet priključak. GPON je oprema koja je dio RUNE infrastrukture i koju ostavljaju tehničari nakon ugradnje optičkog priključka. Uobičajeni scenarij je da se na GPON spaja oprema pružatelja usluge (u mojem slučaju Fibernet) na koju se onda spaja korisnik.

Više puta se ovdje na forumu spominjao Fibernet u pozitivnom tonu, a moje osobno iskustvo to može samo potvrditi. Ljudi koji se javljaju na njihov telefonski broj su vrlo korektni, a tehnička podrška je izvrsna. Kod odabira operatora, možda postoji strah kako kvaliteta usluge neće biti na razini ‘velikih’ telekoma.

Čini se kako su najveći problem u posljednje vrijeme građevinski radovi koji trgaju optiku tako da se to nedavno desilo i Fibernetu. Oštećen je glavni link Fiberneta u Sloveniji što nas korisnike Fiberneta, srećom, nije ostavilo bez interneta. Nisam znao (možda bi to trebali malo bolje istaknuti) kako se sve takve informacije mogu naći na njihovim Twitter i FB profilima. https://twitter.com/fibernethr i https://www.facebook.com/fibernet.hr.

Iskustvo surfanja na optičkoj vezi je naravno izvrsno. Otvaranje stranica ‘leti’. Evo primjera jednog speedtesta s moje lokacije: https://www.speedtest.net/result/12091419266. Čekamo još da Fibernet uđe u CIX i da se na taj način poboljša peering s hrvatskim pružateljima usluga. To bi se trebalo desiti uskoro.

I za kraj konkretni detalji spajanja na GPON na mojoj lokaciji. Na GPON sam se spojio Netgear R7800 ruterom. Izvorno sam koristio DDWRT, ali ga nisam uspio natjerati da uspostavio PPPoE vezu preko VLAN-a. Na kraju sam prešao na OpenWRT koji se zapravo čini i kao općenito bolje rješenje od DDWRT-a (bolja podrška, modernije UI sučelje). Instalacijom OpenWRT-a, PPPoE veza je praktički proradila iz prve i to vrlo laganom konfiguracijom kroz UI.
 
Idući zid kojeg sam morao probiti je speedtest koji nije dosezao punu DL brzinu. UL brzina je išla uredno preko 250 Mbpsa, a DL je dosezao maksimalno oko 250 Mbpsa. Rješenje problema koje je otključalo brzinu DL-a jesu dvije stvari. Prvo je uključivanje NAT offloadinga (Network -> Firewall -> General Settings -> Routing / NAT offloading). Drugo je pokretanje irqbalace-a koji se instalira opkg-om. Nakon toga su dobijeni rezultati koji potvrđuju brzinu priključka.

 
8 0 hvala 7
11 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
evo kolega drago mi je da si dobio opticki internet..nazalost ja sam jos na čekanju u Kršanu
Isti datum sam platio predračun kao i ti,i danas je 95 dan od plaćanja iznosa..Kako čujem prema informacijama moram čekat dozvolu Ht-a da odobre korišćenje podzemnog voda gdje bi išla optika do moje kuće.Sad kako kažu ovi iz RUNE moze se to desit za tjedan ili za mjesec dana.Tako da cemo se strpit jos par dana pa bumo vidili
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.10.2021 2:47 (trube).
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
RUNE Rural Network

Nedavno sam pričao sa predstavnicima Rune-a u vezi dovođenja instalacija do mene, te su mi i sami potvrdili da bi trebao HT koristiti njihovu optiku za središnju Istru. Sad, koliko je to točno ne znam, no logika mi govori da HT neće dopustiti da izgubi pola Labinštine, a opet ne vjerujem da će ići vući svoju optiku kad Rune koristi njihove stupove i njihovu infrastrukturu.

 

Koliko čitam kod Vas ostalih, Fibernet je odličan, no ja sam naučen na HT, njihov sam zadovoljan korisnik, reagiraju dosta brzo kod smetnji i ok su mi njihovi paketi. Stoga bi volio i nastaviti sa njima.

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice